Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Rumunský prezident přežil referendum. Nepřišla k němu ani polovina voličů

Traian Basescu může slavit a vrátit se do úřadu prezidenta. Referendum rumunských voličů, které mělo potvrdit jeho odvolání z funkce parlamentem, zkrachovalo. O hlasování projevil zájem příliš malý počet lidí. Zúčastnilo se ho jen 46 procent voličů, sdělila rumunská volební komise.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

kremsa

Všechny hlasy "proti" se ve skutečnosti počítají jako "pro"

V referendech tohoto typu bývá vždy počet hlasů "pro" výrazně vyšší než počet hlasů "proti", neboť příznivci návrhu mají mnohem vyšší motivaci jít hlasovat než odpůrci návrhu, kteří mnohem častěji nechodí hlasovat vůbec. V důsledku toho se nehraje o to, zda bude více hlasů "pro" než hlasů "proti", ale výhradně o to, zda přijde hlasovat alespoň 50% oprávněných voličů. Takže hlas toho voliče, jenž přišel hlasovat "proti", má ve skutečnosti ten jediný účinek, že napomáhá dosažení této 50% hranice, a to přesně stejně, jako kdyby tento volič hlasoval "pro". Lze tedy říct, že hlasy "proti" se ve skutečnosti započítávají jako hlasy "pro". (Příklad: Předpokládejme přesně 100 oprávněných voličů, přičemž 26 hlasuje "pro". Pokud bude počet hlasů "proti" 0 až 23, referendum bude neplatné a návrh bude zamítnuit. Pokud ale přijde hlasovat "proti" 24 nebo 25 voličů, návrh bude přijat. Těchto 24-25 hlasů "proti" tedy způsobí přijetí návrhu! Kdyby nešli hlasovat vůbec, návrh by neprošel.)

0/0
30.7.2012 14:59

Antonín, topič

Re: Všechny hlasy

Přesně tak. Proto je 50% hranice nesmyslná. U voleb do parlamentu kupodivu žádná stanovena není a přitom je to mnohem důležitější.

0/0
30.7.2012 15:04

kremsa

Re: Všechny hlasy proti se ve skutečnosti počítají jako pro

P.S.: V důsledku toho, jak zní zákon o referendu, musí představitelé té strany, která si přeje zamítnutí návrhu, před hlasováním nabádat všechny voliče, aby nechodili hlasovat "proti", ale aby hlasování bojkotovali. Pokud je voliči poslechnou, přijdou hlasovat jen ti voliči, kteří hlasují "pro". A pokud jich nebude alespoň 50%, bude referendum neplatné a návrh bude zamítnut. Skrze takovýto zákon o referendu je tedy nesmírně obtížné prosadit jakýkoliv návrh. A to je dobře, neboť ty návrhy jsou stejně většinou populistické a nerozumné.

0/0
30.7.2012 15:10

dneska.taky.lidi.věří.všemu

vůle lidu vs. vůle většiny hlasujících

Dokud nebude povinná volební účast, tak se o vůli lidu můžeme tak maximálně dohadovat, protože bude známa jedině vůle většiny hlasujících. ;-)

+1/0
30.7.2012 10:26

10doktor10

Re: vůle lidu vs. vůle většiny hlasujících

Je to vůle lidu,  nezůčastníte-li se, pak je vaší vůlí lhostejnost a nebo naprostá zoufalost ;-)

0/0
30.7.2012 21:41

looking

klasický žvást

Klasický novinářský žvást ........"navzdory tomu, že drtivá většina hlasujících jeho předchozí odvolání parlamentem podpořila"........... Drtivá většina ho podpořila tím, že se na nějaké referendum vykašlala. Podstatná není většina hlasujících ale většina obyvatel páni "novináři" .:-) Je vidět, že skutečná a reálná většina lidí v Rumunsku má stále ještě zbytky rozumu. :-)

+1/0
30.7.2012 9:12

zuzkadost

aby ho později nezastřelili,

jinak Pyrrhovo vítězství!!

0/0
30.7.2012 8:06

Odborník na všechno

Proc tak slozite?

Staci ho zatknout a nekam zavrit, lidu rict, ze je tezce nemocny a nemuze vykonavat urad, dopovat ho praskama a postupne ho tak poslat na vecnost.

0/0
30.7.2012 7:01

looking

Re: Proc tak slozite?

jak klasicky komunistické a socialistické ....... Kdo se mnou nesouhlasí, je potřeba ho zadupat a nejlépe zabít. A aby se to hlavně nevědělo...... Z takových lidí , jako ty,je mi nevolno:-/

0/0
30.7.2012 9:15

usaty

na volby staci jeden clovek

na priame demokraticke rozhodnutie nestaci ani 5 milionov (?) ... dobre zariadene ...

0/0
30.7.2012 6:58

kremsa

Kdyby přišlo o 4% voličů víc a všichni byli proti odvolání,

tak by právě oni způsobili, že by byl prezident odvolán. Zákon o referendu (v Rumunsku i u nás), při němž může hlas proti návrhu paradoxně způsobit přijetí návrhu, je nelogický a nesmyslný. Takhle sice víme, že asi 35% rumunských voličů je pro odvolání prezidenta, ale naprosto nevíme, kolik z těch zbylých 65% voličů je proti odvolání a kolika z nich je to jedno. Nechápu, jak mohou ústavní právníci takovýhle nesmyslný zákon strpět.

0/0
30.7.2012 6:55

nezavislypolitologamater

Tak se ten levicový puč

o kterém se včera spekulovalo nepovedl, co ....

0/0
30.7.2012 6:46

Martian

ale musí to být pěkně hořké vítězství

80% hlasovalo pro odvolání a do 50% účasti moc nechybělo. Kdyby jeho příznivci nebojkotovali referendum, což je nefér, téměř jistě by skončil.

0/0
30.7.2012 1:09

kremsa

Re: ale musí to být pěkně hořké vítězství

Mýlíte se. Při takto nesmyslném a nelogickém zákonu o referendu je zcela logické a regulérní, že pro odmítnutí návrhu je třeba bojkotovat hlasování a nikoliv jít hlasovat proti návrhu. Někteří neznalí voliči by si to však nemuseli uvědomit, mohli by jít hlasovat proti návrhu a tím způsobit jeho přijetí, a proto je třeba veřejně vyzvat všechny odpůrce návrhu, aby hlasování bojkotovali a nechodili hlasovat proti návrhu. Za to nemůže rumunský prezident, ale hloupí rumunští (jakož i čeští) ústavní soudci, kteří takovýto chybný a nesmyslný zákon o referendu přijali.

+2/0
30.7.2012 7:04

dino_na_idnes

Re: ale musí to být pěkně hořké vítězství

Nefér? Situace je nastavena tak, že Basescu je prezidentem. Jediný účel referenda bylo rozhodnout, zda se to změní. Pokud to většina národa chtěla, měla většina národa zvednout zadky a jít se vyjádřit. Naproti tomu jít hlasovat pro neodvolání není potřeba - buď většina národa odvolání chce a pak na tom menšina příznivců nic nezmění, nebo ho většina národa odvolat nechce, referendum ho neodvolá a zůstane zachován aktuální stav.

Pokud je tedy něco "nefér", tak to, že lid, který chce změnu, musí udělat něco víc než lid, který změnu nechce... To je ovšem něco, co osobně považuji za "fyzikální zákon" a diskutovat o férovosti je poněkud podivné.

+2/0
30.7.2012 7:09

Najdete na iDNES.cz