Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Bylo to jinak, říká historik o atentátu na Heydricha

Josefu Gabčíkovi se zasekl samopal a Jan Kubiš za něj duchapřítomně zaskočil hozením bomby. Tak jsme znali atentát na Reinharda Heydricha, nejvýznamnější akci protinacistického odboje. Britské archivy nyní vydaly svědectví, z něhož vyplývá, že akce československých parašutistů možná proběhla jinak.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

controller

Ano bylo to jinak

Vylozene podelana akce, cely retez pruseru od selhani zbrane na obouch stranach k pronasledovani vycviceneho teroristy zranenym ridicem mercedesu za aktivni pomoci loajalnych obcanku -  a... "bezpochyby nejúspěšnější akcí naší armády během 2. světové války. A vzhledem k tomu, jak vysoko byl nastaven její cíl, byla také nejvýznamnější odbojovou akcí této války v Evropě". Uklidnuje, ze to pronesl nejpruserovejsi ministr obrany vsech dob papousek Sasa. Vzhledem k tomu, ze vystava na Vitkove take hlasa, ze v Cechach za okupace v Odboji byli statisice (!!!), nebudu se divit, kdyz za rok-dva kolaborantske Cechy budou prohlaseny za hlavni bastu protifasistickeho odboje v Evrope. Proc ne? Dulezite je, ze vetsina vsemloajalneho obyvatelstva uveri i tomu:-P

0/0
28.5.2012 1:30

MIR80

Problem roku 89

Vymenili jsme bolseviky, ktere jsme nechteli za bolseviky, o kterych jsme to nevedeli...

0/0
26.5.2012 9:43

MIR80

Re: Problem roku 89

chybka... :(

0/0
26.5.2012 9:43

želvaželva

Věru nebylo třeba házet bomby když jel v kabrioletu

a krokem v daném místě. Ale nechápu, proč neumístili pořádnou nálož do odpadkového koše a neodpálili ji mobilem :-P

0/0
26.5.2012 7:50

jpvJ

Historik, který nezná historii je jaký?

Je historik na hov.o.Rv

0/0
25.5.2012 22:02

rebbe

Význam Čech byl v tom, že se nebombardovalo

pokud někde spadly bomby, byl to omyl- patřily Drážďanům. Válečná výroba v Čechách měla pro nacionální socialisty proto obrovský význam- osobně znám firmu Motorpal v Jihlavě, tehdy Bosch, kde se vyráběly letecké motory, v Praze-Vokovicích, tam kde později byla Aritma, byla firma Askania a vyráběly se tam palubní přístroje a zaměřovače. Obě firmy byly zničeny až při ruské demontáži. Rusové zanechali jenom to, co nemohli upotřebit.

Heydrich proto zvýšil zaměstnancům zbrojního průmyslu příděly, dostávali prémie a celý ten protektorátní  aparát jel jako namazaný do konce války. Teprve když náš tehdy pětiletý pan prezident začal na Vinohradech nosit dlažební kostky na barikádu, začala protiněmecká akce v Praze. Samozřejmě řízená ze CCCP.  Američané by byli v Praze o dva dny dříve, ale to by se velká část Schörnerovy armády dostala do US zajetí, to by s. Stalina rozzuřilo.V

0/0
25.5.2012 20:58

Chamestekurel

znovu

říkám že výpověd šoféra Klaina jistě někde leží,páč ten jedinej to vše viděl.....nevim proč to nezveřejní!!

0/0
25.5.2012 20:24

jarno3

Myslím, že

si pan historik Stehlík trochu opožděně honí triko. A třeba se za pár dní dovíme, že Kubiš byl sebehrah s granátem  a chtěl se obětovat ve stylu Al Kaidy. Jen si to na poslední chvíli rozmyslel!;-D

Osobně se domnívám, že atentát proběhl tak, jak je popsáno. Navzdory "bádání" pana Stehlíka. Je jistě možné, že se parašutisti v kurzu učili zastavovat auto  pumou. Ale je nutno vzít v potaz, že akce byla naplánovaná na frekventovaném místě a z hlediska odezvy a veřejného mínění jistě nebylo žádoucí, aby při tom zahynuli i čeští civilisté, jejichž přítomnost  v místě se musela předpokládat. Proto si myslím, že to Kubiš s Gabčíkem chtěli vyřídit a priori stengunem. Kdyby měl Kubiš házet jako první, proč by tam Gabčík tak provokativně šaškoval? Přitom prokazatelně to byl on, koho si Klein všiml a následně zbrzdil, takže Kubišův zásah umožnil.

0/0
25.5.2012 19:53

sladak

změnilo to celé dějiny

Domnívám se a nebudu sám že atentát na Heydricha skutečně změnil dějiny zásadním způsobem.Je známo že Heydrich byl fanatik tělem i duší.Četl jsem asi tři jeho životopisy a je jasné že měl cíle nejvyšší.Chtěl je dosáhnout tak jak uměl a to tím že sbíral materiály na své odpůrce i nadřízené.Jako jediný věděl vše o Hitlerovi.Proto byl sice Hitlerovým oblíbencem ale Hitler se ho i trochu obával.Heydrich se měl stát a stal by se tím mužem který by převzal otěže po Hitlerovi.A věřme tomu že by to dělal ještě důkladněji než Hitler.Dokázal vymyslet konečné řešení židovské otázky a kdyby měl čas na další konečné řešení nejsme tu nikdo z nás.Atentát na Heydricha změnil svět a zatím si stojím.

0/0
25.5.2012 10:16

flames828

...

Na okraj. V tom článku je napsáno, že určitě se RH pohyboval klidně po Praze, protože český národ podceňoval. To je nesmysl, Heydrich se podobně přehlíživě pohyboval kdekoliv, v Rusku byl dokonce sestřelen (létání mu musel Hitler poté zatrhnout) a zpět na frontu došel pěšky (váže se k tomu taková historka, jak německá hlídka hlásí z fronty "jde k nám Heydrich"). Považoval se už od mládí za německého ýbrčlověka kutého ze železa, reprezentoval zemi v šermu a byl fyzicky velmi zdatný. Auto dal zastavit při atentátu a byť zraněn, chtěl s atentátníky skoncovat ručně sám. Trochu víc blázen.

+1/0
24.5.2012 19:09

hrouzek

Bylo

to jinak,nebo to mohlo být jinak pane Gazdíku? Snad se z Vás nestává záhadolog jako z p.Motla?;-O

0/0
21.5.2012 13:46

Beefeeter

Re: Bylo

"Bylo to jinak, říká historik". Je tak těžký pochopit v jaké souvislosti je těchto pět slov?

0/0
24.5.2012 19:05

Dr No

Jako u všech historických událostí

jsou i fakta kolem Heydricha a atentátu předmětem účelového výkladu podle potřeb politiky. Jak to bylo doopravdy se nikdy nedozvíme, protože všichni aktéři jsou už mrtví a všechna písemná svědectví z té doby byla určitě také poplatná tehdejším poměrům. A o tom, co stálo v pozadí těchto událostí, se určitě ani písemné záznamy nepořizovaly. Mezi lidem koluje spousta evidentních báchorek a mýtů, které jsou považovány za svaté pravdy. Třeba ta o plánech Heydricha na likvidaci českého národa. Když si uvědomíte, že Heydrich v té době patřil k čelným představitelům říše, která ovládala prakticky celou Evropu a k tomu hodný kus přilehlých částí naší planety, pak je představa, že by se teto pohlavár nějak osobně angažoval v likvidaci maličkého bezvýznamného národa, vysloveně směšná (i když je možné, že zmiňované výroky pronesl). Jeho působení u nás bylo jen epizodou v jeho kariéře, kdy měl zvednout morálku ve zbrojní výrobě a v době, kdy na něj byl spáchán atentát, byl už stejně na odchodu.

0/0
21.5.2012 11:07

svondr

Re: Jako u všech historických událostí

No vy k těm "evidentním báchorkám a mýtům" přidáváte další;-)

+2/0
21.5.2012 11:26

flames828

Re: Jako u všech historických událostí

Směšná? Hedyrich byl  od počátku hnacím motorem německých vysidlovacích strategií. Možná zrovna v té době byl protektorád minoritní záležitostí pro Říši, ale nebylo by tomu navěky.

0/0
24.5.2012 19:05

Doktor Redaktor

Jak se mohl mercedes schovat za tramvaj?

Koleje jsou přeci uprostřed, auto jelo mezi chodníkem a tramvají.

0/0
21.5.2012 9:47

Re: Jak se mohl mercedes schovat za tramvaj?

Přesně tak,jak píšete,chtělo by to,aby novinář Gazdík nepsal od stolu a místo fantazírování se podíval na dobové

fotky,když už to nyní vypadá na místě atentátu jinak..

0/0
21.5.2012 13:49

beda venerabilis

Re: Jak se mohl mercedes schovat za tramvaj?

Auto se nemačkalo na chodník, ale jeho opravdu po kolejích za tramvají. Lidem za prudkou zatáčkou ho tak ta tramvaj opravdu do poslední chvíle zakrývala.

0/0
21.5.2012 14:05

Doktor Redaktor

Re: Jak se mohl mercedes schovat za tramvaj?

Znal jsem tu zatáčku velmi dobře, ještě před novodobou rekonstrukcí, takže přesně v té podobě, jako za atentátu. Mnohokrát jsem tam projížděl, bydlel jsem na Letné. Mezi chodníkem a kolejemi bylo místa habaděj, žádný důvod, aby se auto vleklo za tramvají, normálně jsem tu tramvaj zprava předjížděl. Co mi ale vrtá hlavou - nejezdilo se tenkrát vlevo? pak by se to celé odehrálo na vnějším oblouku zatáčky...

0/0
24.5.2012 23:14

Doktor Redaktor

Re: Jak se mohl mercedes schovat za tramvaj?

Taky jsem se mohl nejdřív podívat... Právě za protektorátu se začlo jezdit vpravo (ale bylo to plánováno a schváleno už v r. 1938, Němci to samozřejmě urychlili a vyhlásili okamžitě, protože u nich už se vpravo jezdilo).

0/0
24.5.2012 23:19

someone_else

Anebo třeba tramvaj za mercedes, když už jsme u toho.

0/0
21.5.2012 14:31

vymrzovac3

STEHLÍK, GAZDÍK, NAVARA,.....

...to budou asi nějací odborníci, když si pletou bombu s granátem !  Zjevně nebyli na vojně.......   potom píšou o bombě, pumě atd.;-D

0/0
21.5.2012 9:15

Bouše

Mně je to vcelku jedno. Podstatný byl výsledek ...

R^

+2/0
21.5.2012 8:37

Antidukat

Osobně se přikláním k oficiální verzi

V opačném případě by přece Kubiš použil dva granáty, jako při výcviku. Takhle ale na druhý už neměl dost času, protože navíc musel improvizovat, když Gabčíkovi selhal samopal. To místo se ani na použití granátu moc nehodilo (zástavba, hrozba zpětné tlakové vlny).

Každopádně ti kluci byli opravdoví HRDINOVÉ. Stačí se vžít do jejich situace, když vám bylo 20. Šli byste v tomhle věku dobrovolně na sebevražednou misi?R^

+1/0
21.5.2012 8:04

Modrý a zelený blesk

Re: Osobně se přikláním k oficiální verzi

No, takových bylo hodně a hodně. Čímž to nijak nesnižuju. Nevím, jestli bych někam šel, když mi bylo 20, tak nebyla válka a nikdo neokupoval ČR.

0/0
21.5.2012 8:43

ScoutX

Re: Osobně se přikláním k oficiální verzi

No pravděpodobně použili útočný granát a ne obranný. Už jenom proto, že obranný má ničivý účinek takový, že by na místě zabil Kubiše i Gabčíka. Oproti tomu má útočný granát účinek jen pár metrů. Popravdě řečeno je jedno jak to bylo. Hlavní je výsledek. V praxi to beztak muselo proběhnout prakticky současně ve zlomcích sekund, aby to bylo úspěšné.

0/0
21.5.2012 9:24

opeth

Re: Osobně se přikláním k oficiální verzi

nepouzili ani utocny ani obranny granat, tedy beznou vybavu - ale "na miru" pripravenou a vyvinutou trhavinu specialne pro tento ucel, nedavno o tom byl dokument na Cro1

0/0
21.5.2012 12:33

znám 012 dívku, nemá dukáty

2

Pokud byl Heydrich třetím mužem říše, komu se přisuzuje role dvojky? Himmlerovi?

0/0
20.5.2012 21:32

jirha

Re: 2

Goeringovi.

0/0
20.5.2012 21:32

136N

Re: 2

No existuje knížka Heinrich Himler druhý muž třetí říše . Tak nevím .;-(

0/0
21.5.2012 10:59

pettyo

Re: 2

Heydrich nebyl trojka říše. Je to nesmysl.

0/0
20.5.2012 21:45

Duke___Nukem

Re: 2

ale byl,nebo spis mel se stat..:-)

0/0
20.5.2012 21:52

znám 012 dívku, nemá dukáty

Re: 2

Jak je to podle tebe?

0/0
20.5.2012 21:52

pettyo

Re: 2

Když to vezmeš 1. Hitler, 2. Göring - ti jsou nezpochybnitelní. Nad Heydrichem byl ale i jistě jeho přímý nadřízený Himmler a zcela jistě i Goebless. Do odletu do Anglie nad ním byl Hess. Zcela jistě blíž Hitlerovi měl i Borman.

0/0
20.5.2012 21:53

jirha

Re: 2

Plete dohromady různé věci. Himler byl nadřízený Haidrycha pouze po linii vedení SS kde byl Haidrych generálem. Po linii stranické to ale bylo jinak. Hess byl nevojenský činitel říše a z tohoto titulu číslo 2.

Po stranické linii byl mužem číslo 2 Borman.

Pokud ale bereme mocenské postavení je to Hitler, Geqring, Haidrych, Borman, Himler Hess.

0/0
20.5.2012 23:21

pettyo

Re: 2

Mocenské postavení v té době odrážel pouze a jen osobní přístup k Hitlerovi. Borman měl tedy jistě větší moc než Heydrich. Heydrich neměl ani osobní přístup k Hitlerovi. Musel vždy jednat přes Himmlera. Řadit Heydricha nad Himmlera je neznalost kapitální. Himmler byl Heydrichův šéf se vším všudy. Ostatně na první osobní schůzku z Hitlerem bez Himmlera měl Heydrich odlétat z Prahy v den atentátu.

0/0
21.5.2012 8:31

Modrý a zelený blesk

Re: 2

Jako chápu, že to třeba může dělat potíže, ale aspoň toho Heydricha máte v nadpisu!

0/0
21.5.2012 8:42

jirha

Re: 2

Chápu že jste natolik blbej že se nezmůžete na víc než hnidopištsky poukazovat na gramatiku. Díky vím s kým mám to čest.

0/0
21.5.2012 9:37

Modrý a zelený blesk

Re: 2

Sice jsem blbej, ale aspoň poznám, že nepoukazuji na gramatiku, ale na příšerné komolení jmen. Vám asi vyhovuje psát, jako prase.

0/0
21.5.2012 12:39

wimpy67

Re: 2

V té době byl dojka Hermann Goring, Heinrich Himmler se v nomenklatuře trpělivě vypracovával.

0/0
20.5.2012 21:54

pettyo

Re: 2

Himmler jako šéf SS by se nejspíš dal označit za trojku říše.

0/0
20.5.2012 22:06

wimpy67

Re: 2

Tomuto tématu se podrobně věnoval Dušan Hamšík, knihu o Hummlerovi nazval příznačně "Druhý muž třetí Říše". Bylo to právě o tom drobném postupu, krůček po krůčku, získáváním moci postupně, až se velikostí svého vlivu dostal před Goringa. Ale v době atentátu na Heydricha byl nesporně dvojkou Goring a Himmler povžoval právě Heydricha za svého soupeře, kterého se v té době obával nejvíc.

0/0
20.5.2012 22:33

pettyo

Re: 2

Himmler byl Heydrichův přímý nadřízený. Myslím že z něj strach neměl. Himmler si své silné postavení zachoval prakticky až do konce války. Göring později začal že své pozice ustupovat, ale jeho místo spíše zaujal Albert Speer.

0/0
20.5.2012 22:54

136N

Re: 2

R^

0/0
21.5.2012 11:16

Pepan11

Re: 2

Jisto je, ze Heidrich byl nejvysse postavenym muzem Rise co 'padl v poli'. Ostatni bud spachali sebevrazdu, nebo dostali provaz v Normiberku, Borman sna utek do jizni Ameriky. Heidrich by jinak taky skoncil v Norimberku. Technicky to zrejme melo vliv na vysi pense pro vdovu. Kdyby byl v Norimberku povesen, tak by asi penzi nedostala, neb tim byl oznacen za kriminala. Mozna i ma realny hrob, zatimco ostatni byli pohrebeni na neznamem miste.

0/0
20.5.2012 22:53

pettyo

Re: 2

Heydrich byl pohřben v Berlíně na Hřbitově Invalidů a jeho hrob byl po válce zahlazen. Nicméně p. Čvančara je přesvědčen, že to místo zná.

0/0
20.5.2012 23:00

pm22

Re: 2

Borman. Pozor. Vse bylo dilo Bormana.

0/0
20.5.2012 22:59

gogan

Re: 2

Jo Borman a Hess tam se o skutečném vlivu na Ády jenom spekuluje. Doporučuji skvělý dokumenty, [Hitlerovi muži]   např. ten borman http://www.youtube.com/watch?v=RqIYMMo92yU

0/0
20.5.2012 23:23

weneto

Re: 2

Heydrich měl na autě SS 3, to neznamenalo, že je třetím mužem říše po politické linii, ale třetím mužem v SS po Hitlerovi a Himmlerovi. Nacisté se jinak obecně mezi sebou moc nemuseli a tahanice o moc byly na denním pořádku, dá se říci, že Hitler pravomoce možná schválně nenastavoval přesně a nechával prostor pro půtky.

0/0
21.5.2012 8:29

pablo23

Re: 2

Konečně jim to někdo vysvětli. Jinak SS-1poznávačku měl Himmler, SS-3 měl Heydrich. Kdo měl tedy SS-2? Myslíte, že Kurt Daluege nebo Sepp Dietrich nebo Franz Schwarz? Nebo třeba Heinrich Mueller z důvodu toho, že byl šéfem gestapa?

0/0
21.5.2012 8:54

Najdete na iDNES.cz