Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Vyrobili padesát oken za čtyři miliony pro stavbu školy. Jsou k ničemu

Drahou upomínku na stavbu Centra technického vzdělávání v Ostrově má ve svém skladu výrobce, který pro novou školní budovu dodával okna. Leží mu v něm padesát oken za čtyři miliony korun. Vyrobil je podle dokumentace, která ale opomenula normu. Zhotovil tedy okna jiná a teď se domáhá náhrady škody.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

nezavislypolitologamater

To je zase dobrý článek

jeho předností je, že tak nějak jasně a srozumitelně popisuje celý problém a jeho příčiny  ....

0/0
18.7.2012 13:19

Host8

Mají poctivé stavaře neznalé současné praxe

Mohu ujistit, že když jsou v dnešní době normální okna obalená námrazou vč, námrazy v interiéru, nikdo to nekontroluje, na trh jdou okna jiných vlastností než deklarují zkoušky a navíc to jsou okna s nárokem na dotaci ze Zelené úsporám, tak nějaká tloušťka rámu je mimo.

Soudím, že zde ale jde o jiný předpis spojený s tím, že místnost musí mít dostatek světla. Tam se udává velikost otvorů, ale i to je sporné, protože různá skla mají různý prostup světla. Možná  jde také o konstrukce neprošlé zkouškami. Taková okna jsou nepovolená a správně by tyto výrobky měly být nahlášené EU, aby se nešířily po Evropě. EU bere úspory, kvalitu oken a jejich dopad na životní prostředí vážně. My si na okna prošlá zkouškami zatím hrajeme. To bude legrace až to na ČR praskne. Poláci závadné potraviny šetří. My si nepovolené výrobky chráníme.Rv

0/0
18.7.2012 12:19

bar.bu.do

Levnější by bylo ...

... přidat okno ...

0/0
11.7.2012 19:42

Franta z Prahy

A já myslel, že tohle se dělo jenom za socialismu

:-)

0/0
11.7.2012 19:18

weboo

clanek o ...

o cem je tento clanek? prosim, kdyz uz se pise o norme, napiste jakou okna nesplnuji (cislo, poradne duvod), proc by rucil projektant, copak on resi sirku profilu oken? tohle se nezda uplne kvalitne sepsane, spis v rychlosti, bum bum a dnes mam carku, hruuuza

0/0
11.7.2012 16:17

ViIa Lesni

Re: clanek o ...

Co jiného jsi očekával od idnes ;-D;-D

0/0
11.7.2012 16:22

Rubik1

Re: clanek o ...

Stejně tak ta zakázka byla přidělena v rychlosti, aby se zainteresovaní mohli podělit o dotace. Proto to tak dopadlo. Nějaké normy, na to nebyl čas, protože by mohli propásnout životní příležitost na rozdělení mnoha milionů mezi pár lidí.

0/0
11.7.2012 18:51

Host8

Re: clanek o ...

Okna ze zákona patří mezi stanovené výrobky - výrobky, které mají dopad na spotřebu energie a životní prostředí. Vztahují se na ně vyhlášky, směrnice Rady EU . V praxi to znamená, že se na trh může dostat výrobek, který je označen /dnes CE/ a splňuje vlastnosti dané normami / jednotné normy EU/. Vlastnosti osvědčují zkoušky provedené nezávislou zkušebnou a dokládá je Protokol o počáteční zkoušce. To je podklad pro doklady o shodě a certifikáty, které musí okna provázet. Spotřebitel by neměl dostat horší okna. V naší zemi ještě platí podmínka nejnižších povrchových hodnot /o nich vypovídá i teplotní koeficient/, okna by se měla začít rosit při -15 venku, 20 uvnitř a relativní vlhkosti 50%. Tolik teorie.

0/0
18.7.2012 11:27

Host8

Re: clanek o ...

A nyní praxe. Koupíte okna, největší výrobce má všechny papíry, zkoušky /odolnost vůči větru, průvzdušnost, vodotěsnost aj./ Okna jsou zařazena v zelené úsporám. Ve skutečnosti se Vám dojdou okna bez označení CE, certifikáty chybí. Okna se začnou obalovat námrazou mezi křídlem a rámem, v interiéru se objevuje námraza. Zjistíte, že právo na informace dle zákona o ochraně spotřebitele není a nemáte právo zjistit, co prošlo zkouškami. Pak se náhodně k protokolu dostanete a zjistíte, že výrobce má odlišný profil křídla, zmizelo těsnění mezi sklem a křídlem, kování s bezpečnostními prvky má závaznou skladbu a certifiáty z Rosenheim, protokol udává podmínku max. vzdálenosti uzavíracích bodů 700 mm, ale výrobce si to vyložil, že ani popis výrobce kování ani ani protokoly zkušebny nejsou pro něj závazné,ale doporučující.  A na celou námrazu Vám napíše, že okna jsou v pořádku.

0/0
18.7.2012 11:38

Host8

Re: clanek o ...

A pohled státních orgánů. Dozorovým orgánem je ČOI. Dle ní se tak subdodavatel kování s výrobcem oken dohodli. Na argument, že tento způsob uvedení na trh není povolen,neodpoví. K právu na informace se staví, že Vám musí stačit, co je v objednávce a máte na to smlouvu. Na chybějící označení a certifikáty Vám sdělí, že je máte. MŽP a Zelená úsporám sdělí, že výrobce nekontroluje. MPO chce zrušit závazné povrchové teploty a legalizovat námrazu. Okna  prý budou procházet zkouškami, ale ona musí již nyní mít zkušky! No a tak to vypadá, že tu máme zkoušky a pak reálné dodávky na trh, které si protokoly vysvětlují jako doporučující. Největší výrobce, který chce i nadále expandovat vzkáže ať víc topíte a větráte, zkoušky jsou doporučující: Vymahatelnost zákona, kontrola nepovolených výrobků /charakteristika dle zákona/ nikoho nezajímá. A na okna jdou dotace, energie se neušetří, další bloky Temelína staví a zisky se toči. Spotřebitel šetří na nová okna bez jistoty, že budou také namrzat.

0/0
18.7.2012 11:58

fikusak

Jako upozornění na předraženou zakázku

na dodávku oken je ten článek dobrej, všechna čest. :-)

0/0
11.7.2012 16:12

xs123

V našem domě máme okna poloviční

než v té učebně, a má to plus v tom, že je v domě v létě chladno i bez klimatizace a v zimě zase se tolik neprotopí. Dům normálně prošel kolaudací, nemyslím si, že je v něm málo světla.

0/0
11.7.2012 12:25

JirkaVonErzgebirge

Re: V našem domě máme okna poloviční

Vy bydlíte ve škole?

0/0
11.7.2012 13:07

luba24

Jenom čtyři miliony?

proč ne hned čtyřicet, Antone Pavloviči?

+1/0
11.7.2012 11:09

hnusil VI. - věčný bojovník

Kdo je ....

.... projektant? To se nejak nechce napsat, ze, stejne jako v pripade bazenu u KVAreny, kde projektant Bursik zpusobil mnohamilionovou skodu, aby se pak za odmenu posadil do kresla namestka ;-D

+2/0
11.7.2012 10:54

tmf

da zdravstvujeť

EU

+1/0
11.7.2012 9:00

xs123

Jim se ty okna asi nevejdou do díry na okna,

že jo. Projektant asi počítal s jinou šířkou rámu, a vyrobili to z širšího materiálu, si myslím. Na to je třeba používat mozkovou buňku při návrhu i při práci.

0/0
11.7.2012 8:46

CortaCircuito

Re: Jim se ty okna asi nevejdou do díry na okna,

Spíš to vypadá, že okna (i s rámem) jsou samy o sobě v pořádku a odpovídají všem normám (jinak by to byla chyba také toho, kdo je vyrobil). Problém je asi v tom, že když je namontuješ, tak je v místnosti méně světla, než připouští norma (méně osvětlené plochy) ... a to je problém projektanta.

0/0
11.7.2012 12:09

xs123

Re: Jim se ty okna asi nevejdou do díry na okna,

Tak taky záleží asi na světelnývch podmínkách venku, ne? Když je venku půlnoc, tak bude málo světla , i kdyby bměli okno přes celou zeď, a když tam svítí slunko jako teď, tak stačí okno poloviční, ne? Tak ať si to poměří, až bude jasno, třeba teď, a normy budou OK. Poněvadž osvětlení místnosti závisí nejenom na ploše okna, ale taky na poměrech venku. A pokud okno propouští o půl procenta méně než se předpokládalo, tak to neznamená ještě, že je světla málo pro nornální učení. Mně se teda ta učebna jeví jako prosvětlená až až ,znám učebny v historických budovách, které zdaleka nejsou tak světlé, a učí se tam třeba sto let. Mně se v tom zase zdá být nějakej švindl, buď někdo řeší, co není třeba, anebo má někdo na ty nepovedené okna zálusk.

0/0
11.7.2012 12:17

JirkaVonErzgebirge

Re: Jim se ty okna asi nevejdou do díry na okna,

Napsal jste hroznej blábol. Denní osvětlení škol řeší ČSN 73 0580-3. Nastudujte si jí a pak nás tady ohromujte svými moudry.

0/0
11.7.2012 13:11

CortaCircuito

Re: Jim se ty okna asi nevejdou do díry na okna,

1) Ne to nezávisí to aktuálních podmínkách venku - závisí to na "normovaných" podmínkách venku.

2) Co se vám zdá a nezdá je zcela nerozhodující - norma říká X, které se nějak měří / počítá. Norma neříká "je to v pořádku, pokud se to XS123 zdá dost".

3) Až na výjimky - staré stavby se nemusí upravovat na nové normy, ale nové stavby a přestavby musí být podle aktuálních norem. Proto klidně můžeš mít historické stavby, kde se učí i přes malá okna, ale prostě novou školu nepostavíš s malýma oknama...

4) ale žij si klidně ve světě svých konspirací, věřím, že svět je pak jednodušší

0/0
11.7.2012 13:44

JBetak

Ta norma

je závazná? To se v médiích často opomíjí, a opomíjí to tento článek, že totiž technické normy nejsou závazné, dokud nějaká autorita nebo smlouva jejich dodržení nevyžaduje. Kdo požadoval, aby okna byla podle oné normy? Nějaká hygienická vyhláška, například? Pokud to v článku není, je nicneříkající.

0/0
11.7.2012 8:11

xs123

Re: Ta norma

Tak každý rám má svoji normu, šířku rámu, parametry atd. A když se to navrhne z jednoho materiálu, a použije se jiný, tak rozměry nesedí. Norma, která by předepisovala, z jakých rámů má být okno, naštěstí nikde není, to by tak ještě scházelo.

0/0
11.7.2012 8:48

CortaCircuito

Re: Ta norma

Jenže je hygienická norma na proslunění a denní osvětlení ... Takže okno může být v pořádku, akorát není splněn podíl prosluněné plochy. (Střílím naslepo podle kusých informací z článku, a používám normu pro byty).

0/0
11.7.2012 12:13

JirkaVonErzgebirge

Re: Ta norma

To je pravda, normy jsou z principu pouze technický předpis bez jakékoliv závaznosti. Pokud ovšem se na tuto normu neodvolá nějaké nařízení vlády, vyhláška nebo třeba zmínka v projektu. Pak se dodržet musí. A pokud ne, je potřeba prokázat, že mnou navrhované řešení je stejně účinné nebo lepší, než navrhuje norma. Státní zkušebna má pak velikou radost za bezva kšeft s nejistým výsledkem. Jsem z jinýho oboru, ale tady bych to viděl na hygienické předpisy pro osvětlení. Ty jsou u škol dost přísné a hygiena na nich trvá.

0/0
11.7.2012 9:42

xs123

Re: Ta norma

Mně se to zdá jako naprostá kravina, že by měla být předepsaná šířka rámů oken, poněvadž jinak tam jde méně světla. To je úplná blbost, poněvadž když je třeba šero, tak do učebny taky nejde světlo a musí se rozsvítit, což je v zimě celou dobu. Takže jestli tam jde o desetinu procenta méně světla , když jsou rámy třeba o dva centimetry širší, je kravina. Ledaže by se na tom vyřádil zase nějaký zoufalý úředník, což se v Česku nedá vyloučit. Šířka rámu má spíše estetický dopad, Spíše si myslím, že to je napočítané těsně, a když to řemeslník udělal ze širšího profilu, tak se mu to tam nevejde, což teda průser je. Jinak je to problém sám pro sebe, nemyslím si, že by bránilo v užívání školy, jestli mají okna z rámů 5cm nebo 7 cm širokých.

0/0
11.7.2012 12:09

CortaCircuito

Re: Ta norma

Kdyby vyrobili něco co neodpovídá normě / nebo zadaným rozměrům, tak je to jen a jen problém výrobce - a nehandrkuje se kdo to zaplatí.

0/0
11.7.2012 12:14

xs123

Re: Ta norma

Pokud jsou za tím ředitelem už ta nová okna, která se do otvoru vešla, tak si nemyslím, že by učebna měla málo světla. Vždyť mají okna přes celou zeď, v létě se tam upečou, pokud je to na jih. V létě se sice neučí, ale smažírna tam může být už tak od května. Mně to spíše připadá, že mají mormu, že okno musí propouštět 80% světla, a jim to vychází třeba na 79%. To ovšem neznamená, že když bydlím ve skleníku, který propouští 79% světla, tak že tam si kazím oči při čtení, poněvadž celkově tam je světla dost. Já si myslím, že je to zase o blbých úřednících.

0/0
11.7.2012 12:23

CortaCircuito

Re: Ta norma

Moc nebo málo světla se posuzuje podle normy. Pokud neodpovídá normě je to prostě špatně. Co se ti zdá nebo nezdá je jedno.

.

Kromě toho, že se nejedná o propustnost, tak ani ve vašem případě 79% není prostě normou požadovaných 80%...

.

Převedeno na plat - místo 20 000 ti bude zaměstnavatel platit 19 500 a řekne ti k tomu "ale vždyť se mi to zdá dost" ...

0/0
11.7.2012 13:46

Host8

Re: Ta norma

Normy týkající se oken a jejich vlastností jsou závazné, protože okna patří mezi tzv. stanovené výrobky a zmínky o nich jsou v zákoně a vyhláškách, které navazují na směrnici Rady EU. Pokud vlastnosti nemají či chybí označení, jedná se o nepovolené výrobky. Takové nesmí být na trh EU připuštěné a je zakázán jejich pohyb po EU.

0/0
18.7.2012 12:24

sámvelkýmao

no

1 okno za 80k to musí být pozlacené a osázené démanty. jinak je to zlodějina jak hrom.....Rv:-/

+1/0
11.7.2012 7:38

xs123

Re: no

Normálně plastové větší okno je pod deset tisíc.

0/0
11.7.2012 8:49

azzazello

Re: no

Jenže tohleto je i s obvodovou zdí...asi...;-D;-D;-D

0/0
11.7.2012 9:12

vladimir428

Vláda rozpočtové "odpovědnosti"

Váš Petr Nečas Rv

+1/0
11.7.2012 7:00

zdenajin

Re: Vláda rozpočtové

Jste si nevšiml, že v Karlovarském kraji vládne ČSSD s KSČM, že?:-) Že v KK jsou problémy s dotacemi EU a jeden z těchto problémů se týká právě školy v OStrově, že? Zcela jistě jsou to okna od Kalibry, ta umí hezky tunelovat veřejné rozpočty.

+3/0
11.7.2012 7:46

JirkaVonErzgebirge

Re: Vláda rozpočtové

R^ ;-D

Vláda rozpočtové "neodpovědnosti".

0/0
11.7.2012 7:51

nahoda

@

Projektant si nevšiml ??;-D;-D!!Když si řidič nevšimne červené na semaforu má problém !!

Nebo zato může semafor;-D;-D?

0/0
11.7.2012 6:50

JirkaVonErzgebirge

Re: @

Jo, nevšiml a má průšvih. Ale jak to, že si toho nevšiml stavbyvedoucí? Úředník na stavebním úřadě co schvaloval DSP? Výrobce oken neví, jaká norma aktuálně platí na jeho výrobek?

0/0
11.7.2012 7:22

sámvelkýmao

Re: @

heh, rámy a křídla oken se dělají z různých profilů a všechny jsou podle normy. výrobce vyrábí podle dodané dokumentace, nemůže čuchat, co si objednatel stavby myslí.....;-D;-D;-D

0/0
11.7.2012 7:45

JirkaVonErzgebirge

Re: @

Nemůže čuchat? U zakázky za 4M by trošku přičichnout mohl, ne? Když se našemu dodavateli na projektu něco nezdá, hned volá projektantovi a ověřuje. I u podstatně menších zakázek.

0/0
11.7.2012 7:49

CortaCircuito

Re: @

Jsou věci které nevyčucháš. Nemůžeš vědět, že když ti zadali vyrob taková a maková okna - a ty je vyrobíš přesně podle všech norem pro okna, tak stavba na které to použiješ neprojde, protože bude mít osvit / proslunění pod normovaným limitem.

0/0
11.7.2012 12:16

martynezz

80K?

Tak nevim ... prave jsme dokoncili rekonstrukci panelaku vcetne vymeny vyplni za plastova: velke dvoj-okno pres cely byt za cca. 10000,-, vyloha obchodu v nebyt. prostorach vcetne za cca. 40000,-. Okno za 80000,- musi byt opravdu luxus ... mozna hlinikove ale i tak dost drahe.

0/0
10.7.2012 23:27

oldiess

Re: 80K?

dobře, ale měli jste na to dotace z EU? a platili jste lobistovi, co Vám dotaci sehnal?;-D

0/0
11.7.2012 0:11

martynezz

Re: 80K?

pravda, dotaci jsme zadnou nemeli a platili jsme to ze sveho ... v tom asi bude zakopany pes :-)

0/0
11.7.2012 23:33

outback1

Zlodějna prvního řádu - okno za 80000 Kč.

To  je nepředstavitelná cena. Já dal za výlohu 4,5 metrů * 3 metry 30000 Kč  a tady je platí za jedno celkem malé okno 80000 Kč. Opět někdo platí úplatky a někdo je  bere, protože toto nemá obdoby!!!

+5/0
10.7.2012 23:22

-EaSy-

Cena?

Je pravda, že na školy se okna nedělají tak často, jako na paneláky, ale není cena za jedno okno 80k trochu moc? Na paneláku stojí nejdivočejší sestava oken i s prací cca. 30k. Že by si někdo si zase namastil kapsy?

+1/0
10.7.2012 23:08

Co Cech, to genius!

Jedno okno bratru za 80 000 Kc, inu tak stavi EU

Obcani to prece zaplati! :-/

+4/0
10.7.2012 22:39

bar.bu.do

A na těch oknech bylo něco špatného?

... krom ceny ...

0/0
10.7.2012 22:28

TClovek

Re: A na těch oknech bylo něco špatného?

asi nebyly dostatečně kompatibilní s EU. Ve článku píšou něco o propustnosti světla, ale spíš to bude nějaká ptákovina.

+4/0
10.7.2012 22:29

bar.bu.do

Re: A na těch oknech bylo něco špatného?

... a co udělá s propustností, když nebudou čtrnáct dní mytá? A což teprv žaluzie? Prostě komédyje ...

0/0
11.7.2012 7:45

Najdete na iDNES.cz