Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Naši kněží zneužili 620 dětí, přiznala katolická církev v Austrálii

Australská římskokatolická církev učinila šokující přiznání. Potvrdila, že od 80. let kněží ve státě Viktorie zneužili 620 dětí. Melbournský arcibiskup Denis Hart označil rozsah zločinů za "strašný a ostudný". Podle kritiků má však pedofilie v církvi mnohem obludnější rozměry a oběti se počítají do desítek tisíc.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

poznamka

Katolický dobytek.

+1/0
24.9.2012 17:53

bolavej loket

a kolik těch dětí

bylo mimo austrálii?

+3/0
24.9.2012 14:51

wildchild

Agentura ČTK?

0/0
24.9.2012 9:16

wildchild

Re: Agentura ČTK?

http://neviditelnypes.lidovky.cz/media-lidovy-blesk-informuje-din-/p_spolecnost.asp?c=A101121_121219_p_spolecnost_wag

0/0
24.9.2012 9:16

wildchild

Re: Agentura ČTK?

Tak 620 obětí od 80. let nebo během 80 let jak uvedla BBC? Ono to totiž je trochu něco jiného, ale vím - hodinky nebo holinky - obojí se natahuje, všechno jedno, že? :-P

P.S.: Jsem rád, že se ŘKC k problému sexuálních zločinů ve vlastních řadách čestně postavila. Kéž by měly i ostatní organizace a společenství takovou odvahu...

+2/0
24.9.2012 9:20

iVčera.iDnes.iZítra

Re: Agentura ČTK?

BBC uvedla, že se projednávané případy děly od třicátých let minulého století. Ovšem zapomněl jste na dodatek - totiž BBC k tomu dodává, že spousta případů nebyla vůbec hlášena a že počty obětí mohou jít do až deseti tisíc. A to jen ve Vict

PS: Nevím, co přesně si představujete pod "čestně se postavila k problémům ve vlastních řadách" - ale já bych si pod tím pojmem představila něco jiného, než osmdesát let tutlání skandálů a následnou omluvu. Můžeme jen doufat, že to pro církev bude dostatečným ponaučením, že zametením pod koberec se věci řešit nedají. Aspoň ne dlouhodobě.

+2/0
24.9.2012 10:57

iVčera.iDnes.iZítra

Re: Agentura ČTK?

"ve Victorii"

0/0
24.9.2012 11:04

proLogos

Re: Agentura ČTK?

Já věřím především, že Církev pochopí, že je třeba kněze pečlivě vybírat a připravovat na sexualitou nasáklý svět venku a utužovat je v křesťanské víře spíš, než ji nabourávat. Z toho se rodí zneužívající kněží a z nich nezodpovědní biskupové.

+1/0
24.9.2012 12:47

iVčera.iDnes.iZítra

Re: Agentura ČTK?

Na to vám odpovím jednoduše: svět byl sexualitou nasáklý vždycky, jen se to v různých dobách různou měrou tabuizovalo. Člověk nemusí zvládat sexualitu, která je mu servírována zvenčí, stačí, když zvládne sám sebe. Ne každý na to má, aby se dal na cestu celoživotního odříkání (podle mě by to snad ani nemuselo být nutné, ale kecat do toho katolíkům nebudu). Často to nepozná sám adept, jak to pak mají s jistotou poznat ti, kteří by je měli "pečlivě vybírat"? V době, kdy se rozhodujeme o své budoucí životní cestě, ještě víme o životě houby, a může z toho vyplynout mnohou omylů. Já třeba ani moc nechápu, co vlastně motivuje kluky, aby se upsali povolání, které jim uloží takovéto omezení, které ještě ani nemůžou plně chápat.

+3/0
24.9.2012 13:55

proLogos

Re: Agentura ČTK?

Souhlasím. Nejde tady o to, jaký je svět. Jde o to, aby Církev měla kněze, kteří mají opravdu víru a ví, co je hřích a jaká je obecná morálka. Jednoduše není možné, aby kněz před soudem řekl, že si nebyl vědom toho, že dělá něco špatného!

Kluky jednoznačně motivuje víra, volání Krista ke službě. Někdo tomu může říkat svědomí, vnitřní hlas, ale lidi, s kterými jsem mluvil, si byli svým posláním jistí, když nastupovali do semináře.

V momentě, kdy to takhle není, není těžištěm povolání láskyplná služba Bohu a lidem, ale zákazy a odříkání a podle toho to pak vypadá a proto i ty deformace psychiky. Proto taky někteří kněží, kteří se vzdali lákadel a plně přijali kněžský život, říkají, že by ho za nic neměnili.

0/0
24.9.2012 15:36

wildchild

Re: Agentura ČTK?

Bezpochyby "spousta případů nebyla vůbec hlášena" a velmi pravděpodobně bude těch případů/zločinů více, nicméně poněkud zpozorním u věty "Podle skupin, které vyšetřování těchto případů vyvolaly, se skutečný počet obětí jen v samotném státě Victoria blíží spíše číslu 10 tisíc."; a věta: "Podle kritiků má však pedofilie v církvi mnohem obludnější rozměry a oběti se počítají do desítek tisíc." mně přijde už poněkud podivná - desítky tisíc obětí jen ve státě Victoria (ve státě s 5 000 000 obyvateli)? Potom se ptám jak je možné, že si nikdo ničeho nevšiml (rodiče, učitelé, policie). Nebo se jedná o počet obětí (desítky tisíc) v celé Austrálii? Nebo v církvi v celém Světě?

Přiznám se, že jsem původní zprávu BBC nečetl (a to obecně považuji BBC za důvěryhodný zdroj, ačkoliv má tradiční protikatolický osten). Přesto se mi nějak nezdá ten poměr - desítky tisíc obětí v pětimilionovém státě?

P.S.: Představuji si tím to veřejné přiznání a pojmenování problému, který existoval, existuje a existovat

0/0
24.9.2012 14:02

wildchild

Re: Agentura ČTK?

bude všude tam kde žijí lidé...

To tutlání není žádný program ŘKC, ale je to závažné provinění místních církví a konkrétních lidí - představeních (především biskupů), nicméně ŘKC jako celek nikdy nepodporovala nějaké tutlání a nevím o žádné oficiální instukci, která by toto nařizovala. Na druhé straně - to že se místní biskupové snažili provinění svých "podřízených" lokálně "zametat pod koberec" - to je asi pravděpodobné a to je třeba odsoudit, ale mě by také zajímalo co dělala místní policie, neboť není žádné nařízení v kanonickém právu, které by zamezovalo stíhání policíí. I biskupové podléhají jako všichni lidé právu každé konkrétní země a shazovat vinu pouze na představené církve není podle mého úplně fér, svůj díl viny nese i policie a soudy...

0/0
24.9.2012 14:13

iVčera.iDnes.iZítra

Re: Agentura ČTK?

Aby se to ututlalo, muselo zřejmě docházet k manipulaci s oběťmi, případně jejich příbuznými, a potom...kde není žalobce, není soudce. Taky si vezměte, že nejspíš samotné oběti (berte v úvahu i věk obětí) se mohly bát cokoli proti důstojnému pánovi říct - to už musí být velká odvaha se někomu s něčím takovým svěřit (a případně svědčit proti vážené osobě) + riziko, že oběti nebude nikdo věřit, riziko veřejného posměchu a odsouzení... Možná že v kanonickém právu není nic o tom, aby kněží nebyli vydáváni trestnímu stíhání podle zákonů jednotlivých zemí (v oficiálních instrukcích to nejspíš opravdu nebude), ale zkuste si vypátrat průměrnou dobu, která uběhla od okamžiku, kdy už nadřízení provinilého věděli, že kněz zneužívá děti, do doby, než byl vyšetřován policií... A pokud máte důkaz, že ŘKC nepodporovala tutlání, pak předložte důkazy o tom, že vždy bylo provinilému knězi okamžitě znemožněno se stýkat s dětmi a byl vydán trestnímu stíhání. Jo a ten počet obětí berte za osmdesát let...

+2/0
24.9.2012 14:46

iVčera.iDnes.iZítra

Re: Agentura ČTK?

...takže to rozpočítejte. Kdyby to mělo být přesně deset tisíc během osmdesáti let, vychází to na 125 obětí ročně, je to pro vás "přijatelnější" číslo?

+1/0
24.9.2012 14:54

451 Fahrenheit

zapominate na jeden maly detail

vetsina techto pedofilnich knezi jsou sami obeti, jejich pocinani je uz dusledek toho co sami zazili. Nebyl bych tak rychly ze souzenim i kdyz je to nechutna zalezitost. Jde jen o to jak to zastvit. Nejlepsi cesta by byla zeuseni celibatu.

+3/0
24.9.2012 1:02

iVčera.iDnes.iZítra

Re: zapominate na jeden maly detail

Takže když je člověk sám nešťastný, má jakési "právo" činit nešťastnými i další lidi? Neměli ti kněží najít ve víře způsob, jak z tohoto bludného kruhu uniknout? Nebo není víra až tak samospasitelná, jak se nám tu snaží věřící namluvit? I kdybych připustila, že ti kněží sami byli v dětství zneužíváni, o to větší povědomí by museli mít o tom, co těm dětem způsobují. A to, že byli jen překládáni z farnosti na farnost, to je prostě neodpustitelné selhání církve jako organizace.

+4/0
24.9.2012 7:33

huggo1

Slova pokání nemáte?

Nějak jsem nezaregistroval od zastánců římsko katolické církve v této diskuzi jediné slůvko politován těch zneužitých dětí. Není Vám jich ani trochu líto? Vždyť ti duchovní jim zničili celý život.

A omlouvat zneužívání dětí tím, že se to děje i jinde, je opravdu exemplární ukázka. Čeho si jistě domyslíte sami.

+3/0
23.9.2012 19:56

vialli

Re: Slova pokání nemáte?

Nemluvte všeobecně. Hlásím se ke křesťanství, ale přesto sviňárny, kterých se dopustili někteří neřestní kněží, odsuzuji. Zkuste také více číst. Během veřejné omluvy 12. března 2000 poprosil papež Jan Pavel II.  o odpuštění za hříchy katolíků v minulosti, za násilí „na právech národnostních skupin a jednotlivců a za opovrhovaní jejich kulturou a náboženskými tradicemi.“

+1/0
23.9.2012 20:21

huggo1

Re: Slova pokání nemáte?

Možná to bude znít trochu tvrdě, ale jak se říká, slova nás nic nestojí.

Jináč je historická pravda, že se katolíci v minulosti, dopouštěli násilí „na právech národnostních skupin a jednotlivců a opovrhovali jejich kulturou a náboženskými tradicemi.“

+2/0
23.9.2012 20:32

vialli

Re: Slova pokání nemáte?

Bohužel, jmenujte mi však jedinou instituci, která je naprosto bezúhonná. Že se křesťané dopouštěli a dopouštějí svinstev, je pravda. Svědří to o tom, že nejsou křesťané podle víry, ale jen se za křesťany neprávem považují. Konečně to souvisí s mírou vyspělosti lidské společenosti. Jsme ještě velmi morálně primitivní, člověk je více divochem než civilizovanou bytostí. Jinak mě těší, že začínáte chápat, co mám na mysli. Zdraví vialli.

0/0
23.9.2012 20:46

iVčera.iDnes.iZítra

Re: Slova pokání nemáte?

Nu, pokud chce ta instituce být nositelem morálních hodnot, pak by se svinstev dopouštět neměla. A pokud tak nečiní, nemůže se divit, že ji lidé jako nositele morálních hodnot nevidí.

+3/0
24.9.2012 7:37

vialli

Re: Slova pokání nemáte?

Plně s Vámi souhlasím. Snažím se o totéž, ale někdy se až stydím, kolik hloupostí sám vyprodukuji. Moje víra nespočívá v chození do kostela, ale výhradně v tom, že věřím v Ježíšovu morálku a snažím se ji dodržovat. S tím se dá těžko polemizovat, protože Ježíš žádné špatnosti neučil a svým životem ukázal, oč bychom se měli snažit. I přes víru v tyto hodnoty mám rád zábavu a veselí a stýkám se nejvíce s lidmi podobných vlastností. Dnes jsme jako druh označení Karlem Linné jako Homo sapiens sapiens (což má být člověk dnešního typu). Než se budeme moci nazývat Homo humanus - člověk ušlechtilý, uplyne v českých řekách ještě hodně vody.  Příjemný den přeje vialli.

0/0
24.9.2012 8:17

vialli

Re: Slova pokání nemáte?

Na to už jsem odpovídal. Nevím, proč se reagence objevila ještě jednou.

0/0
23.9.2012 20:52

vialli

Všechno je jinak.

Doporučuji si důkladně prostudovat literaturu pro i proti. Většina z těchto názorů se mi zdá být povrchní, s nimiž je těžké polemizovat.

0/0
23.9.2012 19:42

_Zuzka

.

ČLOVĚK BEZ VÍRY JE JAK RYBA BEZ KOLA. Kdyby nebyla církev plná pokrytců, tak by už dávno přiznali, že Ježíš jako rabín byl ženatý. Protože na ženatého muže dohlíží hned tři - bůh, manželka a tchýně. A takového by jen tak nenapadlo osahávat děcka.

+1/0
23.9.2012 19:34

flx

Re: .

Hm, jen tak mimochodem: co má Ježíš spolešného s katolíkama?

0/0
23.9.2012 19:42

Igor1

Už to, že někdo potřebuje "vrchního dozorce"

tedy boha, aby se choval spořádaně, svědčí o úchylce. Pokud navíc ani pod dohledem této entity není schopen se chovat tak jak by měl, je to dvojnásob alarmující.

+1/0
23.9.2012 18:51

Neexist

x

Když se před několika lety prováděl výzkum státních úřadů ,kolik zaměstnanců a v jakých institucích prohlížejí v pracovní době porno, tak podle zveřejněného seznamu institucí bylo na prvním místě Biskupství české.

Ale nedělejte si iluze, na dalším místě byl nejvyšší kontrolní úřad. ;-)

+2/0
23.9.2012 18:39

huggo1

Re: x

Nám stačí to první místo. Rv

0/0
23.9.2012 19:35

_Zuzka

Re: x

Tak kontrolní úřad kontroloval, jestli tam není něco závadného, ne? :-)

0/0
23.9.2012 19:35

9.99

Církev je sexuální žumpa! prohlásil Goebbels

tomu říkám vyvážené zpravodajství od MfD, včetně časování. Rv

Viz:

http://neviditelnypes.lidovky.cz/svet-cirkev-je-sexualni-zumpa-prohlasil-goebbels-fb8-/p_zahranici.asp?c=A100418_153642_p_zahranici_wag

+1/0
23.9.2012 17:46

vialli

Re: Církev je sexuální žumpa! prohlásil Goebbels

síte s církví soulasit v tom, co dělá špatně, stačí, když budete dodržovat pravidla křesťanství, jejíž jádro je obsaženo v desateru.

0/0
23.9.2012 18:21

huggo1

Re: Církev je sexuální žumpa! prohlásil Goebbels

Tak si dodržuj a neobtěžuj s tím ostatní. Normální člověk ví jak se má chovat i bez toho vašeho desatera.

+1/0
23.9.2012 19:37

vialli

Re: Církev je sexuální žumpa! prohlásil Goebbels

Pan Goebbels toho řekl víc, ale pravda z toho je nulová, když to řekl král lhářů. Tím ovšem neříkám, že církev je čistá. Jinak bych doporučil více pokory a méně jistoty, že vím všechno. Jsem už v důchodu, hodně jsem prožil, hodně přečet, vystudoval filozifii, ale stále víc zjišťuji, kolik toho ještě nevím a někdy se až stydím, kolik jsem v životě vyprodukoval chyb. Pokud víš všechno, pak máš můj obdiv. Přeji hodně štěstí.

0/0
23.9.2012 19:52

huggo1

Re: Církev je sexuální žumpa! prohlásil Goebbels

Já samozřejmě nevím všechno, to neví asi nikdo. Jenom jsem chtěl říct, že k tomu aby člověk věděl jak se má chovat ve společnosti nepotřebuje "desatero".

0/0
23.9.2012 20:27

vialli

Re: Církev je sexuální žumpa! prohlásil Goebbels

Kdyby ho nepotřeboval mít denně na očích a chovat se podle něho, nedělo by se tolik věci, jako je metanolová aféra, vraždy dětí, znásilňování apod. Mnoho lidí skutečně nedokáže odhadnout, co je normální a co už ne nebo to bere na lehkou váhu. Výhoda desatera je v tom, že je jednoduché a pochopí ho i malé dítě. Jestli Vy desatero nepotřebujete, smekám klobouk. Já si ho pro jistotu denně přeříkám jenom proto, abych si ujasnil, kolika kopanců jsem de dopustil. Trvá mi to 4 minuty.

0/0
23.9.2012 20:41

pvl1

Kolik otčenášů vám dává váš farář za hosexuální styk.

Náš farář? Obyčejně fidorku.

+1/0
23.9.2012 17:17

kalnormin1

Kdyby se dělal průzkum počtu lidí, kteří jsou pro zákaz

církví, tak by jsme se dožili asi velkého překvapení. Předpokládám, že se cca 80% lidí vyslovilo pro zákaz. V Ústavě je to sice právně ošetřeno svoboda vyznání a podobně, ale to je bezplatná zdravotní péče taky. A jak je respektována Ústava, když platíte u doktora, za recepis, za vyšetření u specialisty nebo pobyt v nemocnici ? Jsme to národ Švejkův, respektive někteří ústavní soudci a poslanci. Tohle zvěrstvo prosadil Topolánek a spol a sekundanta mu dělalo kindervejce.Jestli si pedofilní kněží stále myslí, že jsou beztrestní, takl se hodně mýlí. Tohle je morálně nepřípustné navždy.

+3/0
23.9.2012 15:13

jackie13

Re: Kdyby se dělal průzkum počtu lidí, kteří jsou pro zákaz

R^R^

0/0
23.9.2012 16:32

vialli

Re: Kdyby se dělal průzkum počtu lidí, kteří jsou pro zákaz

Jenže ateizace Evropy je poslední fáze jejího konce. Nevíme, co chceme, proto dovolujeme islamistům kolonizovat Evropu, kteří tvrdí, že "ji ovládnou dělohami svých žen." Předpokládají, že v 21. století bude Evropa jejich a my budeme muset chtě nechtě mlátit hlavami do země a vzývat Alláha. Krom toho je nápadným jevem fakt. že Evropa vymírá. Ateizací přišla o duši a vědomě nebo podvědomě se podle toho chová. Podívejte se na dnešní svět. Všechny národy, které se ateizují, vymírají a na jejich místo se tlačí ti, kteří víru nezatratili. Takže naši vnuci budou moci říkat: "Vítej v Eurábii!" Na druhé straně národy, které u víry zůstaly, demograficky prospívají. Náboženství je tedy něčím důležité: pomáhá lidem přežít ve světě. Přemýšlejte o tom.

0/0
23.9.2012 17:13

pvl1

Re: Kdyby se dělal průzkum počtu lidí, kteří jsou pro zákaz

To nesouvisí s ateizací ale naopak s křesťanským "miluj bližního svého" za každou cenu.

+2/0
23.9.2012 17:22

vialli

Re: Kdyby se dělal průzkum počtu lidí, kteří jsou pro zákaz

Pane pvl1: jsem přesvědčen, že nevěříte tomu, co píšete. Přemýšlejte o tom, co jsem Vám napsal. Já si nehraji na spasitele a nikoho nepřemlouvám, aby se dal na cestu víry. A kdybyste aspoň na chvilku nahlédl do Bible, našel byste tam příběh, při němž Ježíš bičem vyhnal penězoměnce z Šalamolunova chrámu na Chrámové hoře. Pochopil byste, co znamená "Miluj bližního svého." To ještě neznamená nechat se sežrat ze samé lásky lvem nebo vítat svého vraha s otevřenou náručí. Ale snažte se to pochopit rychle, protože za pár let už bude pozdě. Islamisté se v Evropě chovají, jako by patřila jen jim. Opakuji znovu, že křesťanství pomáhá lidem přežít ve světě. Když jsme ho opustili, nevíme, za co máme bojovat a co chránit. Bez křesťanského náboženství je svět demoralozán, nevíme, co je dobro a co zlo, proto se Západ demoralizuje. Jestli to nepochopíte, je se starou, dobrou Evropou amen!

0/0
23.9.2012 18:18

iVčera.iDnes.iZítra

Re: Kdyby se dělal průzkum počtu lidí, kteří jsou pro zákaz

Sice nechápu, kde berete jistotu, že dnes (míněno v době sekulárních států) je morálka horší než za časů, kdy byla světská a církevní moc plně provázáno. Ale budiž (kdyby existovala možnost se do těch "starých dobrých časů" podívat, nejspíš byste se hodně podivil). Nicméně pořád nechápu, proč to stavíte jako "buď křesťanství nebo islám".

0/0
23.9.2012 18:47

vialli

Re: Kdyby se dělal průzkum počtu lidí, kteří jsou pro zákaz

Dobrý večer, já se necítím být kompetentní dělat komukoliv školení. Svoje myšlenky jsem uložil do knihy Přežije Západ svůj úspěch? kde byste - budete-li chtít, našel více. Kniha vyšla letos v březnu, nějaké výtisky jsou ještě na internetovém knihkupectví nebo si knihu můžete vypůjčit v knihovně. Tam je dost argumentů pro podporu mých tvrzení. Zdraví vialli.

0/0
23.9.2012 19:34

iVčera.iDnes.iZítra

Re: Kdyby se dělal průzkum počtu lidí, kteří jsou pro zákaz

Dík za tip, asi si to i přečtu, i když ne vždy s vámi souhlasím. Nicméně pokud mám navázat na vaši myšlenku z tohoto vlákna - o Eurábii - jen si vezměte obrovské válečné úspěchy křesťanů. Když pominu šíření křesťanství po Evropě (a později vytlačení Maurů, tedy muslimů), tak si vzpomeňte, jak si křesťané porobili Ameriku a její původní obyvatele. Kam až sahala moc Španělska. A co taková Velká Británie a její kolonie - kam všude bylo implantováno křesťanství (ne zrovna mírovou cestou).

Krom toho bych to s tou ateizací neviděla tak černě. Já sama jsem - pokud mě tedy chcete zařadit do nějaké škatulky - osoba, kterou by p.Halík označil jako "něcistku". A myslím, že spousta lidí to má podobně. Jen prostě nepřijímá křesťanskou církev a její učení, to je vše.

0/0
23.9.2012 20:06

vialli

Re: Kdyby se dělal průzkum počtu lidí, kteří jsou pro zákaz

Dobrý večer, zdá se mi, že jste přístupná vyslechnout i jiné názory. Rád si vyslechnu i Vaše argumenty, ale na tomto místě je těžké o nich diskutovat, není k tomu prostor. Přeji vše dobré.

0/0
23.9.2012 20:26

iVčera.iDnes.iZítra

Re: Kdyby se dělal průzkum počtu lidí, kteří jsou pro zákaz

Pokud chcete, můžeme se dohadovat na ustlano.na.ruzich@email.cz - časem vám tam můžu napsat i recenzi vašeho díla...

0/0
23.9.2012 20:31

vialli

Re: Kdyby se dělal průzkum počtu lidí, kteří jsou pro zákaz

Proti recenzi nemám námitky. Bude však těžké se více věnovat diskuzi a uvedené adrese. Jsem příliš vytížen a den o 24 hodinách mi nestačí. Vystudoval jsem dvě fakulty, ale mám dojem, že jsem čím dál hloupější.

0/0
23.9.2012 20:50

pvl1

Re: Kdyby se dělal průzkum počtu lidí, kteří jsou pro zákaz

Nepochopil jste vy mě. Islamizace Evropy nemá nic společného s ateizací, ale přílišnou tolerancí, "za každou cenu"

+1/0
23.9.2012 19:49

vialli

Re: Kdyby se dělal průzkum počtu lidí, kteří jsou pro zákaz

Nebudu se k tomu vyjadřovat. Své názory jsem už řekl, chcete-li, sežeňte si knihu, v níž říkám víc. Přeji vše dobré.

0/0
23.9.2012 19:55

Najdete na iDNES.cz