Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

VIDEO: Přišli o zrak. Fungovat bez něj se v centru Dědina učí až rok

Otravu metylalkoholem přežili. Jedovatý alkohol jim však poškodil zrak. A to nejtěžší je teprve čeká - návrat do života, který už nebude takový jako dřív. Lidem, kteří přišli o zrak, pomáhají najít nové místo ve společnosti v pobytovém rehabilitačním centru Dědina v Praze.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Apina_xxx

Záslužná práce

Vrátit tyto lidi do života je nesmírně záslužná práce. My, kteří vidíme, si vůbec nedovedeme představit to neskutečné omezení, které osleplého člověka potká. Občas ty lidi vidím, jak do slepeckého centra jedou.

A teď jen perlička - jízdní řády MHD se změnily i směrem na Dědinu, čili do toho centra. Centrum sice protestovalo, ale bylo mu to houbeles platné. Takže milí slepci, kteří se teprve učí, jak se se svým handikapem orientovat, mají o jednu překážku navíc. Jediný přímý autobus jede jednou za půl hodiny, jinak je to s přestupem. Prostě slepec se má tak výborně orientovat v současném jízdním řádu MHD Praha, aby se trefil přesně k odjezdu toho jediného přímého spoje, jinak si tu půlhoďku v pohodě počká. A nebo může jet s přestupem a vyhlížet ten druhý spoj. Bez očí paráda a jistě velké ulehčení jeho situace..

0/0
20.9.2012 11:39

misticjoe

popravde??

Abych pravdu rekl, moc si neumim predstavit, byt slepy. Prijit o sluch, cich, chut...to jo. Prijit o ruku nebo o nohu, to je jeste stale v ramci vyrovnani se s tim. Ale oslepnout? Asi bych si prohnal kulku hlavou. Obdivuju, ze to nekdo zvlada a nauci se se slepotou zit.

+3/0
20.9.2012 11:19

dracekv2

Re: popravde??

Sem zrovna chtel napsat to same.

0/0
20.9.2012 13:30

andy_warhol

Re: popravde??

ja bych v takove pripade byl moc vdecny za nekoho, kdo by mi byl ochoten nosit lsd, pak bych si pustil nejakou vhodnou hudbu, dal si to a to by byly vize i bez oci bajecne, tak bych travil zbytek zivota, lepsi nez se zabijet, nemyslite ?

0/0
20.9.2012 14:27

qwed

"Stát by měl podobné aktivity víc podporovat..."

Přesně tak!

Slepí lidé, kteří nechtějí jen natahovat ruku a chtějí pracovat jsou pro mě mnohem potřebnější než "ti o nichž se nesmí hovořit" a kterým naše vláda přes jejich lenost zajišťuje pohodlný život bez práce.

+15/0
20.9.2012 9:48

pydloun23

Re:

Zase ten stát... Samozřejmě máte pravdu. Na druhou stranu, jakmile se sáhne na dávky, zpřísní se tady pravidla pro jejich vyplácení - tak první co občané tohoto státu požadují je - vymněnit ministra nebo raděj hned celou vládu. To stejné je s třicetikorunami ve zdravotnictví, zvýšení DPH, aj. A zvolíte populisty, kteří slíbí "všechno všem" a nemají na to... Tohle chcete?

0/0
20.9.2012 11:24

Už jdu brečet na jinej hrob

Re:

Ne, chceme, aby se ty prachy, co se cpou do těch, jejichž jméno se nesmí vyslovit, dávaly potřebným - třeba právě slepcům, nebo jinak invalidním, kteří se navzdory nějakému postižení nechtějí válet doma, ale chtějí být potřební pro společnost..

+1/0
20.9.2012 11:34

misticjoe

Re:

Tohle rikam uz dlouho. Sebrat penize notorickym nemakacenkum a dat je na zdravotnictvi, duchody, vyzkum, atd. Jenze jsme bohuzel v zemi, kde politik jde po jistych hlasech do urnicky. A ty jsou v nemale mire jiste prave od socialne slabych.

0/0
20.9.2012 11:50

Už jdu brečet na jinej hrob

Re:

Naše blbost že si to necháme líbit.... Ale kdo řek že na dlouho?

0/0
20.9.2012 12:17

fitzie

Re:

někde jsem četla číslo 6000 Kč. Tolik každý z nás každý měsíc platí "na stát".

Peněz je, myslím, dost.

0/0
20.9.2012 11:34

misticjoe

Re:

Penez je dost. Druha vec je, jak se s nimi naklada. Dokud politici napric spektrem budou myslet na prospech svuj a pak az na stat, porad jich bude malo.

0/0
20.9.2012 11:52

Prof. Čmajzl , občanský demokrad

A neměla by tam jít na školení Vláda

jsou slepí tak že nevidí že ČR vedou do ř......

0/0
20.9.2012 9:39

Quartz

Zlate centrum Dedina

Prace s temito zoufalymi lidmi je neuveritelne narocna a ja dekuji z celeho srdce centru Dedina a jeho specialistum, ze podobne hendikepovanym lidem vraceji chut a nadeji do zivota.

Nebyt jejich usili, bylo by na svete o mnoho vice nestastnych, osamelych lidi zavislych na podpore a neschopnych se o sebe postarat.

Jeste jednou vam dekuji.

R^V

+20/0
20.9.2012 8:33

Antidukat

Ty oběti metylu by práci shánět neměly

Měly by dostat tak vysoké bolestné a odškodnění, aby si po zbytek svého života ve tmě mohly dovolit pobyt v luxusním sanatoriu s ošetřovatelskou péčí 24/7.;-€

+1/0
20.9.2012 7:52

cassul

Re: Ty oběti metylu by práci shánět neměly

No tak to je na delší diskusi. O metylu se všeobecně vědělo hned po prvních pár případech, noviny toho byly plné. Tudíž o tom riziku se vědělo a každý mohl změnit své chování a přestat chlastat a teď by viděl. Neexistuje žádný právní nárok na to, být denně ožralý.

Uznávám, že by slepci měli mít zajištěné solidní podmínky (jako každý postižený), ale neexistuje žádný důvod, proč by měl být na tom lépe ten, co se přiotrávil metylem proti někomu jinému...

+14/0
20.9.2012 8:07

zdendalbc

Re: Ty oběti metylu by práci shánět neměly

Nárok samozřejmě neexistuje, to by zřejmě zahrnovalo právo soudit se, aby byl žalobci poskytnut chlast, ale oprávnění existuje, dokonce zakotvené v ústavním pořádku: Každý může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá (čl. 2 odst. 3 Listiny základních práv a svobod).

0/0
20.9.2012 8:28

Englishman

Re: Ty oběti metylu by práci shánět neměly

Z toho ovšem nijak neplyne, že by stát (tedy daňoví poplatníci) měl platit náhrady za újmy způsobené provozováním zákonem nezakázaných činností. :-)

+2/0
20.9.2012 8:41

cassul

Re: Ty oběti metylu by práci shánět neměly

Přesně tak. Když budu skákat s padákem, tedy provozovat zcela legální činnost, a přerazím si přitom páteř, dostanu tak maximálně pojistku a invalidní důchod. O žádném odškodnění nepadne ani slovo. A chlastání tvrdého alkoholu, notabene v době, kdy jsou veškeré média plná methanolu, mi přijde jako výrazně vyšší riziko, než nějaký padák...

0/0
20.9.2012 9:14

pablo_II

Re: Ty oběti metylu by práci shánět neměly

Tak tady došlo samozřejmě k nedorzumění. Tu 24 h péči v luxusní snatoriu by měli platit ti co s tím chlastem kšeftovali, nikoliv stát. A od těch si myslím, že ten nárok neoddiskutovatelně postižení mají. Problém bude ale asi s vymahatelností. jelikož budou sedět tak asi moc příjmů mít nebudou. To co nakšeftovali mají poschovávané a tak se z nich zřejmě moc peněz nevymůže. nanejvýš zabavit veškerý nemovitý amovitý majetek a rozprodat, ale to asi stačit nebude.

+2/0
20.9.2012 9:23

cassul

Re: Ty oběti metylu by práci shánět neměly

Ano, takhle ano. Ovšem v praxi ti otrávení od těch překupníků neuvidí ani korunu, to je pochopitelně všem jasné...

0/0
20.9.2012 9:28

pablo_II

Re: Ty oběti metylu by práci shánět neměly

Tak polpatisticky. přijde-li někdo o zrak úrazem, který si způsobil sám či třeba nemocí (cukrovka), tak má prostě smůlu, nikdo jinýza to nemůže. Pokud však přijdete o zrak následkem úrazu či třeba otravy metylem, (kterou způsobil ten kdo vám ten jeodvatý alkohol prodal, jelikož je zodpovědný za to co pordává), pak by ten dotyčný měl hradit veškeré výdaje související s ušlým ziskem z vašeho původního občanského povolání, veškeré výdaje související se ztížením společenského uplatnění a něco jako bolestné. je velký rozdíl mezi tím jak ke ztrátě zraku došlo. V   těchto případech jakkoliv bylo riziko pití tvrdého alkoholu vysoké ho měl přesta prodávat prodejce. jestliže ho pordal ručí za jeho nezávadnost v plné výši se všemi důsledky z toho plynoucími. Přispěvatel na Vámi má naprostou pravdu. měli by být doživotně zajištěni.

+1/0
20.9.2012 9:20

cassul

Re: Ty oběti metylu by práci shánět neměly

Chlast si ale taky způsobil sám. Všichni věděli, že ten methyl je, tudíž nevidím absolutně žádný rozdíl mezi riskováním parašutisty, který riskuje, že se mu zamotá padák a ochlasty, co riskuje že v téhle flašce od stánku bude methyl. Oba znají rizika a jdou do toho.

Otázka je, jestli člověk může za cukrovku, někdy ano, jindy jeto "vyšší moc", proč by tedy měl být znevýhod%nován zrovna on?

A navíc tady jde o jinou věc - jistě, ať se otrávený soudí o odškodné a doživotní rentu s tím, kdo mu tu flašku prodal, přeji mu hodně úspěchů. Ale předpokládám, že z těchto peněz to rehabilitační centrum v Děčíně nefunguje, to platí stát. Tedy my všichni...

+1/0
20.9.2012 9:26

Englishman

Re: Ty oběti metylu by práci shánět neměly

Konzumace tvrdého alkoholu je sama o sobě rizikovou činností a na následky této činnosti  umírají v ČR tisíce lidí ročně. Konzument je tedy předem srozuměn s tím, že ho tvrdý alkohol může zabít nebo mu nezvratně poškodit zdraví.

U konzumace LEVNÉHO tvrdého alkoholu se to dále posouvá. Nákupem levného tvrdého alkoholu konzument odmítá platit státem uvalenou daň a o zisk z nezaplacení daně se dělí s prodejcem a výrobcem, přičemž je srozuměn s tím, že stát nemá nástroj na kontrolu kvality jím zakoupeného zboží. Tím, že odmítá zaplatit daň, se vylučuje z ochrany poskytované státem. Na odškodněn se tedy může pokusit dohodnout s prodejcem nebo výrobcem, ale ať laskavě do snahy o uzavření dohody netahá stát. :-)

+1/0
20.9.2012 9:32

Naked and petrified

Re: Ty oběti metylu by práci shánět neměly

Za co, za to,ze sporovali a chlemtali rizikovy chlast ze stanku? Ze jim nekdo uskodil a malem/uplne je zabil, to je jasne, ale jejich moralni pravo se omezuje na potrestani skudce a odskodneni. Nevidim ale duvod jim podkurovat nad tuto mez...skoda k nim neprisla zcista jasna, ale spolu s vedome pokoutne opatrdnym rizikovym alkoholem.

+1/0
20.9.2012 8:52

pablo_II

Re: Ty oběti metylu by práci shánět neměly

Vsak podkurovat by jim nemeli danovi polatnici, ale stujci jejich otravy a to jaski v ramci vyse odskodneho. Pokud bral dotycny v praci rekneme 30 tisic, mli by mu to doplacet az do duchodveho veku vcetene inflace, to minimalne.

0/0
20.9.2012 9:25

ab1

Re: Ty oběti metylu by práci shánět neměly

a od koho ? Od toho stankare, od ktereho si koupili neokolkovanou lahev ? A jestli pili v hospode, ta

k mohou zazalovat hospodskeho. I kdyz pochybuji, ze by jim z toho vyslo na luxusni sanatorium...

0/0
20.9.2012 8:52

laduk

Re: Ty oběti metylu by práci shánět neměly

Samozřejmě, stánkař nesmí prodávat nekolkované flašky. Všechno zaplatí a sám se pak může soudit s tím, od koho to má, to už je na něm

0/0
20.9.2012 9:49

Dusan321

Re: Ty oběti metylu by práci shánět neměly

Ono tech osleplych obeti metylu moc nebude. Trvale poskozeny zrazu po metylalkoholu neni prilis pravdepodobne, protoze predpoklada velmi precizni nadavkovani. Pri mensi davce ci vcasnem leceni je oslepnuti jen docasne a pri vetsi je zase velmi blizko smrt. Realne to byva pri podobnych kauzach tak jeden osleply na tri mrtve.

0/0
20.9.2012 9:37

Najdete na iDNES.cz