Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Chceme vlastní biskupství, napsali katolíci z Vysočiny papeži

Vysočina se řadí mezi kraje s nejvyšším počtem věřících. Katolíci z Vysočiny proto nyní usilují o zřízení vlastního biskupství. Vysočina byla totiž dosud rozdělená mezi tři diecéze. Dopis s žádostí aktivisté adresovali i do Vatikánu papeži Benediktu XVI. Přitom v Jihlavě, kde má sídlo biskupství vzniknout, se od aktivity distancují.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

mildapr

Klidně

a ať se na něj složí i s celým tím úřadem.

+1/0
27.7.2012 14:13

všd

Celé to je akce firmy Commservis

Resp. jejího podruhé (tedy proti učení církve) ženatého majitele Tomáše Zdechovského. Ten si prostě potřebuje přihřát polívčičku, i když při svých řečech o významu Jihlavy a velké vzdálenosti Ledče nad Sázavou od Královehradeckého biskupství, sídlí jeho firma právě v Hradci Králové. Pravděpodobně z toho kouká nějaká dobře placená zakázka.

Věřící lidé, kterých si vážím, se od toho distancují, stejně tak kněží všech třech dotčených diecézí (královehradecké, českobudějovické a brněnské).

0/0
25.7.2012 11:47

Skeptik Pavel

Zrušit kraje

Od kraje Vysočina se chce trhnout Ledečsko, v moravské části kraje taky sílí nevole (už kvůli nezájmu kraje vytvořit a koordinovat IDS společně s IDS JMK), tak v tom vidím zoufalou snahu ten kraj zlegitimizovat jinou cestou. Snad jednou zvítězí zdravý rozum nad absurditou a politickým účelovým lobováním, protože rozhodně má smysl obnovit zemské uspořádání, než ještě přizpůsobovat těmhle účelovým krajům církevní správu. Z dlouhodobého hleduiska je totiž současný stav územně správního uspořádání neudržitelný a historie nám to jednou důrazně připomene.

0/0
18.7.2012 9:57

CeleronD

Vážení nábožensky závislí věřící.

Pokud to bude na vaše náklady, tak si mějte biskupy třeba na každém nádraží. Do té doby se ale spokojte s těmi kuřecími, za těmi nemusíte nikam daleko dojíždět.

0/0
17.7.2012 20:24

atul

Asi ne

Základní problém návrhu vidím v popření historického vývoje našich zemí. Čechy a jejich arcidiecéze v Praze, Morava a arcidiecéze v Olomouci. A nyní chce někdo vytvořit biskupství na pomezí obou arcidiecézí? To přece nelze. Navíc jak už zde zaznělo, celé krajské zřízeín v ČR je experiment, který dlouho nevydrží, už teď se ukazuje, že korupce bují právě na krajské úrovni a že lidi začínají volat po návratu malých okresů a zrušení krajů. Pokud by se namísto krajů vrátilo zemské zřízení, bylo to jedině ku prospěchu státní správy a k lepší identitě obyvatel ČR se zemí, kde žijí. Je pravda, že např. brněnská diecéze je velká. Pokud ji dělit, tak např. vznikem nové diecéze pro jihozápadní Moravu od Jihlavy až po Znojmo. Ale to jsem v rovině úvah.

+2/−1
17.7.2012 9:09

jan100

Re: Asi ne

Jak říkáte na závěr, toto může být také řešení. Já bych byl pro ještě více diecézí, vždyť mohou časem zaniknout,neosvědčí-li se. Biskup je v první řadě duchovní osoba a nemá být zavalen úřední agendou. Pro parádu - nemyslím to špatně - stačí dva arcibiskupové, biskupové ostatních diecézí - i těch "nových" - by byli pastýři bez paláců a významných katedrál. Třeba kardinála Vlka úřad arcibiskupa vyloženě ničil, jako (arci)biskup menší či malé diecéze by byl velmi prospěšný. Nakonec je vidět, jak ožil, jen co odešel z úřadu (nekritizuji ho za dobu arcibiskupování, jen poukazuji na to, že biskup má ideálně jinou roli, než se neustále dohadovat se státní mocí).

0/0
17.7.2012 9:31

Skeptik Pavel

Re: Asi ne

Právě to, že v kraji Vysočina se stýkají biskupství z Českých Budějovic, Hradce Králové a Brna ukazuje, že je ten kraj nelogický. Jihlava je sice historickým sídlem, to však vzniklo vlastně jen díky těžbě stříbra na českomoravském pomezí. Za jiných okolností by zde město významu Hradce, či Budějovic, natož Brna, nevzniklo. Nikdy tedy nebyla hlavním centrem regionu, neboť Vysočina jako svébytný územněsprávní celek  neexistovala  a byla polycentrická. A historický JIhlavský kraj byl zcela něco jiného, než současný kraj Vysočina, hlavně to byla územní jednotka v rámci Markrabství moravského. Zastánci samosprávy Moravy jsou často zb\tečně démonizováni ale tihle křiklouni jen dosvědčují, jak absudrní projekt ten kraj Vysočina je. Protože pozor, tyhle úvahy o vlastním biskupství zazněly z Jihlavy už dříve a to nejen z řad aktivistů. Doufám, že příjde doba, kdy konečně zazní rozum a odhodí se tenhle poskomunistický model krajů  a obnoví se zemské zřízení, protože to tady fungovalo po staletí.

+1/−1
17.7.2012 23:18

ducatofil

Jo, aktivisté.

;-D;-D už jen tohle stačí.

+1/−1
17.7.2012 6:42

Suska

tohle uz je fakt tragikomedie, to nemaji co delat nebo je

tak urodna okurkova sezona?

-Vazeni katolici, vase problemy bych chtel mit.

„Bůh, který učinil svět a všechno, co je v něm, ten je pánem nebe i země, a nebydlí v chrámech, které lidé vystavěli, ani si nedává od lidí sloužit, jako by byl na nich závislý.”(Skutky 17,24-25 )

"Když ty se modlíš, vejdi do svého pokojíku, zavři za sebou dveře a modli se k svému Otci, který zůstává skryt; a tvůj Otec, který vidí, co je skryto, ti odplatí."(Matous 6:6 )

"oni mluví a nečiní.Svazují těžká břemena a nakládají je lidem na ramena, ale sami se jich nechtějí dotknout ani prstem.Všechny své skutky konají tak, aby je lidé viděli: rozšiřují si modlitební řemínky a prodlužují třásně, mají rádi přední místa na hostinách a přední sedadla v synagógách, líbí se jim, když je lidé na ulicích zdraví a říkají jim ‚Mistře‘.Vy však si nedávejte říkat ‚Mistře‘: jediný je váš Mistr, vy všichni jste bratří.A nikomu na zemi nedávejte jméno ‚Otec‘: jediný je váš Otec, ten nebeský. (Matous 23:3-9)

0/0
16.7.2012 16:55

Sharpe

Re: tohle uz je fakt tragikomedie, to nemaji co delat nebo je

Proste myslite si jako farizej, ze jste lepsi verici nez oni a chcete je poucovat, :-)

+1/−1
17.7.2012 3:24

Suska

Re: tohle uz je fakt tragikomedie, to nemaji co delat nebo je

Prave katolicka cirkev se chovala a chová presne jako farizejove, presne jako to proti cemu jezis nebo později hus bojovali. Ja asi tezko, ja v tyhle pohadky neverim a neobchodu s touhou a strachem ani s ostatky mrtvych, ja normalne pracuju. Nebyt dneska, horel bych na hranici nebo visel na krizi. Jezis nebo hus byli jen jedni z mnoha, kteri horeli presne za tu ktitiku o prispevek vyse

+1/−1
17.7.2012 9:51

zberanek

Kdy už bude v Česku pořádek

Tři katolíci z Vysočiny si něco přejí a nakonec to opět zaplatí všichni daňoví poplatníci Česka. To se to papeži rozhoduje, když to platí někdo jiný.

0/0
16.7.2012 16:47

HCR 29

Re: Kdy už bude v Česku pořádek

Milý bratře jsi mimo mísu.Nic se nemění jen úřad by se rozdělil.ale jsem proti.Takto mi to vyhovuje.R^

0/0
16.7.2012 19:39

Vosta Jindra

Ale za své

papeženci ať si zřídí kolik chtějí biskupství a ustanoví si třeba tři papeže, ale nechť na to nechtějí nic od státu. Jinak je to každému z duše jedno. Akorát nevim, k čemu jim to bude, ale to je taky jejich věc.

0/0
16.7.2012 16:07

majesty (v.1)

Katolíkům z vysočiny

by měl někdo vysvětlit, že nejenže patří do 3 biskupství, ale i do dvou církevních regionů, pod různé arcibiskupy.... Ona totiž ŘK církev se drží v členění historických územních celků a nějaký 15ti letý dočasný paskvil s vysočinou ji nezajímá... Mj. jednoho dne to "krajské" město bude opět městem hraničním, tak proč dělat na krátkou dobu takovéto pokusy - mj. církevní hodnostáři nejsou politici a už nějaký čas nepotřebují "teplá místečka" pro rodinné příslušníky.

+7/−1
16.7.2012 15:02

LimonadovyJoe03

Re: Katolíkům z vysočiny

Oni to ví a ty jsi nám chtěl tímto jenom sdělit, že to víš také, viď?

+1/−1
16.7.2012 15:07

alpinic

Re: Katolíkům z vysočiny

A pán je vtipnej co ? nebo je v tvém příspěvky i nějaká hluboko skrytá moudrost ? V tom příspěvku na který si takto moudře reagoval pisatel naznačoval, že vysočina je rozdělená ne jen na tři biskupství ale i zároveň na dvě církevní provincie což v tom článku moc navrhovatelé nezmiňují......

0/0
17.7.2012 21:15

_Kryštof_

Re: Katolíkům z vysočiny

Na druhou stranu, jsou tady diecéze kvůli nám, nebo my kvůli diecézím?

0/0
16.7.2012 15:57

MychalB.

Re: Katolíkům z vysočiny

Toť otázka... ;-D

0/0
16.7.2012 15:59

ducatofil

Re: Katolíkům z vysočiny

Diecéze jsou tu kvůli nám, věřícím, vy s tím nemáte nic společného.

0/0
17.7.2012 6:43

Vosta Jindra

Re: Katolíkům z vysočiny

no někteří teplá místečka potřebují z jiných důvodů, byť u nás se to neujalo tak jako v Irsku nebo Německu. Ale kdy bude Jihlava hraničním městem, jsem skutečně zvědavý. Jako Čech bych Moravě přál brzkou samostatnost, ale ačkoil jsou tam v té zemi mnozí hlúpí, zas tak hlúpí asi nejsú.

+1/−1
16.7.2012 16:10

Sladek

Re: Katolíkům z vysočiny

Souhlas s historickym clenenim, ceske kraje se take budou muset zakonite posouvat tam kde patri.

+1/−1
16.7.2012 23:27

davexd

Nebojte se,

Ježíšovo učení je zdravé.R^

+4/−1
16.7.2012 14:55

davexd

Re: Nebojte se,

viz Tlig.cz

0/0
16.7.2012 14:58

2alsata

Re: Nebojte se,

Ale na to snad není třeba mít v každé vesnici biskupa

0/0
16.7.2012 16:43

mildapr

Re: Nebojte se,

Toho se nebojím, jen ti, kteří se tím živí jsou mě trochu proti mysli.

0/0
27.7.2012 14:14

Zilvar z chudobince

Není to trestný čin

Vykládat neztletilým bláboly, mystifikace, dogmata, mýty, totální kraviny a pod...? Tohle je přece vymývání mozků. Není tohle cílené duševní ovlivňování trestné?[>-]

+5/−1
16.7.2012 14:38

-joe--

Re: Není to trestný čin

Není trestný čin šířit Vaše přihlouplé pomluvy?

Spousta zaujatých tupců vříská a přitom nevědí o víře a církvi vůbec nic... možná tak pár přiblblých drbů z bulváru RvRvRv

+9/−1
16.7.2012 14:43

shacull

Re: Není to trestný čin

Ano, je to smutné, kolik bludů a předsudků se o katolické církvi šíří. Bohužel většina nevěřících se o církvi dozvídá pouze z médií, která často všechno zveličují, skandalizují a převracejí. Nevěřící pak nemají ani nejmenší ponětí o tom, jak je to ve skutečností a proto se tyto nesmysli šíří dál a dál.

A pak ty historické nesmysly typu "temný středověk" a podobně... :-/

+4/−1
16.7.2012 15:03

shacull

Re: Není to trestný čin

*oprava, samozřejmě: nesmysly

+1/−1
16.7.2012 15:05

spokojený důchodce

Re: Není to trestný čin

R^;-)

0/0
16.7.2012 15:09

davexd

Re: Není to trestný čin

http://ulozto.cz/hledej/?q=jak+katolicka+cirkev+budovala

+2/−1
16.7.2012 15:06

shacull

Re: Není to trestný čin

jj, díky! Tuto knihu znám a všem vřele doporučuji. Rozhodně Vám pomůže zbavit se všech zbytečných předsudků vůči Katolické církvi.

+1/−1
16.7.2012 15:11

davexd

Re: Není to trestný čin

no vsech asi ne, ale nekolika jiste

+1/−1
16.7.2012 16:24

LimonadovyJoe03

Re: Není to trestný čin

V tom případě se na tobě někdo dopustil pořádného zločinu.

0/0
16.7.2012 14:48

Bijec modrých zlodějů

V pohodě, vážení členové zájmového kroužku

tak si ho udělejte, ale za své!!!!!!!!;-€

+2/−1
16.7.2012 14:36

yjly

Směšných 10%, na které nedobrovolně doplácí 90%.

O kolik procent je na Vysočině katolícistů©Já víc, než je průměr v Česku ?

Tlustý prelát už si kupuje u Diora či-čo veliký pytel na peníze, které bude letecky odnášet z Prahy do Vatikánu©MSS©Já.

+1/−1
16.7.2012 14:35

:Moravian:

A co na to papez?

Odpoved Vatikanu: "Biskupa vam muzeme pridelit tak leda z kurete..":-P:-P:-P

+1/−1
16.7.2012 14:34

5_reinkarnace

Nerad vám věřící kazím radost

ale žádný Bůh neexistuje, rozhodně né v podobě jak se vám ho snaží katolíci vnutit. Po smrti nepřijdete do ráje a pekla, ale prostě jen schnijete a snědí vás červíci. Tak to je.

+2/−1
16.7.2012 14:22

shacull

Re: Nerad vám věřící kazím radost

A kde berete tu jistotu? ;-) Vám taky nezbývá nic jiného než pouze věřit, že Bůh neexistuje ;-)

+3/−1
16.7.2012 14:27

Zilvar z chudobince

Re: Nerad vám věřící kazím radost

Takže vy pane v Boha věříte? Pak ale nevíte NIC, protože v něj věříte. Kdyby jste věděl, že existuje, pak v něj věřit přece nemusíte. Sterače stírají - ale to přece nemusíte hlásit, to je vidět ;-D

+2/−1
16.7.2012 14:36

shacull

Re: Nerad vám věřící kazím radost

Ano, věřím v Boha a je to přesně tak, jak píšete. Bůh dalece přesahuje veškerý hmotný vesmír, proto se nedá změřit, vypočítat, ani jinak věděcky dokázat. Proto se bavíme o víře a ne o "vědění".

To ale neznamená, že Boha nemůžete poznat jinak, než hmatatelnými smysly. Mnozí svatí by vám mohli vyprávět. Stačí nahlédnout do jejich životopisů. A nebo ti co zažili nějaký zázrak (např. uzdravení). Nebo zážitky těch, co prožili klinickou smrt. A nebo samotné zkoumání vesmíru a všeho stvořeného. Vždyť tolik vědců je věřících, protože poznali, že toto všechno nemohlo vzniknout jen nějakou náhodou!

+3/−1
16.7.2012 14:52

jural

Re: Nerad vám věřící kazím radost

Ale blbina. Toto Buh neresi.

Buh je tu od toho, aby daval vsemu rad a smysl.

A kdyz si to promyslite,  vse na svete at, uz konkretni ci abstraktni, ma svuj smysl a rad. A nekdo to tomu veskerenstvu musel nekdy udelit. Neni proste mozne, aby melo vse svuj smysl, sve misto a bylo to tak bez prvotniho radu.

To je logicky dukaz existence Boha.

A jinak - teorie velkeho tresku s teorii evoluce jsou jinymi slovy jedno a totez jako podobenstvi popsana v Starem zakone.

0/0
16.7.2012 17:24

shacull

Re: Nerad vám věřící kazím radost

Ano, naprosto s vámi souhlasím. Když si uvědomím, že každá událost má nějakou příčinu, tak je logické, že musí existovat nějaká prvotní příčina.

A ta poslední věta je taky trefná. Mnoho nevěřících tvrdí, že věda a víra jsou spolu v rozporu. Ale ono je to přesně naopak, věda a víra se vzájemně doplňují. Věda odpovídá na otázku "JAK?" a víra odpovídá na otázku "PROČ?" :-)

0/0
16.7.2012 17:43

hell365

Re: Nerad vám věřící kazím radost

Ani červům popel nechutná:-P

0/0
16.7.2012 14:29

hell365

Re: Nerad vám věřící kazím radost

Minimálně s 50% pravděpodobností máš pravdu:-)

0/0
16.7.2012 14:31

HCR 29

Re: Nerad vám věřící kazím radost

Nerad Ti kazím radost.ale nevěřím Ti.To že shnijeme není podstatné.Tělo je smrtelné.Duše, ani tvá, ne.;-D

0/0
16.7.2012 19:42

nenovak

Proti křesťanství nic nemám, ale některé jejich

náboženské rituály mi připadají trapné. A k té prý převážně ateistické ČR - jak na to přišli, že převážně? On někdo vidí každému z našich občanů do hlavy a tam vidí, že tento skálopevně věří, že bůh není? Moc se mi tomu nechce věřit. Neznám ve svém okolí mnoho lidí, kteří by věřili, že bůh není.

0/0
16.7.2012 14:19

hell365

Re: Proti křesťanství nic nemám, ale některé jejich

to si pleteš víru s pověrčivostí.

+1/−1
16.7.2012 14:21

nenovak

Re: Proti křesťanství nic nemám, ale některé jejich

Každý v něco vyššího věří. Kdyby nevěřil, tak by nesundal ráno nohu z postele.

0/0
16.7.2012 14:32

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.