Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Hemží se to mezi vědci samými podvodníky? Ale kdepak...

Ve sdělovacích prostředcích se objevuje stále více zpráv o vědeckých podvodech, plagiátorství a psaní pod jiným jménem, což vyvolává dojem, že nejrůznější nepravosti se staly ve vědeckém výzkumu rozšířeným a všudypřítomným zlem. Zmíněné zprávy jsou však spíše dokladem honby médií za senzacemi než pravdivým svědectvím o erozi vědeckých hodnot.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

parlost18

...

Problém vidím v tlaku na publikace. Dneska není publikace prostředkem pro diskusi o problému, prostředkem pro oznámení objevu, ale spíše cílem. Tento tlak se dá řešit tím, že člověk má prostě vytipované konference, které fungují jen jako byznys. Jsou sice hodnocené, ale přijímají většinu publikací a odpublikování si nechají řádně zaplatit. V takovém případě by plagiátorství či falšování výsledků nebylo zase tak strašné, protože ty publikace tam stejně nikdo nečte; možná jen člověk, který nadšeně do vědy vstoupí než zjistí, o co tam jde.

Další jsou "publikační kliky", kdy vědci mají známe a funguje to na principu "já podrbu tebe, ty mě". Na některé hodnocené časopisy existují pořadníky, které jsou dány spíše politickým rozhodnutím než kvalitou článků. Článek samozřejmě musí mít nějakou kvalitu, aby byl přijat; ale dále se rozhoduje asi takto: tato univerzita mám právo na dva články, tato na tři, tato na jeden, ...

+3/−1
18.7.2012 10:01

Pepan11

poctivost se u nas proste nevyplaci

Zrovna ten Bezouska mel byt dost rekordman v ziskavani grantu. Ted je jasne, ze to byly vyhozene penize - jen je pouzival na zakryvani svuch predchozich podvodu. Pritom slo o baliky, z kterych by skromne vyzilo nekolik poctivych tymu.;-O

+2/−1
18.7.2012 9:50

parlost18

Re: poctivost se u nas proste nevyplaci

Sice nevím přesně, o co ve vámi zmíněném případu jde, ale pravdou je, že nepoctivost se u nás často vyplácí. Problém je v tom, že se nad nepoctivostí dlouho přivírají oči. Zvláště pokud daný pracovník má příslušné tituly (čili prestiž a jdou na něj peníze) a pokud umí sehnat peníze z grantů a jiných zdrojů a pokud dost publikuje. Ze začátku, když se nad tím přivírají oči: "přecejen je to kolega a své povinnosti si plní". Bohužel většinou to naroste do obludných rozměrů a je to pak jen horší.

Poctivé jednání se vyplatí jedině v případě, kdy je nepoctivost okamžitě trestána. Pokud tomu tak není, je nepoctivé jednání pro mnoho lidí až příliš lákavé. A k tomu bohužel dochází u nás. Vemte si například cestovky: podnikatel několikrát zkrachuje a přesto může zakládat nové cestovky. Nebo politici, kteří neplní, co slíbili a jen se přesouvají z pozice na pozici, ze strany do strany. Nepoctivost je u nás bohužel rychlou cestou k úspěchu a tresty za ní  nejsou prakticky žádné.

+1/−1
18.7.2012 10:09

parlost18

...

Dnes se stala věda povoláním. Už není vášnivým koníčkem několika málo finančně zabezpečených a/nebo snílků. Určitě bych v souladu s článkem netvrdil, že většina vědců jsou podvodníci. Avšak díky tomu, že vědu dnes dělají lidé, kteří k ní nemají vztah a díky nesmyslnému tlaku na počet publikací vznikají velmi prapodivné způsoby. S autorstvím publikací se čile "obchoduje" (já tě připíšu dneska, ty mě zítra), školitelé se připisují na práce svých doktorandů jen za to, že jim článek někde protlačí, časopisy vyžadují, aby byly citovany v článku, jinak jej nepřijmou; články se recyklují; píší se neustále nové knihy, které jen trochu jinak řeknou to, co vyšlo v jiné autorově knihe před rokem.

Na druhé straně plagiátorství či falšování údajů není u špičkových článků rozhodně pravidlem. Osobně jsem se setkal s plagiátorství zatím jednou a podle všeho se spíše jednalo o omyl (kolikrát člověk něco napíše a nevzpomene si, že to před rokem četl).

+1/−1
18.7.2012 9:47

Karlos BS MC

hm-vědci vymýšlí

a patentové úřady přesouvají vynálezy do utajení.

0/0
18.7.2012 9:21

kobylamamalybok

v Česku ANO

Co treba třeba Bezouška  -  už se omluvil za ty svoje podvody?

Nebo Zahradník  -  už se omluvil za ten neexistující  "veleobjev" Krakatenu?

+4/−1
18.7.2012 7:51

Bez-Ouska

Re: v Česku ANO

Zahradník je případ sám pro sebe - ten má na svědomí i horší kousky:

http://members.tripod.com/gamma_photon/

+5/−1
18.7.2012 8:11

budvajs-grl

Re: v Česku ANO

Zahradník si tím vším vysloužil kouzelnou přezdívku  -  Český Lysenko : 

http://listserv.cesnet.cz/cgi-bin/wa?A2=ind9804&L=jdc-l&P=9849

;-D

+2/−1
21.7.2012 1:08

Sanjuro

Re: v Česku ANO

a vy se českým vědcům kteří nepodvádí omluvíte kdy?

0/0
18.7.2012 9:02

JanEvangelistP

ty Zahradníkovy kiksy

Opravdu málokdo poškodil pověst akademie jako Zahradník. Jeho největší kiks se mu ale uskutečnit nepodařilo  -  v devadesátých letech chtěl rozpustit ÚOCHB a vyhodit i prof. Holého jako neperspektivního! 8-o

Pokud se týka etiky, tak asi nepřekonané už zůstane, že Zahradník totalitě prásknul styky s exilem na kolegu, který poctivě opravil Zahradníkovy vlastní odborné nesmysly, a ten pochopitelně  pak letěl na hodinu. Dodnes se o tom ale v akademii nesmí mluvit.

+4/−1
20.7.2012 2:26

Najdete na iDNES.cz