Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Zrušme u maturit povinný sloh, navrhuje šéf asociace gymnázií

Slohové práce by neměli psát povinně všichni maturanti, ale jen ti ve školách, které to chtějí, navrhuje předseda Asociace ředitelů gymnázií Jiří Kuhn. Ředitel nymburské školy bude úpravu problémového systému maturit prosazovat v rámci expertní skupiny, kterou sestavil ministr školství Petr Fiala.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pakostič

nebo když nám nejde násobilka

zrušme a zakažme matematiku

0/0
22.6.2012 21:04

opportunity

Re: nebo když nám nejde násobilka

R^

0/0
12.7.2012 9:23

iwajiyu

Souhlasím + prosím o rychlé anulování slohovek teď hned

Souhlasím se zrušením slohu, který opravují neznámí hodnotitelé. Asi to tak dopadne a státní sloh bude zrušen. Ale co ti chudáci, co kvůli jedné slohovce nedostali maturitní vysvědčení a zmeškají přijetí na vysokou školu. Pánové na ministerstvu, prosím anulujte rychle slohovky, ať mohou studenti dostat maturitní vysvědčení co nejdřív a být přijati na vysokou školu. Vysoké školy nepočkají s maturitním vysvědčením do konce října. A tito studenti ztratí rok života kvůli jedné mizerné slohovce z češtiny, ze které dostali 0 bodů kvůli údajnému odklonu od tématu. Tento experiment se státními slohovkami se nepovedl, přiznejme si to. Matematika, to je něco jiného, to se dá objektivně posoudit. Ale slohovka?

0/0
22.6.2012 19:36

Naivní dědek

Zrušme nejenom maturity, ale jakékoliv srovnávání !

Potom páni zakladatelé soukromých středních škol budou moci nabrat 100% populace. Budou brát státní příspěvky na každého "studenta", jenom kontrolovat, jestli jestli se účastní vyučování. Po čtyřech letech vystaví maturitní vysvědčení. Na vysokých školách si potom s tím materiálem dělejte co chcete, to Vám vzkazuje šéf asociace gymnázií. !!

+1/0
22.6.2012 18:40

Junglista

Když sem viděl ukázku

maturitního slohu, kterej neprošel a dotyčný student se dovolával pochopení, jímala mě hrůza. Na stránku a půl, v každym řádku škrtanec nebo pravopisná chyba. Za to by ho naše češtinářka vyhodila rovnou oknem. Pro srovnání, bylo to v roce 2003, minimum (snad kromě fejetonu) byly 4 A4 a za 2 a víc škrtanců stupeň dolů. A taky to dali všichni...

+1/0
22.6.2012 17:39

dzji

Re: Když sem viděl ukázku

vy jste na to měli 4 hodiny a možnost přepsat to načisto, v současnosti je na to 60 minut a koncept se nepíše. I já jsem maturovala v roce 2003, psala jsem fejeton, a ten se na 4 A4 psát nedá, to by bylo proti útvaru.

+1/0
22.6.2012 18:03

opportunity

Re: Když sem viděl ukázku

Já maturovala o dost dřív a napsala jsem 10 A4, s přepsáním načisto.

0/0
12.7.2012 9:25

ortf

jen tak

zrušme u matury sloh, zrušme pravopis, pišme jen tiskacíma písmenkam bez diakritiky, tuhle zase někoho napadlo zrušme psaní velkých písmen v názvech.zrušme maturity vůbec a je to.to jsou hlavy tihle ředitelé.

0/0
22.6.2012 16:38

wintrus

Re: jen tak

Já vám nerozumím. K čemu byl sloh vám? Velká písmena neznáte vůbec, mezery za tečkami vám taky nic neříkají, máte problém s používáním spojek. A jestli narážíte s tím rušením velkých písmen v názvech na tohle: http://zpravy.idnes.cz/lingviste-chteji-zmenit-pravidla-pro-psani-velkych-pismen-paz-/domaci.aspx?c=A120525_1783100_domaci_jav, tak máte i problém s chápáním psaného textu.

0/0
22.6.2012 17:40

kunta_kinte - padly u Bydzova

To neni uplne blbej napad..

0/0
22.6.2012 15:45

TrueRobos

Jestliže tu mudrlanti pronášejí obraty typu

"objektivní hodnocení slohu", měli by vrátit diplomy i maturity. Sloh NELZE objektivně hodnotit, vždy je to hodnocení subjektivní. Žádný literární či písemný útvar nelze objektivně hodnotit a to ani ordinálně, chtěl bych vidět vola, který by se pokusi o "objektivní uspořádání podle kvality" slohu Einsteina, Nietzcheho a Bible. Myslím, že by to byla fraška k popukání (asi jako scéna "Hřmení" divadla Sklep). Objektivně lze hodnotit chyby, ale ne sloh jako takový.

+1/0
22.6.2012 15:43

Pickelstein

ta dnešní mládež je ale hloupá, že ???

a ještě dříve byly těžší nároky... Ano, proti této trapné maturitě byly, ale to, že se pomály na střední neučí integrály s derivacema není chybou toho, že by děcka obecně byly blbší (jasně, teď je malá konkurence, tak se vezme i na gympl více lidí, co tam nemají co dělat), ale proto, že v biologii, chemii i fyzice a to nemluvím o informatice, kterou jste za soudruhů ani neměli :) Vysoké školy taky byly o nečem jiném, tehdy byly 4-6 let, ale s vyjímkou lékařských fakult se skoro všude tyhle roky scvrkly do 3 let, aby ten bc něco uměl, magisterské je fakticky opakováním a doučením toho, co už nešlo tam nacpat. Střední, ani základní školy se tomu nepřizpůsobily...

Pak se divte, že mnoho lidí ty věci, co jste perfektně ovládali za soudruha vy, dnes kolikrát ani nemají šanci ovládnout, když musí umět tisíce dalších věcí, co vy ne :)

Neřiďte se touhle trapnou zkouškou, ale schválně si někde půjčte ty učebnice a porovnávejte :)

0/0
22.6.2012 15:20

TrueRobos

Re: ta dnešní mládež je ale hloupá, že ???

Za "soudruhů" byla informatika jako řemen, tam musely umět programovat všechy holky ze třídy!!! :-)

0/0
22.6.2012 15:44

ortf

Re: ta dnešní mládež je ale hloupá, že ???

jojo, naše holky v pohodě zvládly třeba hloupej basic i fotran.chytřejší pak cobol.v čem je problém?

0/0
22.6.2012 16:39

Vlada_07

Re: ta dnešní mládež je ale hloupá, že ???

A jak to té Vaší nečeské báchorky zapadá výraz " za soudruha"? Chcete naznačit, že " před soudruhem " byste s dnešní pofiderní maturitou uspěl? Tak to ani náhodou. Jistě si ovšem všimnete a oceníte, že Vám svůj názor nenutím. Informatika sama o sobě je celkem k ničemu, pokud se nebudete umět srozumitelně  vyjádřit aspoň v mateřském jazyce. A první čtyři řádky smysl v češtině rozhodně nedávají..

0/0
22.6.2012 20:15

ivan12345

tohle uz je vrchol deb..ity

maturita by mela byt testem urcite dosti vysoke urovne vzdelani - absolvent by mel byt velmi zjednodusene -schopen neco napsat, mit neco precteno, umet si spocitat vyplatu a domluvit se jednim svetovym cizim jazykem... to by mel byt minimalni obsah maturity a zaklad pro pripadne dalsi studium VS. Ta zkouska by mela byt prisna pokud mozno maximalne nezavisla aby byla porovnatelna s ostatnimi absolventy. nevim co se furt resi s povinnou/nepovinnou matikou, slohem atd... bud chceme byt narod vzdelany a konkurenceschopny pak musime byt na sebe v prvni rade prisny, nebo budeme marod bl.cu a budeme si zit v pohode pod nadvladou jinejch. tak jak to bohuzel byvalo v minulosti

0/0
22.6.2012 15:19

taktaktak

Re: tohle uz je vrchol deb..ity

Proč minimálně jeden světový jazyk podmínkou maturity?Znám mnoho chytrých ,kteří měli a mají problémy s gramatikou a překlady.K tomu jiní chytří vymysleli techniku,která lidské nedostatky nahrazuje.Měli jsme profesora na SPŠ stoje a mechanika,který tvrdil mne nezajímá znalost vzorců,ale znalost kde vzorce lze získat a následně s nimi pracovat.Myslím si,že měl a má pravdu.

0/0
22.6.2012 15:25

ivan12345

Re: tohle uz je vrchol deb..ity

aby si treba dokazal precist odborny clanek v cizi literature/na netu a nevymyslel co uz vymyslene bylo, nebo aby to dokazal prezentovat nekomu, kdo mu to bude schopen zainvestovat. aby mohl cestovat a rozsirovat si obzory bez toho, ze jeho jedina znalost je jak se rekne pivo. maturita by mela obsahovat i cizi jazyk !znalost vzorcu a ciziho jazyka je neco diametralne odlisneho.

0/0
22.6.2012 15:29

taktaktak

Re: tohle uz je vrchol deb..ity

Bavím se o maturitě a ne o VŠ a vědecké činnosti.To je už jiná liga a o jiných lidech.Lékaři musí znát třeba mrtvý jazyk.

0/0
22.6.2012 15:42

wintrus

Re: tohle uz je vrchol deb..ity

Lékaři nebo právníci dneska uměj z latiny max pár obratů, někdy udělat druhej pád nebo množný číslo plus nějakou zásobu odbornejch výrazů. Vergilia v originále by fakt nedali ani náhodou :-)

0/0
22.6.2012 16:18

taktaktak

Re: tohle uz je vrchol deb..ity

Ale zase z mrtvého jazyka je mnoho slov odvozených v jiných řečích.

0/0
22.6.2012 16:24

PájaZítra

Re: tohle uz je vrchol deb..ity

Ano, běhá nás po světě spousta dostatečně chytrých a inteligentních (a sečtělých), kteří ale máme prachsprostou smůlu v tom, že nemáme talent na cizí jazyky, prostě jsme na ně ultrablbí a o sobě dokonce tvrdím, že na cizí řeči jsem hluchoněmej, páč ani nedokážu hubou vyslovit slyšený slova jakýkoli cizí řeči. V roce 86 jsem nějakým zázrakem z tý tehdy povinný ruštiny odmaturoval, ale defacto jsem z ní neuměl lautr nic, jen přečíst azbuku aniž bych rozuměl obsahu.

No a pár našich "profesorů" na gymplu taky zastávalo názor, že "nemusíte si všechno pamatovat, ale musíte vědět, kde to máte najít a jak to nalezený použít". Čili notorický biflovači u nich měli smůlu, když látce nerozuměli.

No a i bez znalosti angliny jsem se stal počítačovým technikem a adminoval jsem podnikovou síť. Dneska už se hafo informací dá najít v češtině a nebo použít internetový překladače.

0/0
22.6.2012 16:44

taktaktak

Re: tohle uz je vrchol deb..ity

Pravda nebo jen pro mnou tvrzenou teorii útěcha?Jel jsem ve vlaku v r.80 do Finska (dálkově jsem dělal SPŠS) z tehdejšího Leningradu a byvil jsem se s Fíny Rusky.Takový pocit studu co jsem zažil nepřeji nikomu.Maturoval jsem pak slušně a mnohé si pamatuji do dnes z této řeči.

0/0
22.6.2012 16:54

Vlada_07

Re: tohle uz je vrchol deb..ity

Naprosto souhlasím. Pokud někdo je mentálně schopen napsat dopis s 8 pravopisnými chybami ( na vlastní oči jsem to viděl), ani ho na pohovor zvát nebudu, neboť by mi dělal ostudu při jakémkoliv písemném kontaktu. Pak si takoví perspektivní specialisté budou stěžovat, jak nemohou najít uplatnění.

0/0
22.6.2012 20:20

krobotak

Re: tohle uz je vrchol deb..ity

Jenže to je ten problém...dneska každý typ školy bojuje za svůj "základ"...gymply by brali povinou biologii, fyziku a chemii. humanitní třeba jazyky a psychologii, odborné zase svoje předměty (což by např u mě byla informatika a elektrotechnika, jinde strojnictní atd..). A teď udělejte zkoušku, která bude pro všechny stejně náročná....opravdu mě iritovalo, když jsem se k eletrotechnice učil historii a zeměpis USA a Velké Británie, místo aby zadali obecná témata, na která se budu učit gramatiku a slovíčka tak tam narvali toto...i když v tomhle dost plavu tak bych ČR pochopil, o své vlasti by měl mít každý nějaký přehled ale zrovna tohle? Pochybuji, že si tohle prosadila nějaká obchodka....takže jsem zvědavý, jestli ta maturita bude jednou opravdu obecná a pro všechny stejná :/

0/0
22.6.2012 23:16

Streit

Sloh je mimořádně důležitý!

http://streit.blog.idnes.cz/c/276532/Maturity-bez-matematiky-a-ted-dokonce-i-bez-slohu-Des.html

!!

0/0
22.6.2012 15:04

utajená milenka pana premiéra

Sloh není důležitý,

sestavit kloudnou větu neumí jediný člen vlády. A to čte všechno z předem připraveného taháku.

+1/0
22.6.2012 14:39

avlyslakecod

Re: Sloh není důležitý,

ne všichni můžou být členové vlády, většina se musí umět živit poctivě

+1/0
22.6.2012 14:50

utajená milenka pana premiéra

Re: Sloh není důležitý,

Čteš články v novinách? Překlady zahraničních knih? Projevy v TV? Jsou plné pravopisných chyb a o nějakém slohu se nedá uvažovat. Čest výjimkám, co se dají spočítat na prstech 1 ruky.

0/0
22.6.2012 14:52

avlyslakecod

Re: Sloh není důležitý,

ale já vám přece neodporuju

0/0
22.6.2012 14:53

utajená milenka pana premiéra

Re: Sloh není důležitý,

Kde se to ty děti mají naučit. V TV a novinách samý škvár, na netu to samé, politici (autority) mluví jak dlaždiči. Když budou chodit do knihovny a půjčovat si Čapka nebo Patočku, nebudou in, ostatní se jim vysmějí.

0/0
22.6.2012 14:56

avlyslakecod

Re: Sloh není důležitý,

pokud je něco kvalitní, tak je toho vždycky málo

0/0
22.6.2012 14:58

utajená milenka pana premiéra

Re: Sloh není důležitý,

Přesně tak. Ale kvalitní české literatury je dost, i světové (dobré překlady). Jen není in a stihnout přečíst všechny díly Harryho Pottera (škvár), nezbývá čas ani energie na nic dobrého. A taky nebudou mít s kým si o ní povídat na rozdíl od Pottera. :-/

0/0
22.6.2012 15:06

avlyslakecod

Re: Sloh není důležitý,

my jsme si za našich mladých let ani moc nepovídali o tom, co čteme, přesto měl kadý k maturitě přečtených asi 100 knížek (a to jsme do toho seznamu samozřejmě neuváděli všechno)

0/0
22.6.2012 15:08

utajená milenka pana premiéra

Re: Sloh není důležitý,

Tehdy nebylo tolik jiné "zábavy", takže se hodně četlo. Vedu k tomu děti seč mi síly stačí, ale je to fuška :-/

0/0
22.6.2012 15:10

avlyslakecod

Re: Sloh není důležitý,

ale taky nám furt rodiče říkali, že sse flákáme, furt čumíme na televizi, my jsme měli jiné zábavy dost, rozhodně jsem nebyla knihomol, ale v 17 letech mít přečtených aspoň 100 knížek, to není nic moc

0/0
22.6.2012 15:13

utajená milenka pana premiéra

Re: Sloh není důležitý,

Já měla v 17 přečteného asi jenom Draculu, Robinsona, Hraběte Monte Christa, slovenskou Angeliku a Rychlé šípy. Ale dětem to neříkám, dohnala jsem to později. ;-D

0/0
22.6.2012 15:17

avlyslakecod

Re: Sloh není důležitý,

tak já naopak, já měla většinu knih přečtených už na základce, teď už ani žádnou knížku nečtu ;-D

0/0
22.6.2012 15:19

utajená milenka pana premiéra

Re: Sloh není důležitý,

Já čtu právě teď, na starý kolena, protože když nemají hlad a nekape z nich špína, už nikoho nezajímám.;-D

0/0
22.6.2012 15:20

avlyslakecod

Re: Sloh není důležitý,

já už začínám na stará kolena blbě vidět, ale brýle ještě nemám ;-D

0/0
22.6.2012 15:25

utajená milenka pana premiéra

Re: Sloh není důležitý,

Šťastná to žena ... :-P

0/0
22.6.2012 15:35

avlyslakecod

Re: Sloh není důležitý,

to se pak ale blbě čte :-/

0/0
22.6.2012 15:46

utajená milenka pana premiéra

Re: Sloh není důležitý,

Blbě a bolí hlava. Dneska bych už bez brýlí nepřečetla nic. :-/

0/0
22.6.2012 15:54

Vlada_07

Re: Sloh není důležitý,

Milenko pana premiéra, to by ty děti musely číst. A jsme u jádra problému, který nevyřeší nikdo jiný, než výchova v rodině a nějaký ten vhodný příklad. Nedávno jsem stál u dětských knížek v knihkupectví a sledoval dvě mladé maminky, co kupují. Jen jedna z nich šla vyloženě po knížkách, kde se nemusí o brilantní úroveň češtiny obávat - Karel Čapek. Takže i dnes jsou i tací, kteří mnateřský jazyk budou umět použít v celé jeho košatosti. Pro takové děti bude slohová práce brnkačka.

0/0
22.6.2012 20:25

DDTn1

Sloh samozrejme ano

Ale tak jako to bylo drive tj. jen polovina znamky. Pokud nekdo podela sloh...tj. za 5 a bude mit druhou znamku za 1 tak ma za 3.

0/0
22.6.2012 14:29

každý svého štěstí strůjce

Re: Sloh samozrejme ano

myslím, že sloh za 5 znamená neuspět z maturity a tak je to správně

0/0
22.6.2012 14:39

avlyslakecod

Re: Sloh samozrejme ano

kdysi, když měl někdo sloh za 5, tak ho k ústní maturitě nepustili

0/0
22.6.2012 14:40

navia

Re: Sloh samozrejme ano

Jo... když má někdo sloh za 5, tak neudělal maturitu, i kdyby měl test i ústní za 1. Pracuji na gymnáziu a za "starého systému", kdy písemka tvořila 1/3 výsledné známky mi řekla jedna češtinářka, že párkrát dala studentovi kouli z písemky, protože věděla, že ho to vyburcuje k tomu, že se pořádně připraví na ústní..A taky se stalo, že pak měl celkově za 2, a prý to byla jedna z nejhezčích ústních maturit jakou zažila.

0/0
12.7.2012 8:45

The Game

No tohle!

Tak sloh je podle mého názoru to úplně poslední, co by se mělo rušit. Je to asi jediný skutečný test znalosti českého jazyka. Zrušte sloh a zbude jen přihlouplý ABCDE test logického uvažování, který má s češtinou pramálo společného, a četba pár desítek knih, které se navíc dá celkem s přehledem vyhnout.

+4/0
22.6.2012 14:14

krobotak

Re: No tohle!

ono by bohužel nezbylo ani moc logického uvažování :/

0/0
22.6.2012 23:17

Najdete na iDNES.cz