Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Český kaplan v Kábulu: Vojáky na misi zásadně nekřtím, jsou ve stresu

Nesnažíme se získat nové věřící, vojáci jsou tu pod tlakem a jejich rozhodnutí by nemuselo být trvalé, říká v rozhovoru český kaplan na kábulské základně Jiří Zedníček. Jeho úkolem je vojákům hlavně naslouchat a snažit se pomoci v těžkých chvílích, kterých za dobu své mise daleko od domova mohou zažít pěknou řádku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

antidepka7

Chápu, že výraz

"kaplan" a ještě k tomu "český" je pro místní české ateisty něco jako pro Eskymáka citron nebo banán a většina kritiků na této diskusi má pravděpodobně modrou knížku a válku viděli akorát v televizi....a proto všechno vědí, znají a všemu rozumí...

0/0
4.6.2012 15:07

tigrakrajtovita3

Vojak na misi potrebuje obcas uvolneni,

tedy nevestinec, bar, mozna psychologa. Maji Cesi i psychologa nebo jim tuto sluzbu prokazuje kaplan?

0/0
4.6.2012 12:07

Bouše

Náš pan kaplan v Kabulu plakal ...

;-D

0/0
4.6.2012 9:42

ScoutX

Re: Náš pan kaplan v Kabulu plakal ...

;-D

0/0
4.6.2012 9:42

tigrakrajtovita3

Re: Náš pan kaplan v Kabulu plakal ...

;-D

0/0
4.6.2012 12:05

tvenca

Celej život pracuju,

ale na můj důchod nebudou peníze.Naproti tomu,pro takovýhoto vyžírku je na plat vždycky.Jestli má pan kaplan potřebu být se svými ovečkami i na misi,tak jo-ALE ZA SVÝ.

+1/0
4.6.2012 8:46

ScoutX

Re: Celej život pracuju,

Však je tam za svý..odvádí stejnou práci jako každý jiný vojenský psycholog. jen s tím, že dělá i některé věci navíc.

0/0
4.6.2012 8:49

tvenca

Re: Celej život pracuju,

a kde tam píšou,že je psycholog???

+1/0
4.6.2012 8:53

ScoutX

Re: Celej život pracuju,

Hned v nadpisu. Kaplan je v podstatě stejný obor, jen o tisíce let starší.

0/0
4.6.2012 8:54

tvenca

Re: Celej život pracuju,

takže to není psycholog,děkuji

+1/0
4.6.2012 8:56

ScoutX

Re: Celej život pracuju,

Ano není, dělají podobnou práci. Jen kněz (nebo kaplan) ti nikdy neřekne, že má po pracovní době.

0/0
4.6.2012 8:59

tvenca

Re: Celej život pracuju,

Takže platí co jsem napsal výše,ať si tam třeba je,ale za svý.

+1/0
4.6.2012 9:01

ScoutX

Re: Celej život pracuju,

Však je tam na služební cestě stejně jako psychlog. Jen někdo radši věří oboru s tisíciletou tradicí než oboru, který je teprve v plenkách.

0/0
4.6.2012 9:02

963214785

Re: Celej život pracuju,

Tisíciletá tradice a stejně je furt v plenkách. Troufnu si tvrdit, že psychologie za ten krátký čas dokázala mnohem víc dobrého než tisíce let blábolení.

0/0
4.6.2012 9:12

ScoutX

Re: Celej život pracuju,

To si troufáte docela dost, vzhledem k tomu, že ani jeden nemáme seznam lidí, kterým tyto jednotlivé "obory" za tisíciletí pomohly (navíc vzhledem k tomu, že obor psychologie fakticky neexistuje příliš dlouho.

0/0
4.6.2012 9:17

963214785

Re: Celej život pracuju,

Ono úplně stačí, že psychologie se jako věda snaží popsat příčiny problému a vyhodnocovat efektivitu použitých metod vědecky, což je samo o sobě určitou zárukou úspěchu. Kněží se svými anekdotami a smyšlenými příběhy můžou jen stěží poznat, jestli dělají svou práci "dobře" či ne.

0/0
4.6.2012 9:29

ScoutX

Re: Celej život pracuju,

To že v něco nevěříte neznamená, že je to nesmysl. Dříve např. lidé věřili, že je Země placatá a taky se ukázalo, že to tak není. Psychologie z hlediska statistického je věda ale jinak je to také jen pokus omyl nic víc. Jinak např s řešením sebevražedných sklonů má křesťanství mnohem větší úspěchy než ta vaše psychologie. Jen pro příklad.

0/0
4.6.2012 9:34

tvenca

Re: Celej život pracuju,

Jen pro příklad...právě jsem se vrátil od zubařky,kdyby bylo po tvým,mohl tam na mně čekat obecní kovář s kleštěmi,má delší tradici.Děkuji nechci.

+1/0
4.6.2012 9:49

ScoutX

Re: Celej život pracuju,

To je dost špatnej příklad. kovář dělal jen jednu zubařskou práci a to trhání zubů, protože měl sílu. Jenže zuby dřív trhal v podstatě kdokoliv. Navíc dnes už to nedělá. Oproti tomu náboženství prochází vývojem podobně jako např. psychlogie. A je na každém komu bude víc věřit. Já jsem pro prevenci v podobě jak to dnes praktikuje např. římskokatolická církev. Nějak se mi nechce věřit lidem, kteří tvrdí, že ví co si druzí myslí na základě nějakého výzkumu v kterých si lidé beztak často vymýšlí.

0/0
4.6.2012 10:00

963214785

Re: Celej život pracuju,

No tady jsem našel nějaký článek k tématu. Nepřipadá mi to jednoznačné. Může to být spíš jen nesouvisející korelace.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14504734

Každopádně všechny podobné články se baví o religiozitě a sebevraždách ne o metodách předejití sebevraždě, což je trochu něco jiného. Takže pro to tvoje tvrzení zdá se není důkaz.

0/0
4.6.2012 9:59

ScoutX

Re: Celej život pracuju,

Důkaz je pro tebe asi příliš zjevný a tím je výrazně nižší počet sebevražd mezi křesťany v poměru k ostatním. Ona prevence je lepší než řešení následků. Když má někdo strach, že po sebevraždě se mu povede ještě hůř než teď, tak prostě tuhle variantu nezvolí. Někdy bohužel ale i tak člověk ve víře poleví a řekne si, že přece nic nemůže být tak hrozné. I věřící jsou lidé pochybující.

0/0
4.6.2012 10:04

963214785

Re: Celej život pracuju,

Strašit lidi věcnými muky a skřípáním zubů je poměrně barbarská metoda, nemyslíš? Navíc je to je jen řešení následků, jak říkáš. Vůbec se nezabýváš, proč lidé vůbec pomýšlejí na sebevraždu.

0/0
4.6.2012 10:30

ScoutX

Re: Celej život pracuju,

To ale není pravda..kněží se tím velmi zabývají a nejenom tím. Nicméně, tato jak ty říkáš barbarská metoda funguje. A minimálně koupí ostatním více času aby člověku pomohli problém vyřešit. Možná není moderní, to je tak všechno. Ale nemáš jediný důkaz, který by potvrzoval, že něco jako očistec neexistuje. Stejně jako já nemůžu doložit existenci jiným důkazem, než, že je to psáno. Tudíž máme oba svojí víru i když každý jinou.

0/0
4.6.2012 10:35

963214785

Re: Celej život pracuju,

Takže ty tyhle barbarský metody schvaluješ? Jeden problém možná vyřešíš, i když to není tak jasné, ty výzkumy nedokazují, že náboženská víra skutečně zabraňuje sebevraždám, a naopak způsobíš celou řadu dalších psychických problémů a příčiny jako těžké deprese, které by šlo řešit antidepresivy,budeš v klidu ignorovat.

Samozřejmě, že neumím vyvrátit očistec ani boha, stejně tak neumím vyvrátit existenci yettiho, únosy lidí mimozemšťany, existenci čajové konvičky na oběžné dráze kolem slunce nebo existenci neviditelného růžového jednorožce, a proto v nic z toho nevěřím. To je konzistentní. Ty ale konzistentní nejsi. Pokud něčemu věříš, protože to nejde vyvrátit, tak by si potom měl také věřit všem těm výše zmíněným nesmyslům plus nespočtu dalších, jenom pro jistotu.

0/0
4.6.2012 10:59

ScoutX

Re: Celej život pracuju,

K té víře v cokoliv snad jen tolik, že kdyby Albert Einstein nevěřil v teorii relativity, nikdy by necítil důvod se jí snažit prokázat. Víra je něco, co člověka žene kupředu. Člověk co v nic nevěří, nežije (pozor nežít není v tomto případě to samé co mrtvý). To co je pro tebe barbarskými metodami, je skutečně fungující systém. Dokonce pomáhá řešit i ty tvé deprese, bohužel ale není stoprocentní ostatně to ani ty tvoje, pro jiné barbarské dopování prášky. Obzvlášť antidepresiva ve většině případů jen problém odkládají ale neřeší. Ve chvíli, kdy pacient vynechá dávku klidně se při nejbližší příležitosti odkrágluje.

0/0
4.6.2012 11:14

963214785

Re: Celej život pracuju,

Pleteš si páté přes deváté. Einstein nevěřil svojí teorii, protože ji nedokázal vyvrátit, ale protože si uvědomoval, že standardní model selhává a že jeho hypotéza(v té době) by mohla fungovat, a také protože byla falzifikovatelná. To jsou všechno dobré důvody. Ty s tím tvým očistcem na druhou stranu nemáš ani jeden dobrý důvod tomu věřit. Stejně tak nemáš žádný důvod věřit, že to tvoje strašení peklem dokáže předejít, jediné co máme je vědecký článek, který ukazuje na inverzní korelaci mezi religiozitou a sebevraždami, se kterým jsem musel přijít sám. Ty si nedokázal to svoje tvrzení ničím podložit.

Antidepresiva zabírají o tom není pochyb. Mají samozřejmě vedlejší účinky jako každé jiné léky, ale samozřejmě jsou určené pro lidi, kteří mají chronické potíže a žádné povídání jim nepomůže. Oproti té tvé metodě, o které nemáme nejmenší tušení jestli vůbec funguje je to nesrovnatelně lepší.

0/0
4.6.2012 11:33

ScoutX

Re: Celej život pracuju,

Aha, takže podle tebe je lepší udělat z někoho antidepresivy zeleninu, než na něj celoživotně používat "barbarskou výchovu", která těm problémům může předejít. Nevím z čeho vycházíš ty. Jestli ti jakýsi článek, který si poslal stačí. Mě stačí vědět, že v mém okolí katoličtí věřící nemají sebevražedné sklony, ba dokonce ve většině případů i úplné rodiny (světe div se nemají problém spolu věřící manželé vycházet) naproti tomu mezi nevěřícími jsem, znal (bohužel nutný minulý čas) hned několik případů, kteří přes ta tvoje slavná antidepresiva a péči psychologů a psychiatrů ukončili svůj život.

0/0
4.6.2012 11:42

963214785

Re: Celej život pracuju,

Antidepresiva z člověka nedělají zeleninu. Jsou to léky, které obnovují normální činnost mozku. Jsou to různé látky, které zlepšují přenos signálů. Měl by sis o tom něco zjistit, než se o tom budeš vyjadřovat. Pokud jde o ty tvoje příběhy, tak já znám zase člověka, kterému antidepresiva umožnili žít normální život i s psychickou chorobou.

0/0
4.6.2012 11:53

ScoutX

Re: Celej život pracuju,

Pokud za normální považuješ nepřirozené střídání nálad, které hraničí skoro až s dualitou osobnosti. Antidepresiva nejsou kouzelný proutek, který by problém vyřešil, jen ho dočasně překryje. Proti tomu např. víra v boha pomáhá lidem najít cestu ven z trápení. Jenže pod tím ty si zřejmě opět představíš jenom to, že člověk všechno začne omlouvat slovy: "Bůh tomu tak chtěl." Asi je zbytečné ti vykládat, že realita je úplně jinde.

0/0
4.6.2012 12:03

963214785

Re: Celej život pracuju,

Ty si opravdu myslíš, že lidé s vážnými psychickými problémy by měli přestat užívat antidepresiva a raději zajít do kostela? Zdá se, že jsi mnohem větší blázen než jsem si myslel.

0/0
4.6.2012 12:12

ScoutX

Re: Celej život pracuju,

Nevnucuj my svoje domněnky. Samozřejmě, že to si nemyslím. Jen vím, že antidepresiva deprese nevyřeší, jediné co je schopné je vyřešit je udělat si v hlavě jasno a vyřešit problém na jehož základě deprese vznikly. Antidepresiva jsou jen prostředek aby člověk k tomu dostal příležitost a náboženství je jen jedna z možností, která se nabízí na vyřešení depresí. Bohužel také není stoprocentní.

0/0
4.6.2012 12:20

963214785

Re: Celej život pracuju,

Deprese jsou způsobeny špatnou činností mozku (špatná chemie), není to jenom špatná nálada. S člověkem, který má deprese si nemůžeš prostě popovídat a myslet si, že to vyřešíš. Je to svým způsobem jako zlomená noha. Tu taky nemůžeš vyléčit popovídáním si.

0/0
4.6.2012 12:38

ScoutX

Re: Celej život pracuju,

To samozřejmě vím. Pak mi ale tedy vysvětli k čemu vůbec je potřeba psychiatr, za kterým takový člověk chodí. To by přeci měl řešit běžný lékař, ne?

0/0
4.6.2012 12:44

963214785

Re: Celej život pracuju,

Psychiatr je potřeba, aby diagnostikoval problém a rozhodl jestli jsou léky potřeba a případně jaké. Běžný lékař na to nemá odbornost.

0/0
4.6.2012 12:51

ScoutX

Re: Celej život pracuju,

Aha, takže zjistí problém ale nepomůže ho řešit, jen oddaluje řešení problému (bavíme-li se pořád o depresích).

0/0
4.6.2012 13:00

963214785

Re: Celej život pracuju,

Dokud pacient ty prášky bere, tak je problém vyřešen. Lepší než nějaké bláznivé kázání. Bylo by samozřejmě fajn mít permanentní řešení, ale bohužel nemám. Třeba se na nějaké časem přijde, ale rozhodně to nebude díky náboženství.

0/0
4.6.2012 13:08

ScoutX

Re: Celej život pracuju,

Jenže právě ono to permanentní řešení je..bohužel nefunguje na všechny a často ne tak jak by si mnozí představovali. Je prostě jen pro ty, kteří ho opravdu chtějí, ne pro ty, kteří to chtějí jen zkusit, zda to zabere. A dovolil bych si tě opravit: "Dokud pacient ty prášky bere, tak je problém vyřešen.". Není vyřešen, jen skryt a to ještě často dost špatně příčinou náhlých změn nálad vyvolanými právě stoupáním a klesáním účinné látky.

0/0
4.6.2012 13:16

963214785

Re: Celej život pracuju,

O čem to zase blábolíš. Buď máš řešení a potom ho musíš být schopen vysvětlit, jak to víš a za jakých okolností funguje. Jestli to nedokážeš tak radši šetři dechem.

0/0
4.6.2012 13:43

ScoutX

Re: Celej život pracuju,

Asi bych měl šetřit, protože ty to evidentně ani pochopit nechceš. Jednoduché. Pokud do náboženství jdeš s tím, že zkusíš co ti to přinese, tak ti nepřinese nic než zklamání. Pokud ale do něj jdeš s tím, že se ho budeš snažit naplno žít a řídit se jeho zákony, tak i přes to, že občas zákony porušíš, to na tebe bude mít dobrý vliv. Bohužel ne každý je takového přístupu schopen a proto to není pro každého. Jinak polopaticky by se dalo říct, že křesťané se službou ostatním zbavují svých problémů aniž by to brali jako "něco za něco". Jedině pak to totiž má ten kýžený užitek.

0/0
4.6.2012 14:10

ScoutX

Re: Celej život pracuju,

Ještě jinak řečeno. Je to přesně to co ti poradí, každej psychiatr trpíš-li depresí. Zaměstnej svůj mozek činností abys nemyslel na problémy které máš. Ostatně pokud to uděláš dost často se stane, že brzo přijdeš na to, že na světě je mnoho horších problémů, a že ten tvůj je vlastně ničím. K tomu samozřejmě nepotřebuješ náboženství, ale je to jisté ulehčení cesty k tomuto řešení. I když podle tvých příspěvků by to pro tebe byl spíš důvod k sebevraždě kdybys začal věřit v Boha. Holt každej má k tomu jinej přístup. Někdo se prostě neumí zbavit předsudků jiní to dokážou.

0/0
4.6.2012 14:15

963214785

Re: Celej život pracuju,

No to je sice hezký, ale to ti deprese nevyléčí stejně jako to nevyléčí třeba rakovinu. Jestli chceš tvrdit, že to člověka nějak mentálně zaměstná, tak to je téměř k ničemu. To by byl lepší nějaký koníček. Každopádně jestli chceš abych tě bral nějak vážně, tak budeš potřebovat argumenty. To co tu předvádíš jsou hezké řeči, ale bez obsahu.

0/0
4.6.2012 14:38

ScoutX

Re: Celej život pracuju,

A ještě jedna věc..možná by sis měl ujasnit rozdíl mezi vědět a věřit. pokud totiž máš něco prokázáno, pak není nutné věřit. To prostě víš. Ale pokud něco prokázáno není, pak je možné věřit, nebo nevěřit ale rozhodně ne vědět.

0/0
4.6.2012 11:18

963214785

Re: Celej život pracuju,

Já mám jasno. Možná by sis to měl ale ujasnit ty. Zdá se, že argumentuješ něčím v co věříš jako bys to věděl. Konkrétně ten tvůj očistec. Věříš, že existuje, ale jsi schopen dělat soudy, co je prospěšné a co ne jako bys věděl.

0/0
4.6.2012 11:38

ScoutX

Re: Celej život pracuju,

To samé bych mohl napsat o tobě a tvých "barbarských metodách". Každý do jisté míry operuje s tím v co věří, jakoby to věděl. Divím se, že tě to překvapuje. Děje se to proto, že od toho člověk logicky odvozuje i jiné věci (byť jen teoreticky). Důležité je však nezapomínat, že vše co dnes víme bylo dříve pouhou vírou, kterou naštěstí někdo nezavrhnul, ale věnoval se jí a buď víru v onu věc zamítl nebo potvrdil. A tím se víra změnila v ono vědění.

0/0
4.6.2012 11:48

963214785

Re: Celej život pracuju,

Antidepresiva jsou testované léky. Vím, že fungují. Navíc možná si to neuvědomuješ, ale uvedl jsem psychické choroby a antidepresiva jako jeden příklad příčiny a jejího řešení. Deprese, které mohou vést k sebevraždám, mohou vznikat i jinak. Různé věci mohou být zdrojem stresu. Třeba kriminalita svým způsobem. Když se člověk stane objetí nějakého těžkého zločinu, nebo mu někdo někoho zabije, tak to je obrovský stres, který může vést k těm depresím a sebevraždě. A tady to tvoje náboženství moc nepomáhá. Výzkumy ukazují, že těžká kriminalita koreluje s náboženstvím poměrně silně. USA a především jih má značně víc těžké kriminality než Evropa s menším podílem věřících.

0/0
4.6.2012 12:09

ScoutX

Re: Celej život pracuju,

Tím chceš říct, že ty tvoje průzkumy dokazují to, že když někomu budu říkat: "nepokradeš" a "barbarskými způsoby" zajistím aby věřil, že je nutné aby to plnil. Tak půjde krást? A nebo spíš prokazují, že lidé se v USA nechají pravidly méně svázat než v Evropě? Což je všeobecný fakt. Kde bereš tu jistotu, že fungují? Vzhledem k tomu kolik toho o depresích víš, bych čekal, že budeš vědět, že skutečná deprese je prakticky prášky neléčitelná choroba.

0/0
4.6.2012 12:17

963214785

Re: Celej život pracuju,

"Tím chceš říct, že ty tvoje průzkumy dokazují to, že když někomu budu říkat: "nepokradeš" a "barbarskými způsoby" zajistím aby věřil, že je nutné aby to plnil. Tak půjde krást?"

Ano. Křesťané jsou pokrytci. Kážou vodu, pijou víno, to přece není nic nového. Člověk je přece hříšná bytost. Každý člověk má své hříchy a kdo jsme my abychom soudili. Nesuď a nebudeš souzen! Bez hříchu by přece vykoupení skrze Ježíše Krista bylo zbytečné, kostely by byly zbytečné i církev by byla zbytečná. Křesťanství má zájem na tom, aby hřích existoval, jinak by zaniklo.

0/0
4.6.2012 12:47

ScoutX

Re: Celej život pracuju,

Aha..takže podle tebe každej kdo se snaží držet nějakejch mantinelů ale nedaří se mu to, je pokrytec. Takže podle tebe by bylo lepší, kdyby každej mohl všechno protože alespoň nebude porušovat pravidla..no myslím, že to by tě brzo přestalo bavit...Máš pravdu. Nebudou-li pravidla nebudou ani lidé co by je porušovali. To že přece někdo říká, že se něco nemá a občas se mu to stejně nepovede, protože ta pravidla pokud sis nevšim jsou velice striktní, z něj nedělá pokrytce. Nebo snad narážíš na zpovědi? To v tobě pořád přežívá ten nesmysl o tom, že křesťané něco zamumlaj do budky a maj čistej štít? To tě asi překvapím. Ale ten čistej štít maj až potom co jdou a všechno co udělali špatně zase napraví.

0/0
4.6.2012 12:54

963214785

Re: Celej život pracuju,

Je zajímavé, že křesťané se svými přikázáními a věroukou jsou na tom hůře s prevencí těžkých zločinů než obyčejní lidé jen se selským rozumem a trochou empatie.

0/0
4.6.2012 13:15

ScoutX

Re: Celej život pracuju,

Tohle cos napsal je sám o sobě nesmysl. Křesťané rozhodně v tomto ohledu na tom nejsou hůře ba naopak. Právě proto, že nad svým jednáním mnohem více přemýšlí ve smyslu, zda je to správné či ne podle jeho náboženství. To nevěřící většinou nedělá. Alespoň podle mých zkušeností se řídí spíš podle toho co je nebo není správné pro něj. Okolí je mu pak dost často ukradené.

0/0
4.6.2012 13:22





Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.