Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Čistka na dopravě pokračuje, kvůli novému registru končí další úředník

Ministr dopravy odvolal vedoucí oddělení správy registru vozidel Evu Zlámalovou. Důvodem byla špatná komunikace odboru při řešení problémů a podcenění proškolení uživatelů. Zlámalová je druhou odvolanou úřednicí. Dalším ministr sebral osobní ohodnocení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pakostič

a tím to skončí?

není na čase, aby byl odvolán především ministr? Ten přece svým úředníkům velí a v tomto případě se zdá, že velel špatně. Vyhazováním úředníčků se toho moc nezmění!

0/0
2.8.2012 10:55

noorange

tak kdy už Bobeš poletí!!!

Nečasi, jsi k smíchu!

+1/0
2.8.2012 10:30

swiss114-3

a zase: kdo je za to zodpovedny

a kdo to povolil dat do produkce..

0/0
2.8.2012 10:20

netrefilbranku

Dobeš s Tomanem

vyházej radši všechny lidi, než by zmizeli sami. A nakonec i kdyby odešli či je někdo odvolal, oni jim straničtí kolegové zase nějaký hodně dobře placený flek z našich daní seženou  - jako pro Tomana, když ho lidi nezvolili znovu hejtmanem, jak ho měli plné zuby, tak se stal na min. dopravy zmocněncem pro dostavbu R35 a nyní náměstkem na min. dopravy.

+1/0
2.8.2012 10:10

slaviator

podepsala to Fisherova vláda

proto ČSSD nekřičí teď, protože z toho má svoje desátky Rv

0/0
2.8.2012 9:52

Caroline P... Bártowa čamrda

Re: podepsala to Fisherova vláda

Slámešky coby mamina Topolánkova modráka Nováka a ČSSD ...nepominul jste se rozumem , už jste dokončil základku ???

0/0
2.8.2012 9:58

bar.bu.do

Re: podepsala to Fisherova vláda

... registr vozidel podepsal Dobeš ...

0/0
2.8.2012 10:54

babacek

Registr

Je mě celkem podivné, že tentokráte ČSSD ústy Sobotky nevolá tak hlasitě jako jindy po odvolání ministra. Tedy se ptám jakým, dílem je na tom zainteresována?

+1/0
2.8.2012 9:04

opportunity

Re: Registr

Tentokrát slíbil odvolání Nečas, tak čekají, jestli slib plní.

+1/0
2.8.2012 9:40

babacek

Re: Registr

Sliby se slibují blázni se radují. :-)

0/0
2.8.2012 9:43

netrefilbranku

Re: Registr

Sliby se maj plnit o Vánocích. Takže má Dobeš času dost a dárky bude ještě nakupovat z ministerskýho platu. Nicméně nejvíc na tom prodělá Peake, ta její strana "Lidem" je díky Dobešovi stranou "Lidem k vzteku".

0/0
2.8.2012 10:04

noorange

Re: Registr

tahle slibotechna???

0/0
2.8.2012 10:30

Martin Soušek

obětní beránci jdou

A ministr i jeho náměstci se smějí!

.

Jak je to možné?

.

Ať jdou taky a hned!

+2/0
2.8.2012 8:53

dodyn

Jestli je registr nefunkční

žádné školení ho nerozchodí. Pouze se hledají kusy na odstřel aby se nemusel poroučet sám ministr. Pustit se do akce s tak dementním projektem si může dovolit jen státní úředník, soukromník by prostě zkrachoval.

+1/0
2.8.2012 8:48

Vážný

Re: Jestli je registr nefunkční

Co vím, nefunkční nebyl nikdy.

Z výkřiků v médiích i z IT komunity tam byla většina problémů na straně konkrétních obcí, buď neznalosti lidí, možná i snaha to odstřelit (bylo to na hraně), a taky odfláknutá práce několika lokálních IT (nefunkční nové sítě obcí). K tomu připočtěte profláklého dodavatele _sdílené_ infrastruktury. Bohužel, ze strany projektu špatně nastavené očekávání odběratelů a nezvládnuté PR (těžko mohly být jinak než ručně zmigrována data, která se psala na každé obci jinak do textových polí, rozpory v datech, které se musí vyřešit). Díky různým silám i neznalost rozsahu problému v datech před migrací...

+1/0
2.8.2012 8:56

MiroTR

Re: Jestli je registr nefunkční

S jakými lidmi bude nutno pracovat si měl dodavatel zjistit.  A navíc - takové věci se bez zkušebního provozu dělat nedají.  Jak dlouho ten zkušební provoz probíhal a v jakých podmínkách ?

0/0
2.8.2012 9:03

vita.nek

Re: Jestli je registr nefunkční

Mýlíte se a to velmi. Výrobce dodává specifikace a proškoluje klíčové pracovníky, ti pak proškolují své kolegy/podřízené. Specifikaci systému s požadavky najdete na webu ministerstva dopravy - Tak probíhá běžná implementace IS. Zkušební provoz u takových systémů není možný. Pouze se dá jet  testovací/ostrý provoz - upřímě vím, jak to funguje v soukromém sektoru a ve státním to bude horší - zaměstnanci si systém otevřou, zkusí si dvakrát nějakou sestavu a tím to hasne. O to víc se ovšem snaží v ostrém, úředníci si ale mohou dovolit říct, že jim to nejde a jít domů, to v soukromém funguje jinak. To že někdo vyhazuje lidi co měli na starost školení je správně, ještě by měli jít pryč lidé, kteří jsou odpovědni za nefunkční připojení atd ....

+1/0
2.8.2012 9:13

MiroTR

Re: Jestli je registr nefunkční

Vy popisujete to, co by mělo být, ne skutečný stav.  A jestli něčemu říkáte testovací, nebo zkušební provoz je jedno.  Každopádně se nový systém musí ověřit dříve, než se starý ukončí.  Ano, úředníci by měli nějaký čas víc práce, ale to patří k věci.  Když se zaváděl nový systém (fabrika s cca 2000 zaměstnanci), museli lidé do práce i v sobotu a neděli a dokud vedení firmy neřeklo, že se sw funkční, jel starý systém souběžně.  Ano, je to nákladné, ale jinak to nejde, pokud nechcete mít velký problém.

0/0
2.8.2012 9:26

Vážný

Re: Jestli je registr nefunkční

Jak toto uděláte u stovky lokálních databází různých verzí používání, datového modelu apod., které jsou v 15 let staré technologii, bez interface, s nespolupracujícím starým dodavatelem, spravuje je jiná "firma" (MV ČR)? Prostupnost dat nezautomatizujete.

Ostatně: Většina firem raději jde do velkého problému. Raději, než do paralelního provozu. Ostatně i v teorii začíná být paralelní provoz odmítán, jako příliš nákladný luxus. Zažil jsem v privátní sféře jsem cvičnou migraci takového archaického systému, který během migrace selhal do té míry, že byla migrace prohlášena za ostrou :)...

0/0
2.8.2012 9:33

MiroTR

Re: Jestli je registr nefunkční

Inu, jsem ze "staré školy", kdy se pokládalo za nemyslitelné přejít na nový sw bez důkladného otestování. ;-)

0/0
2.8.2012 9:51

bar.bu.do

Re: Jestli je registr nefunkční

... jak si představujete, že dojde k tomu, že na pobočkách jsou různé verze databází a různé datové modely? Mimochodem, měli taky nějakou centrální bázi?

Kdo řekl, že starý dodavatel nespolupracoval?

Kdo řekl, že 15 let starý systém musí být špatný?

A prostupnost dat je co zas?

0/0
2.8.2012 10:48

vita.nek

Re: Jestli je registr nefunkční

vy nerozumíte jedné podstatné věci, zabezpečit provoz dvou systémů souběžně není na rozdílných databázích možné. Zvláště pak u takové zabordelené databáze jakou starý registr byl. Funguje to tak, že se v jednu chvilku zastaví zápis do staré databáze, data se migrují do nové a začne se používat nová. Jakýmkoli jiným způsobem by docházelo ke kolizím tímpádem nekonzistenci dat, což by mohlo být fatální, zvlášť v takovém bordelu co starý registr je. Testovací provoz jak jsem jej popsal skutečně proběhl, to že klíčový pracovníci nedělali co měli a úředníci si systém neodzkoušeli, protože  a) nedostali od klíčových heslo b) nedostali pokyn c) nechtělo se jim d) nebyli v práci e) foukal vítr nebo jiná absurdní výmluva f) kombinace předchozích .... za to, že úředníci a jejich vedoucí nedělají ani při zavádění systému nad rámec nemůže dodavatel!!!

0/0
2.8.2012 9:34

MiroTR

Re: Jestli je registr nefunkční

Samozřejmě jsem u testovacího provozu neměl na mysli ostrá data, ale kopii. :-)  Ale jinak píšete to, co jsem si myslel - tedy že testovací provoz proběhl jen na papíře, ale realita byla jiná.  A to samozřejmě není vina dodavatele.  I když upozornit na to, že zatížení neodpovídá předpokládanému (a tedy na to úředníci kašlou) mohl.

0/0
2.8.2012 9:44

vita.nek

Re: Jestli je registr nefunkční

Jak jste tu sám psal, tak právě ta migrace na ostrý byl dost složitý proces, který by byl dvakrát tak náročný, že se od něj raděj upustilo, proto vznikl testovací provoz jen na fiktivních datech. Navíc nikde není napsáno, že dodavatel neupozorňoval na to, že úřady na to kašlou. Každopádně pro implementaci je důležitá odezva klíčových uživatelů a pokud nebyla, není se čemu divit - ale tohle jsou jen spekulace

0/0
2.8.2012 9:50

MiroTR

Re: Jestli je registr nefunkční

Nojo, my dva to nevyřešíme. ;-)  Jen mi vadí, že tohle stojí zbytečně miliardy ze státní kasy.  A že jsem do ní kdysi přispěl dost. :-/

0/0
2.8.2012 9:56

vita.nek

Re: Jestli je registr nefunkční

uplně by stačilo, kdyby o takových věcech rozhodovali a dělali je lidé, kteří jim rozumí

0/0
2.8.2012 10:10

vita.nek

Re: Jestli je registr nefunkční

Jejda, já už si myslel, že v tomhle státě snad nikdo nepřemýšlí a v těch článcích vidí jenom zlo. Jsem moc rád, že tu najdu někoho s kým mouh souhlasit. Jinak pracuji v IT v soukromém sektoru.

0/0
2.8.2012 9:05

MiroTR

Re: Jestli je registr nefunkční

No právě.  Kdybyste měl někdy co do činění se státní správou, asi by Vám pár šedivých vlasů přibylo. ;-)

0/0
2.8.2012 9:13

vita.nek

Re: Jestli je registr nefunkční

bohužel mám :( naštěstí jsem to nemusel řešit, narovinu říkám, že bych tenkrát dal výpověď, to co jsem zažil na úřadech jsem neviděl nikde jinde. To se nedá popsat - musí se to zažít.

0/0
2.8.2012 9:15

MiroTR

Re: Jestli je registr nefunkční

R^  Přesně tak.

0/0
2.8.2012 9:27

vita.nek

Re: Jestli je registr nefunkční

Registr funguje, problém je za 1. u propojení s databázemi třetích stran (např. Policie ČR) 2. neschopnost obsluhy ... za bod dva jde někdo z kola ven = naprosto správně.

Kolik systémů jste u soukromníků zaváděl? Já osobně jsem viděl zavádění SAPu v několika firmách, krom toho, že to bylo dražší než zmíněný registr, tak systém na tom byl funkčně dost podobně jako tento registr vozidel. Například při výpočtu mezd byly půlroku (než se vychytal) přítomní konzultanti kdy jeden ručně musel zastavovat dávku odesílání do banky, pak platby jednu podruhé přepočítat (firma o 900zaměstnancích) a potom teprve odeslat (systém totiž počítal  mzdy celkem nahodile) podobně fungovala i expedice a příjem, kupodivu žádná z těchto firem nezkrachovala, jak zmiňujete. Jak znám státní sektor tak byť může být systém sebelepší a sebefunkčnější, tak se na něj bude za přepážkami ještě dlouho nadávat, jako na vše nové.

0/0
2.8.2012 9:02

radnice

Žeby předsmrtné křeče pana ministra ?

Dodělávající zvíře kolem sebe kope. Ale jaký pán, takový krám. Takže s řadovými úředníky by měl odejít konečně i pan ministr, který za vše nese odpovědnost a ostatně výše jeho platu a brebend je postavena právě na tom, že by měl nést odpovědnost.

0/0
2.8.2012 8:48

karamba64

znam jedno prislovi

kobyla, ktera chcipe, nejvic kope

+1/0
2.8.2012 8:47

í-mejlka

Kdy přijdou na řadu sekretářky?

Přijde mi to, že tam po tom ministerstvu běhá jako slepice bez hlavy, a zoufale se snaží najít někoho, koho by ještě mohl exemplárně vyhodit.

+2/0
2.8.2012 8:40

Pleshoun

Dobeši - zamysli se

Dobrý manažer (ideální ministr) by měl před plánovanou investicí provést rozvahu o přínosu plánovaného řešení. Napsat si plusy a mínusy řešení. Zvážit jestli převaha plusů je taková, aby opravňovala výši investice. rozvaha měla vypadat asi takto. PRO: Bude nový systém, provázaný s databázemi ostatních evidencí. Politický kapitál. PROTI: Vzhledem k provázanosti se dají očekávat problémy s rychlostí odezvy. Bude potřeba odstavit přepážky na několik dní. Bude potřeba přeškolit obsluhu. Budou problémy při odlaďování.

Rozumný manažer by zjistil, že vlastně nemá PRO, protože registr vozidel je v podstatě jedna tabulka s auty, jejich parametry a majiteli. Stačilo zařídit replikaci číselníků (osobních údajů, registru kradených vozidel a pod) do číselníků stávajícího systému. Vzhledem k frekvenci změn, by bohatě stačilo tuto replikaci dělat jen v noci mimo provoz systému. Takže tu není nic co by vyvážilo cenu za nové řešení. Dobeši, nejsi dobrý manažer - zabal to

0/0
2.8.2012 8:31

Stíhací bombardér Karel 6

Re: Dobeši - zamysli se

K tomu registru přišel Dobeš jak slepý k houslím, tu smlouvu řešila už Fišerova vláda.

0/0
2.8.2012 8:36

Pleshoun

Re: Dobeši - zamysli se

Měl možnost to stopnout v rámci úsporných škrtů. To bych mu i zatleskal.

0/0
2.8.2012 8:38

MiroTR

Re: Dobeši - zamysli se

Ono záleží na tom, jak byla tehdy smlouva sepsána.  Aby nakonec odstoupení nestálo víc. :-/

0/0
2.8.2012 8:53

Vážný

Re: Dobeši - zamysli se

Neměl, MV ČR mu dalo výpověď na ten systém...

0/0
2.8.2012 8:56

jansva

Re: Dobeši - zamysli se

Ta reakce je nesmysl. Fischerova vláda podepsala paušální smlouvu s telcomem. Ten registr podepsal Dobeš a ručí všechno. To okolí Dobeše všechno opakuje, jakákoliv lež je dobrá a ministr plýtvá kde může!

0/0
3.8.2012 8:04

Knýža Ostereich von Slinta

Měl být propuštěn Dobeš

jaké to proškolování na nefunkční aplikaci    - LIDEM - Dobeš se pomátl Rv

0/0
2.8.2012 8:10

kolos.veliky

iDnes mě opravdu baví

Propustili 3 manažery z mnoha desítek a už je to čistka. ;-D

0/0
2.8.2012 8:03

danny47

Re: iDnes mě opravdu baví

;-D R^

0/0
2.8.2012 8:36

123Honza

A co na to nečas?

... Odjel na dovolenou ...

0/0
2.8.2012 7:30

muž s koženou brašnou

Nečas je pryč, vidíte že je hezky.

+1/0
2.8.2012 7:49

bože

!!!

....tak, funguje to či ne? Zřejmě ne, když se odvolává. Potom mi není jasné,co ministr!!;-D

+1/0
2.8.2012 7:04

muž s koženou brašnou

Pan ministr se nechal po všech těch velkohubých prohlášeních

pro jistotu přišroubovat k židli. A premiér radši úplně zmizel.

0/0
2.8.2012 7:50

investor76

Re: Pan ministr se nechal po všech těch velkohubých prohlášeních

Pak je potřeba zbourat budovu a odvést na smetiště i se žídlí.

0/0
2.8.2012 7:54

muž s koženou brašnou

Ale tam se to vyplácí za MÍSTO, ne za PRÁCI.

Takže je úplně jedno, kde je ta židle umístěná.

0/0
2.8.2012 7:56

vita.nek

Re: !!!

článek je o tom, že s tím úřadové neuměj a ten co měl na starosti zaškolení jde z kola ven, co je na tom špatného a nepochopitelného?

0/0
2.8.2012 8:03

Najdete na iDNES.cz