Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Asijský nacionalismus se rozlévá po mořích a oceánech

Vypukne ve východoasijských mořích válka? Poté, co čínští a japonští nacionalisté začali demonstrativně okupovat neobydlené ostrovy, které Čína označuje jako Tiao-jü-tchaj, zatímco Japonci jim říkají Senkaku, skandovali rozlícení demonstranti ve městě Čcheng-tu na jihozápadě Číny heslo: "Musíme zabít všechno japonské."

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

villík

Asijský nacionalismus se rozlévá po mořích a oceánech.....

Zato v Evropě bytostně chybí......;-)

+6/0
6.9.2012 15:08

publicenemy

Re: Asijský nacionalismus se rozlévá po mořích a oceánech.....

Nacionalismus je primitivní ideologie, která nic dobrého nepřinesla. Však se stačí podívat právě na politiku Japonska a Číny v 19. století, kdy jejich uzavřenost zbrzdila hospodářství na několik desítek let (Japonsko nastartovalo až po 2. světové, kdy se konečně otevřelo světu, Čína zase zažívá hospodářský boom až v posledních cca 30 letech a to také jen díky tomu, že do země "komunisté" pustili západní kapitál).

0/0
6.9.2012 15:14

KOČÍ -> jenom přesmyčka ÍČKO

Re: Asijský nacionalismus se rozlévá po mořích a oceánech.....

Bez "primitivního nacionalismu" bys teď mluvil německy.. Neříkám, že by to bylo špatně. ;-)

+5/0
6.9.2012 15:23

publicenemy

Re: Asijský nacionalismus se rozlévá po mořích a oceánech.....

Rozdíl mezi hájením národních zájmů a nacionalismem jasně ukázalo 20. století. Já nacionalismus vnímám jako primitivní a zastaralou ideologii, která nepřinesla nic nového. Co bychom měli podporovat, je vyspělá společnost založená na určitých pravidlech a tradicích, ale rozhodně bych z toho vynechal národnost a další aspekty (barva pleti, sexuální orientace atd.), které na inteligenci, rozumovou vyspělost a celkový přínos prakticky nemají žádný vliv. Co se týče událostí kolem roku 1918, s klidem přiznám, že bych teď raději mluvil německy a češtinu měl jako druhý jazyk (třeba). Spojení německého vedení a české vynalézavosti tady fungovalo dost dlouho a v drtivé většině případů i velmi dobře, takže bych neviděl jediný důvod, proč by se na něj nemělo navázat.

0/0
6.9.2012 16:02

villík

Já považuju hájení národních zájmů za projev nacionalismu..

Nacionalismus s velkým "N" byl již dostatečně zprofanován a těch kdo tak činí, neustále přibývá. Fuj! Nacinalismus, jak odporné, co?

A co se dozvíte v definicích na wiki?:   "Moderní nacionalismus se šířil v souvislosti s formováním národního

uvědomění a snahami o národní nezávislost u nesamostatných etnik a evropských národů i mimo Evropu). U již existujících národů, obývajících autonomní území 

posiloval vnitřní politické a ekonomické úsilí uvnitř jednotlivých

států v zájmu hospodářsky předstihnout ostatní soupeřící státy.

+3/0
6.9.2012 16:21

Sanok

Re: Asijský nacionalismus se rozlévá po mořích a oceánech.....

Ty pro mě nejsi Čech, špíno.

+1/0
6.9.2012 20:47

bratr jp

Re: Asijský nacionalismus se rozlévá po mořích a oceánech.....

teď jsi mu to naložil, z toho se asi pár dní nevzpamatuje...

0/0
8.9.2012 16:53

Vladimír Škopek

Re: Asijský nacionalismus se rozlévá po mořích a oceánech.....

Takže u nás nacionalismus vadí, u němců ne? :-) Víš, je to hezký co povídáš, ale tu vyspělou společnost a pravidla a tradice musíš na něčem založit. Nacionalismus je přirozeně tvořená společnost zdola, založená na rovnoprávnosti všech zúčastněných. Sama čerpá z bohaté historie onoho národa a je vystavěna také v našem případě na křesťanské kultuře a antickém dědictví. Je to prostě naprosto přirozené a pokud se drží zásady všeho s mírou i velmi prospěšné. Na čem to chcete stavět vy? Světoobčanství? Sekulární humanismus? Nějaká další utopie?

0/0
12.9.2012 20:49

Smarty

Re: Asijský nacionalismus se rozlévá po mořích a oceánech.....

Běž se podívat třeba do Francie (černoši) nebo Německo (Turci) či Británie (Pakoši, Arabové...), jak Evropu obohatili. Problém je v tom, že dálný i blízký východ svou zaostalostí nám mohl dát jen zdroje a levnou pracovní sílu.

+2/0
6.9.2012 15:49

publicenemy

Re: Asijský nacionalismus se rozlévá po mořích a oceánech.....

Však teď jsou tito imigranti ale soušástí Francie, respektive francouzského národa, takže nacionalismus s tím nemá co dělat;-) V tomto případě jde spíš o francouzskou mentalitu, kdy už cca 200 let (tedy po Vídeňském kongresu, který z Francie opět udělal druhořadou, respektive třetiřadou globální mocnost v současné době) si Francouzi myslí, že jsou něco extra. Že si nechali přitáhnout miliony Arabů a černochů je především jejich vina. Nicméně na druhou stranu je to i spravedlivé, Francie byla koloniální mocnost, které se nikdy moc s původním obyvatelstvem nepáraly, tak teď za to pyká.

0/0
6.9.2012 16:05

Najdete na iDNES.cz