Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Těžší maturitu z matematiky by složil za jedna jen Bůh, říká Klaus mladší

Příliš obtížná maturitní písemka z vyšší úrovně matematiky pobouřila nejen studenty, ale i ředitele prestižních gymnázií. Šéf soukromého gymnázia PORG Václav Klaus mladší označil test za neadekvátní. Na internetu už také vznikla protestní petice a stížnost hodlají Cermatu, který maturitu organizuje, poslat i ředitelé některých škol.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Be more than you appear to be 3

Nejsem sice matematik, test jsem pochopitelně nezkoušel,

byť jsem kdysi z matematiky maturoval a i na VŠ jsem se s ní setkal, avšak na základě reakcí různých diskutujících usuzuji, že test se dá v pohodě vyřešit. Zřejmě se jedná o lidi s jistým tvůrčím potenciálem v oblasti matematiky, které nezvyklé zadání nezaskočí, neboť disponují jednak příslušnými znalostmi, jednak odpovídajícími schopnostmi logického myšlení. Většina maturantů Klausova prestižního gymnázia ani on sám se zřejmě podobným potenciálem pochlubit nemohou... Talentu se zkrátka nelze naučit, ten lze jen rozvíjet. Z toho co jsem se dozvěděl, si mohu udělat představu o tom, že test patrně nebyl šablonovitý a nedal se střihnout přes takzvané kopyto. A to byl ten kámen úrazu. Pravda, nevypovídal ani tak o připravenosti a znalostech, ale spíše právě o schopnosti resp. neschopnosti dotyčných maturantů samostatně a tvůrčím způsobem matematicky uvažovat. Možná to je chyba, ale mimoděk se tak ukázalo, že absolventi tohoto gymnázia nejsou ve skutečnosti rozhodně žádná extratřída. Smůla.

0/0
14.5.2012 11:42

Modrý a zelený blesk

---

Vidíte, ani jste to nezkusil, přesto se k tomu vyjadřujete. Článek jste zjevně nečetl. Nepřipadáte si potom trochu trapně?

0/0
17.5.2012 11:30

Be more than you appear to be 3

Nejsem matematik, test jsem pochopitelně nezkoušrl

0/0
14.5.2012 11:28

kikulin

Jsem 35 let po maturitě

a konstatuji, že těžší variantu z matematiky jsem zvládl za 2. Pravda ale je, že času by mohlo být víc. Také bych ji nestihl v limitu, ale o bůhvíjak vysoké obtížnosti se mluvit nedá. Dovolím si ještě upozornit, že na vysoké škole jsem už matematiku nestudoval (že bych si třeba zadání matematické maturity mohl omylem spojit s náplní studia VŠ).

+1/0
14.5.2012 8:49

Emannn

Klaus jr. - autoritou určitě bude

Syn Boží autoritou určitě je. Vždyď i křesťané mají Boha otce, Boha syna a Ducha svatého, trojjedinost Boží.

0/0
14.5.2012 4:15

Be more than you appear to be 3

Překvapuje mne, že se Václav Klaus ml. označuje za

matematika. On absolvovat Matematicko-fyzikální fakultu UK nebo nějakou jinou? Pokud vím, absolvoval na přírodovědecké fakultě kombinované učitelské zaměření matematika - geografie. Možná se mýlím, ale dle mého soudu je mezi opravdovým matematikem a učitelem matematiky rozdíl asi jako mezi lékařem a zdravotní sestrou.

0/0
13.5.2012 14:53

josefbad

Re: Překvapuje mne, že se Václav Klaus ml. označuje za

Klaus absolvoval prirodovedu. A myslim, ze ucitelstvi. Napriklad studenti ucitelstvi na matfyzu, to je 2. liga.

0/0
13.5.2012 15:02

dolep9am

Re: Překvapuje mne, že se Václav Klaus ml. označuje za

Souhlasím. Pokud s takovým vzděláním sám sebe označuje za matematika, prokazuje tím pouze to, že je po otci. Za matematika se ani zdaleka neodvažuji prohlašovat ani sám sebe a to jsem vystudoval jednooborovou matematiku na MFF UK. Být matematikem je něco jako být spisovatelem. Spisovatelem není každý, kdo umí psát.

0/0
13.5.2012 23:57

pouyt

Re: Překvapuje mne, že se Václav Klaus ml. označuje za

Nemusi nekdo byt matematik,aby mohl rekl to,co on.Kdyz vetsina nemohla delat zkousku ,chyb je na strane ministerstva skolstvi

0/0
15.5.2012 18:09

Modrý a zelený blesk

Re: Překvapuje mne, že se Václav Klaus ml. označuje za

Vaše přirovnání je velmi neobratné.

0/0
17.5.2012 11:24

Kdo nekrade neni Cech999

Klaus mladsi nam chce naznacit, ze

jeho tatik by to udelal za 1, nebo jak to myslel?;-D;-D

0/0
13.5.2012 14:11

Blucher

Něco ještě nedodal

Bůh za jedna, já za dvě a vy bl...čci tak nelépe za tři

0/0
12.5.2012 22:32

pakostič

a já se ptám

je Klaus mladší nějaká autorita, podle jejichž názorů se můžeme alespoň orientovat? Nebýt toho, že se jeho otec dost neslavně zapsal do dějin země tak o něm nikdo ani neví. Co tedy záleží na tom, co si myslí?

+2/0
12.5.2012 13:56

pavlik05

Re: a já se ptám

jeho gympl vyhral opakovane soutez o nejlepsi gymnazium, afaik.

+2/0
12.5.2012 15:06

josefbad

Re: a já se ptám

to jen svedci o tom, ze tam vybira chytre deti a uplne je nezkazi. Nic vic, nic min.

0/0
13.5.2012 15:13

Be more than you appear to be 3

Re: a já se ptám

S těmi penězi, co má k dispozici, to není až tak těžké, zvláště když si, jak již bylo řečeno, vybírá jen ty schopnější uchazeče.

0/0
13.5.2012 15:28

Krak

Re: a já se ptám

No, když nic jiného, pohybuje se v oblasti vzděláváni už pár let, což dává jeho názoru vyšší váhu než tu má většina diskutujících.

+2/0
12.5.2012 15:06

Modrý a zelený blesk

Re: a já se ptám

Jeho otec pouze asistoval u nejúspěšnější ekonomické transformace z centrálně plánovaného hospodářství na tržní, ale jinak nic, že.

+2/0
12.5.2012 17:12

junak100

Re: a já se ptám

a nemá být vložen mezi 3. a 2. stupeň přídavného jména úspěšný zápor?

+2/0
13.5.2012 14:02

Modrý a zelený blesk

Re: a já se ptám

Nevím o žádné úspěšnější transformaci komunistické ekonomiky na tržní, vy ano?

0/0
17.5.2012 11:26

7Striker7

Re: a já se ptám

V. Klaus ml. je člověk, kterého jsem si několikrát poslechl v rozhovorech, například i v tom, kde se obul do Cermatu. Už jen z mluveného projevu je velmi silně cítit, že se jedná o vysoce inteligentního člověka (mimo jiné i jeho smysl pro humor zasluhuje smeknutí). Takže ano, pro mě je autoritou. Je ředitelem nejprestižnějšího matematického gymnázia v ČR a pokud si někdo z vás krátkozrace myslí, že se jím stal jen kvůli penězům, jste s veškerou úctou krátkozrací hlupáci snažící se místo zamyšlením se nad argumenty zcela bezpředmětně napadat jejich strůjce. Nic není tak snadného, jako.:

A: "Země je kulatá."

B: "Ale h***o, jak to asi můžeš vědět, každej ví, žes včera napsal ten test na 4, tys přece korunovanej blb, tak jak můžeš něco vědět vo tom, jak Země vypadá, kulatá v žádným případě není."

Velmi hyperbolicky a expresivně vyjádřeno, ale tento postup volíte proti slovům V. Klause ml. Je to slabé, ubohé a pouze vaši nízkost a neznalost této oblasti prokazující.

S.

+2/0
13.5.2012 20:57

počítadlo

Nechápu, co bylo obtížného a nejsem olympionik...

Dnes jsem se dostala k řešení úloh a nechápu, co na tom viděli maturanti složitého. Velká část úloh byla podle mého názoru vhodná i pro nižší úroveň. Studenti nejsou vedeni při výuce matematiky k logickému myšlení a učí se úlohy zpaměti a pokud tam nebyly úlohy z publikací Maturita 2011, 2012 nebo obdobných doporučovaných, tak je to neřešitelné. V minulosti se učili k ústním maturitám sady úloh vybrané učiteli a dnes je situace asi trochu náročnější.

Ale za mnohem náročnější považuji testy SCIO z matematiky jako součást příjímacích zkoušek na VŠ. Něco je v našem školství v nepořádku!!

+2/0
12.5.2012 12:08

Smrtonoška

Matematika vyšší

Ono příklady sem viděl, ale nezdá se mi, že by to bylo těžší než vloni!

!!Problém bych viděl v tom, že studenti se otrocky učí jak počítač dané příklady a jejich typická zadáni. Když se pak zadá něco jinak, pak je velice zle, nevědí si s tím přirozeně rady, a proto nadávají, že je maturita z matematiky ve vyšší verzi výrazně těžší!! Přitom nejlepší na učení středoškolské matematiky je sbírka slovních úloh :-) Maturant, který si zvolí vyšší verze matematiky by měl počítat slovní úlohy z matematiky levou zadní, žádné příklady jenom slovní úlohy!!!

A druhá věc laťku pro úspěšné absolvování testů bych posunul z 33% na 60%. Pro převážně technické a matematické obory, bych dal vyšší verzi matematiky povinně.

S pozdravem!

+2/0
11.5.2012 15:59

Magicmaster

Re: Matematika vyšší

Ale no tak... Maturitu jsem letos dělal, těžší než vloni rozhodně byla. Se všemi příklady jsem si věděl rady, věděl jsem, jak by se počítaly. Problém byl v tom, že pokud se člověk u jednoho jednou přepočetl a zasekl, musel rychle k dalšímu, aby vůbec stihl ty příklady začít.

Příklady byly těžší, ale daly se. Časový limit byl ale moc malý.

(A nebrečím, budu mít 1 nebo 2)

0/0
11.5.2012 22:10

taktaktak

Kdo

Kdo poslouchal včerejší rozhovor s p.Zeleným tak mu musel v mnohém dát za pravdu pokud ho poslouhal nezaujatě z pozice poškozeného a zklamaného.Maturita z matiky těžší byla vedena pro opravdu dobre studenty a studenti se neměli spoléhat na loňské typy příkladů,protože to neni účel těžší maturity,ale účel je odhalit všeobecné znalosti a zkoušky se maji dělat na odhelení jak která škola učí a má nároky.Maturity se přeci nemohou upravovat tak,aby všichni udělali zkoušky,ale aby je udělali opravdu jen ti co si to zaslouží.Maturity se nemaji přispusobovat studentům,ale studenti se musí podřizovat maturitam.Přeci nemůžeme produktovat méně znalé studenty.

0/0
11.5.2012 9:43

Magicmaster

Re: Kdo

Dělal jsem vyšší maturitu, i kdyby nic nepřepočítávali, budu mít ca. 83-87%. Já jsem spokojen. Faktem ale je, že je poměrně nefér, když se člověk nemá jak a na co připravit. Projel jsem si všechny vzorové testy, které CERMAT zveřejnil. Každý jsem vyřešil za nějakých 30 minut na 92+%, aniž bych si znova kontroloval výsledky. Úrovní se ale letošní příklady nedaly srovnat. Souhlasím se ztěžováním příkladů, ale chci vědět PŘEDEM, jak těžké to ilustračně bude. Protože i lidé, kteří u nás prospívali na trojky, si dali vyšší matematiku, protože z těch dostupných příkladů měli 70%. Ale najednou bum, příklady jsou těžší. To není férové, když předem nevíme do čeho jdeme...

Jinak příklady se daly všechny vyřešit poměrně dobře, jen byly časově náročné. Opravdu člověk musel makat jak nikdy a když se jednou u příkladu zasekl, musel se na něj vykašlat a jít dál, aby vůbec stihl začít všechny.

0/0
11.5.2012 22:00

taktaktak

Re: Kdo

Spolehat se na něco co bylo a snad bude znovu stejné nebo obdobné není a nikdy nebylo účelem ověřit znalosti a pokud se někdo rozhedne riskovat je jeho věc když se místo na vědomosti spoléhá na štěstí.Nelze přeci srovnávat co bylo když se na to připravím a pak nové srovnávat s tím co bylo a podle toho to hodnotit.Je podle mne správné,že se našli konečně lidé,kteří jsou ochotní přinášet novinky a tím prověřovat znalosti a vědomosti nastupujících učenců,techniků a různých řídicích pracovníků a be že se učivo a tim i zkoušky budou upravovat tomu jak se naše mládež bude ochotna vzdat svého volného času a koníčkům místo,aby se připravovala na podstatu vyuky a tu ukončila náročnou zkouškou zralosti..

0/0
12.5.2012 14:06

Modrý a zelený blesk

Re: Kdo

Kristepane snad je rozdíl mezi "stejné" a "stejně obtížné."

0/0
17.5.2012 12:08

Fonon

a je to venku

Maturitní testy z matematiky byly příliš časově náročné, připustil v pořadu Hyde Park České televize ředitel centra pro přípravu maturit Cermat Pavel Zelený. K řešení všech úloh obtížnější varianty maturity z matematiky se podle něj v časovém limitu dostalo jen zhruba čtyřicet procent studentů. Vynikající známka za letošní test by prý byla už trojka. Takzvaná validační komise podle něho pravděpodobně bude muset hodnocení zmírnit.

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/sef-cermatu-pripustil-ze-statni-maturita-byla-prilis-narocna_234089.html

0/0
11.5.2012 7:53

Lucie11

Státní maturita 2013

To je nehorázné, a jak to bude příští rok ??? Jmenuji se Lucie Zárubnická a v příštím roce 2013 mě čeká státní maturita - se spolužáky jsme založili facebookosvké stránky facebook.com/statnimaturita2013  ---- studenti, přidejte se k nám !!!! Čím více nás bude, tím lépe se můžeme připravit

0/0
10.5.2012 22:17

terrakol

Re: Státní maturita 2013

Co máte na mysli tou přípravou? Nějaké doučování z matiky?

+2/0
10.5.2012 23:09

Mražená spermie

Re: Státní maturita 2013

;-DR^

0/0
11.5.2012 7:13

insane maniac

Re: Státní maturita 2013

Ono to moc vtipné není, pakliže jste v pozici, kdy budete skládat ve své podstatě skládat svou první zkoušku. Ačkoliv už za sebou maturitu mám a měla jsem to štěstí, že jsem byla v posledním ročníku, kdy se skládaly školní maturity, tak se nynějším a budoucím maturantům nijak neposmívám, nemají to zrovna lehké, když každou chvilku neví, na čem vlastně budou.

0/0
13.5.2012 13:06

Zlatonka8.85

náhradní termín?

napadla mě taková bláznivina, která by myslím potěšila většinu letošních ukřivděných maturantů. Ať zkrátka cermat vypíše náhradní termín pro zájemce, a to nižší verze matematiky. Při jejich píli a zájmu na co nejkvalitnějším zadání to můžou mít za týden jistě hotové a myslím, že by tuto možnost využilo mnoho maturantů, kdyby mohli tuto známku upřednostnit, i přes to, že by museli obětovat jeden den ze svého Svaťáku... No, ale svět bohužel není takhle jednoduchý.:-/ono to snad nějak dopadne a doufám, že nepropadne nikdo.....R^

+1/0
10.5.2012 21:57

barbora111

Ta maturita proste tezka nebyla.

Ta maturita proste tezka nebyla (a tvrdit, ze je to uroven olympiad je vazne smesne). Predpokladam, ze tezsi verzi maturity si zapisou studenti, kteri se chteji matematikou zabyvat (matfyz, jaderka, fel, IT). Reci o udajnem vydirani studentu me nerozlitostnuji. Nikdo netvrdi, ze kazdy takovy musi mit za 1 - napr. na matematickych gymnaziich zdaleka vsichni nemaji z maturity z matematiky jednicku, ale i trojkari posleze studuji bez problemu matematicke a fyzikalni VS. Nehlede na to, ze 33% by mel dosahnout kazdy absolvent gymnazia bez ohledu na obor, ktery je jeho srdci nejblizsi. Problem vidim v celkove inflaci maturit a VS titulu a dusledkem toho v rapidnim poklesu znalosti a schopnosti  ci ochoty logicky uvazovat, nejen u maturantu, ale i u studentu VS.

+4/0
10.5.2012 17:15

artep17

Re: Ta maturita proste tezka nebyla.

Zas někdo chytřejší než všichni ostatní. Humanitně založení studenti by měli problém dosáhnout 33% úspěšnosti. Výborní studenti jsou z vyšší úrovně velmi zklamaní, časově se to opravdu stihnout nedalo, i když příklady byly pěkné.

0/0
10.5.2012 22:27

barbora111

Re: Ta maturita proste tezka nebyla.

Spis nekdo kdo prichazi denne do styku se studenty prvniho a druheho rocniku technicke VS a v poslednich 3-4 letech se nestaci divit.....pokles znalosti ze SS je alarmujici a schopnost samostatne uvazovat naprostou vzacnosti. Zato sebevedomi rapidne narostlo.

0/0
11.5.2012 7:13

dolep9am

Re: Ta maturita proste tezka nebyla.

Nedělím lidi na komunisty a nekomunisty, křesťany a nekřesťany a nehodlám je dělit ani podle toho, jestli jsou humanitně zaměřeni, nebo nehumanitně zaměřeni. Jsou buď chytří, nebo hloupí. Bohužel zde vznikla jakási představa, že býti humanitně zaměřen znamená býti "chytrý" jinak, než ověřitelně. A to je hloupost. Humanitní zaměření je jistě chvályhodné, ale nechápu proč by mělo být útočištěm lenosti a hlouposti. Nevidím jediný důvod proč by student politologie, nebo filosofie neměl ovládat středoškolskou matematiku, stejně jako se nedomnívám, že matematik, nebo fyzik má mít omluven z chyb v gramatice, nebo z neznalosti dějin. Dělení lidského vědění na školní předměty je jen nutná technikálie, která ale zavádí ostré hranice tam, kde nejsou a být nemají.

0/0
11.5.2012 23:27

Modrý a zelený blesk

Re: Ta maturita proste tezka nebyla.

Proč vám tedy dělá čeština takové potíže? Nějaká vývojová vada?

0/0
17.5.2012 11:28

Krak

Re: Ta maturita proste tezka nebyla.

A humanitně založení studenti teda musí maturovat z matematiky? A ještě v těžší verzi?

0/0
11.5.2012 23:41

dolep9am

Re: Ta maturita proste tezka nebyla.

Nevím, co je to humanitně založený student. Obecně každý absolvent maturitního oboru by měl být schopen projít letošní těžší verzí státní maturity z matematiky. Pokud neprojde, nevidím důvod, aby měl maturitu.

0/0
12.5.2012 14:32

Krak

Re: Ta maturita proste tezka nebyla.

Já zas nevidím důvod, proč by měli studenti směřující třeba na medicínu dělat maturitu z matematiky v této náročnosti. Jistě, každý student by měl být schopen udělat tuto zkoušku, stejně tak jako zkoušku třeba z angličtiny, češtiny, biologie, etc... , ale to je z oblasti zbožných přání, tak to ve skutečnosti nikdy nefungovalo, možná tedy za první republiky, to nepamatuji... :-)

0/0
12.5.2012 15:03

xs123

Příklady nemá navrhovat CERMAT

ale učitelé matematiky ze středních škol.  Školy mají navrhnout příklady, včetně časové náročnosti, a ty rozdělit na lehké, střední a těžké s tím, že lehké a třední budou v nižší maturitě, střední a těžké ve vyšší.Vytvořit databázi příkladů, pro mě za mě, ať tam je třeba 10 tisíc příkladů, pokud je schopen se je někdo naučit nazpaměť, tak je taky génius a maturitu si zaslouží. Žádný test, ale normální písemné vypracování příkladu včetně postupu, a opravovat by to zase měli učitelé, třeba na jiných školách než kde se to píše, nějak náhodně a anonymně to vygenerovat.. Řešení včetně postupu by jim mělo být k dispozici. Jenže ministersvo a Cermat učitele ignoruje. Ministerstvo by mělo zajišťovat jenom organizaci.

+3/0
10.5.2012 13:22

Fonon

Re: Příklady nemá navrhovat CERMAT

zcela s tebou souhlasím. V mé učebnici Matematika pro chemiky I (Stanislav Kolda, Dorota Krajňáková, Arnošt Kimla) je hned na úvodní straně citát: Co učit, je věcí matematiků. Ale jak to učit, je věcí učitelů.

0/0
10.5.2012 13:29

xs123

Re: Příklady nemá navrhovat CERMAT

Hlavně by se každý měl držet svého řemesla, protože jinak hrozí amatérismus. Péct chleba by měl pekař, zdít zeď zedník, léčit lékař a učit - k čemu zkoušení a hodnocení patří - učitel. Kdo si zkusil na zedničinu najmout amatéra, ví své.

+1/0
10.5.2012 13:35

tigrakrajtovita3

Re: Příklady nemá navrhovat CERMAT

Ted vam nerozumim. Copak neuci ucitele ?

0/0
10.5.2012 16:34

zevlovaci

Re: Příklady nemá navrhovat CERMAT

lol, vy jste mimo až to bolí.

Opravování probíhá tak jak to říkáte a příklady taky navrhují učitelé.. takže problém je asi někde jinde..

0/0
10.5.2012 20:09

kyssyk

Re: Příklady nemá navrhovat CERMAT

na statni maturite je jedina dobra vec, a to, ze se to da pouzit jako meritko kvality znalosti zaku nebo vyuky na dane skole. Kdyby si priklady delala kazda skola sama bylo by to stejne jako drive. Ucnak by si udelal lehke a gympl tezsi, primerenou tomu co uci. To by bylo k nicemu. Napriklad do zamestnani berou jako kriterium maturitu. Zalezi co jeste, ale mohlo by se stat ze prijmou nekoho, kdo nic nevi pred tim kdo se v danem oboru vyzna. To by ji pak mohli rozdavat na nadrazi. Maturoval jsem loni na prumyslovce, takze vim o cem mluvim. Jsem pro to, aby byla maturita jednotna a pro vsechny stejna, ale aby se pri jeji utvareni sesli ucitele vsech typu skol a meli do toho co mluvit. A taky aby se to stalo vcas a s predstihem a tomu aby se prizbusobila vyuka a obtiznost latky na skolach. Drive kdo mel maturitu neco zmanenal. Dnes ji dostane, s prominutim, kazdy osel. Ohledne maturity z matiky, lehka by mela byt zvladnutelna podle znalosti na skole, a tezka by mela byt nad tyto znalosti.

0/0
10.5.2012 21:47

xs123

Diskutující by měli napsat, čím se živí

Pokud tady matematici -  specialistí, IT vývojáři a pár dalších kusů vykřikuje, že maturita byla lehká, tak to je to samé, jakoby lékař vykřikoval, že odoperovat slepé střevo je taky snadné a mělo by to být u maturity z biologie....

+2/0
10.5.2012 13:00

xs123

Re: Diskutující by měli napsat, čím se živí

Obávám se, že právě takoví lidé ji pro letošní rok navrhovali.

+1/0
10.5.2012 13:01

Najdete na iDNES.cz