Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Volnost! Desítky amerických mormonů prchly z náručí Romneyho církve

V americkém státě Utah se 150 mormonů rozhodlo demonstrativně vystoupit ze své církve. A to zrovna v době, kdy se Mitt Romney, člen Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů, pokouší dostat do Bílého domu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Červená_Karkulačka

které mormony myslíte

Ono je pořád matoucí to, že jsou dvě skupiny mormonů. Jedna odpadlá a druhá dodržující zákony včetně monogamie (a ta je těch 14 milionů), ale tímhle se moc lidí nezabývá, prostě mormoni a basta....Ale u voleb se to může hodit, aby se dala udělat ostuda....

0/0
3.7.2012 13:58

zab5

K církvi se hlásí přes 14 milionů lidí

a vy nás krmíte zprávou, že jich 150 z tohohle spolku vystoupilo. Úžasné. Kolik jich je u nás zjišťujete podle deset let starého sčítání lidí, ačkoliv je to pár měsíců, co proběhlo nové. Jděte někam.

+4/0
3.7.2012 6:38

fomik

Re: K církvi se hlásí přes 14 milionů lidí

Ač katolík, souhlasím. Znám to i od nás. Miliarda katolíků může dělat dobro jak chce, ale když se objeví černá ovce - třeba nějkaký úchylák - je to hned v novinách. Nebo když příjde doslova pár nespokojenců s nějakou výzvou, je to zase hned v novinách. Očerňování, to jde novinářům skvěle. Ani se nedivím, že spousta lidí má o věřících pokřivený obraz.

+2/0
3.7.2012 7:42

Amdusias

Re: K církvi se hlásí přes 14 milionů lidí

Spousta lidí nemá věřící rádo, protože věřící rádi cpou svou tupou víru ostatním. Ať si věří když chtějí, ale atˇ to nikomu nevnucují.

Další důvod je taky v tom že věřící jsou hloupí na to, aby prokoukli, že víra je podvod. Sdružují se pod církví,(nebo církvemi) která tvrdila, že země je placatá, to jí nevyšlo, tak tvrdila, že země je střed vesmíru, to jim nevyšlo, tak tvrdily, že země je 5000 let stará a to jim, jaksi taky nevychází. Jak někdo může věřit v něco co propaguje tak ubohá a prolhaná organizace, která má mimochodem na svědomí miliony životů v historii lidstva?

Holt někdo má mysl jasnou a někdo se musí upnout k pohádkám.

+1/0
3.7.2012 8:13

thelucky1

Re: K církvi se hlásí přes 14 milionů lidí

Říct, že věřící jsou tupci, svědčí o neznalosti mluvčího. Bible, ale i Talmud a celá židovská literatura, stejně jako Korán a pokud pokládáme Buddhismus, Taoismus nebo Konfuciánství  za náboženství, tak i jejich knihy, doslova přetékají moudrými pravidly a příběhy. Tato náboženství deklarují silný smysl pro morálku a nabízejí pro své následovníky velice dobrá a přísná pravidla života. Základní pravidlo, společné všem těmto náboženstvím, je:

Nečiň druhému, co nechceš, aby dělal on tobě. Pokud tohle pokládá někdo za hloupost, není potřeba dále argumentovat.

Církev tvrdila, že je Země placatá, protože tomu pár tisíc let všechno stávající poznání člověka nasvědčovalo. Prostě se pletli. Ne proto, že Bůh řekl, že je to placka. Podobné je to s těmi 5000 lety. Církev prostě sečetla všechny generace až k Adamovi a přidala 6 dní. 

Když zapíšeme dnes 10 základních vědeckých poznatků a faktů, budou se nám taky za 1000 let smát a mít nás za úplné pomatence. Například válčíme, umíráme hladem...

+1/0
3.7.2012 8:48

Amdusias

Re: K církvi se hlásí přes 14 milionů lidí

Tak právě jste o své hlouposti přesvědčil vy. Protože já jsem nepsal, že v jistých náboženských knihách nejsou moudra.

Na druhou stranu bych s tou morálkou mlčel. Různé církve páchaly všelijaká zvěrstva na obhajobu své víry (která je ta pravá? křesťanství, islám, hindů??)

Nehledě na to, že upozorňuji na to, že bych nepodporoval organizace, která stovky let obelhává lidi co do ní sypou peníze a chce pořád více peněz.)

A ještě jedna věc kdyby se věřící řídili úrovni poznání jak píšete, tak by nevěřili, protože víra není o úrovni poznání, ale je to dogma. Je to dogma a z jedné strany nástroj na ovládání masy (stáda) a z druhé strany pro tu hloupou masu je to něco na co se mohou upnout , když už život psychicky nezvládají sami.

+1/0
3.7.2012 9:03

thelucky1

Re: K církvi se hlásí přes 14 milionů lidí

Všechna náboženství se snaží vysvětlit původ člověka. Judaismus, křesťanství a islám mají výhodu v tom, že Bůh, nebo jeho zástupci s lidmi komunikoval, tj. odvolávají se na kontakt s Bohem. Asie (Buddhismus, Taoismus, Konfucius) jde cestou poznání a osvícení. Nicméně všichni docházejí k podobnému závěru - existuje vyšší síla, která svět stvořila. Svět i jednotlivec fungují na bázi dobro-zlo. Podle toho, jak člověk žije, dopadne jeho nesmrtelná duše.

Každá církev je organizací lidí - může fungovat dobře nebo špatně. Může z lidí tahat peníze nebo jim nezištně pomáhat. To ale na náboženství, které tato církev zastupuje, nic nemění.

Ze které náboženské knihy usuzujete, že náboženství je dogma a popírá rozum?

0/0
3.7.2012 9:27

Amdusias

Re: K církvi se hlásí přes 14 milionů lidí

Například bible? Bible je tak rozporuplná. Na jedné straně bůh miluje lidi (upozorňuji vševědoucí bůh, takže by měl znát i svoji budoucnost), otočíš list a bůh lituje , že učinil člověka na zemi? Já se ptám, jaktože to nevěděl? Vševěd.

Mimochodem v celém vesmíru není ani zrnko dobra nebo zla. Tohle si vymyslel člověk, aby tomu přizpůsobil svou morálku. Když totiž šlápnete do mraveniště , tak to pro vás bude menší zlo, skoro nic. Pro mravence to bude apokalypsa. Jsou další a další příklady bludů. Víra se nedá vědecky doložit. Je to jen víra tzn. dogma, jestli víte co to znamená.

0/0
3.7.2012 9:45

thelucky1

Re: K církvi se hlásí přes 14 milionů lidí

Není v tom rozpor. Bůh stvořil člověka a dal mu svobodu. Litoval toho, že některý jedinec nebo skupina lidí, ač mají jasný návod - Bibli, v souladu s tímto návodem nejedná. Je potřeba chápat, že Bůh člověka nechová jako dobytek, ale vychovává k poznání. Bůh má nepochybně intelekt a docela možná i emoce. Proto je schopen třeba lítosti. Text je potřeba vnímat jako sdělení v kontextu - to, čeho se dopouštíte, je v tomto případě natolik špatné, že by to zasloužilo vymazat vaši existenci.

Dobro a zlo jsou abstraktní pojmy, které označují způsob chování člověka. Dobro a zlo jsou všude tam, kde jsou lidé. Každý člověk intuitivně pozná, co je dobré a co zlé už od narození.

Dogmatismus je, když si něco vykládáme účelově a nejsme schopni

připustit jinou interpretaci. Váš postoj se dá z mého úhlu pohledu směle

označit za dogmatismus. To mraveniště jsem tak úplně nepochopil. Šlápnutí do mraveniště nijak s náboženstvím nesouvisí, alespoň v Bibli o něm nic není:)

0/0
3.7.2012 10:07

Amdusias

Re: K církvi se hlásí přes 14 milionů lidí

Bláboly, jen samé bláboly. Je vidět, že nedokážete rozpoznat rozpor. Říkáte, že lidi nechová jako dobytek, ale přitom je vlastnně tak chová, když usoudí, že se nechovají podle jeho návodu. Já mohu vědu exaktně doložit vy boha nikoliv. To je to vaše dogma. Prostě blud z lidské hlavy.

0/0
3.7.2012 10:12

thelucky1

Re: K církvi se hlásí přes 14 milionů lidí

Co myslíte tím, že umíte dokázat vědu exaktně? Jakože umíte vědecky popsat, jak se z anorganické hmoty stala organická hmota? To zasloužíte nobelovku:) A pokud to někomu předvedete, budete pravděpodobně druhý po Bohu:)

O tomhle věda tvrdí, že neví, jak se to stalo. A vy si k tomu přidáváte vaše dogma, že Bůh to určitě nebyl.

Většina lidí na planetě má jiný názor než vy:)

Měl byste si něco opravdu přečíst od začátku do konce, než to začnete plamenně popírat. Ať vůbec víte, o čem je řeč:)

0/0
3.7.2012 10:26

Červená_Karkulačka

Re: K církvi se hlásí přes 14 milionů lidí

Jsou zde i souvislosti :-).

Víre bez vědy se stává pověrou, ale věda bez víry vede k pochybnostem.

Obávám se, že se zaměňuje příčina a důsledek.

0/0
3.7.2012 14:18

Červená_Karkulačka

Re: K církvi se hlásí přes 14 milionů lidí

Možná jsem to nedokončil. Chtěl jsem tím říct, že kdybyste jako správný vědec nevěřil, že budete úspěšný, nikdy byste se do žádného pokusu nepustil. Stejně tak je víra šlápnout poprvé na schod v domě, kde jsem nikdy nebyl a nemám tedy zkušenost, zda ty schody jsou kvalitní a nezbourají se. Jakmile na ně došlápnu, mění se víra ve znalost..atd.

0/0
3.7.2012 14:23

huggo1

Re: K církvi se hlásí přes 14 milionů lidí

Můžete nějak konkretizovat to "dobro"?

0/0
3.7.2012 10:27

thelucky1

Re: K církvi se hlásí přes 14 milionů lidí

Dobro je pomoc potřebnému.

0/0
3.7.2012 10:43

Červená_Karkulačka

Re: K církvi se hlásí přes 14 milionů lidí

Právě proto, že se dobro špatně definuje bylo vytvořeno zlaté pravidlo a to uznávají téměř všechny věřící skupiny:

Jak chceš aby se lidé k tobě chovali, chovej se ty k nim a co sám nemáš rád nečiň druhému.

Snadné jak facka a pokud by se dodržovalo, dají se vyhodit všechny zákoníky....

0/0
3.7.2012 14:03

Sharpe

nabozensky tmar.

: Náboženství je podstatným obsahem duchovního života člověka, k žití je tak potřebné jako vzduch – právě proto ho mnozí ani nepozorují, jak nepozorují vzduchu a neváží si jeho životodárnosti. (Ostatně ve velkých městech čistý vzduch platí se draze a náboženství taktéž se hledá nejúsilněji!)… jak úžasně intensivní je duchovní práce moderních theologů! Na to právě se zapomíná, že přece v každé vísce je akademicky vzdělaný duchovní a že celé to ohromné těleso církevní úsilně pracuje. Zvláště v zemích protestantských theologie vlastně konkuruje filosofii, zvláště však charakterizuje tuto theologii zvláštní kritické uvědomování náboženské a hledání nových forem a formulí náboženských. (T. G. Masaryk: Moderní člověk a náboženství, 1934)

+2/0
3.7.2012 1:45

Novotnak

Je jen otázkou krátkého času desetiletí max staletí,

kdy církve i majoritní čírkve zaniknou úplně, nebo z nich zůstanou jen malinkaté ostrůvky fanatiků.

0/0
2.7.2012 23:56

Sharpe

Re: Je jen otázkou krátkého času desetiletí max staletí,

To je opsano s Marxe a rekl to v 19 tem stoleti

+1/0
3.7.2012 1:42

Vladimír Škopek

Re: Je jen otázkou krátkého času desetiletí max staletí,

...v tomhle výhledu by byly brzy nahrazeny něčím jiným, možná nenávistným islámem. Proč? Protože život založený na konzumu nemůže dlouhodobě nikoho uspokojit, což už vidíme teď. Člověk prostě potřebuje nějakou duchovní oporu, jinak je v takovým morálním balastu jako my teď , kdy nám vzali náhražku náboženství (komunismus) a ta nová a chabá -  konzum za použití socialismu i liberalismu - se brzy vyčerpala. Křesťanství, které do sebe začlěnilo antické myšlení, bylo poměrně vhodným směrem, který nás dostal na první civilizační příčku. Ale co dál?

0/0
9.7.2012 20:52

opportunity

Škoda,

že nenapíšou něco o vzniku téhle církve.

+1/0
2.7.2012 23:06

Dr.Onufrakova

Závislosť na sekte má častú recidívu, netešte sa

Už prvotné spadnutie do sekty je často výmena za oslobodenie z inej závislosti, napríklad z drog. Však sekty aj lovia v takýchto komunitách. Tu to bude iné, lebo väčšina sa do sekty narodila. Ale recidíva je pravdepodobná.

0/0
2.7.2012 20:44

yjly

Jen křesťanistická©Já sekta, jejíž vovečky dostávají rozum..

Celosvětově to jde pomalu.... ale jde...

0/0
2.7.2012 18:31

ducatofil

Ty důvody jsou OK,

lepši, kdyz takovito "verici" si zalozi svoji cirkev, nez by ostatnim vericim vnucoval svoji predstavu.

0/0
2.7.2012 18:14

Sarka G Weatherwax

Proboha ziveho - iDnes -

to uz fakt nemate o cem psat? Desitky ovecek vystoupily z cirkve? No to je veru svetoborna udalsot. Rekla bych stydte se, ale vy evidentne nevite co to je.....:-/

+1/0
2.7.2012 18:08

bezdukátů II

Re: Proboha ziveho - iDnes -

a třeba někde stovky dalších oveček tam vstoupily:-)

0/0
2.7.2012 18:33

konecone

Tak trochu nechápu na co ta zpráva je.

To má nějak zdiskreditovat Romneyho nebo není o čem psát?

+2/0
2.7.2012 17:35

antidepka7

Re: Tak trochu nechápu na co ta zpráva je.

Okurková sezóna....Dinosauři měli místo šupin peří.... a teď toto. Prostě samé mimořádně aktuální informace, které jistě radikálně změní životy mnoha lidí...:-)

0/0
2.7.2012 23:00

Johanka z parku

Ovečky se vzepřeli dogmatismu - nevídáné!

8-oR^

0/0
2.7.2012 17:33

stagger

Re: Ovečky se vzepřeli dogmatismu - nevídáné!

Však se rychle zhoufujou v jiném stádečku ... holt ovečky :-/

0/0
2.7.2012 17:41

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.