Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Premiant nezískal při maturitě ani bod, úřad řeší dvojnásobek odvolání

Případů podivného hodnocení slohových prací v rámci státních maturit každým dnem přibývá, Například na novojičínském gymnáziu nezískal ani bod dosavadní premiant třídy, přičemž jeho profesorka by dílo ohodnotila dvojkou. Krajský úřad v Ostravě tak oproti loňsku hlásí dvojnásobný počet odvolání, přičemž jich ještě zřejmě bude přibývat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Franta Prudil

premianti.

Je pravdou, že školy nad premianty přivírají oči. Prostě jsou to jejich miláčci a schválně jim body přidávají. U anonymního testu toto nadhodnocování není. Ale prostě aby vyhazovali zbytečně na slouhu je špatně.

0/0
17.6.2012 15:42

tetaiveta2

Stát nepotřebuje chytré lidi, ti by jim viděli moc do karet

Zoufalé na celé situaci je to, že propadly děti, které se poctivě připravovaly. Z naší střední školy neudělali maturitu zejména ti, kteří pro své nadprůměrné nadání již byli přijati na Karlovu univerzitu a ČVUT, zatímco ti, kteří každý rok dělali z českého jazyka reparáty, prošli. Až vysoké školy zjistí, že velké procento nadaných žáků díky slohu nenastoupí a budou muset stavy doplnit podprůměrnými žáky, bude další poprask. Myslím, že je to státní záměr. Podprůměrně nadaní žáci nebudou rebelovat a budou držet hubu a krok. Ti nadprůměrní by mohli odhalit jejich tunely. Doufám, že páni novináři nenechají kauzu usnout a že to hned tak nevyšumí. Vidím v tom další záměr státu , jak z nás udělat otroky zavřené v dílnách.

0/0
12.6.2012 21:28

opportunity

Re: Stát nepotřebuje chytré lidi, ti by jim viděli moc do karet

Premianti většinou nerebelují, jsou slušní a drží krok.

0/0
12.6.2012 21:49

luba24

Tento tunel již dosloužil,

je potřeba jej nahradit novým, dobře podojitelným tunelem. Je možné, že úmyslně hodnotili práce přehnaně, aby konec projektu uspíšili.

0/0
12.6.2012 12:22

666999666

Já do toho nevidím,

nicméně to že někde někdo je premiant, neznamená jak vidno, že je to tak všude, jinde může být podprůměr. Z toho důvodu vidím, srovnávací testy jako rozumné. Ale jak píšu do toho nastavení nevidím ;-)

+5/0
12.6.2012 12:10

pedr64

sestra učí na prumyslovce

a přestože tam rozhodně není intelektualní výkvět studenstva, tak slohovky z ČJ udělali všichni. Ve světle zpráv o propadnutí premiantů mám pro to takovéto vysvětlení. Učitelé jim dokázali vysvětlit, ať neexperimentují, nehoní si triko a vyberou si ta nejjednodušší temata. Nebo měli štěstí a jejich písemky hodnotil benevolentní hodnotitel, na rozdíl od těch neúspěšných premiantů.

+1/0
12.6.2012 12:06

bar.bu.do

Re: sestra učí na prumyslovce

... palačinky jedou ...

0/0
12.6.2012 12:55

La-foret

Sloh

nechápu, proč někteří chtějí sloh zrušit. Součástí každé mezinárodní jazykové zkoušky, na jejichž odvar si hraje i naše maturita, je písemná zkouška. Maturita má být komplexní. K tomu patří i psaní. Místo hodnotitelů bych se vrátila k původnímu plánu, kdy opravují profesoři ze školy, ale slohu bych se rozhodně nevzdávala. (Maturovala jsem letos a nikde jsem neměla problém. )

0/0
12.6.2012 11:18

opportunity

Re: Sloh

opravují profesoři ze školy - to mi nepřipadá tak objektivní, jako když to dělají nezávislí

0/0
12.6.2012 21:51

La-foret

Re: Sloh

oni ti nezávislí nejsou tak nezávislí, jak by to mohlo vypadat. Bohužel.

0/0
14.6.2012 23:08

Kopakopa

Maturoval jsem před nějakou už desítkou let,

ale již tehdy platilo, že pokud maturant napsal jiný slohový útvar (sebelepší), než si sám vybral podle zadání, byl hodnocen nedostatečně... Nemluvě o tom, že se to mnohdy považovalo za snahu o podvod...

Jak to tak vypadá, když si současný maturant vybere např. fejeton, ale napíše vyprávění, (nemluvě o tom, že si může téma i slohový útvar volí naprosto dobrovolně z několika variant), tak podle všech kritiků je to zcela zcela v pořádku - vůbec nikomu nevadí, že je to to samé, jako kdyby měl někdo v matematice vynásobit tři čísla, ale on je správně sečetl a pak se bránil, že výpočet se zadanými čísly provedl správně, ba co správně, přímo geniálně...

Jo, já jsem zapomněl, to pouze "premiant" třídy "uchopil" zadané téma a slohový útvar "netradičně", a proto si zaslouží vyjímečné hodnocení...

+1/0
12.6.2012 8:12

inteligent

primitivní cosi?

Myslím, že když student dostal jedničku ze slohu, neznamená to ještě, že sepsal "primitivní cosi"!!

0/0
11.6.2012 10:49

La-foret

Re: primitivní cosi?

Přesně, toto prohlášení mi pěkně hnulo žlučí. Každý měl možnost si vybrat to jednodušší téma. Psala jsem obyčejný motivační dopis, kde se v podstatě toho moc zkazit nedalo (přesto, že čeština byla vždycky můj oblíbený předmět). To, že jsem dostala jedničku, neznamená, že je ta slohová práce v něčem méněcenná než líčení. Proč psát líčení, které je delší a složitější ze všech možných jazykových hledisek a náročnější na slovní zásobu, když lze napsat něco jiného téměř bez chyb. I za málo peněz může být hodně muziky.

0/0
12.6.2012 11:24

martin2580

Re: primitivní cosi?

Jojo, to jsou pak ti lidi co maj dve vejsky a brecej, ze delaj nekde za dvacku.

0/0
12.6.2012 12:20

La-foret

Re: primitivní cosi?

jen kvůli výběru tématu? Asi jsem to úplně nepochopila.

0/0
12.6.2012 12:52

5_reinkarnace

Dobře že Zelený už je pryč

Měli by ho zavřít a tvůrce těch testů také!!

0/0
11.6.2012 10:27

semelik

OK, Zelený už je pryč, ale tím se nic NEVYŘEŠILO.

Maturity nefungujou - to se spraví tím, že se to valorizuje, optimalizuje, harmonizuje a kdovícoještě.

V lepším případě se ještě párkrát omluví ministr.

ALE řešním by bylo, kdyby CERMAT vrátil ty peníze, které nafasoval za nefunkční dodávku.

+1/0
11.6.2012 12:28

Cortez

Ty statni maturity to je fakt paskvil

I když premiant a dvojka? No budiž:)

Nicméně mají pravdu, lidi najatí cermatem jsou lidi zaplaceni a podplaceni, a tím pádem i manipulovatelní! ... "Většina studentů naše testy zvládá? To budeme vypadat že jim to dáváme lehce a budeme kritizovani za stanovení měřítka obtížnosti a budou říkat že nás platí zbytečně,... nechte propadnout každého 20tého ať to vypadá že to je těžké!!"... tak toto je přístup cermatu. 

A je úplně jasné že sloh je z pohledu hodnocení velmi subjektivní a toto by ve "STÁTNÍ" maturitě být prostě nemělo.

+2/0
11.6.2012 10:10

dan1

Tahle maturita je těžký průšvih

Jaký je smysl "státních maturit". Utratit miliardu korun. Jiný smysl nevidím.

Za prvé - nechápu, jak  můžou být maturity dvě - tedy lehčí a pak těžší??? Maturita má být jedna a není možné dělat maturity lehčí pro skupinu studentů, kteří nemají dost vědomosti na maturitu těžší. Tito studenti by prostě měli být bez maturity. Druhá věc - za miliardu korun - co snad ta maturita stála, musí ten systém být idiotenfest a trotlrezistent a  musí šlapat jako perfektní švýcarské hodinky. Ale to, co nám předvedli organizátoři českých státních maturit je diletantsví nejhrubšího zrna a já mám pocit, že ty peníze byly prostě vyhozené do kanálu nebo vytunelované. Já mám pocit, že státní maturita je jen velký tunel a nepřinesla nic dobrého.

+2/0
11.6.2012 7:41

v.vilik

Maturitám se podosud

moc nevěnoval pozornost. Mám ji za sebou již několik desetiletí. Nechápu, co, nebo kdo hodnotí letošní maturity. Maturita má být souhrn vědomostí za celé studium, ale v žádném případě by neměla být dogma v konečném výsledku. Momentální stav může způsobit výpadek takového rozsahu, že student tvz. skoro nepípne. Ale aby kvůli tomu neukončil studium, je pěkná zhovadilost. Od toho byli ve zkušební komisi profesoři, kteří studenta učili a ví jak k učivu přistupoval. Nezastávám se lajdáků. Ti se vždy u maturit vybarvili. A excesy premiantů co dostanou pětku ze slohu jsou bez komentáře. Rv

+11/0
10.6.2012 19:13

vyznanie

Re: Maturitám se podosud

Přesně tak, plně s Vámi souhlasím. Zbytečně se vyhodilo tolik peněz za něco,co nefunguje. Přece jenom učitelé věděli,co který žák umí. A hlavně staré maturity nestály skoro nic .!!!!

0/0
11.6.2012 6:37

2kedar

Re: Maturitám se podosud

R^R^!!

0/0
11.6.2012 7:56

Najdete na iDNES.cz