Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Vysokoškoláci si stěžují na šikanu, vedoucí katedry na ČZU rezignoval

Jako ve vězení si připadali doktorandi ze zemědělské univerzity. Vedoucí katedry informačního inženýrství Ivan Vrana nařídil, že všichni musí ve všední dny od 8 do 16 hodin pobývat ve stanovené místnosti, prý kvůli zlepšení práce. Kandidáti doktorské hodnosti, kteří by měli být vedeni k samostatné vědecké práci, to ale brali spíš jako šikanu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

cenzore_zdar

K O N E C N E !!!

Bravo, tento clovek opravdu ridit katedru neumelRv Jeho praktiky byly aktualni tak pred 30 lety a ne dnes.

0/0
14.5.2012 19:28

vranoch

Úroveň informací

Upřímně jsem zděšen úrovní tohoto článku v kontextu periodika typu MF Dnes. Článek této úrovně bych čekal u periodika minimálně o 3 kategorie níže ... tak mi zase padla jedna iluze ... škoda. ;-(

Věcně, myslím, že mluvit o šikaně v situaci, kdy nadřízený definuje podřízeným docházku na pracoviště (v mezích standardní pracovní doby) mi připadá naprosto absurdní... :-/

0/0
14.5.2012 14:26

Světlonoš_v05

Re: Úroveň informací

pokud nemají uzavřený žádný pracovně-smluvní vztah, tak lze těžko mluvit o nějaké standardní pracovní době. Oni za to nedostávají žádný plat

+1/0
14.5.2012 14:39

Joseph Hallenbeck

Re: Úroveň informací

Přesně tak, přesně na to se tu taky snažím upozornit. Stipendium není plat, student není v pracovně právním vztahu s fakultou, pokud tam nemá úvazek.

0/0
14.5.2012 18:56

jerome123

To byla doba

Pri svém studiu jsem tohoto pána také zažil. Už kolem roku 2000 byl "letitým" vedoucím katedry a asi i díky jemu a jeho metodám se tenkrát katedra rozdělila na dvě (myslím že inf. technologie a inf. inženýrství). Nechápu, že ten člověk mohl vést katedru ještě dalších 12 let. Už v té době tam byli 2-3 další pedagogové s odpovídajícím titulem a schopnostmi, kteří by tuto funkci mohli zastávat, výrazně mladší a pružnější. Funkce vedoucího katedry se u nás ale zřejmě dědí dle jiných kritérií, nebo je jako u papeže na doživotí.

+2/0
14.5.2012 12:06

Světlonoš_v05

docela dobrý článek o Ph.D.

http://ekonom.ihned.cz/c1-49224660-titul-ph-d-jen-ztrata-casu

0/0
14.5.2012 11:41

A.C.Dupin

Re: docela dobrý článek o Ph.D.

Ani ne, protože víceméně jen popis stavu prezentuje téměř jako analýzu. Ve skutečnosti hlavní příčina "neužitečnosti" PhD netkví ani tak v počtu (pominu-li degree-mills) ale v přílišné orientaci hodnocení na okamžitý měřitelný výzkumný výkon. Typický doktorand nerealizuje svůj vlastní a nejlépe poměrně originální projekt, ale veze se v dílčím úkolu vědeckého týmu. Tím je na jedné straně zajištěno, že doktorand bude vykazovat výsledky, ovšem takové PhD je jen nablýskanou variantou MSc/MA...

0/0
14.5.2012 12:10

Joseph Hallenbeck

Re: docela dobrý článek o Ph.D.

Hmm s PhD a odpovídajícím životopisem v zahraničí seženete daleko lépe práci odpovídající vašemu oboru, než s "Ing", kdy si budete muset ještě dodělávat semestr, či dva, na tamní univerzitě (a samozřejmě i zaplatit).

0/0
14.5.2012 18:59

Světlonoš_v05

Re: docela dobrý článek o Ph.D.

Ten článek na ekonom.cz je překladem článku z časopisu Economist a týká se Ph.D. studentů celosvětově a dle mého odráží realitu velmi dobře. Je spousta Ph.D. studentů, kteří jsou univerzitami zneužíváni jako levné pracovní síly k výzkumu, ale málo míst na univerzitě pro tyto studenty. Ten článek to dokumentuje poměrně dobře, tj. jen 15 procent z nich si zajistí práci na univerzitě, ten zbytek má nadbytečné a na pracovním trhu neupotřebitelné vzdělání.

0/0
14.5.2012 19:53

ndorfin

Takhle jednoznacne dane hodiny

jsou spise kontraproduktivni nicmene nikdo nevi co k tomu vedouciho katedry vedlo. Treba totalni lajdactvi a neplneni povinnosti vetsiny studentu PhD studia. Clovek pracujici ve vede, k nicemu jinemu PhD neslouzi, musi byt nadsenec a z postrgradualu si odnaset hlavne zkusenosti do budoucna na zajisteni zivobyti to opravdu neni u nas ani na zapade. Nicmene vsichni PhD kteri to mysli se svym budoucim povolanim vedou opravdu travi praci a studime podstatne vice casu nez 8 hodin. Hold kazda prace ma sve pro a proti a kdo to nechce akceptovat ma si zvolit jiny obor. Veda je o zapaleni pro vec a entuziasmu a milionarem se tam stane malokdo zvlaste s obecnym pristupem co nejvic veci osulit abych mel cas hlavne na sve konicky.

+1/0
14.5.2012 11:32

náhodný kolemjdoucí

No, to pan vedoucí asi trochu přehnal

na druhou stranu, já si pamatuji, že za mých studií byli doktorandi v převážné většině lidé, co si chtěli protáhnout pohodový studentský život. Těch, kteří to pojali jako stupeň v rámci celoživotní akademické kariéry bylo naprosté minimum. Zrovna na technické škole bych viděl, že doktorandi té výzkumné práce moc nepředvedou, tam se ostruhy získávají v praxi...

0/0
14.5.2012 10:22

Světlonoš_v05

Re: No, to pan vedoucí asi trochu přehnal

nevidím vůbec žádný důvod dělat Ph.D., pokud člověk neplánuje univerzitní kariéru, tj. Ph.D. - docent - profesor. Dnes už všechny univerzity požadují Ph.D. jako kvalifikaci k tomu, aby tam člověk směl zůstat. Mimo univerzitu a vědu je Ph.D. k ničemu, jen k honění ega.

0/0
14.5.2012 10:28

Ahenobarbus

Re: No, to pan vedoucí asi trochu přehnal

PhD je vědecký řidičák, ale rovněž by měl prokazovat, že jeho nositel je schopen myslet. U titulů nižších stupňů to bohužel v souvislosti s demografií a sérií povedených školských reforem není záruka.

+1/0
14.5.2012 10:33

Světlonoš_v05

Re: No, to pan vedoucí asi trochu přehnal

můj názor na titul Ph.D. z různých provinčních škol v menších městech a z humanitních oborů je dost špatný. Smyslem Ph.D. je připravit na vědeckou kariéru. Pokud student během Ph.D. studia není schopen vyprodukovat alespoň jeden vědecký článek, který bude publikován v zahraničním časopise, tak je to Ph.D. studium k ničemu.

Mně osobně v mém Ph.D. vůbec nešlo o to získat titul, ale publikovat vědecký článek, protože publikovaný vědecký článek je něco jako vstupenka k tomu, aby člověk dostal řádnou smlouvu na univerzitě. Review články se neberou v potaz, musí to být originální článek a hledí se na impact factor časopisu.

0/0
14.5.2012 10:39

Bratus

Re: No, to pan vedoucí asi trochu přehnal

Odborné články ve vědeckých periodikách (i v zahraničních) je jednou z podmínek nezbytně nutných k získání Ph.D.

0/0
14.5.2012 10:47

Světlonoš_v05

Re: No, to pan vedoucí asi trochu přehnal

Já dodělávám Ph.D. ve Vídni, a tady to tak není. Buď napsání disertační práce a její obhajoba, nebo alternativně 2 publikované články (a člověk pak nemusí psát disertačku). Jenže ono publikovat článek není nijak snadné. I když ho člověk napíše, tak trvá než to projde peer review, a třeba ho odmítnou atd. Moc bych se divil, kdyby každý Ph.D. student v čechách zvládl odpublikovat článek v zahraničním časopise (a tím nemyslím Slovensko)

0/0
14.5.2012 10:55

Ahenobarbus

Re: No, to pan vedoucí asi trochu přehnal

To jste asi mimo. V ČR v současné době nelze obhájit PhD bez IF publikací a dokonce pro disertaci typu svázané články je jich potřeba pět a minimálně jeden, kde jste jako hlavní autor. Takže buďte rád, že to děláte ve Vídni, kde jsou dost benevolentní. Z dvou článků disertaci je celkem výsměch. Já jsem ji psal, tedy jsem neszvázal články, kterých jsem měl pět a dva jako hlavní autor, přesto to tehdy nešlo udělat jednoduše.

0/0
14.5.2012 11:17

Světlonoš_v05

Re: No, to pan vedoucí asi trochu přehnal

samozřejmě jsem myslel 2 články jako hlavní autor. Koatorství se ani nepočítá jako publikovaný článek

0/0
14.5.2012 11:20

Ahenobarbus

Re: No, to pan vedoucí asi trochu přehnal

Sorry, ale tomu nevěřím. Jak se koautorství nepočítá? To se počítá všude, maximálně se body ředí počtem autorů, pořadím na článků a počtem institucí.

0/0
14.5.2012 11:23

Světlonoš_v05

Re: No, to pan vedoucí asi trochu přehnal

já jsem v AKH (velká nemocnice ve Vídni). Ta nemocnice má vlastní kritéria kontroly kvality a vlastní kritéria na zaměstnance. Veškeré pracovní smlouvy jsou dočasného charakteru, třeba na 5 let a aby člověku byla smlouva prodloužena, tak musí splnit určité kritéria, například publikační. A jako publikace pro tuto kvalifikaci jsou uznávány jen originální publikované články s hlavním autorstvím. Koatorství znamená, že na článku stojí téměř celá výzkumná skupina. Koatorství prostě nehraje roli. Napsat článek znamená napsat ho jako hlavní autor.

0/0
14.5.2012 11:28

Ahenobarbus

Re: No, to pan vedoucí asi trochu přehnal

Aha, OK. Tak mají vlastní politiku. Ve vědeckých kruzích je koautorství počítáno, ale zohledňují se ta kritéria. Samozřejmě, pokud člověk nemá žádnou publikaci jako hlavní autor, je jasné, že jen přicmrndával.

Mějte se.

0/0
14.5.2012 11:35

A.C.Dupin

Re: No, to pan vedoucí asi trochu přehnal

U nás (LF MU) se spoluautorství počítá do vědecké produkce. Doktorand má předepsán minimální počet bodů za publikační činnost (to roste i spoluautorstvím) a podle oboru jeden až dva články v impaktovém časopise.

0/0
14.5.2012 12:15

Ahenobarbus

Re: No, to pan vedoucí asi trochu přehnal

Články typu Review jsou dost často mnohem obtížnější než originální a píšou je spíše profesoři, kteří působí v oboru dlouhou dobu. Sestudovat množství pramenů a postavit je kriticky k sobě není nic snadného.

0/0
14.5.2012 11:20

Světlonoš_v05

Re: No, to pan vedoucí asi trochu přehnal

naopak, je to výcuc z literatury na úrovni bakalářské práce. Review články u nás píšou diplomandi. (nekecám). A univerzita na ně nebere jakýkoliv zřetel, tj. review článek vůbec nemá smysl psát, počítá se jen originální výzkum

0/0
14.5.2012 11:21

Ahenobarbus

Re: No, to pan vedoucí asi trochu přehnal

Vážně? Zkusil jste to? Máte Review v IF časopisu? Smekám!

0/0
14.5.2012 11:24

Světlonoš_v05

Re: No, to pan vedoucí asi trochu přehnal

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21947614

toto je review článku publikovaný studentkou, která nemá ještě ani univerzitní diplom. Je to má kolegyně.

0/0
14.5.2012 11:30

Ahenobarbus

Re: No, to pan vedoucí asi trochu přehnal

OK. Pred par lety jsme davali Review dohromady, a zas takova sranda to nebyla. Asi dve ste pramenu, dost fuska. Amino Acids ma slusny impakt, ale neznam medicinske casopisy.

0/0
14.5.2012 11:41

náhodný kolemjdoucí

Re: No, to pan vedoucí asi trochu přehnal

fakt jsem zažil pár doktorandů, kterým stačilo, že se můžou ještě pár let válet na kolejích a pařit. A musím říci, že když vedli nějaká cvičení či semináře, že to fakt stálo za to. Vím, že jedna přednášející (uznávaná externistka s bohatou praxí) nám s hrůzou líčila, jak za ní takoví týpci přišli, že mají dělat cvičení k jejím přednáškám, ať jim dá nějaký skripta, že to tam nějak proberou. Vyhnala je a dělala si semináře radši sama a musím říci, že jen dobře. Ale bylo to v dobách dávných, kdy i to stipendium bylo vůči cenám zajímavější.

0/0
14.5.2012 10:34

Světlonoš_v05

Re: No, to pan vedoucí asi trochu přehnal

tak to se divím, že je škola nevyhodí. Možná je snad dokonce za ty doktorandy financovaná státem?

0/0
14.5.2012 10:42

náhodný kolemjdoucí

Re: No, to pan vedoucí asi trochu přehnal

asi takhle: bylo to v 1. polovině 90. let, kdy schopní lidé z katedry utekli do soukromého sektoru, kde se po zásluze úspěšně prosadili, někteří s nich, zaplaťpánbůh do školy docházeli přednášet jako externisté. Na katedře zůstali veteráni, kteří celý život budovali socialismus a nic jiného neuměli. Schopní studenti byli již za studií odloveni externími pedagogy do jejich soukromých firem, tudíž katedra byla ráda za každého doktoranda, aby vykázala činnost.

0/0
14.5.2012 11:00

11galuus12

Prostě po nich chtěl, ať se samostatně a soustředěně

připravují. A oni to berou jako šikanu.

0/0
14.5.2012 10:15

Monastus

Re: Prostě po nich chtěl, ať se samostatně a soustředěně

Jak to víte ? Aha, další s křišťálovou koulí ....

0/0
14.5.2012 10:17

Monastus

ČZU

Tohoto "pedagoga" znám osobně. Jeho postoj vůči doktorandům mne nepřekvapuje.

0/0
14.5.2012 10:11

Ram1

Re: ČZU

Na ČZU mě překvapí máloco...

0/0
14.5.2012 10:32

Světlonoš_v05

to je běžná praxe v celém světě

můžou být rádi za 8 hodin, protože jsou laboratoře ve světě, kde mladí vědci chodí domů v noci

http://www.nature.com/news/2011/310811/full/477020a.html

Většinou nedostávají žádný plat a žene je jen jejich ambice dělat vědu a nakonec dostat místo na univerzitě

+1/0
14.5.2012 9:58

Ahenobarbus

Re: to je běžná praxe v celém světě

Ze chodi mladi i starsi vedci domu vecer, v noci neboi dokonce na pracovistich spi je zcela bezne. Ale za prve by meli mit volnost v tom, ze kdyz delam experiment, ktery vyzaduje cas, muzu si ho "vybrat" jindy a za druhe, pane, zkuste zit za tehdejsi tri az ctyri tisice korun, ktere mi zbyvaly. A na brigadu jsem chodit nemohl, kdyz jsem musel byt na pracovisti. Zaver? Takze bud mi zajisti skola dustojne podminky = castecny uvazek (zvlast, pokud jeste k tomu ucim) nebo jde o vydirani a sikanu.

+3/0
14.5.2012 10:07

Ahenobarbus

Re: to je běžná praxe v celém světě

A jestli umite zit z netuziasmu, pak jste asi stastny clovek. Naucite nas to?

0/0
14.5.2012 10:08

fujojte

Re: to je běžná praxe v celém světě

ovšem tam to není povinnost, že... a o to tu šlo...

+1/0
14.5.2012 10:26

Světlonoš_v05

Re: to je běžná praxe v celém světě

je to povinnost. Tj. pokud chceš zůstat u nás v laboratoři (a mít tím pádem nějaký projekt), tak tu budeš pracovat zadarmo. Pokud se ti nelíbí, tak jdi pryč. Přesně tak to funguje na západě.

0/0
14.5.2012 10:29

ndorfin

Re: to je běžná praxe v celém světě

to jsou ale kecy. Rozhodne to tak neni vsude tohle jsou spise vyjimky. Nicmene je pravda ze vetsina doktorandu je mizerne placena a stravi nejvice casu v laboratorich. Zato ale ziskavaji hromadu  zkusenosti ktere studiem doma opravdu nikdy nenazenou. Nicmene je to zaklad pro budouci vedeckou praci ktera je spise rehole a je to jen pro nadsence.

0/0
14.5.2012 11:26

Světlonoš_v05

Re: to je běžná praxe v celém světě

to nejsou kecy, ale tvrdá realita Ph.D. studia ve většině západních zemí

0/0
14.5.2012 11:32

Joseph Hallenbeck

Re: to je běžná praxe v celém světě

A co studenti jí, a za co platí nájem? Nebo mají bohaté rodiče?

Já si jako doktorand musím platit bydlení, stravu (v menze), hromadnou dopravu atd. Kdybych měl pracovat na fakultě "za darmo", tak jak říkáte, bydlel bych v kanále a po večerech vymetal popelnice s cílem najít nějakou potravu.... Takže pracuji úměrně výši stipendia. Žádný plat od univerzity nemám, pouze stipendium, ale jeho výše odpovídá cca 0,3 úvazku. Abych pokryl základní životní náklady, pracuji ještě v jisté soukromé firmě na 0,7 úvazku. Čas dělím úměrně úvazkům, tak to holt musí být. Avšak někteří kolegové na PhD studiu, mají úvazek na rektorátu, fakultě, a ještě v jistém nově vzniklém vědeckém centru a na rozdíl ode mne a dalších, si mohou dovolit řešit hypotéku na vlastní bydlení ve výši cca 2mil. kč již v průběhu studia. A že by trávili na jednotlivých pracovištích dobu odpovídající celkové velikosti úvazku (1,5), což je celkem 12 hodin denně v práci, tak o tom si nechte zdát...

0/0
14.5.2012 19:20

A.C.Dupin

Re: to je běžná praxe v celém světě

Já jsem si koupil nejlevnější dostupné kolo a šetřím na MHD;-)

0/0
14.5.2012 20:07

Ahenobarbus

Obvyklá praxe leckde

Osobní zkušenost: katedra aplikované chemie, ZF JU v Českých Budějovicích. Studoval jsem doktorské studium v denním programu od roku 2001 do 2003 a vedoucí katedry mi sdělil, že musím být přítomen na katedře osm a půl hodiny denně stejně jako kmenoví pracovnící. Pobíral jsem tehdy stipendium ve výši 4 tis. Kč měsíčně první a 5 tis. druhý rok. Kolej stála 1 tis. Kč. Dokonce jsem se musel podílet na výuce těch předmětů, které předtím učili asistenti za plat, ovšem já jsem učil bez jakéhokoli úvazku, čili zdarma.

Rozdíl byl jen v tom, že já bych si tehdy netroufl vystoupit, ač šikana to byla zcela zjevná.

Jen si troufám odhadnout, že tato praxe nebude ojedinělá.

V. Chrastný

+2/0
14.5.2012 9:08

jeen001

Re: Obvyklá praxe leckde

Že by to i v Budějicích moudří asistenti "házeli" na doktorandy v duchu poučky

                                  Kdo něčemu rozumí, ten to dělá, kdo tomu nerozumí, ten tomu vyučuje?

. . .

P.S.

Jó, v Českých Budějovicích by chtěl žít každý!   ;-D

0/0
14.5.2012 9:28

Ahenobarbus

Re: Obvyklá praxe leckde

JJ, přesně tak. Akorát s tím, že na doktorandy to házel spíš vedoucí katedry v duchu: "Rozděl a sám pak nemusíš nic."

0/0
14.5.2012 9:31

Ahenobarbus

Re: Obvyklá praxe leckde

Tak, každý, kromě mě:-)

0/0
14.5.2012 9:35

A.C.Dupin

Re: Obvyklá praxe leckde

Pokud si vzpomínám, tak v té době byla výuka doktorandy skutečně problém, protože některá pracoviště nasazovala doktorandy na full-time výuku. Dnes je to ošetřené tak, že doktorand sice učit musí (je to i v akreditaci), ale je zároveň stanoven strop výuky, který nesmí být překročen.

0/0
14.5.2012 10:34

JCage.

Najdi chybu

Povinnost doktorandů pobývat celý den na pracovišti je podle poměrně ojedinělá

0/0
14.5.2012 8:54

sámvelkýmao

no

na snímku je to samej doktorand. jen nevím čeho.....

0/0
14.5.2012 8:51

Najdete na iDNES.cz