Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Segregaci Romů řešíme, tvrdí školství. Fiala se sejde s ombudsmanem

Kvůli situaci na praktických školách bude jednat ministr školství Petr Fiala s ombudsmanem Pavlem Varvařovským. Jeho úřad totiž zjistil, že každý třetí žák bývalých zvláštních škol je Rom. Ministerstvo tvrdí, že problém řeší a bere vážně. K doporučením veřejného ochránce práv má ale spíše výhrady.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

simi30

Nemají stejný přístup ke vzdělání?

To se mi snad jen zdá. Nikdo z cikánů o stejný přístup ke vzdělání nestojí. Kruci brát sociální dávky to jo, ale děcka posílat do školy to ne. Po slušných lidech, kteří přijdou o práci a musí žádat o dávky jde sociálka hned, ještě člověku vyčte věci které si slušný člověk koupil z výplaty, ale cikánům se nevyčte nic. Penízky se jim ovšem jen sypou. A to, že děcko cikána nechodí do školy je bez trestu. Pak si stěžují, jak jsou tady šíleně a moc utiskovaný. Spousta roků tady byla šance se začlenit. Ale ejhle ono nic. Jen se jich vládní činitelé zastávejte a dávejte penízky. Je mi zle. Nemá cenu se asi rozčilovat, ale copak to jde? Nejde. ;-€;-€;-€

0/0
31.7.2012 21:13

vezu maso pro doktora Jacksona

Re: Nemají stejný přístup ke vzdělání?

Politicke elity se snazi omezit potencialni konkurenty pro svoje potomky. Samy svoje deti poslou do skol bezpecnych pred cikany.

0/0
1.8.2012 1:11

Lumpíí i po banánu 5

chyba je v rodičích daných dětí

odposlechnuto v Ostravě:

1. mladá, docela upravená romka s děckem (cca 4-5let) u pokladny. Dítě jí pomáhalo vyndávat nákup na pás a když drželo v ruce okurku, tak se zeptalo "To je ryba?" Bohužel, se mu nedostalo poučení, že je to okurka, ale "ty si blbý, to přece není ryba"

2. Kluk řekl matce, že dostal pětku z fyziky. "Nevádi, nebudeš potžebovat!" Běžný rodič by řekl: "A čemu jsi nerozuměl? Pojď doma se na to podíváme spolu ...."

...

Extrém z opačného konce. Syn měl ve třídě asiata a ten kluk, když donesl domů dvojku tak se celá rodina seběhla a dohlížela, jestli se dost učí, aby si to mohl opravit.

0/0
31.7.2012 21:04

opportunity

Re: chyba je v rodičích daných dětí

Sousedi byli Asiati, malej ke mě chodil leda s češtinou, jsou fakt chytří. Jenom se vždycky šklebil, když ode mě dostával dárek - prý teto, to zas bude knížka... Teď u matury byl rád...

0/0
31.7.2012 21:40

837

U nás je zřejmě dvojí zákonodárství

jedno pro cikány a jedno pro ty ostatní.

Když dítě nějakých náboženských alternativců nemá ve dvou letech návyky jako dítě běžné tak se prohlásí že to je přinejmenším zanedbání povinné péče nebo snad dokonce i týrání a fasuje se za to 8 let natvrdo protože prý došlo k nevratnému poškození dítěte.

Pokud tohle samé se zjistí u cikánského dítěte v 6 letech  tak to je prý sociálně - kulturní znevýhodnění za které mohou státní orgány a za tohle je zřejmě potřeba rodině vyplatit odškodnění a vůbec to neznamená že by dítě bylo nějak trvale rozumově postiženo a tudíž by mělo chodit do normální školy a učitelé by se měli postarat o to aby mu vědomosti do hlavy nasypali ať chce nebo nechce. 8-o

+1/0
31.7.2012 20:18

Dojemne

Ja bych nikdy nedala moje dite ...

do skoly, kde by jeji skolni vyvoj brzdili retardi!!!!!!

+1/0
31.7.2012 20:09

jezevec1

Děláte si srandu?

Já fakt můžu jen nas...ě zírat na naše multikulturní pokrytecké idioty. Proboha proč tedy rodiče malé cikáňata doma v předškolním věku neučí alespoň elementární návyky, které nejsou diskriminační, ale prostě přirozené, jako třeba jíst příborem, umývat si ruce, rozpoznávat barvy, znát alespoň pár písmenek a třeba počítat do desíti? Odpověď je strašlivě jednoduchá. PROTOŽE NA TO KAŠLOU!

Mně postavili hrubou stavbu na rodinném domě, hádejte kdo? Cikáni! Makali a byla s nimi jen spokojenost. Takže mně nikdo nemůže obviňovat z rasismu. Ale pokud by ve třídě měli mou dceru zpožďovat zaostalí a denně nepřipravení jedinci, neváhal bych a pokud by škola nesouhlasila s přesunem oněch zpozdilců jinam, přepsal bych svou dceru na jinou školu. Vemte na to jed, že by se takto zachovalo spousta rodičů. Co na to potom ombudsman a nebo přitroublí ochránci lidských práv?

0/0
31.7.2012 18:16

vsemu.rozumim

Stop rasismu,diskriminaci,xenofobii a nesnasenlivosti!!!

a segeregaci!;-€;-€;-€

0/0
31.7.2012 15:34

uživatel eliminován v21.0

Re: Stop rasismu,diskriminaci,xenofobii a nesnasenlivosti!!!

ty tomu asi moc nerozumíš, more co?

0/0
31.7.2012 16:02

Gemars Moše Dajan

Re: Stop rasismu,diskriminaci,xenofobii a nesnasenlivosti!!!

ano stop toho všeho, co jsi vyjmenoval, vůči bílým!!

0/0
31.7.2012 16:12

Franta z Prahy

Re: Stop rasismu,diskriminaci,xenofobii a nesnasenlivosti!!!

Sám bych to neřekl lépe. Stop romskému rasizmu, stop pozitivní diskriminaci, stop romské xenofobii a romské nesnášenlivosti k ostatním národům.

+1/0
31.7.2012 20:54

Franta z Prahy

Romové se segregují dobrovolně

Vedou je k tomu jejich rasistické organizace

0/0
31.7.2012 15:24

z-VV-na-CENSORED

Hmmm...

...tretina? Kolik ze to v CR mame podle posledniho scitani cikanu? Podle toho predposledniho to bylo, tusim, nekde kolem 12 000. To jsou mi teda pocty. ;-D

0/0
31.7.2012 13:26

Houda2

Řekla mi kamarádka učitelka....

Dítě při vstupu do 1.třídy musí absolvovat 30ti bodový test. Děti mívají okolo 25ti bodů, pod 20 si už pedagogové vážně promluví s rodiči, děti cikánů mívají okolo 9ti bodů.

To, že děti cikánů v době, kdy se v předškolních školkách musí pro ně držet bezplatná místa, neumí jíst příborem, nerozeznají barvy, neumí se správně obléct, mluvit, neuznávají čas a pedagogy je otřesný případ gaunerství jejich rodin.

To, že poprvé v životě mají v ruce knížku, blok, tužku a pastelky je potom jasné rozkrádání jejich soc. dávek jejími rodiči.

+8/0
31.7.2012 13:14

Aequitas

Nechápu, co se pořád řeší?

Pokud jsou romské děti ve zvláštních školách neoprávněně (jediným důvodem je to, že jsou romové), pak musí ve studijních výsledcích znatelně převyšovat ostatní děti, které jsou tam logicky oprávněně (nejsou romové).

Žádnou oficiální statistiku studijních výsledků na zvláštních školách podle etnika samozřejmě na internetu nenajdeme, ale snad by mohl do diskuze přispět se svými zkušenostmi nějaký učitel/učitelka z těchto škol.

Proto se ptám, mají romské děti ze zvláštních škol lepší studijní výsledky, než ostatní děti?

+1/0
31.7.2012 13:09

Houda2

Re: Nechápu, co se pořád řeší?

Jakési sdružení pro začleňování operuje jedním !! studentem, který byl pro zanedbané dětství umístěn do pomocné školy a přesto to dotáhl na magistra.

Ovšem v tomto případě bych dal metál učitelkám zvláštní školy a zavřel jeho rodiče do kriminálu a né se tím ještě chlubil....;-D

+1/0
31.7.2012 13:19

opportunity

Re: Nechápu, co se pořád řeší?

Moc používáš logiku. Tady se spíš používají hlasivky. Diskriminacéééééé!

+1/0
31.7.2012 13:29

KAZI.I.

Re: Nechápu, co se pořád řeší?

hlavně takhle opůlnoci a později;-D

0/0
31.7.2012 13:50

KAZI.I.

CHUDÁCI

Veřejný ochránce práv chytá rozumy zřejmě na veřejném WC. I Fiala je k jeho závěrům skeptický. Ale studie, že za pár let se to opravdu povede- chichi- to je jasné sci-fi. Dosud se cikány nepodařilo až na vzácné vyjímky převychovat nikomu. Jediný bič na ně - žádné sociální dávky za současný přístup. Staré české přísloví "Bez práce nejsou koláče" pro ně neplatí, chechtají se nám do ksichtu a místo koláče si spíš dosazují doláče.

Stát už neví, jak by se pro ně přetrhl. Ještě pár let takovéhoto přístupu a máme tady MINISTERSTVO PRO ROMY! :-PRv

0/0
31.7.2012 12:49

venca narcis

Re: CHUDÁCI

no, nečas a spol. dělaj pro TO MINISTERSTVO vše, co je v jejich silách ...! Rv

důchodcům seberou valorizaci, ve špitále zaplatí senioři půl (nebo víc) důchodu, drábek "ministr" se jim chcechtá do obličeje ...;-€    no, a přijde soudružka spoluobyvatelka s pěti (potencionálními) atomovými  inženýry, pár potencionálních doktorů je následuje, ... a úředníci se můžou přetrhnout, aby jim vyplatili "příspěvky na všechno" ...! Rv

+1/0
31.7.2012 13:05

Iaara

1/3 žáků jsou Cikáni. A ty zbývající 2/3?

Touto jednoduchou úvahou lze dojít až k následujícímu závěru: nejvíce diskriminovaní jsou Češi! Je jich ve zvláštních školách nejvíce. Zdá se vám to absurdní myšlenka? Je to absurdní myšlenka. Zrovna tak absurdní, jako snahy jednoho hlupáka s titulem "ombudsman" a lidí okolo něj. Ti nechrání práva lidí (všech a bez rozdílu), ale protežují menšinu na úkor většiny. To je ten tzv. rasismus naruby.

+7/0
31.7.2012 11:48

Rubik1

Re: 1/3 žáků jsou Cikáni. A ty zbývající 2/3?

Zbývající 2/3 jsou mentálně postižení jen lehce.

0/0
31.7.2012 15:00

venca narcis

Možná by bylo dobré v "určitých případech"

zároveň s rodným listem vystavit výuční list nebo maturitní vysvědčení ...! :-/ 

Pak by, možná, byla vláda a komise EU spokojena a půrměrná YntelYgence obyvatel České republiky výrazně poskočila směrem "hore, dole ni krok" ...   ;-€  Rv

+4/0
31.7.2012 11:46

opportunity

Re: Možná by bylo dobré v

;-D

0/0
31.7.2012 13:30

oldas1

Doufám, že tomu špatně rozumím,

ale děti, které chtějí studovat si budou muset platit školné a také připlácet na kdeco a tím také i na Romské děti, které na to kašlou. A nechtěli by politici pro ta cikánčata zřídit školu va stylu dřívějších Plzeňských práv? Konec konců, přestože většina tohoto neevropského etnika neumí číst ani psát, zcela jasně ví na co má právo.RvSnad se mýlím.;-(

+4/0
31.7.2012 11:29

neverest

dejme jim možnost vyniknout v tom, v čem jsou dobří

dotáhneme pár vysloužilých lodí na mělčinu a necháme Romy, aby tu loď rozebrali a odtahali do šrotu.

škoda že nejsme na mořském pobřeží, dotáhli bysme nějakej starej tanker a pracovních příležitostí pro lidi s nízkým vzděláním by bylo dostatek. R^

+1/0
31.7.2012 11:26

venca narcis

Re: dejme jim možnost vyniknout v tom, v čem jsou dobří

to tak trochu vypadá, jako drobné navádění k sebevraždě ...! ;-€  si vzpomeň, jak likvidovali halu v SONP Kladno ...;-)

+2/0
31.7.2012 12:45

neverest

předem prohraný boj

Kdo chce integrovat Romy, ten jako by chtěl, aby voda tekla do kopce.

Oni sami se integrovat nechtějí, většina je přijmout taky nechce, tak proč vyhazujeme miliony???

Akorát toho ta menšina zneužívá a za "ochotu" se začlenit požadují ústupky od majority. Kde to sakra jsme?

+3/0
31.7.2012 11:14

cernovlasej-blondak

Cigáni by měli mít svůj vlastní stát.

Díky jejich píli, inteligenci, pracovitosti, dobrosrdečnosti a schopnosti asimilovat se by to jistě byla země zaslíbená, která by po pár letech předběhla i ty nejvyspělejší státy. Tak proč jim to neumožnit, na Sibiři a na Sahaře je místa dost!

0/0
31.7.2012 10:11

venca narcis

Re: Cigáni by měli mít svůj vlastní stát.

vlastním cca 10 ha luk a polí ...:-) Nic moc, vím, ale když se spojíme, každý dáme nějakej ten hektar, následná pozemková reforma (pozemkové úpravy) jistě dokáže posměňovat a sloučit "dary" do velkého celku, TAM vystavět město, úřady, infrastrukturu, nějakou továrnu, ...  a následně toto zainvestované a plně funkční území JIM darovat !

Otázka je, jak dlouho by TO zústalo plně funkční :-/

+1/0
31.7.2012 10:40

lahab

Re: Cigáni by měli mít svůj vlastní stát.

Do měsíce je továrna a infrastruktura ve šrotu a máme je z5...

0/0
31.7.2012 11:12

venca narcis

Re: Cigáni by měli mít svůj vlastní stát.

oplotit! betonem, bez armatury ...;-) anebo čínská zeď se nabízí ...;-)

0/0
31.7.2012 11:16

lahab

Co je to sociokulturní znevýhodnění?

Je to to, že se dětem rodiče nevěnují, neumí mluvit, dodržovat hygienické návyky, neposlouchají, jsou nesoustředění a agresivní?

+8/0
31.7.2012 10:02

cernovlasej-blondak

Re: Co je to sociokulturní znevýhodnění?

ano správně, to co jste vyjmenoval je podle úřadů sociální znevýhodnění, ale podle zdravého rozumu a normální společnosti je to prostě jen jejich po staletí se neměnící a asi i nezměnitelná mentalita

+1/0
31.7.2012 10:15

opportunity

Re: Co je to sociokulturní znevýhodnění?

... za což  děti opravdu nemůžou. Ale existuje mnoho programů, které to (ZA NA3E PRACHY( dohánějí.

0/0
31.7.2012 10:16

_m-

Re: Co je to sociokulturní znevýhodnění?

Celkem by mi nevadilo, kdyby to ty programy  za naše prachy  dohnaly - horší je že výsledky jsou ńula nua nic a obávám se, že snaha pracovníků v těchto projektech je obdobná.

+1/0
31.7.2012 10:35

opportunity

Re: Co je to sociokulturní znevýhodnění?

No právě. A protože programy existují, tak by se k žádnému znevýhodnění nemělo přihlížet.

0/0
31.7.2012 13:33

Vladimír Škopek

Re: Co je to sociokulturní znevýhodnění?

Nikdo za nic nemůže, rodiče nemůžou za to, že se jim nevěnují páč je k tomu taky nikdo nevedl, děti za to že se jim rodiče nevěnují, většinová populace za to že je nedokáže milovat když se s nima nedá žít atd. No, buď to někdo rozsekne a jejich rodiče donutí, aby je vedli správným směrem, nebo nám ta tikající bomba práskne do obličeje.

0/0
31.7.2012 12:30

_m-

Re: Co je to sociokulturní znevýhodnění?

Což je opravdu sociální znevýhodnění. A jestli chceme, aby se tenhle problém netáhl dějinami dál a dál, tak jednou bude muset někdo jednu generaci těchto dětí naučit mluvít, dodržovat hygienické návyky, poslouchat a ukázat jim, jak se chovat ve společnosti.

0/0
31.7.2012 10:34

KAZI.I.

Re: Co je to sociokulturní znevýhodnění?

ALE JAK? ZAVŘÍT JE DO KLECE A UČIT, UČIT A UČIT! PAK TEPRVE VYPUSTIT VEN! Protože zs staletí se to ještě nikomu dodnes nepovedlo!

0/0
31.7.2012 12:53

Alogac

Já to nechápu...

Co je tak rasistického na tom, že 35 % žáků ve zvláštních školách jsou cikáni? Asi zkrátka dělají bordel a patří tam...

+6/0
31.7.2012 9:51

romsky aktivista

Ombudsman je rasista maximální

má děti? Chtěl by, aby jeho děti chodily s cigánem, co chčije do rohu ve třídě, do školy? Nebo to chce jen po bílých pracujících heterosexuálech, aby platili jeho zbytečný úřad + všechno cigánům a nechali své dwěti těmi ksindly šikanovat? Rv

+11/0
31.7.2012 9:42

837

Re: Ombudsman je rasista maximální

To tihle samozřejmě nechtějí a proto posílají své potomky do placených škol kde nepotkají cikána  za celou školní docházku a tihle potom mají ten správný nadhled aby nám mohli kázat ty svoje náboženské nesmysly jak naše potomky  ohromně multikulturně obohatí 4x propadlý cikán na základní škole.

+8/0
31.7.2012 9:59

Karotka369

Takze je ministerstvo

narve do normalnich skol...a budou biti vsichni...protoze rychlost vyuky nebudou stihat, budou delat bordel, jelikoz nebudou davat pozor...Ucitele, kteri budou mit nahnano, proti tomu nic projistotu neudelaji....Jedna vec je nastvany tatinek, druha vec je nastvana 20ticlena rodina....

A z urcitych skol se proste stanou odpady, jelikoz rodice budou sve deti radsi vozit jinam....

Krasa....a to jen diky tomu, ze nekdo nahore nepochopil, ze zvlastni skoly byly spise prinosem...dokonce to dost romskych rodicu(tech normalnich) tvrdi....ale co...ty nikdo neposloucha....Rv

+4/0
31.7.2012 9:34

aaiv

Petr Bakalář: Psychologie Romů

Čtěte! Průměrný IQ romského dítěte je 82.

+3/0
31.7.2012 9:30

837

No strašné takže u nás

běhají desetitisíce cikánů kterým jsme odepřeli prý vzdělání a oni teď jsou prý kvůli tomu bez práce.

Já myslím že bychom měli tohle naše šílené zhřešení urychleně napravit. Tedy všechny co jsme je prý "protiprávně" nacpali do  zvláštních škol začít urychleně dovzdělávat, zkrátka jim vysvětlit že namísto hledání pohozených kovů a jiných "pohozených" věcí  atd. budou hezky každý den pelášit na 5 hodin do školy a po skončení školy dostanou denní sociální dávku na pivo a cigarety.  Kdo nebude chodit tak se tohle bude považovat za maření úředního rozhodnutí a dostane k té povinné školní docházce ještě erární ubytování a dozor vychovatelůa bude žít zdravě, pravidelně, bez cigaret a píva. 

 Zajímavé je jedno spousta lidí  nedostala vzdělání jaké by si zasloužili, dneska klidně chodí do práce a po práci si doplňují vzdělání, na tohle zřejmě nezaměstnaný cikán nemá žádný čas. 8-o

+5/0
31.7.2012 9:08

Mirais

A co diskriminace vězňů ?

Neměla by nějaká komise vyšetřit soudce, kteří posílají cikány do vězení, kde je jich 60 %, což neodpovídá jejich zastoupení v populaci ?

+9/0
31.7.2012 9:03

cernovlasej-blondak

Re: A co diskriminace vězňů ?

pššššššššt, o tom se přece nahlas nemluví!

+1/0
31.7.2012 10:01

JTR1

Současné pojmenovávání věcí jako:

sociálně znevýhodnění, sociálně vyloučený, sběrač kovů....

mi silně připomíná vtip za komoušů: tatínku co je to ten socialismus??

velká říjnová reloluce byla v listopadu, Stalin byl Džugašvili, Lenin byl Uljanov.. aha tak už mi je to jasné ;-)

0/0
31.7.2012 9:02

opportunity

Re: Současné pojmenovávání věcí jako:

Za komoušů to bývali cikáni a pracovali.

+2/0
31.7.2012 9:59

Najdete na iDNES.cz