Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

POLEMIKA: Žvanit se dá s pánembohem v zádech, ale i bez něho

V Kavárně MF DNES byl 5. května 2012 zveřejněn článek filozofa Tomáš Hříbka Jak být dobrý i bez pánaboha. Vyvolal diskusi - jeden ohlas byl publikován v "papírové" Kavárně 12. května, další dva polemické příspěvky publikujeme zde - včetně odkazů na výše uvedené texty, aby případný zájemce měl možnost srovnání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Doktor Redaktor

Ještě k panu Muchovi

Husitům se prý nevyčítá, že ničili, zatímco katolíkům se vyčítá, že zabavovali. Vyčítat se může obojím oboje, ale katolíci chtějí ten zabavený majetek vrátit... Jako kdyby husité chtěli vrátit kostely a umělecká díla, které zničili...

0/0
2.6.2012 18:32

Doktor Redaktor

Morálka a náboženství

K této diskusi jeden velmi výstižný citát, nahrazující několikastránková pojednání: "S vírou nebo bez víry, dobří lidé konají dobro a špatní zlo. Ale aby dobří lidé konali zlo, k tomu potřebují víru." Nositel Nobelovy ceny Steven Weinberg.

0/0
2.6.2012 18:06

bohatý důchodce

jsem ateista

a o náboženství se vůbec nezajímám, ale nějak jsem si přečetl kousek článku a narazil jsem na ""oko za oko" - "Když někdo udeří do oka svého otroka nebo otrokyni a vyrazí mu je, v náhradu za oko ho propustí na svobodu."".

Tak toto je zhovadilost. Jak může vůbec mít někdo otroka!!!! a ještě se vychloubat dobrým skutkem, že po vydlubnutí oka dostane milost. RvRvRv

+1/0
15.5.2012 14:48

net.Xtreme proti diskriminaci

Re: jsem ateista

Njn, chudák nevidí pro stromy les:-) Pěkně si naběhl, ale to je problém většiny věřících, kteří lpí na správnosti vnitřně nekonzistentních náboženských textů...

0/0
15.5.2012 15:03

bohatý důchodce

Re: jsem ateista

a ty neumíš číst, já nejsem věřící, jedině v jednom případě věřím a to, že jednou zemřu.

0/0
15.5.2012 15:07

net.Xtreme se nevzdává

Re: jsem ateista

Nevím, kdo tu neumí číst, já nepíšu o tobě.

0/0
15.5.2012 20:36

bohatý důchodce

Re: jsem ateista

joj, máš pravdu, já jsem si špatně přečetl to "Pěkně si naběhl". Dal jsem si tam "sis". To víš stařecká slepota, a navíc dnes se od rána chechtám, tak jsem asi už mimo. Díky za upozornění, budu se kát a dva dny budu klečet na hrachu.;-D

0/0
15.5.2012 20:51

astrax

Re: jsem ateista

Díváš se na to pohledem 21. století. V době kdy otrokářství bylo "normální", byla myšlenka, že otrok má právo na slušné zacházení a dokonce i odškodnění, docela revoluční.

+1/0
16.5.2012 7:31

net.Xtreme se nevzdává

Re: jsem ateista

Jenže z tvé logiky věci plyne, že ta 2 000 let stará verze je zoufale neaktuální a zastaralá, čili do jisté míry nepoužitelná jako základ morálky.

+2/0
16.5.2012 8:49

Suska

Re: jsem ateista

uzasna pravidla knihy seslane nekonecne dobrym stvoritelem vesmiru.

Ano bible dokonce rika, ze pokud majitel otroka zbije tak, ze hned zemre, tak musi byt potrestan (uzasne). Ale pokud po zbiti zemre az za vice nez dva dny, je to OK, nebot on je jeho majitelem.

-

Jezis v novem zakone kaze, ze otrok muze byt "velice krute" zbit i za chybu o ktere si neni vedom a ktera tedy ani nemuze byt umyslna.

- Bible, toto bozi dilo, schvaluje otrokarstvi od prvni do posledni stranky. To je buh magor nebo nema s bibli nic spolecneho, nebo neexistuje?

0/0
16.5.2012 12:18

berffaith

Re: jsem ateista

Dobrý den,

mohl byste prosím napsat odkaz v NZ na vaše 2. tvrzení? Celkem by mě zajímalo, kde to tam je. Díky

0/0
20.5.2012 22:16

Suska

Re: jsem ateista

uvadim spis tri tvrzeni o otrokarstvi a jen jedno je z noveho zakona

ta beztrestnost za zabiti otroka, kdyz zemre az za dva nebo tri dny je stary zakon v Exodus 21:20-21. Mimochodem je to misto kde je uvedeno tesatero prikazani a prikazani tykajici se otrokarstvi jsou v tesnem zavesu (napr Exodus 21:7-11). Vrele doporucuji precist to od Exodus 20 do konce (nebo lepe celou bibli). Z brutality prikazani, ktera tam jsou se vam zamota hlava. Mimochodem Jezis v Matous 5:17-29 kaze, ze stary zakon plati do posledniho pismene.

To Jezosovo schvalovani biti otroku (zde eufemisticky nazvanych sluhu) je v Lukas 12:47-48. Je to podobenstvi, ktere zaklada na pravidlech zachazeni s otrokama, a ktere tim naprosto schvaluje. To co nasleduje je ale jeste pikantnejsi. V podstate zvestuje revoluci ala Pavlik Morozov.

Dalsi novozakonni schvalovani otrokarstvi je v Koloskym 3:22-25, Efezskym 6:5-8, 1 Timoteovi 6:1, Titovi 2:9-10, 1 Petruv 2:18.

Pokracovani...

0/0
21.5.2012 9:58

Suska

Re: jsem ateista

Lukas 12:47-53 (myslim, ze to stoji za to) "Ten služebník, který zná vůli svého pána, a přece není hotov podle jeho vůle jednat, bude velmi bit. Ten, kdo ji nezná a udělá něco, zač si zaslouží bití, bude bit méně. Komu bylo mnoho dáno, od toho se mnoho očekává, a komu mnoho svěřili, od toho budou žádat tím více. Oheň jsem přišel uvrhnout na zemi, a jak si přeji, aby se už vzňal! Křtem mám být pokřtěn, a jak je mi úzko, dokud se nedokoná!

Myslíte, že jsem přišel dát zemi pokoj? Ne, pravím vám, ale rozdělení! Neboť od této chvíle bude rozděleno v jednom domě pět lidí: tři proti dvěma a dva proti třem; budou rozděleni otec proti synu a syn proti otci, matka proti dceři a dcera proti matce, tchyně proti snaše a snacha proti tchyni.“

0/0
21.5.2012 9:59

Doktor Redaktor

No právě.

Vůbec nechápu, jak někdo dnes může brát bibli (NZ, natožpak Starý zákon) (tedy jak už zde řečeno, soubor textů vznikajících v průběhu staletí) jako něco, čím by se mělo řídit dnešní lidstvo. Je třeba znát okolnosti a dobu, ve které tyto texty vznikaly, a účel, za jakým vznikaly. Judaismus např. vznikl zcela účelově v době, kdy polovina Izraelitů už beze stopy zanikla (myslím že to byla Jižní Judea) a bylo potřeba sjednotit zbývající Izraelce, dát jim vědomí vzájemné sounáležitosti, aby bylo možno se postavit mocnému nepříteli (pozor, Bůh je Bůh Izraelitů! pomůže jim vyvraždit všechny jejich nepřátele...). Byl proto vytvořen Starý zákon, zakázáno dosavadní, poměrně libovolné, uctívání Boha v kterékoliv vesnici, ale přikázáno pouze na jediném místě - v chrámě v Jeruzalémě, + přinášení obětí atd. - prostě tuhá centralizace, za účelem semknutí (no a samozřejmě posílení důležitosti jeruzalémských kněží...).

0/0
2.6.2012 18:20

Doktor Redaktor

Re: No právě.

Ostatně to samé se opakovalo při vzniku křesťanství (ono vůbec opisovalo od kdekoho, podobně jako marxismus - od judaismu, perského mithraismu, kultu bohyně Isis... matka s děťátkem... atd. atd.), které vzniklo tuším v roce 312... ano, skutečně dnešní křesťanství vzniklo tehdy, výnosem římského císaře Konstantina (a s jeho velmi radikální redakcí dosavadních křesťanských textů, aby vůbec jakžtakž  byly kompatibilní... stejně nejsou), s tehdejšími křesťanskými sektami roztroušenými po celé římské říši má dnešní, tehdy vzniklé, křesťanství pramálo společného. Opět jediným účelem byla centralizace moci (římský císař jako nejvyšší křesťan) v rozpadající se říši, přísný zákaz všech ostatních náboženství (v dosud nábožensky zcela tolerantní Římské říši...) pod krutými tresty. Třeba podotknout, že ani to říši západořímskou před pádem nezachránilo... (476)

0/0
2.6.2012 18:25

Suska

Re: No právě.

no me to rikat nemusite, ja vericim s oblibou cituju bibli, aby aspon obcas videli jakej gulas lidskych vyplodu v ni je. Drtiva vetsina i angazovanych vericich nema poneti co a jak v ni je doopravdy napsane (to bylo otvrzeno nekolika pruzkumy).

Mam kamarada, ktery byl vychovavan silne vericimi krestanskymi rodici. Chodil na katechismus a s celou rodinou kazdou nedeli do kostela. Biblicke pribehy znal jako svoje boty, protoze mu byly proste v detstvi mnohokrat vypraveny s tim, ze to je fakt. On tomu veril... Cist ten pribeh "znova" mu samozrejme prislo uplne zbytecne. Noe, Mojzis, Jezis, to prece zna kazdej, ze.

... a tak jsem mu previravel nektere biblicke pribehy i s nepopularnimi detaily a nebo nepopularni pribehy, ktere neznal. On si okamzite myslel, ze umyslne napadam krestanstvi. Rekl jsem mu at do bible pichne prstem na libovolnem miste cte nebo roste at ji precte celou. Po nejake dobe mi rekl, ze jsem jednou vetou prevratil jeho zivot. Rekl jsem mu, at si precte Bibli.

0/0
2.6.2012 20:46

trasprd

Jen jsem mrknul na příspěvek Tomáše Muchy

a dál asi číst nebudu. Když neví, že současná Československá církev husitská nemá nic společného s utrakvistickou církví husitského období, tak jak můžu věřit jeho dalším argumentům?

0/0
15.5.2012 14:40

net.Xtreme proti diskriminaci

Sice je toanglicky, ale myslím, že k věci

http://www.youtube.com/watch?v=T7xt5LtgsxQ

http://www.youtube.com/watch?v=hSS-88ShJfo

http://www.youtube.com/watch?v=sN-yLH4bXAI

;-)

0/0
15.5.2012 14:32

Najdete na iDNES.cz