Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Když střílí policista, je tu inspekce. Ta ovšem kontroluje sama sebe

Nedávná honička na jižním okraji Prahy, při které se střílelo po prchajícím passatu, upozornila na problém. Když střílí policista a jsou pochybnosti, použití zbraně vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů. Pokud ovšem střílí inspektoři a něco není v pořádku, vyšetřují sami sebe.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Gemars Moše Dajan

Doufám, že mu dali pár ran navíc. zasloužil si je.

0/0
15.4.2012 21:07

m.bizon

Jasné

Když čtu ty příspěvky,tak je jasný,policii zrušíme a budeme se hlídat sami - navzájem,jenom mám strach,aby mně nechtěl hlídat zloděj.Tak zase vážně,policie dělá co může,uvědomte si kolik škod i na zdraví mohl ten ničema napáchat.A to střílení není jednoduchý,kdo to zkoušel na jakýkoliv pohybující terč tak to ví,ale toto bylo ještě ztíženo vlastním pohybem všemi směry.Spíše bych se zamyslel nad tím proč již není za katrem,ale i nad obdobnými případy,kterých je v poslední době mnoho,policie lumpa chytne a státní zastupitelství neuvalí vazbu - potom kritiku schytá policie.

+3/0
15.4.2012 15:44

malíř

Re: Jasné

Tak já mám docela jasno!Když se podívám z okna,tak tam vidím firmu soukromé bezpečnostní agentury,jejíž bývalý majitel

byl velice aktivní člen STB a v roce 1989 se podílel na akci dostat mou nežádoucí osobu do vězení!Jeho bývalý nadřízený

byl až do nedávna šéfem vnitřního odboru (nedávno zemřel)a spolu s KGB na mé chatě ve stejnou dobu instaloval odposlouchávací zařízení a zařídil(podle mých STB spisů)sbírání pachových stop a otisků prstů!!Co je na tom nezjajimavější je to,že velmi čile spolupracovali také s kriminálníky a veksláky!!Takže, já když jedu na služební cestu,tak požádám místní Romy,aby mně pohlídali dům a cítím se docela bezpečně;-)!A tenhle příběh(až na ten konec) je pravdivý pánové!!

0/0
15.4.2012 16:21

jedenactikilovakoule

Re: Jasné

ty vysvětlivka na konci mi vzala vítr z plachet..;-D

0/0
15.4.2012 17:26

dogi4

Re: Jasné

Tak! A teď tu o Perníkové chaloupce bych prosil. Tu mám taky moc rád.

0/0
16.4.2012 4:09

malíř

Re: Jasné

Najdi si v archivu pořad na vlastní oči "Malíř" a poposuň své znalosti"Tomáši"!Já jen doufám,že se tady přijme zákon jako v Polsku a ti policisté,kteří v minulém režimu aktivně pracovali na potlačení lidských práv,budou odejiti a to bez výslužného!To samé se musí stát i těm,kteří dodnes berou za tu špinavou práci 10x větší renty,než ti,které tady protiprávně pronásledovali!Takže trochu pokory by neškodilo pánové policisté!Máte sloužit lidu a ne lid vám!!

0/0
16.4.2012 10:02

dogi4

Re: Jasné

Nech toho, komiku!

0/0
17.4.2012 3:34

rejnok69

tady v té republice žije půlka lidí ještě v komunismu,

-to znamená, že by chtěli, aby byl na ulicích pořádek, jako za komunismu- aby se šmejdi báli policajtů, vězení..... ale na druhou stranu zastávají postoj, že policajti nemají "otravovat" a nemají mít žádné pravomoce a vězení má být humánní..Rv...chtěli by všechno nejlepší ze všeho, bez jakýchkoliv omezení sebe samých.....

+3/0
15.4.2012 14:05

Bengun

Re: tady v té republice žije půlka lidí ještě v komunismu,

Nějak ti ušlo,že komunismus v ČSSR v ČR ani nikde jinde na světě nikdy nebyl a není.

0/0
16.4.2012 8:09

nepetr

Nechápu co se tady řeší.

Porč mají policisté auta když nemůže nikoho stíhat? Proč jim u pasů vysí pistole když nemůžou střílet? Má li policie podezření a stíhá někohonelze brát 100% ohled na okolí. Neříkám že mají postřílet půl ulice aby se dostali k podezřelému. Lidé by se měli klidit s cesty když jede jakékoliv vozidlo s modrým výstražným světlem a né koukat a překážet a tuplem když někoho stíhá policie. Dokážu si představit jak by vypadala diskuse kdyby někoho postřelil nebo jinak zranil stíhaný. POLICIE SELHALA není schopná nás ochránit. Postřeli li někoho policie při akci je opět neschopná. Policic v ČR chybí pravomoce to je jediný problém. Jede li na hlášenému případu nebo někoho stíhá na silnici má právo každého kdo překáží a brání akci třeba vytlačit ze silnice jen aby byla akce úspěšná.

+8/0
15.4.2012 12:51

Leinad

Re: Nechápu co se tady řeší.

Policista má být člověk s nadprůměrným platem, náročným povoláním a velkou odpovědností.

Měl by nést odpovědnost za pozitivní výsledky své práce (vysoké osobní ohodnocení), i za průšvihy(střelení náhodného chodce, který byl na chodníku a kolem něj projeli dvě auta hrající si na honěnou).

0/0
15.4.2012 13:22

nepetr

Re: Nechápu co se tady řeší.

To jsou dvě věci které se vylučují.

0/0
15.4.2012 13:24

Leinad

Re: Nechápu co se tady řeší.

Co se vylučuje? Zvýšení platu a odpovědnosti?

0/0
15.4.2012 13:26

nepetr

Re: Nechápu co se tady řeší.

Ne vykonávat práci policisty bez vedlejších nepříznivých efektů - postihů. Neříkám že mají kolem sebe střílet jak zběsilí. V případě kdy někdo ohrožuje bezpečnost a životy lidí by určitě měli mít právo použít zbraň. Proro jí mají u sebe a né ve výdejním skladu.

+2/0
15.4.2012 14:16

malíř

Re: Nechápu co se tady řeší.

Zbraň se má použít jen ve dvou případech!První je,když je ohrožen život jiného občana a druhý,když je ohrožen život

policisty!Střílet jen za účelem zadržení pachatele třeba banálního silničního přestupku, je podle mne nepřístupné!

Paradox je,že (na rozdíl od USA)já,jako majitel domu těžko obhájím( podle našich zákonů) střelbu v "mém Hradě" na

případného zloděje-vraha,při ochraně své rodiny a majetku!!!

0/0
15.4.2012 14:51

nepetr

Re: Nechápu co se tady řeší.

Nepsal jsem nic o střílení na pachatele dopravního přestupku.

0/0
15.4.2012 14:53

dogi4

Re: Nechápu co se tady řeší.

Doporučuji si přečíst ustanovení § 56 zák. č. 273/2008 Sb. Tam se dovíš, jaká jsou pravidla pro použití zbraně příslušníky PČR. Nebudeš pak muset stanovovat svá vlastní pravidla, když pochopíš, že pravidla jsou už dávno přesně a poměrně jasné daná.

0/0
16.4.2012 4:19

rejnok69

Re: Nechápu co se tady řeší.

no tak to se jdi podívat na tzv.policisty v Praze, kteří mají obrovské úřednické paláce kde jich jsou stovky--a nikdo z nich nikdy nebyl ny ulici, jako opravdový policajt.......ti mají i vyšší platy a jich se úspory nedotknou..počkají si na důchod v teple........ KOMUNISMUS..pořád vládne, ted ovšem s demokratickou tváří.... ŘVOU A NADÁVAJÍ POLICAJTI NA ULICI A TY KU.VY KANCELÁŘSKÝ JSOU PO TISÍCÍCH ZALEZLÍ V KANCELÁŘÍCH.......... a potom v tv ŘEKNOU, ŽE ČR MÁ NEJVÍC POLICAJTŮ NA OSOBU V EVROPĚ..... jo, ale kolik jich je ve výkonu služby na ulici a kolik jsou úředníci???????? krajksá ředitelství, ministrestvo s různými pobočkami všude po Praze......archívy pod....tam jich je zalezlejch....

0/0
15.4.2012 14:10

Leinad

Re: Nechápu co se tady řeší.

S tím taky souhlasím. :-/

0/0
15.4.2012 14:21

dogi4

Re: Nechápu co se tady řeší.

Tyhle bláboly roztrubují jen hlupáci, kteří o policii vědí jen to, že existuje a že někdy dostal pokutu. To je tak všechno.

0/0
17.4.2012 3:40

malíř

Re: Nechápu co se tady řeší.

Proč má Amerika a Rusko atomové zbraně,když je nepoužívá,by mohla být filosofická odpověď!Tohle jsou většinou názory

policistů ale můj názor obyčejného,netrestaného občana je takový,že policie musí chránit jen tak,aby tím "chráněním" neohrožovala další občany!Proč si proboha policie nevezme příklad z "divoké"Ameriky (LA Police seriál o skutečných případech na př.),kde se nikdy nestřílí,pokud mohou být ohroženi ostatní občané a divoké honičky aut zločinců se přeruší,pokud to ohrožuje životy dalších účastníků provozu(viz.nehoda policejního a osobníhom auta v Prostějově)!

Odpověď velitele policistů v LA na otázku novinářů k takovému postupu je signifikantní:"My ho dostaneme někdy jindy ale

život nějakého "bystandera"již nikdo nevrátí!!

+1/0
15.4.2012 13:45

nepetr

Re: Nechápu co se tady řeší.

V případě kdy policie nevyužije zvukového vystražného znamení je při nehodě jasně vinná, v případě že jej použije je jasně vinnén řidič civilního vozu. Nepsal jsme nic o tom že mají při akci pozabíjet půlku ulice. A seriál bych nepřirovnával k realitě. Oblíbené přetočení vozidla při honičce v USA mi taky nepříjde dvakrát Košér, ale je li to potřeba k ukončení nebezpečné jízdy proč ne.

0/0
15.4.2012 14:21

malíř

Re: Nechápu co se tady řeší.

To není "seriál" ale skutečné případy!Pokud se vozidlo pronásledováného dostane do hustého provozu města,tak se pronásledující policejní auta "oddělí" a zločince pronásleduje jen vrtulník(což je asi zatím v ČR utopie)!Ten samý přístup má i policie v Anglii.Za to,že se někde ve městě řidič nějakého vozidla proviní proti silničním pravidlům(hlasitá hudba,telefonuje,hádá se s dětmi na zadních sedadlech atd.),si jistě nezaslouží na př. "trest smrti"!!

0/0
15.4.2012 14:38

nepetr

Re: Nechápu co se tady řeší.

Máte dojem že řidič kterého pronásledovali udělal něco z toho co jste vypsal;-D. Vše přináší své objeti. Mohli by mít třeba povinnst předpovídat že mohl mít ve vozidle vautosedačce malé dítě atd. atd. atd. Já celou honičku neviděl Vy ano? A vrtulník u ní byl také pokud vím.

0/0
15.4.2012 14:43

malíř

Re: Nechápu co se tady řeší.

Moje myšlenka byla jiná!Nevím,co udělal třeba ten motocyklista v případě nehody policejního a osobního auta jedné paní do které při odbočování narazilo policejní auto.Pointa je,má taková tragedie(statisícové škody,tři zranění a motocyklista nedopaden)vůbec význam?A hlavně,je takový postup ve veřejném zájmu??A pokud u té honičky byl i vrtulník tak se ptám,jak to,že motocyklista ujel???A jestli skutečně ta paní nevěnovala pozornost silničnímu provozu(houkačce),zaslouží si za to takový trest??Podle Vás je směšné,aby policisté předpovídali různé situace ale další řidiči povinnost předpovídat divokou honičku v hustém provozu města již mají??Nelogické a hloupé!!!

0/0
15.4.2012 15:17

nepetr

Re: Nechápu co se tady řeší.

Co to píšete za hovadiny. Víte k jakému článku je diskuse? Pokud se žena nevěnovala řízení a situace na silnici a nevěnovala pozornost houkjící siréně byla li použitá příště by taky mohla přehlednout červenou. Na co tedy mají Vozidla záchranky, Hasičů, Policie sirény když je lidé nemusí respektovat v případě kolize s houkajícím vozidlem jsou mimo vinu? Nepsal jsme nic o tm že někdo má něco předpovídat, slišim li však houak sirénu koukám kolem sebe a snažím se zjistit odkud se ke mě blíží spomalím a né že si nerušeně pokračuji v jízdě. Lidé v tomhle státě jsou sami bezohlední a chtějí za to někoho druhého kritizoat směšné až stupidní!!!

0/0
15.4.2012 15:28

malíř

Re: Nechápu co se tady řeší.

"Easy peasy" mate:-)!Diskuse je o tom,jestli má policie brát ohled na možné následky svého "sloužení a chránění"!

Nebudu obhajovat tu ženu,protože jsem sám dlouholetý (a pořád ještě živý) motocyklista a takový řidič je "naše smrť"!

My se tady bavíme o všeobecném a veřejném zájmu,ohledně služby policie a tenké linii mezi chráněním občanů a jejich ohrožování postupem policejních složek.Můj účel není útočit na polici!Naopak si myslím,že základem demokracie je dobře

fungující policie a justice!Jen škoda,že ta naše se postavila na "stávajících základech" a nepoučila se v zahraničí!!

0/0
15.4.2012 15:59

999666999

Je asi jedno kdo to kontroluje,

neslyšel jsem ještě, že by byl nějakej fízl, za špatnou střelbu potrestán ;-D;-D;-D

0/0
15.4.2012 12:46

II cane sporca

Re: Je asi jedno kdo to kontroluje,

Existuje zákon na právo informací stačí se jen trochu zajímat a neplácat tady hovadiny a ještě jedna věc znám borce co zvládnou i 10 smajlíku.

+3/0
15.4.2012 12:58

černej oes

Re: Je asi jedno kdo to kontroluje,

Jenom deset? To máte známosti na bačkoru.

0/0
15.4.2012 13:07

Vymazán

Re: Je asi jedno kdo to kontroluje,

A ty se o výsledky kontrol policistů nějak zvlášť zajímáš a nebo jen tak zbytečně kecáš? Asi jen uboze kecáš....

0/0
15.4.2012 15:20

polkiver

Jak to, že řidič ujíždějícího auta je ještě naživu

a iDnes, jděte někam s těmi Vašimi reklamami. Proč nejde přeskočit hned. Proč musím vypínat zvuk? Jsem alergický na reklamy a zaplatíte mi odškodnění, mag0ři.

+1/0
15.4.2012 12:44

Vymazán

Re: Jak to, že řidič ujíždějícího auta je ještě naživu

Naprost souhlas, reklama jde přehrát okamžitě a bez prodlevy ne tak ovšem obsah sdělení vlastní zprávy. Mimochodem, ty reklamy jsou kolikrát delší než vlastní zpráva. A co mě uplně doráží, to je popup reklama na liště...... copak na to se nevztahuje zákon? Copak rada pro rozhlasové a televizní vysílání na internet nedosáhne? Měla by, když vybírají TV poplatky a jak známo i na internetu je TV.

0/0
15.4.2012 15:23

Dieen

je zvláštní jak malou představivost má pan Bublan...

Proč by měl nějakou spirálu? bohatě stačí když organizace A bude kontrolovat organizaci B a organizace B bude kontrolovat organizaci A..Pokud se to zdá málo,ok, mohou být tři a kontrolovat se do kolečka, anebo vždycky 2 budou kontrolovat tu třetí..atd atd...

+1/0
15.4.2012 12:31

polkiver

Re: je zvláštní jak malou představivost má pan Bublan...

Asi tak nějak. A nemusí být vůbec žádná další organizace. Stačí ustanovit nějaká komise. Jedno kým, např.soudem. A to z lidí "z oboru" - odkudkoliv. Klidně udělat komisi školení z různých novel zákonů, pro jistotu - když to nejsou profesionální kontroloři. V NY jsem se setkal se situací, kdy bylo prokázáno mnoho daňových podvodů u zaměstnavatelů v jedné čtvrti. Tak se jim dala příležitost udělat to znova - a pak vyrazila komise. Koho nezastihla "v krámě" - tomu obchod zavřeli. Padlo hodně nevinných - ale ti měli dodatečně možnost se bránit a dokázat, že v "krámě" nebyli oprávněně a doklady a důkazy donesli taky dodatečně. Tím chci říct, že v NY je minimum úředníků. Kontroly se dělají jen namátkou nebo "najistotu". Proč to není i u nás??? Když něco je, tak je na to hromada úředníků a když se mají kontrolovat navzájem, tak je problém.

0/0
15.4.2012 12:42

Leinad

Re: je zvláštní jak malou představivost má pan Bublan...

Zavřít obchod nevinnému a následně mu nechat možnost bránit se silně připomíná neférový konkurenční boj. Ale souhlasím. R^

0/0
15.4.2012 13:25

modrozlodějskej fógl

Hm., evidetně tady některým specialistům na polic.práci

uniká, že po tom autě střílela zásahovka z "Hákoše" (HK 9 mm.), a ne GIBSové hlavy. I když byli rovněž účastníci té akce!

0/0
15.4.2012 12:24

socyálňy inženyr

Re: Hm., evidetně tady některým specialistům na polic.práci

jj, giboni si na to zapůjčili zásahovku, aby pak kdyžtak odstíhali ji a ne svoje lidi. dokonale promyšlený ;-ORv

0/0
15.4.2012 12:39

Pruitt Igoe VI.

Chtělo by to inspekci inspekce....

...a inspekci inspekce inspekce. Inspekci inspekce inspekce inspekce... 8-o

0/0
15.4.2012 12:21

SuperTrooper

Omyl, chtělo by to...

...zdravý rozum a dodržování pravideĺ.

+2/0
15.4.2012 12:22

Gift

Re: Omyl, chtělo by to...

Zdravý rozum u policie? ;-D Chlape, kam na ty fóry chodíte? ;-D

+1/0
15.4.2012 12:35

SuperTrooper

Policie si...

...přece pravidla pro svou činnost nestanovuje sama...

0/0
15.4.2012 12:38

Gift

Re: Policie si...

To ne, ale kde není žalobce, není soudce.

0/0
15.4.2012 12:40

SuperTrooper

V této...

...souvislosti bohužel nerozumím.

0/0
15.4.2012 12:41

luban12

Jsem pro zvýšení pravomocí policajtů

Je řada odpůrců policajtů a neustále jen kritizují a "vědí" jak by se mělo co dělat. Pokud se bude policajt bát vystřelit je proto, že bude mít následně problémy, tak se budou slušní lidé bát, oproti lumpům,kteří se nám budou smát. Nikde na světě snad není policajt trestaný za to, že zasahuje proti lumpům, pouze u nás ;-(

+1/0
15.4.2012 12:13

SuperTrooper

Všude...

...na světě může být - a také bývá - předmětem přezkoumání, zda si policista při zákroku postupoval v souladu se zákonem a pravidly. Nechápu, co je na tom divného.

+1/0
15.4.2012 12:20

hafusak2

Re: Jsem pro zvýšení pravomocí policajtů

Jenže podívejte se na zdejší diskutéry: Kdekdo je pro co nejpřísnější trestání zločinců a pokud se policie nechová jako v akčních fimech, tak je u nich jen terčem posměchu. Ovšem pokud něco sami provedou a policisté proti němu zasáhnou, tak je to šikana, totalita, zbytečná buz/píp/ atd. Smutný pozůstatek poplyšákové éry. "když je demokracie, tak si můžu dělat co chci" a odmítání skutečnosti, že i ta demokracie je vocamcaď-pocamcaď a svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého.

+4/0
15.4.2012 12:30

izak__

Re: Jsem pro zvýšení pravomocí policajtů

Jednoznce, a ne jen u police CR, ale i u obcanu, pokud prokaze, ze se branil, nebo majetek, ma mit pravo zabit, stejne tak policista.

Takze pokud policista stiha zlodeje, vraha, mafii, ci jineho nebezpecneho a ozbrojeneho pachatele, ma mit pravo strelby. Vysetrovani ma skoncit tim, ze podezrely je skutecne vinny a basta, jedine z ceho ma mit problem, pokud se splete, zastreli cloveka, co odhodil papirek na chodnik a jine nici bezpeci neohrozujici prestupky ...

0/0
15.4.2012 13:19

Gift

Zavřít až zčernají

Je to samozřejmě špatné, když policii vyšetřuje policie. A o zásahu v Praze, darmo psát. Policie je od toho, aby nás skutečně chránila a ne ohrožovala ve chvíli, kdy to není nezbytně nutné. Nejsme ve válce, že by platilo, když se kácí les, padají třísky. Na prvním místě by měla být bezpečnost nezůčastněných občanů, a to při střelbě z automatické zbraně na silnici v plném provozu v milionové metropoli na jedoucí auto prostě zaručeno není a nikdy nebude. Člověk nemusí být odborník, aby toto věděl. Policie má někdy vůbec pocit, že je při pronuásledování zločinců vše dovoleno, jednou zastřelí spolujezdkyni, jednou zas postaví autobus s lidmi jako zátarasu na dálnici atd.

BTW poznal jsem, co znamená téměř absolutní moc policiem, a nerad bych se k tomu vracel. To píši pro všechny, kteří by případné oběti zásahu připsali pronásledovanému. Tzv. generální pardon nemá žádný demokratický stát, ani USA.

+2/0
15.4.2012 12:02

II cane sporca

Re: Zavřít až zčernají

Cituju tvoje slova a to na první místě by měla být bezpečnost nezůčastněných občanů.Ty jsi to video neviděl? Ten ujíždějící blázen byl hodně nebezpečnej tak tu nememl nesmysl.

+1/0
15.4.2012 12:08

Najdete na iDNES.cz