Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Říkejte si, co chcete, ale federalismus je budoucností Evropy

Tvář francouzské politiky se v květnu a červnu dramaticky změnila. Zaprvé, po sedmnácti letech středopravých prezidentů, byl zvolen socialista François Hollande. Měsíc nato se středolevá většina ujala též moci nad Národním shromážděním, po deseti letech pravicové dominance.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Opričnik5

Aneb to co se neosvědčilo,

to musíme bezpodmínečně posílit a zkusit dělat intenzívněji a více, protože jenom tak se to může konečně podařit. Ó jaké báječné asociace - alkoholik musí svou nemoc přepít, krach sociálního státu vyléčíme ještě sociálnějším státem, eurodeformace trhu spravíme většími eurodeformacemi.

Kdysi se říkávalo, že fanatik je ten, který tváří v tvář krachu své víry svou víru posiluje. Dneska je to naše budoucnost.:-PRv

0/0
13.9.2012 7:41

pelasek

federalismus

Je stejny jako vse ostatni uz jen proto ze na konci slova je -mus tedy muset ale je to chybnacesta ja s tim nesouhlasim ale co proto mohu delat kdyz lide se nezdruzi proti zlodejum vlad. Skoda slov zaplat panbu ze uz pujdu do kopru a vy si tu delejte co chcete ja jen rikam ze to vznika s tunelovani statcku v malem tunel gigant ve velkem jak vybrat svet;-O

0/0
13.9.2012 7:25

177156

Hezké

Uz dlouho jsem nečetl tolik slov aniž bych se dozvěděl nějakou -aspoň malou - informaci. Autor mne přesvědčil, ze býval politikem. Mnoha slovy neřekl vůbec nic. Ani o federalismu, ani o nicem jinem. Možna bych ještě snad mohl dovodit, ze federalismus je v autorově pojetí spíše penězovod na úhradu francouzských dluhů. Nevidím žádný důvod k federaci podle nastíněné predstavy. A tak po vzoru autora říkám : Řikejte si co chcete, ale dluhy si platí každy sám.

0/0
29.8.2012 9:47

Vladimír Škopek

Jo tak

Se klidně federalizujte, když po tom tak toužíte...ale bez nás. ;-)

0/0
24.8.2012 14:38

cinklá státní zakázka

Skutečnou budoucností Evropy je FEUDALISMUS

Rv

+1/0
24.8.2012 6:26

1907

A co až bude federalizace Evropy málo?

Federalizujeme celý svět? Nebo raději sluneční soustavu? :-P

0/0
23.8.2012 18:50

Skeptik Pavel

Re: A co až bude federalizace Evropy málo?

Stačila by federalizace ČR.  Morava nechce být v područí Prahy, jako ČR v područí zlého Bruselu. :-)

0/0
24.8.2012 1:53

Opričnik5

Re: A co až bude federalizace Evropy málo?

Fajn, nechte si svůj methylalkohol, nezaměstnané, sockomanče a my si necháme své daně a vaše dávky a můžem se dohodnout.:-)

0/0
13.9.2012 7:43

Evelina Keletiova

Kavarna byvala kdysi vyborna rubrika

plna zajimavych clanku. pomalu ale jiste se stala jen hlasnou troubou eurohujeru.

+2/0
23.8.2012 11:49

jural

Myslim, ze jsem zcela sparvne pochopil

ze Evropa udela jiz brzo diru do sveta prehazovanim stohy papiru a penez.

Cili, uz nebude k udrzeni postaveni potreba prumysl a vedecke a technicke know-how, ktere presuneme do JV Asie, ze uz nebude potreba se snazit budovat vlastni energetiku, ale ze bude stacit energetika cim dale vice postavena na dovozu energetickych surovin z Ruska a arabskych zemi a ze navic nebude treba mit slusnou armadu na zajisteni respektu na mezinarodnim poli.

Ach, nastavaji idilicke casy. Jak ja jsem tak rad, ze me deti budou zit a pracovat v navzdy bohate Evrope, o jejiz budoucnost je postarano.

+4/0
23.8.2012 10:31

petrph

teoreticky máte jistě pravdu

Ale o to právě jde. Systém EU ještě prostě není   skutečně tak daleko aby fungoval jako federativní stát, a aby tyto a další problémy nejen efektivně řešil, ale aby za něj i nesl plnou politickou zodpovědnost (jako dejme tomu vláda USA za celé území Spojených států, nebo dejme tomu vláda Velké Británie za problémy Anglie, Skotska, Wallesu i severního Irska.  .

Tyto mechanismy se mají teprve těžko, pomalu a kompromisně vytvářet, už během krize kdy mnohé státy a mnozí nacionální politici na úkor EU chtějí řešit své problémy, a jiní už otevřeně vyhrožují že z EU vystoupí. Není jasně stanovena ani zodpovědnost federativních politiků ani nějaké federativní daně, ani federativní "berňak", ani federativní "finanční policie", skutečně nad každým požadavkem dalších peněz a půjček se opětovně schází summity politiků a znovu "ad hoc " řeší jen ten aktuální případ.

Za takového stavu je tu prostě šance jak že se stane EU federativním státem, tak že se rozpadne-i takové případy v historii byly

0/0
23.8.2012 10:02

red horse

Re: teoreticky máte jistě pravdu

V zasade s Vami souhlasim az na poznamku ohledne pomaleho a kompromisniho vytvareni mechanismu federalni vlady v USA a UK. Tam se jednoznacne jednalo o reseni podporene a vynucene silou. To je prave ten problem v Evrope. Pouziti sily k jeji federalizaci je nemozne a pokusy o dosazeni tehoz klidnou cestou jsou nemozne vzhledem k prirozene lidske averzi k zmenam.

0/0
23.8.2012 10:16

petrph

Re: teoreticky máte jistě pravdu

Ano, v USA i v Anglii k tomu docházelo postupně, nejen silou, ale i skutečně reálnou (i třeba někdy silovou) politikou, v období celých staletí. Viz třeba Magna Charta, poprava Karla I, Cromwell, zánik britské koloniální říše,nakonec dodnes je  severním Irsko téměř ve stádiu občanské války.

v Americe boj o osvobození z britského vlivu, občanská válka Severu proti Jihu, politické vraždy Lincolna, Kennedyho a dalších..

Prostě vybudování (i federativního) státu je věc skutečně na dlouhou dobu a nelze urychlit nějakou zkratkou na které se dohodne pár úředlníků a politiků. Pak takový (ani federativní) stát nemá pořádný základ a pramalou legitimitu.To jsme poznali i v případě první republiky , která se rozpadla 20 let po svém vzniku-ale nikoliv porážkou v boji,ale protože vlastně politicky ani národně ani mezinárodně vlastně nikomu z politiků a úředníků nestála za to aby jí bránili -a přenechali jí Hitlerovi

0/0
23.8.2012 10:44

jural

Re: teoreticky máte jistě pravdu

No nevim, ten primer s CSR moc nesedi. Tehdy proste nikdo nemel armadu a navic spouste lidi na Zapade vyhovovalo kseftovat na zbrojeni nemecke armady.

0/0
23.8.2012 11:45

taktaktak

Re: teoreticky máte jistě pravdu

Austrálie a země daňových úlev nepočítáte?

0/0
23.8.2012 11:24

Englishman

P.t. autor chce, aby sever platil jihu

Stačilo to napsal jednou větou. Problém je ale v tom, že peníze nejsou ani na tom severu. A Mnohem větší problém je v tom, že sever by možná dokázal zaplácnou problémy jinu dnes, ale co za rok? Kdybychom zaplatili Řekům všechno jejich rozhazování dnes, tak bychom to zítra museli udělat zase a pozítří zase. A pokud bychom se s Francií podělili o její problémy, tak by je evidentně neřešila. EURv

+1/0
23.8.2012 9:47

vítek z prčice

Re: P.t. autor chce, aby sever platil jihu

Ale pánové, s Vaším uvažováním by nikdy nevznikly Spojené státy americké, ba ani kmeny původně žijící na našem dnešním území by nebylo možno integrovat jako Čechy (pravda, bylo k tomu potřeba i trochu násilí, počtěte si po večerech místo TV). :-)

0/0
23.8.2012 9:51

Englishman

Re: P.t. autor chce, aby sever platil jihu

USA rozhodně nevznikly za účelem přerozdělování. Ostatně ani nebylo co přerozdělovat, peníze měli lidé, nikoli stát.

+7/0
23.8.2012 9:56

vítek z prčice

Re: P.t. autor chce, aby sever platil jihu

To přerozdělování jen mělo jinou formu. Ve vztahu k původnímu obyvatelstvu, Indiánům. Hezky to popisuje Karel May. :-)

0/0
23.8.2012 9:59

KMJ01

Re: P.t. autor chce, aby sever platil jihu

Karel May psal hezké pohádky , to myslíte ?

0/0
23.8.2012 17:37

Jajajajajajajja

Re: P.t. autor chce, aby sever platil jihu

USA vznikli na principu svobody a nevmesovani se vlady do zivota obcanu a do fungovani trhu. Ne ne principu centralni moci ktera ridi a reguluje vetsinu oblasti zivota.

0/0
23.8.2012 10:18

vezu maso pro doktora Jacksona

Re: P.t. autor chce, aby sever platil jihu

USA vznikly protoze Britanie skripla mistni podloudniky a ti se vzbourili.

0/0
23.8.2012 10:58

Jajajajajajajja

Re: P.t. autor chce, aby sever platil jihu

Coz se nijak nevylucuje s mym tvrzenim, spise ho potvrzuje :-)

0/0
23.8.2012 11:08

DDT074

Re: P.t. autor chce, aby sever platil jihu

No ono to ma jiny historicky podtext. u nas byly kralove a nevolnici, poddani. V prubehu veku se zakony a prava jednotlivcu uvolnovali. V USA byl divoky zapad kde kazdy smel vsechno a v kontextu casu dochazi k omezovani. A i v USA se stat vmesoval a vmesuje do do svobod a omezovani: Drive tam byla prohibice, ted zas "dan" v ramci boji s terorismem, nesmyslne moznosti zalob (nesmite susit psa v mikrovlnce,...). EU jde ale proti behu casu a tim opet dochazi k utahovani prav jednotlivcu - vytvari se zakony pro zakony (zakaz lovu tulenu v CR, povolene tvary okurek).

0/0
23.8.2012 11:30

Jajajajajajajja

Re: P.t. autor chce, aby sever platil jihu

Jejich ustava je striktne napsano jako omezeni moci vlady nad obcany, presne v kontrastu s Evropou. Nebylo to proto ze by tam byl divoky zapad (USA ostatne vznikli na vychodnim pobrezi a na zapade nebylo tou dobou nic)

0/0
23.8.2012 11:45

vítek z prčice

jasná věc

Federalizovaná Evropa nemá alternativu. Stačí se trochu zajímat o to, co se děje za evropským plotem. Bohužel to ještě nějaký rok potrvá. EU

0/0
23.8.2012 9:42

Englishman

Re: jasná věc

Všechny pokusy o sjednocení Evropy s výjimkou Římské říše skončily špatně - zaplať Pan Bůh.

0/0
23.8.2012 9:48

vítek z prčice

Re: jasná věc

Svatá prostoto, zajímej se, co se děje v Asii! I sjednocenáí Evropa, spolu s Ruskem a USA bude mít plné kalhoty z Číny, Indie a dalších. A to snad půjde jen o hospodářskou expanzi, horší varianta je návštěva Čínské lidové osvobozenecké armády v Evropě. Mít na to budou, jako první světová velmoc. Jo a nezapomeň na islám, Rakousko-Uhersko, které Evropu po staletí chránilo, bylo nezodpovědně zrušeno. Pán Bůh nám určitě nepomůže. Zeptej se Duky. :-)

0/0
23.8.2012 9:57

Englishman

Re: jasná věc

To, co se děje v Asii, není nic nového. Pokusů velké asijské říše o dobytí a podmanění rozdrobené Evropy bylo mnoho, počínaje tím, který roku 300 před Kristem skončil v Thermopylech a konče krachem SSSR v roce 1989.

+1/0
23.8.2012 11:20

DDT074

Re: jasná věc

Neverim v expansivnost Ciny z duvodu toho, ze sama vlastni obrovske prostory, obrovske bohatsvi a obrovsky lidsky potencial, ktery sama neni schopna plne vyuzit. Co by mela z toho, ze by expandovala? Jakekoliv historicke pokusy o ovladnuti Evropy vychodnimi narody skoncili vzdy krachem a to zejmena logistickym. Zadna svetova velmoc nema v soucasne dobe zajem na vyvolvanai svetovych konfliktu - tam kde se bojuje se spatne vydelava. Maximalne velke staty podpuruji jine ostruvky nepokoju, aby tam mohli prodavat zbrane.

+1/0
23.8.2012 11:35

bolan

Re: jasná věc

Za to dvě světové války se nám povedly výborně!

0/0
23.8.2012 9:50

briza

Re: jasná věc

Ja s tim v zasade souhlasim. Klicova otazka je na jakych principech by ta federace mela stat. Jestli na tech na kterych funguje Francie, Italie, Recko ... nebo spis an tech na kterych funguje napr. Nemecko, Holandsko, Rakousko ...

A druha otazka jak toho dosahnout jestli "smlouvou pro vsechny ted a jejim naplnenim (ci neplnenim) pozdeji" nebo dvourychlostnim modelem - ti co jsou schopni takto fungovat vytvori jadro a ti dalsi pridaji az bude jejich model na narodni urovni kompatibilni.

0/0
23.8.2012 10:47

Joachim Kruge

Ne není

federalismus je pouze oživením plánů SS na třetí říši. Vážení bolševici, strčte si vás společný zadlužený stůl tam, kam slunce nesvítí.

+1/0
23.8.2012 9:38

vítek z prčice

Re: Ne není

Bolševici, SS ...a ty jsi kdo? Duch svatý? :-)

0/0
23.8.2012 9:42

Englishman

Re: Ne není

SS bych do toho netahal. Prostě nacistické plány. Nebo plány Napoleonovy. Nebo plány muslimských dobyvatelů.

+1/0
23.8.2012 9:50

ka-boom

Opravdu nevím

proč se ČR po roce 1993 nespokojila se suverenitou a smlouvami o volném obchodu a zamezení dvojího zdanění. Sotva se rozpadlo RVHP, vlezeme do EU, což je de facto jeho obdoba, která ovšem místo hospodářství, řeší i politiku. A ještě jsme vystaveni neustálým sociálním pokusům ze strany unijních politiků.

.

Zřejmě jsme měli v historii suverénní stát jen tak krátkou dobu, že si nedokážeme naši vlastní samostatnou cestu historií představit, a proto vždy vlezeme do nějaké multinárodní prd*le.

+4/0
23.8.2012 9:34

vítek z prčice

Re: Opravdu nevím

Ještě lepší řešení je přemístit republiku z Evropy. Rozdat to sousedům a koupit si nějaké území třeba v Austrálii, je tam hodně volné půdy. :-):-)

0/0
23.8.2012 9:44

vítek z prčice

Re: Opravdu nevím

A ještě, mimochodem, EU není prostým pokračováním EHS (víš, co to bylo?) jedná se o politický projekt, Právě proto byla zanedbána ekonomická stránka věci. Každopádně EU je založena na zcela jiných principech než RVHP - tam šlo hlavně o specializaci a vnitřní směnu. Přirovnat to lze, jako babičku a dvacetiletou slečnu, pravda, obě jsou ženské. :-)

0/0
23.8.2012 9:48

ka-boom

Re: Opravdu nevím

Pokud ta hospodářská omezení, nařízení, dotace, přerozdělování a všudypřítomnou byrokracii EU nevidíte, tak jste zřejmě naprosto mimo realitu dnešní doby.

.

EU je ve srovnání s RVHP ještě daleko monstróznější projekt, protože má krom hospodářského rozměru, právě i ten politický. A z dob RVHP si nepamatuji, že by český parlament schválil každý zákon co schválili v Moskvě. Zatímco dnes je běžnou praxí, že se cokoliv co v Bruselu schválí stane součástí české legislativy, a to většinou i bez pořádné parlamentní rozpravy. O nařízeních komise ani nemluvě. Z dob RVHP si také nepamatuji, že by Moskva státům RVHP nařizovala, co za žárovky smí být v obchodech, nebo z čeho vyrábět benzín. Takže v hospodářské oblasti už EU zašla mnohem dál, než kam se kdy RVHP dostala.

.

Pokud si myslíte, že je pro nás lepší aby se zákony, podle kterých žijeme a podle kterých funguje naše hospodářství, vytvářely v Bruselu místo Prahy, tak napište proč. A své fabulace o Austrálii si nechte pro sebe.

0/0
23.8.2012 11:00

DDT074

Re: Opravdu nevím

V celku souhlas jen mala fakticka. Nase republika nesmela vyrabet urcite vyrobky, ktere umela nejlepe a vyrobu musela byt provadena v NDR, coz byl politicky krok. Takze i RVHP byl projekt politicky a ekonomicky. Jinak to byl stejny bastl jako EU.

0/0
23.8.2012 11:38

gars

Demokracie je právo na svobodu....

svoboda je odpovědnost ... vláda není moc, ale odpovědnost k životu a druhým ... a kde je odpovědnost vlády k lidu ... každý kdo se podívá okolo sebe vidí devastaci hodnot, jedni žijí bezstarostně na úkor druhých a blaho lidu je pojem upadlý v zapomění ... politici jsou odtrženi od reality a vidí jen své zájmy, politické strany se staly jen sférami vlivu sloužící k obohacování jedněch na úkor druhých ... stav společnosti je zoufalý, lidé v ní jen přežívají ... systém se stal nefunkčním, neslouží k naplňování potřeb všech jeho členů ... a obecně platí, když si to nespraví lidé spraví se to samo ...   !!

+4/0
23.8.2012 9:11

pefben2

Re: Demokracie je právo na svobodu....

R^

+1/0
23.8.2012 9:14

DDT074

Re: Demokracie je právo na svobodu....

Doporucuji

http://www.youtube.com/watch?v=Iuv91MnnOq4&feature=plcp

0/0
23.8.2012 9:21

Petr zoubek

Re: Demokracie je právo na svobodu....

Při jednoduchém myšlení se to může líbit, je to příliš populistické a používá to vlastně prostředky, jakými se kandidáti zalíbí a stanou se z nich politici. A kdo tomu doopravdy věří, doporučuji mu odstěhovat se na Hity, nebo do Somálska. Tam je anarchie na vysoké úrovni.

0/0
23.8.2012 9:44

DDT074

Re: Demokracie je právo na svobodu....

Nesmite si plest anarchii se svobodou. Stejne tak si lide pletou nacky (media) s pravici ac se jedna o extremni nacionalni levicaky

0/0
23.8.2012 10:57

bolan

Re: Demokracie je právo na svobodu....

Blaho lidu! Obohacování jedněch na úkor druhých...:-))) úplná občanská nauka z roku 1975. Ještě tam chybí vykořisťovatelé a vrazi z Wall street:-)

0/0
23.8.2012 9:48

u nás v kocourkově

A kam to ti politici evropu vlastně dovedli ...

vytvořil nefunkční systém který jim zaručuje prostor pro vládu, státy nejsou pro lidi ale lidi pro stát, stalo se normou, okrádat druhé je normální, lhát je normální, že jedni pracují na druhé, peníze už nejsou protiváha výkonu, ale nástrojem moci a podle toho se s nimi zachází, tisknou se podle potřeby vládců ... takhle systém fungovat nemůže, lidé jsou v něm jako otroci, otroci peněz ... to že ten evropský kočkopes, kde se realizují jen mocní, spěje ke kolapsu je nabíledni a žádná federace to nespasí ... !!

+1/0
23.8.2012 9:00

bolan

Re: A kam to ti politici evropu vlastně dovedli ...

Co ti brání rozbít ty okovy, které z tebe dělají otroka? Proč ten systém neopustíš a nežiješ si po svém?

0/0
23.8.2012 9:52

briza

Tak to jo

"Plné evropské solidarity lze dosáhnout jedině

prostřednictvím silnějšího fiskálního a měnového federalismu, který by

eurozóně umožnil jednat navzdory menšinovému nesouhlasu."

Jinymi slovy: "... nas (francouzsky) narodni bordel ucinime evropskym standardem navzdory menšinovému nesouhlasu".

+6/0
23.8.2012 8:59

KMJ01

Hmmm.

Socialismus , neštěstí lidstva .

+5/0
23.8.2012 8:56

Najdete na iDNES.cz