Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

V novém registru je milion chybných údajů, náprava může trvat roky

V novém registru vozidel je kolem jednoho milionu chybných dat. Podle ministerstva dopravy je nelze odstranit jinak než tím, že lidé přijdou na úřad, kde pracovníci v databázi chyby najdou a opraví. To prý může trvat i roky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Petr Z.

Cena

Celkem by me zajialo co to stalo, protoze pokud se bavime o 37 mega a je v tom i HW, tak si nemuzu pomoct, ale je to nejak podezrele levne, sice se naoko usporilo, ale je videt, ze ta firma v tom neumi chodit nebo se osekali naklady na overeni a testy a je to ciste vyvoj (i tak levny)

0/0
2.8.2012 4:53

FoDa

Úředníci budou roky opravovat chybné údaje ????

Ty chyby vznikly při převodu a sloučení dat do nového systému !!! Někde musí existovat data starého systému před převodem a pokud nový systém nedělala banda neuvěřitelných trotlů, musí existovat jednoznačná vazba mezi záznamy starého a nového systému a je tedy možné to strojově porovnat, najít rozdíly / chyby a většinu z nich hromadně opravit !!! ;-€

0/0
26.7.2012 10:27

Petr Z.

Re: Úředníci budou roky opravovat chybné údaje ????

No to porovnavani bude dost tricky, jestli uz mezi tim zadali do systemu x novych zmen....

0/0
2.8.2012 4:47

Pushkin

Tuhle větu bych upravil

"Ministerstvo dopravy chce po dodavatelské firmě ATS - Telcom za nefunkční registr vymáhat pokutu." bych přepsal na "Ministerstvo dopravy JE NUCENO po dodavatelské firmě ATS - Telcom za nefunkční registr vymáhat pokutu." Protože kdyby jí nevymáhali tak by to byla poslední kapka, lidi by drapli kosy a šli na hrad! Jako ten chlápek s molotovem!

;-€

0/0
25.7.2012 11:21

po páte jsem suchoprd

Fandím registru,

ať se brzy uzdraví. [>-]R^

0/0
24.7.2012 23:22

FoDa

Re: Fandím registru,

více takových spokojených oveček, které si nechají vše líbit je nám třeba !! ;-)

0/0
26.7.2012 10:39

tetra-hedron

Tak to je komedie

Tj. z registru vozidel udelali orientacni zbytecnou databazi, a verohodnost udaju z ni pochazejicich je v soucasne dobe nulova ;-D

Vzhledem k tomu, ze se zrejme nevi, ktery data jsou spravne a ktery spatne, tak ani nevi, koho by meli obesilat, a dotycny majitel to taky nevi, takze v databazi budou neverohodne udaje zrejme jeste hezky dlouho (ledaze by se povinne museli dostavit vsichni majitele vsech vozidel). No, pekne se jim to povedlo zprasit :-)

0/0
24.7.2012 23:13

Krokodyl1

To naštve .....

když chci odhlásit Ferrari s přívěsem a místo toho mi úřednice řekne, že mám červenej bagr :-P

0/0
24.7.2012 23:12

stojíspěstí

Nebude si ničeho nalhávat

když připustím, že se to stát mně, byl bych na minutečku na dlažbyčce s účtíčkem za způsobené škody v kapse (kopie), originál na policii, pomalu exekutor na cestě...

Soudruh Bobeš si ještě kolem sebe kope a dává nám "nažrat" jeho potrestáním vedoucích pracovníků..Na sebe zapoměl..(jako)..

+1/−1
24.7.2012 21:39

otas

Copak byste

za těch pár šupů chtěli? Aby to fungovalo?;-D

0/0
24.7.2012 21:15

Borracho de Kalosko

A co Kalousek , zemřel ???

nebo o něm nesmíte psát ?

+1/−1
24.7.2012 20:56

stojíspěstí

Re: A co Kalousek , zemřel ???

Se po chudákovi a jeho CASÁCH slehlo ministerstvo dopravi ;-D

0/0
24.7.2012 21:34

Bored

Re: A co Kalousek , zemřel ???

doufám že už brzo.

0/0
24.7.2012 22:04

llib

Není nad kvalitní kontrolu konzistence vstupních dat...

Tak nevím, o jakých chybách se vlastně mluví. Pokud program neočekává že bude auto zakategorizováno tak nebo tak, tak to skoro ani chyba není. Pokud to program očekává (na řadě míst na různé položky) a kvůli tomu padá, protože někdo provedl kontrolu konzistence vizuálne na prvních 10000 řádcích, tak to holt někdo odfláknul.

Tohle se dá i na poměrně rozsáhlé databázi zkontrolovat ručně nejvýše za několik hodin(ačkoliv počáteční nasosání dat z databáze může trvat dny) - zkrátka se databáze stáhne (nebo přesněji obsah zajímavých stloupců z ní) na nějaký neprodukční počítač(klidně obyčejný laptop), řádky se jedním příkazem (pro každý stloupec) setřídí a pak se duhým příkazem spočítá počet výskytů daných hodnot (třeba 10x dodávka, 20x Dodávka a 61x DODAVKA). Na základě toho se pak dá stavět nová databáze anebo dělat konverze.

Osobní údaje by neměli hrát roli, protože ty by neměli být konzistentní, není tedy důvod je kamkoliv stahovat.

Ale kdo ví, možná tam někde byl háček který to znemožnil

0/0
24.7.2012 20:31

radim36

Re: Není nad kvalitní kontrolu konzistence vstupních dat...

No nevím, svého času, co jsem tehdy trochu do toho dělal, databáze se skoro 90 tisíci záznamy na 16 bitovém PC 286 s procesorem běžícím na "závratných" 12 megahertz a s RAM 640 Kb po indexaci, operace s takovou databází byly  uz tehdy záležitosti tak na dvě vteřiny. Vlastní indexace záležitost tak dvou minut. Předpokládám, že na dnešních PC se současnou ramkou 2 - 4 Giga databáze se 6 milióny záznamů poběží podobně rychle. 

Takže všelijaké analytické kontroly takové databáze, jsou dneska, co se týká spotřeby výpočetního času, bagatelní věc.

0/0
24.7.2012 21:31

llib

Re: Není nad kvalitní kontrolu konzistence vstupních dat...

Svého času jsem z několika (aplikačních) databáz(?í?) tahal nějaká data. Nejvíc tam bylo něco přes sto milionů záznamů.Běželo to (select přesměrovaný do texťáku) i několik dnů. To byla celkem standartní aplikační databáze. Bůh ví co byl tady ten původní systém zač. Ale je to skoro jedno - prostě se to téměř určitě dalo dobře sezbírat. Pokud se to neudělalo ještě před návrhem nového systému a systém byl stavěn na základě zbožných přání tak to byla velká chyba. Jak je jednou patřičná část databáze stažena tak se s ní dá dělat cokoliv celkem rychle (ale setřídit i tak při tom počtu záznamů může být záležitost delší než "po kafi"). Jak to bylo zde ale už asi nezjistíme.

0/0
24.7.2012 22:56

radim36

Re: Není nad kvalitní kontrolu konzistence vstupních dat...

Proč by měl program něco očekávat? Když nejsou data konzistentní a není čas, převedou se do obyčejného textového pole, kde se dá vecpat bez chyby snad skoro všechno. A teprve potom, až jednotlivé databáze budou sloučeny do jednoho jediného registru, přijde na řadu analýza a statistika, typování chybných záznamů a jejich oprava. Nejdřív hromadnými náhradami , třeba dodafka nahradit dodávkou a podobně. A co nepůjde hromadně, pak vyjet zvlášť a zařídit ruční opravu.

Akorát se v tom je třeba vyznat. Beztak ten registr bude mít v samostatných souborech  tak nejméně stovku všelijakých samostatných databází , propojovaných na relačním principu všelijakými klíči plus k tomu budou všelijaké pomocné databáze všelijakých číselníků a k tomu potom všelijaké indexy a kdovíco ještě za soubory.

0/0
24.7.2012 21:55

llib

Re: Není nad kvalitní kontrolu konzistence vstupních dat...

Pokud si to patřiční vývojáři neověřili, tak by neměl nic očekávat a taky by měl podle toho fungovat. Což si úpřimně řečeno nejsem jist jak bylo.

Skrátka a dobře se mluví o milionu chyb v registru. Pokud nesouvisejí s funkčností tak je to kalení vody protože je to šumafuk. Z toho plyne úvaha zda a jak se vůbec kdo zabýval konkrétní konzistencí databáze před tím než celý software navrhnul. Protože tak jak mám občas vidět jak vypadají výsledky i v soukromých organizacích se značným jménem tak bych se moc nedivil kdyby to bylo tak že si někdo na zeleném písečku udělal návrh software na základě představy o ideálním světě a konzistentních databázích ve kterých navíc každá položka splňuje přesně jeho očekávání, pak to ve fázi dva dostali programátoři kteří jenom píšou software dle předlohy, možná (anebo taky ne) se to pak prohnalo nereprezentativním vzorkem databáze a pak hurá produkce.

To je všechno samozřejmě čirá spekulace. Ale, informace žel nejsou. Rozhodně je více cest jak SW zmršit.

0/0
24.7.2012 22:43

radim36

Re: Není nad kvalitní kontrolu konzistence vstupních dat...

To už se asi nikdo nedoví, co se tam všechno stalo. Museli by se přiznat ti, co u toho byli, jak a čím to zmršili.Zvenku se to nejspíš nepozná.

0/0
24.7.2012 23:16

hrus11

Re: Není nad kvalitní kontrolu konzistence vstupních dat...

tak nevim, ale spis se mi zda, ze byl bordel v predchozim systemu. "Jde o překlepy nebo například nejednotné názvosloví. V jedné obci vyplnili dodávku, v jiné dodávkový automobil". To vypada, ze spise nejde o "CHYBY", ale špatná označení z minulého systému (takže třeba teď to nenapasují na číselník typů vozidla) . Je jasné, že při konverzi databází takového rozsahu se nějakej "bordel" vždycky najde. Podle názvu článku to vypadá, že ty chyby tam zavlekl nový registr, což podle mého spíše není pravda.

0/0
25.7.2012 13:04

FoDa

Re: Není nad kvalitní kontrolu konzistence vstupních dat...

tyto věci šlo přece předem zjistit a už při vlastním převodu názvosloví sjednotit !!! Problém vůbec není v tom, že jednou je tam dodávka a podruhé dodávkový automobil, ale že v novém systému je po převodu dat z dodávky najednou přívěsný vozík, místo původní bílé barvy zelená atd...

P.S. Nejste náhodou zaměstnanec ATS-Telcom ? ;-)

0/0
26.7.2012 10:36

FoDa

Re: Není nad kvalitní kontrolu konzistence vstupních dat...

pokud nový systém nedělala banda neskutečných trotlů musí existovat jednoznačná vazba mezi záznamy starého a nového systému. Je tedy možné to i dodatečně strojově projet / srovnat, zjistit tak rozdíly / chyby a většinu z nich v novém systému hromadně opravit ! ;-€

0/0
26.7.2012 10:31

Alka 2

Vyřeší to nový zákon

ten nařídí všem majitelům vozidel přív+ěsů a návěsů, motorek i skůtrů, aby se na výzvu dopravního odboru dostavili ke kontrole registrace - za nějaký malý konkrétní poplateček, řekněme tak 1000,- Kč V případě nedostavení se bude následovat druhá výzva se sankčním poplatkem, dejme tomu 2000,- Kč a následně zneplatnění registrace se všemi důsledky pro provozování vozidla...;-€

+3/−1
24.7.2012 19:22

Dýzl

Re: Vyřeší to nový zákon

Konečně racionální úvaha. R^;-)

+1/−1
24.7.2012 19:28

iHans

Re: Vyřeší to nový zákon

Konečně někdo komu to myslí politicky

0/0
24.7.2012 19:53

radim36

Re: Vyřeší to nový zákon

Podle mně to vyřeší STK. Stačí, když tam budou mít do registru přístup ke čtení a v případě zjištění rozdílu bude  muset majitel do řekněme měsíce ty údaje dát spravit.

0/0
24.7.2012 20:09

Hra11

Re: Vyřeší to nový zákon

A kdo bude platit tu práci navíc? Zase zákazník? Nebo si myslíte, že to tam budou dělat s nevšední ochotou? STK dnes nejsou instituce placené ze stát. rozpočtu.

0/0
24.7.2012 21:04

radim36

Re: Vyřeší to nový zákon

To je předčasná otázka, nejdřív musí ten registr zfunkčnit , aby běžel bez chyb.

A potom.....   kdoví, co ty trotly placené z peněz daňových poplatníků zase napadne za nesmysl.

Každopádně předpokládám, že už dnes musí STK kdesi do jakéhosi registru nadatlovat , jestli auto prošlo a může na silnici nebo ne. Jak jinak by to mohli cajti ve službě na silnici prověřovat, než že to bude v tom registru?

0/0
24.7.2012 21:10

bar.bu.do

Zdá se, že při sléváni dat z poboček jaksi nezkontrolovali..

... zda mají pobočky shodné číselníky ...

... a tak holt jedna pobočka označila jedničkou Automobil osobní, jiná Vozík přívěsný ...

... a stejně s barvou, motorem atd. ...

+1/−1
24.7.2012 18:54

radim36

Re: Zdá se, že při sléváni dat z poboček jaksi nezkontrolovali..

To by ale mělo jít docela dobře spravit i hromadně.

Navíc taková chyba vyžaduje mimořádně hloupého ajťáka. Jestli ty data byly odděleně vytvářena na nějaké stovce poboček s IT správci s rozdílnou kvalitou, tak už je přímo povinné ještě před spojením dat ty číselníky programově zkontrolovat a případné rozdíly prostě sjednotit. Takový prográmek či SQL sekvenci napíše každý trochu zkušený člověk do 20 minut včetně základního odladění.

0/0
24.7.2012 20:06

bar.bu.do

Re: Zdá se, že při sléváni dat z poboček jaksi nezkontrolovali..

... sámoška, že na tom nic není ...

... spíš je kumšt to takhle zmršit ...

0/0
24.7.2012 20:18

radim36

Re: Zdá se, že při sléváni dat z poboček jaksi nezkontrolovali..

Kdoví, co s těmi daty všechno dělali, když se to snažili zprovoznit. 

Podle mně klidně mohli nepočítat s políčkem bez záznamu, následkem čehož se o to jedno políčko posunula celá řada údajů a ta řada údajů se tak logicky ocitla v jiných záznamech než správně měly být. Nebo přemazali nebo nahráli údaje do jiného záznamu než správně měli nahrát.....A když to coby diletanti dělali nad ostrou databází, která nebyla zálohována... A kvůli jednoduchosti vypnuli nebo obešli logování  změn v databázi......

0/0
24.7.2012 21:21

REKINM

MÁ TO I KLADY

pokud máte auto zaregistrované jako přívěsný vozík stačí vám chodit na STK co 6 roků a bez testů výfukových plynů.;-)

+4/−1
24.7.2012 18:43

majkl1

He he!

37 + 33 = 70. Teda 70 M za celou legraci. Za nefunkčnost 2M denně, tak to máme za 10 dní už 20M zpět. Ještě tři tejdny vydržte A MÁME TO ZADARMO!!!

Co se jeden všechno nedoví. A co si myslí druzí, že jeden spolkne i s navijákem. Že tam chyby budou léta a budou je opravovat? Zlatý voči. Jak opravit chybu, když o ní nevím?

Podobnou legraci jsem zažil kdysi s evidencí obyvatelstva, či jak se tomu nadávalo. Prostě najednou jsem se zdvojil a byl v registru dvakrát. Nepřišli na to poldíci, ale SSZ při likvidaci neschopenky. Minimálně 3x jsem absolvoval alespoň dvouhodinovou návštěvu na správě VB, vyplnil x formulářů a na nic. Prý to budou muset konzultovat s Prahou a tak. Předložené doklady mi byly platné asi jako toaletní papír, ba méně, byly tuhé. Při čtvrté návštěvě se našla rozumná příslušnice VB, která stiskla kýžené tlačítko DEL a bylo. Celá ta legrace vznikla z toho, že kdysi někdo napsal do OP údaj rč za lomítkem jako prase zadní nohou a ten, co ho cpal do počítače četl 9 místo 4.

0/0
24.7.2012 18:32

Durika

Re: He he!

Rodne cisla su asi uz od praveku delitelne 11, vacsina systemov to vie trivialne skontrolovat.

0/0
24.7.2012 18:48

majkl1

Re: He he!

Zřejmě jsem dinosaurus. Narodil jsem se r. 1950 a moje rodné číslo rozhodně není dělitelné 11. Pokud se na pravidla tvorby rč z té doby vzpomínám, šlo o klasický údaj o datu narození RRMMDD/ č. stránky v matrice. Ženám se k údaji MM přičítalo č. 5.

0/0
24.7.2012 18:59

Durika

Re: He he!

Jaj tak to ano. V tomto konkretnom je pravek datovany k 1.1.1954 alebo 53.

0/0
24.7.2012 19:05

majkl1

Re: He he!

No proto!

V zápětí přeposílám naši diskusi příslušným orgánům a institucím spolu se žádostí o dotace na stravu, požadavkem na jeskynní byt prvé kategorie a tak! ;-D

Přeji hezký den a ...  sakra. Do počutia či Do videnia se nehodí, dalo by se použít Do čítania? :-)

0/0
24.7.2012 19:21

Dýzl

Re: He he!

Ptákovina, moje rozhodně ne.

0/0
24.7.2012 19:31

Durika

Re: He he!

A nie si tiez praclovek narodeny pred 1954?

0/0
24.7.2012 21:51

ProMoDro

To bych chtěl vidět

;-D jak bude Dobeš vymáhat tu pokutu za nefunkčnost registru , když už shrábnul tučně všimné. Nějak nechápu tu částku za "provozování" registru . To je něco jako autorská práva či jak ?

0/0
24.7.2012 16:49

Petr Z.

Re: To bych chtěl vidět

Standardne se pod provozovani rozumi to, ze to jede na nejakem HW, o ten se nekdo stara, drzi se nejaci vyvojari a specialisti pro reseni problemu, patchovani, drobne upravy, to taky neco stoji, atd.

Ta cena za provoz mi prijde adekvatni, cena za vyvoj a testy 37 mega mi prijde dost podstrelena.

0/0
2.8.2012 4:58

tlachal

Především musí existovat původní databáze,

takže jsou ohroženy jen záznamy, které byly měněny nebo přidány na novém systému. Vzhledem k problematickému náběhu předpokládám, že ještě jednak mají papírové kopie toho co se od začátku měsíce měnilo a taky asi budou mít zálohy databází od počátku měsíce. Taky budou mít seznam transakcí na novém systému.

S tím se dá něco dělat. Určitě to není o ruční opravě milionu údajů.

Ale především vůbec nechápu, jak to vůbec mohl někdo spustit a když už to spustil, tak proč už proboha při tolika chybách nespustil proces návratu na původní systém. Prosím, prosím, už to vraťte zpět, potřebuji přehlásit své auto.

+1/−1
24.7.2012 16:46

majkl1

Re: Především musí existovat původní databáze,

Jste si tím jist? HDD zdražily, takže v rámci úspor a využití starých disků byla místo funkce Kopírovat použita fce Přesunout. :-)

A zálohy? Nejspíš něco jako bod obnovy systému? Teď jde o to, zda byl vůbec vytvořen, kolikrát a kdy. ;-D 

Podobný bordel jsem zažil ve zdravotnictví a příčína byla táž. O novém systému rozhodovali lidé lidé bez znalostí věci, zato s mocí jej prosadit. A navíc stejně tak tlačili na pilu, že už musí být spuštěn.

Česko už nemá nárok na název Absurdistán, ale na Bordelistán-Všimnéstán!

+1/−1
24.7.2012 18:49

duncan_idaho

Obecnejsi problem

Takoveto problemy se nestavaji jen u teto ministerstvem vybrane firmy. Podle popisu mam pocit, ze by mohli konkurovat indickym SW firmam;) To jsou taky 'experti' na vse.

Pracuju jako ext. konzultant pro velke korporace a pozorovanim mohu prohlasit, ze tak na 9 zcela nekompetentnich lidi(casto z rad manazeru) pripada jeden, ktery vi co a jak. Vyvoj cehokoli neni snadna zalezitost a v podstate kazdy system obsahuje chyby. Jde jen o to, jak jejich miru minimalizovat a ty evidentni odstranit. K tomu v pripade noveho registru zcela jiste nedoslo.

Dale nechapu, proc ta chybna data popsana v clanku nejde automaticky opravit.

+1/−1
24.7.2012 16:38

Tajné

Re: Obecnejsi problem

Jaké máte zkušenosti s indickými firmami? Neche se mi věřit že by to mohal být až taková hrůza.

0/0
24.7.2012 16:48

Mysel

Re: Obecnejsi problem

Ma bohuzel pravdu.

Nizka cena hodiny prace neni vsechno, jde taky o to, kdo a jak pracuje. V tom je vetsinou kamen urazu (nejen u Indianu).

0/0
24.7.2012 18:04

Durika

Re: Obecnejsi problem

Najvacsi odbornici na vsetko byvaju podla mojich skusenosti rozni externi konzultanti.

0/0
24.7.2012 18:50

21.3 1371

..

;-D;-D;-D

0/0
24.7.2012 16:33

iHans

Re: ..

Vy se teď smějete ale počkejte až se pustí do registru obyvatelstva.To možná pak zjistíte že jste šedesátiletý černoch v registrovaném partnerství.!!!!!!

+4/−1
24.7.2012 17:06

Najdete na iDNES.cz