Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Odsun Němců byl logický, řekl Klaus k výročí vyhlazení Ležáků

Odsun Němců po válce byl logickým vyústěním tragické kapitoly dějin, řekl prezident Václav Klaus při příležitosti 70. výročí vyhlazení Ležáků nacisty v neděli dopoledne u památníku obětí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

jpvJ

Co takhle udělat tlustou čáru a jít dál?

Němci byli odsunutí i z jiných zemí, jako z Polska, Nizozemí, Rumunska, Maďarska, bývalého SSSR, či Jugoslávie. všude docházelo k hrůzným axcesům, např. v Jugoslávii, kde působili silné partyzánské oddíly docházelo k hromadným mstám a mohl bych pokračovat. Obyčejných lidí mi líto rozhodně je, návrat Němců na svoje bývalá územ a navrácení jejich majetků  by ale způsobil nové vysídlení populace, která se zde usadila a která se zde již i narodila. Ne všichni Němci byli špatní a ne všichni Češi jsou špatní. Všude se najdou normální lidé a všude se najdou i ti druzí, tedy hajzlové. Tak je to ale u všech národů. Pevně doufám, že nás v budoucnu státy, které takto rozhody podrží a že nedojde k ústupkům podobným Mnichovu. Každý ví, jak to dopadlo.

http://www.sources.com/SSR/Docs/SSRW-Expulsion_of_Germans_after_World_War_II.htm

0/0
25.6.2012 10:27

nenovak

Re: Co takhle udělat tlustou čáru a jít dál?

V každém národě se najdou dobří i špatní lidé, to máte pravdu. Ale v Německu byl ten poměr zlých k dobrým přece jen vyšší než u nás. Pokud si myslíte, že ne, pak nesmyslně relativizujete zlo.

+1/0
25.6.2012 14:41

55108311

Re: Co takhle udělat tlustou čáru a jít dál?

Dnes je ovšem ten poměr obrácený.

Myslím, že v Německu se dnes těžko bude hledat někdo, kdo by schvaloval nebo relativizoval zabíjení nevinných civilistů v Lidicích nebo Ležákách.

Ovšem jsou spousty Čechů, kteří zabíjení nevinných sudetských Němců relativizují nebo dokonce reagují slovy "dostali co si zasloužili".

0/0
26.6.2012 13:38

jakubhajek

Re: Co takhle udělat tlustou čáru a jít dál?

Uveďte pro svoje tvrzení relevantní zdroj.

0/0
4.7.2012 13:32

Oslíčkové otřeste se

Bývalé Sudety jsou často romanticky líčeny jako kvetoucí..

zahrada v české žumpě. Romantizujícím obdivovatelům Němců ale nikdo v obecné škole neřekl, že to byla po Velké hospodářské krizi nejpostiženější oblast ČSR. Byli chudí i předtím, po krizi jim nezbylo nic. A mimochodem ty fabriky patřily v drtivé většině německy mluvícím ŽIDŮM, ti byli posláni svými kulturními spoluobčany na likvidaci.

Ps. V letech 1990-93 by bývalé Sudety ještě s Němci šly cestou Kosova, tedy humanitárního oddělení, troufám si tvrdit

+1/0
25.6.2012 10:13

Vyškolený_1

Re: Bývalé Sudety jsou často romanticky líčeny jako kvetoucí..

Asi by jim to odtržení neprošlo, ale dusno by zde kolem toho bylo pořádné a asi navěky. Z dlouhodobého hlediska je lepší, že jsou pryč.

0/0
25.6.2012 16:48

Kopřiva

Logiku v tom nevidím.

Mstít se nevinným německým starcům, ženám a dětem za zločiny, které spáchali jiní, často nepotrestaní němci, nemá žádnou logiku. Odsun byl etnická čistka. Je to stejný zločin, jaký spáchali konkrétní němci v Ležákách či v celé Evropě. Klausovo ženě a dětem se také nikdo nemstí za zpackanou privatizaci. Odsun byl na proveden na objednávku bolševika, právem se obával, že ho původní obyvatelé Sudet volit nebudou. Díky odsunu vyhrál bolševik volby v roce 1946 a toto vítěztví mu umožnilo uskutečnit v roce 1948 převrat.

+1/0
25.6.2012 8:33

Oslíčkové otřeste se

Re: Logiku v tom nevidím.

Ano, byla to čistka, válečný akt, byť vykonaný "po válce". Jiná možnost ale tehdy asi nebyla.

Stejný zločin jako v Ležákách to nebyl - Češi byli vyvražděni a Němci vyhnáni. V tom vidím zásadní rozdíl, spolu se svým 6-tiletým dítětem.

0/0
25.6.2012 10:10

55108311

Re: Logiku v tom nevidím.

Vyvražděno bylo Němců dost (a to včetně dětí). A pro jistotu stát na tyto zločiny vyhlásil amnestii.

0/0
25.6.2012 11:26

nibor

Re: Logiku v tom nevidím.

Amnestie se měla týkat  "spravedlivé odplaty". když třeba lidi udělali krátký proces s nějakým esesákem. A co se samotných zločinů při odsunu, ty byly a jsou odsouzeníhodné, ale zavražděn byl jen zlomek sudetoněmecké populace na rozdíl od obyvatel Lidic a Ležáků. .

0/0
25.6.2012 13:23

55108311

Re: Logiku v tom nevidím.

Lidice a Ležáky byly izolované akce, nelze to srovnávat s odsunem/vyhnáním jako celkem.

To je jako říkat, že nacisté v celém Česku zavraždili jen zlomek české populace.

0/0
25.6.2012 14:24

nibor

Re: Logiku v tom nevidím.

Bolševik by se určitě ohlížel na volby třeba v Polsku, Maďarsku.... Kdyby tady zůstali Němci, tak by nás prostě prohlásili za zemi s nepřátelským obyvatelstvem.

A hlavně, odsun nebyl trestem, nýbrž preventivním opatřením. V roce 1945 se nikomu o nějaké Evropské Unii ani nezdálo, báli se dalších válek.

+1/0
25.6.2012 13:21

SYETEY_KOTZOUR_nežere_yeleny

sedivak zase sbira body nacionalistu

ja teda vidim problem dneska uplne obracene. nemci v pohranici zretelne chybi. je tam jenom bordel a zlocinnost. po valce nemci s krvy na ruce rozhodne necekali na dekovacku od rusaku nebo nasich a zmizeli. na tech slusnych co zustali se cesi pak s gustem pomstili.

+1/0
25.6.2012 6:34

Lanta 20O4

A ještě jeden detail

Sice nepodstatný,ale taky o něčem svědčí. Podívejte se jak vypadaly sudety když je obývali němci a jak vypadaly poté co je zabrali češi a jak vypadají mnohdy i dnes. Za němců ta města a obce žily a byly krásně udržované. Poté co se o to začali "starat" češi to začalo chátrat a život se z těchto oblastí defacto vytratil.....tak buďte na to hrdí,vy vlastenci. Máte totiž být na co;-);-D Já jdu raději spát......

+2/0
25.6.2012 0:46

jpvJ

Re: A ještě jeden detail

Žiju v sudetech a nemám pocit, že by zde nebylo hezky. Nové výstavby, obce udržované, nic tu nechátrá, každý rok soutěžíme o vesnici roku, asi bydlím na Marsu!

0/0
25.6.2012 0:51

Lanta 20O4

Re: A ještě jeden detail

Máte velkou smůlu ,že jezdím pravidelně na českolipsko a trochu (tedy celkem dost) to tam znám. Takový Bor je vážně přehlídka nezchátralých staveb;-D Ano,mnoho obcí už se opravilo a nebo opravuje,ale to je tedy fofr po těch letech od války,že? ;-D

0/0
25.6.2012 0:54

chytrolínek

Re: A ještě jeden detail

Vážený, nechci se vás dotknout, ale podívejte se na dobové fotografie. Naplavenina, která zabrala domy po Němcích, si s nimi v  mnoha případech nevěděla, nebo nechtěla vědět rady. A věřte, že ti, co se řádně o "ukradený" majetek starali, nebyli nikdy nařknuti z podlého chování. Jak jsem napsal, drtivá většina odsunutých Němců svůj osud přijala a mnozí se při návštěvě Čech zastavili a snažili se dopátrat majitelů a to ne ve snaze ve znovunabytí ztraceného, čož bylo blby prezentováno, ale ve snaze o navázání přátelských vztahů. Prostě stejně jako je určité procento dobytků ve společnosti české, tak je i v německé, drtivá většina Němců byla a je ale slušná.....

0/0
25.6.2012 1:04

jpvJ

Re: A ještě jeden detail

S těmi Němci bych i souhlasil, s pár jsem také mluvil a většina mi řekla "Všechno dobrý". Co mě ale dokáže naštvat je podstata věci. Stalo se nějak moderní překrucovat fakta a pár evidentně zmatených Čechů dává příčinu války a jejich následků právě Čechům. Není to tak a já jen hájím historická fakta. Budu se opakovat, ale Odsun nastal po prohrané válce z rozhodnutí vítězných mocností. Němci to ví, ale čeští vlezněkamisté dodnes ne a odmítají to. Vinu hledejte v chování tehdejšího Německého státu a ne mezi našimi lidmi, jinak jste horší, než tehdy oni, myslím tím Němci, kteří toto zlo a jeho důsledky a následky způsobili.

0/0
25.6.2012 7:32

SYETEY_KOTZOUR_nežere_yeleny

pochazim z rumburku

takze jen maly vycet mist o kterych nema cenu debatovat: rumburk varnsdorf jirikov sluknov krasna lipa... a mohl bych pokracovat. vsude jen stranicka mafie opryskane baraky a bordel. slusne podnikat se tsm neda. zil jsem tam dost dlouho. po prestehovani velka zmene. pokazde kdyz prijedu za rodici tak se zhrozim jsk to tam vypada a chodi

0/0
25.6.2012 6:40

VyMeTaky

Re: A ještě jeden detail

Spíš se mne dotýká, co Němci způsobili milionům nevinných celého světa, než to, co v důsledku toho potkalo Němce kdekoli ve světě.

0/0
25.6.2012 3:01

SYETEY_KOTZOUR_nežere_yeleny

Re: A ještě jeden detail

pochazim odtud. 100% souhlas. odstehoval jsem se pryc. severni cechy pohranici jsou des a hruza. krasna krajina ale svoloc natazena z cele cs ten kraj dorazila.

0/0
25.6.2012 6:30

Éter1

Re: A ještě jeden detail

Berte v potaz, že po vyhnaných sudetských němcích domky často několik let chátraly bez nových majitelů.

A také potom byly přiděleny lidem, kteří toho moc neměli, neměli kde bydlet a nebo to často bývala takzvaná "spodina". Takže vývoj Sudet byl jasný.

Dnes si nemyslím, že by byly nějak zanedbané.

0/0
25.6.2012 10:25

Pierre de Croissant

Re: A ještě jeden detail

což o to, ubytovny stráží a domky jejich rodin v okolí koncentračních táborů byly též krásné a udržované.

No a co že ty věci - domy byly pěkné? Když v nich bydleli často vlastizrádci a zločinci.to

0/0
25.6.2012 12:53

tronik

Vlastni zkusenost.

Jeden muj deda byl moravsky nemec. Nikdy nebyl fasista. Jako clovek s nemeckou narodnosti musel po obsazeni CSR do armady. Babicka byla moravacka. Druhy deda byl moravak. Deda...Nemec...vzdy rikal...Nemci zaslouzili si trest...Nenechal se odsunout. Kvuli tomu ze byl Nemec ... tak maminka nesmela ani na skolu. PRESTO.NIKDO NIKDY V NASI RODINE NEZPOCHYBNIL ODSUN A VINU NEMCU. Byl jsem vychovavan jako vlastenec, nikoli nacionalista. Toto slovo casto zamenuji lide, kteri si hraji na intelektualy. Nemci nemaji uz na NIC pravo. Omluva byla. Co vim od svych pribuznych v Nemecku...nafukuji to hlavne politici a novinari. Jsem rad, jak v teto otazce vystupuje president. Stejne jako i k EU. Vse i co rikal o Eu se potvrzuje.

+1/0
25.6.2012 0:21

jpvJ

Re: Vlastni zkusenost.

Většina Němců chce mít od toho už pokoj, je mi na nic hlavně z našich lidí, kteří jsou názorově úplně mimo a boj proti komunismu si vysvětlují, jako ospravedlnění nacismu. Možná neví o tom, ale prakticky dělají to.

0/0
25.6.2012 0:30

chytrolínek

Re: Vlastni zkusenost.

Němci chtějí mit pokoj, tak že by Klaus rozdmýchaval plamínek?

0/0
25.6.2012 0:37

Lanta 20O4

Re: Vlastni zkusenost.

Přesně tak...němci chtějí mít klid. Oni se se svou minulostí vyrovnali a chyby přiznali. Náš Klaus se ale nezapomene při každé příležitosti do němců navézt a musí si vždy rýpnout. Je vidět,že minimálně Klaus se s historií vyrovnávat nechce a místo toho chce jen prudit a vyvolávat zbytečné rozpory a vášně:-/

0/0
25.6.2012 0:40

chytrolínek

Re: Vlastni zkusenost.

Klaus je arogantní, sebestředný, a hlavně senilní stařík, svými výroky v poslední době to jen potvrzuje. Bohužel vyrovnat se s přešlapy a uznat chybu, je pro něj nepřípustné viz. zcizené pero, které si rval do kapsy jako klučina kradoucí v obchdě a jeho následné až přihlouplé výmluvy, že mu pero věnoval chilský prezident, který na to zapoměl, to byla síla. Pokud tedy nekradl, proč se po nějaké době vyjádřil, že by si utrhl ruku, což by byl zbytečný akt, tedy pokud by opravdu nekradl.......

0/0
25.6.2012 0:49

Lanta 20O4

Re: Vlastni zkusenost.

Asi by mluvil jinak kdyby mu nějací "spravedliví" češi rozbili po válce hubu a zabavili veškerý majetek jen proto,že byl německé národnosti........to by asi hned bylo po vašem vlastenectví

0/0
25.6.2012 0:30

chytrolínek

Re: Vlastni zkusenost.

Potvrzuje se také to, že odposlechy ohrožují demokracii? Klaus je pro ČR v poslední době ostudou a pokud chce kritizovat, měl by mít za sebou výsledky, on má jen politiky rozkrádaný stát. A k tomu dědovi, ten můj také lví podíl Němců na válce nezpochybňoval, měl však velké výhrady k vině kolektivní. Vždy říkal, že byli odsunuti i lidé, kterým se mnozí Češi nemohli v odporu k Hitlerovi rovnat a nebylo jich málo. O dobrých vztazích svědčí fakt, že mnozí se snažili udržet kontakty s rodinami, které se nastěhovali do jim sebraných domů, na které si již nikdy nedělali nárok, až do své smrti. Oni prostě svůj díl viny přijali, byli to chrakterní lidé, ne řvouni volající po pomstě.......

0/0
25.6.2012 0:33

Lanta 20O4

To játro

na závěr jednoho příspěvku se ptáš, proč jim (němcům)  to nevrátit ve stejném stylu ? Tak já ti odpovím. Protože pak seš na tom co se týče viny naprosto stejně. Proto ! Pokud chceš být lepší a vzejít z boje jako morální vítěz,pak tou stejnou mincí oplatit nesmíš. Takhle si fakt nemáme s němci co se týče morálky co vyčítat a měli bychom i my za českou stranu být schopni z oficiálních míst přiznat,že jsme se určitých křivd dopustili i my......dokud tak neučiníme,pak se nikdy s historií nevyrovnáme. Nejde o omluvu,ale o schopnost pojmenovat fakt a připustit pravdu i když je pro nás nepříjemná a bolí.........

+1/0
24.6.2012 23:34

jpvJ

Re: To játro

Pan prezident Václav Havel se přece omluvil za celý národ, to chceš, aby se omlouvali všichni Češi po jednom? Jseš vůbec při smyslech? Co vy Němci ještě vůbec chcete? Opravdu HNUS!

+1/0
24.6.2012 23:38

chytrolínek

Re: To játro

Hnus, co je to hnus, kolaborace Čechů s nacisty, tak to jo........

0/0
24.6.2012 23:40

Lanta 20O4

Re: To játro

Tak za A nejsem němec (s germány nemám naprosto nic společného), jen nejsem nacionalista a za B to,že se omluvil V. Havel by bylo sice pěkný kdyby to vše pak nepodělal svými kecy na adresu němců Klaus,kterej si do nich dost často a rád rýpne........

0/0
24.6.2012 23:41

jpvJ

Re: To játro

Ale máš s germány něco společného, a to s těmi, co nenávidí Čechy, jinak bys nepsal/a takové hovadiny. Rozumní Němci ti se.ou na tu tvoji obhajobu! Jinak, kdo si do nich v Evropě občas nerýpne? Za to není třeba špinit celý náš národ!

0/0
24.6.2012 23:50

Lanta 20O4

Re: To játro

A kdo špiní český národ víc? Já,který přiznávám,že češi za války trpěli a někteří pak naopak to utrpení způsobovali nevinným němcům a nebo ty,který nad touhle kapitolou zavíráš oči a tváříš se že češi byli nevinnost sama? Podle mého názoru lež špiná český národ daleko víc než nepříjemná a krutá pravda......já němce neobhajuju. Nemám proč. K němcům nemám žádný osobní vztah. Jen nesnáším umělý a falešný nacionalismus,který je prezentován Klausem a jeho okolím. Prtostě nemám rád faleš a pokrytectvíRv

0/0
24.6.2012 23:54

jpvJ

Re: To játro

A ti nevinní Němci byli kteří? Naši lidi pod nimi žili šest let, odsun byl proveden během krátké doby a útrapy a ponížení se zde nedají srovnávat. Šest let poprav, mučení a teroru! Budete asi mladý a i přes to se vám takto ozvu. Srovnáváte naprosto nesrovnatelné a za bídou postižených Němců stojí tehdejší Německý stát. Tam hledejte viníka, tam hledejte příčinu!

0/0
25.6.2012 0:09

Lanta 20O4

Re: To játro

Asi je těžké se s vámi bavit za stavu kdy pro vás každý němec žijící na území tehdejších čech byl zločinec a okupant. Asi pro vás bude velkým překvapením,že zde žilo mnoho čechů,kteří dokonce čechům v těžkých časech i pomáhali a ukrývali je u sebe před gestapem. Ti pak na tu svoji dobročinnost mnohdy dost tvrdě zaplatili rukou "spravedlivých" čechů.......s vámi to fakt nemá cenu. Jste holt natolik nacionalisticky uvažující,že nepřipustíte českému národu naprosto žádnou byť sebemenší chybičku. Za vše mohou vždy ti druzí........Rv

+1/0
25.6.2012 0:18

chytrolínek

Re: To játro

Pokud jste "starý" tak jistě víte, že příčina války nebyla v Německu jako takovém, ale v nenažraných vykořisťovatelích, kteří dřeli lidi z kůže jen proto, aby mohli žrát zlatá vejce. Nepřekrucujte fakta jen proto, že se vám to právě hodí, je to výraz malosti.......

0/0
25.6.2012 0:19

Lanta 20O4

Re: To játro

Mimochodem,moje babička mi mnohokrát vyprávěla co zažila v německu coby totálně nasazená. Mnohdy se k ní němci chovali líp než češi. Koneckonců i díky českým podrazákům a kolaborantům se do toho německa na udání dostala:-/

0/0
25.6.2012 0:24

Éter1

Re: To játro

Lanto, vy máte zkušenosti od babičky, ale já například od té své vím, že když čekala třetí dítě, manžela který šel po poli němci zastřelili, a to naprost bezdůvodně. Také vím, že jí dvouletá dcera v náručí umřela na příušnice,, neb jí řekli, že léky mají jen pro německé děti a tak čekala, až se malá konečně udusí, aby měla po bolestech.

Pokud by někdo vaší rodině ublížil, určitě byste se zachoval podobně. I ti slušní němci, kteří tu žili, se prostě svezli s většinou. Němci také nevybírali vinné a nevinné, tím myslím účastníky odboje. Šmahem popravili koho je napadlo. Němci podle mého názoru, mohou být rádi, že většinu z nich češi po válce nezabili, ale jen vyhnali.

Němci vedli válku a po její prohře museli počítat, že se jim dostane odplaty. V našem případě ještě velice mírné.

+1/0
25.6.2012 10:33

chytrolínek

Re: To játro

Vaše uvažování je tak primitivní, až to bolí. Napsat někomu, kdo neschvaluje odsun sudetských Němců a princip kolektivní viny, že je germán, to je um. Takže dle vašeho "nadupaného" mozku, pokud neschvaluji vyvražďování Židů a Romů, jsem Žid a cikán, tak to je opravdu k popukání............

0/0
25.6.2012 0:00

jpvJ

Re: To játro

O odsunu sudetských Němců nerozhodovali Češi, ale vím, že byli rádi, že se zbavili Němců, kteří jim neudělali nic dobrého. Srovnejte si to v hlavě a nemanipulujte s mými příspěvky.

0/0
25.6.2012 0:17

chytrolínek

Re: To játro

Manipulujete vy a to s fakty. A víte, že Češi "byli rádi", že se Němců zbavili, škoda jen, že rádi byli tak, že jim s chutí okamžitě zabrali veškeré majetky.....

0/0
25.6.2012 0:23

jpvJ

Re: To játro

A Němci při okupaci a odsunu Čechů z pohraničí jim je snad nezabrali? Seš vážně idiot?

0/0
25.6.2012 0:32

chytrolínek

Re: To játro

Já jsem idiot a vy asi nevíte, že v pohraničí hospodařili Němci o kterých mluvím po generace, Ale co, jen slabí a hloupí jedinci reagují vulgárně......

0/0
25.6.2012 0:39

jpvJ

Re: To játro

Dobře, nechal jsem se unést, omlouvám se tedy, byli zde ale i Češi, ti odsunutí, co se stalo s jejich majetky? Nemluvím nyní o Němcích.

0/0
25.6.2012 0:43

chytrolínek

Re: To játro

Byly jim po válce na chvíli, než nim je sebrali komunisti vráceny?

0/0
25.6.2012 0:52

jpvJ

Re: To játro

Vy rozdělujete Němce na fašisty a ty ostatní, Češi jsou u vás ale jedna banda, jak to tak chápu. Pane, taky nebyli všichni komunisti a taky všichni neschvalovali to, co pod ruskými bolševiky, kteří sem dorazili právě díky Němcům, v poválečné době dělali. Já jsem ochoten přiznat a vím to, že slušní lidé se najdou všude, zrovna tak, jako šmejdi a podrazáci všeho druhu. Neházejte tedy všechny do jednoho pytle.

+1/0
25.6.2012 7:47

Doktor JÁTRO

Re: To játro

S tím nesouhlasím....já se řídím heslem-KDO SEJE VÍTR,SKLIDÍ BOUŘI.....němci seli vítr,tak sklidili bouři A TO 100% SCHVALUJI......i Churchil řekl že dáme němcům spolknout ještě větší dávku zla než do jakých oni uvrhli lidstvo,a pod tím heslem se ve dne v noci na německá města sypali tuny zápalného fosforu a bomb....a tam přece taky mohlo BÝT PÁR NEVINNÝCH NĚMCŮ kteří za nic nemohli

Němci rozpoutali největší utrpení a to že jim to češi vrátili,a ještě ani zdaleka ne v takové míře a třeba i na nevinných lidech,PROSTĚ SCHVALUJI....a nevidím na tom nic nemorálního

+2/0
24.6.2012 23:43

Najdete na iDNES.cz