Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Kampaň ČSSD proti restitucím připomíná Gottwalda i třetí říši, míní Duka

Pražský arcibiskup Dominik Duka a další církevní představitelé ostře kritizují ČSSD za její hesla před senátními a krajskými volbami. Podle nich kampaň, v níž sociální demokracie odmítá církevní restituce, připomíná totalitní propagandu. ČSSD stylem předvolebního boje ohrožuje podstatu demokracie, říkají.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

VIlda94

Komunisti = zloději

Když Vám někdo něco ukradne, co uděláte? Jdete na policii a chcete to vrátit. V lepším případě (stane se málokdy) vám to policii najde a vrátí. Komunisti nebyli nic jinýho než banda zlodějů, kteří zabavili a ukradli co mohli. Po revoluci mohli všichni zažádat o vrácení majetku ... a v naprosté většině případů bylo vyhověno. Tak proč by nemohla církev zažádat o to samý? Jakej je mezi tím rozdíl?

Vy tady furt všichni naříkáte jak to budete muset zaplatit, ale evidentně nechápete, že z dlouhodobýho hlediska je to výhodný. Teďka se každej kněz, farář, chod kostela, oprava církevních budov platí z vašich daní. To jste všichni tak zabednění že nechápete, že za několik let si to ta církev bud všechno platit sama.

0/0
2.9.2012 22:35

FLOGYN

Spíše bych řekl: kampaň připomíná ...

Spíše bych řekl, že kampaň  vrchnosti v katolické církvi s podporou tragické sestavy tzv. pravice,  připomíná kupčíky šmelící před chrámem páně, církevní dobráky vymáhající desátky a prodávající odpustky, řádění po Bílé hoře v rámci rekatolizace.

Dosud jsem viděl úlohu církve převážně snad pozitivně, nyní především katolickou círikev jako parazitní seskupení, které vnímá svoji církevní příslušnost jako vstupenku k urvání co největšího dílu  veřejných prostředků.

+1/0
15.8.2012 21:38

Wranow

Pan Duka

mě připomíná inkvizici. Chybí jenom hranice a to má strach. Pupkatej ;-D Hlavní je blaho národa a ne církve a národ žádné blaho neprožívá.;-O

+1/0
13.8.2012 10:04

karelka3

S faráři

do výroby, ať si to odmakají!;-)

+1/0
13.8.2012 1:19

Opričnik3

Jasně jsem poznal tu ruku z prstenem na tom plakátě!

Jeho Jasnost - údělný kníže středočeský - David I. z Rathu! :-)

+2/0
12.8.2012 8:30

modro_zlodějská_straka

Re: Jasně jsem poznal tu ruku z prstenem na tom plakátě!

Už jsi to Gríne plácál na jiném vlákně, odpovím ti stejně. Že by tak Duka vřískal kvůli Ráthovi?? Evidentně se na té prvorepublikové karikatuře poznal! Za Gottwalda byla opravdu taková podobná kampaň (v době studené války), ale nebyli tam cirkevní preláti, ale nosatý strýček Sam s kozí bradkou, v cylindru v amerických barvách, držící v ruce měšec s dolary a hladoví černoši! Kdyby se měli zveřejnit všechny plakáty z naší první republiky, karikující katolickou církev, tak Svatá vatikánská stolice vyhlasí proti ČEZku křižácké tažení!

+1/0
12.8.2012 17:22

Johanes

Svatí katolíci

"Kampaň ČSSD proti restitucím připomíná Gottwalda i třetí říši, míní Duka" a chování katolické církve připomíná její hamižnost od středověku počínaje ... ;-)

+3/0
11.8.2012 17:52

proLogos

Re: Svatí katolíci

.. tím, že po státu přijme cca 1/3 toho, co by jí stát měl vrátit a zbytek nebude chtít, jo?

+2/0
11.8.2012 23:27

karelka3

Jedině komunisti

naučili i faráře makat a nemektat.;-D

+4/0
11.8.2012 10:59

denny2606

Re: Jedině komunisti

jenom tě soudruhu doplním. K;-€munisté a němečtí národní socialosté.

+1/0
11.8.2012 22:12

karelka3

Re: Jedině komunisti

ser. tě to, co? A bude hůř po volbách, neboj. ;-)

0/0
12.8.2012 19:43

denny2606

Re: Jedině komunisti

nech se léčit, šmíro.Tečka

+1/0
13.8.2012 8:53

karelka3

Re: Jedině komunisti

děláš mi radost, nekřesťanský křesťane. Duka tě prohlásí mučedníkem a bojovníkem.;-D

0/0
13.8.2012 17:07

Emannn

a co Josef II

A komu mu připomíná kampaň Josefa II?

Každýmu furt někomu něco připomíná a všichni jsou tak hloupí. Protože každý myslí jen na sebe.

Když restituovat, tak před to Moravské pole. Myslím, že je to zcela legitimní datum.

+2/0
10.8.2012 17:07

proLogos

Re: a co Josef II

Jenže nejde o restituce, ale o majetkové vyrovnání.. Máte to tak napsané v návrhu zákona.

+3/0
10.8.2012 22:35

Emannn

před Moravské pole-jediná spravedlnost/aneb Bůh dal/Bůh vzal

Je jediná možná "restituce": před bitvu na Moravském poli. To by byl "čistý začátek", jít ke kořenům.

Jinak je to vše nesmysl. Nikdy se žádné restituce neprováděli. Po Bílé hoře jsme prohráli všechno a nikdo nikdy nám to nerestiuoval. Ani Švédové nám nic nevrátili, a že toho nakradli. Josef II. zkrouhnul církev nejvíc ze všech, žádná restituce nebyla. Nechápu, proč by najednou měly být nějaké restituce z hlediska historie za obdobně krátké období, když nebyvaly nikdy dříve. Bůh dal, Bůh vzal. Což to "církevníci" nechápou. Spíš jde o ty politikářské zloděje. Co vykradli co se dalo tak vidí ještu tuto giga akci, jak si nahrabat.

+2/0
10.8.2012 15:39

proLogos

Re: před Moravské pole-jediná spravedlnost/aneb Bůh dal/Bůh vzal

Jen tak ze srandy Vás trochu chytím za slovo: Josef a ostatní panovníci byli přeci jen "z Boží milosti" panovníci, ale poválečná garnitura, která perzekvovala církve, byla demokraticky zvolená ve volbách '46. Dnešní ČR se přihlásila ke kontinuitě českého státu a přihlásila se i k odpovědnosti spravedlivě narovnat vztahy poškozené komunistickou zvůlí.

Jinak ano, je skutečná starost nás všech, aby se nahoře nešmelilo a šlo to opravdu podle zákona. Měl by na to dohlížet Nejvyšší kontrolní úřad, nebo někdo podobný.

+1/0
10.8.2012 16:01

Emannn

Re: před Moravské pole-jediná spravedlnost/aneb Bůh dal/Bůh vzal

Každý se může prohlásit, že je z něčí milosti. Lidu, boží... To na věci nic nemění. Prvotní krádež byla spáchána na českém národě na Moravském poli, takže bych to vrátil tam. Anebo nikam. Dával bych přednost nic nikam nevracet, protože v praxi to není možné. Židé se odvolávají na právo na svou zemi na 6000 let starou historii. Budeme se snad všichni vracet do časů před 6000 lety? Nebych bych proti, ale nevidím ta jako příliš možné.

+3/0
10.8.2012 17:11

proLogos

Re: před Moravské pole-jediná spravedlnost/aneb Bůh dal/Bůh vzal

Jsem si jist, že když budete hledat, tak najdete daleko dřívější data. Jenže historici se shodují na tom, že ve 13. století neexistovalo nic, co by se sebeidentifikovalo jako český národ. Ten svoje obrysy začal nabývat až o 100 let později s určitým sebeuvědoměním a kulturním vzepětím.

Přemysl Ot. II byl prostě z Boží milosti český král, a vévoda x zemí, z nichž 65% byla německá na základě lenního slibu šlechty v rámci feudálního systému. Středověký stát stál a padal s osobou panovníka, ne s národním uvědoměním a stabilními hranicemi.

+1/0
10.8.2012 22:48

moš

Nechápu odpor proti církevním restitucím.

Pramení z nepochopení příčin tragických dějin tohoto národa.Víra v nic,kterou někteří našinci vyznávají,zde přebíjí jen víra v destrukci po staletí osvědčených hodnot.Opravdu vražedný koktejl národních vlastností.

+2/0
10.8.2012 15:22

Emannn

Re: Nechápu odpor proti církevním restitucím.

před Moravské pole-jediná spravedlnost/aneb Bůh dal/Bůh vzal:

Je jediná možná "restituce": před bitvu na Moravském poli. To by byl "čistý začátek", jít ke kořenům.

Jinak je to vše nesmysl. Nikdy se žádné restituce neprováděly. Po Bílé hoře jsme prohráli všechno a nikdo nikdy nám to nerestiuoval. Ani Švédové nám nic nevrátili, a že toho nakradli. Josef II. zkrouhnul církev nejvíc ze všech, žádná restituce nebyla. Nechápu, proč by najednou měly být nějaké restituce, z hlediska historie za obdobně krátké období, když nebývaly nikdy dříve. Bůh dal, Bůh vzal. Což to "církevníci" nechápou. Spíš jde o ty politikářské zloděje. Co vykradli co se dalo tak vidí ještu tuto giga akci, jak si nahrabat

+1/0
10.8.2012 15:41

Miroslav Zikmund

odškodnění v hodnotě 15 Pandurů

Církevní hodnostáři prohlašují, že odškodnění je v hodnotě 15 Pandurů. Být na mně, zítra stojí 15 Pandurů přes Arcibiskupským palácem a pan kardinál Duka podepíše jejich převzetí ...

Okamžitě po podepsání se začne policie ČR zajímat porušení zákazu vjezdu těchto vozidel a také o "nedovolené ozbrojování" neb v Pandurech budou funkční zbraně. ...

Jinak finanční odškodnení lze provost prostřednictvim ODPUSTKÚ, zdroje příjmů katolické církve ve středověku.  Vytisknout 59 000 odpustků s nominální hodnotou 1 000 000 korun nebude trvat dlouho ... cíkvi se vrátí to, co kdysi dala do oběhu.

+2/0
10.8.2012 15:16

petanenk79

Tejc

Takže dle Tejce to že mám jiný názor na vlastnictví sousedova baráku je vlastně demokratické. :-)

+1/0
10.8.2012 14:32

ježo

Re: Tejc

A není?

+1/0
10.8.2012 18:31

joszetIV.

Pan kardinál je statečný člověk

Je viditelný a angažuje se pro věci které se dotýkají bytostně každého věřícího člověka!Komunisti i jejich spojenci a pohrobci by nejraději,aby chválil rathlíkovi kouzelnícké triky z vínem a miliony,nebo se přímo angažoval pro lži a hanobení drtivé části křesťanů!;-)V

+5/0
10.8.2012 14:08

slastep

Re: Pan kardinál je statečný člověk

co je na něm statečného? slíznou to ti poslení, co jsou na vsích

+1/0
10.8.2012 14:37

Emannn

Re: Pan kardinál je statečný člověk

Re: Nechápu odpor proti církevním restitucím.

před Moravské pole-jediná spravedlnost/aneb Bůh dal/Bůh vzal:

Je jediná možná "restituce": před bitvu na Moravském poli. To by byl "čistý začátek", jít ke kořenům.

Jinak je to vše nesmysl. Nikdy se žádné restituce neprováděly. Po Bílé hoře jsme prohráli všechno a nikdo nikdy nám to nerestiuoval. Ani Švédové nám nic nevrátili, a že toho nakradli. Josef II. zkrouhnul církev nejvíc ze všech, žádná restituce nebyla. Nechápu, proč by najednou měly být nějaké restituce, z hlediska historie za obdobně krátké období, když nebývaly nikdy dříve. Bůh dal, Bůh vzal. Což to "církevníci" nechápou? Spíš jde o ty politikářské zloděje. Co vykradli co se dalo, tak vidí ještu tuto giga akci, jak si nahrabat. Skutečně odporné.

+1/0
10.8.2012 15:49

Demon light

jsem pro restituce, stejně jako každý slušný člověk...

:-)

+5/0
10.8.2012 14:06

libyn

Re: jsem pro restituce, stejně jako každý slušný člověk...

tak to bys byl proti! Stejně, jako já!

+2/0
10.8.2012 22:57

Vilik991

Restituce cirkvím

Každý v tomto státě snad už pochopil, že p. Kalousek si tímto způsobem kupuje odpustky za to co napáchal proti lidem tohoto státu (důchody, zdravotně postižení, zvyšování daní a snižování životní úrovně  cca 80% občanů tohoto státu). Ti nahoře nevědí, jak se dole žije, ale měli by to vědět kněží, kteří jsou s lidmi v každodenním styku (asi). Pán Duka to neví a plete si církev s politickou stranou. Je to opět vše děláno na úkor obyčejných občanů;-€[>-]!!!!!!

+3/0
10.8.2012 12:52

joszetIV.

Re: Restituce cirkvím

To není jenom Kalouskova věc,to je věc všech slušných lidí!;-)!!

+2/0
10.8.2012 14:10

Vilik991

Re: Restituce cirkvím

Nejdřív to musela církev z těch slušnejch lidí dostat a obohatit se na jejich úkor. Proč není seznam majetku, který jim má být navrácen. Protože to nikdo neví jen pán kardinál.!!!!;-€[>-]Rv!!

+2/0
10.8.2012 19:10

proLogos

Re: Restituce cirkvím

Nevíte o čem mluvíte. Chcete snad tvrdit, že nikdy nebyl jediný věřící, který měl na srdci dobro církve?? Že Katolická církev nic nedostala darem? U nás ve farnosti se běžně pořádají brigády a zvelebuje se farní majetek. Královéhradecká diecéze byla při auditu obviněna, že porušuje zákon tím, že se z 60% samofinancuje. Má být placena ze státního rozpočtu. Ohledně darů si přečtěte studii o vládě Karla IV.

-

Katolická církev byla od doby Karla IV okradena o cca 94% nemovitého majetku.

+1/0
10.8.2012 22:40

lukaslhotan

ČSSD radší islám než křesťany

ČSSD má radší islám než křesťanství http://lukaslhotan.blog.idnes.cz/c/282707/Proc-CSSD-vadi-krestane-a-zide-ale-ne-muslimove.html

+1/0
10.8.2012 12:46

vierus j.

Re: ČSSD radší islám než křesťany

Nechtěla bych aby tady byl islám místo katolícké církve!Určitě půjdu k volbám a dám to TOP 09,nebo těm,kteří proti nám křesťanů neštvou,jako tento ČSOBOtka!:-/

+2/0
10.8.2012 14:19

libyn

tak by mě zajímalo,

jestli se najdou kněží, kteří se od té zlodějiny distancují! Pokud takoví existují, mohli by vytvořit nový základ církve, postavený na původních hodnotách a ne jen na dukovském mamonu!

+3/0
10.8.2012 11:38

elgeorge

Re: tak by mě zajímalo,

Tak stejně jako v každém etniku se jistě dá najít pár poctivých, ty řádovky v LDNkách a podobně, tam to bude asi  fakt o víře a službě bližnímu. Ale jinak jich moc nebude a čím vyšší šejba, tím větší styky s politikou a podnikatelskou sférou a tím větší pravděpodobnost šmelinářství.

+3/0
10.8.2012 11:48

diviznaT no.2

Re: tak by mě zajímalo,

R^

0/0
10.8.2012 11:49

zberanek

Duka se odkopal

Duka kope kolem sebe, dobře ví, že taková šance pro církev, aby dostala i to, co jí nikdy nepatřilo, už nemusí nastat. Možná už se vidí na papežském úřadě. Jenže v Česku jsou i lidé, kteří myslí a chtějí spravedlnost, tedy církve dostanou jen to, co jim patřilo a nic navíc, žádné výhody. A Duka se bude muset spokojit s kardinálským mundurem.

+1/0
10.8.2012 11:25

diviznaT no.2

Re: Duka se odkopal

Když mohl být papežem Borgia nebo současný inkvizitor s nacistickou minulostí, proč ne Duka. Nakonec i Wojtyla živě obchodoval s okupanty, co vraždili jeho spoluobčany.

+1/0
10.8.2012 11:40

Rodnok

Re: Duka se odkopal

"současný inkvizitor s nacistickou minulostí" ;-D Hlavně nechápu, co je do toho vám...

0/0
10.8.2012 11:56

zberanek

Re: Duka se odkopal

Vy toho zřejmě nechápte víc. Uvědomte si, že Papež vybral Duku jako kardinála v Česku. Zřejmě čeká také výsledky, a to by bylo aby ty Čechy nepodojili.

+2/0
10.8.2012 11:58

Rodnok

Re: Duka se odkopal

já jsem pro restituce, když vidím, jak to štve komouše ;-D

+4/0
10.8.2012 12:00

diviznaT no.2

Re: Duka se odkopal

To je dobrý důvod. Takový dospělý a hlavně křesťanský. :-)

+2/0
10.8.2012 12:06

proLogos

Re: Duka se odkopal

No, v zásadě jo, protože komouši měli vesměs vždy protiběžný záměry, takže je to vlastně známka toho, že se jde správným směrem.

Jinak, zdála jste se mi inteligentní, tak ty zmínky o Borgiovi a tuplem o nacismu Vás dost srážejí..

Renesanční papežství v Římě bylo poznamenané klientelismem a podřízeným postavením vůči tamním mocným rodům. To není možné srovnávat s dnešní situací. A ohledně nacismu si uvědomte, že abyste mohla dnešního papeže obvinit z nacismu, musíte mu dokázat nejen faktickou, ale i myšlenkovou spouúčast na nacistickém řádění. A za to se přinucení ke službě opravdu nepovažuje.

+3/0
10.8.2012 12:14

zberanek

Re: Duka se odkopal

Co věta to výmysl, bez důkazů. Vlastně objahoba pohádkové říše s nepohádkovým koncem, protože v té říši vládnou lidé. Tedy lidé - kněží. Zkuste také přemýšlet dříve než napíšete tu snůšku nesmyslů a upravené pravdy.

+2/0
10.8.2012 12:20

proLogos

Re: Duka se odkopal

Jémine, tak napište Váš názor a podložte ho. Váš příspěvek je bez toho jen bahno na zdi.

+2/0
10.8.2012 12:32

Banjo Banjo

Re: Duka se odkopal

Pane Beránku, tolik sebekritiky jsem od vás ani nečekal. Ale charakterizujete svoje příspěvky dost přiléhavě.

0/0
10.8.2012 13:15

diviznaT no.2

Re: Duka se odkopal

Msta ani odplata nemá s vírou nic společného, pokud vím. Víra v Boha je přece o odpuštění a hledání toho, co lidi spojuje. Ne rozděluje. A vaše hysterická radost nad tím, že se konečně pomstíte komoušům tím, že okradete lidi, co za komunismu ani nežili nebo jimi byli sami okradeni, je zarážející. Zase ve vztahu k víře. Papeže nechci z ničeho obviňovat. Je dospělý a má dost rozumu, aby věděl, jestli může být očích věřících důstojným Petrovým nástupcem. V mých očích není a po téhle intrikánské honbě za českými miliardami nikdy nebude.

+4/0
10.8.2012 12:28

elgeorge

Re: Duka se odkopal

R^

0/0
10.8.2012 12:33

Najdete na iDNES.cz