Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Statici obhlíželi dům s ohnutými podpěrami. Podle nich je v pořádku

Narušenou novostavbu v komplexu Prague Marina v pražských Holešovicích zkoumali od rána statici. Posuzovali provizorní zajištění evakuované budovy, u které se ohnuly nosné kovové konstrukce. Odpoledne rozhodli, že dům je v pořádku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

bar.bu.do

Komedie ...

... vše v pořádku, jen zdi tak trochu popraskaly a po nastěhování se na ně půjdou mrknout ...

http://praha.idnes.cz/navrat-lidi-do-evakuovaneho-domu-prague-marina-fqs-/praha-zpravy.aspx?c=A120504_110411_praha-zpravy_cen

0/0
4.5.2012 11:38

dezo007

mrazik

vypada to jako ta chajda z mrazika,kde bydlela ta zla METROSTAvelika baaba jezibaaba,asi byla taky prazanda :-P

0/0
4.5.2012 9:38

sámvelkýmao

no

jestli to stavěli podobní umělci, jako ten v meziříčí, není se čemu divit.....

0/0
4.5.2012 8:37

Monastus

Re: no

jen Váš pocit.

+1/0
4.5.2012 8:41

A jedeme nanovo...

Koukám plná diskuze

statiků ;-D

+4/0
4.5.2012 7:37

IARK - Králíček Chlupíček

Re: Koukám plná diskuze

Jiste - nejradsi mam prispevek typu - "tak jako laik vidim, ze takove paratko nemuze udrzet barak." ;-D

+1/0
4.5.2012 7:41

Dýzl

Re: Koukám plná diskuze

Slušelo by se, když závadu posuzují odborníci, aby sdělili mimo informace, že dům je tedy obytný, i skutečný důvod proč k závadě došlo. Ev. jak bude tato závada odstraněna.

Já sám jako technik mám dojem, že podpěry, které jsou po technické stránce provedena spíše jako táhla, mají spíše dekorativní roli, než funkci nést stavbu nad sebou. Dokonce se domnívám, že kdyby vzpěry byly odstraněny, tak by stavba nespadla, protože je konstrukčně svázána s vedlejšími objekty a předpokládám, že statici spočítali překlenovací nosníky s dostatečnou reservou (tedy doufám). V jiném příspěvku jste správně psal, že příčinou může být sedání málo únosného podloží v blízkosti vody. Já zase dodávám, že se může podílet i špatně řešená tepelná dilatace překlenovacích nosníku a oba vlivy se spojily. A přispěla i tepelná roztažnost samotných ocelových vzpěr.

Prostě se vloudila chybička a nás zvědavce by velmi zajímalo jaká.

0/0
4.5.2012 8:14

Monastus

Re: Koukám plná diskuze

Máte polosprávný dojem ...

+1/0
4.5.2012 8:31

batoh

Re: Koukám plná diskuze

Ty kovové součási vážně vypadají, že snesou pouze namáhání na tah. Možná mají snížit vibrace dlouhch nosníků.Ta tepelná roztažnost je asi zanedbatelná. Taková ocelová vzpěra by se při tepelném rozdílu 40° protáhla tak o 2-3mm.

0/0
4.5.2012 8:47

Dýzl

Re: Koukám plná diskuze

Ano, to vím, předpokládal jsem hlavně tepelnou roztažnost překlenovacích nosníků které jsou zapřené o sousední objekty. Pokud není řešena jejich dilatace, tak se někam musí prohnout a zdvih prohnutí je větší, než je samotná roztažnost.

0/0
4.5.2012 9:32

231/4

Re: Koukám plná diskuze

Na tah by stačila jen tyčovina stejného průřezu, jako je u závitu. Takže určitě snesou i tlak. Akorát zatížení co na ně působilo bylo větší než byly schopny přenést, aniž by došlo k plastické deformaci.

0/0
4.5.2012 11:06

Dýzl

Re: Koukám plná diskuze

Nedochází mi hlavně, k čemu tam ten závit vlastně slouží. To by časem někdo došponovával? Nebo aby se to předepnulo při montáži? Už se mi nechce vracet k obrázku, ten díl který slouží jako okřídlená matice tak je stejně nakonec asi přivařen. Z mého skromného pohledu je to opičárna aby barák vypadal trendy in. Takže pro většinu lidí kteří jsou netechničtí to takto může klidně působit, když to ale vidí člověk s technickým myšlením, tak se musí divit. Osobně znám ale spousty konstruktéru kteří z touhy po originalitě zavrhují osvědčené praktické řešení a vymýšlí méně účelné extravagance. Já osobně mám rád technické konstrukce které musí spolu nějak soutěžit, třeba v náročných závodech v motosportu. Tam se nedá nic ošidit a rozdíly mezi hloupým a chytrým řešením jsou diametrální a velmi rychle zjevné.

0/0
4.5.2012 11:35

soc01

Re: Koukám plná diskuze

IMHO je tam kvuli vymezeni vuli pri stavbe. Presnost nebude zadny zazrak, tak se to potom dotahne a je to. Mozna i krapet predepne, tezko rict....

0/0
4.5.2012 11:40

231/4

Re: Koukám plná diskuze

Těžko říci. Možností může být několik a také to může být jejich kombinace. Nejspíše jsou ty oka koupeny jako hotový výrobek s ceritifikátem a zbytek konstrukce se tomu přispůsobí. Vařit je nepřipadá v úvahu, protože změníte strukturu materiálu a to si u vysokopevnostních ok nemůžete dovolit. Ta "matice" není maticí, ale mezikus mezi trubku v prostředku a oko ze závitem. Protože jinak byste místo trubky musel vzít plný prúřez a říznout do něj vnitřní závit. To by mohlo náklady na hrubou stavu zdvojnásobit. To je vtip, ale drahé by to bylo mnoho násobně víc, než toto řešení a větší pevnost by to nepřineslo. Že je k trubce přivařená je samozřejmé, protože jakékoliv jiné řešení by bylo dražší.

0/0
4.5.2012 12:14

IARK - Králíček Chlupíček

Re: Koukám plná diskuze

Na tom se pracuje - predpokladam, ze takove veci nevysetri prez noc. Na reseni jsem taky zajimavy - rozhodne nebude levny, ale jako laik nejsem schopen ani hadat jak by to mohli na stalo opravit. Jedine co me napada je nejak snizit podpery aby na nich byla opet vaha jen stredove casti, ale jak to provest ci zda je to vubec proveditelne - to netusim.

0/0
4.5.2012 9:15

Dýzl

Re: Koukám plná diskuze

No, pokud bych tento problém měl řešit jako strojař, abych něco určitou silou podepřel a současně mohlo uhýbat deformacím, tak bych tam vložil část která by fungovala jako pružina. Ne tedy klasickou vinutou pružinu která by v tomto případě byla monstrozní, ale prvky na principu talířových pružin. A osobně bych celou tu pružicí část uložil do podzemí a vyvedl jen tlačné vzpěry která bych zapřel do překlenutí. Možnosti je samozřejmě více. Jak mi ale ukazuji moje životní zkušenosti, spíše vždy rozhodují šéfové než konstruktéři. Kdysi jsem dělával v jistém vývoji a tam technicky hloupí šéfové se domnívali, že jsou chytřejší než schopní konstruktéři a vývoj byl spíše o politice, kontaktech a alibizmu.

0/0
4.5.2012 9:50

batoh

Re: Koukám plná diskuze

L.P.?

0/0
4.5.2012 9:58

Dýzl

Re: Koukám plná diskuze

L.P. ???

0/0
4.5.2012 11:17

soc01

Re: Koukám plná diskuze

L.P.!!!

0/0
4.5.2012 11:22

batoh

Re: Koukám plná diskuze

Jenom mi vaše formulace silně připomenuly někoho, koho znám.

0/0
4.5.2012 11:51

231/4

Re: Koukám plná diskuze

Jako stavař bych to asi nedělal. Ty nosníky, které to podpírají jsou navrženy na určitou tuhost vzpěr a pružiny budou výrazně "měkčí" a navíc pružiny a vzpěrný tlak se nemají koc rádi.I když nevylučuji, že přepočet Váš návrh nevyloučí.

 

Pokud je chyba ve vzpěrách, tak se udělají nové. Chyba by pravděpodobně spočívala ve vrubu, který vznik ve výběhu závitu, nebo statik zapoměl, že závitovou část nemůže počítat, jako plný průřez s původním průměrem.

Pokud by chyba byla ve větším sedání základů, než se počítalo, bude to zajímavější. Ale tipuji, že se pak dají nové vzpěry umožňující změnu délky bez jejich demontáže a pravidelně se bude měřit sedání, případně defomace,či namáhání vzpěr a podle naměřeních hodnot se upraví jejich délka. To se bude dělat tak dlouho, dokud si základy budou sedat.

0/0
4.5.2012 11:20

231/4

Re: Koukám plná diskuze

P.S: Koukám, že byste ty pružiny dal až pod uchycení těch vzpěr (já myslel do těch vzpěr). To by mohlo být zajímavé řešení, ale při nesouměrném zatížení, by to asi dělalo bordeI.

0/0
4.5.2012 11:25

soc01

Re: Koukám plná diskuze

Pruzinu predepnout na predpokladane zatizeni vzper, zdvih musi pokryt predpokladany rozsah zmeny delky, pak by se sedanim zakladu narustala sila ve vzperach pomerne malo, alespon ve srovnani s narustem sily bez pouziti pruzin. Ale technicky je to samozrejme divoke reseni.

0/0
4.5.2012 11:34

Dýzl

Re: Koukám plná diskuze

Když se řekne pružina, tak to v představě evokuje vinutou pružinu. Jako pružina funguje i talířovité mezikruží. Tyto se používají převážně tam, kde jsou třeba velké přítlaky při relativně malém zdvihu. A pokud je notné mít zdvih vyšší, dávají se do páru a počet páru dle potřeby. Zrovna v tomto případě by mi toto řešení přišlo jako velmi jednoduché a elegantní.

0/0
4.5.2012 12:20

soc01

Re: Koukám plná diskuze

Jasne, to uz se ale bavime o konkretnim reseni. Spis jde o to, jestli bude mit dany pristup smysl, nebo ne.

0/0
4.5.2012 12:32

Dýzl

Re: Koukám plná diskuze

Aby se mohlo něco řešit, musí být známá příčina a o ni se teprve teoretizuje.

0/0
4.5.2012 12:36

Dýzl

Re: Koukám plná diskuze

Je to o úhlu pohledu. Mohu usoudit, že konstrukce je stabilní, jen vzpěry měly menší nosnost než na ně byla kladena. Potom je chyby logicky ve vzpěrách které udělám s větší nosnosti a problém je vyřešen. Další úhel pohledu je ten, že budova není stabilní a některé její části sedají a nosníky ač byly správně spočítány nejsou schopny unést síly které nebyly předpokládány. Pokud sedají budovy vedle překlenuté části, násobí se zatížení vzpěr i u tuto váhu, tedy o řády více než když měly vzpěry podepírat překlenutí. Pokud budu tedy vzpěry vyztužovat, aby tuto váhu snesly a sousední budovy budou klesat, tak se pravděpodobně stane, že se prostřední nesená část bude tlakem vzpěr prolamovat. Obrazně se dá říci, jako by se vzpěry prolamovaly dovnitř. Potom je nutné vzpěry konstruovat tak, aby tlačily jen sílou která je nutná k vzepření přemostěné části a ne další přídavnou silou váhy propadajících se sousedních budov. A jiné řešení, než tento prvek udělat tak, aby se přizpůsoboval potom není.

0/0
4.5.2012 12:57

231/4

Re: Koukám plná diskuze

Proč se to stalo, se zatím neví.

Proč si myslíte, že po technické stránce jsou provedeny jako táhla? Být provedena jako táhlo, tak tam podle mne není ta trubka, ale průřez je po celé délce konstatní.

O tom, že by to nespadlo ani po odstranění vzpěr pochybuji. To by tam nebyly vůbec, nebo by tam byla konstrukce jen na oko. Ale pochybuji, že by tam byla takhle masivní konstrukce. O tom, že by statici navrhli výztuž tak aby nezáleželo na tom, zda je nosník byl uchycen jen na koncích (ať už prostě uložený, nebo vetknutý), a nebo podepřen vzpěrami, pochybuji. To by ho mohli rovnou udělat celý z oceli.

0/0
4.5.2012 11:01

Dýzl

Re: Koukám plná diskuze

Abychom o tom mohli fundovaněji diskutovat, máme málo informací. Neviděli jsme projekt ani na vlastni oči jeho realizaci která nemusí projektu odpovídat a projekt se také mohl operativně přizpůsobovat. Že se chybička vloudila je jasné, zda skutečná fakta dovíme je otázkou. Z mého pohledu jako technika je to ovšem rozhodně zajímavější téma než že si třeba Bartošová pšoukla či politik zamudroval.

0/0
4.5.2012 12:34

tobino

Re: Koukám plná diskuze

..... já se jenom provokačně ptám ;-D

0/0
4.5.2012 7:47

pingu1

Re: Koukám plná diskuze

..tak se blbe neptej...;-D

0/0
4.5.2012 7:48

tobino

Re: Koukám plná diskuze

optat se na to těch statiků tak  mě  asi  pozvou za roh na " cigárko " ;-D

0/0
4.5.2012 7:56

Monastus

Re: Koukám plná diskuze

Nikdo Ti neodpoví, přestože ví.

0/0
4.5.2012 8:32

pingu1

Re: Koukám plná diskuze

..si budu koledovat , ne...;-D

0/0
4.5.2012 8:35

IARK - Králíček Chlupíček

Chapu dobre, ze nas noviny totalne mistifikujou?

Statici se vyjadrili k tomu, ze ted s provizornima podperama je bezpecny a v poradku, ale noviny to podavaji jako, ze je v poradku jen s tema ohnutejma podperama.

+2/0
4.5.2012 7:37

pingu1

Re: Chapu dobre, ze nas noviny totalne mistifikujou?

pokud si to jenom rovnomerne sedlo , a nespadlo pres ohnute vzpery , tak ty vzpery muzou s

klidem predat mensine...;-)

0/0
4.5.2012 8:35

Monastus

Re: Chapu dobre, ze nas noviny totalne mistifikujou?

Ano, ale i ne. Novináři nemají přístup k informacím, což je dobře !

0/0
4.5.2012 8:35

legnaw

statici vsech firem, spojte se.... [;-D]

Statici obhlíželi dům s ohnutými podpěrami. Podle nich je v pořádku...

... takze v tom baraku bych je za trest ubytoval ...

0/0
4.5.2012 7:29

IARK - Králíček Chlupíček

Re: statici vsech firem, spojte se.... [;-D]

Ne, ani s ohnutymi podperami vubec spadnout nemusi ;-)

0/0
4.5.2012 7:32

bar.bu.do

Re: statici vsech firem, spojte se.... [;-D]

... pokud tam krom ohnutých budou i ty ozdobně orezlé a místo podzemních garáží skladiště 4 500 vzpěr ...

... pak jistě nemusí ...

+2/0
4.5.2012 7:37

IARK - Králíček Chlupíček

Re: statici vsech firem, spojte se.... [;-D]

Ono nemusi ani bez nich. Pokud se podpery ohly kvuli sesedani zakladu, tak pokud si postrani bloky nebudou dal sedat, tak ani neni duvod aby se ohybaly dal

0/0
4.5.2012 7:41

Pán vos

Re: statici vsech firem, spojte se.... [;-D]

To se poněkud pletete. Spadnout to skutečně nemusí. Ale nedá se to říct jen tak z fleku. Problém je totiž v tom, že ty podpěry změnily tvar a působí v systému jinak, než se původně předpokládalo.

+1/0
4.5.2012 7:43

IARK - Králíček Chlupíček

Re: statici vsech firem, spojte se.... [;-D]

Proto rikam, ze nemusi, ne ze nemuzou - samozrejme pred odstranenim provizornich podper by to museli vsechno peclive prepocitat.

0/0
4.5.2012 7:44

pingu1

Re: statici vsech firem, spojte se.... [;-D]

..jako ,ze by meli tu "ozdobu" prepocitavat...8-o

+1/0
4.5.2012 7:49

IARK - Králíček Chlupíček

Re: statici vsech firem, spojte se.... [;-D]

Samozrejme - to se na to maji z cukrarny usmivat?

0/0
4.5.2012 7:51

pingu1

Re: statici vsech firem, spojte se.... [;-D]

..a jak budou pocitat  o co jim to jeste sedne.. :-/

0/0
4.5.2012 8:26

IARK - Králíček Chlupíček

Re: statici vsech firem, spojte se.... [;-D]

To nemusi - staci zda to bude problem pri maximalnim moznem sesednuti a jak to vyresit - stejne jako to meli udelat na zacatku

0/0
4.5.2012 9:02

pingu1

Re: statici vsech firem, spojte se.... [;-D]

..8-o

0/0
4.5.2012 7:45

Monastus

Re: statici vsech firem, spojte se.... [;-D]

Jak víte, co se předpokládalo !

0/0
4.5.2012 8:34

pingu1

Re: statici vsech firem, spojte se.... [;-D]

..spis se nepredpokladalo...;-D

+1/0
4.5.2012 8:36

Najdete na iDNES.cz