Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Právo rodit doma máte, my vám ale nepomůžeme, vzkázal ženám soud

Krajský soud v Brně zamítl sérii návrhů na předběžná opatření, která ženám měla zajistit zdravotní péči u domácího porodu. Podle soudce Michala Ryšky ženám soud nepomůže, protože v Česku chybí zákony a díru v legislativě může vyplnit jen stát.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

mARKETAVIK

žasnu nad tou hysterií

Je pozoruhodné, jaké emoce v ČR vyvolává právo ženy na svobodný porod. Najednou je tu mnoho chytrých, kteří si uzurpují právo rozhodovat o tom, o čem má rozhodovat pouze žena sama. Srovnávání porodu s operací je směšné a ukazuje, jak jsme cilivizačně zaostalí. V porodnicích nerodí doktoři, ale stále jenom ženy. V civilizovaných zemích nikoho nenapadne se pozastavovat nad tím, že ženy rodí doma. Ukazuje to na nedostatek tolerance: já také platím daně a nenapadne mě vyžadovat po ženách, které rodí v porodnici, aby si v případě komplikací náklady zaplatily, i když si myslím, že porod v porodnici je pro matku a dítě větší riziko než porod doma.

0/0
3.6.2012 10:43

hafusak2

Stručně řečeno:

Právo na to máte, ale nikdo není povinen vám to umožňovat nebo kolem vás skákat, když se něco nepovede.

+1/0
11.5.2012 18:00

katango

Re: Stručně řečeno:

Stručně: krásně řečeno.

0/0
11.5.2012 21:52

Rumcajs3

Tak to shrňme

Zařídit domácí porody v právním vakuu v česku nemůže ani aktivista v taláru JUDr. Ryška. Aktivistka Mgr. Candigliotta tentokrát utře (může i svůj rozplozovací orgán).

Otázka je, jakých legislativních úprav se v tomto banánistánu můžeme ještě dočkat - patrně odlišných od většiny zde zaznívajících rozumných názorů. Na druhou stranu, Darwin by poznamenal, že domácí porody mohou genofond pouze zkvalitnit.;-D

+2/0
11.5.2012 13:31

m.a.g.

pro log-outa

Předpokládám, že tento dokument znáte, ale kdyby náhodou ne, přečtěte si to:

http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=News&file=print&sid=111983

Je to oddůvodnění VR ČLK k negativnímu postoji vůči DP, není to sice kompletní, ale celý oficiální dokument byste si jistě sehnal

0/0
11.5.2012 13:29

tigrakrajtovita3

YES !

WOW ! To je skvele ! Gynekologove jsou dulezitejsi :-) . Ani CR si nemuze dovolit posledni gynekology a chirurgy ztratit :-)) . Super !!!

+2/0
11.5.2012 13:12

chce se mi z toho zvracet

Ach jo porad dokola. Tak

1. Rodte si kde chcete, ale v pripade komplikaci vyjezd rychle zaplatite

2. V pripade trvaleho postizeni ditete v dusledku domaciho porodu zadne prispevky (plat si sama)

3. Heger by mel zavetrit a domaci porody dat do nadstandardu

A pokud nedejboze dite pri porodu zemre, ty matko domarodicko s tim budes muset cely zivot zit. Statistiky hovori jasne co se domacich porodu tyce.U 3% porodu jsou potreba kleste nebo vakuumextraktor. Ktera z vas bude riskovat, ze zrovna ona bude patrit mezi ty 3%?A to nemluvim o tom, ze bezrizikove tehotenstvi zdaleka neznamena, ze komplikace nenastanou pri porodu (spatne srdecni ozvy, pop. snura kolem krku, atd.Rizika tady jsou a nejsou mala. Ja jsem otec 3 deti a nedovedu si predstavit porod doma a to prave proto, protoze se muze stat cokoli a ja odmitam pak cely zivot zit s vedomim, ze jsem zabil sve dite. Ano i v nemocnici dite zemre, ale v porovnani s domacimi porody to je nic.Takze mile domarodicky, dobre premyslejte nez se k domacimu porodu rozhodnete

+1/0
11.5.2012 12:27

log-out

Re: Ach jo porad dokola. Tak

Obávám se, že statistiky opravdu hovoří jasně, ale proti Vám: existuje poměrně dosti studií, které prokazují, že při domácím porodu je +- podobná úmrtnost, přičemž množství komplikací významně lepší.

Naopak studií prokazujících větší rizikovost je velmi málo a neznám zatím žádnou, která by odmítala asistované plánované porody doma a přitom neměla významné metodologické chyby (zpravidla mezi plánované porody zařazují všechny porody mimo nemocnici, tzn. i daleko rizikovější neplánované, bez asistence apod.).

+2/0
11.5.2012 12:36

log-out

Re: Ach jo porad dokola. Tak

PS: a pokud je přinejmenším naprosto neprokazatelné, že porod v nemocnici zajišťuje větší bezpečí pro matku či dítě nebo že je levnější, proč by se mělo něco platit

PPS: Ve Velké Británii se snaží o zvětšení počtu porodů doma, protože to je pro zdravotnický systém levnější. Že by tam byli tak blbí?

+1/0
11.5.2012 12:39

tigrakrajtovita3

Re: Ach jo porad dokola. Tak

:-((( Prestante prudit logoute !!! Vy dobre vite, ze nemate pravdu !!

+2/0
11.5.2012 13:14

m.a.g.

Re: Ach jo porad dokola. Tak

Už jste někdy byl zákazníkem NHS UK? Vřele doporučuji! Pokud náhodou přežijete, dejte vědět!

+2/0
11.5.2012 13:30

tanker d

Re: Ach jo porad dokola. Tak

:-) To je kompletní nesmysl, a můžete se svou demagogií kochat jak chcete. Když začnete tvrdit, že porod v nemocnici nezajišťuje oproti domporodu větší bezpečí, tak se sám řadíte mezi chovance Bohnic

+3/0
11.5.2012 15:20

Modrý a zelený blesk

Re: Ach jo porad dokola. Tak

Jste bohužel opět zcela mimo. Semmelweis by vás měl přetáhnout kyretou.

0/0
11.5.2012 13:39

Echium Vulgare

rozhovor na pískovišti

"...Ahóóój holky, tak jsem vám rodila doma. Čapla jsem se linky, záda opřela o myčku Zanussi. Starej přines lavor s teplou vodou a ručníky. No dyť víte jak to ten House dělá, ne...?"

No a dál, co dál, povídej, kvičí natěšené matky mezi svými poklady rozdávajícími si navzájem rány lopatkami.

"...No normálka stahy, stahy a zase stahy, ale cítila jsem, úplně jsem cítila tu přírodní sílu toho porodu. Říkám Vám to bude úplně jiné děcko než ty ostatní..., pak jsem si prdla, malej spadnul na plovoučku a bylo to... Jo a mimochodem, v Bille mají levný plíny..."

a matka se svým nonkonformním egem vytuněným na maximum odchází středem špalírem otevřených úst a spadlých čelistí. A o to asi dámy jde, ne? ;-)

+4/0
11.5.2012 12:23

chce se mi z toho zvracet

Re: rozhovor na pískovišti

;-DR^

0/0
11.5.2012 12:29

tigrakrajtovita3

Re: rozhovor na pískovišti

:-D :-D

0/0
11.5.2012 13:15

IGY

Nechci nikomu brát jeho práva, ale...

Nechci nikomu brát jeho práva, ale tyto dámy by si měly uvědomit několik věcí - 1. rodí daleko starší rodičky - spíše mezi 30-40 rokem - t.j. řádově vyšší riziko možných komplikací. 2. v současné době je těhotenství bráno jako nemoc, takže spousta těhotných okamžitě ulehne a přestane  vykonávat  i minimální tělesnou aktivitu, co to znamená pro porod je jistě jasné. 3.  při komplikacích u domácího porodu nemají šanci - ony nebo dítě, ale o to jim zřejmě nejde, hlavně, že jejich sebestřednost bude ukojena a ony budou ty důležité. Kdyby blbost nadnášela..

+4/0
11.5.2012 12:20

log-out

Re: Nechci nikomu brát jeho práva, ale...

- Pro porod doma jsou stanovené metodiky, kde mj. je velká pozornost věnovaná tomu, zdali je rodička tzn. lowrisk. Takže Váše první dva argumenty jsou naprosto mimo: nikdo tady nechce, aby doma rodili všichni, ale pouze Ti, co o to stojí (a Ti si asi těžko si lehnou a přestanou cokoli) a mají na to zdravotní stav (takže žádní 40letí).

- Třetí argument pak je vyvrácen lékařskými studiemi (např. z Cannadian Medcine Association Journal), kdy úmrtnost při dobře vedených porodech doma je stejná či nižší než při porodu v nemocnici. Díky absenci některých rizikových faktorů totiž doma dosti klesá rizikoo samotných komplikací, což vyrovnává horší možnosti jejich řešení.

Takže ano, kdyby blbost nadnášela :-)

+1/0
11.5.2012 12:25

m.a.g.

Re: Nechci nikomu brát jeho práva, ale...

Vy žijete v Kanadě? Že jste si tak jist, že by to stejně dopadlo i v ČR. Jaké pro to máte podklady? A jaké že to metodiky pro stanovování low-risk používají naše domorodé PA- prosím o odkaz? Třeba paní IK, která doma rodila ženu, jejíž dvě předchozí těhotenství byla komplikovaná a musela být vedena lékařsky?

+2/0
11.5.2012 13:51

tanker d

Re: Nechci nikomu brát jeho práva, ale...

;-D samozřejmě, pokud se nic neplánovaného nepřihodí, přežije to matka třeba na mezi... vtip spočívá v tom, že ono se hodně často přihodí - a pak jde často o vteřiny... pak si za nějakou statistiku, která říká, že když je všechno v pořádku, tak je všechno v pořádku, moc nekoupíte...

0/0
11.5.2012 15:23

studuji VŠ cenzorskou

fetky, alkoholici a jiní exoti

jsou státem chránění a opečovávaní..na ty se sáhnout nesmí. Ale těch pár ženskejch, co chtějí rodit doma, je vláčeno bahnem. Je to celé jen nafouklá bubulina :-P

+2/0
11.5.2012 12:15

jamski

Právo ...

právo je v tomto případě jen úsměvný virtuální pojem - oni totiž i lékaři a asistentky mají právo, . . . například - rozhodnout se, že tak rizikovou činnost, jakou je domácí porod prostě odmítnou. :-)

Ovšem to neznamená, že žalobkyně nemají právo rodit doma a i bez nich. To je jejich svaté právo.

Ale zemře li při této rizikové činnosti dítě, je jistě povinností státu, hájit jeho právo na ochranu zdraví a života, a vynést při té příležitosti patřičný verdikt. To dítě na to má co ? No přece - právo !

+2/0
11.5.2012 12:01

log-out

Re: Právo ...

Nechápete princip sporu: podstatou sporu je, že jsou ženy, které chtějí rodit doma. Jsou PA, které chtějí poskytovat zdravotnickou péči při porodu doma. Akorát stát to svoji legislativou nepovoluje.

Přitom Evropský soud už v procesu s Maďarskem v podstatě za totéž odsoudil Maďarsko.

+1/0
11.5.2012 12:15

tanker d

Re: Právo ...

:-) vy nechápete princip věci, nesejde na tom, jestli si nějaká PA co se neuchytla v nemocnici chce vydělat, nezáleží ani tak moc na sobecké "matce" - na čem záleží, je dítě - o to tam jde... ne o váš kšeft nebo dojmy zmasírovaných hysterických "matek" pro které je nejdůležitější prosazení svého rozmaru

+1/0
11.5.2012 15:26

pomazánkové máslo EUneslučitelné

V současné době mám ortézu na koleni

a patrně mě budou operovat.

Je samozřejmé, že mám právo na to, aby mě operovali u mě doma. Mě se do nějaké neosobní nemocnice mezi cizí lidi nechce.

Doufám, že mi soud dá za pravdu.

+2/0
11.5.2012 11:11

šmejd2

Kde asi soudružky udělaly chybu??

0/0
11.5.2012 10:14

šmejd2

Re: Kde asi soudružky udělaly chybu??

No že je jejich matky porodily v porodnici a tak nedošlo k přirozenému výběru.....

+1/0
11.5.2012 10:29

m.a.g.

VÝSMĚCH

"Porodní asistentky ale tvrdí, že lékaři se brání domácím porodům kvůli penězům, které jim za péči o matku a dítě platí pojišťovny a rodiče."

No to říkají ty pravé, které jsou placeny "od kusu" a na domácích porodech finančně zainteresovány, zatímco český porodník je placen tarifem bez ohledu na to, kolik daný měsíc odrodí žen. A že by si domarodky platily svého porodníka?? No to asi jen stěží. A když k tomu připočítám, že je těch plánovaných domácích porodů ročně cca 300 (z celkového počtu 100tisíc porodů), tak to se opravdu musí porodníci třást strachy, aby nepřišli o kšeft;-D;-D;-D

+6/0
11.5.2012 10:10

log-out

Re: VÝSMĚCH

1) Všechno tarifem není, některé platby od pojišťovny jsou i "za kus".

2) Pokud se sníží počet rodiček v porodnicích, pojišťovny tarify sníží, popř. stát některé porodnice zruší, jak už měl cuky.

Nicméně souhlasím, že motivace doktorů pravděpodobně finanční není.

+1/0
11.5.2012 12:17

m.a.g.

Re: VÝSMĚCH

Ale prosím vás

1) a jaké platby že to jsou" za kus" pro porodníka?? snad nemyslíte nadstandardní výběr porodníka? Že by za něj utrácely zrovna ty, které jej tak kritizují?

2) paušál pro nemocnice se platí dle propočtů za dva roky zpátky!! a tarify lékařů se asi jen tak nesníží, o čem to prosím tedy mluvíte?? Nebo snad myslíte, že zrovna v ČR by rodilo doma více než 1% rodiček, aby to paušál ovlivnilo??

0/0
11.5.2012 13:25

řezbář

Ještě jsem nerodil

a ani nemohl. Ale kecy o domácím porodu jsou pouze od sufražetek, které se následně ohání mateřskou láskou. Tady jde jen o eventuelní pohodlí ženy a ne o případnou ochranu zdravotního stavu dítěte. Laskavě se proberte.

+1/0
11.5.2012 9:47

šmejd2

Re: Ještě jsem nerodil

Ty důvody jsou úplně jiné....dělají to proto, aby měly o čem kvokat s kolegyněmi až půjdou s dětmi na pískoviště a připadaly si přitom néééééésmííííírně důležitě........

0/0
11.5.2012 10:31

log-out

Re: Ještě jsem nerodil

A víte, že nepohodlí ženy při porodu je velkým rizikovým faktorem (přesněji při nepohodlí se vylučují stresové hormony, které blokují vylučování oxytocinu a tím zpomalují porod, což může vést ke komplikacím)?

Proč myslíte, že domácí porody podle mnoha studií mají při podobné úmrtnosti významně menší procento komplikací a lékařských zákroků?

+2/0
11.5.2012 12:19

tigrakrajtovita3

Re: Ještě jsem nerodil

Nejvetsi rizikovy faktor jste VY !! :-((

+1/0
11.5.2012 13:22

m.a.g.

Re: Ještě jsem nerodil

A proč tedy celá 1/3 DP v ČR končí převozem do nemocnice již v první době porodní, když je to doma taková pohodička a žádný stres?? (zdroj:Unipa, 2007)

+2/0
11.5.2012 13:57

tanker d

Re: Ještě jsem nerodil

NEPOHODLÍ ;-DR^

...pán už někdy něco slyšel o porodních bolestech? Prý pohodlí.... ;-D Pohodlí !

:-) Nakonec už nevědí kudy kam tak budou operovat nějakým imaginárním pohodlím  :)))))))))) Při porodu nejde o pohodlí, ale o zdraví dítěte, o nic jiného NEJDE.

0/0
11.5.2012 15:18

nazdar bazar

At si rodí třeba v příkopu u cesty.

At si rodí třeba v příkopu u cesty. Je mi to fuk :-P. Ale at si pak nesou i případné náklady s tím spojené, jako např.: výjezd lékaže při komplikaci atd... a věřte že to nejsou malé peníze!

+4/0
11.5.2012 9:43

B_B_Lobo

at si za sve penize

a na sve riziko delaji co chteji, ale at potom nechodi brecet, ze se neco pokazilo...

+4/0
11.5.2012 9:41

kat_84

jsem proti porodům doma a to především s ohledem na porodníky nebo porodní asistentky. Už teď se potýkají s tím, že když při porodu v nemocnicích dojde ke komplikacím a třeba k následnému postižení nebo úmrtí, tak nejvíce je popotahován ten porodník nebo porodní asistentka, kteří mají v tomto směru neuvěřitelnou zodpovědnost. Vzhledem k tomu, že u porodů je větší pravděpodobně úmrtí než v nemocnicích budou porodníci (i asistentky) u soudů častěji než už porodů!!!!!!!!! A to jen proto, že chtějí porodit doma!!!!

0/0
11.5.2012 9:38

log-out

Re: Já

To nechcte na PA - podstata sporu je taková, že existují jak rodiče, co chtějí rodit doma, tak i PA, co přitom chtějí poskytovat zdravotní péči, pouze stát to legislativně neumožňuje.

+1/0
11.5.2012 12:21

Guarana12

A co když začnu prosazovat právo na sňatek

třeba na dně Lipenské přehrady?

To také bude muset oddávající nafasovat skafandr a matriční knihu pro mě udělají extra z plastu?

+4/0
11.5.2012 9:31

tres.montes

Doma nebo v porodnici? ...možná je jen první alternativa

Doma, nebo v porodnici? Lékaři tvrdí, že možná je jen první alternativa.

Takže všichni doma, že? Rozumíme titulku správně?

0/0
11.5.2012 9:17

šmejd2

Já bych taky chtěl

plnohodnotnou zdravotní péči doma....když je to 21. století.....8-o8-o

+1/0
11.5.2012 9:01

rafol

Proc ne?

Zaplat si prostaveni polni nemocnice k baraku a muzes rodit nebo podepis zavet.

0/0
11.5.2012 8:40

Coldstone

Statistika nuda je

ale doma je 10x větší úmrtnost dětí než v nemocnici, kde se při komplikacích nedostane okamžité péče. Pipky si myslí, že se nic nestane. Nemyslíš, zaplatíš. !!

+10/0
11.5.2012 8:16

šmejd2

Re: Statistika nuda je

nejenom dětí ale i rodiček.....

0/0
11.5.2012 8:59

tor11

Re: Statistika nuda je

tomu se rika prirozeny vyber...

0/0
11.5.2012 9:10

šmejd2

Re: Statistika nuda je

No to je pravda. Začínám těm domácím porodům fandit.....[]

0/0
11.5.2012 9:21

pomazánkové máslo EUneslučitelné

Re: Statistika nuda je

R^   ale už vidím ty žaloby pozůstalých na to, jak stát nezajistil dostatčnou péči

0/0
11.5.2012 11:13

mihor

mhm

Že se některý zblázněj po porodu sem už slyšel ... ale toto ... no svět se zrychluje :)

0/0
11.5.2012 8:10

Najdete na iDNES.cz