Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Terezín si chválí levnou ochranku, pomohla zahnat žebrající chovance

Severočeský Terezín si pochvaluje služby soukromé ochranky, která od začátku dubna hlídá ulice města i okolní obce. Město chtělo vyzkoušet, zda bezpečnostní agentura může zvládnout práci městské policie. Zajištění strážnického sboru by totiž vyšlo město mnohem dráž.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Dobrejvíkend

Takže zase

ti samí,jako všude jinde:-/

0/0
7.9.2012 17:39

papazian

Další domobrana živolně vzniklá?

Proč nefunguje státní policie tak jak má, proč musí vznikat tu vesnická, tu městská, tu jakási soukromá domobrana? Je to selhání kapitalismu v Čechystánu!

0/0
7.9.2012 12:36

el_moscardon

Re: Další domobrana živolně vzniklá?

Kapitalismu? Myslíte spíš elitářského socialismu ne?

0/0
7.9.2012 12:38

Patrik Šebesta

Re: Další domobrana živolně vzniklá?

ono půjdeme-li do důsledku, tak státní policie tady nefunguje od prosince 1989 ;-D Mluvíte-li o policii státní demokratické, tak ta tady nefunguje od roku 1948. A půjdeme-li do důsledků jednotlivých složek, tak  municipální policjení stráže mají asi tak 4500 delší historii než policie státní, resp. četnictvo, protože v případě státních policií a četnictva jde o výplodek autoritatoivních režimů, v prvém případě byla první státní policie v rakousku za R-U a v druhém případě je Četnictvo vynález Napoleona Bonaparteho ;-D

Proto třeba v británii nemají státní policii a proto byla činnost federálních a státních policjeních složek v USA až do roku 2001 dost silně omezena. Dnes už skoro není, protože je tam skoro autoritářský systém.

0/0
7.9.2012 15:01

houba_

mala technicka

az se ozeru a rozhodnu se jit zebrat, stanu se tedy zivlem (jak zde v disksi nekdo zminil) - jake nastroje ma zamestnanec soukrome bezpecnostni agentury k tomu, aby me vykazal?

odpoved je zrejma - zadne. a jakmile to zkusi co dokonce udela, tak bud ja volat PCR a budu pozadovat jejich zajisteni ci zjisteni totoznosti pro budouci tresni oznameni

nikdo totiz bez patricne pravovmoci nemuze nikoho odnikud vykazovat, nebo dokonce zadrzovat, pokud neni podezreni na tresny cin. a zebrani ani opilstvi porad jeste trestne neni

+3/0
7.9.2012 12:34

el_moscardon

No jo, kdzý nejsou peníze

Na dotace všeho druhu se peníze najdou vždycky, ale na financování toho, co je jednou z hlavních povinností státu, na to peníze nejsou. A nejde jen o dotace, polovina rozpočtu jsou vyhozený prachy.

+1/0
7.9.2012 12:25

Leinad

Absurdistát

Radši než platit člověka s pravomocí, budu platit civilistu, který nemůže nic. Ty výjezdy ke každému opilci, hlasité hudbě, .... zaplatí MV ČR, to nejsou obecní peníze. ;-D

+1/0
7.9.2012 10:16

tenysák

Re: Absurdistát

banebože, do čeho jsi duši vrazil8-o

0/0
7.9.2012 12:32

Patrik Šebesta

Re: Absurdistát

... ale on má bohužel velmi hlubokou pravdu. Místní OOP Policie musí jezdit denně i desítky kilometrů...

0/0
7.9.2012 15:03

Tobinka2.0

teda

Teda, původně jsem si myslela, že je to jen z nouze ctnost a nouzové řešení. Ale když vidím, jak tu MP soptí (což tak úplně nechápu), říkám si, jestli za tím nebude něco víc...

Osobně bych ocenila, kdyby naše zastupitelstvo sehnalo víc strážníků. Když neseženou, možná je soukromá ostraha řešení. I když ne optimální...

0/0
7.9.2012 9:36

Patrik Šebesta

Re: teda

Předně tu soptím já, a to nejsem MP. Ovšem mám vzdělání a dvacetiletou praxi jak u SBS, tak bezpečnostních složek státu, abych dokázal dohlédnout možné důsledky tohoto zcela nerozvážného rozhodnutí zastupitelstva, které je v novinách natolik vychvalováno, že by se toho mohla chytnout další města a je zaděláno na průšvih.

Garantem veřejného pořádku v městě je město a má k tomu zákonem dané možnosti - městská policie, přestupková komise, úředníci... soukormá bezpečnostní služba slouží k ochraně majetku soukormých osob (viz živnostenský zákon).

Přesně tato situace byla v roce 1990, kdy se zrušily ONV a vznikly obce. zrušil se šedý mor, SNB stále byla SNB a pořádek hlídaly soukormé služby. Bylo tolik průšvihů a obce stěžovaly, že mají garantovat a nemají páky, tak stát tomu utípnul tipec tím, že vydal zákon o obecní policii...

0/0
7.9.2012 9:45

inkognito79

Re: teda

zásadním problémem SBS je právní nevzdělanost a pochybná minulost jejich zaměstnanců,

to co se jeví jako momentální přínos, může do budoucna znamenat spoustu problémů

+1/0
7.9.2012 11:03

inkognito79

Re: pořízení výzbroje a výstroje by stálo několik milionů korun

halapartna ;-D ten pendrek je bezpečnější teda

+1/0
7.9.2012 11:00

inkognito79

Re: pořízení výzbroje a výstroje by stálo několik milionů korun

pardon, vedle - vlákno zmizelo

0/0
7.9.2012 11:01

Krokodyl1

Zjevně nepočítali

s přínosem do městské pokladny z botiček a pár šikovně umístěných radarů ;-D

+2/0
7.9.2012 8:45

Patrik Šebesta

Re: Zjevně nepočítali

koukám, koukám, snažím se smát a je to už dost trapné... zejména ve světle toho co nechete Vy a Vám podobní vidět: Když jsme u přínosu do městké pokladny, tak městská policie statutárních měst přinese (jak vy říkáte) 5% nákladů na činnost městské policie a ostatní města a obce přinesou kolem 9-11% z nákladů.

Mimochodem nejvyšší možná pokuta je tuším 2.500,- korun... a třeba stavební úřad může vystřihnout i několik milionů. Za to, že firmy začnou stavět bez stavebního povolení, i když je v přípravě, ale firmy chtějí ušetřit čas se běžně ukládá pokuta 50-100tis. za domek. Tedy jeden úředníka na stavebním je mnohem větším přínostem... když to chcete takto rozdělovat.

CO SE TÝKÁ SOUKROMÉ BEZPEČNOSTNÍ SLUŽBY, tak ta doba je dávno pryč. Strážníci mají nejen vyšší pravomoce, ale k tomu adekvátní vzdělání a jsou lustrováni ze všech možných úhlů, mnohdy přísnějších než u Policie ČR. Sekuriťáci takto lustrováni nejsou.

0/0
7.9.2012 8:59

Tobinka2.0

Re: Zjevně nepočítali

Jenže k čemu je to dobrý, když na ně nejsou prachy

furt lepší sekuriťáci než nic

+1/0
7.9.2012 9:03

Patrik Šebesta

Re: Zjevně nepočítali

To nesouhlasím - pokud není městská policie, tak existují úředníci, kteří mají trochu větší kompetence i na té ulici než sekuriťáci, a hlavně jsou úředními osobami. Na nalezení odstraněných pokllopů z kanálů postačuje pracovní četa a nemusí se najímat dražší soukromá bezpečnostní služba.

.

A když už jsme u toho, tak Terezín s ohledem na památník, který sponzuruje židovská obec, by neměl patřit mezi chudé města. To, že patří je spíše problém vedení města, které vyplodilo naprostou zhovadilost.

0/0
7.9.2012 9:09

Tobinka2.0

Re: Zjevně nepočítali

Já jim naopak tleskám. Pokud byste si přečetl článek, zjistil byste, že jde i o ostrahu nemovitostí v majetku města a zahánění žebráků a jiných živlů... Pochopte, že nemůžete nutit člověka k něčemu, co nemá ve smlouvě - tedy třeba úřednici k noční ostraze.

0/0
7.9.2012 9:13

Patrik Šebesta

Re: Zjevně nepočítali

zde nediskutuji o ostraze nemovitostí, tam je soukromá bezpečnostní služba OK a je to její práce, i když opět v režimu města si dovedu představit, že si raději najmu vlastní lidi jako "jiné pracovníky obecní policie", tedy ne-strážníky a dostanu se na obdobné peníze, ale mám pod kontrolou jejich trestní rejstříky apod.

(cit) Zahánění žebráků a jiných živlů? Mno z veřejného prostranství to horkotěžko vyžene MP, jak to chcete udělat u SBS? To je na žalobu pro omezování osobní svobody...

Úředníci - řeknu Vám sladké tajemnství. I úředníci mohou mít ve smlouvě noční práci, dokonce s ohledem na zákon o úřednících jim zaměstnavatel může i něco více nařídit (na nezbytnou dobu). A poslední tajemství je, že některá města, třeba i městské části v Praze, mají úředníky, kteří kontrolují veřejný pořádek jako svojí práci, a to vedle nebo v součinnosti se strážníky městské policie.

Pronájem soukromé bezpečnostní služby je ta nejhorší možná varianta, kterou mohlo město vymyslet.

0/0
7.9.2012 9:23

Tobinka2.0

Re: Zjevně nepočítali

Tak je všechno v pořádku. Bezpečnostní agentura hlídá nemovitosti a při té příležitosti zběžně koukne, co se kde děje. Město, které by si jinak MP nemohlo dovolit, šetří peníze. mně to připadá chytřejší než poslat úřednice chytat večer neviditelné zloděje kovu...

0/0
7.9.2012 9:33

Patrik Šebesta

Re: Zjevně nepočítali

tady nejde o zběžné koukání zpoza plotu, ale o stabilní hlídku co prochází město... prostě vyhozené peníze.

A kdo tady stále mluví o ženách úřednících... já mluvím o úředníkách, chlapech. A občas i zkušených třeba právě od policie ČR nebo městských policií...

0/0
7.9.2012 9:39

AAA2

Re: Zjevně nepočítali

urednik na ulici zadne kompetence nema, blokove pokuty ukladat nemuze, zadrzet nikoho taky nemuze (resp muze za stejnych podminek jako ten sekuritak nebo libovolny jiny obcan).

0/0
7.9.2012 9:19

Patrik Šebesta

Re: Zjevně nepočítali

ale ale... a odkypak úředník, jako oprávěná úřední osoba nemůže ukládat blokové pokut??? Kde jste studoval právo? V letní škole v Plzni... už jsme několikrát musel vašim spolužákům nasat, že letos byl obzvlášť špatný ročník, protože neznáte ani elementární základy.

0/0
7.9.2012 9:28

Patrik Šebesta

Re: Zjevně nepočítali

když jsme u zadržení při trestníém činu, tak zde jak na občany, tak i na strážníky a kupodivu i na policisty dopadá § 76 odst. 2 trestního řádu. Úředník může požadovat vysvětlení (viz správní řád a zákon o přestupcích, pokud jde o přestupky), může požadovat i prokázání totožnosti (viz správní řád) atd. atd.

Soukromá bezpečnostní služba nemůže absolutně nic z toho. A riskuje, že poučený zloděj z Právnické fakulty  na Borech nebo Pankráci ho za pomocí advokáta rozstřílí tak, že bezpečnostní služba bude vydělávat jenom na odškodnění...

0/0
7.9.2012 9:31

AAA2

Re: Zjevně nepočítali

hmmm a ja se na nejakyho cloveka v civilu co mi na ulici bude o sobe tvrdit ze je urednik, zase muzu klidne vy....

takze pozadovat muze. nebo na me bude pouzivat i donucovaci prostredky? ;-D

0/0
7.9.2012 9:38

Patrik Šebesta

Re: Zjevně nepočítali

stejně tak když někdo bude mít uniformu soukromé bezpečnostní služby...

Pokud se vy na úředníka, tak vás alespoň později dostanou za neuposlechnutí výzvy úřední osoby, když se vy... na sekuriťáka, tak se nestane vůbec nic....

Mimochodem úředník má alespoň ten služební průkaz se státním znakem a podpisem starosty nebo tajemníka...

0/0
7.9.2012 9:49

AAA2

Re: Zjevně nepočítali

a napisem Urednik 007 ;-D

ne, dekuji - s prokazovanim totoznosti si rad pockam na policistu nebo straznika

0/0
7.9.2012 9:58

Patrik Šebesta

Re: Zjevně nepočítali

máš-li zbytečných pět tisíc ;-D;-D;-D;-D;-D;-D

0/0
7.9.2012 9:59

AAA2

Re: Zjevně nepočítali

o to se ty starat nemusis

0/0
7.9.2012 10:03

Patrik Šebesta

Re: Zjevně nepočítali

pánko nepochopil ;-D;-D;-D;-D

0/0
7.9.2012 10:08

Patrik Šebesta

Re: Zjevně nepočítali

Lidi tady nadávají strážníkům coby nedoukům a hovínkářům, i když strážníci už dávno musí mít maturitu a významná část má dokonce i vyšší vzdělání a zkušenosti od bezpečnostních sborů. Pracovníci soukromých služeb nic z toho zpravidla nemají...

.

A poslední argument je dělba kompetencí. Když obce a města zřizují PCO za úplatu pro lidi, tak to ihned naběhnou tytéž soukromé bezpečnostní služby na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a žalují, že jsou nekalá konkurence, protože mají dělat ochranu veřejného pořádku ve městech a nikoliv provádět ochranu soukromých subjektů. Koukám, že jakmile je příležitost, tak opačná nekalá konkurence absolutně nevadí.

Rv

Ale děkuji této společnosti, protože až jednou zase komora SBS naběhne na ÚOHS, tak máme vynikající argument, proč není PCO zřízené městem pro soukromé bezpečnostní služby nekalou konkurencí...

0/0
7.9.2012 9:05

Tobinka2.0

Re: Zjevně nepočítali

Na MP nemají, tak si holt pořídili něco, na co mají.

Nekalou konkurenci v tom nevidím.

0/0
7.9.2012 9:17

Patrik Šebesta

Re: Zjevně nepočítali

mohu tuto větui použít před řízením před UOHS, kdy budou klást jednomu městu za vinu, že nekale konkuruje, protože zřídilo komerční PCO, kd eobčané dobroovlně se nechají připojit a platí. Mimo jiné to město to zřídilo i proto, aby nemuseli strážníci skončit či nemuseli vybírat hodně moc ty pokuty do pokladny města...

0/0
7.9.2012 9:33

AAA2

Re: Zjevně nepočítali

jiste - ale nezapomen uvest: Zdroj - diskuze iDnes

to bude dobry argument do uredniho rizeni ;-D

0/0
7.9.2012 9:41

Patrik Šebesta

Re: Zjevně nepočítali

s tebou jsme vlákno nezahájil...

0/0
7.9.2012 9:52

AAA2

Re: Zjevně nepočítali

jenze tohle je diskuze pro vsechny. smula, ze ;-D

0/0
7.9.2012 9:59

Patrik Šebesta

Re: Zjevně nepočítali

ty nejseš diskutér, ale tvoje bláboly mě baví číst... s tvojí logikou bych mohl zprivatizovat třeba soudy nebo finanční úřad... proč si nenajmout soukromého soudce nebo soukromého výběrčího daní - lidí by se našlo jistě dost.

0/0
7.9.2012 10:06

AAA2

Re: Zjevně nepočítali

tak co si stezujes ze se mnou jste tohle vlakno nezahajili? ;-D

0/0
7.9.2012 10:13

Patrik Šebesta

Re: Zjevně nepočítali

bláboly nad bláboly, které už ani nemají elementární snahu o konstruktivnost... tohle už mne nebaví číst... ale koukám los pubertos zůstal ze školy doma a fakt se nudí...;-)

0/0
7.9.2012 10:17

hňup

Re: Zjevně nepočítali

pán se vzděláním a dvacetiletou praxí, to se hned pozná....a neanonymní,tak  proč , sakra, vy všichni vostatní nesedíte předemnou na zadku s otevřenou ústy ?

+1/0
7.9.2012 10:32

Patrik Šebesta

Re: Zjevně nepočítali

a nějaká věcná připomínka k meritu věci tohoto článku by nebyla? Škoda....

To jako se svým vzděláním a praxí nesmím pochopit, že tam mají zaděláno na velký průšvih? A nesmím napsat, že je to ta nejhorší varianta, kterou zvolili. Mají vedle sebe Lovosice a Litoměřice, v obou městech městská policie existuje. Existují zákonné možnosti jak se dohodnout a udělat třeba kompromis - napadlo třeba pány radní udělat veřejnopsární smlouvu s Lovosicemi nebo Litoměřicemi s tím, že by tam byl ve vymezený čas jejich strážník společně třeba s tou ochrankou, což je varianta rozhodně levnější než komplet strážníci a současně má výhodu v "početní převaze", kdy sekuriťáci mohou zakročit na žádost strážníka podle § 12a zákona o obecní policii, resp. mu poskytnou pomoc. Podle relevantní judikatury soudů v ten okamžik požívají mj. i ochrany úřední osoby (dříve veřejného činitele).

Atd. atd.... a nemusíte si sedat na zadek s otevřenými ústy....

0/0
7.9.2012 10:47

Patrik Šebesta

Re: Zjevně nepočítali

překlep: veřejnoprávní

0/0
7.9.2012 10:54

Dobrejvíkend

Re: Zjevně nepočítali

Šebesto,hledají dalšího kumpána do Partičky.To by bylo pro tebe jak dělaný.Maturitu máš a zkušenosti taky.

0/0
7.9.2012 17:46

Patrik Šebesta

Re: Zjevně nepočítali

mno, nejsi daleko od pravdy. V té partě už dávno jsem, i když nejsem strážník - zabývám se ochranou veřejného pořádku poněkud trochu více komplexněji, takže díky za nabídku ;-D

0/0
7.9.2012 20:10

hňup

a vona oblast terezína má exteritorialitu

a nesmí tam působit " pomáhat a chránit" ? na to si totiž česká republika tenhle sbor zřídila a platí.....

+1/0
7.9.2012 8:41

Tobinka2.0

Re: a vona oblast terezína má exteritorialitu

vy jste to asi nečetl

oni nemají na měšťáky peníze

0/0
7.9.2012 9:04

Patrik Šebesta

Re: a vona oblast terezína má exteritorialitu

kolega diskutér měl ovšem na mysli pomáhat a chránit, co je heslo Policie České republiky a nikoliv městské policie.. ;-D;-D;-D

Je pravda, že toto je důsledek nečinnosti zejména Policie ČR.

0/0
7.9.2012 9:11

Tobinka2.0

Re: a vona oblast terezína má exteritorialitu

já vím, k závažnějším deliktům stejně musí MP přivolat státní

a to tady holt zastoupí bezpečnostní služba

není to ideální řešení, ale furt je to lepší než drátem do oka

0/0
7.9.2012 9:15

Patrik Šebesta

Re: a vona oblast terezína má exteritorialitu

ano závěžnější delikty jsou trestné činy... jinak vše řeší MP. Soukromá bezpečnostní služba musí zavolat Policii ČR na každý prd... a ono to nebude tu policii dlouho bavit a skoro se i vsadím, že do několika týdnů navštíví starostu, že to tak nepůjde, protože obvodní oddělení nemá jenom jejich město a policajtů je málo... až párkrát nechají ochranku vykysat dvanáct hodin na místě, aby potom zjistili totožnost toho, kdo odhodil nedopalek a sekurťáky obviní z trestného činu, tak bude teprve dost velký průšvih.

0/0
7.9.2012 9:36

Najdete na iDNES.cz