Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

O výbuchu Synthesie se lidé dozvěděli pozdě, starostové obcí prý vůbec

Dva výbuchy v chemické továrně během dvou dnů. A oba dva měly pravděpodobně stejnou příčinu - přehřátí zásobníků s nebezpečným plynem. Problém je, že město varovalo lidi až s téměř čtyřicetiminutovým zpožděním, kdy už se mrak nitrózních plynů rozplýval nad městem. Okolní obce netušily vůbec nic.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

zoorz

Jak to může bouchnout?

Copak je tam problém namontovat přetlakový ventil? Pokud to nejde, tak ve vedru zastavit výrobu, nebo radši úplně, protože to není poprvé. Někdo za tu neinformovanost obyvatel může a musí za ní nést odpovědnost. Pokud na to paní primátorka nedohlédne, pak musí odstoupit.

0/0
27.8.2012 9:10

__anart__

Informovalo by AVE lépe než Synthesia? Proč?

Nehoda v Synthesii: Veřejnost o mraku jedovatých plynů informována pozdě a nevhodným způsobem. Některé obce neinformovány vůbec.

Jak by to asi vypadalo s informováním veřejnosti v případě úniku jedů, kdyby v Rybitví běžela ona recyklovaná spalovna toxických odpadů rakouské firmy AVE?

O ochotě AVE komunikovat s veřejností a brát ji jako partnera jsme se mohli přesvědčit v ČEZ aréně během veřejného projednávání.

Je nějaký důvod, aby AVE přistupovala k lidem v Pardubicích lépe než Synthesia?

+1/0
23.8.2012 13:47

Kulíííšek

Re: Informovalo by AVE lépe než Synthesia? Proč?

Meleš nesmysly..

0/0
24.8.2012 17:02

__anart__

Re: Informovalo by AVE lépe než Synthesia? Proč?

Nějaké argumenty místo urážek by byly?

Kde jste se naučil rovnou každému, s kým nesouhlasíte, tykat?

0/0
25.8.2012 11:42

patriot1

k čemu jsou všechny ty oddělení krizového řízení?

Sám jsem byl taky přímo v červeným mraku a vůbec jsem netušil co se děje a žádné hlášení ani sirény jsem neslyšel. Hlavně že si jak primátorka tak i hejtman vydržují vlastí oddělení krizového řízení, které si pouze celý rok hraje na vojáčky a zpracovává plány co by kdyby a pak když se opravdu něco stane, tak nechaj lidi přiotrávit bez jedniný informace.

0/0
23.8.2012 8:24

s(h)arka

vždyť to bouchlo z neděle na pondělí v noci a to samý....

jenže to nikdo neviděl, protože byla tma...pak to bouchlo znova v úterý.....stačí se zeptat lidá,co v Synthezii na daném provozu makaj.....:-/

0/0
23.8.2012 6:30

Kulíííšek

Re: vždyť to bouchlo z neděle na pondělí v noci a to samý....

A co ti řeknou??

0/0
24.8.2012 17:03

Jimmy.Fox

Lež vedle lži..

Tak mluvčí řekne, že to neuteklo za hranice podniku, a že se to rozptýlilo ve vyšších vrstvách.. V jaký nadmořský výšce je globus, že mlha byla jako "mlíko", jak je vidět i na fotkách? A ta slepice Fraňková řekne, že vidí vinu spíše na

straně obyvatel, že by stejně nevěděli co dělat..Rv

0/0
23.8.2012 6:14

s(h)arka

Re: Lež vedle lži..

Fraňková má něco s mozkem, teda pokud v té dutině lebeční něco má.....mlha byl ai v trnový...od Parama byl vidět nádherně oranžovožlutohnědý mrak,jak se rozlejzá....projížděli jsme pod ním a nevěděli co se děje a to směšný hlášení v rozhlase- chemický poplach,připravte si ochranné pomůcky? A jaký asi? Copak vozím v autě masku,pláštěnku a igelitový pytlíky s gumičkama????:-/

0/0
23.8.2012 6:33

ccJackie

obchodní centra

Dobrý večer, docela by mne zajímalo, jak jsou informovány obchodní centra např.Afi, Tesco, neboť vyhlášeno to bylo veřejným rozhlasem, i když pozdě, ale v obchoďákách to není přes různé písničky apod. slyšet...Podle mne systém není moc dokonale vyřešen, hlavně že každou středu se zkoušejí sirény :-(

0/0
22.8.2012 21:34

zdenanek

Semtín

Nechápu, je to skandál. Tutlat, tutlat a mlžit. Tady v Pardubicích nikdo nic nevysvětlí, natož aby identifikoval chybu a provedl opatření. Zářný tento už kolikátý případ. Pokud budou teploty na úrovni havárek tak se máme ještě na co těšit. Za této situace navrhuji chemičky v Pardubicích zavřít, což je ale za současné situace přání neuskutečnitelné. Zkrátka : Nikdo to nemá pod kontrolou. Každý jen hraje to, co mu soupeř dovolí. A jen si tak trochu rýpnu. Ta Holečkova vila bude zbourána kdy, paní primátorko ? Ta Vaše zásadovost.

0/0
22.8.2012 19:37

Bývalý volič ČSSD

Re: Semtín

Načerno a bez stavebního povolení postavená Holečkova vila se bourat nebude. Primátorka sice byla pro bourání, ale zastupitelé z čssd "náhle" změnili názor. Korupce je v čssd prostě běžná, na tohle nebylo potřebay škatule od vína s miliony.

0/0
22.8.2012 19:58

Alex1966

Re: Semtín

kromě 3 zastupitelů ČSSD také někteří zástupci ODS (např. ředitel úřadu práce v Pardubicích) náhle a neočekávaně změnili názor a připojili se tak ke kolegům, kteří černému stavebníkovi přáli už dávno předtím. Jste-li zklamán levicovou politikou, pak ta pravicová 'z veřejného urvat a zprivatizovat nejlépe zadarmo co nejvíc' je vám bližší?

0/0
22.8.2012 20:02

zdenanek

Re: Semtín

Ze skušeností žádná. Krade, podvádí, mlží a blafuje každý ten, kdo do politiky vstoupí. Už nerozděluji politické strany ani tzv. nezávislé (např. pí. senátorka Horská). takže u voleb budu absentovat. Dejte prosím typ politické strany nebo "osobnosti". Realisté jdou do výroby a na tu politickou chásku se budou skládat. Postaru řečeno na "Národní frontu". No a řekněme si plusy a mínusy. Budu se těšit. Rozkradeno a rozkrádá se všechno. Probuďte se prosím ze sna.

0/0
22.8.2012 21:14

s(h)arka

Re: Semtín

a ještě nám postavěj i tu spalovnu,to bude taky něco.....;-(

0/0
23.8.2012 6:34

__anart__

Pravidla pro hlášení nehody v Synthesii

Pravidla pro hlášení nehody v Synthesii jsou zřejmě následující:

Mohl se o tom někdo z venku dozvědět? Ne -> nehoda vyřešena. Ano -> přejdi na další otázku.

Dá se to ukecat jako neškodný projev čehosi zcela neškodného, co nepřekročilo hranice podniku? Ano -> není co řešit. Ne -> přejdi na další otázku.

Uvěří ještě někdo tvrzení, že to vystoupá do vyšších vrstev a tam se to rozředí na zcela neškodnou koncentraci, zdravější než vzduch v Alpách? Ano -> není co řešit, Ne -> přejdi na další odstavec

Počkej několik desítek minut, jestli někoho nenapadne, jak to ututlat. Když to fakt s jistotou prosáklo ven, tak zavolej Štěpánce a řekni ji nějaké informace, pokud možno co nejvíce zředěné. Nikomu dalšímu nevolej. Pak tvrď, že nebrali telefony. Těm hyenám od novin a z televize pak tvrď, že jste udělali vše pro to, aby se situace už NIKDY neopakovala. Slibem nezarmoutíš a podnik to nic nestojí.

+3/0
22.8.2012 18:56

Bývalý volič ČSSD

Výzvy rozhlasem zazněly asi hodinu po výbuchu.

Mezitím už byl mrak rozptýlený. takže oranžové divadlo měli jen ti, kteří tam náhodou čuměli o doďku dříve. kdyby vytekl vagón (cisterna) čpavku nebo bouchnul zásobník sarinu, tak už se po té hodině s nějakým hlášením nemusí obtěžovat - širokodaleko nebude nikoho, kdo by to mohl slyšet.

+2/0
22.8.2012 18:49

DanKK

Informace přímo od zdroje

Dobrý den, integrovaný záchranný systém určuje, do jakého okruhu budou starostové obcí informováni. Dále určuje, jaké složky IZS budou informováni. Tito představitelé jsou spolu s managementem Synthesie členy Bezpečnostní rady. Tito členové dostali od Synthesie sms-informaci přesně do 3 minut po události! Staré Hradiště je již mimo určený okruh, proto sms ze Synthesie ani dostat nemohlo. Pokud IZS okruh zvětší, budou informováni i starostové vzdálenějších obcí. Nic nezatloukáme. Informování běží automaticky při výjezdu našich hasičů. Ano, je to tak.

"vyhazovač z bordelu" - prosím dále se vyjadřovat k věci a ne jak kdo vypadáme nebo k politice. Výron nitrozních plynů není ani věc zjevu ani politiky.

0/0
22.8.2012 17:44

Alex1966

Jaro, léto, podzim, zima a imperialismus

Výron nitrózních plynů je v Synthesii pravidelným jevem. Zpravidla k němu dochází v nejparnějším létě. Tiskoví mluvčí a členové různých generací managementu si zvykli tuto událost označovat jako jev vyvolaný 'vlivem' či dokonce 'vinou' vysokých venkovních teplot. Od sametu se Synthesie (ALIACHEM apod.) k podobným radostem musí veřejně vyjadřovat, k naší smůle prozatím nebyli schopni novináři ani lokální politici se před jednáním pořádně připravit a poté tvrdě argumentovat. V případě politiků i bouchnout pěstí do stolu. Že stane-li se něco třeba podesáté, je rozhodující zavinění především na firmě, která ani po poučení z předchozích nezdarů není ochotna (z důvodu 'mrzkého zisku') učinit vlastní technologie bezpečnějšími. O bezpečnosti pracovníků NCL na oddělení E ani nemluvě.

Uvidíme, zda při příští události se neukáže, že nyní 'objevené' zakopání nádrží pod zem (nepřehřejí se) bylo z neznámých příčin opět zapomenuto.

+1/0
22.8.2012 19:55

Kulíííšek

Re: Jaro, léto, podzim, zima a imperialismus

Koukám, že někdo ze Synthesky..

0/0
24.8.2012 17:09

s(h)arka

Re: Informace přímo od zdroje

že by Daniel Kurucz sám,osobně????8-o

0/0
23.8.2012 6:36

hariprasad8

Tohle je přesně ten důvod

proč jsou takzvaní ekoteroristi užiteční. Tyhle nebezpečné provozy pracují  pokud možno v co největším utajení právě proto, aby,  když se něco stane, mohly zodpovědné perzóny zatloukat a zatloukat. A když to praskne, tak zase zatloukat. I kdyby jim bouchnul atomový reaktor, tak počkají, až se mrak přesune nad Slovensko a pak vydají prohlášení, že došlo k malému úniku radioaktivity, která není nebezpečná, protože se už mrak rozptýlil. :-/

0/0
22.8.2012 15:56

blanka

je potreba to vysetrit a meli by dostat poradnou pokutu...

protoze se jim to stalo uz pred 2 lety a toto pondeli uz s temi plyny problemy byly, takze vse mluvilo pro zastaveni vyroby, coz se nestalo...i kdyz je to drahe, ale bezpecnost by mela byt prece na prvni miste...co se tyka varovani, taky jsem slysela, ze Rybitvi, ktere je bezprostredne u Semtina zadne varovani neprobehlo!!!!!!

0/0
22.8.2012 13:08

Bláha Ambroz Kulhánek

Gen. ředitel Synthesie

vypadá jako nějaký vyhazovač z bordelu;-)

0/0
22.8.2012 12:48

Tim_Kutil_Taylor

ale na papíře ten systém vypadá hezky

vše do detailů popsané v zákonech a vyhláškách. Grafické znázornění systému jednotného varování a vyrozumění, rozdělení kompetencí a pravomocí. A pak se něco stane a nikdo nic nedělá, nikdo není zodpovědný, tak kde je problém?

0/0
22.8.2012 12:29

Výstřik do tmy VIII.

Naprosto normalni.

Konkretne u synthesie nejdriv tutlaji delnici, pak kdyz je pruser vetsi, daji za nejakou dobu, kdyz uz ten mrak je videt z velina nebo to tam rozbilo okna, vedet vedoucimu, pak se jeste chvili na ten mrak koukaji. Kdyz zacne byt videt i od zeleny brany, nebo je zacnou zachranny slozky otravovat s blbejma dotazama, jestli jim odtamtud neco neuteklo, tak opatrne uznaji, ze jim utekla trocha naprosto neskodneho plynu.

+2/0
22.8.2012 11:53

pkubelka

Re: Naprosto normalni.

co dodat R^

0/0
22.8.2012 12:03

mildapr

Re: Naprosto normalni.

Jak co? Věc: stížnost. Dále: trestní oznámení kvůli obecnému ohrožení. Je potřeba zatopit jak těm lumpům v chemičce, tak těm na magistrátu, aby si uvědomili, jaké jsou jejich povinnosti. Jo, když někomu šáhnou na pozemek, kvůli stavbě dálnice, to je občanských iniciativ. Tady se jim vznáší nad městem jedovatý mrak a nic?

+1/0
22.8.2012 13:20

Výstřik do tmy VIII.

Re: Naprosto normalni.

Dokud nebudou mít zodpovědnost konkrétní osoby konkrétních jmen, nic to stejně nevyřeší. :-/

+1/0
22.8.2012 13:26

mildapr

Re: Naprosto normalni.

Ale vždyť tu odpovědnost mají. Firma, resp. její představenstvo odpovídá za to, co firma dělá. Město - tedy v tomto případě zaměstnanci příslušného odboru - mají zodpovědnost za včasné informování obyvatel. Inspekce životního prostředí - to jsou opět konkrétní lidé - má zodpovědnost za dodržování zákonů na ochranu životního prostředí. Jen ty lidi musí někdo k odpovědnosti popohnat.

0/0
22.8.2012 14:10

brezzinka3

Re: Naprosto normalni.

R^

0/0
22.8.2012 14:25

Najdete na iDNES.cz