Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Řecká levice by zastavila úspory, pokud by se dostala k moci

Pokud řecká strana radikální levice SYRIZA po nastávajících volbách sestaví kabinet, začne svou vládu zmrazením klesajících důchodů nebo zvýšením minimální mzdy. To je de facto odmítnutí mezinárodních dohod o poskytnutí finanční pomoci. Podle opozice by tento krok zemi dovedl ke krachu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Nenic mi me triangly

problem cele Eurozony a nyni i ameriky

je zavadejici hospodareni soukromych bank, ktere bankrotuji jednu zemi za druhou pod plastem free trade a EU nebo jakkoliv to nazvete je jen vetsi obohacovani elity a vetsi bida pracujici tridy. Stredni trida vymizela a ten zbytek co zustal zije ve falesne pradstave, ze jim se to nemuze stat. :-)

0/0
2.6.2012 20:40

Nenic mi me triangly

Re: problem cele Eurozony a nyni i ameriky

stara slechta se nevzdava a za pomoci banksteru se snazi svet dostat zpet k feudalismu.

0/0
2.6.2012 20:40

majkl1

Podivný svět,

který nechápu. Úspory vedou k dluhu a z něj je cesta ven v tom, že stát začne utrácet jak ožralej námořník?

Pokud by si takto počínal jedinec, skončí přinejlepším jako bezdomovec, ale ještě spíše v kriminále. A vývoz olivového oleje či Metaxy Řecko nespasí. Velká část příjmů pocházela z turistického ruchu a ten upadá. A čím větší chaos v zemi bude, tím více bude upadat dál. Stálo by za úvahu, zda nenahradit příslovečné "turecké hospodářství" za řecké?

0/0
2.6.2012 11:58

Parcival

Re: Podivný svět,

Přirovnávat jedince a stát je zavádějící. Přílišné škrty brzdí ekonomiku. Měli by se vrátit ke Drachmě. Nechtějí-li platit své dluhy, jejich boj, ale nutit ostatní členy Eurozony aby se na jejich dluzích podíleli je neetické.

+2/0
2.6.2012 13:32

majkl1

Re: Podivný svět,

Neřekl bych. Jestliže stát žije na dluh, skončí špatně, jen to déle trvá. Dluhy nelze dělat do nekonečna.

Řekl bych, že je tomu spíše naopak - pokud stát bohatě rozdává (nejlépe z cizího) neschopným a parazitům, ti schopní ztrácejí motivaci k práci. Ať jde o kvalifikovaného dělníka, technika či vedení. Za čím by se také honili, když je o to stát nakonec připraví?

+1/0
2.6.2012 13:42

opportunity

Re: Podivný svět,

Stát drasticky sníží platy nebo zvýší DPH = lidi budou méně kupovat = vybere se méně na daních

0/0
2.6.2012 16:05

majkl1

Re: Podivný svět,

Jenže realita je jinde. Zvýšení DPH o několik procent spotřebu příliš neovlivní. A na platech levice také spořit nebude. Naopak, různé plošné dávky a "sociální výpomoci" jsou danajským levicovým darem. Ostatně to ve světě není nic nového. Pravice  zmenšuje státní dluh, šetří, "dělá" peníze. Volič otrávený úsporami zvolí levici, která rezervy hbitě prošustruje a nadělá dluhy. Volič, otrávený státním deficitem zvolí pravici a děj se opakuje. Kyvadlový princip. A zlatě tam, kde jsou v podstatě jen dvě strany. Čím jich je více, tím je chaos větší a nikdo za nic nemůže. Známý princip : To né my, to oni.

Co se daní týče: V  západních demokraciích je nejobávanější institucí berňák a za "daňové hrátky" padají tvrdé tresty. Na svobodě i finanční. Řecko patří k Balkánu a obávám se, že my se o to snažíme. Daně se dobývají z malých rybek a ty velké, natož velryby, tak ty jsou hájeny.

+1/0
2.6.2012 18:01

nejmenovaný zdroj z vlády

Re: Podivný svět,

malej detail - "pravice" tvrdi ze levice moc utraci a zadluzuje, skutecnost je ale jina a "pravice" dela vetsi dluhy - republikani v USA nadelali 2/3 dluhu USA i kdyz Obama se znazi je dohnat...v Cesku nejde mluvit o pravici ani naznakem ale komousove s napisem na dverich "zde sidli pravicova ODS" nadelali mnohem vice dluhu nez socani

0/0
3.6.2012 5:49

papazian

Krach je ale velmi očistný proces! Proč ne?

Krach neznamená, že v dané zemi přestanou platit peníze, tedy není to ani důvod k tomu, že v dané zemi přestane platit euro. Pouze proběhne krach, očistný žádoucí proces, kdy věřitelé, kteří přepálili své angažmá, budou moci realizovat své zástavy a pokud je nemají, pak mají smůlu. Takový je život v podnikání. A platí to i na úrovni makro jak i mikro. Takže já to vítám a vidím v tom vše dobré, co by mělo být inspirativní i pro nás. Mít svou hrdost a nenechat se vydírat nadnárodním kapitálem, který vytváří dojem, že bez něj nejsme schopni života. Ale ve skutečnosti on potřebuje nás, my jeho za každou cenu ne. Fandím Řekům, jsou kolébkou demokracie a jsou pro nás velkým vzorem i dnes! Podívejme se na vývoj novým neotřelým pohledem, bez svazujících ismů stávající pravicové propagandy, která vytváří pocit, že Řecko a Řekové jsou říše zla a všichni okolo jen spása lidstva!

0/0
2.6.2012 0:48

Neutrální Nick

Re: Krach je ale velmi očistný proces! Proč ne?

Vzor?

100 měsíčních platů jako odstupné po výpovědi ze státní správy? Příplatky za včasný příchod do práce nebo přenesení papíru o patro výš? Mizivá produktivita práce?

.

To může být vzor možná tak pro komouše.

+5/0
2.6.2012 2:47

duchodkyne

death metal...

... jako zdroj extremismu? 8-o To psal snad Kojzar, ne? :-P

+1/0
1.6.2012 23:38

Generál Ugarte - inmortal

Re: death metal...

A pokud jste rozkliknul/a ten odkaz, tak se Vám dostalo takového pěkného normalizačního školení o metalistech. :-)

0/0
1.6.2012 23:57

nicaren

Paradox

Vtipný na tom je, že nakonec čím dřív Řecko krachne, tím líp pro něj (a i pro všechno ostatní Euro státy). Řecko krachne tak jako tak (není otázka jestli, ale kdy a kolik s sebou vezme dalších států), takže čím pozdějc to bude, tím níž spadne (a tím víc to bude stát peněz ostatní státy, a patrně i čím dýl to bude trvat, tím víc dalších států pojede s ním). Takže nakonec bude ta levice paradoxně to nejlepší východisko pro Řecko i pro EU.

Vždyť už teď prosakuje, že všechny peníze, který jdou do Řecka, se vracejí věřitelům ... takže Řecko samotný z nich nic moc nemá, jen roste jeho dluh.

+2/0
1.6.2012 22:48

certik_bertik

Re: Paradox

to máte snad spočítané?

0/0
1.6.2012 23:17

nicaren

Re: Paradox

Tak ono to, kolik peněz už do nich nalili, a k čemu to zatím bylo, je dnes už poměrně dost známá věc. Těžko přepokládat, že další nalitý peníze budou mít jinej efekt.

+3/0
1.6.2012 23:28

certik_bertik

Re: Paradox

hmm, kdyby se am ty peníze nenalili, tak už dneska ohlodáváme kořínky

0/0
2.6.2012 15:43

Kidkid

Re: Paradox

Zrovna nedávno to počítali v ekonomickém magazínu, takže na tom asi něco bude. Soukromé investory obrali o 60% dluhu, ale ostatní banky co půjčovaly z peněz daňových poplatníků chtějí vše zpět do posledního haléře. Takže to co Řecku půjčí jde na úroky půjček co mu sami dali.

0/0
2.6.2012 5:15

certik_bertik

Re: Paradox

tady nejde vůbec o Řecko

0/0
2.6.2012 16:33

martynezz

utopie

Klidne at si ty volby vyhrajou a ukazou ten svuj levicovy zazrak - alespon budou slouzit pro ostatni zeme jako odstrasujici priklad toho jak to dopadne, kdyz se k vlade dostanou line levicove trubky.

+4/0
1.6.2012 22:22

nejmenovaný zdroj z vlády

Re: utopie

neni nad to kdyz komunisti opusti matku stranu, zalozi novou a napisou na dvere "zde sidli pravice" ;-DRv

0/0
2.6.2012 2:12

DanielaZla

já mám naspořeno

takže mě je to jedno

+1/0
1.6.2012 21:53

martynezz

Re: já mám naspořeno

30 mega pod podlahou? :)

0/0
1.6.2012 22:15

nicaren

Re: já mám naspořeno

http://www.uletene.sk/podlaha_rathovka-ug ;-D

0/0
1.6.2012 22:51

emersonskej

Re: já mám naspořeno

To je fakt - tam se inflace nedostane...;-D

0/0
2.6.2012 0:00

pifnik

JOJ

ZAJÍMAVÁ MYŠLENKA

0/0
1.6.2012 21:41

Lotras rudý peklič český

A nemohla ny tam NATO a EU píchnout

CIA-Káíjda, Řekové neposlouchají a jsou zpupní jak TalibánciRv

0/0
1.6.2012 20:29

claw

Jediná rozumná politika

USA také udělaly všechno pro zvýšení spotřeby - a jsou z krize dávno venku.

Dneska už každý chápe, že šetření je cesta do bídy. Dokonce to konečně začínají (pod tlakem ekonomických úspěchů levicových vlád) chápat i pravicové režimy - a začínají mluvit o nutnosti "zvýšení investic". To to ale vždycky trvá, než pravičák začne myslet.;-D

0/0
1.6.2012 19:55

minutos007

Re: Jediná rozumná politika

(pod tlakem ekonomických úspěchů levicových vlád) - které to proboha jsou?8-o KLDR?

+23/0
1.6.2012 20:03

claw

Re: Jediná rozumná politika

Tak např. USA, v Evropě Dánsko, Finsko, Island, Norsko...

Před krátkým časem Ficovo Slovensko (meziroční růst HDP přes 9%, nejrychleji bohatnoucí země v Evropě, Paroubkovo a Sobotkovo Česko (meziroční růst HDP 6,5%, druhá nejrychleji bohatnoucí země v Evropě), Blairova Británie...

Nejde zpochybnit fakt, že země, které mají levicové vlády nebo levicově nastavený politický systém (Švédsko, Finsko), se s krizí vyrovnaly bez problémů, žádná z nich není v hospodářské krizi - zatímco v krizi se dnes nacházejí v Evropě pouze země s pravicovými vládami (Rumunsko, Česko, Itálie, Španělsko, Řecko, Irsko, Nizozemsko, Británie, Maďarsko, Lotyšsko, Litva). :-) (Pro úplné burany dodávám, že hospodářská krize je definována meziročním propadem HDP ve devou po sobě následujících čtvrtletích - a že žádná jiná definice hospodářské krize neexistuje.)

+3/0
1.6.2012 20:13

Antoninus

Re: Jediná rozumná politika

Podle vás USA "levice", Řecko "pravice", na toto označení se vás mohu akorát zeptat: Co kouříte?

Řecké zřízení je vedle USA silně levicové a USA vedle řecka je pravice jak poleno. Obama by v Řecku byl za "pravicového" politika.;-)

Toto bohužel mluví za vše, ve vašem příspěvku.:-/

+17/0
1.6.2012 20:51

lesobaron

Re: Jediná rozumná politika

R^ ale jistě ... ten je zcela totálně mimo mísu,čas i prostor - papouškuje tu ekonomické poučky ala lidovej dům a háže na všechny strany buranama (typickej odborářskej "ekonom-odborník" s chováním pomocné stráže VB)  já bych na ty jeho "rozbory a analýzy" reagovat mohl , ale je to dost pod mojí úroveň a navíc nemám chuť ani náladu házet perly ****** - ať si zůstane u toho svýho mentorování a buranů ...

+19/0
1.6.2012 21:05

claw

Re: Jediná rozumná politika

Argumenty... pravičácké... - prostě jen bezobsažné vulgarity. Ale co taky chtít od lidí s pravicovými názory?

0/0
2.6.2012 0:58

fotbalovemice_cz

Re: Jediná rozumná politika

Dobrá večer p. Keller :-)

0/0
1.6.2012 21:52

HrubesaMares

Re: Jediná rozumná politika

predevsim jde o funkcni justici. U nas je jedno jestli v pravo nebo vlevo, oba ukradnou vic, nez dokazeme vydelat :-/

0/0
1.6.2012 23:13

dáša je konečně štastná

Re: Jediná rozumná politika

počkáme si na výsledky rozumné politiky řecké levice. doufám, že vyhrajou volby.

+17/0
1.6.2012 20:04

tenisovejloket

Re: Jediná rozumná politika

muhehéééééééééééééééééé;-D;-D;-D;-D;-D

+18/0
1.6.2012 20:04

lesobaron

Re: Jediná rozumná politika

to je něco , viď ???  tenhle claw fakt nikdy nezklame ....   ;-D;-D;-D  já se budu smát ještě zejtra ... kousek níže hodil ještě jednu perlu - a ta je snad ještě lepší ;-D;-D;-D

+11/0
1.6.2012 20:11

claw

Re: Jediná rozumná politika

Tak koukni ještě o kousek níž, tam se zasměješ ještě víc.;-D

Když neumíš myslet, tak se aspoň směj.

0/0
1.6.2012 20:15

lesobaron

Re: Jediná rozumná politika

to myslíš ten tvůj příspěvek kde jsi objevil a všem neprodleně prozradil jak funguje kapitalismus ??? na to už přišel karel marx a popsal to v Kapitálu jak si jistě pamatuješ z Vumlu ... no alespoň jsi tam nechrápal a dával pozor ...

+12/0
1.6.2012 20:23

claw

Re: Jediná rozumná politika

Tato tys Marxe evidentně nikdy nečetl - nebo ho znáš, jako starý komunista, až příliš dokonale.

Já znám (v rámci všeobecného vzdělání) jeho hlavní texty a s tím, co tvrdíš, jsou v úplném rozporu.:-(

To, o čem píšu, je běžná keynesiánská ekonomika, která zachránila např. USA za velké hospodářské krize ve 30. letech. Tvrdí to i VŠICHNI nositelé Nobelovy ceny za ekonomii za poslední lkéta: když je krize, investuj. Jen českému pravičákovi to ještě jaksi nedošlo.

0/0
1.6.2012 20:33

dpaja

Re: Jediná rozumná politika

Jestli investicí nazývaš to, že se navýší důchody a přestanou platit dluhy, tak to máš opravdu v hlavě vše na svém místě. Akorát tu hlavu vytáhni z prdele, dej ji na krk a začni myslet.

+3/0
1.6.2012 22:37

claw

Re: Jediná rozumná politika

I zvýšení důchodů může být investicí - a dokonce (to za všech okolností) je pro stát ekonomicky prospěšnější než lití peněz do stavby dálnic.:-)

0/0
2.6.2012 1:00

claw

muhehéééééééééééééééééé

muhehéééééééééééééééééé;-D;-D;-D;-D;-D - ano, takhle vypadá typický projev voliče pravicové strany. Nebo ubožáka, který není schopen argumentovat.

0/0
1.6.2012 20:19

Antoninus

Re: Jediná rozumná politika

Pokud jste nečetl poslední ekonomické zprávy, tak ekonomika USA zase poněku "chladne", a růst v roce 2011 byl dost pomalý (1,7 procenta), tedy investice zatím pomohly pouze dočasně. Přitom ale rozpočet USA se dostal do obrovských deficitů ze kterých nyní hledají cestu, která bude přes masivní škrty. Mnoho států dělala to co USA v naději že dojde opět k rychlému ekonomickému růstu, jenž zaplatí dluhy které tak vnikly. Ovšem rychlý růst se nedostavil a nyní v USA ale především v EU řeší jak vyřešit dluhy, protože bankrot to by panečku byl propad ekonomiky.

+12/0
1.6.2012 21:02

55108311

Re: Jediná rozumná politika

"vše pro zvýšení spotřeby" -  to dělala Evropa posledních 15 let, a teď je po uši v dluzích :-)

+1/0
1.6.2012 23:26

minutos007

A to ještě zapomněli na další zdroje

Například mohou platit ze zisku ČEZu....

0/0
1.6.2012 19:52

Lino Inventura

Pod vedením levice

vystoupí z Eurozony a zavedou drachmu, která nebude volně směnitelná, něco jako Kčs :-)

0/0
1.6.2012 19:48

hbx

1

Za měsíc budou holí. Soudruzi z levice na celém světě toto ovládají.[>-]

+4/0
1.6.2012 19:44

kOBLICH

Nač šetřit?

Půjde-li do tuhého, může vždycky Paroubek vydat další knihu a Řekům půjčit...

+5/0
1.6.2012 19:40

eat da poo poo

Aspon by se to

konecne zaclo resit R^

0/0
1.6.2012 19:20

Najdete na iDNES.cz