Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

ANKETA: Před 20 lety zamířilo Slovensko k nezávislosti. Bylo to dobře?

Bez velkých oslav si Slovensko připomíná 20. výročí deklarace svrchovanosti. Ta v roce 1992 patřila mezi výrazné mezníky dělení Československa. Přední slovenští politici označili schválení dokumentu za jeden z nejvýznamnějších momentů v novodobé historii země.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

luban12

Nejsme tak bohatí,

abychom si mohli dovolit vydržovat takový stát, jako je Slovensko. Stačí se podívat do novodobé historie po roce 1918. Za První republiky jsme jim tam vybudovali celou infrastrukturu,školy,silnice,železnice a pod.. Po nástupu Hitlera na vše zapomněli a šli s ním bojovat proti nám.Hned po válce se hlásili k bojovníkům proti nacismu a opět tvrdili, že jsme jejich bratři. Pomoc kterou dostávali po 40 let za vlády komunistů znají jen pamětníci. Na Slovensko jsme si jezdili kupovat kola, ledničky i mrazáky, auta, televize a další v Čechách nedostatkové zboží. Jsem rád, že se chtěli osamostatnit a ještě bych byl pro upravení vzájemných vztahů. Například tisíce jejich studentů na našich školách,oproti několika jedincům našich studentů u nich. Jejich "deportace" nepřizpůsobivých k nám je také cílená, proč si je tam nenechají? ;-€

+2/−1
18.7.2012 22:44

ZAHORAN

Re: Nejsme tak bohatí/LUBAN12

Halooo Fabiane,

Takou prdlou snasku bajek jsem jeste necet. Skoda Fabiane, ze si se mezminil o te statisicove pologgra-   ramotni-doslova luzy, ktera se s prominutim s holou p----y hnala na Slovensko za vidinou platovych defini-  tiv.

'Diky budovani infrastruktury, silnic a zeleznic' emigrace Slovaku v 30-tych dosahla stupne jakou nepamata ani R-U. Dale Fabiane:'Po nastupu Hitlera na vse zapomneli a sli s nim BOJOVAT PROTI NAM.' Implikace teto neuveritelne vety je, ze ste bojovali proti Hitlerovi, SEC JEST. Zrejme narazis na Schornera, ktereho   jste prinutili k bezpodminecne kapitulaci po 10-tym kvetnu.

0/0
18.7.2012 23:21

ZAHORAN

Re: Nejsme tak bohatí/LUBAN12

Po reflekci...spravne cesky je SNUSKA...

0/0
18.7.2012 23:55

Carlos01

Nástupnické státy jsou jen malé záprdky ve světě

a frustrované politické elity dávno pochopily, že planetou nepohnou, léčí si to tím, že svou zemi jednu jako druhou rozkrádají. Do toho ten hloupý nacionalismus, který nakonec ublížil Slovákům více, neb rozdělením rázem statisticky vzrostl počet národnostních menšin a Slovensko dnes každý učitel zeměpisu řadí mezi multinárodní státy vzdor proklamacím ze slovenské ústavy "My národ slovenský...". Byl to duální stát a dualismy prostě jsou nestabilní, ale vždycky je to jenom díky tomu, že v jednom se živí komplexy - viz Trinidad a Tobago, Belgie... Tobago se mohlo posrat, že není podle abecedy ve státním názvu první a proto tam taky žádné jednoslovne Tribago nevzniklo. Belgii drží pohromady už jen královská rodina.

+2/−1
18.7.2012 19:49

Xaver02

Re: Nástupnické státy jsou jen malé záprdky ve světě

Slováci nikdy nebyli na Československo hrdí. Neradovali se ze sportovních úspěchů, Prahu považovali za cizinu a ne za svou metropoli (totéž by platilo o Brnu, takže nějaké ty řeči, že by Slováci lépe zkousli Brno jako hlavní město je ptákovina), slovenské národní výbory už za totáče odmítaly výpomoc českých národních výborů a svojí přes hranici také neposkytovaly. Slovensko je výdobytek národního hnutí odporu a ten odpor by se vyjevoval vůči komukoli a čemukoli, odnášely to různé entity, poslední byli Čehúni, s tím se prd nadělá. Kdyby byl prezidentem Dubček, třeba bychom dneska v tom státě pořád byli. Třeba - je to pryč.

+1/−1
18.7.2012 20:08

hryhryhry

Re: Nástupnické státy jsou jen malé záprdky ve světě

Slováci mají svůj stát jak chtěli, ale kolik se jich živí v Česku? A přitom, když Čech přijede k nim, tak se chovají hnusně. V obchodech i restauracích. Jsou to takoví podivní lidé.

0/0
18.7.2012 22:15

Dr No

Vzhledem k tomu

že Slováci se ve společném státě nikdy necítili jako občané jednoho státu a vždycky platilo oni a my, bylo rozdělení nejlepším a jediným rozumným řešením. Nemusíme si navzájem nic vyčítat a na vztahy mezi lidmi to určitě žádný negativní vliv nemělo. Jenom je škoda, že z naše prostředí vymizela slovenština a mladší generace jí přestávají rozumět. Nechápu, proč u nás nemohou být v televizi převzaté nebo starší filmy a pořady mluvené slovensky a proč třeba Slováci, žijící u nás a pracující ve sdělovacích prostředcích nebo v jiných veřejných místech, nepoužívají normálně svoji mateřštinu.

0/0
18.7.2012 13:07

WoCoGo.v2

Re: Vzhledem k tomu

doporucim vam pustit si nejakou sk tv,az tam pobezi cesky film. Nebudte prekvapen,ze bezi s sk titulky,tot vse k onomu zapomina jazyka,nejsme sami

0/0
18.7.2012 15:18

Brloch

Re: Vzhledem k tomu

Slovenský programů mám haldu, ale slovenských titulků u česky mluvených filmů jsem si nevšiml. Jen jestli nemáte natrvalo zapnuté titulky pro neslušící.

0/0
18.7.2012 16:42

kamilinho

Dejme to po letech znovu dohromady...

jak si teď projíždím diskusi, tak si říkám jak jsou nějací lidi hloupí a vilévaj si zlost na Slováky..národ, který je skoro naší věrnou kopií, nejlepší vztahy máme se Slováky- s nikým jiným se nepřátelíme více jak s nimi, máme tu házenkářskou ligu, pan Hašek chtěl udělt nejvyšší společnou fotbalovou soutěž- very good idea...Slováci chtějí s námi pořádat MS v ledním hokeji..je to všechno super, tak proč neudělat restart Československa...kdybych byl politik a pak by ze mě byl třebas předseda vlády, mojí hlavní prioritou by byl právě tento čin

Pokud se na to ale podíváme z druhé stránky a vidím jak finančně krmíme Čecháky ani se nedivím, že Slováci nám zamávali.

Lépe bych si představil odtržení Moravy od zbytku republiky, vyhlášení Moravské republiky a po letech bych ji připojil ke Slovensku a vyhlásil bych společnou Slovenskomoravskou republiku...ale myslím, že o čem tu píši se asi nestane

0/0
18.7.2012 12:58

Eclipse

Re: Dejme to po letech znovu dohromady...

neboj nestane

0/0
18.7.2012 17:17

Sladek

Re: Dejme to po letech znovu dohromady...

Morava nema spolecnou historii se Slovaky (Uhry) tudiz je nesmysl s nimi neco spolcovat.  Naopak na druhe strane odtrzeni od Prahy by nebylo zadna hruza,protoze uz to tak drive bylo, kdy Brno odpovidalo Vidni.  Dnes by to byla Brusel.

0/0
18.7.2012 23:03

pepikzhospody

ani mi to nepride

cesi a slovaci cestuju medzi oboma statmi ako vtedy, pracuju a podnikaju spolu, bavia sa spolu....

+3/−1
18.7.2012 12:50

Obšil

Nevím, jestli to bylo dobře, ale jedno vím:

rodící se český stát se na své občany na Slovensku ... jako na placatý kámen. Započal svou historii tak, jak na ní i nyní navazuje, to jest nakročil někam ke Kazachstánu (čímž se omlouvám všem Kazachům za nepatřičné přirovnání). Pantáta tunel pod praporem rasismu (z obav z přílivu Romů) zavedl např. takováto opatření: jako tehdejší občan ČR žijící "v zahraničí" jsem si tady nemohl koupit nemovitost (byt), což jsem samozřejmě musel obcházet přes třetí osobu, při stěhování svých věcí (nábytek atd.) mi vyměřili clo (50 tis.!!!),

0/0
18.7.2012 10:00

Obšil

Re: Nevím, jestli to bylo dobře, ale jedno vím:

což jsem samozřejmě na té celnici pak křičel tak, že z toho couvli. Jedno mé dítě z téhož mého manželství bylo slovák a jedno čech, na mnoha úřadech jsem křičel jako smyslů zbavenej, než jsem to srovnal. Manželka Slovenka dodnes (18 let) zde nemá české občanství, jelikož podmínky se v čase měnily tu na jedné straně (vyvázání), tu na druhé (získání) a podmínky dvojího nesplňuje. Už 18 let nemá volební právo zde kde žije a Slovensko je jí ukradené.

Ať mi tady ještě někdo vykládá o demokracii, o právním státě a o 21. století.

Tady z těch cintů o vzájemnosti, již hranice neublížila, je mi šoufl.

0/0
18.7.2012 10:01

Skeptik Pavel

Re: Nevím, jestli to bylo dobře, ale jedno vím:

Hlavně měl obnovený Český stát obnovit i zemské zřízení. Jeho stávající podoba jen potvrzuje, že u moci jsou tady stále komunisté, jen nalezlí do jiných partají. ;-€

0/0
18.7.2012 10:15

Hexempo plex

duchem stále spolu?

Já myslim, že jsme stále tak malý státečky, že mimo politickou realitu jsou normální lidi tak nějak přirozeně pořád Čechoslováci (v rámci Evropy resp. světa). Když se podívám trochu bokem například na nejrozšířenější MMORPG, vživotě jsem nikde neviděl nějakou ryze českou nebo slovenskou skupinku, všechno jsou to CZ-SK uskupení. Docela mě to těší, přinejmenším v těchto virtuálních světech si člověk připomene, že to fungovalo a mohlo fungovat dál.

0/0
18.7.2012 9:26

Eclipse

Re: duchem stále spolu?

No jasně, protože si rozumíme a máme skoro stejnou náturu. Když potkám v cizině slováka, tak se k němu hrnu jako k čechovi, když potkám třeba slovince nebo poláka, už je to prostě cizinec. :)

0/0
18.7.2012 17:20

Xaver02

Re: duchem stále spolu?

Jojo, je to tak, když se potkáme v cizině, třeba na dovolené na Kanárech. Udělali jsme si tam společný výlet do vnitrozemí a stačilo půjčit si jen jedno auto. ;-) S Polákem nebo Slovincem, ba ani s Lužickým Srbem bych nic takového neabsolvoval. Jinak, perlička, Slovenia - Slovinsko - Slovinci svou zemi také považují za Slovensko. :-)

0/0
18.7.2012 20:13

hasmen

Bylo...

+4/−1
18.7.2012 6:55

Mražená spermie

Re: Bylo...

tak určitě.

0/0
18.7.2012 7:41

Evzen Huml

Re: Bylo...

;-DR^

0/0
18.7.2012 7:49

Nenic mi me triangly

krasne reci plne demokracie a sebeiurceni

skutecnost je ale takova, ze gangy hladovych po moci zabrnkali na sovinisticke struny nacionalistum, zavrazdili jediny spojovaci clanek, pana Dubceka a rozdelili pro mnohe z nas jedinou republiku, kterou jsme znali jako celekek. Ukradli nam jeji druhou pulku a vytvorili dva bezvyznamne politicke utvary, ktere se v Evrope straci ne jen politicko hospodarsky ale svou nekompetentnosti a malosti. Proto jsem prijal kanadske obcanstvi, abych se nemusel za ty politicke loutky z procuraneho pisecku stydet.

0/0
18.7.2012 3:06

Muzmak

Re: krasne reci plne demokracie a sebeiurceni

Ja jsem ho taky prijal , 3 roky pred rozdelenim, ale stydet se za rozdeleni se tak nemusime ,jako spise za roztouci vliv komunistu, to svetova verenost po tech zkusenostech zhola nechape.

0/0
18.7.2012 7:18

hell365

Re: krasne reci plne demokracie a sebeiurceni

A co je na tom k nechápání?

0/0
18.7.2012 7:43

Xaver02

Re: krasne reci plne demokracie a sebeiurceni

Takových opálených už kanadské občanství přijalo, jéje. Budiž kapkou v moři Kanaďane. ;-D

0/0
18.7.2012 20:15

Pinocheat

Re: krasne reci plne demokracie a sebeiurceni

No, já bych se spíše styděl za ty, kteří se sami stydí za svou vlast ať už vypadá jakkoliv a cokoliv se s ní a v ní děje. Rychle si vzít jiné občanství a zpoza humen dělat machra, je skoro oplzlost.

+5/−1
18.7.2012 7:56

bez vysvětlení - smazán

Re: krasne reci plne demokracie a sebeiurceni

R^ a navíc je baron prášil.

Nikde to není ideální a všude má mince dvě strany. Jsem v Rakousku a Švýcarsku téměř víc, než doma a vážení, taky tam mají pěkný marast. Korupční aférky politiků, v Rakousku se navíc dost protřásají jejich nevěry atd.

A upřímně, v ČR máme oproti Švýcarsku ráj. Tady žijeme za babku. Třeba daň z nemovitostí u městského bytu je ve Švýcarsku od 70-160ChF/m2 za rok. Takže třeba ve Wallisu se za 3+1 o výměře 70m2 zaplatí ročně jen za daň v přepočtu 11200Kč. Pytel na odpadky o objemu 30l stojí 2,5Chf a každý je tam musí kupovat. Popelnice v ČR za 500Kč/rok je vlastně zadarmo.  A tak bych mohl pokračovat.

Nikde není úplný ráj, ale když člověk pozná do hloubky běžný život na západ od nás, ještě se rád do ČR vrátí. ;-)

0/0
18.7.2012 11:43

Sladek

Re: krasne reci plne demokracie a sebeiurceni

Ja platim v US $7500 (+-150 000Kc) dan z nemovitosti za rok a je to celkem prijatelne.  Tyto meritka se nedaji porovnavat, protoze je tam mnoho jinych faktoru.

0/0
18.7.2012 23:11

wardog

Re: krasne reci plne demokracie a sebeiurceni

Nám? Tobě nic neukradli nýmande.

0/0
18.7.2012 8:39

ciryl

Cesi Slovaci

Nevim proc se mezi sebou stale napadate.Jeste ze mezi vas nepatrim.Jsem Moravak.:-):-):-)

+1/−1
18.7.2012 2:24

Nenic mi me triangly

Re: Cesi Slovaci

moje rec, zakomplexovane narody, ale na Morave se dovedli srovnat jedni jak druzi :-)

0/0
18.7.2012 3:07

Hexempo plex

Re: Cesi Slovaci

moravskej nacionalismus už je opravdu maškaráda astromonických rozměrů, nic patetičtějšího už neexistuje ;-D

0/0
18.7.2012 9:15

Skeptik Pavel

Re: Cesi Slovaci

Moravský nacionalismus vyrobiili odpůrci obnovení zemksého zřízení a blbečci s názorem jako máš ty. Z tvého postoje cítím pokřivenou a oplzlou formu nacionalismu českého. Valná část lidí na Moravě chtěla jen obnovit zemské zřízení, tedy skutečnous samosprávu Moravy, chtěli jen to, co funguje v Rakousku či Německu. Pitomci jako ty na to začali reagovat, že jsme všichni češi (což je ve vztahu k obnovení zemského zřízení zcela irelevantní, podstatné bylo   aje jiné a to, že Morava je přirozený historický a kulturně geografický celek), takže vy jste z toho udělali nacionalismus. Ve skutečnosti žádný razantní moravský nacionalismus neexistuje a je to možná ač to nerad píši škoda. Bylo by ho vůči čecháčkovské vyčůrané aroganci někdy třeba. Výsledkem toho je, že Morava je rozparcelovaná na komunistické kraje, všude narůstá korupce abyrokracie. Kdyby se po vzniku České republiky logicky obnovilo zemské uspořádání, dnes by bylo lépe, ale ono to jednou vyhřezne, co nefunguje. Dějiny neošálíte.

0/0
18.7.2012 10:29

WoCoGo.v2

Re: Cesi Slovaci

R^

0/0
18.7.2012 15:57

nenovak

Re: Cesi Slovaci

Ale Slezsko byste si chtěli k sobě připojit vy Moravané, že? A proč? Jenom kvůli delší hranici s ním?

+1/−1
18.7.2012 16:29

ciryl

Slovensko

Nebyl to dobry krok.Spolecne je narod vzdy silnejsi ve svete.

0/0
18.7.2012 2:10

bez vysvětlení - smazán

Re: Slovensko

Nebyl to dobrý krok, ale společně by to nikdy nešlo. !!

0/0
18.7.2012 11:44

Mehmedko

Spomienka

Na rozdelenie si dobre pamatám, aj keď som mal len 10 rokov. Na uliciach vybuchovali ohňostroje, ozývalo sa "Slovenskooooo". U nás doma bol pán Franta, nejaký vzdialený príbuzný mojej babičky z Prahy, dovtedy som si vobec neuvedomoval, že je Čech. Odbila polnoc, ohňostroje nabrali na intenzite. Pan Franta povedal "Tak a nyní jsme cizinci", moja mama sa rozplakala. Franta odišiel, u nás sa zhaslo a šli sme spať. A z ulice sa ozývalo "Slovenskoooooo".

Dnes žijem v Čechách a som tu šťastný.

+16/−1
18.7.2012 1:05

Nenic mi me triangly

Re: Spomienka

ryzi pravda, dobre jsi to vnimal.

0/0
18.7.2012 3:10

Flooper

Zajímavost

Víte co mě nedávno hrozně zaujalo ? Statistika, která znázorňuje, kolik slovenských studentů studuje na území ČR a kolik čechů a moraváku na Slovensku. Přesná čísla si nepamatuji, ale odhadem to tenkrát bylo asi takhle - v ČR studuje kolem 25-30 tisíc slováků. Našich studentů na Slovensku je sotva 1000 :-);-D ! Zajímavé, nemyslíte ? Každopádně jsem rád za rozdělení, beztak v ČR pracuje, žije, studuje skoro celé Slovensko.

+2/−1
18.7.2012 1:00

qucker81

Re: Zajímavost

Studuji,protoze je to u nas levny a kvalitni,kdyby se platilo 2500eur za rocnik,tak tady neni nikdo.V podstate jsme si je sem pozvali sami studiem zdarma.A ma to jen dobry efekt,spis slabsi pro ne.Mluvim o lidech kteri jsou chytri a po studiu u nas zustanou.

0/0
18.7.2012 7:33

houzar

20 let

vzpomínám si přesně na ten den,stráviljsem ho na hraničním přechodu Šahy čekáním na kamion s nadměrným nákladem.Po oznámení,že slovenský parlament schválil rozdělení byly reakce slováků zcela rozdílné-sledoval jsem v bufetu a u stánků zelinářů-.v 16.00 uzavžely přechod a šlo se slavit otevřeli ho až v 18.00.fronta kamionů a než jsme přišly na řadu už se stmývalo a tak při cestě na Nitru a pak na dálnici už byla tma a my jsme sledovali vatry u vesnic kudy jsme projížděly

0/0
18.7.2012 0:10

rkkar

Re: 20 let

Houzare, houzare, ta čeština. Na 5-ti řádcích tolik pravopisných chyb.

0/0
18.7.2012 8:04

ondralik

Re: 20 let

Poučujete a na jednom řádku vidím takovou obrovskou chybu. 5-ti se nesmí psát ;-) Nejdříve si zameťte před vlastním prahem

0/0
18.7.2012 8:08

Brloch

Re: 20 let

Ale už nedělá kaňky, lepší se. :-)

0/0
18.7.2012 16:45

rejdar

ahoj, miluju Slovenky

a slovenskou krajinu. Dnes je mi putna, jestli jsme spolu nebo ne, akorát mě štvaly hraniční kontroly, které už, hurá, nejsou.

0/0
18.7.2012 0:10

ciryl

Re: ahoj, miluju Slovenky

Ja mam jednu za manzelku.Nechces ji, jeste ti dam za to penize.Slovensko ale miluji.;-);-);-)

+1/−1
18.7.2012 2:14

bez vysvětlení - smazán

Re: ahoj, miluju Slovenky

Ciryle, napiš upřímně, je také tak velký nácek, jako drtivá většina slováků ???

0/0
18.7.2012 11:34

qucker81

Jenom k zamysleni

Vsichni se tady ohani tim,ze jsme jako Cesi meli uz za dob kralu a nevim koho jake postaveni a Slovaci nemeli nic.Nezda se vam,ze nas dobehli ve velmi kratkem case?My bychom uz museli byt na urovni Svycarska,jak se tady vsichni naparujete...

+1/−1
18.7.2012 0:03

Najdete na iDNES.cz