Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Nová metoda čtení učí děti číst po písmenech, ne po slabikách

Moderní metody učení vytlačují ze škol klasické slabikáře. Místo tradičního slabikování věty E-ma má mí-su se tak žáci v prvních třídách učí takzvaně "písmenkovat" E-M-A M-Á M-Í-S-U. Odborníci tvrdí, že děti tak lépe porozumí textu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
OU

25. 7. 2012 12:34
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti
ZV

vymrzovac3

25. 7. 2012 9:14
GENETICKÁ metoda ....? CO TO JE ?

zase další metoda? Zase další změna ? Zase nějaká nejchytřejší reformátorka, která dělá výzkumy na dětech ve škole?  A jak ty děcka budou dělit slova na konci věty, Po slabikách, nebo po písmenech?  Nebo už se dnes dělicí znaménko nepoužívá? Poučte mne prosím, nějak ty neustálé změny v češtině nestačím sledovat...:-/

0 0
možnosti
AT

Antonín, topič

25. 7. 2012 12:11
Re: GENETICKÁ metoda ....? CO TO JE ?

Moderní je slova nelámat a genetická metoda je z počátku minulého století, moderní pojetí pak z konce minulého století. Jestli tohle nestačíte sledovat, jste nejspíš Metuzalém.

0 0
možnosti
OH

Lanolin

25. 7. 2012 8:59
SKVJELÉ a SLEVŇENÉ

Tak by musela být uvedená slova napsaná, aby se dala písmenkováním přečíst.

Jednou totiž "ě" dělá efekt "je" (skvělé, věci...) a jindy "ě" změkčí přredchozí písmeno (děti, děvečka...) a to bez slabikování to moc nejde.

Dále také děti hláskují Á, Bé, Cé, Dé ... a při písmenování ale hláskovat nesmí a některá písmenka fakt nejsou příliš znělá a vyučijící nemá moc šancí rozpoznat, zda dítě písmeno přečetlo správně. Slabika je znělejší.

O vytváření slov z předpon, základu a přípon, kterému je slabikování blízké ani nemluvě.

Už se "těším" na se děti budou na školách učit jen SMS jazyk - bez diakritiky, ale hlavně s tisíci zkratkami, kterým většinou rozumí jen ti dva co si píší.

3 1
možnosti
KD

azazzelo

25. 7. 2012 6:57
Jsem pro - převzít principy i do slabikování

Na odkazu je porovnání metod. V klasické metodě se děti učí 4 abecedy. Uvolňování ruky pro psaní se věnují měsíc. Psát začínají v říjnu. V nové metodě se učí 1 abecedu (velká tiskací písmena), ruku uvolňují pro psaní 4 měsíce, psát začínají v lednu. V připravených materiálech (velká tiskací písmena) začínají děti číst rychleji a víc je takové snadné čtení baví než v klasické metodě (kde si ale přečtou všechno).

Pokud by slabikování přešlo jen na tiskací velkou abecedu, rozdíl metod se nepozná. Navíc to údajné lepší porozumění zcela jasně navozuje učení po slovech. Což podle mě vede k nepochopení běžného textu. Docela se mi líbí, že složitosti se odsouvají na dobu, kdy dětem na slabikování dorostou buňky. Aneb "spor metod" je opravdu spíš k smíchu. Připomíná to Svěráka se Zajícovou variantou Bronštejnovy metody.

http://www.komen1.estranky.cz/clanky/predmety/cteni/1.-rocnik/geneticka-metoda-cteni.html

0 0
možnosti
ZV

vymrzovac3

25. 7. 2012 9:18
Re: Jsem pro - převzít principy i do slabikování

ještě bych připomenul, že za našich mladých let, když spolužák nezvládal čtení nebo psaní, tak byl blbej.    Dnes je dyslektik!   Přesně dle vzoru : Každéme nějakou funkci již odmala !  A že jich dnes je jak houby po dešti. Skoro bych řekl, že za našich mladých let bylo ve třídě míň blbců, než je dnes dyslektiků.........sám po těch všech reformách nevím, zda dys.... či dis....   ?????;-D

1 1
možnosti
VD

virena

25. 7. 2012 0:20
No

No, já jsme se kdysi dávno naučila ještě před 1.třídou sama touto metodou číst. Pak jsem v první třídě bez problému přešla na slabikování, což v jazyce českém má logiku. Moje babička byla učitelka - před válkou, tou 2.světovou a už tehdy se začínalo nejprve po slabikách, pak přišla změna a učila se celá slova, pak zase slabiky. A tak tomu bylo i po válce. Na dlouhou dobu nakonec zvítězila metoda po slabikách. No a nyní touha po novém, v různých školách jsou děsně moderní a učí se číst po slovech - zřejmě netuší, že už to tady bylo, jinde půjdou po písmenkách - touha po něčem, co tu nebylo. Zkrátka je mi to celé k smíchu. Vždycky přijde nějaký nový blb, který "vymyslí" něco "nového", odsoudí to předešlé. Nadšení se klasifikuje jako moderní učitelství, aby se to za pár let změnilo a řekne se, moderní je číst po slabikách. Dnes si na to ještě dotyčný novátor najde cestu, jak vydělat prachy. to je změna. Jinak je to vážně k smíchu.

1 1
možnosti
VB

silný kuřák

24. 7. 2012 11:50
Děsí mě

každá naše revoluční změna a zejména ve školství... Odklonem od "zastaralého" školství jsme dosáhli toho, že děti přestaly číst knížky. Zároveň se podařilo dosáhnout toho, že jejich všeobecné znalosti začínají a končí u moderní muziky a odborné znalosti je stále více posouvají níž v různých žebříčcích....Písmenkování asi má sloužit k tomu, aby neuměly ani číst přitroublé volební programy a mohly jenom malovat tykadýlka....

0 0
možnosti
MK

Bob-an

24. 7. 2012 23:57
Re: Děsí mě

Fakt myslis ze knihy se prestaly cist kvuli nejake zasadni zmene ve skolstvi? Ja jsem zacal cist knihy v radove mensim meritku v dobe kdy nam zavedli internet, coz je myslim mnohem mnohem padnejsi duvod nez nejaka domela zmena ve skolstvi...

0 0
možnosti
MBI

nebolševik

24. 7. 2012 9:36
inu hlavy chytré,

originální a vynalézavé! Krátce po válce, konkrétně v roce 1948, jsme se učili číst tak zvanou globální metodou, zkráceně globálkou. Tehdy se totiž naši řiťolezci zhlédli v angličtině a rozhodli, že  musíme angličtinu následovat. Slabikáře byly zavrženy, nové učebnice obsahovaly obrázky s příslušným popisem a my se učili nejdříve písmenka (to abychom vůbec zjistili, co je tam napsáno) a pak nazpaměť "králík" (obrázek), "králík" (seskupení písmenek). Vydrželo to, ta metoda, asi čtyři roky, číst jsme se taky naučili, ale dalo to víc práce. Protože jsme k tomu, také museli umět "spelovat", prostě jako Angličani. Krátce řečeno - ona nová metoda je asi tak nová jako vynález jablkových povidel. Jedna námitka proti nadšení některých diskutujících: metoda učení by měla odpovídat stavbě daného jazyka. Angličani, ani Němci a vůbec příslušníci neslovanských národů slabikovat prostě nemohou, protože jejich jazyky mají jinou skladbu. Zato v češtině má slabikování význam, kupříkladu při tvorbě slov.

4 1
možnosti
FK

Hexempo plex

24. 7. 2012 10:14
Re: inu hlavy chytré,

souhlas, taky jsme měli rovnou přednaučené dělení slov, jsem zvědavej jak se to budou písmenkáři učit, kdo nezvládl slabiky byl buď imbecil nebo dislektik

2 1
možnosti
KD

azazzelo

24. 7. 2012 6:58
Tojenesmýrněvíbornámetoda

Jánechápu jaksemůže prtotyný někdo tadyohrazovat? Jájsem dýkitétometodě naučilčísta apsát zatýden. Jetoprostěvíbornáageniální. Tojenomzapšklýazávistvý dlůchodcizávidínámmladým ženěcoumýme mnohemlépeasnadnějinežoni. ;-D

2 1
možnosti
JP

jendaweb

24. 7. 2012 11:42
Re: Tojenesmýrněvíbornámetoda

Anometodajetoskvělá ještětrochuprocvič příštítýden pravopisajetodoma. ;-)

0 0
možnosti
JT

Jirka1938

23. 7. 2012 23:55
Nemam cas

a ani nejsem povolany na hlubsi rozbor. Z me vlstni, dlouholete zkusenosti je moje bezprostredni reakce - nesmysl. Cteni po pismenkach nemuze usnadnit ci vylepsit pochopeni slova.

0 0
možnosti
LF

Parcival

24. 7. 2012 0:02
Re: Nemam cas

Dlouholeté? Víte, tato metoda není nová, uvažovalo se o ní už dříve. Já osobně už čtu taky dlouho, naučil jsem se víc doma jak ve škole a proto tímto "novým" způsobem. Proto jsem pro.

0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  12:30

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Ve vaně mi spí cizí muž, nejde vzbudit, volal na policii zoufalý majitel domu

24. dubna 2024  12:29

Policisté na Havlíčkobrodsku vyšetřují neobvyklý případ. Do domu v Úsobí se v úterý večer...

Naučená omluva, bez upřímné lítosti. Za pokus o vraždu dívky dostal Ukrajinec 19 let

24. dubna 2024,  aktualizováno  12:27

Krajský soud v Plzni odsoudil na devatenáct let Ukrajince Viktora Veselovského, který se loni v...

Svobodu se lidovci snažili dostat pryč ze strany, teď kauzu odkládají

24. dubna 2024  12:20

Lidovecká snaha vystrnadit ze strany jednoho ze svých nejznámějších poliků, bývalého šéfa strany a...