Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

V čem si jsou velmi podobní Britové a Japonci? Obývají ostrovy izolace

Japonci a Britové se možná zdají velmi odlišní, ale bližší pohled na tyto dva ostrovní národy odhaluje něco, co vypadá jako paralelní osud. Vzhledem k jejich odvěkým imperiálním ambicím a všeobecné nechuti k velkým kontinentům, od nichž je dělí jen nejužší moře, jsou Britové i Japonci náchylní vůči sirénám izolacionismu. Bohužel se zdá, že oba národy dnes tomuto nebezpečnému pokušení podléhají.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Vladimír Škopek

Hmm

Takže si to shrneme. Zachraňovat vlastní kulturu je špatné, protože by si v Anglii nemohli koupit tři plazmový televize, ale jenom dvě. Aha.

0/0
5.8.2012 20:44

ententýkydvašpalíky2

Jeden podstatný rozdíl mezi nimi je.

Japonci si hlídají svou kulturní i etnickou (rasovou) identitu. Japonské ostrovy nejsou zamořeny muslimy, Pákistánci, Afričany a jinými "přínosnými" lidskými skupinami. To jim poskytuje podstatnou výhodu. A to, že je u nich nízká porodnost jim jen prospěje. Namnožit se mohou vždy. Takhle je nic alespoň nenutí začít válčit o nová území.

+7/0
5.8.2012 12:33

Vladimír Škopek

Re: Jeden podstatný rozdíl mezi nimi je.

Souhlas, ale s tím  množením je to složitější, protože se ta společnost, ekonomika i stát můžou postupně rozpadnout a od jisté hranice se to skoro nedá zastavit. Když ale oni i my tu porodnost dostaneme na cifru kolem 2 - 2,1 dětí na matku, tak se zajistí generační výměna a stát bude dlouhodobě udržitelný. A nebude to zase tolik, aby museli kvůli tomu válčit.

0/0
5.8.2012 20:47

Duce Mia Lice risorto xxxvii

Re: Jeden podstatný rozdíl mezi nimi je.

No, nedá se říct, že jim to prospěje, protože jejich ekonomické vyhlídky jsou s klesající a stárnoucí populací chmurné a zátěž důchodového systému bude obrovská. Nicméně je to stále lepší než si do země natahat imigranty, kteří je během několika generací demograficky zcela převálcují.

0/0
5.8.2012 20:49

captain cook

Re: Jeden podstatný rozdíl mezi nimi je.

"Takhle je nic alespoň nenutí začít válčit o nová území."8-o8-o8-o8-o8-o8-o8-o

 A co tedy bylo za japonskou valecnou agresi v 2SV, kdyz ne boj o nova uzemi a s nimi take levnou zasobu surovin pro rozvoj prumyslu?

0/0
6.8.2012 8:11

planetafotbal

Franncouský filozof...

Víc snad ani není třeba dodávat. O Japonsku a jejich smýšlení nic nevím. o Británii toho po téměř sedmi letech života na ostrovech vím dost a nesouhlasím s jejím popisem. Navíc izolacionismus není nic špatného. Zmíněný Nový světový řád mě také celkem vyrazil dech. Ten pán je nejen eurofederalista, ale zřejmě také šílenec. Ale zpět k Británii a její politice a zmíněnému referendu o výstupu z EU. Je to lež jako věž. David Cameron se velmi, velmi zdrženlivě vyjadřuje k této otázce a jako zkušený politik se schovává za větu "záleží na tom, jak by byla otázka položena" David Cameron není Nigel Farage a ani nemá jeo názory. To, že Britové cítí, že jejich kultura je ohrožena není úplně pravda. Spíše se snaží smířit s tím, že jejich typická, britská kultura již neexistuje. Nejedná se jen o příliv imigrantů z Pákistánu, Indie a Afriky, popř. Východní Evropy v posledních letech... Je toho hodně, ale rozhodně ne to co je v článku.

+5/0
5.8.2012 10:07

petr.n_22

Izolacionismus není špatná strategie,

v minulosti se vždy spíš osvědčila.

Doufám, že se k němu začne více vracet, třeba i USA.

Je ale zajímavé pozorovat, komu to nejvíc vadí :)

+1/0
5.8.2012 9:42

Norkey

...

Psal to francouz (a ještě k tomu 'filosof'), tak co chcete.. jejich země upadá a jejich jediná šance je podrobit si EU vl. zájmům a házet špínu na konkurenční země, prostě klasika..

+6/0
5.8.2012 9:11

Najdete na iDNES.cz