Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Egyptští poslanci se sešli natruc generálům, rokovali jen pět minut

Konflikt mezi egyptskými islamisty a armádou se dále stupňuje. Přes rozhodnutí ústavního soudu, který nařídil rozpuštění parlamentu, se v Káhiře nakrátko sešli poslanci, na jejichž straně stojí i novopečený prezident Muhammad Mursí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Reinkarnace Obraceče Kalendáře_

.................

Ty pyramidy je potřeba rozebrat ....................

0/0
10.7.2012 13:04

milan2561

Re: .................

s těma islamisty jenom straší, muslimů bylo v Egyptě stejně před převratem i po. No hlavně se asi nedá říci, že jde o převrat nebot u moci je stále skupina kolem armády, která podporovala Mubaraka. Islamismus v egyptě je něco jako katolici v polsku či na slovensku.

0/0
10.7.2012 13:11

Antoninus

Re: .................

Muslimů jistě bylo podobné množství ale radikálních těch bylo méně. Nyní není taková síla armády a policie která je potlačovala a jejich síla tak roste.

Radikální muslimové chtějí zrušit například smlouvu s Izraelem což není jen strašení ale spíše první krok k válce pokud se jim podaří prosadit.

0/0
10.7.2012 13:15

jaro23

Re: .................

Muslimske bratrstvo nejsou radikalni muslimove

0/0
10.7.2012 13:27

Antoninus

Re: .................

Jasně Muslimské bratrstvo je určitě "umírněné". Jak by jste potom ale nazval muslimy kteří vedou armádu? To by vám došly pojmy.

Vedle těchto muslimů je Muslimské bratrstvo velice radikální.:-/

0/0
10.7.2012 13:33

milan2561

Re: .................

v zemi, která má 90 mil obv bude mít i Muslimské bratrstvo spoustu frakcí, umírněné a extrémisty a v arabských státech Muslimské bratrstvo je něco jako sociáldní demokracie v evropě v každém státě má své předáky ale také v každém městě a vesnici a jejich program se vyvíjí.

To, že se něco pojmenuje tak to neznamená, že je to jednoduché a jednotné a neměnné..

0/0
10.7.2012 13:45

Antoninus

Re: .................

To samé jistě platilo i o NSDAP ve třicátých letech v Německu.:-/

Ovšem jde o to jak vystupují jako celek a v současné době radikálně,

to že nějaký předák tohoto uskupení jedná trochu jinak v nějaké zapadlé

vesničce nemá na hlavní proud vliv.;-)

0/0
10.7.2012 13:51

Antoninus

Re: .................

To samé jistě platilo i o NSDAP ve třicátých letech v Německu.:-/

Ovšem jde o to jak vystupují jako celek a v současné době radikálně, to že nějaký předák tohoto uskupení jedná trochu jinak v nějaké zapadlé vesničce nemá na hlavní proud vliv.;-)

0/0
10.7.2012 13:52

Antoninus

Re: .................

Nějak to při odesílání komentáře zablblo tak je to tu dvakrát.

0/0
10.7.2012 13:54

milan2561

Re: .................

Odpovím obecně: to že se něco shoduje v součastnosti s nějakým historickým vývojem (např. NSDAP ve 30tých letech) ještě neznamená, že se bude současný vývoj ubírat do budoucna stejnou cestou jako historický precedens. Historických precedensů jsou totiž spousty a další přibývají.

x

Většina vrahů byli skoro normálními dětmi, skoro normálními dospělými a pak zavraždili. Kdyby to bylo s předpovídáním budoucnosti tak snadné tak bychom "vrahy" zavřeli předtím než někoho zavraždí.

0/0
10.7.2012 14:07

Antoninus

Re: .................

Ano zde se to shoduje a bylo spoustu lidí co psaly to co vy, kdo se nepoučí z historie je odsouzen činit stále znovu stejné chyby. 

Ne nadarmo se říká že historie se často "opakuje", ano často se opakuje protože lidé jako vy se nechtějí z historie poučit.

Tedy to že někdo v zapadlé vesničce je "umírněný" není omluva pro celou stranu která je "obecně" radikální. V Egypťě nyní dochází k radikalizaci a vzhledem k ekonomickým problémům, které díky této nestabilitě přicházejí bude mnohem hůře. 

Jinak váš "odskok" od tématu k vrahům je bohužel mimo mísu, protože i zde jsou zákonitosti, ale to se dostáváme od mezinárodní politiky do psychologie.

Pokud historie se schoduje s vývojem v Egypťě jen hlupák to bude ignorovat.

0/0
10.7.2012 14:24

greenalien

Re: .................

Zatím mi nikdo nebyl schopen povědět, v čem je ta strana radikální. Zmínil jste mírovou smlouvu s Izraelem, ale oni ji nechtěji zrušit, alebrž upravit.

Krom toho by mne tedy zajímalo, co je na straně, jakožto celku, radikálního. Vždycky když se zeptám, jaké radikální legislativní úpravy prosazují, nikdy nedostanu odpověď.

0/0
10.7.2012 14:48

milan2561

Re: .................

A to se vám nezdá dost radikální, že chtějí upravit mírovou smlouvu s Izraelem!

Jistě to bude v jejich vlastní prospěch! A co naše národní zájmy!;-)

0/0
10.7.2012 14:54

greenalien

Re: .................

Někoho to může znervózňovat, ale podle mne oni sami mají jasný zájem tu smlouvu ponechat. Také vím že jste mluvil v nadsázce, tak bych jenom dodal, že podle mne naším národním zájmem (i izraelským) je, aby vedle mohla vyrúst nějaká normální společnost bez mindráků, čemuž si myslím že bude nápomocné, pokud se s nimi bude zacházet jako s rovnými.

0/0
10.7.2012 15:03

milan2561

Re: .................

Plně s vámi souhlasím. Dodám jen že, by bylo žádoucí mírové řešení, ale z historie je známo, že použití síly k lidskému druhu prostě patří. Vyroste určitá generace lidí, kteří nemají osobní zkušenost z útrapami války a někdy prostě válka musí být, aby se lidé poučili a zasedli k jednacímu stolu. Válka není vždy špatná, může z ní vyjít vítěz, který zajistí mír na desetiletí dopředu. Nemluvě o inovacích, které války přinesly. Smutná pravda, za války lidé umírají předčasně;-)

0/0
10.7.2012 15:18

Dunja

Re: .................

Nejsou radikální reagují na to, co si přeje většina a změnu resp.její platnost chtějí nechat odhlasovat v referendu mimochodem i mnohé sekulár. a liber.strany mají podobné názory. Boj Palestinců nezáhájil isl.Hamás, ale sekulární Fatah a další strany. Jinak zde existují mnohem konzervativnější skupiny jako různé proudy salafismu či další podobná uskupení, jejichž některé frakce se mohou radikalizovat a jít cestou násilí i vůči umírněnému MB. Proč by Egypt měl brát ohledy na evropské a potažmo české proizraelské zájmy, když mu to přináší politickou nesvéprávnost a také finanční ztráty z nucených nevýhodných kontraktů. Podle egypt. ekonomů je v zemi dostatek vlastního domácího kapitálu, který byl potlačován na úkor toho cizího, kterému otevřela dveře dokořan proamerická vláda Mubaraka, která pak příjmy dávala na své vlastní účty.Narozdíl od komun.Česka totiž v Egyptě měli opoziční představitelé šanci získat vysokoškolský diplom i majetek či vlastnit firmy a tak mohli podporovat ostatní.

0/0
10.7.2012 20:35

Johny__S

Re: .................

Jsou radikální. Který představitel evropské křesťanské strany na mítinku hřímá, že pro něj je základní zákon křesťanství, nikoli ústava, a že ústava musí být v souladu s křesťanstvím, oslavoval křížové výpravy a volal, že nejvyšším vyznamenáním pro křesťana je smrt pro Boha? Asi nikdo, že? Mursí přesně tohle udělal (samozřejmě si místo "křesťanství", "křížová výprava" a "Bůh" dosaďte "islám", "džihád" a "Alláh") před pár měsíci. Takže jaký umírněný islám? Jestli tohle je umírněný islám, tak nás Bůh chraň nejen před tím radikálním, ale i před "umírněným".

+1/0
11.7.2012 10:07

Antoninus

Re: .................

Ovšem asi vám uteklo pár let vývoje, Fatah dnes na Izrael neútočí ale Hamas ano v tom je ten rozdíl. S Fatahem se dalo trošku mluvit s Hamasem vůbec tam musí mluvit jedině zbraně.

To že existují ještě extrémější strany neznamená že muslimské bratrstvo není "radikální", vzhledem k současným pořádkům v Egyptně jsou velice radiální, že jsou tu ještě extrémější strany na tom nic nemění.

Mimochodem Egypt na tom není ekonomicky moc dobře jeho ekonomika hodně těží z turismu, ropy už moc nemají a ohledně vody jsou závislí pouze na Nilu. Vzhledem k odlivu turistů se budou ekonomické těžkosti Egypta jen zhoršovat.

0/0
11.7.2012 21:37

Antoninus

Re: .................

Chtějí prosadit právo Šaríja v zákonech Egypta v tom se skrývá mnoho a mnoho dalších legislativních úprav po kterých tak prahnete. Toto samo o sobě je opravdu hodně "radikální", samozřejmě tu máme ještě tu smouvu s Izraelem, úprava může také znamenat faktické zrušení tedy pravděpodobně se jedná spíše o slovíčkaření.

0/0
11.7.2012 21:32

milan2561

Re: .................

Ja bych se moc nevzrušoval, od zbraní, které mají tyto státy mají US ještě schované stvrzenky, školitele tam dodávali taky. Továrny na zbraně zásadně US nevyváží. Jaderný arzenál US maj takový, že tam můžou udělat poušť ze všeho. Naverbovat, když budou peníze, může US třeba opice v africe. Způsob vedení války se za 50 let podstatně změnil. Polovina vojáků neuvidí za celý život nepřítele a nocují doma u rodiny.

Jediný problém akorát je jak odtamtud dostat ropu tak aby nebyla radioaktivní;-)

0/0
10.7.2012 14:49

Antoninus

Re: .................

Asi vám uniklo že velkou část tanků Abrams postavily Egypťané sami v Egypťě. Bohužel to co jste napsal je totální blbost. 

Vaše teorie o nevyprovokovaném použití jaderných zbraní ze strany USA je opravdu úsměvná. Při takovém užití by se proti USA obrátily všichni muslimové na zemi a možná by byla i odveta ze strany Číny. Nemluvě o možná až "povstání" domácích lidí proti agresivní válce. Na ropu na středním východě by tak mohly rovnou na dalších párset let zapomenout a ještě by musely odlávat více jak miliardě muslimů. No opravdu "chytré".;-D

0/0
11.7.2012 21:46

milan2561

Re: .................

když se někdo může radikalizovat tak se může i umírnit.. , zvláště když pominou důvody k radikalizaci ..

politika Izraele a US v oblasti je taky dost radikální, tak se budou muset trochu změnit postoje, války se bojí všichni..zvláště jsouli síly vyrovnané..

0/0
10.7.2012 13:28

Antoninus

Re: .................

Jasně Němci se také "umírnily" když dostaly "na hubu" v druhé světové válce.;-)

Současný trend v Egyptě je "radikalizace" tedy vaše první věta bohužel nyní nemá smysl. Ohledně politiky Izraele a USA v oblasti tak ta vypadá tak že Izrael za smlouvu (tedy kus papíru) vrátily Egyptu Sinai a opustil Gazu ani jedno z toho nemusely dělat. Tedy zatím je politika Izraele vůči Egyptu "radikální" asi jako politika Francie vůči Německu v roce 1938.;-D

USA Egypt dokonce podporuje (tanky M1 Abramas a stíhačky F-16 nemají jen tak).

V současné době však v oblasti síly již přestávají být vyrovnané a zvláště radikálům nikdy moc nezáleželo na možných ztrátách.

+1/0
10.7.2012 13:42

milan2561

Re: .................

USA a Izrael taky nemusel na Brity ovládaném území obydleném převážně palestinci zakládat Izraelský stát a uplatňovat právo na území dané jim jejich bohem..

to že je někdo radikální je většinou peorativní označení pro někoho kdo má větší požadavky než je "žádoucí", ti co šli USA tzv. na ruku ti nebyli radikální

Co takhle v Saudské arabii - ta jde na ruku a proto nikomu nevadí, že se jedná o nedemokratický režim a těch zbraní co mají od USA - tak těma se platí za ropu.

0/0
10.7.2012 13:57

Antoninus

Re: .................

Prvně Izrael měl být založen na území které obývaly převážně Židé a ne Palestinci.

Dále taky nikdo nemusel zakládat Syrii na Francouzském území nebo Jordánsko na Britském, tyto státy vznikaly ve stejnou dobu. Stejně tak proč neobhajujete Němce vždiť Češi zabraly území kde bývaly původně Keltové a Germáni, podle vaší teorie vlastně Němci požadovaly "své" území zcela "oprávněně".;-D

Vámi uvedená Saudská Arábie je ukázkový příklad, zde jsou převážně radikální muslimové, ale díky ropě, bohatství a královské rodině mají s USA dobré vztahy i tak jsou nazýváni "radikálními muslimy" tedy vlastně jste sám sebe popřel.

Vztahy které má západ k Saudské arábii jsou také ukázkové zvolení cesty "menšího zla" kdy totalitní režim místní monarchie přínáší však stabilitu jak zemi tak okolním krajinám.

0/0
10.7.2012 14:12

milan2561

Re: .................

Nové státy, autonomie nebo změny hranic se uskutečňují protože na daném území se změní složení obyvatelstva a nemůžou se domluvit s majoritním obv. Proto odtržení sudet, bylobyli iniciované sudetáky je stajně legitimní jako například kosovo, které se dříve nebo později připojí k albánii. Historické nároky jsou jen zakrývací argumenty pro obsazení území.

Vznik Izraele je podobný odsunu sudetských němců, z většinového obv se udělá menšinové a obráceně. Nedá se říci, že se jedná o přirozený vývoj, ale spíše o mocenské rozhodnutí a uplatnění síly. Na ukrajině se bojí svojich ruských spoluobčanů a v tibetu se bojí svojich čínských spoluobčanů, protože jich je čímdál více. Tibet to bude druhý Izrael a tibeťané co nevidět budou v pozici palestinců. A to, že "Saudské arábie je také ukázkové zvolení cesty "menšího zla" kdy

totalitní režim místní monarchie přínáší však stabilitu jak zemi tak

okolním krajinám" tak takhle uvažovali i západní politici o Hitlerově Německu.

0/0
10.7.2012 14:34

Johny__S

Re: .................

Větší bláboly jsem už dlouho nečetl. Tibet že bude druhý Izrael a Tibeťané budou v postavení Palestinců?

1) Čína byla totalitní diktaturou a zůstává autoritářským režimem. Čínské obyvatelstvo početně mnohonásobně převyšuje tibetské. Izrael je demokratickou zemí a počet občanů Izraele nepřevyšuje počet Arabů ("Palestinci" jsou umělý konstrukt vzniklý po vzniku Izraele).

2) Vznik Izraele samozřejmě není jako odsun Němců ze Sudet. Židé si už od konce 19. století kupovali palestinskou půdu a postupně se na ni stěhovali. Pouze na této vykoupené půdě poté chtěli vyhlásit svůj vlastní stát. Připomínám, že v té době neexistoval nějaký nezávislý palestinský stát, který Židé vykoupili, ale mandátní území Palestina ovládané Velkou Británií. Předtím toto území náleželo Turecku, předtím různým arabským chalifátům a ještě předtím Východořímské říši (Byzanci). Těžko tedy lze srovnávat se Sudetami.

+1/0
11.7.2012 10:14

Antoninus

Re: .................

R^

0/0
11.7.2012 21:40

Antoninus

Re: .................

No Johny__S už zareagoval velice dobře.

0/0
11.7.2012 21:40

Stříhali dohola velikou holčičku

Re: .................

Aneb, byli jsme před Hitlerem, budeme i po něm :-)

0/0
10.7.2012 13:44

Sharpe

Re: .................

Islamiste , to je to same jako katolici. Zajimavy nazor .R^

0/0
11.7.2012 0:39

milan2561

US a Izraelem financována armáda VZ. demokraticky zvolený

prezident a parlament.

0/0
10.7.2012 13:02

Sharpe

Re: US a Izraelem financována armáda VZ. demokraticky zvolený

Tak ze zide financuji egyptskou armadu tedy, nepritele,na ukor svoji vlastni

0/0
11.7.2012 0:42

Ardan

Egyptské / arabské jaro.

Jeden nikdy nekončící obrovský bordel. Demokracie v podání muslimů.

0/0
10.7.2012 12:47

Vedoucí kolotoče

Re: Egyptské / arabské jaro.

Tak pochybuji, ze to tam smeruje k demokracii. Zatim to tam ma vsechny znaky Iranske cesty, tedy ustaveni lidoveho sboru hlasovatelu (kvazi parlament), vysoke rady predstavitelu (svetska vlada jako v Iranu ala Ahmadinedzad) a nejvyssi rady dohlizitelu (kleriku, v pripade Egypta Muslimske bratrstvo).

0/0
10.7.2012 12:55

jaro23

Re: Egyptské / arabské jaro.

Hele malej, starej se radeji o Bemy, Kalousky, Janousky, Rathy a podobnou havet a nemichej se do veci, kterym nerozumis.

0/0
10.7.2012 13:01

Sharpe

Re: Egyptské / arabské jaro.

Drive kocka porodi stenata, nez v nektere arabske zemi budou mit demokracii

0/0
11.7.2012 0:45

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.