Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Jungiánský psycholog přemítá o lidské potřebě ráje

Také toužíte spočinout v ráji? Co tato touha může vyjadřovat? Na to hledá odpověď nedávno česky kniha švýcarského psychologa Maria Jacobyho, kterou zde recenzuje Jan Lukavec.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

RodoDendron0008

Tolik keců, přitom by stačila elektroda v mozku...

0/0
19.5.2012 10:01

Cizurator

Re: Tolik keců, přitom by stačila elektroda v mozku...

Green mile?:-P

0/0
19.5.2012 10:01

Světlonoš_v05

Jungovská psychologie je pavěda

vzniknuvší v hlavě pološíleného Junga :-P

+2/0
19.5.2012 9:15

CrossXXX

Re: Jungovská psychologie je pavěda

a co je věda? jaká je správná psychologie? existuje mnoho směrů? a navíc jiní vědci vůbec nepokládají společenské vědy za vědy...........všechny společenské vědy včetně psychologie jsou pak pavědy

0/0
19.5.2012 9:28

Světlonoš_v05

Re: Jungovská psychologie je pavěda

S tím v podstatě souhlasím. Vzhledem k tomu že jsem biologicky zaměřený neurovědec, tak věřím, že lidské chování a taky patologie lidského chování (duševní nemoci) jsou projevy mozku, resp jeho poruch. Proto věřím v zásadě v přírodovědecké metody bádání, které užívají objektivní vědeckou metodu. Tj. je třeba zkoumat mozek.

Junga jsem samozřejmě četl, dokonce víc než jednu knihu od něj. A dojem na mne moc neudělal. Řekl bych že je pavědečtější než Freud, od kterého se distancoval (dva kohouti na jednom smetišti se nesnesou). Podle toho co jsem o Jungovi četl, tak trpěl silnou thanatofobií (strach ze smrti), a to je možná důvod, proč měl takové sklony se zabývat duchovnem, okultismem. Jeho teorie archetypů je k ničemu. Píšou i v tomto článku, že se tím dá vysvětlit úplně vše, a současně se tím nic nedá předpovědět.

0/0
19.5.2012 9:36

Cizurator

Re: Jungovská psychologie je pavěda

Znalost funkce mozku vám o psychologii řekne jen málo. Psychologie je velmi samostatným vědním oborem a zkoumá lidskou psychiku, která se přizpůsobuje svému okolí a mozek pro to jen využívá.  Obrazně zkoumáte motor místo dopravních předpisů.

+1/0
19.5.2012 10:01

Světlonoš_v05

Re: Jungovská psychologie je pavěda

zhruba mám představu, co zkoumá psychologie a taky o jejích metodách. Psychologie je poměrně vědecká, pokud zkoumá izolované jednoduché jevy, jako například psychologie vnímání, řešení problémů atd. Jenže jakmile se dostáváme na úroveň celé lidské osobnosti, motivů atd, tak už nepostupuje vědecky, ale spíš vymýšlí různé teorie, jak by to asi tak fungovat mohlo. A tak tady máme fungování dle Freuda, Junga (ani jeden nebyl psycholog), Becka atd. Není to chyba psychologie, protože je mi jasné, že lidská osobnost je prostě hrozně složitá. Občas mi ale vadí dogmatismus, tj. když si někdo razí jen tu svou teorii (která je obvykle jen málo podložená) a chybí mu sebereflexe k tomu, aby si byl schopen uvědomit, že by taky nemusela být pravdivá. Ještě horší situace je ale dle mého v ekonomii a podobných vědách, kde už se spíš jedná o souboje konkurenčních ideologií než o vědu

0/0
19.5.2012 10:09

RodoDendron0008

RAJ ještě funguje?

0/0
19.5.2012 9:13

Najdete na iDNES.cz