Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

VIDEO: Izraelští vojáci přihlíželi střelbě do rozzuřených Palestinců

Izrael čelí velkému problému. Na internetu se objevilo video, které ukazuje záběry z klasické příhraniční potyčky mezi Palestinci a Izraelci. Zatímco Palestinci házeli na židovské osadníky kameny, ti povolali vojáky na ochranu. Jeden z rozčilených Izraelců pak za jejich stoického dohledu začal do davu Palestinců střílet.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pierre de Croissant

Zkráceně fakta

Palestinci tři soboty po sobě zapalovali okolí židovských vesnic s cílem vypálit je. Když se obyvatelé a hasiči snažili hasit, házeli na ně kamení. Proto přijela vojenská ochrana.

Ostatně to muslimové předvádí i v Paříži. Založí požár a pak na policii a hasiče útočí.

+1/0
23.5.2012 16:06

oskie98

Ostudná práce s informacemi

a přebírání neověřených informací tendenčního a pomlouvačného charakteru není bohužel pro iDnes ojedinělá. V tomto případě redakce přejala informaci z Guardian.co.uk. Původně dokonce jen její část (vypustila část o opakovaném zakládání požárů Palestinci), takže příspěvek vyzníval a dosud i vyznívá silně proti-izrael. Nemluvě o přímo skandálním titulku, který ani nyní nebyl upraven. Pohled z druhé strany včetně chybějících faktů, která mění vyznění celé události jsou zde: http://haslinger.blog.idnes.cz/c/268079/Izraelci-uz-zase-strileli-do-Palestincu-a-novinari-si-strili-z-lidi.html .

+9/0
22.5.2012 21:06

Terrek

Re: Ostudná práce s informacemi

Tak nevím, po přečtení "těch zaručeně nestranných" zpráv se můj názor nijak nezměnil a myslím si, že ani titulek na IDNESu není zas až tak od věci. Sám bych za spálený trávník do nikoho nestřílel, navíc dnes existuje něco jako gumové projektily a spousta jiných donucovacích prostředků. Jako kluk jsem měl od kamení rozbitou hlavu každé léto, jako kluci jsme je po sobě házeli celkem často a oni (Palestinci) se svým vzděláním a sociální úrovní dětmi jaksi jsou a né jen vlastní vinou, ještě dlouho zůstanou, neboť snaha o to je především vzdělat tu není žádná, což je ovšem velká překážka kompromisu a tedy i mírových dohod. Celkově se stavím jako vždy na stranu slabších, tedy neozbrojených, u nás si má pán za nešťastný výstřel z kuše odsedět až 16 let, v Izraeli se baví střelbou do "dětí" co po nich hází kameny....    Vskutku, tak jedná jedině národ vyvolených.....

0/0
23.5.2012 9:17

oskie98

Re: Ostudná práce s informacemi

Samozřejmě je to věc názoru (a vy jste na "straně slabých"), ale článek tvrdí, že do Palestinců střílel ozbrojený civilista ostrými náboji. ("Zatímco Palestinci házeli na židovské osadníky kameny, ti povolali vojáky na ochranu. Jeden z rozčilených Izraelců pak za jejich stoického dohledu začal do davu Palestinců střílet."). Není to podstatný rozdíl, že střílel příslušník ochranky a navíc gumovými projektily? A proč izraelsští vojáci jen "přihlíželi"? Právě proto, že nestřílel jen nějaký civilista, osadník. Jestli toto nepovažujete za pořádné překroucení v nesprospěch Izraele, tak (taky) nevím ... A k tomu spálenému trávníku: víte, jak se oheň v suchu a teple rychle šíří a přeskočí i na domy? Mají snad i v Izraeli málo požárů? Opravdu je házení kamenů jenom  taková klukovská zábava? Tolik oblíbené palestinské házení kamenů na jedoucí auta už způsobilo smrtelné nehody ...

+1/0
23.5.2012 10:22

antidepka7

Re: Ostudná práce s informacemi

S antisemitama nemá cenu diskutovat, je pravda nezajímá, protože oni mají svoji lež...

0/0
23.5.2012 11:47

Terrek

Re: Ostudná práce s informacemi

Tak vyjádřil jsem svůj názor, do hlubší diskuse se nemá cenu pouštět, svou "pravdu" mají obě strany. Dokáži si připustit, že by mě neustálé napadání dokázalo vynervovat i k něčemu takovému, také si dokáži představit, jak bych jednal jako v Palestině narozený a vychovaný. Judaismus považuji za náboženství radikální, což skvěle dokazuje pán pod vašim komentářem, který mě okamžitě pasuje do postavení antisemity.  Myslím si že slušný a plnohodnotný život lze prožít i bez boha. Nedávno jeden duchovní v rádiu mluvil o rozštěpení křesťanské víry na desítky podskupin, vždy podle nějakého vizionáře té či oné doby, což si v ničem nezadá se zakládáním sekt. Hezky se to poslouchalo, jen uvažujícím posluchačům zřejmě nakonec došlo, že tak nějak to bylo  i na úplném začátku.

Judaismus i Křesťanství a s nimi i všechny patriarchální

víry tu byli pro kontrolu a ovládání obyvatelstva i když připouštím,

že prvotní záměr mohl být jiný a snad i ušlechtilý....

0/0
23.5.2012 16:27

Terrek

Re: Ostudná práce s informacemi

Jak s touto vírou

naložil člověk se dočtete v dějinách nakonec všech sedmi kontinentů, tak

agresivní víra to je. A s  vírou před 2 tisíci lety přišlo i něco, čemu dnes říkáme rasismus. Do té doby barva kůže nic podřadného neznamenala, jistě existovalo otroctví, ale to byla otázka národů vítězných a těch porobených. Založení státu Izrael je pak ukázkou slušné arogance, neboť se zakládá právě na historických faktech prezentovaných Judaismem a to v době kdy naše poznatky a bádáni o dějinách lidstva byli ještě v plenkách. Z tím co víme dnes, už to tak růžově nevypadá a za mě, Izraelité si svůj životní prostor ve starověku neobhájily, zato "Filištínští" ano, mají tedy na Palestinu zvykové právo, které já, nadřazuji víře, z výše zmiňovaných i spousty dalších důvodů.

0/0
23.5.2012 16:53

kars

Re: Ostudná práce s informacemi

Souhrnně

- "Filištínští" v té době již dávno neexistovali, Římané to území pojmenovali po potlačení židovského povstání po odvěkých nepřátelích Izraele, jejich existence se však ztrácí po obsazení a vysídlení tohoto území Asyřany a následně Baylóňany. Dnešní Arabové nejsou potomky tehdejších fénických národů, sami svůj původ odvozují od Izmaele, což byl syn praotce Židů Abraháma a egyptské otrokyně.

- Před cca 100 lety tam byla pustina, řídce osídlená Araby i Židy, součást Osmanské říše. S myšlenkou sionismu začali další Židé od Arabů (nebo tureckých správců) vykupovat půdu, často za velmi přemrštěné ceny.

- Ve starověku byla běžná praxe vyhubení jiných národů ve prospěch toho svého, to však není rasismus. Ten je produktem Darwinovy vývojové teorie.

- Ad výše: pokud vám ten spálený trávník má spálit i pole a barák, nejlépe i s vámi, asi by se vám to také nelíbilo. A přesně takto Arabové ty požáry zakládali. O sobotách proto, že chlapi byli v synagoze a doma jen ženy s dětmi.

0/0
24.5.2012 9:24

oskie98

Re: Ostudná práce s informacemi

No sláva, možná je na čase, abyste revidoval svoji "pravdu". Palestinci (což jsou ve skutečnosti Arabové) mají s Filištýny společné jen to jméno. Už jen to, že Palestinci jsou semitský národ, zatímco Filištýni byli indoevropané (mořský národ pocházející nejspíše z Kréty) mluví samo za sebe. Římané to území pojmenovali naschvál ve snaze úplně vymazat izraelity z dějin. Ostatní už popsal kolega "kars". Jinak obecně vaše názory na náboženství a na víru jsou mainstreamové, ale to neznamená, že jsou správné ...;-)

0/0
24.5.2012 10:12

moš

Jen další důkaz o páchání mezinárodních zločinů.

Genocida za potlesku českých pepíků.Pane premiére a spol kde jste se vycvičil na posluhovače sionistů.Vy jste podle věku na tom slavném školení v kibucu 68 pod Pithartovým vedením nebyl.Nebo,že by byli nějaké nové běhy.

+1/0
22.5.2012 18:25

oskie98

Re: Jen další důkaz o páchání mezinárodních zločinů.

Prosím, zjistěte si FAKTA o celém incidentu, než začnete psát svoje soudy. A také možná neškodí mrknout, co je to genocida ...:-/

+6/0
22.5.2012 20:23

kars

Re: Jen další důkaz o páchání mezinárodních zločinů.

Genocida je několikanásobný nárůst populace palestinských Arabů během posledních cca 60 let... ;-D

0/0
24.5.2012 9:26

Sharpe

Re: Jen další důkaz o páchání mezinárodních zločinů.

Neznalost cizich slov. Genociida neznamena rychly prirustek geometrickou radou, jak se tomu deje u palestinskych arabu a arabu vubec,  Kdyz budete mluvit treba o genociide cikanu v cechach, tak si z vas budou delat legraci. Znamena to snizovani poctu nejakho naroda, nebo jejho uplnou likvidaci

+5/0
22.5.2012 22:47

Sarka G Weatherwax

Zapomnel jste vysvetlit

ze genocida znamena systematicke, planovane "snizovani poctu" - ze tech palestinskych arabu ale ubylo! ;-D

0/0
22.5.2012 22:59

Sharpe

Re: Zapomnel jste vysvetlit

No palestincu bylo  mezi 600 az 700 000 a ted je jich 3 a pul milionu. Takovy uspech prirustku se Hitlerovi u zidu za celou dobu jeho vlady nepodaril

+2/0
22.5.2012 23:45

Stein-X

Re: Zapomnel jste vysvetlit

Ale podaril, jenom je trestne je spocitat.

0/0
22.5.2012 23:57

waleyo

Re: Zapomnel jste vysvetlit

Není trestné je poctivě počítat - je trestné jejich počty uměle snižovat a zlehčovat či popírat jejich utrpení.

0/0
23.5.2012 13:17

Mahon Point

Otazka pro Idnes

Co je neetickeho na tom, kdyz nekdo napise, ze zanik statu Izrael by vyresil  velke mnozstvi problemu a ze by tento stat nikomu nechybel a nikdo by si toho ani nevsiml ??? Kdyz uz jste mne smazali, tak me to aspon vysvetlete !

+1/0
22.5.2012 18:13

oskie98

Re: Otazka pro Idnes

Možná se mažou příspěvky nejen neetické, ale i blbé ....Rv

+5/0
22.5.2012 20:25

Sharpe

Re: Otazka pro Idnes

No protoze cesi jsou na to citlivi, take nemohli pochopit, co chapala vetsina lidi v Evrope, ze ceskoslovensko musi byt zniceno, aby se zachranil mir. Dnes jak vidim podle vas jiz to nekteri dokazi pochopit

+3/0
22.5.2012 22:51

kars

Re: Otazka pro Idnes

Vám chybí jeden váš příspěvek. A národu by nechyběl jejich stát?8-o:-/

0/0
24.5.2012 9:30

jeste.nespokojenejsi.obcan

Tady je to zase samej šábesgoj.

Bavte mě, prosím, dál.:-)

+1/0
22.5.2012 16:04

jménoapříjmení

A co jako měli dělat?

Měli střílet taky, nebo co?

0/0
22.5.2012 15:35

oskie98

Zásádní informace, které v článku chybějí:

1) Šlo o střelbu gumovými projektily

2) Střílející byli členové bezpečnostní složky, ochranky (na videu v bílých košilích), nestřílel tedy ''osadník'' za ''přihlížení izraelských vojáků''

3) Nejde o "rozzuřené" Palestince, ale o "Palestince" v normálním stavu mysli

;-€

+12/0
22.5.2012 13:53

waleyo

Re: Zásádní informace, které v článku chybějí:

Inu jako když se Rádia Jerevan ptali, zda je pravdou, že soudruh Ivanov na mezinárodní výstavě vyhrál auto.

"Ano, tato informace se zakládá na pravdě až na tři drobné nepřesnosti: Nebyla to mezinárodní výstava, ale schůze místní stranické buňky, nebylo to auto nýbrž kolo a nevyhrál ho, ale ukradli mu ho...".

+1/0
22.5.2012 14:21

brix

Re: Zásádní informace, které v článku chybějí:

Takže iDnes se podílí na šíření lži. Stáhne článek, opraví informace a omluví se ??? Nebo mi sebere dukáty?

+8/0
22.5.2012 14:35

nakorbena_svine

Jedna pakáž za 18, druhá bez 2 za 20.

Jinak, vysvětlí mi někdo, proč se v mediích nepíše třeba o ukrajinském hladomoru v letech 32-33 ale o pozdějších událostech páchaných na židech je všude plno? Jo a co se posledních deset let děje v Nizozemsku a v jiných "štědrých" evropských zemích, tak z toho je mi taky na blití. To jen abych u sionistů nebyl za islámofila. ;-€Rv

+2/0
22.5.2012 11:32

tajny agent

Re: Jedna pakáž za 18, druhá bez 2 za 20.

Mozna proto, ze neni zdaleka tolik informaci jako o tech udalostech pachanych na zidech ... to vas nenapadlo?

0/0
22.5.2012 11:37

nakorbena_svine

Re: Jedna pakáž za 18, druhá bez 2 za 20.

;-D Člověče to nemyslíte vážně. Najdětě si třeba jméno Kaganovič, z jaké rodiny pocházel a kolik lidí měl na Ukrajině na svědomí. Najděte si kdo byl původem po matce Stalin, kdo byl původem Lenin a další bolševici. Pak Vám snad dojde, že informací je dost. Spíše až příliš pro tuto zvláštní dobu.

+1/0
22.5.2012 11:46

Angorka kocka domaci

Re: Jedna pakáž za 18, druhá bez 2 za 20.

Neplést dohromady Židy, žijící mimo Izrael a občany Izraele

0/0
22.5.2012 13:00

nakorbena_svine

Re: Jedna pakáž za 18, druhá bez 2 za 20.

To má být zase nějaký úhybný manévr?

0/0
22.5.2012 13:45

Angorka kocka domaci

Re: Jedna pakáž za 18, druhá bez 2 za 20.

Žádný manévr. Ruský a polský Žid není Izraelec! Vždy byl je a bude Rus nebo Polák

0/0
22.5.2012 14:22

nakorbena_svine

Re: Jedna pakáž za 18, druhá bez 2 za 20.

Nějak to zase pokulhává. Na konci 2.sv. ještě stát Izrael neexistoval, proto je úplně jedno jestli byl žid Rus, nebo Polák. Chápete?

0/0
22.5.2012 14:34

kars

Re: Jedna pakáž za 18, druhá bez 2 za 20.

Před 2. sv. válkou se čeští Židé také považovali za Čechoslováky a byli naprosto běžnou součástí společnosti. To až zkušenost z války radikálně změnila jejich smýšlení (tedy těch, kdo zbyli).

0/0
24.5.2012 9:34

waleyo

Re: Jedna pakáž za 18, druhá bez 2 za 20.

Vzhledem  k otmu, že Kaganovič byl komunista, zatímco židovství je definováno nábožensky, tak bych s jeho původem příliš neoperoval, protože on sám se k němu odmítal znát.

Stalin vůbec židovské předky neměl a sám byl silný antisemita - i když se pragamticky spolupráci s osobami židovského původu (když se mu to hodilo) vůbec nebránil.

A Lenin byl poloviční Kalmyk a poloviční Rus, přičemž židovského měl akorát dědečka, který ovšem konvertoval k luetránství ještě než se oženil - tak či onak po otci se židovství nedědí, takže Lenin by Židem nebyl ani podle Halachy, ani podle Norimberských zákonů...

+1/0
22.5.2012 14:30

nakorbena_svine

Re: Jedna pakáž za 18, druhá bez 2 za 20.

Židovství je definováno nejen nábožensky, ale i národově. Vždy podle toho jak se to komu hodí. Takže Kaganovič mohl být komunista i žid zároveň. Dále operuji s tím, že Stalin i Lenin měli židovské matky. Éra antisemitismu u Stalina započala až v 30. letech. Do té doby mu jaksi nevadili.

0/0
22.5.2012 14:53

waleyo

Re: Jedna pakáž za 18, druhá bez 2 za 20.

Co je to "národová" definice židovství? Jak zní? Mimochodem do osobních dokladů se do WW2 psala státní příslušnosti a dále vyznání - teprve podle toho druhého se dalo poznat, zda dotyčný je Žid nebo ne - mimochodem ČSR v pasech nábožnství neuváděla, proto Židé vcelku úspěšně prchali do zahraničí s československými doklady.

Kaganovič samozřejmě židovského původu a současně komunista být mohl, ale marxistická ideologie je ateistická, takže s židovským náboženstvím nemá společného nic - on vyznával marxismus, nikoliv judaismus!

Lenin ani Stalin židovskou matku neměli - otec Leninovy matky Marie Blankové lékař Alexandr Blank konvertoval ke křesťanství už v 16-ti letech ale po otci se židovství nedědí, takže jeho matka nebyla židovka! Stalinova matka Ketevan Geladze byla pro změnu z rodiny ortodoxních křesťanů - být židovka, tak by svého syna asi těžko poslala studovat kněžský seminář!

A o Stalinovi víš kulový - ve svých projevech Židy napadal už v r. 1905 - například Martova!

+1/0
22.5.2012 15:16

nakorbena_svine

Re: Jedna pakáž za 18, druhá bez 2 za 20.

Definici židovského národa najdete v knize nejstarší, tedy v Bilbi. Už tam se o židech píše jako o vyvoleném národu. Vy tu ale píšete o politické ideologii a náboženství, já naopak o politické ideologii a národu.

0/0
22.5.2012 15:27

waleyo

Re: Jedna pakáž za 18, druhá bez 2 za 20.

A mohl by mi tu definici citovat? Obávám se, že Bible není vědeckou publikací na téma etnicita... A propos - Židé jsou vyvolení pouze k nesení Tóry - k ničemu jinému Ty brebto, tka nevím proč jim vyčítat, že sami o sobě říkají, že je jejich bůh vyvolil, aby nosili náboženské texty, které lidi žádného jiného vyznání nezajímají. ;)

A když už tu píšeš o politické ideologii a národu, tak definuj a argumentuj - a neříkej mi a´t si argumenty pro Tvá stanoviska nacházím (v Bibli) sám! ;)

+1/0
22.5.2012 16:09

Sarka G Weatherwax

Jiste, a Talmudicke texty tuto vyvolenost vykladaji

jako vyvolenost konat mitzvot - mravni povinnost konat dobre skutky a dodrzovat nabozenske predpisy. Jenze tohle primitivum nevysvetlite, protoze oni to vedet nechteji  ;-)

0/0
22.5.2012 16:33

nakorbena_svine

Re: Jiste, a Talmudicke texty tuto vyvolenost vykladaji

Naprostá většina bankéřů, kteří svět ženou do finanční katastrofy a následné globální války, jsou Židé. Tak mi tu nepište o morálce a konání dobra.

+1/0
22.5.2012 18:02

Sarka G Weatherwax

Zase uz si

pletete fakta s nazorem? Jo, ja vim, vec se stava faktem pokud je to Vase domnenka. Na to da rici poze "Beati pauperes spiritu..." ;-D ;-D 

Jo, a taky nam zabili Jeziska, mizerove;-D

0/0
22.5.2012 18:05

nakorbena_svine

Re: Zase uz si

To že většina bankéřů je židovské původu je FAKT!

To že za ekonomický kolaps mohou převážně bankéři je FAKT!

Osobně proti židům nic nemám, ale nevím proč bych se měl sám sebe zbavit kritického myšlení.

+1/0
22.5.2012 18:12

Sarka G Weatherwax

A ten FAKT se stava faktem,

protoze VY mu vroucne verite - tak nejak to je? ;-D ;-D ;-D

A kdyz ho vykricite ve velkych pismenkach, stane se jeste vetsim faktem :-P

0/0
22.5.2012 18:14

nakorbena_svine

Re: A ten FAKT se stava faktem,

A vy si myslíte, že výsměch je ten správný argument? Už váš předřečník tvrdil, že židé byli hlavně velmi dobří obchodníci. To jim vydrželo dodnes. Takže kde je největší koncentrace těchto obchodníků? Odpovím za vás, je to bankovní sektor. A to že tento ekonomický systém nahrávajícím právě bankám vede státy do dluhů a krize budete rozporovat čím?

0/0
22.5.2012 18:19

waleyo

Re: A ten FAKT se stava faktem,

To že Židé jsou dobří obchodníci, jsem sice tvrdil, ale jak vidím tka Tobě pořád nedošlo, že k tomu je vycepovali křesťané, kteří jim nedovolili věnovat se řemeslům či zemědělství - nutili Židy žít v ghettech a věnovat se obchodu a finačnictví, což jsou paradoxně nejvýnosnější profese, což si řada tupých křesťanů dodnes neuvědomila, takže směřuj kritiku také do vlastních řad, ano? ;)

A teď k věci - tvrdíš, že většina bankéřů jsou Židé - tak to dolož! Definuj co je to bankéř (je jím akcionář banky nebo její ředitel nebo kdo vlastně?) a předlož nějakou věrohodnou statistiku náboženského vyznání těchto osob! Předveď se - čekám! ;)

+1/0
23.5.2012 9:13

Sharpe

Re: Jedna pakáž za 18, druhá bez 2 za 20.

To je stejne, jako ze Hitler by rakusak, takze nemuzes vinnit nemce za nacismus, jenom rakusaky.

0/0
22.5.2012 23:40

Sarka G Weatherwax

Vsechno spatne, Sharpe:

HItlerova rodina byli katolici, takze KATOLICI za vsechno muzou - to nevite, co jich po svete je, a v jakych funkcich?;-D

0/0
23.5.2012 5:26

oskie98

Re: Jedna pakáž za 18, druhá bez 2 za 20.

Možná proto, že přeživší židé a jejich potomci na svoje povražděné rodiny stále myslí a vzpomínají, zatímco Ukrajinci na to kašlou a mlčí. Rozhodně to ale není důvod židům to vyčítat. Proč dnes spousta lidí svým příbuzným ani nevypraví pohřeb? Máme proto nenávidět ty, kteří se se svými blízkými řádně rozloučí? Rv

+4/0
22.5.2012 13:56

nakorbena_svine

Re: Jedna pakáž za 18, druhá bez 2 za 20.

Ale ten můj příspěvek je myšlený v trochu jiném smyslu, mimo empatickou rovinu. Často se srovnávají genocidy a ta bolševická před tou nacistickou značně "vyhrává".Přesto je židovský národ dodnes vykreslován jako ten ve 20. století nejvíce trpící. Proto také ta otázka, proč se nepíše o vzniku bolševismu a hlavně kdo za vznikem této zrůdné ideologie stál. Na závěr Vám tu napíši jeden fakt, který je bez problému dohledatelý. Lazar Kaganovič (žid) v 32. dohlížel na Ukrajinu a zasloužil se o 7,5 mio vyhladovělých > 6 mio obětí nacismu. Mimochodem, víte kdo vymyslel koncentrační tábory?

0/0
22.5.2012 14:11

Najdete na iDNES.cz