Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Včelí mor se šíří krajem, úly musí pálit i na Olomoucku či Prostějovsku

Desítky úlů z chovů na Jesenicku už skončily v plamenech, ale včelí mor se šíří Olomouckým krajem dál. Veterináři už sdělili špatnou zprávu o nebezpečné nákaze dalším včelařům z Vidnavy na Jesenicku a okolních vesnic, ale také z jihu kraje. Včelí mor se objevil v Bouzově na Olomoucku, Žadlovicích u Mohelnice či v Přemyslovicích na Prostějovsku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pavelol

Zatracený internacionalismus

My do Polska  metyl a oni   k nám mor.

0/0
25.9.2012 7:02

radim36

Ve skutečnosti jsme jedním z mála států

kde objevení včelího moru znamená spálit úplně všechna včelstva včetně těch, které tomu moru odolávají.

Ostatně vždyť o "nic nejde",  svépomocný včelařský fond Svazu Včelařů, do kterého všichni včelaři členové Svazu spoří, členům Svazu zničená včelstva a vybavení zaplatí. A za ty peníze si včelaři mohou koupit nové vybavení a včely. Ideálně od certifikovaných výrobců,  na jejichž zboží se tak dají od krajů čerpat dotace na včelaření. ( A kteří tak mohou mít o toto vyšší ceny a přesto prodají...)

Včelí mor je určitě závažné onemocnění, spory moru mají životnost mnoho desítek let a i po této době mohou včelstvo nakazit, ale není to nové onemocnění a za určitých podmínek mu včely odolávají. Jinak by tady včely prostě už dávno nebyly.

Ve většině států se likvidují pouze slabá a více napadená včelstva s rozvinutou takzvanou klinikou, ostatní včelstva  procházejí takzvaným ozdravováním. A zdá se, že čím dál více států přechází od plošné likvidace k tomuto postupu.

0/0
24.9.2012 7:53

Jožin z planin

Re: Ve skutečnosti jsme jedním z mála států

Také bych byl pro. Nicméně pokud někdo včelaří ve starých a částečně prohnilých úlech bez dostatečné výměny včelího díla, tak nic jiného než oheň stejně nepomůže. Takové úly měly skončit v ohni už dávno, ale na výměnu nikdo dotaci nedá, takže je efektivnější hospodařit ve starém a v případě moru už ta dotace přijde.

0/0
24.9.2012 8:54

NTPT_POTRETI_ZAKAZANY

mel by se RFORMOVAT chov včel

metoda  eliminace  moru včelího chovu jen a pouze tím, že se řídí chov podle zásad připomínajícíh život divokých rojů v přírodě je známá a odkazy tady padnuly....  Proč se TOHLE ve velkém nezkusí ? Když mohl dostat miliony na výzkum covu koní bez podkov jakýsi papaláši, proč by nemohlo  něco z evropslkých prostředků přijít na toto  ?

0/0
23.9.2012 22:32

Jožin z planin

Re: mel by se RFORMOVAT chov včel

Takto ovšem hospodaří každý trochu rozumný včelař. Ve všech časopisech a jiných médiích, které se včelařstvím zabývají, se pořád dokola opakuje nutnost včasné likvidace starého včelího díla a nucení včel do stavby nového. Nemluvě o čistotě na včelnici a v úlech a tak dále.

Druhá věc je, že včelaři jsou většinou staří lidé a těm se do novot moc nechce (protože tak jako on to dělal i jejich táta a děda), i když jsou to novoty staré přes dvacet let.

0/0
24.9.2012 8:42

petrucciani

Včelí mor se šíří krajem, úly musí pálit i na Olomoucku či P

Prvne zesilely kravy a ted zase vcely. Kdo to bude priste?

0/0
23.9.2012 19:30

bodlinka

Re: Včelí mor se šíří krajem, úly musí pálit i na Olomoucku či P

Včelí mor byl vždycky a vždycky bude. Nic nového.

+3/0
23.9.2012 19:42

as400

Re: Včelí mor se šíří krajem, úly musí pálit i na Olomoucku či P

Včelí mor je žel bohu ocemocnění včel, které se dá účinně řešit pouze ohněm. Ale narozdíl od šílených krav je to onemocnění staré.

+3/0
23.9.2012 19:56

NTPT_POTRETI_ZAKAZANY

Re: Včelí mor se šíří krajem, úly musí pálit i na Olomoucku či P

http://www.osel.cz/index.php?clanek=4397

0/0
23.9.2012 22:34

Jožin z planin

Re: Včelí mor se šíří krajem, úly musí pálit i na Olomoucku či P

Vyzkoušeno. Bohužel to nefunguje vždy a všude. Rozhodně ne pro staré typy úlů a u nových se to bez modifikací dá použít jen na jednu rámkovou míru. S modifikacemi to funguje i jinde, ale taky to chce mít dobrá včelstva. Některá jsou líná a nerada staví do nástavku tvořeného jen mezistěnami, spokojí se se starým dílem a mezistěny ignorují. Jiným včelstvům to zase vyhovuje, je to podobné jako s lidmi.

0/0
24.9.2012 8:47

ABCDEFGHIJKLMNO

Re: Včelí mor se šíří krajem, úly musí pálit i na Olomoucku či P

kdo to bude příšte nevím, ale moh by to být parlament, snad by ho taky jen stačilo vypálit

0/0
23.9.2012 20:20

Najdete na iDNES.cz