Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Už skončeme s tím bombardováním Řecka výzvami o utahování opasků

Zdálo by se, že krize eura a nedávné oslavy výročí nástupu královny Alžběty na trůn nemají nic společného. Ve skutečnosti obě události šíří důležité sdělení: totiž jak silný je pozitivní výklad a jak je nemožné bez takového výkladu zvítězit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

kanella

ano

Dekuji!!!!!!

0/0
18.7.2012 14:02

ProMoDro

Jasně :-)

všechno jim odpustit a nechat je začít znovu :-) . Že jsou líní a rozmařilí o tom žádná ! Se nedivím němcům že už nechtějí podporovat blahobytný styl života nějakých flákačů. Rv

0/0
15.7.2012 3:17

ricpic3

Strašný kecy

takovou snúšku blábolů jsem už dlouho nečetl...

0/0
30.6.2012 9:46

Dluhy se neplatí

Ať Řekové začnou rozprodávat majetek, jako při každém jiném

bankrotu.

Věřte tomu, že prodej například Rhodosu by na úhradu státního dluhu pravděpodobně stačil.

+6/0
25.6.2012 9:52

petrph

Re: Ať Řekové začnou rozprodávat majetek, jako při každém jiném

Asi nechápete rozdíl mezi bankrotem státu a bankrotem podniku. V případě bankrotu podniku ten podnik ztrácí svou právní samostatnost, do vedení je dosazen konkurzní správce který má za úkol ho rozprodat na úhradu dluhů-a podnik pak buď přestane existovat, a nebo ho plně převezme věřitel.

Kdežto, stát i když zbankrotuje ,neztrácí tím svou právně-zahraniční suverenitu, a nikdo mu nemůže nařizovat že by měl něco rozprodávat nebo někoho poslouchat. Stačí si připomenout neblahý osud Maxmiliána Mexického- kterého Francie dosadila (s pomocí svých armád) na post císaře Mexika i proto aby zde vymohl dluhy, které Mexiko Francii dlužilo. A když ho pak mexičtí republikáni dostali do rukou, tak ho odstřelili jak psa...

0/0
26.6.2012 7:53

JBetak

Re: Ať Řekové začnou rozprodávat majetek, jako při každém jiném

Vy zase zdá se nechápete, že zde je problém a hledá se k němu řešení.

0/0
17.7.2012 8:42

petrph

Re: Ať Řekové začnou rozprodávat majetek, jako při každém jiném

To řešení jsem přece nastínil. Stát vyhlásí bankrot, prohlásí že svoje dluhy platit nebude,protože na to nemá, takže je smaže a tím to skončí. Investoři, kteří mu půjčili, o svoje peníze příjdou a nemají žádnou šanci je od nějak získat zpět. . Tohle věděli od začátku, že taková zcela legitimní situace může nastat.Nakonec, riziku bankrotu odpovídá i výše úroků, které od toho státu na dluhopisech kasírují. Takže, z hlediska investorů by byl ten problém zcela vyřešen.

Horší je to z hlediska toho státu - tedy Řecka.Tím že vyhlásí bankrot, se ocitá v dosti nestabilní ekonomické i politické situaci bez možnosti poskytovat základní úkoly státu A v zásadě jsou před ním dvě varianty-buď se z toho za pár let zmátoří, na úkor zhoršení ekonomické situaci svých občanů A nebo se z toho nezmátoří-a klesne na úroveň států třetího světa.

0/0
17.7.2012 8:58

mpixel

Ta autorka článku je mimo úplně každou větou.

v článku není věta, která by se nedala rozporovat.

+3/0
25.6.2012 9:48

Zirkon

naprosto mimózní Anna Marie

Četljsem jenom k textu: "Opravdu mají Řekové, Španělé, Portugalci a další Evropané

přijmout úsporný program, který je jim vnucován, protože v Německu a

dalších severoevropských zemích převažuje názor, že jsou rozmařilí a

líní?"  Odpověď je  snadná. Samozřejmě nemusí šetřit.  Mají sovobodou volbu zbakrotovat, což je  normální osud všech nezodpovědných hospodářů kteří senechali svést k dlouhodobému životu nad poměry. Je to očistná procedura jak  pro dlužníka tak  i pro  věřitele. Pak mají všichni šanci i odrazit se ode  dna !  Alternativou je jen  trvalá agonie, což prosazuje  Eurokmisariát  i většina  zbabělých  Evropských vůdců. 

+9/0
25.6.2012 9:20

RumBum

Re: naprosto mimózní Anna Marie

Bohuzel, severske zeme se jeste stale nepodivaly pravde do oci. A sice, ze nezachranuji Recko, ale predevsim samy sebe. Ze to vsechno smeruje tak ci tak do kytek, je samozrejme druha vec.

+2/0
25.6.2012 9:32

Dluhy se neplatí

Re: naprosto mimózní Anna Marie

Hloupý názor.

Kolik ty živíš lenochů a rozmařilců, abys zabránil svému bankrotu?

+1/0
25.6.2012 9:47

mpixel

Re: naprosto mimózní Anna Marie

není to hloupý názor. Zkuste hlouběji přemýšlet.

0/0
25.6.2012 9:49

Englishman

Re: naprosto mimózní Anna Marie

Je to velmi hloupý názor. Představa, že nějaký sát potřebuje z peněz svých daňových poplatníků zachránit dlužníky vlastních bank nebo odběratele vlastních firem je zcela nesmyslná.Výhodnější by bylo dotovat vlastní banky přímo nebo zavést šrotovné, ale i to je neracionální. Vydělat lze pouze na platících zákaznících, nikoli na neplatících.

+1/0
25.6.2012 10:14

RumBum

Re: naprosto mimózní Anna Marie

Souhlasim, ale ja mam pocit, ze to je presne to, co se ted deje.

0/0
25.6.2012 10:44

JBetak

Re: naprosto mimózní Anna Marie

Tak ho prezentujte tak, aby jako hloupý nevypadal.

0/0
25.6.2012 11:39

petrph

Re: naprosto mimózní Anna Marie

Právě že to "odražení ode dna" je pouze šance, která většinou výjde jen těm bohatším a velkým státům, které sice nemohly někdy krátkodobě  splácet své nezodpovědně nabrané megapůjčky , ale přitom mají dost vlastních zdrojů pro  financování  státu -jako bylo třeba před pár let Rusko.Ale za situace kdy už si stát půjčuje na běžný provoz, tak bankrot nic neřeší,musí si totiž půjčovat dál,odraz ode dna se nekoná,spíše ta dlouhodobá agonie. Státní struktura chátrá,výběr daní klesá,čím dál tím více státních zdrojů přechází (za nevýhodných podmínek)do rukou soukromého (většinou zahraničního)kapitálu,nelze udržet právní stát a tím ani podmínky efektivního poctivého podnikání. Přidejme ještě možnost devalvace měny-ta je ještě ztížená tím že by Řecko mělo napřed vystoupit z eurozóny, tu měnu si direktivně zavést -a až by pak měla ta měna přirozeně (spíš skokově) devalvovat. Což,naopak při nedostatečném právním zajištění a slabém mandátu řecké vlády může být spíše rána do vazu než pomoc ekonomice

0/0
25.6.2012 9:51

Englishman

Re: naprosto mimózní Anna Marie

Devalvace ale přece naopak pomůže tomu odrazu. A pokud stát neuživí zástupy těch, které dosud vyplácel, tak ty zástupy bude muset nechat prořídnout nebo jim bude muset vyplácet méně. V prvním případě bude více lidí donuceno se živit reálnou ekonomickou aktivitou, v druhém případě se o to mnoho lidí pokusí dobrovolně, protože sosání od státu se jim tak nevyplatí. Ideální je kombinace obojího.

+1/0
25.6.2012 10:22

petrph

Re: naprosto mimózní Anna Marie

Asi takhle - přirozená devalvace - pokud má stát vlastní měnu, tak může pomoci zlepšení situace. Nejlépe pokud působí kontuinuálně a může korigovat drobné propady ekonomiky.

Ale o tom v případě Řecka nemůže být řeči. Tam nepůjde prvotně o devalvaci, ale o měnovou reformu,kdy bude jedna pevná měna nahrazena jinou, která okamžitě  skokově ztratí většinu své hodnoty. Otázka je zda na provedení takového kroku má řecká vláda dost politické síly 

Ale i to by byl politicko-ekonomický čajíček,pokud by ta stará měna byla źrušena (a bankovky zneplatněny).Těžko říct,jaké podmínky budou platit,když euro bude dále platná měna okolních států-a co tedy bude vlastně bude či nebude přeměněno na drachmy.I třeba jen tím že by Řekové měli možnost i jen pár hodin před si všechna svá eura vybrat z bank a strčit před polštář. Nebo že vláda bude (muset) diferencovat v tom které smlouvy ponechá v eurech a které přepočte na drachmy. I proti Řecku jsou třeba možné mezinárodní arbitráže

0/0
25.6.2012 11:22

RumBum

Re: naprosto mimózní Anna Marie

no tak asi jedine reseni takove reformy je takove, ze zkratka stat zacne vyplacet vyplaty a duchody v nove mene. Bude to sice v prvnim okamziku sok, protoze novou menu nebude nikdo chtit akceptovat jako platidlo, ale  postupem casu nic jineho nezbyde, nez novou Drachmu prijimat. V prechodnem obdobi budou lide prechazet z uspor v Eurech na novou menu.

0/0
25.6.2012 13:10

petrph

Re: naprosto mimózní Anna Marie

I to je v krátkodobém období průšvih-dejme tomu jestli během dvou měsíců zdevalvuje měna o 50% (což se u zavedené drachmy snadno stane),tak na to zareagují i ceny- a vláda těžko bude moci vyplácet důchody a mzdy v reálné hodnotě 50%předešlého-čili je otázka jak to bude řešit, jestli nepřidá, nebo přidá - na to zvedne daně-nebo si prostě pár stamiliard drachem "přitiskne" každý měsíc navíc-čímž přejde ozdravná devalvace do hyperinflace.

Druhá věc je právě otázka, kdo bude ochoten, a kdo ne akceptovat drachmu jako náhradu eura v případě dlouhotrvajích smluv. že to asi budou muset být státní zaměstnanci a důchodci, je bohužel jasné. Jak se zachovají třeba banky-přepočtou si "svoje eura " na drachmy? (Popřípadě ještě jednodušeji, na účtech klientů to přepíší, ale jim samotným ta eura zůstanou v kapse). Jak budou třeba řešený úvěry, i třeba mezinárodní? Jak dlouhodobé smlouvy o státních dodávkách? Jak obchodní smlouvy?

0/0
25.6.2012 13:32

Zirkon

Re: naprosto mimózní Anna Marie

Tak jsem se dočetl, jak společně vymýšlíte  bezbolestný sametový průběh bankrotu, aby to nikdo příliš nepocítil.

V podstatě totéž neúspěšně  vymýšlejí soudruzi v Bruselu poslední dva roky. To je jako vymýšlet  perpetum - mobile.

Bankrot musí hodně  bolet, jnak to není bankrot , jinak se  nikdo nepoučí a  agónie běží dál.

My jsme  donedávna  žili s čtvrtinovou životní úrovní, kterou mají dnes  Řekové,(u důchodců to tuším platí stále)

a taky jsme  nespáchali hromadnou sebevraždu.

+1/0
25.6.2012 22:44

petrph

Re: naprosto mimózní Anna Marie

Ale o to právě jde, nejde o to aby byl bankrot bezbolestný, ale aby byl očistný. A to by tedy minimálně chtělo aby se při tom bankrotu "všem měřilo stejně" .A já jsem naznačil, že jemnou úpravou těch podmínek při přechodu na drachmy pak může stát třeba důchodcům a úředníkům vyplácet v devalvujících drachmách (čím je ožebračí), vybírat daně v devalvujícíh drachmách (čili vlastně nic nevybere), ale firmám a bankám (nejen těm zahraničním) bude platit v eurech-protože takto to vládní "poradci "  připraví ve smlouvách,čímž stát ožebračí - a na dlouhou dobu sebe..a už se z toho nevyhrabe a spadne mezi země třetího světa...

0/0
26.6.2012 7:39

A jedeme nanovo...

Nechápu, na co autor apeluje...

na jakou solidaritu, resp.: "...právě ve chvíli, kdy jsou nejvíce zapotřebí jednota a společné sdílení zátěže..." - to zní, jako kdyby Řecko, Irsko, Itálii, Portugalsko Španělsko zasáhla nějaká přírodní tragédie! Jenomže to je omyl, tyto země pouze dostihla jejich zodpovědnost! Po léta se snažili úprkem zmizet, aby jí neměli na očích, ale nakonec je všechny dostihla. V tom je zcela zásadní rozdíl! Tohle není okamžik, kdy je nejvíc zapotřebí společné sdílení zátěže!

+9/0
25.6.2012 9:08

RumBum

Re: Nechápu, na co autor apeluje...

ano, je to krize zodpovednosti, ale trochu jinak. Pri zavadeni Eura v podstate kazdy tusil, ze by z toho mohl byt velky prusvih (minimalne o Reckem zkreslovani dat si cvrlikali vrabci...). Jenze nikdo z klicovych politiku nerekl v pravy cas dost - a to ze 2 duvodu: nechtel byt za "euroskeptika" - coz je nalepka pro kazdeho, kdo nesouhlasi v politikou Francie a Nemecka a za druhe se kazdy bal, ze kdyz ukaze na nekoho jineho, priste by mohli ukazat i na nej.

A ve stejnem duchu se vede i "reseni" krize. Kazdemu je jasne, ze Recko dluhy nemuze splatit - minimalne v te podobe, jak jsou nastaveny ted. Ukazuje se ze zadna "spolecna evropa" neexistuje a kazdy kope hlavne sam za sebe. Proto se uz nekolik let politici nebyli schopni rozhodnout k nejakemu reseni. Stale se jen ceka, ze se to nejak samo vyresi - staci si prece pujcit penize a nekam je poslat - ony uz to nase deti nejak splati.

+1/0
25.6.2012 9:26

Zirkon

Re: Nechápu, na co autor apeluje...

Úprk před zopodvědností to je  vůbec  oblíbená Evropská disciplina. Hlavně  posledních  20 let.

+2/0
25.6.2012 9:28

petrph

jestli na to není poněkud pozdě

Přece nějaké dohody mezi Řeckem, Tureckem, a rozděleným Kyprem se mohly, i s pomocí EU dohadovat už dávno. A-díky (i třeba společné)  těžbě ropy a plynu se už dávno mohlo Řecko hospodářsky postavit na nohy. Místo toho ale právě EU přijala pozici věřitele Řecka a nutí ho k ohromným ekonomickým škrtům. A ani současná vláda Řecka nemá větší mandát než dále seškrtávat řecké výdaje a tím plnilo podmínky pro další poskytování půjček ze strany EU...Kde by asi tak mohla vzít mandát a finance pro diplomatickou i třeba vojenskou podporu svých nároků při otvírání těchto ložisek....Je sice fakt, že právě válečný konflikt je dost často konečným  řešením ekonomické krize, ale tak daleko to snad hnát nemusíme. Stačí když budeme ještě pár let Řecku půjčovat než se vyhrabe z nejhoršího-a pak mu ty dluhy odpustíme...:-)

0/0
25.6.2012 9:07

Paeris Kiran

Re: jestli na to není poněkud pozdě

Sever nemůže ty dluhy odpustit. To by znamenalo že padne většina penzijních fondů... a už není koho na severu zdanit aby to stát vyrovnal.

Ono už mají jaksi problém z čeho půjčovat. Další zvyšování množství peněz v oběhu si Německo nemůže dovolit... prodražuje mu to nákupy surovin.

0/0
25.6.2012 9:10

petrph

Re: jestli na to není poněkud pozdě

Sever už stejně o ty peníze přišel.A ty penzijní fondy už byly mezi investory, kteří museli polovinu svých investic v Řecku odepsat-právě na doporučení EU.  To že zatím nepadla je zapříčiněno tím, že fungují na principu letadla- to co jim tam vložili klienti před desítkami let, může být už dávno rozkradeno či prošustrováno- a dnešní penze se vyplácejí z toho  co se právě aktuálně od další generace klientů vybere...

0/0
25.6.2012 9:26

Zirkon

Re: jestli na to není poněkud pozdě

Pokud budou Řečtí vůdci lidé na  svých místech, tal vyhlásí ankrot a  nikdo je nemůže "nutit", aby to neudělali.

Na to nepotřebujete žádný zkon ani referednudm ani souhlas  Eurokomisariátu: Prostě kasa je  prázdná.

Nikdo nechce dál půjčit  za důstojných podmínek. Tudíž závazky státu  nebudou  nikomu hrazeny.  Začínáme  od nuly !  

Ostatně v posledních dvou stoletích si to řekové vyzkoušeli asi 5x. Na ostro.

0/0
25.6.2012 9:27

petrph

Re: jestli na to není poněkud pozdě

Tak jednoduché to není-jestli vyhlásí bankrot-a budou chtít udržet alespoň minimum státu, tak o ty půjčky potom budou muset žádat EU a MMF ještě úpěnlivěji a ještě potupněji. A nebo se tedy dostat na nulu-a tam tedy pěkně dlouho zůstat,asi jako rozvojové státy v Africe..

0/0
25.6.2012 9:34

ellinas

Ropa a plyn

Ono právě toto nerostné bohatství je příčinou toho,jak je Recko bombardováno.Ekonomičtí piráti se ho snaží ze všech sil zadlužit aby pak získali maximální těžařská práva.A uplatní politici jim to ze všech sil umožnují.A hloupí lidé pak v diskuzích píšou o líných Řecích,nadávají jim jak jen můžou a pak se k nim ještě přidá ten prezidentský vševěd.

0/0
25.6.2012 9:00

Paeris Kiran

Re: Ropa a plyn

A kdo taky má ty desítky miliard Euro které by byly třeba na vybudování infrastruktury jak těžební tak transportní? (nemluvě o rafinační... valná většina technologií se staví přímo na konkrétní zdroj- kupříkladu České rafinérie nejsou vybaveny na rafinaci argentinské ropy... více méně jsou schopni zpracovat jen tu Ruskou.)

Tak jednoduché to vážně není.

0/0
25.6.2012 9:03

ezra3

Re: Ropa a plyn

ano! Řekové jsou největší chudáci tohoto světa, všichni je berou na hůl, chtějí je ožebračit, chtějí jim diktovat, a tak Řekům nezbývá než okrádat turisty, lhát ve statistikách, vytvářet zbytečná pracovní místa, vyplácet si příplatky za příchod do práce, 13. a 14. důchody, vdovské a invalidní a.a.a.a.a..a já říkám vykašlete se na Řeky, nechejte je v jejich srabu a bídě, ať padnou na samé dno, protože jinak jim už nic nepomůže a donekončena tady budou psát ty bláboly o celosvětovém spiknutí!

+2/0
25.6.2012 9:55

JBetak

Re: Ropa a plyn

Jinými slovy jsme to my, kdo se celou tu dobu převlékal za Řeky a půjčoval si?

0/0
25.6.2012 11:43

Paeris Kiran

Drahá paní...

Řeknu to na tvrdo- aby se kdekoli v Řecku mohli začít těžit suroviny vyžadovalo by to ohromné finanční investice jejichž hávratnost je v řádu 20-30 let. Do té doby bude systém v mínusu. Navíc tím efektivně v daných oblastech ZCELA zlikvidujete jakýkoli turistický ruch.

A jistý problém je že severní Evropa momentálně nebojuje o to aby Řecko a spol něco splatilo za 30 let... Severní Evropa ke svému fungování potřebuje ty splátky OKAMŽITĚ. a nemá čas čekat 5 let... natož 30 let.  Pokud řecko a spol (Španělsko, Itálie...) nebudou splácet své dluhy tak defact sever Evropy může odepsat penzijní fondy a půlka důchodců v Evropě prostě nedostane starobní důchody.

(Průběžný systém díky nezaměsnanosti způsobené především vysokými nekonkurenceschopnými cenami práce nestačí).

Severní Evropě nezbývá než dávat ultimáta. A pokud nebudou splněny tak místo bombardování výzvami bude asi třeba bombardování bombami.

+2/0
25.6.2012 9:00

Zirkon

Re: Drahá paní...

Otázka je, co bombardování bombami v tomto případě  může  přinést do pokladny severských zemí ?

Splátky dluhů asi těžko.

0/0
25.6.2012 9:31

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.