Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Senát zastavil rychlejší zavedení druhého pilíře penzijního systému

Senátoři vrací Sněmovně další důležitý materiál. Horní komora odmítla novelu, kterou chce vláda v rámci důchodové reformy uspíšit zavedení druhého pilíře penzijního systému už od příštího roku. Zamítnutí prosadila ČSSD, která se již dříve neúspěšně snažila důchodovou reformu odložit na rok 2015.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pakostič

zde nepomohou žádné fondy, je třeba aby jela ekonomika

vytvářely se hodnoty. lidé byli zaměstnáni. Pokud není tato vláda a kapitalistická společnost vůbec vyřešit nezaměstnanost tak se nic nemůže změnit

0/0
18.8.2012 20:48

Tomáš 72

Postoj ČSSD je jedním z důvodů,

proč nehodlám do 2. ani 3. pilíře dobrovolně posílat ani korunu.

0/0
17.8.2012 13:49

jrosa

Re: Postoj ČSSD je jedním z důvodů,

Do 3. pilíře, který vznikl už před více než deseti lety, dosud stále nevyužíváš, přestože se za to období změnily vlády nejméně 5x? A k tomu tě takto pěkně "retroaktivně" vede současný postoj ČSSD ke vzniku 2. pilíře, který ještě nebyl zaveden? Hol jsi zřejmě trvale i zpětně nevěřící Tomáš;-D

0/0
17.8.2012 17:51

pavelol

Re: Postoj ČSSD je jedním z důvodů,

Tak to jsi pěkný oslík. Od Nového roku dám  tisíc a dostanu dvěstětřicet + malé zhodnocení. Do mínustu to nemůže jít.  Kdo ti to dá?

0/0
18.8.2012 6:53

tuana

převzato z jednoho článku českého moudrého muže

5. Současná sociologie peněz

Peníze původně sloužily jako prostředek (medium), který ulehčoval směnu při obchodování. Jenomže jejich „hodnota“ a množství, kterým disponujeme, slouží už dlouhá staletí a ve stále se zvětšující míře k zajištění a upevnění pocitu jistoty a především k zvýšení společenské prestiže.

Peníze se tak plíživě změnily z prostředku (k dosažení něčeho) v cíl. Tím jde stále víc o „mít je“ než o „používat je“, tedy o to, peníze hromadit. Koneckonců na neustále rostoucí koncentraci kapitálu je postaven i současný, po pádu komunismu zdánlivě bezkonkurenční a „jediný možný“ společenský řád („There is no alternative“ – Margaret Thatcher).

+1/0
17.8.2012 10:13

tuana

Re: převzato z jednoho článku českého moudrého muže

Tím peníze vyjímáme z toku oběživa, ničíme jejich „merkuiánskou“ kvalitu směny a pokud je vůbec ještě pohybujeme, tak za účelem spekulace – tedy získání ještě většího množství peněz skrze nakládání s nimi samými. Peněz tak je na „obchodním/investičním trhu“ stále méně, což vede k nutnosti vydávání (tj. tištění skrze centrální banky) dalších a dalších peněz, k inflaci, k ztrátě hodnoty peněz, tedy k dalšímu znejistění a zvětšení touhy po ještě více penězích. Spirála, která vede k stále většímu odtržení peněz od reálného světa.

0/0
17.8.2012 10:14

tuana

Re: převzato z jednoho článku českého moudrého muže

6. Last but not least – Globálnost kapitálu

Peníze se v současné době stěhují k těm, co už jich „vlastní“ nesmírné množství od těch, kteří jich mají čím dál méně. V tomto pohybu fungovaly dříve státy a jejich hranice a obchodní bariéry coby účinné překážky. Po odbourání všech peněžní transakce omezujících opatření se multibilionáři, velké banky a mega-korporace staly těmi, kteří opravdu rozhodují. A jak víme, je těžké očekávat od kaprů, že si sami vypustí rybník. Takže – pokud chamtivost (viz předchozí bod) nepoleví a všichni neobjevíme nějaké „celku“ více prospěšnější hodnoty, nebo pokud se neobjeví nějaký magickou silou nadaný „Super-Jánošík“, který se postará o vyrovnání katastrofické nevyváženosti, budeme se stále víc blížit konečnému stádiu „postmoderního kapitalismu“, totiž jeho proměny v kapitalisticko-korporátní feudalismus. (Viz také můj článek o současné Olympii „Chléb a hry a trocha televize“.)

0/0
17.8.2012 10:15

tuana

Re: převzato z jednoho článku českého moudrého muže

Možná, že světový krach peněžního systému je za těchto okolností opravdu tou nejlepší možností, jak se dostat ze slepé uličky. Netřeba ovšem podotýkat, že právě takový krach by nejprve znamenal nesmírné utrpení především těch slabších a nejméně majetných.

A na závěr je také důležité si uvědomit, že pokud jsme skončili v odpovědích na naši úvodní otázku „Proč nejsme bohatí“ rádoby „objektivními“ důvody, jejichž zmírnění, neřkuli odstranění je věc spolupráce nás všech, neznamená to, že neneseme za náš osobní nedostatek také osobní zodpovědnost.

0/0
17.8.2012 10:16

Hudrlína vod Kolína

"Důchodová "reforma",

tak, jak ji vláda připravila, není žádnou reformou, naše budoucí důchody vůbec neřeší. Spoléhá se na to, že lidé nemyslí, neumějí počítat a jako tupé stádo přijmou tento tunel. Tuto podobu reformy si nadiktovala mocná finanční lobby, která si politiky platí, aby fungovali pouze v její prospěch. Do soukromých rukou mají být vyvedeny naše peníze v řádu biliónů korun, bude s nimi zacházeno prakticky nekontrolovatelně a bez jakékoliv garance, že důchodové fondy nezkrachují, nebudou vytunelovány nebo znárodněny tak, jako

se to nedávno stalo v Maďarsku.

Naše zajištění ve stáří je v tomto tanci miliard

a biliónů až na posledním místě.

+2/0
17.8.2012 9:58

pakostič

lidé by v případě krachu fondu přišli jen o úroky.

no a tak proč by  vážená (spíše vak nevážená ) vládo měli lidé toto riziko podstupovat? Jak to chodí v této zemi s různými takovými spolky jsem již zažili.

+2/0
17.8.2012 9:25

Bery

Re: lidé by v případě krachu fondu přišli jen o úroky.

To je ale nesmysl, protoze o "uroky" mohou lide prijit uz pri "beznem provozu" takoveho fondu, protoze fondy nemaji povinnost hospodarit alespon s kladnou nulou. Vynos muze byt tedy i zaporny a k tomu si jeste fond strhne sve poplatky. Krach fondu neni vubec potreba, ale pokud by k nemu doslo, tak by se nejspise jednalo o krajne nevyhodnou investici klientovych prostredku... tedy nejen ztratu uroku.

Vlada zcela ucelove lze. Stat nebude rucit za vklady ve fondech, protoze v pripade krachu by na to stat nemel prostredky... i z toho je zrejme, ze tam neni jen riziko ztraty uroku za posledni rok. ;-)

0/0
17.8.2012 10:21

Lotras rudý peklič český

Re: lidé by v případě krachu fondu přišli jen o úroky.

a sežralio inflaci

0/0
17.8.2012 11:28

tuana

penzijní reforma rozbíjí sociální stát

platilo,že pracující lidé odváděli daně a jinak se podíleli na rozvoji státu.Když se pracující dostali do důchodového věku,stát se za jejich pracovitost o ně postaral tím,že jim vyplácel důchod.

Pokud toto padá a pracující odvádí daně,podílí se na rozvoji státu a ještě si musí sám šetřit na důchod,nevidím důvod,proč tedy platit státu daně. Pokud se stát chová macešsky ke svým vysloužilým občanům (pořád myslím pracující) tak ho přece nebudu podporovat.

Není vždy možné,aby se člověk odstěhoval,ale mladí to udělají.Když už by měli šetřit 30 let na důchod bez záruky,že se vůbec nějakých peněz dočkají,půjdou tam,kde sice také budou muset pracovat,ale jiný systém jim umožní  jiné zhodnocení své práce.

+2/0
17.8.2012 9:19

bar.bu.do

Peněz na důchody je málo ...

... takže to vyřešíme tím, že se na ně bude platit ještě míň ...

+4/0
17.8.2012 8:34

imax.van.dort

Re: Peněz na důchody je málo ...

plať furt stejně, ne?

0/0
17.8.2012 9:03

pakostič

Re: Peněz na důchody je málo ...

asi vám uniklo, že část takto zaplacených peněz bude odebrána a přeřazena do druhého pilíře, pilíře který je ve světě již opouštěn protože se ukázal jako špatný. Proto se platí méně. Zkuste pochopit princip této zlodějny. Peníze se přesouvají do soukromých fondů aby byly lehčeji zcizitelné

+3/0
17.8.2012 9:28

imax.van.dort

Re: Peněz na důchody je málo ...

no jistě, kdo se rozhodne vyvést část peněz do soukromého fondu tak může učinit...a co jako? vy dva s barbuďákem tak neučiníte a budete pořád cpát peníze do průběžného systému...v čem je problém?

0/0
17.8.2012 9:55

Hudrlína vod Kolína

Re: Peněz na důchody je málo ...

Také nevidím žádný problém. Kdo chce přijít o peníze, tak je bude odvádět do soukromého fondu. Kdo ne, tak je nechá ve státním garantovaném. V Maďarsku se už povedlo ten soukromý fond vytunelovat a lidé zaplakali na svými penězi na stáří.:-P

0/0
17.8.2012 10:04

imax.van.dort

Re: Peněz na důchody je málo ...

v maďarsku byl znárodněn, Milo...jedinej politik, kterej hrozil znárodněním byl Rath a ten je teď za katrem

0/0
17.8.2012 10:23

Hudrlína vod Kolína

Re: Peněz na důchody je málo ...

Nevrav, naozaj?;-D;-D;-D;-D

0/0
17.8.2012 10:28

Hudrlína vod Kolína

Re: Peněz na důchody je málo ...

On hrozil znárodněním i Heger, ale to zfanatizovaní adolescenti nemohou vědět, protože jejich bohové jsou bez chyb.;-D;-D;-D;-D

0/0
17.8.2012 10:31

ika

Jak jsou vlastně myšlena ta 3 procenta?

Jestliže se tu píše, že to budou 3% z pojištění, které činí 28% ze mzdy, znamená to podle nich 0,84% ze mzdy, nebo 3% ze mzdy?

0/0
17.8.2012 8:12

bar.bu.do

Re: Jak jsou vlastně myšlena ta 3 procenta?

... z 28% na 25% ...

0/0
17.8.2012 8:31

Destruktator

Takže když v Prvním pilíři je málo

peněz na důchody, tak řešením podle vlády je vyvedení části peněz do Druhého pilíře? A jinak jsou politici normální? Nebo to je normálně připravená zlodějna a politici a bankéři se chtějí dobře napakovat a chudých lidech? Doufám, že až se to provalí budou padat tresty nejvyšší.

+4/0
17.8.2012 8:11

grospic

Re: Takže když v Prvním pilíři je málo

tak to přeci vyřeší zvýšená dph kde v současnosti je pokles ve výběru cca 30mld

0/0
17.8.2012 10:23

tajny agent

Trosku nechapu proc se duchod neresi

podobne jako jine socialni zajisteni ... stejna suma pro vsechny a kdyz chce nekdo neco navic tak at si setri sam. Mozna bych maximalne udelal rozdil od odpracovanych let ale ne od platu, na ktery stat ani spravedlnost nema jaksi asi velky vliv. Rekneme socialka 7000, 10 let odpracovanych 8000, 20 let 9000, 30 let 10 000, 40 let 11 000 ...

0/0
17.8.2012 2:54

venoch

Re: Trosku nechapu proc se duchod neresi

Jsem 100% pro a kazdy by si mel ze sve vyplaty platit take stejnou castku...treba 3 tisice....je to fer? Je!

0/0
17.8.2012 3:03

tajny agent

Re: Trosku nechapu proc se duchod neresi

Fer to urcite zni ... jen je potreba vyresit, kdo a jak bude stanovovat ferove mzdy ... co je asi tak trosku utopie. Progresivni daneni vam take vadi?

0/0
17.8.2012 3:43

levy

Re: Trosku nechapu proc se duchod neresi

Presne tak tajny agente, takhle by to bylo fer pro vsechny!!R^R^

+1/0
17.8.2012 3:07

venoch

Re: Trosku nechapu proc se duchod neresi

Jen mi nejde do hlavy jedna vec....dejme tomu, ze jsem neprizpusobivy a cely zivot nezamestnany...nezamestnatelny....takze vubec nepracuju a na zaver mi vypocitaji duchod jak jinak, nez z prumeru...takze treba budu 10 let na duchode. pro jednoduchost si spocitam 10let x 12 mesicu x 10 tisic=1 200 000 korun. A pak tady mame nekoho, kdo vydelava dejme tomu 50 tisic mesicne po dobu treba 50 let. to je 50x12x80x28%=8 400 000Kc, Sam spotrebuje na duchod asi stejne, to znamena 1200 000 a zbytek muze dat dalsim 7 neprizpusobivym. Zda se Vam to v poradku? Je to socialne spravedlive? Ten clovek musel 25 let studovat, pak dalsich minimalne 50 let pracovat, aby se mel stejne jako ten co nehnul prstem a jen se mnozil? A jeste musi zivit na duchod 7 neprizpusobivych?

0/0
17.8.2012 3:21

tajny agent

Re: Trosku nechapu proc se duchod neresi

Výše řádného starobního důchodu (§ 33 a § 34 zákona o důchodovém pojištění)Výše důchodu se skládá ze dvou složek, a to ze základní výměry a z procentní výměry.

Výše základní výměry důchodu je stanovena procentní sazbou z průměrné mzdy - 9 % průměrné mzdy (po příslušném zaokrouhlení).

Výše procentní výměry důchodu činí za každý celý rok doby pojištění získané do vzniku nároku na tento důchod 1,5 % výpočtového základu.

Do doby pojištění se započítává i tzv. náhradní doba pojištění (§ 5 zákona o důchodovém pojištění), avšak pouze v rozsahu 80 %, pokud jde o:

dobu studia (studium probíhající po 31. prosinci 2009 se však již za náhradní dobu pojištění nepovažuje), dobu vedení v evidenci úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání, jestliže náleží podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci a v rozsahu tří let také doba, kdy uvedené dávky nenáleží s tím, že před dosažením věku 55 let ...  http://www.mpsv.cz/cs/618

0/0
17.8.2012 3:38

tajny agent

Re: Trosku nechapu proc se duchod neresi

"Čím déle se člověk vyhýbá práci, tím bude jeho starobní důchod menší. Doba pobírání většiny sociálních dávek se nezahrnuje do vyměřovacího základu pro výpočet důchodu," poznamenává Šárka Gregorová, specialistka České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Zdroj: http://finance.idnes.cz/hlidejte-si-jak-dlouho-pracujete-zavisi-na-tom-vas-duchod-per-/poj.aspx?c=A100422_124217_poj_sov

0/0
17.8.2012 3:38

venoch

Re: Trosku nechapu proc se duchod neresi

Diky...to jsem fakt nevedel. Co ale bude tedy brat clovek, ktery nikdy nepracoval a je na duchode? Socialku, tak jako dosud? A v jake vysi a kolik to bude % duchodu cloveka co cely zivot pracoval? Nebo nedostane nic?

0/0
17.8.2012 4:03

tajny agent

Re: Trosku nechapu proc se duchod neresi

9% z prumerne mzdy je rekneme 2200 Kc a do minima by mu mela doplatit socialka takze by mel byt na minimimu do konce zivota prepokladam. Pro cloveka co cely zivot pracoval bych to urcite odlisil jak to pisi nahore. Takze pro nepracujiciho socialni minimum a pro pracujici urcite vic.

0/0
18.8.2012 0:47

Destruktator

Re: Trosku nechapu proc se duchod neresi

Takže to, že těm co se úspěšně celý život vyhýbali práci se důchod nepočítá z průměrného výdělku? Jak je tedy možné, že právě tito lidé mají důchody vyšší než ti co poctivě pracovali celý život?

0/0
17.8.2012 8:14

tajny agent

Re: Trosku nechapu proc se duchod neresi

O tom nevim, mate nejaky link?

0/0
18.8.2012 0:51

pakostič

Re: Trosku nechapu proc se duchod neresi

nesmysl. Čím více vyděláte tím více, v naší zemi bohužel jen teoreticky odvedete na daních, tím více přispíváte do stávajícího průběžného důchodového systému no a tím větší důchod tedy máte. Zde není žádné rovnostářství na místě

0/0
17.8.2012 9:32

tajny agent

Re: Trosku nechapu proc se duchod neresi

Klidne jsem pro aby kazdy odvadel stejne na statni duchod, socialku ale protoze vyse platu skoro absolutne nesouvisi se saravedlivym odmenenim tak bych zavedl hezke progresivni zdaneni.

0/0
18.8.2012 0:42

Stanicio

Pry jen

No fakt parada "by v případě krachu fondu přišli prý jen o úroky." kdyz vezmu, ta vyjadreni typy, PRY znamena, vime uplny hov..., al emyslime, si to. A pak druh acast prijdou JEN o uroky.... Tak ta je taky dost dobra. portoze prave pro to zhodnoceni to lid delaji, takze az zjisti, ze jdou do penze zjisti, ze nejan, ze nedostanou zadne zdhonoceni, al evrati se jim v te dobe jen znacne devalovany vklad, za ktery si pak mesicne koupi 10 chlebu a tim to skonci.

0/0
17.8.2012 0:32

remdich

Re: Pry jen

Tak co tu pravice nedokazala rozkrast ze, no budouci duchody.

Ale kdyz si tak furt lidi stezuji, proc jdou zas volit ty same? Ja to netusim.

+1/0
17.8.2012 8:01

pakostič

Re: Pry jen

ale všude vykřikují tyto duše duše prosté: "Komunisty nikdy!"

0/0
17.8.2012 9:36

sf2

Re: Pry jen

To mohu říci naprosto přesně.. Protože ty slušné lidi na tu kandidaturu ta strana nepustí a tudíž není ani možnost ...  A v tom je ta největší potíž v našem volebním systému.... Na kandidátce by měli býti správně všichni ti co jsou registrování v dané politické straně, at je přeceda či jen řádný člen... Takže první změnit tento volební systém a hned se to trochu pohne kupředu...

0/0
17.8.2012 13:59

antipravdoláskař

ČSSD zrovna nemusím, ale

v tom pokusu o stopku druhého pilíře penzijního systému jim  fandím... V současném tunelářském zlodějském prostředí v ČR mi stejně nikdo nemůže garantovat, že moje naspořené prachy někdo se svými kumpány (ze všech současných i budoucích politických stran) během těch cca třiceti let do mého důchodového věku nešlohne a odněkad z Baham mi neukáže, že jsem ,,jednička"...! Raději budu dál solidárně přispívat do stávajícího skomírajícího systému..., ale svoje další vydělané peníze raději investuji do bydlení a věcí trvalejších hodnot...! :-/

+4/0
16.8.2012 23:37

HenryVIII

Re: ČSSD zrovna nemusím, ale

Problém je v tom, že nikdo nikoho nenutí, aby dával peníze do nějakých fondů. A když je tam chce dát, dopadne jako za kuponové privatizace. Za blbost se platí, ale na druhé straně socanům do toho nic není, jak se kdo ke svým penězům zachová.

0/0
17.8.2012 7:38

Leopardo DiKardio..

Re: ČSSD zrovna nemusím, ale

Oni z vás ty peníze dostanou jinak. To si buďte jistý. :-);-)

0/0
17.8.2012 7:48

yjly

Nevím, proč mám MSS©Já zrovna v tomhle případu věřit....

Vynalezl systém nákupu skrz kamarády pro armádu a možná i pro jiné. Prosadil proherní automaty, které naráz přijmou 5 000 Kč bankovku a představitelé dotčených obcí s tím pořád nemohou nic dělat. Podpořil RZETA©Já při fotovoltaickém tunelu. Napadá ze svého piedestalu FŠECHNY, kdo se chtějí na něco, nebo někoho, zeptat. Připravuje největší tunel v ČR, zvaný církevní (katolícistské©Já) restituce. Nevěřím, že je to FŠECHNO....

Určitě bude i v další - komunistické vládě - jako ministr financí a i v další - Čínské nebo muslimistické©Já vládě -  jako ministr financí jistě také a vytunelovat druhý pilíř bude pro něj hračka....

+2/0
16.8.2012 23:23

Já to nebyl, já to nebil!

Jednoduchý dotaz. Když dnes jakékoliv bance svěřím své

peníze s tím, že budu pouze spořit a nějakých deset, dvacet let nevyberu ani korunu, tak jaký mi dá úroK?

+3/0
16.8.2012 22:30

JJJRRRKKK

Re: Jednoduchý dotaz. Když dnes jakékoliv bance svěřím své

Když dobře, tak přibližně 0,1% p.a. - možnáá o nějakou tu setinku víc nebo taky o hodně setinek míň... ale bankovni poplatky za vedeni uctu u většiny bank ti to hravě smažou ;-)... nedoporučuju to tak dělat ;-)

+1/0
16.8.2012 23:25

fichifi

Re: Jednoduchý dotaz. Když dnes jakékoliv bance svěřím své

Je lepší dneska koupit něco, co se dá za dvacet let dobře prodat.

0/0
16.8.2012 23:32

antipravdoláskař

Re: Jednoduchý dotaz. Když dnes jakékoliv bance svěřím své

Tak to asi koupím ,,pel nevinnosti" své kamarádky a za dvacet let na něm jako vzácné starožitnosti vydělám majland... ;-)

+1/0
16.8.2012 23:42

Najdete na iDNES.cz