Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Vatikán krotí americké jeptišky, šíří se mezi nimi feminismus

Katolická církev nařídila zásah proti jeptiškám ze Spojených států, které považuje za příliš radikální. Vatikánu vadí, že se Američanky v hábitech postavily proti oficiální církevní linii nepřátelské vůči homosexualitě a potratům.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Thomas0023

Co se má co

církevní organize zajimat o sex? Ať jedna nebo druhá. To je pořád katolíci si nepřejou homosexuály, zajímá je co je špatnýho na kondomech. Neměli by se radši starat o Boha? Tim že se sami zříkavaj sexu, dávaj najevo, že by se tim vůbec neměli zabývat.

0/0
14.5.2012 23:29

čirokéz

Vatikán krotí americké jeptišky...

A jakou metodou je krotí? Bičem, lámou je na kole, nebo španělkou botou?  ;-D

0/0
20.4.2012 13:06

Tomáš22

pořád stejné konzervy

Vy nemáte co myslet milé jeptišky, vlastní názory a vlastní myšlení je pro Vatikán nepřijatelný. Máte být jen tupé ovce a dělat jen to, co Vám nácek z Vatikánu nařídí. :-P

+2/0
20.4.2012 10:29

Tomáš22

Re: pořád stejné konzervy

...vám...

0/0
20.4.2012 10:29

captain cook

Re: pořád stejné konzervy

tak tak. Nejsem stoupencem militantniho feminismu, ale v pripade americkych jeptisek jejich druhu feminismu fandim.R^R^R^

0/0
20.4.2012 10:31

Tomáš22

Re: pořád stejné konzervy

Já taky, militantní feminismus měl smysl v době, kdy ženy neměly volební právo, dnesla je feminismus spíš kontraproduktivní. I když novináři a konzervy za feministku označí každou holku, co se neboji říct vlastní názor. Ale islámský svět by nějakou feministickou revoluci potřeboval jako sůl.

+1/0
20.4.2012 10:44

Durika

Re: pořád stejné konzervy

Ja nie. Pride mi to rovnako hlupe ako vstupit dobrovolne do socialno-demokratickej strany a stazovat sa, ze ich ideologia je prilis prilis lavicova. Alebo do sachoveho kruzku a potom tam robit osvetu, ze futbal je lepsi.

0/0
20.4.2012 17:44

proLogos

Re: pořád stejné konzervy

Haló, tady nejde o jeptišky, ale o laickou organizaci, která si řáká katolická a přitom prosazuje hodnoty, které se katolickému učení příčí.

Pokud jde o jeptišky, pak buď budou plnit své sliby (tzv. "věčné"), nebo mohou odejít. Ale nemůže to být pod hlavičkou hodnot katolické církve.

+2/0
20.4.2012 11:37

Tomáš22

Re: pořád stejné konzervy

Ty potraty bych ještě chápal, osobně si nemyslím, že potrat je vražda, ale dejme tomu, ale vůbec nechápu, proč Vatikán stále tak zuřivě zbrojí proti gayům a lesbičkám, i je přece podle katolického učení stvořil Bůh a jistě je nestvořil jen kvůli tomu, aby svůj život prožili ve lži heterosexuálního manželství, to by Bůh pak nebyl milosrdný, ale byl by to nechutný sadista. Co se jeptišek týče, tak i ony by podle mě měly mít určitou svobodu slova. Pokud ji mít nebudou, tak prostě odejdou a jak už jsem tady někde psal, Vatikán na to dojede.

+1/0
20.4.2012 13:35

proLogos

Re: pořád stejné konzervy

Církev nebrojí proti lidem, ale proti jejich činům. Všechno, co nás na druhém přitahuje, je spojené s předáváním života, přirozeně to nelze oddělit. Homosexuální soužití je z hlediska vzniku života parametricky nefunkční, proto nepřirozené, tedy hříšné. Hlavně je to soukromá věc každého - do té doby, než s hlásáním, že je to normální, někdo vyjde na povrch, nebo si to začne užívat na ulici. To mi hodně vadí.

Jeptišky určitě mají svobodu slova. Ale stejně jako Vy nemůžete jít vykrást obchod, oni nemůžou vykrást pojem "katolický". ALe hlavně: jejich stav je svobodně založený na slibech, že umenší svoje lidství a budou se věnovat Bohu, nebo bližnímu (podle řehole). Tak se rozhodně nechovají. Vatikán nestojí na jeptiškách.. Až Bůh bude chtít, Vatikán prostě dojede. Určitě se to jednou stane.

+2/0
20.4.2012 14:11

Tomáš22

Re: pořád stejné konzervy

Nemyslím si, že bychom se na to měli dívat pohledem nefunkčnosti vztahu kvůli nepředání života. To by jsme pak měli odsoudit i manželství neplodného heterosexuálního páru, protože ten také bez pomoci zvenku nepředá život a nikdo nepíše, že to manželství je kvůli tomu nefunkční. Podle mě je to jen detail a proti tomu, aby homosexuální pár adoptoval děti, křičí ti samí lidé, kteří právě vyčítají homosexuálům to, že žádné děti nemají. Nikdy jsem neviděl souložit homosexuální pár na ulici. Máte-li na mysli Pride pochody, tak máme demokracii, když můžou pochodovat náckové a komunisté, můžou i homosexuálové.

0/0
21.4.2012 7:50

Tomáš22

Re: pořád stejné konzervy

Jeptiška si svou cestu vybrala sama, to nikdo nezpochybňuje, ale to lpění na tom samém vidění světa je podle mě chybou a trochu i pokrytectvím, svět se mění a na některé věci by mohla změnit svůj názor i církev. Dyť není to tak dávno, co církev tvrdila, že je Země placatá a taky na to změnila pohled, musela pod tíhou argumentů. A to i přesto ,že v Bibli jsou odkazy na to ,že je země placatá.  http://www.i-ateismus.cz/2011/01/bible-zeme-je-placata/comment-page-4/

0/0
21.4.2012 7:56

proLogos

Re: pořád stejné konzervy

Já jsem napsal "parametricky" nefunkční. Nejde srovnávat lékařsky určenou neplodnost heterosexuálního vztahu, která někdy nevylučuje naději na dítě (vždy jde o pár, který se viditelně i tělesně doplňuje) - a stejnopohlavní pár, u kterého je to principielně vyloučeno. Právě proto je jejich soužití nepřirozené a nemorální a právě proto se na veřejnosti vůbec nemá objevit. Součástí pochodů hrdosti je ale právě obscénní chování a zesměšňování témat, které stojí proti názoru HS. Proti slušným pochodům nic nemám, ať si chodí.

Církev nikdy netvrdila, že je země placatá, s výjimkou jediného byzantského mnicha, který si nezískal větší pozornost. Je to záležitost nepřátel Církve z konce 19. stol. Ta Vaše stránka je demagogie, stačí se podívat do historie (Církev vždy považovala tvar země za otázku poznání přírody, ne za záležitost náboženských textů). Zbavte se předsudků..

0/0
22.4.2012 10:34

legadema

asi takhle:

Baví se dva faráři: myslíš že se dožijeme zrušení celibátu? říká jeden, a druhý odpovídá: my asi ne, ale naše děti určitě! ;-D

+1/0
20.4.2012 10:10

ducatofil

Jeptiška nemá co být

feministkou, Vatikán dělá správně. A že jeptiška schvaluje potraty a homos je navíc šok - tyhle paničky nečtou Bibli? - nechť nechají homosexuály a potraty atheistům,

+3/0
20.4.2012 6:32

Tomáš22

Re: Jeptiška nemá co být

Jo chlapče a právě proto ubývá věřících a přibývá ateistů, tohle myšlení Vatikán zničí, věř tomu. ;-D

+1/0
20.4.2012 10:24

captain cook

Re: Jeptiška nemá co být

v mnohem jsem te v minulosti podporil , ale podporu pro ultra konzervativni katoliky ode mne - protestanta- cekat nemuzes.Rv

 Stojim na strane progresivnich americkych jeptisekR^R^R^

+1/0
20.4.2012 10:34

Lydia

Re: Jeptiška nemá co být

Já jsem taktéž protestant a souhlasit s "ultra konzervativními katolíky" v tomto případě určitě budu. A to kvůli tomu, že názory protihomosexuální a protipotratové nevychází z katolické tradice, ale přímo z Bible, takže nepřiznat se k těmto názorům by bylo především nekřesťanské.

+1/0
23.4.2012 22:12

Thomas0023

Re: Jeptiška nemá co být

To fakt v Bibli zakazují homosexuály? Takže homosexuál nemůže být křesťanem? A nemůže být dobrým člověkem? To radši budu dobrým člověkem než křesťanem. A to nejsem homosexuál, jen je mi líto těch lidí, který se musej celej život trápit že žijou ve hříchu. Pokud tedy žijí mezi těmi pravými křesťany. Jsem vůbec nečekal, že Bible takhle popuzuje k nenávisti, asi mi řikali vždycky jen o těch rozumnejch věcech co tam jsou. Cejtím se oklamán.

0/0
14.5.2012 23:42

Sladek

Pokud se jeptisky postavily za Obamou, tak je vse jasne.

Asi zapominaji, proc jejich radove spitaly dodnes existuji a co by stalo po zestatneni zdravotnictvi.

+1/0
19.4.2012 23:13

Nenic mi me triangly

homosexualita mezi katolickymi duchovnimi

a jeptiskami vsech radu, je vseobecne znama a ve vyssim procentu nez u civilni populace, diky celibatu. Musela byt i za vznika krestanstvi a je skoda ze se v bibli o ni nepise.

+2/0
19.4.2012 22:58

Sekanice

Re: homosexualita mezi katolickymi duchovnimi

No právě, celá církev je pouze pokrytecký spolek, který podle mě brání spoustě lidem v něco věřit i kdyby třeba chtěli. Vždyť co to je za víru, která něco káže a přitom se podle ní stejně ani v církvi nikdo nechová? Navíc jsou tam věci, které opravdu nemůžu vůbec akceptovat, protože je skutečně považuji za špatnost. Z celé víry je dobré možná akorát tak desatero, které slušní lidé beztak dodržují. Ke slušnosti netřeba církve ani jejich víry.

+3/0
19.4.2012 23:23

proLogos

Re: homosexualita mezi katolickymi duchovnimi

1) Když se podíváte na jakýkoliv výzkum týkající se zneužívání dětí v KC (např. John Jay report v USA), zjistíte, že jde především o hmosexuální problém (75% chlapci nad 12 let). 2) Je jasně vidět, že četnost stoupá od 60. let se sílením sexuální revoluce, vrcholí na konci sedmdesátých a dnes je na minimu. Jde jasně o civilizační fenomén, a v případě sekulárních institucí se o něm nemluví, protože plošné studie neexistují, nebo se tutlají. 3) Je historický fakt, že věřící homosexuály v poválečné době přijímali do seminářů s tím, že kněžství je pro ně optimální volba. Vatikán tenhle přístup neschvaloval. To, že mají větší problém se sebezvládnutím, se ukázalo až potom. 4) Katolické učení je ideál, za kterým stojí za to jít, protože tohle mění svět. To, že slušní lidé dodržují desatero, je právě záležitost toho, že se ideál vžil. Rozhodně to nebylo vždy!

+6/0
20.4.2012 3:31

Modrý a zelený blesk

Re: homosexualita mezi katolickymi duchovnimi

Rozhodně to ale bylo před vznikem křesťanství. Věřící nikoho do seminářů nepřijímají, tím méně v poválečné době homosexuály, neboť tenkrát se homosexualitou chlubil málokdo, čili ani Vatikán neměl co neschvalovat. Naopak, celibát je samozřejmým řešením homosexualní orientace v bigotní společnosti.

0/0
20.4.2012 11:04

proLogos

Re: homosexualita mezi katolickymi duchovnimi

No, možná, v židovských rodinách. Okolní pohanský svět znal lidské oběti, posvátnou promiskuitu, svévolné vraždění novorozeňat (Římani) a pod.. A v zásadě byl totálně lhostejný k jakékoli všeobecné pravdě.

Poslední Vaše věta je přesně taková, jaká se ozývala v USA. Jak s postupem doby přestávala být homosexualita tabu, semináře někde i zvýhodňovaly HS, aby svoji víru realizovali jako kněží. Přitom i v té době byla restriktivní pravidla (naposledy 1961) pro příjem i chování v seminářích v platnosti.

V USA r. 60 bylo cca 51% kněží HS, v r. 81-84 to bylo až 71%. S polovičatě formulovanými dokumenty 2. Vatikánského koncilu (62-65) se pod tlakem hippies, gay iniciativ a probíhající sexuální revoluce opustila dřívější pravidla a rozmohla se HS praxe se všemi důsledky, které dnes známe.

0/0
20.4.2012 13:06

Durika

Re: homosexualita mezi katolickymi duchovnimi

> je vseobecne znama a ve vyssim procentu nez u civilni populace

Zdroj? Myslim seriozny vyskum a cisla.

0/0
20.4.2012 4:58

hell365

Re: homosexualita mezi katolickymi duchovnimi

Podle pravopisu a vyjadřování typuji na intelekt žáka 3. tř. ZŠ ;-D

0/0
20.4.2012 7:21

Bomben auf Christen

...

Bezpochyby, pokud prenatální diagnostika nalezne u dítěte Downův syndrom, bezpochyby je podle těchto idiotů povinností rodičů takové díte donosit. Bastardi, to není žádná boží vůle, to je přirozená odchylka. Koneckonců, kdyby to bylo tak, jak lžete, tak její incidence nestoupá přímo úměrně s věkem. Jeden z mnoha příkladů.

+4/0
19.4.2012 21:45

Sladek

Re: ...

Sam jsi se ted ukazal idiotem.

+5/0
19.4.2012 22:59

Bomben auf Christen

Re: ...

Nikoliv - spíše mi to vyvrať.

0/0
20.4.2012 7:10

Qesospi Cobigan

Docela mě pobavilo, že ten článek je z BBC

pokud se nepletu, tak právě v redakcích BBC dělali před několika lety "čistky", protože se jim tam přemnožili homosexuálové. A běžná populace si stěžovala, že jsou zprávy trošku hysterické (zejméná válečné zpravodajství z Iráku, ale i obecná protináboženská nenávist, proti-rodinné klima - zveličování zneužívání dětí atd... Tak ještě jeden homo jim tam asi zůstal, kterej tohle zesmolil... ;-)

+3/0
19.4.2012 20:49

Králík z klobouku

Re: Docela mě pobavilo, že ten článek je z BBC

To jako že homosexuální redaktoři by podle tebe měli zveličovat homosexuální skandály katolických kněží s mladíky? To nějak nedává smysl ;-D

0/0
19.4.2012 22:01

Sharpe

Re: Docela mě pobavilo, že ten článek je z BBC

Homosexualni organisace dost tvrde bojuji proti katolicke cirkvi, to vazne nevite ? Dokonce proti jinym organisacim jako treba Skaut, ktere povazuji za nedostatecne pratelske.

+3/0
19.4.2012 22:39

Bundas

Byla by círekv proti potratům, kdyby mohli ministranti otěho

kdyby mohli ministranti otěhonět?

+5/0
19.4.2012 20:09

proLogos

Re: Byla by círekv proti potratům, kdyby mohli ministranti otěho

Tak s touhle logikou už mi je jasný návrh v OSN na zavedení práva na sexuální zdraví dětí 12+ Rv

Katolíci ho nepodali..

+1/0
20.4.2012 3:40

hanáček

Škoda že naše ultrafeministky nikdo nekrotí

Pak jsou nás tak početné rozpady manželství, počty samoživitelek, rozvodů, potratů a jsme národ který nemá děti, který proto ani nemá budoucnost a vymírá.!!

0/0
19.4.2012 19:09

Borracho de Kalosko

To je diskriminace lesbiček

NATO by mělo bombardovát Vatikán ;-D

0/0
19.4.2012 19:05

Sharpe

Re: To je diskriminace lesbiček

Vatikan ma svoje vlastni vojsko a vsimete si, ze vatikanska garda, nikdy se jasne nevyjadrila, stejne jako Israel, zda ma nuklearni zbrane, nebo ne .

+4/0
19.4.2012 19:23

terach

Re: To je diskriminace lesbiček

Co vás trápi?

0/0
19.4.2012 20:13

furtkecal@seznam.cz

Re: To je diskriminace lesbiček

;-DR^

0/0
19.4.2012 21:09

proLogos

Re: To je diskriminace lesbiček

;-DR^

0/0
20.4.2012 3:32

Bundas

Re: To je diskriminace lesbiček

;-D;-D;-DR^

0/0
19.4.2012 20:07

Bomben auf Christen

Re: To je diskriminace lesbiček

Bomben auf Vatikan!!

0/0
19.4.2012 21:46

wildchild

Paráda...

...další fundovaný článek o Papeži, Římskokatolické církvi a Vatikánu, zrecyklovaný z BBC ;-) Líbí se mi i ten sloh tohoto článku: "Vatikán krotí", "katolická církev nařídila zásah", "církevní linie nepřátelská vůči homosexualitě a potratům", "připravena k úderu", "novodobí inkvizitoři", atd... Nemá náhodou autor článku k dispozici tu zprávu, která "ostře kritizuje ideologický úpadek"? ;-)

+10/0
19.4.2012 18:10

Králík z klobouku

Re: Paráda...

To jako fakt v idnesu píší funci papeže s velkým P? No tak to jsou teda opravdu patlalové a diletanti. Nebo že by někdo jiný?

+1/0
19.4.2012 22:03

proLogos

Re: Paráda...

http://www.usccb.org/news/2012/12-062e.cfm

http://ncronline.org/news/women-religious/vatican-orders-lcwr-be-closer-teachings-and-discipline-church

Jo, ten pověřený arcibiskup, to je zločinec od pohledu =)

+1/0
20.4.2012 3:33

proLogos

Nepřesné údaje

1) Nejde o zásah proti jeptiškám. LCWR je laický zastupitelský orgán, který sdružuje 1500 zástupců 80% amerických řeholnic. Tzn, co tvrdí LCWR, nutně nemusí tvrdit všech 80% jeptišek. Viz http://www.lcwr.org/about

-

Další skutečnosti: 2) Jeptišky skládají určité sliby a ty jsou povinny dodržovat. 3) Pokud chtějí užívat slovo "katolický", musí se držet katolické věrouky. Pokude je to pro ně tak nesnesitelné, mají vždy možnost řád opustit. Za dodržování věrouky nese odpovědnost Kongregaco pro nauku víry. Ta LCWR podrobila dlouhodobé kontrole (od II/2009), vyvodila z toho závěry a pověřila arcibiskupa Settle, aby dohlédl na napravení zjištěných pochybení.

-

4) Je třeba si uvědomit, že např. skandály amerických katolických duchovních jsou ve 100% způsobené nesouladem kněží s katolickou morálkou. Ze zločinů je pak viněn Vatikán.

+13/0
19.4.2012 17:42

proLogos

Re: Nepřesné údaje

.. napsal jsem to trochu nesouvisle: 2) Jeptišky skládají sliby věrnosti a podřizují se vedoucím svých řádů. LCWR je naproti tomu světská laická organizace (vždy se důrazně ohrazuje proti výrazu jeptišky - jsou to "sestry"), která sdružuje pouze zástupce řeholních společenství a tlačí do řádů svoje názory. LCWR se označuje jako katolická organizace, ale hlásá nauku v přímém rozporu s tou oficiální. To je nepřípustné.

+2/0
19.4.2012 17:48

CeleronD

Pro Vatikán je především nepřípustné a nežádoucí,

aby "světské" organizace a společenství měly názory odlišné od těch "vatikánských". Odlišné názory totiž vzbuzují podezření ze samostatného myšlení a to je pro církev škodlivé.

+3/0
19.4.2012 18:13

Sharpe

Re: Pro Vatikán je především nepřípustné a nežádoucí,

A kdo tedy vlastne ovlada svet, zide, nebo Vatikan ?

0/0
19.4.2012 18:44

Najdete na iDNES.cz