Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Univerzita bere bez přijímaček každého. Stojí to desítky milionů

Technická univerzita v Liberci bere studenty často bez přijímaček. Dostává na ně totiž vysoké státní příspěvky. Stovky vysokoškoláků však nezvládnou ani první ročník a daňoví poplatníci za jejich neúspěšné studium platí zbytečně desítky milionů korun.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

josse33

To je tak...

když se zkříží vzdělání a "dotační byznys" .....co asi tak z toho může vzniknout? To správný slovo by mi cenzor nepochválil - slušně by se to dalo nazvat "unordnung".  To ,co v dnešní době produkují VŠ  je kapitolou samo pro sebe - kde jsou ty doby kdy "Ing." nebo jiný titul opravdu vypovídal o vzdělání a kvalitách jeho nositele ( a nositel se mohl těšit oprávněné úctě) . Ostatně i vzdělání a vzdělávání v dnešní době v ČR se zmítá v chaosu - viz. má reálná zkušenost  se vzděláním dospívajících dětí , navíc když mému laickému názoru na věc dávají za pravdu profesionálové pedagogové s letitou praxí.Rv

0/0
4.7.2012 6:38

Rybrcoul

podle mě

je načase aby si všichni platili studia..nad povinnou 9-ti letou základní školu

0/0
3.7.2012 20:36

ducatofil

Jen v praxi ukazují, jak

vypadá rovnost vš vzdělání pro každého, nezapomeňte na to, až zas bude někdo žvanit o "rovnosti příležitostí pro diskriminované" a "právu na vzdělání pro každého". P:S: Pamatuji, že tohle je na technikách dlouholetý klasický problém, z našeho ročníku dokončila ani ne třetina a to jsme měli dosti přísné přijímací zkoušky, u kterých spousta přihlášených propadla a na fakultu tudíž ani nenastoupila a též podotýkám, že skončili i talentovaní, u kterých to byla vyloženě škoda. Technika JE problém, nedá se to okecat jako mnohé humanitní obory.

0/0
3.7.2012 18:25

vlastmá

VŽDYŤ

není problémem kolik škola nabere studentů, ale kolik jich dokáže dovést k úspěšnému ukončení a nakonec i k přínosu pro stát. Stačilo by, kdyby za neúspěchy museli zase vracet. Toto pak pojistit konečnou zkouškou tak, aby nemohlo dojít k umělému průchodu školou.

0/0
3.7.2012 17:20

BořekŠikula

Neprofesionální článek!

Autoři si evidentně nezjistili nic o financování VŠ, jsou tam totiž pojistky proti takové politice. Tak nevím, co je na té žurnalistice učí, ale moc slavné to asi nebude.

+4/0
3.7.2012 16:22

telmah

Re: Neprofesionální článek!

Svatá pravda - o financování VŠ školství neví autoři vůbec nic. A mimochodem, VŠ - alespoň ty veřejné, tedy z našich daní, dostávají od ministerstva kvóty, kolik mohou přijmout studentů - tedy na kolik jim ministerstvo zaplatí. Na ostatní nedostanou ani korunu a dokonce jsou sankce za překročení určené kvóty.

0/0
3.7.2012 19:05

Paeris Kiran

Re: Neprofesionální článek!

Což přirozeně techniky povětšinou řešit nemusí...

u nás na FJFI nejsou přímačky do bakaláře už 10 let. (a stejně Děkan nenaplní ministerskou kvótu... vždycky otevře 2 kolo přijímaček (přihlásit se může každý s maturitou asi do půlky srpna)

Čím víc jich děkan nabere tím větší šance je že dost lidí tu matematiku napíše. (dle gausse) a víc lidí mu zbude.

Prvák bakaláře na fakultě nestojí první semestr víc než prvák na filozofii... k praktikům ho nikdo nepustí, a stejně si jen doučuje základní matematiku a opakuje mechaniku... po prvním semestru vyhází 50 procent lidí matikáři, (nutno podotknout že i ta matematika prvního semestru nemá s matematikou střední školy v podstatě nic společného a příjmačky by z ní stejně skládat nebylo možné), po druhém semestru obvykle zmizí dalších 10 procent., ve druháku dalších 10 a pak už to většina lidí dodělá... sice za 4 roky (50 procent fakulty protahuje o rok buď kvůli matikám a nebo fyzikám

0/0
3.7.2012 19:25

jerrys22

Je to všude stejné

Před třemi roky kluci se 7!!! čtyřkami, hlásícící se na učební obor automechanik,dostali nabídku na studium 4letého maturitního oboru autotronik na střední průmyslové škole. 2 nabídku na nátlak rodičů přijali. Jeden to "dotáhl" až na konec druháku. jeden odpadl hned po roce. Tenkrát jsem myslela, že se svět zbláznil :-/

0/0
3.7.2012 16:04

Zeroe

Špatný systém

Systém, který tady mnozí chválí, tj. ať se nabere mnoho lidí, ať každý dostane tu šanci studovat a až při studiu ať se ukáže, zda na to skutečně má, se mi, jako studentovi technické VŠ, vůbec nelíbí. Může to sice vypadat jako "čistý a rovný" přístup, ale především to velmi poznamenává vysokoškolskou kulturu. Někdo tu také psal: "zvyšuje to soutěživost a připravuje na trh práce", což je v současnosti naprostá hloupost, a dám ruku do ohně, že je efekt přesně opačný.

Chodit do školy s lidma, kteří na to evidentně nemají nebo na to naprosto kaškou a podvádí kde se dá, vás opravdu nemotivuje a nevytváří to dobré prostředí pro rozvoj. Občas s takovými lidmi musíte splupracovat - vyhozený čas. A dost těch lidí se tam udrží poměrně dlouho. Akademici jsou z toho taky frustrovaní, apriori váš řadí do horšího pytle a nemají zájem s vámi spolupracovat, protože "stejně za půl roku vypadnete". Ve vyšších ročnících se to zlepšuje, ale pomalu a roky utíkají.

http://media.rozhlas.cz/_audio/02398997.mp3

+1/0
3.7.2012 15:14

vaclav13

Re: Špatný systém

No, za normálního stavu bych s Vámi souhlasil skoro bezvýhradně, ale za stavu jaký je a hlavně při vědomí toho, co nám sem střední školství posílá, bohužel moc nemohu. Znám studenty, kteří přišli z horších středních škol, ale ukázali se jako dobří, protože najednou měli motivaci makat. Klasické přijímačky, jak jsem je v devadesátých prošel i já, by je s velkou pravděpodobností vyřadily.

+2/0
3.7.2012 15:31

Fiv

Re: Špatný systém

Je to opravdu problematické, v 90 tých letech jsem maturoval na učilišti se samýma jedničkama na VŠ přes příjimačky jsem se nedostal. Dnes studuji technickou universitu, rovněž zatím se samýma A  a patřím k nejlepším studentům oboru, takže hledat spravedlivé východisko je velmi problematické.

0/0
3.7.2012 15:41

opportunity

Re: Špatný systém

Já sjem šla na přijímačky s dvojkami z přírodovědného gymplu a byli tam lidi jedničkáři ze střední odborné, a neznali základní pojmy, nemluvě o matice.

+1/0
3.7.2012 15:47

vaclav13

Nic nového pod sluncem - 2

Pořádnou hroudu másla na hlavě má ovšem i střední školství. Kvalita výuky na středních školách se stala tak rozdílná a studijní výsledky z nich do takové míry nevypovídající, že to skoro nelze brát v potaz. Proto je mnohem lepší skutečně nabrat studenty bez přijímaček do prváku, kde dostanou patřičný záhul. Lepší studenti z dobrých škol to zvládnou relativně v poho. Další skupina, tvořená těmi horšími z dobrých škol anebo dobrými z horších, musí zabrat, ale nechá se to dát. No a ta nejhorší část má holt má smůlu. Nicméně přesto to pořád dává studentům z horších škol možnost zamakat a chytit se, zatímco přijímačky by zpravidla byly konečná, která by zařízla mnohé následně úspěšné studenty.

Poznámka závěrem. Když už chce někdo šetřit na školství, tak ať se první podívá na přemnožené školy humanitního směru, kterých máme tolik, že by se s jejich absolventy nechalo dláždit, a které začasto jen vychovávají vysoce kvalifikované nezaměstnané.

+5/0
3.7.2012 14:19

voloda44

Re: Nic nového pod sluncem - 2

;-D tohle kopání do humanit mě baví.... stačí se podívat na % úspěšnosti absolventů. ale dobře, kde  jsou přemnožené? a proč techniky ne?

0/0
3.7.2012 14:25

Jevo.V

Re: Nic nového pod sluncem - 2

no v tomto máte pravdu na humanitních školách je úspěšnost mnohem vyšší, ale pro skutečné srtovnání je třeba se podívat, po ukončení studia, na úřad práce, tam končí mizivé procento techniků a přvážná část humanistů.

Jinak je to s čerstvými absolventy na technice rok od roku horší, jak u humanistů netuším zda rovněž kvalita klesá, ale sebeb blbější inženýr snáze nejde práci než nadprůměrně vzdělaný filozof.

+1/0
3.7.2012 15:00

Malcolm de Serenity

Re: Nic nového pod sluncem - 2

zajímavé, hodně lidí co znám jde spíš na humanitní/ekonomický obor, jelikož jejich sourozenci nebo známí s technickou VŠ  jsou nezaměstnaní, nebo pobírají minimální plat.

+1/0
3.7.2012 15:11

vaclav13

Re: Nic nového pod sluncem - 2

"humanitní/ekonomický obor" Ano jistě, to jsou úplně ti nejlepší. Umějí tak akorát dobře žvanit, okecat si svou nepostradatelnost a dobrý plat i když ve skutečnosti jsou naprosto na píííp. Na ty skutečně potřebné pak mnohdy nezbývá a firma jde do kytek i když se managemet prsí jak je skvělý. Proč si myslíte, že asijský region jede a Evropa se potápí, Protože si tam, kromě celé řady jiných příčin, ještě nenechali přemnožit tenhle kecálistický šmejd.

+3/0
3.7.2012 15:26

Soulburner CXLVII. Nezničitelný

Re: Nic nového pod sluncem - 2

;-D;-D;-D;-D ti humanitní politologové maximálně někde parazitujou na daních těch techniků :-P

+3/0
3.7.2012 17:32

cerdan

Re: Nic nového pod sluncem - 2

Zajímavé, dostupné statistiky tvrdí něco jiného... Koukněte se třeba na stránky střediska vzdělávací politiky, které toto sleduje. Samozřejmě, vstupují do toho i další faktory, to by bylo na dlouhou diskusi, ale ta čísla ukazují, že se mýlíte.

0/0
3.7.2012 18:51

vaclav13

Re: Nic nového pod sluncem - 2

To není kopání, ale prosté konstatování reality. Vždycky platilo, že na techniku je snadné se dostat, ale je těžké ji udělat, kdežto u většiny humanit je to obráceně. Dostat se tam je problém, ale pak je to proplouvačka a dávačka. Výsledek je produkce VŠ kvalifikovaných nezaměstnaných a nebo lidí do bující administrativy včetně té vrcholné bruselské. O technika tam nezakopnete, ale zato politologů, sociologů a všemožných dalších ....logů tam potkáte veletucty. Výsledkem jsou pak perly typu podpora OZE, líh do beznínu, MEŘO do nafty, zákaz žárovek a tak dále. Z technika byste takovéhle kraviny nedostal i kdyby mu hubu rozbíjeli. Takže asi tak.

+4/0
3.7.2012 15:19

opportunity

Re: Nic nového pod sluncem - 2

No a prot se kdysi přijímalo tolik lidí, kolik se předpokládalo v daném oboru volných míst.

+1/0
3.7.2012 15:44

PantheraLeo

Re: Nic nového pod sluncem - 2

Z lidí jako vy dostávám psotník. Technici nikdy nebudou přemnožení, protože jich je prostě potřeba víc než doktorů teologie. Jen se podívejte na to, kolik lidí studuje na hranolkových fakultách fasfoodové obory ... bída je to.

0/0
3.7.2012 20:20

vaclav13

Nic nového pod sluncem

Chodím na část úvazku učit na strojárnu pražské techniky a nedělá se to tam jinak. A není to ani tak vina škol jako takových, ale toho marasmu, do kterého se české vysoké školství a nejen to vysoké, dostalo.

Dílem je to dáno katastrofálním podfinancováním, které dopadá na technické školy o to více, že už jaksi minula doba, kdy technikům stačila tužka, pauzák a logaritmické pravítko. Náklady na absolventa, když už má alespoň trochu za něco stát, značně stouply, ale koeficienty, podle kterých se přidělují peníze, zůstaly pořád na úrovni toho pauzáku. Kdejaká umělecká šaškárna má na studenta více než technika. Tohle se nutně musí odrazit v tom, že školy následně hledají všemožné způsoby, jak si ukousnout o něco více peněz.

+3/0
3.7.2012 14:18

voloda44

ne vejšce je krásně

ale už bych se tam vracet nechtěl. nicméně tento systém funguje již roky (minimálně). přijat hodně, v prváku (v lepším případě, u nás byla zabijácka zkouška ve třeťáku) hodně vyházet a pořád dokola... ale co, nutí to pak taky trochu děcka něco dělat. jen by o tom mělo být povědomí, aby rodiče o tomto "levném" špáse věděli a počítali s tím, že jejich zázračné dítě možná rupne .)

0/0
3.7.2012 14:16

paolop

VŠST Liberec = Technická Univerzita Liberec

Již za soudruha Čirliče(rektor za komunistů) se říkalo - když se nedostaneš VŠ běž do Liberce tam Tě vemou!

0/0
3.7.2012 14:09

Pohodomil

Re: VŠST Liberec = Technická Univerzita Liberec

To je pravda. Jenže dostudovalo sotva 20%.

0/0
3.7.2012 15:48

pimon

Re: VŠST Liberec = Technická Univerzita Liberec

Jovan byl jedinou z vyjímek co rektoroval a neudržel ani křídu, ani moč. Vzpomínám na ta léta rád, byl jsem tehdy mladý.;-)

0/0
9.7.2012 16:13

Lanolin

a další dobrý tunel do rozpočtu

A co hůře budeme národem nevzdělaných s maturity a VŠ tituly.

Chápu přijetí podle maturitního vysvědčení až budou doladěné jednotné maturity - ono je opravdu rozdíl mezi maturitou z učňáku a maturitou z gymplu či průmyslovky.

Opravdu je dobře aby každý měl maturitu za každou cenu? Dobrý řemeslník dokáže rozjet živnost i bez maturity a klidně i nakonec založit podnik a na odborné práce si najme Ajťáky, účetní, právníky. Ani nemluvě o nesmyslnosti tolika vysokoškoláků. Kolik z nich vykonává to co vystudovali? Přiblblé teorie o flexibilitě a několikanásobné úplné změně oboru za život jsou plýtváním zdrojů.

+1/0
3.7.2012 14:05

ODS čstější než Standův kříšťál

pokud se škole platí za jednotku

a ne za kvalitu jednotky, tak ať se nikdo nediví Rv

+3/0
3.7.2012 14:02

ODS čstější než Standův kříšťál

Re: pokud se škole platí za jednotku

zřejmě to je proto že eurosvaz rozhodl o tom že v roce xxxx má být v Evropě X% vysokoškolsky vzdělaných lidí. To že budou znalostmi a schopnostmi na úrovni účňů už pak nikoho nezajímá - vlk se nažere a koza zůstane celá RvRv

+2/0
3.7.2012 14:04

Generál Ugarte - inmortal

Re: pokud se škole platí za jednotku

Formuloval bych to spíš tak, že vlk se nenažere a koza stejně zdechne. ;-)

0/0
3.7.2012 15:24

gustasef

Jo, to bylo řečí, že každý má nárok na vzdělání!

Ze školství se stal super byznys pro pár vyvolených a my to platíme!

+1/0
3.7.2012 14:01

josefbad

Re: Jo, to bylo řečí, že každý má nárok na vzdělání!

koho konkretne? To si myslite, ze si rektor masti kapsu, nebo co?

0/0
3.7.2012 14:02

pan vomáčka

vysoké školy zprivatizovat

a je po problému

+2/0
3.7.2012 13:54

Fiv

Re: vysoké školy zprivatizovat

Všechno zprivatizovat i vzduch bych vám pytloval a prodával

0/0
3.7.2012 13:55

pan vomáčka

Re: vysoké školy zprivatizovat

stát neumí ani péct housky ale se.e se do vzdělávání, které je asi jednodušší? 8-o

0/0
3.7.2012 13:58

Posel z Liptákova VIII.

Re: vysoké školy zprivatizovat

Kvalita soukromých škol mluví za vše...

+1/0
3.7.2012 14:05

pan vomáčka

Re: vysoké školy zprivatizovat

kvalitu soukromých škol nemá v současném stavu trhu vzdělávání smysl hodnotit.

0/0
3.7.2012 14:11

Spalovač šancí

Re: vysoké školy zprivatizovat

Souhlas, např. kvalita absolventů Vysoké školy Škoda Auto je velmi slušná :-P

0/0
3.7.2012 14:22

bk89322

Re: vysoké školy zprivatizovat

Zato kvalita "for profit" univerzit v USA je podprumerna. Vsechny ty slavne a zname univerzity jsou "not-for profit" nebo dokonce statni organizace (UCLA, Berkeley).

+1/0
3.7.2012 15:00

konecone

Re: vysoké školy zprivatizovat

Spíše snížit počet veřejných škol a zbytku zrušit (soukromým školám) dotace.

+1/0
3.7.2012 14:03

Hynek Vilém Jarmila reloaded

Re: vysoké školy zprivatizovat

trochu padlé na hlavu, ne? proč bych měl z daní financovat státní školu a pak si platit znovu na soukromé školné? státní příspěvek by měly dostávat všechny školy stejně, bez ohledu na zřizovatele !!

+1/0
3.7.2012 14:45

Hynek Vilém Jarmila reloaded

Re: vysoké školy zprivatizovat

Ano, souhlas. Klidně jako a.s. s majetkovou účastí státu nebo jako v.p.s. , o.p.s ... Taková škola (třeba UK Praha a.s.) by pak mohla být i vlastníkem dalších firem - například lékařská fakulta by pak mohla mít vlastní nemocnice ... Klidně bych FN zprivatizoval a část podílu dal fakultám za symbolický peníz, ať si to pak provozují ve vlastní režii a řeší zisk/ztrátu.

0/0
3.7.2012 14:48

Mr_Hankee

Školné

A aby se to plýtvání něčím zapláclo, vymyslí se školné. OK, ať si je, ale po dokončení by se mohlo absolventům vracet (však budou mít zpravidla vyšší platy a tedy i daně, tak si to zaplatí).

0/0
3.7.2012 13:53

Neregistrovany

A kdo za to může?

Aneb hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere. Článek je podle mého zaměřován zbytečně na důsledek, místo na přičinu. Pokud je financování škol realizováno tímto způsobem (na žáka), tak není překvapivé, že se školy snaží o maximalizaci svých prostředků.

+4/0
3.7.2012 13:51

erbecko1

Re: A kdo za to může?

Naprostý souhlas

0/0
3.7.2012 13:59

josefbad

Re: A kdo za to může?

Napriklad VSE tohle pochopila jiz nekdy v roce 1992, kdy brala kvanta studentu, kteri se nemeli kam vejit, nemel je kdo ucit a tak se ucilo v patek do sedmi, i kdyz normalni skoly ucily v patek rekneme dopoledne. Na pocitace se staly fronty.

0/0
3.7.2012 14:04

Zákon o dodávkách teplé vody

Pořád lepší jeden strojař

než filosof, politolog,... a spol. co dnes vypadává z našeho vysokého školství

+4/0
3.7.2012 13:46

Ivan Langer

Re: Pořád lepší jeden strojař

o prognostikovi nemluve ;-D

0/0
3.7.2012 13:47

Spalovač šancí

Re: Pořád lepší jeden strojař

Míra nezaměstnanosti mezi filosofy je nižší než mezi absolventy technických oborů. Asi si umějí vyžvanit dobrý flek. :-P

+3/0
3.7.2012 13:49

Najdete na iDNES.cz