Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Po bazénu v libereckých lázních zůstala jen díra. Teď se začne stavět

Přestavba bývalých libereckých lázní na nové sídlo Oblastní galerie pokročila do fáze budování. Dosud dělníci hlavně bourali. Rekonstrukce lázní je vedle přístavby plavecké haly druhým z projektů, kvůli kterým se rozpadla koalice primátora Jana Korytáře ze Změny pro Liberec.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

S_lotr

Teď se začne stavět?

Vždyť se již staví. Součástí přestavby lázní vyrostla hned vedle historické budovy další katastrofální betonová škatule, o které se v článcích o rekonstrukci lázní vůbec nepíše. V Liberci tak jako všude chybí peníze na všechno, u nás v ulici chybí podělaný chodník, kanalizace, nejsou peníze... Ale pro galerii kterou nikdo k životu nepotřebuje, se staví nové drahé betonové budovy za opravdu mnoho milionů...... Bravo R^

+4/0
7.6.2012 10:08

pepina11

Re: Teď se začne stavět?

naprosta pravda, s tema chodnikama a silnicema je to katastrofa, ale na to prachy nejsou

0/0
7.6.2012 13:03

zetkaa

Re: Teď se začne stavět?

Silnice (místní komunikace) a chodníky nelze financovat z peněz EU (poskytuje na neziskové aktivity 85% dotace). Výjimkou jsou úpravy na sídlišti Rochlice (Integrovaný plán rozvoje města z IOP).

0/0
7.6.2012 16:55

S_lotr

Re: Teď se začne stavět?

To máte sice pravdu, ovšem i tak se mohly vybrat jiné projekty, které by se z peněz EU financovat daly a které tak do budoucna čekají na prostředky města. Tzn. na peníze, které potom město logicky nemůže vynaložit jinde.

+2/0
7.6.2012 18:07

zetkaa

Re: Teď se začne stavět?

Ta budova vedle je nový depozitář. Všechna umělecká díla se do výstavních prostor nevejdou. Btw, byl (a) jste někdy v Galerii? Předpokládám, že asi ne, protože jinak byste viděl (a), že stávající budova Oblastní galerie je v katastrofálním stavu a naprosto nedostatečně prostorově dimenzovaná. Proto došlo k dohodě mezi Městem Liberec a Libereckým krajem a rekonstruuje se (s 85% příspěvkem z EU) budova starých lázní, včetně výstavby nového depozitáře. Podle Vašeho příspěvku soudím, že kulturu ke svému životu nepotřebujete. To je smutné... :-(

0/0
7.6.2012 16:53

S_lotr

Re: Teď se začne stavět?

Věřte, že kulturu k životu potřebuji, a to v mnoha jejích podobách. Ano, častým návštěvníkem v Galerii zrovna nejsem. To ovšem neznamená, že bych jí chtěl rušit nebo omezovat. Pouze tvrdím, že investice v řádu 400 mil. Kč do zrovna této kulturní oblasti a zrovna v této težké době je z celkového hlediska nesmysl. Netvrdím, že si lepší a větší prostory nezaslouží, ale v žádném případě není zrovna tato oblast v žebříčku těch potřebných tak vysoko. Z celého projektu je jediné pozitivum záchrana historické budovy lázní, vše ostatní zapadá do dnešní doby. Nesmyslnost, nehospodárnost, utrácení velkých prostředků tam kde je to diskutabilně potřeba. Z Vašeho příspěvku naoplátku soudím já, že máte z nové galerie radost, přehlížíte však to mrhání prostředků okolo. Jen někdo opět chytře vymyslel, jak za bohulibou věc schovat výnosný byznys. Kdyby Vaše děti nemohli vyjít ve velkém provozu na ulici, protože chybí obyčejný chodník, náklaďáky přitom lítají oběma směry sem a tam, mluvíte také jinak...

+2/0
7.6.2012 17:59

zetkaa

Re: Teď se začne stavět?

No, primárním efektem je právě ta záchrana historické budovy (právě pro vysoké náklady na rekonstrukci památky se žádnému soukromému investorovi nevyplatilo do budovy investovat, přestože se ji Město snažilo nabízet několik let). Druhotným (a ne nezanedbatelným) efektem je vytvoření reprezentativních prostor pro umělecké sbírky, navíc v turistické lokalitě (v blízkosti Muzea, Botanické zahrady a ZOO). Takže už zbývá z Vaší strany jen dokázat tu údajnou předraženost zakázky, jejíž cena vzešla z výběrového řízení. 

Po dokončení rekonstrukce a přestěhování Oblastní galerie ale nastane další problém - co se stávající zchátralou budovou Galerie... Snad se najde nějaké smysluplné využití (s ohledem na prázdou městskou kasu nejspíš sázím na soukromého investora; možná by stálo za to spojit ji do jednoho komplexu s vedlejším zámkem).

0/0
8.6.2012 10:43

S_lotr

Re: Teď se začne stavět?

Vaše argumenty jsou sice hezké, v podstatě Vám je nemůžu vyvracet, ale nic to nemění na mém názoru. O předraženosti se nikde nezmiňuji, tudíž nemám co dokazovat. (I když prodělečná zakázka to pro dodavatele stavby určitě nebude).

S tím problémem ohledně stávající budouvy Galerie mám právě stejný názor, ovšem nesázím na soukromého investora. Sázím na další výdaje města. Popřípadě soukromého investora a opět nějaká velice "výhodná" smlouva pro město.

+1/0
8.6.2012 12:59

pepina11

pro me velka skoda

Skoda, ze se to nerekonstruuje na stylove welness centrum. Podle me by byla vetsi navstevnost nez do galerie (nic proti umeni). Mohlo to byt centrum relaxace naprosto odlisne od komercniho debilaqua-parku. Krasny bazen, sauny, virivky, parni komory, masaze,...uplne to vidim a vsechno to by melo dusi...

+3/0
6.6.2012 20:59

zetkaa

Re: pro me velka skoda

Nejdřív by se musel najít někdo, kdo to zafinancuje, milá paní (slečno)! Město ani Evropská Unie (z Regionálního operačního programu) to být nemůže, je to klasická komerční aktivita! Město se Lázně pokoušelo nabízet soukromým investorům k této činnosti několik let, ale vše ztroskotalo na vysokých nákladech na rekonstrukci památkově chráněné budovy. Prostě se to soukromému investorovi nevyplatí!

+1/0
7.6.2012 16:47

kára11

Lázně

Taky by se mělo připomenout, že vítěze výběrového řízení svým hlasem vybral a také podepsal Jan Korytář a že problémy objevil až ve chvíli kdy zjistil, že bude odvolán, čímž se dostáváme k druhé věci, a to proč neustále píšete, že Korytář byl odvolán kvůli zakázce lázní a bazénu?

+5/0
6.6.2012 17:47

zetkaa

Re: Lázně

Už je pomalu načase začít vyčíslovat, kolik budou Město Liberec stát exprimátorovy politické ambice (na zbytečných úrocích z překlenovacích úvěrů, audity, posudky...). :-( Zatím žádné důkazy o "předraženosti" zakázky neexistují. Jeho "znalecké posudky" jsou na vodě. Každá rekonstrukce (a to u památkově chráněných starých budov, jakými bývalé Lázně jsou, platí dvojnásob) je jedinečná a odhad nákladů si nikdo nemůže "vycucat z palce".

+3/0
6.6.2012 18:10

JP007

Re: Lázně

Jo oni neexistují důkazy o předraženosti? Zkus otevřít oči - viz http://zpravy.idnes.cz/promena-lazni-v-liberci-vyjde-o-42-milionu-draz-zapomneli-na-interier-11s-/domaci.aspx?c=A120223_1737782_liberec-zpravy_alh

+1/0
7.6.2012 14:13

zetkaa

Re: Lázně

To s vysoutěženou stavbou vůbec nesouvisí. Není vina Města, že Kraj a Oblastní galerie jako instituce zaspaly a nedaly včas požadavky na interiéry (nezadaly projekt interiérů). Pokud se nepletu, tak Kraj zadal nedávno nový projekt na interiéry a cena se snížila, zejména u moderní audiovizuální techniky, která rychle morálně zastarává. Tajkže cena 42 mil. Kč dávno neplatí.  Ale příznivcům Změny se hodí do krámu vše, kde mohou pošpinit své politické rivaly, že? :-P

+1/0
7.6.2012 16:37

Najdete na iDNES.cz