Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Češi chtějí být pěstouny, po konci ústavů by zájemců mělo být dost

Plán ministerstva práce a sociálních věcí počítá s tím, že od roku 2014 půjdou děti do tří let věku přímo k náhradním rodinám. Kojenecké ústavy postupně zaniknou. Průzkum ukázal, že zájemců o pěstounství by mělo být dost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

zupan

To je divne, ale vypadá to jako by cikáni

neměli zájem o pěstounskou péči u dětí svojí rasy, a přitom by si mohli přijít na pěkné výdělky!

0/0
20.5.2012 21:46

dkralikova

Opravdu???

Se zájmem jsem se seznámila zejména s počty v článku uváděnými.  Protože pracuji v oboru jsem poměrně dost přesně informovaná o stavu reformy sociální péče ve vztahu k dětem. Jihomoečravský kraj se uvádí jako správní celek, kde se přihlásilo nejvíc uchazečů o pěstounskou péči a pěstounskou péči na přechodnou dobu. K dnešnímu dni je to celkem 4 uchazeči. Čísla v článku jsou zajímavá, překvapující, ale nejsem si jistá, zda nejde jen o zbožné přání tvůrců myšlenky a propagační kampaň ministerských úředníků.

+5/0
11.4.2012 12:23

jrozec

Re: Opravdu???

No a co jiného by to bylo :0))

0/0
11.4.2012 14:49

Čerinka

Re: Opravdu???

Také těm megačíslům o zájemcích moc nevěřím, také pracuji v oboru. Nicméně i tak si myslím, že stojí za to aktivně oslovit možné zájemce o pěstounství, zkusit to. Proč myslíte, že ne?

Na Slovensku vzniklo tzv. profesionální rodičovství - zaměstnanci ústavů si vzali děti domů, stále jsou pracovníky ústavu, ale starají se o dítě doma, v domácím prostředí, 24 hodin denně, tedy se může vazba vytvořit. I mezi českými zaměstnanci ústavů jsou jistě lidé, kteří by tuto "práci" rádi dělali. A širokovou veřejnost, jak jistě víte, nikdo zatím moc neoslovuje, neexistuje žádná cílená kampaň. A bez kampaně je jasné, že pěstouni nebudou. Spousta lidí o tom prostě neví. Pak je jasné, že papírových zájemců je tak málo, jak uvádíte. Ale není to z mého pohledu neřešitelné. Nebo to opravdu vidítě tak, že nemá smysl reformovat vůbec nic? že takhle to frčí pro děti dobře?

0/0
11.4.2012 18:01

DahliaPinata

Re: Opravdu???

Ten slovenský model vypadá dobře, rozhodně lépe  než to, co vymýšlejí u nás. Pro valnou většinu dětí je určitě život v rodině lepší, ale musí být nastavena pravidla, aby nemohlo docházet k tomu, že dítě pendluje mezi původní rodinou a pěstounskými rodinami. Ale určitá část dětí, ty s těžším fyzickým a hlavně mentálním postižením, budou i tak těžko umístitelné. Vím dobře, co to je starat se o mentálně nemocného člověka. Já už jsem stará na soustavnou péči, ale docela by se mi líbilo dělat nějakému dítěti z ústavu "náhradní babičku", která by s ním chodila na výlety a občas mu upekla domácí buchtu. To by se mi líbilo.

0/0
11.4.2012 20:47

Čerinka

Re: Opravdu???

A přesně to bude i potřeba - "respitní babička pěstounka", která bude ochotná brát si takhle třeba na víkend, na prázdniny dítě, nebo střídavě více dětí, které ji ale budou znát, a ona je - a doma si tak odpočinou buď vlastní rodiče (pečující o dítě s postižením a je jasné, jak je to náročné a že odlhečení je na místě) anebo právě dlouhodobí pěstouni, kteří taky potřebuji odpočinek, aby nevyhořeli a dítě nedali do ústavu. 

Bylo by super, kdyby tyhle další formy pomoci vznikly, jsem možná naivní, když věřím, že takových lidí s přáním či možností, o jaké píšete Vy, bude prostě více.

On ten slovenský model má taky své mouchy, tedy aspoň slováci to sami tak vidí a chtějí posunout dál od ústavů, nevázat profirodiče na ústavy. Ale cesta to určitě byla a je. Já si říkám, že dokonalé to nebude nikdy a že je škoda to zavrhnout rovnou celé jako blbost shora. I kdyby se podařilo prosadit pár změn z toho všeho, některý osudy dětí to změní, zlepší. No říkám - asi naivní, no :)

0/0
11.4.2012 23:16

Fai Rodis

Re: Opravdu???

Mne by to tedy ani nenapdalo. Romceti budu pect buchty a az vyroste a dospeje, prijde mne se svym biologickym pribuzenstvem vykrast...

0/0
12.4.2012 1:50

xsisi

zavistivci

predstavte si vy co tady pisete zavistivci, jake by to bylo kdyby jste vy vyrustali v detskem domove a pak piste tady kraviny. Takhle to dite dostane sanci aspon videt, jak funguje rodina a urcite to bude lepsi nez nejake decaky, ja se sklanim pred lidmy, kteri si vezmou dite do pestounske pece, jelikoz tyto deti maji spoustu problemu a kompexu a neni snad je vychovavat, predstavte si, ze jste tam vy nebo vase deti  a blbe nekecejte:-)

+4/0
11.4.2012 11:29

Besák

Re: zavistivci

proč bych tam měl dávat své děti? Já své děti miluju!

Trochu se zamysli nad tím, co napíšeš a pak teprve pouštěj svá "moudra" do světa.

Nikdy se totiž nepodaří umístit všechny děti mezi pěstouny! Vezmeš si je snad ty?

0/0
11.4.2012 12:20

Ria Černá

Re: zavistivci

Určitě jsou na místě pochyby, zda se podaří umístit opravdu všechny děti. Ale proč nenanjít rodiny pro některé z těch 11 000 dětí, které v ústavní péči aktuálně jsou? Myslíte, že to nemá vůbec smysl, ani to zkusit? Třeba i proto, že nás všechny pak likvidace následků pobytu dětí v ústavní péči nebo v nedobré péči rodičů stojí mnohem víc, protože ty děti a mladí pak víc páchají trestnou činnost, častěji berou drogy, častěji jsou ve vězení (potřebují režim, jako měli v ústavu, rodinný život je nikdo nenaučil), atd. Zkrátka - investice dubudoucna pro celou společnost? Proč to aspoň nezkusit, pro část dětí, pro kterou to půjde snáz? Když to jde v zahraničí, třeba na slovensku, kde je i mnohem víc romských dětí, třeba, tak proč by to nemělo jít tady?

+2/0
11.4.2012 17:55

legadema

No..

a bude to jak v USA, tři pěstouňata, výdělek 30-40 tisíc, k jídlu chleba, brambory, fazole, vše suché, a oblečení z charity. A dítka naučená držet hubu a makat. Byla bych pro adopci a podmínky stejné jak u vlastních, pak by si je lidi brali protože chtějí a ne že na tom vydělají:-/

+1/0
11.4.2012 11:29

free hummingbird

Re: No..

Kolik těch pěstounských rodin v USA osobně znáte, že je tu tak podrobně popisujete a kádrujete? Já desítky, a to, co tu vykládáte, jsou hrozné bláboly. Jistě, že existuje možnost zneužití, ale to je snad ve všem. Konečně, v DD také mohou brát placení ošetřovatelé dětem večeře, ne? Nebo je okrade nějaká účetní, jako v Čechách zrovna nedávno. Vykašlete se na USA a podívejte se radši k sousedům třeba na Slovensko, kde to funguje již delší dobu.

Nechápu lidi, kteří by ty děti radši viděli zavřené v ústavu než aby jim dali šanci na normální život. Hodně dětí adoptovat nejde, ty starší si mladší bezdětní manželé ani adoptovat nechtějí, a nedej Bože, aby to děcko bylo ještě ke všemu trošku snědší, že? "Vydělávají" na nich pracovníci DD už dnes, protože jsou také za svou práci státem placeni, a to i přes velice špatné výsledky své práce. Víte vůbec, jak velké procento dětí z DD končí na ulici jako bezdomovci poté, co je ten skvělý DD vykopne v 18ti na ulici?

0/0
12.4.2012 2:30

Sidonie_11

To nevyjde...

Až ti lidi zjistí, jak u nás vypadají podmínky pěstounství, tak z toho vycouvají. A postižené děti se sotva podaří umístit, když se to nepovedlo do teď. Rv

0/0
11.4.2012 10:59

annakkk

Re: To nevyjde...

Je to jenom otazka penez - myslim umistneni postizenych. Takze bude to stat nekolik nasobne vic nez ustavy ale  danovy poplatnik se bere za osla jiz ted, ten to unese.

0/0
11.4.2012 17:07

Čerinka

Re: To nevyjde...

Zkuste mrknout na skutečná čísla, kolik dnes stojí ústavní péče o dítě s postižením a na náklady rodiny, která se o dítě s postižením stará a využívá k tomu nějakou službu. Je to naprosto neporovnatelné...tedy pro společnost levnější, když buď pomůže vlastní rodině nebo dobře připraví rodinu pěstounskou.

Čísla se určitě dají najít na stránkách MPSV nebo www.vzd.cz.

+1/0
11.4.2012 18:03

Sidonie_11

Re: To nevyjde...

Myslím, že náklady budou podobné, protože pobytové služby (ústavy apod.) jsou nejdražší možnou formou sociálních služeb a částky se pohybují kolem těch cca 180 000 - 200 000 Kč za rok, podle toho, jakou péči kdo potřebuje...

0/0
12.4.2012 13:00

Čerinka

Re: To nevyjde...

Taky si myslím, že zas tak moc tím "převratem" neušetříme, ale bude líp dětem, vyrostou z nich sebevědomější lidi a to je benefit jak hrom. Takže i přepočítávání peněz má nějaký limity a není jediným hlediskem.

I když v tuto chvíli je i ta ekonomická otázka stěžejní - péče o dítě v kojeňáku stojí měsíčně 37 000Kč. Pojďme část téhle částky dát terénní a ambulantní službě (třeba z kojeňáku, které se právě transformují) - služba se bude snažit, aby rodina nebyla na službě závislá trvale, tj. pomáhá k tomu, aby už rodina uměla sama, aby se chytla zpátky a svý síly napnula k tomu, aby dítě nemuselo pryč. Pojďme z té částky dočasně pomoci hradit i třeba nájem na bydlení rodiny (je-li to hlavní problém, který nutí dítě z rodiny zatím odebrat) a ještě nám kus zbyde. Na to by mohl pan Kalousek slyšet, že zbyde, ne? :)

0/0
12.4.2012 15:11

Pravdu lze smazat, ne umlčet II

Problém se musí řešit od kořene

nemůže být přípustné, aby někdo zplodil defektní dítě a hned ho šel odložit na krk státu !!

+6/0
11.4.2012 10:25

dropa

Re: Problém se musí řešit od kořene

R^

0/0
11.4.2012 11:01

Pro patria V.

Asi takto ...... (2.)

Myslím, že pěstounská péče by neměla být honorována (max. dětské přídavky). Kdo má zájem činit dobrodiní, tak tak činí z přesvědčení nikoliv pro peníze.

+5/0
11.4.2012 10:10

freeLook

Re: Asi takto ...... (2.)

jenze to problem s detmi (bohuzel) nevyresi...

0/0
11.4.2012 10:21

dropa

Re: Asi takto ...... (2.)

ale něco na tom bude!

0/0
11.4.2012 11:02

DahliaPinata

Re: Asi takto ...... (2.)

To máte těžké. Z něčeho ta rodina musí žít. Jeden se musí starat o děti, většinou jsou mírně nebo středně těžce postižené, s výchovnými problémy, je třeba se jim víc věnovat a není možné být deset hodin z domu. JEden takovou rodinu neuživí.

0/0
11.4.2012 11:38

free hummingbird

Re: Asi takto ...... (2.)

A proč ne? Profesionální pěstouni se zas až tak moc neliší od vychovatelů, pečovatelů atd... Napadlo by vás někdy požadovat třeba po pečovatelce starého člověka, aby to dělala jen z lásky a zadarmo?

0/0
12.4.2012 2:38

Pro patria V.

Asi takto .....

Minulý týden to proběhla zpráva, že cikánky nahlásí nejstaršího či nejnemocnějšího muže za otce svého dítěte, aby po jeho úmrtí získaly sirotčí důchod. (Toto je holý fakt, který je součástí materiálu, který má k dispozici vláda ČR). Pěstounská péče nabízí další možnosti "výdělku" zřeknutí se dítěte a následné osvojení babičkou, sestrou či bratrem. Dítě zůstane v rodině, ale o jeden finanční příspěvek opět navíc. Navíc co si budeme nalhávat o některé děti prostě nebude zájem. :-/

+13/0
11.4.2012 10:04

Besák

smysluplný výzkum

Opravdu to musel být výzkum na úrovni, něco jako ombudsmanova vizuální metoda zjišťování etnicity na zvláštních školách - jestli se tedy  ptali lidí asi takto: "Vzali byste si z KÚ pěknou blonďatou a modrookou holčičku za 30 tis. měsíčně?", tak bych i já odpověděl, že jo. Ale vážení, v ústavech jsou i děti s těžkým či viditelným postižením! Ne všechny děti jsou tudíž umístitelné do pěstounské péče! A kam tedy s nimi, když šimáček a šimůnková všechno tohle zruší???

+6/0
11.4.2012 10:01

DahliaPinata

Re: smysluplný výzkum

Navíc je praxe taková, že rodině, která si dítě vezme, často ani neřeknou, jaký je rozsah postižení. Bohužel mám jeden takový úděsný případ ve svém okolí. Dítě si osvojili jako zdravé a během krátké doby zjistili, že je agresívní a že potřebuje stálý dohled psychiatra.

+2/0
11.4.2012 11:42

Čamrda Píková hopkající VeVeřice

Jak za tím stojí Drábek

tak je to pěkná podrazácká lumpárna. Divím se soudružce redaktorce Prouzové že si s takovými lidmi začíná .

Oni těm lidem neřekli že každé druhé díte je zdravotně postižené ???

+2/0
11.4.2012 9:51

vevero

Re: Jak za tím stojí Drábek

není! Jděte se tam podívat. A i tak má právo na rodinou péči.

0/0
11.4.2012 9:58

Scarlett from Scottland

Re: Jak za tím stojí Drábek

tak dobře. Ne zdravotně, ale psychicky :-)

0/0
11.4.2012 10:01

VH75 humanitární bombardér

Re: Jak za tím stojí Drábek

no nevíte o čem mluvíte, problém je že tyto děti je velmi problematické vzít do rodiny , skoro nemožné .

0/0
11.4.2012 10:02

Scarlett from Scottland

Re: Jak za tím stojí Drábek

a ještě se zákazem facky :-)

+2/0
11.4.2012 10:04

vevero

Re: Jak za tím stojí Drábek

Znám minimálně 50 pěstounských rodin. Co je nemožného na tom, vzít si dítě do pp? Ráda bych to věděla. Neříkám, že to není náročné, ale co vy si o těch dětech myslíte?!

0/0
11.4.2012 10:05

cihlarka

Re: Jak za tím stojí Drábek

Dobře, kolik z nich nafasovalo do začátku mix 4 batolat?

0/0
11.4.2012 10:28

vevero

Re: Jak za tím stojí Drábek

Proč 4 batolata proboha? Ale pokud narážíte na sourozence, tak ano znát rodiny, které mají sourozence. Dokonce i 4 děti. Mimochodem ten strop budou 3 děti, pokud se to do návrhu zákona vrátí.

0/0
11.4.2012 10:45

cihlarka

Re: Jak za tím stojí Drábek

To je prosté. Jenom teď máme zhruba 2000 dětí v kojeneckých ústavech. Plus pěkných pár set přibude. Nových pěstounských rodin má být tak 500 (podle pana ministra). Do stávajících pěstounských rodin toho už moc nenarvete, takže máte něco kolem 2000 dětí na 500 rodin. A to jsem ještě optimista že se pár dětí vrátí přeci jen dopůvodní rodiny, některé najdou novou rodinu trvale a něco pojmou i stávající pěstounské rodiny. Tedy pokud chcete najet na bleskový plán, který se stále plánuje.

A to raději nemluvím o starších dětech, protože ty by podle nového zákona také měly jít do pěstounské péče.

0/0
11.4.2012 11:24

vevero

Re: Jak za tím stojí Drábek

Polovina dětí z kÚ se vrací do biologické rodiny. Další čtvrtina jde do osvojení. Dašlí jdou do pp. Děti se mají přestat umisťovat nikoliv přemístit všechny z KÚ. Pěstounské rodiny přibudou. Jak ty dlouhodobé, tak i krátkodobé/ profesionální. Již dnes potkávám zájemce.

0/0
11.4.2012 11:42

fitzie

no bodejď

v různých dírách, kde lidi mají barák a dost místa, ale žádnou možnost příjmu, je to vítaná možnost, jak získat peníze i levnou pracovní sílu na okopávání brambor :-/

+5/0
11.4.2012 9:49

fitzie

Re: no bodejď

á, já to nedočetla do konce, že jde o batolata. takže brambory odpadaj, zbývá jen možnost velmi solidního příjmu, v některých místech nedosažitelného. pokud muž bude normálně pracovat, žena jako pěstounka se dvěma dětma si vydělá minimálně 16 000 (přepokládám, že jde o odměnu za péči o zcela zdravé děti). Takovou práci by v místě těžko sehnala...

+1/0
11.4.2012 9:52

rosona

Re: no bodejď

V ústavu by nás péče o ty dvě děti stála asi 40 tisíc na jednoho, tj. 80 tisíc, takže o co jde ? A u pěstouky se jedná o práci na 24 hodin denně, tak se nezalykejte závistí, můžete do toho jít taky, jestli se vám to zdá výhodné.

+1/0
11.4.2012 10:01

Scarlett from Scottland

Re: no bodejď

já bych fakt chtěla rozpitvat, za co je těch 40 ticíc na dítě v ústavu....

+1/0
11.4.2012 10:03

MaverikOne

Re: no bodejď

Za všechno, ono to nebude tolik, ale kolem 20-25tis to bývá (a to u zdravých), pokud se počítají platy, objekty, náklady na provoz, je to prostě takhle. Už několikrát se psalo, že pěstounská péče je pro stát značně výhodná i když kolikrát to závistivým lidem přijde mnoho peněz, ale nic jim nebude bránit vzít si dítě také. Kromě oněch kolikrát šílených pohovorů. Rozhodně kolikrát není na pěstounské péči co závidět, hlavně to, že pokud vy k dítěti "přirostete srdcem", může vám ho kdokoli kdykoli pořád odebrat a kolikrát "matky" dělájí veliké problémy. Ono je rozdíl mezi adopcí a pěstounskou péčí, právě třeba proto. Za adopci nedostanete nic, u pěstounské péče se de-facto o to dítě jenom staráte a pak je placená, je to jako jesle-školka-škola na 24hod.

0/0
11.4.2012 11:14

podotek

Re: no bodejď

A časem možná i ty brambory (dřív z tohoto důvodu byl venkov tolerantní i k nemanželským dětem), i když ...

http://www.bux.cz/literarni-kavarna/rozhovory/Terezina-volba.html

+1/0
11.4.2012 10:02

DahliaPinata

Re: no bodejď

Uvědomte si, že toto není práce, ale poslání. A navíc, je to služba 24/7 bez nároku na dovolenou!!!

0/0
11.4.2012 11:45

Pravdu lze smazat, ne umlčet II

Dopadne to asi takto

Jistá část populace bude plodit a odkládat děti, další část populace je bude za úplatu vychovávat, a zbytek jim na to bude přispívat z daní ... Tak nějak to mělo být v komunismu, že?

+9/0
11.4.2012 9:44

podotek

Jim alespoň docházelo, která bije ...

http://www.czsk.net/svet/clanky/cr/romkyodskodne.html

+2/0
11.4.2012 10:07

ODSakEda

Češi???...

To je zas nacionalne zaujatej zobecnujici nejen titulek... Nejde proste napsat: Mnozi lide(!!!) z(!) Ceska chteji.......?! Bulvare...

0/0
11.4.2012 9:40

Bijec modrých zlodějů

Jo už vidím jak se někdo hrne na to aby měl doma

hordu cikánůRvRvRv

+6/0
11.4.2012 9:38

kockazpassau

Re: Jo už vidím jak se někdo hrne na to aby měl doma

to víš peníze

+1/0
11.4.2012 9:39

MaverikOne

Re: Jo už vidím jak se někdo hrne na to aby měl doma

Ani za peníze....

0/0
11.4.2012 11:15

Najdete na iDNES.cz