Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Šéf Cermatu Zelený skončil, ministr ho vyhodil kvůli maturitám

Ministr školství Petr Fiala odvolal šéfa Cermatu Pavla Zeleného. Důvodem jsou problémy se státními maturitami, v posledních dnech vzbudilo pobouření zejména hodnocení slohových prací z češtiny. Vedením Cermatu Fiala pověřil výkonného ředitele Jiřího Zíku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

chataricek

Státní maturita

Diskutuje se zde, zda ponechat státní maturity. Určitě - maturity ponechat. Upravit, zjednodušit - jeden stupeň obtížnosti. Státní maturita z ČJ, cizího jazyku, matematiky. Rozeslat témata na sloh emailem - či doručit v zalepené obálce a otevřít před studenty. Opravuje učitel ČJ + jeden jeho kolega z jiné školy. A klidně ať 30% "studentů" vylítne. Ať ta zkouška má nějakou hodnotu. Nemusí každý maturitu mít. V podání Cermatu ve stávající podobě je to překombinované... Myšlenka ale dobrá.

0/0
10.6.2012 22:41

amachal

Re: Státní maturita

Mne by zajímalo, kdo pokaždé pana Zeleného docpal po

vyhazovu zpět do CERMATU. A kdo ho tam vzal prvně, když ho vyhodili z

UIV.

0/0
11.6.2012 12:33

karlík X

Že je Zelený

podobný císaři Rudolfovi II. ;-D

0/0
10.6.2012 16:23

Radka.seznam

Pokusní králíci

Chudáci studenti, jsou pokusnými králíky v tomto tunelu na veřejné prostředky... Takový amatérismus nemá ve školství co dělat...

0/0
9.6.2012 22:23

VN63

Když dávnou spousta učitelů i neučitelů

kritizovala připravovaný systém státních maturit, že je špatný a neprůhledným to bylo keců i ze strany ministerstva, jak je to všechno v pořádku. Pan ministr i všichni náměstci a propagátoři a podržtaškové pana Zeleného i pana ministra by měli odstoupit a to také ihned!!!!

+1/0
9.6.2012 13:01

blanka

Re: Když dávnou spousta učitelů i neučitelů

presne tak a prosetril toky prostredku MS - Cermat...p Zeleny jiste odchazi s tucnym odstupnym za nase penize...

0/0
9.6.2012 14:37

amachal

Re: Když dávnou spousta učitelů i neučitelů

a to ho již 2x vyhodili a vždy vzali zpět. Asi má vlivné známé, co plní stranické pokladny. Ale musí asi nalevo i napravo, protože za levé vlády byl třeba šéfem UIV...

0/0
11.6.2012 12:35

Mírek

Teď je otázkou,...

... kdo s těchto dvou panáků je erudovanější, rozhodne ale v této věci na odeesáka Fialu nesázím.

Už jenom proto, že byl "vědeckým" radou svazáka Nečase.

;-D

0/0
9.6.2012 11:35

Menetekel

Co je to vlastně za firmu ten Cermat

Když jejího šéfa může odvolat ministr vlády ? 8-o Český stát je tedy pouhá firma s.r.o. a státní úředníci placení z našich daní jsou vlastně podnikatelé? ;-O

+1/0
9.6.2012 11:04

ducatofil

Měli by rovnou zušit celý

paní ministryní Buzkovou (ČSSD(  vymyšlený projekt státních maturit  a nechat  ČSSD ať si z takovýmito "experimenty" otravuje mládež sama. Stop státním maturitám!!!

+1/0
9.6.2012 10:18

chataricek

Re: Měli by rovnou zušit celý

Ano, maturitu by měl dostat každý hňup - který o to požádá... Naopak - státní maturity ponechat - jeden stupeň obtížnosti - státní maturita z ČJ, cizího jazyku, matematiky. Rozeslat témata na sloh emailem - či doručit v zalepené obálce a otevřít před studenty. Opravuje učitel ČJ + jeden jeho kolega z jiné školy. A klidně ať 30% "studentů" vylítne. Ať ta zkouška má nějakou hodnotu. Nemusí každý maturitu mít.

0/0
10.6.2012 22:38

vlastmá

KONEČNĚ

první dobrá zpráva z ministerstva.

+3/0
9.6.2012 9:49

MattyasCZ

no

Koukám, že volební fond ODS příjde provizi z CERMATU

0/0
9.6.2012 9:01

Wabo

Re: no

To jistě ne.

0/0
9.6.2012 9:36

pppaa

trvalo to hodně dlouho, co se tam kapsoval

tenhle nemakačenko. Konečně někdo našel odvahu tohle nemehlo vyhodit. Je to ku prospěchu celého školství.

+4/0
9.6.2012 6:56

bože

!!!

....tak a teď nikdo neví, co s našim školstvím!! A to je se vším?? ;-D

0/0
9.6.2012 6:20

svetluska 007

Státní maturytu okamžitě zrušit !!!

Teď se budou kretni polytici předhánět před volbama, jak měkce se má plošně hodnotit. To už nemá se "státní maturitou" nic společného. Je to a bude už jen politika. A každý ví že politika je svinstvo.

0/0
9.6.2012 4:00

papullus

Re: Státní maturytu okamžitě zrušit !!!

Koukám, tebe hodnotili hodně měkce , konkrétně tvojí češtinu ....

+1/0
9.6.2012 9:16

ducatofil

Re: Státní maturytu okamžitě zrušit !!!

možná, ale má recht, státní muturity zrušit i s tou bandou zbytečných a nepotřebných levičáckých vyžírků a budižkničemů z Cermatu. Mám maturitu i VŠ - myslíš, že jsem KDEKOLIV zažil JAKÉHOKOLIV kantora/kantorku, který by bez ministerských pošuků nedokázal udělat posluchačům kvalitní, náročnou a objektivní maturitní popř. VŠ zkoušku? P:S: mimochodem u slohovky byl minimální rozsah tři stánky, ne jedna.

+2/0
9.6.2012 10:39

svetluska 007

Konečně toho arogantního zmetka vyhodil někdo, kdo

není zainteresován cermatovo-státními penězi.

+2/0
9.6.2012 3:55

sluni-sluni

Re: Konečně toho arogantního zmetka vyhodil někdo, kdo

no ale oni ho už takhle vyhodili předtím 2x... a vždyky se vrátil... RvRvRvRvRv

0/0
9.6.2012 5:40

Wabo

Re: Konečně toho arogantního zmetka vyhodil někdo, kdo

Obávám se, že pravda není ani vaše věta hlavní, natož ta věta vedlejší.

Myslím, že s panem Zeleným není ani rozvázán pracovní poměr, ledaže by vyloženě chtěl. Jen je odklizen z očí veřejnosti. Vždy měl obrovskou podporu z ODS a jistě ji stále má a s prof. Fialou je to v současnosti stejné.

0/0
9.6.2012 9:41

mahan

207 mega v...kapsičce - Maturity - finanční hledisko

Přátelé, podívejte se zpět (dle Vašeho věku) na výsledky maturitní zkoušky. Dobře; já dal za 4, mám i terciální vzdělání. Tenkrát nás hodnotila maturitní komise, kde musel být zástupce jiné školy. Někteří členové komise při hodnocení například slohu by dnes asi byly profesně nepůsobilé dělat u Cermatu. Tehdy nevadilo, že jsem měl sloh o 2-3 stránky delší, než bylo doporučeno. Každá strana měla minimálně 250 dnes povinných slov. A dnes? jenom proto bych byl hodnocen nedostatečně! V matematice a fyzice je dnes na "gymplu" problém, pokud má učit absolvent Matematicko-fyzikální fakulty UK - bez pedagogického minima. Požadavky na maturitu jsou dnes minimální; bohužel, nikdo neví, jak bude určen rozptyl a směrodatná odchylka (jak budou "přiohnuty" pro splnění představ MŠMT. Dříve hodnotili kantoři, placení z rozpočtu. Nyní k tomu přidáváme "školené specialisty a technologické zajištění" za 207 milionů korun jen za maturity 2012

+1/0
9.6.2012 1:45

modroslizák

Chápu, že Zeleného vyrazili

Všichni ministři pravicových vlád studentům naslibovali nadívané labutí krky, za vrhání vajec na Paroubka, ale tenhle Zelený po nich chtěl i znalost rodného jazyka.

+1/0
9.6.2012 1:10

pandrysek

Ministerstvo popřelo státní maturity

1. O tom, že státní maturita je potřeba není třeba debatovat, pokud se to dělalo pouze školně, tak se otevíral velký prostor pro protekcionismus a úroveň byla různá. Maturita musí garantovat určité znalosti, starý formát negantoval. Požadavky na určitých školách byly při starém modelu několikanásobně nižší než na jiných školách a to není možné akceptovat.

2. To co se rozpoutalo poslední dny ohledně slohovek je absolutní komedie. Hlavní nátlak udělala média vedená hlavně iDnesem, na jiných stránkách se o tom tak nepsalo, která se do toho vložila a začala účelově manipulovat veřejnost. Nátlaky, výhružky na hodnotitele to jsoi všechno pěkné lži. Sami hodnotitelé to řekli. Hodnocení bylo sice přísné a zohledňovala se více jiná kritéria, než na která byly všichni zvyklý dřív, ale to měl každý vědět předtím než maturitní sloh začal psát. Tzn. že buď selhal student při psaní práce nebo selhala jeho češtinářka, protože mu nepředala potřebné informace.

0/0
9.6.2012 1:02

pandrysek

Re: Ministerstvo popřelo státní maturity

Uvědomme si, že 93% lidí tu slohovku dalo, takže se nedá mluvit o nějakém systémovém selhání.

3. Podle mě Cermat jako celek neselhal, maturita proběhla pár slohovek  možná bude v odvolání přehodnoceno. Dle mého názoru by se němělo tak striktně hledět na dodržení útvaru a v momentě kdy z něj má student 0, tak už nehodnotit, pokud by kritérium útvar mělo stejnou váhu jako ostatních 5 kritérií, tak by to bylo přijatelnější. Můžeme se tedy podle mě bavit o určitých změnách v detailech, ale rozhodně by se nemělo s maturitou jako celkem už výrazně hýbat.

0/0
9.6.2012 1:06

pandrysek

Re: Ministerstvo popřelo státní maturity

4. Maturita aby ji národ konečně přijal se potřebuje usadit, pokud bude 5 let po sobě probíhat stejně, tak nebude problém, učitelé budou vědět, jak připravit žáky na státní maturitu, usadí se to a bude to všechno OK. Největší problém je ten, že se neustále něco mění. Tím, že teď odvolali toho Zeleného (nejsem žádý jeho sympatizant) v podstatě řekli, že je to špatně a příští rok se zase bude vymýšlet hromada změn, tzn. že ke stabilizaci maturit opět nedojde. Budou se muset znovu proškolovat hodnotitelé nebo případné jiné funkce, bude to stát peníze, čas a nervy lidí. Výsledek bude ten, že se stejně zase najdou chyby, protože v nových věcech se vždycky chyb najdou. Chyby odstraníme jedině tak, že to necháme ve stejné podobě a budeme pracovat pouze na odstraňování chyb.

0/0
9.6.2012 1:07

pandrysek

Re: Ministerstvo popřelo státní maturity

Závěrem bych opět upozornil, že mně vadí, jak se do toho nesmyslně moc vložila média, která v republice akorát rozdýchala negativistické názory na tento projekt. Vadí mi také lidi, kteří se k tomu neustále nějk vyjadŕují aniž o tom mají jakékoliv informace.

0/0
9.6.2012 1:07

a1b1c1d1

Vetsina lidi zde v diskusi,

s krokem ministra souhlasi. JA ne. Statni maturity presne ukazuji jednim metrem jake je nase skolstvi. To, ze je na urovni bananovych republik je jasne vsem, krome ministra. A to je ten problem. Nebo se odvolanim nejakeho cloveka ti chybujici maturanti lepe uplatni v dnesnim svete? Asi tezko. Jak je obecne znamo, na normalnich univerzitach se diky informacnimu vyvoji jiz ve tretim rocniku vyucuji zastarale informace, prakticky nepouzitelne pro praxi. A v Cechach? Ani jsme nedosahli konce 20. stoleti.... Takze, kde je ten problem? V Cermatu? Nebo spise v tom, ze jsme menecenny narod?

+1/0
9.6.2012 1:01

Malcolm de Serenity

Re: Vetsina lidi zde v diskusi,

Apriori tvrdíte, že maturanti jsou chybující, to mluví za vše... a státní maturity bohužel neukazují nic, protože jsou k ničemu

+1/0
9.6.2012 7:45

a1b1c1d1

Re: Vetsina lidi zde v diskusi,

OK - a co ukazuji nestatni maturity? Ty potom uz opravdu vubec nic. A kdo jiny chybuje, nez studenti? Tech par malo prikladu, ktere jsou medializovany nikoho nazjimaji. Jde o system. O porovnani navzajem. Jeste lepsi by to bylo ve srovnani mezistatnim, ale ja vim, ze k tomu jednou stejne dojde...

+1/0
9.6.2012 14:22

Wabo

Re: Vetsina lidi zde v diskusi,

Myslím, že diagnóza je jiná:

1. Že jsou státní maturity potřeba, ví určitě i ministr. Ovšem je to člověk, který do sporů nechodí, takže od ožehavé situace dává dočasně ruce pryč. Prázdniny za rohem, situace se uklidní a karavana pojede dál.

2. Pan Zelený se stal, téměř výhradně vlastní velkou zásluhou, ztělesněním a symbolem všeho, co "lid" na státních maturitách nemá rád, ať už zaslouženě, nebo nezaslouženě.  Takže odklidit ho do ústraní je moudré, to by snad udělal každý rozumný šéf. Ministr to v prvním kroku zkusil zákazem kontaktu Zeleného s médii, nepodařilo se (pan Zelený se asi nenechá jen tak někým řídit, zvlášť když si je naprosto jist silnou politickou podporou největší koaliční strany). Tak ho ministr uklízí jinak.

0/0
9.6.2012 9:51

impaxx

slizoun ohevný

Většího slizouna jsem už v televizi dlouho neviděl, vůbec nechápu jak takový kreten se dostal na takovou funkci.

+7/0
8.6.2012 22:44

Robert E.Lee

Re: slizoun ohevný

Byl přece náš!!;-D

0/0
8.6.2012 23:04

Krak

Re: slizoun ohevný

No, že něco nechápeš zas tak překvapivé není...

0/0
8.6.2012 23:44

ducatofil

Re: slizoun ohevný

Čemu se divíš, Rath ho překonával po všech stránkách a dotáhl to za 'CSSD až na poslance, místopředsedu partajního výboru, ministra zdravotnictví a krajského hejtmana.

0/0
9.6.2012 10:22

svatáDala

No konečně!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

To to trvalo!!!! Dobeš si ho hýčkal a asi proč????? Už od pohledu ve mně vzbuzuje nedůvěru a vsadím se, že se najde plno "špíny" a "nesrovnalostí" v hospodaření až se udělá audit!!!!

CERMAT zrušit hned a vrátit maturity k původním zkouškám, kde si každá škola sama určovala podle druhu studia či učiliště. Čí byl takový nesmysl "státní maturity", když každá škola učí jinak. Zbytečně vyhazovaných 200 mil. , které pak ve školství chybí;-€

To je přesná ukázka toho, jak stát hospodaří. Vymýšlí hovadiny za co utratit peníze daňových poplatníků a přitom se nějaký ten miliónek zatoulá někam........;-);-)

To samé platí pro ostatní ministerstva, kde se plýtvá penězi a přitom se dá ušetřit!!!!!!!!!!!!

+3/0
8.6.2012 22:37

Amoniak II

Re: No konečně!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Když každá škola učí jinak, nemůžou všechny vydávat maturitní vysvědčení.

+1/0
8.6.2012 23:53

Wabo

Re: No konečně!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dobeš si ho jistě hýčkat musel. Hýčká si ho totiž ODS, a to pořádně, a ta má v koalici větší sílu než nějaký Dobeš.

+1/0
9.6.2012 9:53

cimina

Jeden příklad:

dcera známé prolezla maturitu s odřenýma ušima, pak šla na Vošku, kde se učili 4 dny v týdnu a nyní se hlásí na soukromou VŠ, kde se učí dokonce jen 3 dny v týdnu a po 1 roce studia získá titul Bc.

+1/0
8.6.2012 22:28

Patrik Šebesta

netapetuj tady s tím... už to čtu pod 10 diskusí...

ad 1 - VOŠ je vzdělání po maturitě, jako součást vyššího vzdělání

ad 2 - na VOŠ se uplatňují vysokoškolské principy, pouze je zaměřena více prakticky než Bc.

ad 3 - zákon o VŠ umožňuje uznání části vzdělání, tj. předmětů z VOŠ

ad 4 - VOŠ trvá tři roky a VŠ (Bc.) trvá tři roky, tedy uznali-li jí dva roky (zpravidla maximum), tak musela absolvovat další rok a doplnit neuznané předměty (zpravidla hlavní povinné). Titul bakaláře získala za 4 roky, místo za 3

ad 5 - nezávisí na počtu dnů v týdnu, ale na počtu hodin, které jsou stanoveny dnes podle principů ECTS a jsou vyjádřeny obtížností předmětů a tedy i kreditním ohodnocením... tedy všichni na VŠ absolvovali stejný počet kreditů. Kredity se dávají za předměty - pokud jí bylo uznáno třeba 140 kreditů ze 180 (na Bc.), tak proč by chodila na další předměty, které má již absolvoivány a uznány... TAK NEFABULUJ...!!

+3/0
8.6.2012 23:01

MayaMoya...

Re: Jeden příklad:

Musí bejt holčinka úplně dutá, když udělá naturu s vodřenejma a pak musí na VOŠ a soukromou VŠ...;-D

0/0
8.6.2012 23:14

zabili black_jacka, parchanti

Re: Jeden příklad:

promin, ale fakt nemusi byt duta....

+1/0
8.6.2012 23:18

MayaMoya...

Re: Jeden příklad:

Já si myslím, že docela jo...ale což...tak má Bc. z nějaké pseudo školy typu Metropolitní univerzita či UJAK...a hurá do pracovního procesu...;-D

0/0
8.6.2012 23:36

zabili black_jacka, parchanti

Re: Jeden příklad:

a to jsi zjistila jak... jako promin, ale nevis, co studuje, tak nesud.... neni jen ujak....

0/0
9.6.2012 0:17

Patrik Šebesta

Re: Jeden příklad:

koukám, ty musíš být nejdutější, když jsi šel nejprve na základku a potom jsi se nikam jinam nedostal ;-D;-D;-D

Ty nepochopíš, že VOŠ a VŠ je z 50% něco zcela jiného?! Navíc si přečti články a zeptej se na na pracovních pozicích, protože ti drtivá většina zaměstnavatelů řekne, že raději vezmou z VOŠ než Bc., protože jsou lépe vybaveni pro praxi.

Pokud má někdo VOŠ a VŠ, tak jenom dobře... je to stejné, jako když má na střední úrovni někdo maturitu + výuční list v maturitním oboru a navíc i nějakou další speciální zkoušku.  Třeba v IT je vyučený elektromechanik + maturita na SPŠ spojovací techniky a má Cisco akademii - takového vyvažují síťaři zlatem.

+1/0
9.6.2012 15:57

Amoniak II

Re: Jeden příklad:

A v tom je ta tragédie - někdo, kdo stěží odmaturoval (a že ta maturita je opravdu otřesně jednoduchá), si troufne vlézt na VŠ.

A ten diplom si nakonec asi koupí.

+1/0
9.6.2012 0:00

zabili black_jacka, parchanti

Re: Jeden příklad:

v mych dobach si to par lidi trouflo, sli ven.... kazdy zamestnavatel si pak muze vybrat....

"asi koupi" fakt no cement....

0/0
9.6.2012 0:19

zabili black_jacka, parchanti

Re: Jeden příklad:

kazdopadne ja jsem zainteresovan, delam po dvaceti letech skolu jen proto, abych ke svym vedomostem ziskal titul....

+1/0
9.6.2012 0:21

M.Moriss

Hlava padla...

Tak, vyrazili ho z funkce a lidi si teď na něm smlsnou. Nepovedené maturity už mají "viníka" a oběť. A to není obhajoba, nýbrž konstatování.

Teď jsem zvědavý, co se tím ale vyřeší... Zlepší se známky propadlíkům? Budou nějaké sankce pro školy (a jejich studenty), které u maturit podváděly?

Je mi upřímně jedno, kdo povede CERMAT. Doufám však, že si dají záležet na úrovni maturit. To, že propadlo 6% mi připadá málo. A není to jen CERMATem. Když vy se snažíte maturovat poctivě a pak se dozvíte, že na odborné škole nakráčí do třídy matikář a spočítá jim příklady na tabuli, jak vám bude? Také bych velmi uvítal, kdyby mi moje výborná z vyšší úrovně maturity byla uznána jako složení zkoušky FCE.

A myšlenka maturity, jakožto přijímací zkoušky na vysokou školu je pěkná (v Británii tento systém funguje už dlouho a má své pro i proti), nicméně dokud to bude stále takhle nejednoznačné a v testech se budou vyskytovat chyby, můžeme se za svou maturitu jen stydět.

+1/0
8.6.2012 22:20

Najdete na iDNES.cz