Diskuze

Předměty z doby bronzové nám poničily bagry, stěžují si archeologové

Ve Svijanech se rozhořel spor o archeologický průzkum předmětů z mladší doby bronzové na místě, kde probíhal výkop pro kanalizaci. Archeologové z libereckého muzea si stěžují, že s nimi obec neuzavřela smlouvu o průzkumu. Těžká technika již část cenných předmětů nenávratně zničila. Stavební práce jsou zastaveny, případem se zabývá ministerstvo kultury.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

richard56

4. 6. 2012 12:38
Bouře ve sklenici vody.

Soudě z článku, tak starosta obce není žádný hlupák, když bezmála milionovou částku okamžitě srazí na čtvrtinu. Slovutný archeolog Brestovanský skutečně nikde nezveřejnil ceník prací a asi nemá jasno, co by zkoumal. Dále starosta s archeology jednal a nakolik naplnil literu zákona rozhodne soud a nikoliv pan Brestovanský. Ten nyní pláče, ale pozdě. V době , kdy se měli ničit nálezy, tak osobně prováděl se svým nadřízeným show pro tisk "nálezem" popelnice z První republiky. A nakonec - je z článku cítit uražená ješitnost pana Brestovanského, že s ním (potažmo Severočeským muzeem) nebyla uzavřena smlouva. Prostě byla uzavřena s někým jiným. SM totiž po stránce archeologie ztrácí kredit a vetšinu záchranných archeologických výzkumů ani neprovádí i když jsou smlouvy řádně uzavřeny. (Nevím co na to kontrolní orgány příspěvkové organizace). Takže ve skutečnosti se nic neděje jen jeden zhrzelý archeolog si poplakal v tisku.

0 0
možnosti

janzlatousty2

3. 6. 2012 10:21
Asi tak, pokud by se archeologové nechovali jako

arogantní  jedinci nad záknem, nedocházelo by k "ničení" památek. Pokud dnes narazíte na "archeologický" nález, znamená to  ohromné náklady a zastavení prací na měsíce i roky....

0 0
možnosti

8x_ma_vymazali_ešče_ma_nědostálí

3. 6. 2012 0:32
Ty bagry bych dal archeologům k úhradě

Nemají nechávat v zemi tak tvrdé předměty, že to poničí i bagry.:-P

2 0
možnosti

vedoucí oddělení cenzury ÚV ČSSD

3. 6. 2012 0:32
Kulturní národ si musí vážit své historie,

která je zdrojem poučení. Ovšem podřadný národ žádné kulturní památky nepotřebuje, neboť je odsouzen jen k otrocké práci např. v montovnách a připomínky jeho dávné ultury a dějin mu pak zbytečně zvedá hlavu od běžícího pásu ve fabrice.

Jak poznáme podřadný národ? Třeba ten, který si sám shodí svou vládu během svého předsednictví v EU. Takový by si neměl sám vládnout a měl by dobrovolně se podvolit v léno národa vyspělého. A jeho nějaké vykopávky nechť jsou zabaveny a rozprodány obyvatelům národa vyspělého, který je může spotřebovat třeba jako výzdobu svých zahrádek. Třeba v kombinaci se sádrovými trpaslíky.

2 0
možnosti

mast na revma z kočičího sádla

3. 6. 2012 8:43
Re: Kulturní národ si musí vážit své historie,

Pouze během okupací zde byl pořádek. Ať už po roce 1939 nebo po 1968.

1 0
možnosti

joserpor

2. 6. 2012 22:55
Jaké to byly archeologické předměty

Vznáším otázku, jaké to byly archeologické objekty , které poničily moderní  kovové bagry ? Není to spíš otázka pro záhadology, co  to bylo za sílu?

Anebo redaktor článu nezná česky, že jestilže nerozlišíme podle ohýbání slov podmět a přísudek, že přísudek se musí dát na začátek věty "kdo co -Bagry poničily..".nebo  apoň by se  měl inspirovat angličtinou

0 0
možnosti

joserpor

2. 6. 2012 22:56
Re: Jaké to byly archeologické předměty

opravuji "podmět" na první místo

0 0
možnosti

obluda.xxxl

2. 6. 2012 18:58
Nenašel jsem v článku odpověď na základní otázku -

kdo teda zaplatí ty poničené bagry...?:-/

2 0
možnosti

Rodnok

2. 6. 2012 19:19
Re: Nenašel jsem v článku odpověď na základní otázku -

a proč vůbec archeologové používají bagry, když je ničí?

1 0
možnosti

...schwalbe...

2. 6. 2012 17:00
Ač nejsem investorem a nevlastním pozemek,

přesto zastávám názor, že hradit archeologický průzkum má být povinností státu. Je o zachování kulturního dědictví, což je bezesporu ve veřejném zájmu zrovna tak, jako výstavba dálnic, např.

A může-li náš stát platit nákladné archeologické průzkumy v Egyptě nebo v Sudánu s odkazem na zachování světového kulturního dědictví, v podstatě ale jen z prestižních důvodů, měl by zcela samozřejmě platit veškeré archeologické práce v naší zemi, neboť třeba artefakty z doby bronzové nesporně také ke světovému kulturnímu dědictví patří.

A ani se příliš nedivím nešťastným investorům (třeba obcím s napjatým rozpočtem) a smluvně dohodnutými termíny výstavby, že když na staveništi naleznou nějakou kostru obloženou "starým harampádím" s jistotou vytuší nepříjemnosti, jichž je nejlépe zbaví okamžitý zásah šikovného bagristy a pár nákladních tatrovek.

V tomto ohledu je zákon špatný a přímo nabádá ke svému porušování a tím i ztrátě cenných poznatků o naší minulosti.

5 0
možnosti

sámvelkýmao

2. 6. 2012 17:14
Re: Ač nejsem investorem a nevlastním pozemek,

přesně. když to přiznají, mají po stavbě a stavění.....

0 0
možnosti

elgeorge

2. 6. 2012 16:34
Archeologové a památkáři.

Osina v řiti stavitele, do všeho kecaj, zdržujou a ještě si za to nechaj platit.

Něco jinýho by bylo, kdyby slušně požádali o provedení průzkumu, zaplatili prostoje a pak si můžou hrabat jak dlouho chtějí.

Památkáři sou taky problémový, člověk chce zachránit ruinu před zřícením a tyhle p.ka mu zvyšujou náklady svými často přiblblými pžadavky.

0 0
možnosti

OmnibusXXL

2. 6. 2012 17:54
Re: Archeologové a památkáři.

http://www.youtube.com/watch?v=XrRwZk27wQo

0 0
možnosti

Axelroth

2. 6. 2012 16:08
...hmmm...

...jojo v pripade ze je treba provest nejake machinace s pozemky, pozdrzet stavbu, nebo ji dokonce zablokovat neni nic jednodussiho nez na ne poslat archeology...ti se na danym miste budou, podle toho jak je silna lobby, rejpat par mesicu az let a nikdo s tim nic nemuze udelat...

;-)

0 0
možnosti

Beham Bosky

2. 6. 2012 15:11
Předměty nám poničily bagry

za.rané předměty!

0 0
možnosti

Gemars Moše Dajan

2. 6. 2012 15:57
Re: Předměty nám poničily bagry

zatracené podměty ;-D

0 0
možnosti