Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Breivik plánoval atentát na Obamu během přebírání Nobelovy ceny míru

Anders Behring Breivik plánoval, že svým extremistickým názorům udělá reklamu atentátem na amerického prezidenta Baracka Obamu. V prosinci 2009 chtěl před radnicí v Oslu, kde si Obama převzal Nobelovu cenu míru, odpálit auto napěchované výbušninami.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

lukaslhotan

Kde je rozdíl?

Ještě mně tak napadlo, jaký je rozdíl mezi nenávisti Breivika a islamistů? například u nás v ČR? http://lukaslhotan.blog.idnes.cz/c/255789/Je-rozdil-mezi-nenavisti-k-brnenskym-a-izraelskym-zidum.html Samozřejmě kromě toho, že oni zatím vraždí jen ve Francii a Izraeli ...

0/0
17.4.2012 11:47

Korytnaačka

Proč zvrhlé ideály?

...že by exploze během Obamovy návštěvy byla pro jeho !!!zvrhlé!!! ideály perfektní reklama... Pánové - soudruzi novináři, nepodsouvejte nám, co si máme myslet, ano? ;-O;-ORv

0/0
10.4.2012 14:52

Já II.

STOP

židobolševickému ničení evropského etnika a kultury.

+4/0
2.4.2012 20:12

Korytnaačka

Re: STOP

Ty asi nebudeš chytrý, co? Židé jsou jediní, kdo otevřeně říká co je islám a bojuje s ním.;-O;-O

+1/0
10.4.2012 14:53

tigrakrajtovita3

Re: STOP

R^R^R^R^

0/0
10.4.2012 14:59

znám 012 dívku, nemá dukáty

Já bych ten soud poslal někam...

Pane redaktore, to je hezká věta: "Soud by však nejspíše místo do vězení poslal do psychiatrického zařízení."

0/0
2.4.2012 19:05

OskarPokorny

Hlouposti

Úžasné jak jsou neteří diskutéři hlupý (konkrétně "Be more the...") a dělají z něj nějakého bojovníka za nějakou myšlenku a hrdinu. Breivik je prostě narcistní psychopat, který uděla vše pro to aby si zajistil pozornost lidí o kterou mu šlo. Kdyby "jen" postřílel lidi tak by se nenaplnil primární cíl proč to dělal (šílení střelci v USA jsou po 14 dnech zapomenuti). Proto musel vydat manifest-jedná se o kompilát věcí stažených s internetu a docela vekou část prostě obšlehl od amerického Unabombera (který mimochodem chtěl odmítnutí techniky a návrat na stromy). Výběr cílu byl také logický protože na motiv "bojovníka za záchranu bělochů před cizinci" se prostě chytí nejvíce lidí. Jeho odkazování na kodex Bushido je také směšné, protože střílel pouze na neozbrojené děti-když dorazily ozbrojení policisté (navíc mnohem lehčeji a on s útočnou puškou by je hravě potlačil) tak se okamžitě vzdal-to opět vyplývá z jeho diagnózy protože by si tu publicitu mrtvý nevychutnal.

0/0
2.4.2012 16:31

OskarPokorny

Re: Hlouposti

Prostě VŠECHNY jeho kroky byli 100% podřízeny tomu strhnou na sebe pozornost. A toho se mu dostalo vrchovatě. Lidé co z něj dělají bojovníka za něco jsou pouze hloupí nebo mají nějakou formu psychické nemoci. Nyní bude ve vězení a pokaždé když média ztratí o něj zájem tak vypustí nějakou  novou deklaraci aby zase na sebe strhl pozornost. Tyto Deklarace budou čím dál více šokující a možná budou odporovot tomu co říká naný (z toho důvodu aby se novináři stoprocentně chytli a zase začala debata takže čím více šokující tím lepší) Až přestane zabírat i tato taktika tak se pokusí demonstračně o sebevraždu (čím na sebe opět strhne pozornost). Vsadím se s kýmkoliv, že moje predikce je správná.

0/0
2.4.2012 16:36

Be more than you appear to be 3

Re: Hlouposti

Nikdo z něj nedělá žádného bojovníka a už vůbec ne hrdinu. Nadáváte lidem do hlupáků, ale sám máte patrně problémy s chápáním souvislostí v psaném projevu. Pouze jsem konstatoval jeho pravděpodobné motivy. A ohledně kodexu Bušidó, Japonci, přesto, že se jím za války řídila většina důstojníků (všichni), vesele vraždili ženy, děti, starce, zkrátka každého, kdo jim přišel pod ruku (viz například nankingský masakr). Předpokládám, že například  činy militantních muslimů, kteří jsou pro společnost mnohem nebezpečnější a kterých vzhledem k neodpovědné imigrační politice evropských států neustále přibývá, vám zas až tolik nevadí. Alespoň jsem nezaregistroval, že by jste se nad nimi někdy rozhořčoval. Podivná to asymetrie. Nevím, kdo z nás je hlupák, ale já to rozhodně nejsem. Než se k něčemu začnete tendenčně vyjadřovat, tak si to alespoň pořádně přečtěte.

+2/0
2.4.2012 16:53

tigrakrajtovita3

Re: Hlouposti

Vy mate hodne pravdu. On je hodne troll.

0/0
2.4.2012 16:56

OskarPokorny

Re: Hlouposti

Jste minimálně intelektuálně slabý protože jste mu prostě "na to skočil" a děláte co chce (tzn. sedíte na internetu a obdivujete ho) Tedy Vás oklamal (minimálně jste tedy hloupější než on). Zločiny musí být vyšetřeny a potrestány irelevantně k tomu zda to páchá muslim nebo křesťan - nevím kde jste vzal že jsem proti tomu(asi máte halucinace protože něco takového jsem tam určitě nepsal). Také Vám dělá potíže pochopení psaného textu, protože o kodexu Bushodo jsem psal v souvislosti s tím ,že se okamžitě vzdal pouze slaběji ozbrojeným policistům (pouze pistole) když byl násobně lépe vyzbrojen. To by samozřejmě žádný samuraj ani Japonský důstojník nikdy neudělal.

0/0
2.4.2012 17:00

Be more than you appear to be 3

Re: Hlouposti

Začínám mít podezření, že vaše diagnóza je o něco závažnější, než jsem si myslel. Pokud dedukujete z toho, co jsem napsal, že ho obdivuji, hluboce se mýlíte. Ohledně Bušida, nejsem znalec, to je fakt, samuraj by se nevzdal. Přečetl jsem ve vašem příspěvku jen to o vraždění bezbranných, dále jsem již nečetl. Vy jste si mé příspěvky asi také pořádně nepřečetl, soudě podle toho, jaké nesmysly mi tady podsouváte. Zkrátka, vadí mi, když někdo člověka s odlišným postojem k problematice označuje za hlupáka a navíc mu přisuzuje myšlenky, které nemá. Žádné halucinace rovněž nemám, nevím jak jste na to přišel, pouze jsem si nevšiml žádného vašeho příspěvku, který by odsuzoval podobné činy islamistů. Pokud jste je odsoudil, stejně jako tohoto vraha, pak beru zpět. Vsadil bych se ale, že žádný takový váš příspěvek neexistuje.

0/0
2.4.2012 17:19

OskarPokorny

Re: Hlouposti

Navíc ta Vaše teorie (jak sám přiznáváte) není schopna vysvětlit PROĆ chtěl zabít Obamu  - to já Vám hravě vysvětlím. Kdyby se mu to povedlo, tak má pozornost ještě více zaručenou než u nějakých anonymních dětí. Navíc já sám ani nevěřím tomu, že to skutečně chtěl udělat (velké riziko selhání) on nyní pouze TVRDÍ že to chtěl udělat protože mu to opět zajistí první stránky novin. Takových zpráv vydá ještě mnoho - a budou čím dál více šokující aby na sebe pořád upoutával pozornost.

0/0
2.4.2012 17:19

Be more than you appear to be 3

Re: Hlouposti

To, že chtěl upoutat pozornost, nevylučuje jiný motiv činu. Důležité je, proč tu pozornost chce upoutat. To co říkáte, jen potvrzuje mé podezření, že ani on sám neví, proč by toho Obamu chtěl zlikvidovat. On sám mu asi nijak nevadil. Z toho, co jsem o Breivikovi četl, jeho postojích a přesvědčení, mi vyplývá motiv jeho vraždění na ostrově, ale ne motiv atentátu na amerického prezidenta. Jeho jediným motivem by v tomto případě byla publicita, kterou by pak mohl využít k tomu, aby prezentoval to, co mu skutečně vadí, a to je multikulturní Norsko. Nicméně to zní dost krkolomně. Možná si taky jenom vymýšlí. Dále tohoto psychopata řešit nehodlám, mám užitečnější práci.

0/0
2.4.2012 17:29

OskarPokorny

Re: Hlouposti

No tak vidíte, že jste nakonec uznal že je to psychopat - problém je  vtom, že už z definice psychopatovi je nějaká společnost naprosto volná, protože jim jde pouze a pouze o ně. On tedy (pokud je psychopat) nechtěl NIKOHO zachraňovat (tuplem ne nějakou společnost) jde jim jen o ně samotné a o naplnění JEJICH cílů (v tomto případě pozornost)

0/0
2.4.2012 17:49

mamenec

Breivik je dement.....

A jako každý magor obaluje své dementní smyšlenky nesmyslnými, avšak v jeho očích  posvátnými a velikášskými slovy. Jeho činy nemůže normálně myslící a uvažující člověk ničím omluvit či zdůvadnit, natož snad schvalovat....

0/0
2.4.2012 15:41

Be more than you appear to be 3

Mezi atantáty Breivika a atentáty páchanými islamisty je

podstatný rozdíl. Islamisté provádějí své úroky neselektivně, tj. je jím úplně jedno koho zabijí, takže při jejich útocích hynou lidé, kteří s jejich nepřáteli nemají vůbec nic společného, často to mohou být dokonce i jejich sympatizanti (při etnickém složení v některých státech), jako třeba při útocích v metru, autobusech, letadlech, nádražích a tržištích. Oproti tomu Breivik svoji agresi zaměřil cíleně a selektivně na lidi, hlásící se k určitému názorovému proudu. Mládež na tom ostrově shromážděná aktivně podporuje myšlenku nekontrolované migrace ze všech možných koutů světa a většinu tvoří právě muslimové, mající v Norsku na svědomí převážnou většinu násilných trestných činů. Nemyslím, že je Breivik šílený, má jen mentalitu japonského kamikadze, který byl také bez váhání ochoten obětovat život v boji proti nenáviděnému nepříteli, ale jen tehdy, způsobí-li mu mnohem větší ztráty. Proč chtěl zabít zrovna Obamu, mi není příliš jasné. Asi ho vidí (mylně), jako symbol multikulturalismu.

+5/0
2.4.2012 12:32

janzlatousty2

mno, spíš mám pocit, že norští socialisté

vaří z vody a cokoli Brevick při rozhovoru s vyšetřovateli  zmíní je nafouknuto a poblikováno, pokud by řekl, že se přemýšlel o vypuštění Severního moře, budou toho zítra plné noviny.

0/0
2.4.2012 12:39

waleyo

Re: Mezi atantáty Breivika a atentáty páchanými islamisty je

Technická:

1) Není pravda že islamisté si nevybírají oběti cíleně - např. v Iráku sunnitští islamisté likvidovali s oblibou šíity a naopak - šlo jim o rozdmýchání občanské války a k té mohli dojít jen zabíjením "těch druhých". Teroristům jde o publicitu - proto musí své útoky cílit s ohledem na zamýšlený důsledek. Ostatně útoky islamistů na Thea van Gogha a autory karikatur jsou zcela adresné.

2) Zabíjením mládeže na mládežnickém táboře není cestou k likvidaci nějakého názorového proudu - já byl jako dítě taky v Pionýru a jezdil na tábory - přesto ze mě dnes není ani levičák, natož pak komunista! Lidé prostě s věkem názorově dozrávají a je docela pravděpodobné, že značná část těch dětí by časem myšlenku multukulti opustila, protože by pochopila její neudržitelnost.

3) Útok na Obamu by mu zajistil tu největší možnou publicitu - bez ohledu na to co si o Obamovi on sám myslí.

0/0
2.4.2012 12:47

Baround

Re: Mezi atantáty Breivika a atentáty páchanými islamisty je

Premisa, že lidé s věkem názorově dospívají, je naprosto mylná.

+1/0
2.4.2012 15:47

waleyo

Re: Mezi atantáty Breivika a atentáty páchanými islamisty je

Tvdím snad někde, že je to jisté?

0/0
2.4.2012 18:09

Lucifer 16 2

Re: Mezi atantáty Breivika a atentáty páchanými islamisty je

proto je nutné z pana Breivika udělat psychicky nemocného člověka a utnout jakékoliv debaty o jeho motivech. Pokud by mělo dojít ke spravedlivému soudnímu procesu, tak spousta lidí začne přemýšlet právě o motivech a to je pro současné mulitikulti směřování státu v Evropě velice nepříjemné.

Možná by se pak začali ptát na národnost pachatelů trestných činů, na to kam mizí jejich daně a kdo je z nich živen...

+3/0
2.4.2012 14:02

waleyo

Re: Mezi atantáty Breivika a atentáty páchanými islamisty je

Diskuse o neudržitelné politice mlutikulti se Breivikovým zločinem nestoply - spíš naopak. V okamžiku kdy jdeš vědomě poazbíjet desítky dětí jen proto, abys získal publicitu pro své politické názory, tak se obávám, že je jakákoliv diskuse o jeho moetivech zbytečná - žádný politický názor nemůže být tak vznešený, abys v zájmu jeho propagace  mohl pozabíjet na 70 dětí a ještě za to sklidil ovace.

0/0
2.4.2012 14:50

Be more than you appear to be 3

Re: Mezi atantáty Breivika a atentáty páchanými islamisty je

Tak tady si neodpustím rýpnutí. Málokterý lidský čin je asi tak ohavný, jako z bezprostřední blízkosti ranou z pistole zastřelit malou bezbrannou holčičku. Přesto bratr této zrůdy, co tak učinila, je na ní hrdý a nikterak se s tím netají, její otec chce žalovat francouzskou vládu a podle publikovaného článku na iDNES se navíc těší mezi mladými muslimy na facebooku obrovské popularitě. Osobně nevidím mezi oběma činy žádný rozdíl. Je jedno, jestli někomu padne za oběť 70 adolescentů nebo tři malé děti a čtyři? dospělí. Jejich dalším společným rysem je, že oba vybírali oběti velmi selektivně a zabíjeli je individuálně a chladnokrevně. Jakoby si z oka vypadli. To je jen malá poznámka k tomu, že za odpudivý čin nemůže sklidit pachatel žádné ovace. Alespoň v jednom případě, jak je vidět, může.

0/0
2.4.2012 15:51

waleyo

Re: Mezi atantáty Breivika a atentáty páchanými islamisty je

Pokud jsou zastánci toho zločince stejně úchylní jako on sám, tak samozřejmě sklidit jejich ovace může - měl jsem na mysli slušné lidi.

0/0
2.4.2012 18:11

janzlatousty2

Mno, z Brevika uděláme blázna

a přestože je jeho čin odsouzeníhodný, budeme ho vydávat za příčinu a nikoli za následek.......R^EUV

+1/0
2.4.2012 12:30

Santa1

Asi se bál o život,

tak radši šel postřílet pár desítek bezbraných děcek.Rv

0/0
2.4.2012 11:55

schima

Re: Asi se bál o život,

Pozor, členů politického huntí, proti kterým bojoval. Uznávám, že to byla takřka neškodná mládež

0/0
2.4.2012 11:56

tigrakrajtovita3

Re: Asi se bál o život,

Nebyla a není neškodná. je to riziková skupina, ze které pochází nejvyšší procento trestných činů, sorry :-/

+1/0
2.4.2012 12:00

schima

Re: Asi se bál o život,

Takhle asi jo, ale když se to vzeme v kontextu toho, proti čemu Brejvik tolik brojí, tak opravdu relativně neškodná

0/0
2.4.2012 12:04

tigrakrajtovita3

Re: Asi se bál o život,

Obavam se, ze nemate pravdu. Uvazujte logicky, pokud dokazete posbirat dost informaci ze zahranici.

0/0
2.4.2012 12:36

waleyo

Re: Asi se bál o život,

Ja zábavné, jak ho upozorníš na to, že podle Tebe nemá pravdu a už cudně zamlčíš v čem a proč ji podle Tebe nemá... :) To se opravdu tak bojíš, že Ti někdo nesmyslnost Tvé argumentace omlátí veřejně o hlavu, že se bojíš sem Ty své pseudologické žvásty rovnou napsat? ;)

0/0
2.4.2012 13:20

schima

Re: Asi se bál o život,

Jediné na čem se ne úplně shodneme je "nebezpečnost" lidí, na které Breivik útočil

0/0
2.4.2012 13:24

waleyo

Re: Asi se bál o život,

Já mám sice socialisty rád jak osinu v zadku, ale zabíjet děti zhlouplé levicovou propagandou nepovažuju za řešení, které by mohlo mít pozitivní výsledky...

0/0
2.4.2012 13:32

schima

Re: Asi se bál o život,

1. to byla defacto mládež, čímž nezlehčuji jeho čin, kdyby si vybral sjezd dané strany a tam odpálil třeba bombu, tak to bude lepší než vražda mládeže

2. On se zaměřil na boj proti určitému politickému hnutí, proti jeho myšlenkám multikulturní intergrace

+1/0
2.4.2012 13:38

waleyo

Re: Asi se bál o život,

Ani jedno napovažuji za vhodný prostředek politické agitace...

0/0
2.4.2012 14:45

tigrakrajtovita3

Re: Asi se bál o život,

Bezbranných? To je stejné, jako napsat "bezbranný loupežník" RvRv

0/0
2.4.2012 11:59

waleyo

Re: Asi se bál o život,

Ty děcka snad měly zbraně? Pokud vím, tak jediného policajta na ostrově sejmul hned na začátku - pak už jen chodil a střílel do dětí, které včas neutekly...

0/0
2.4.2012 12:27

tigrakrajtovita3

Re: Asi se bál o život,

Vy jste u toho byl? A nekoupil jste neco do hlavy? Vubec nevite, jak to bylo, nevite nic o agresivite "te" rizikove skupiny adolescentu a o agresivite Breivika. Nechte si toho. Nikdo nepochybuje, ze je to psychicky naruseny jedinec, ale neni retardovany. Nejsem si jisty, jestli moje sdeleni pochopite.

+1/0
2.4.2012 12:34

waleyo

Re: Asi se bál o život,

:))) Miluju, když mě nějaká morální nula proto, že nesdílím její pokřivený náhled, peskuje dotazem zda jsem "u toho byl", když ona sama u toho také nebyla (jinak by byla sama nejspíš mrtvá) a ještě se mě snaží tak dětinsky shazovat... ;)

Takže po loptě:

1) Nemusím být osobně přítomen masové vraždě, když je z jejího provedení a výsledků zřejmé, že Breivikovi se nikdo se zbraní v ruce nepostavil - zabil na tom ostrově 69 a zranil dalších 66 lidí - sám přitom neutrpěl ani škrábnutí - kdyby se mu ostatní měli čím bránit, tak by to nesjpíš udělali - Ty by ses snad nechal bez odporu odprásknout kdybys měl šanci tomu zabránit použitím zbraně? ;)

2) O tom jak na tom kdo byl na Utoyi s agresivitou svědčí "skóre" 69:0 zcela jednoznačně - agresor byl jediný - všichni ostatní byli jeho oběti. Bagatelizováním téhle masové vraždy z něj svatouška neuděláš - klidně se stavěj na hlavu a nadávej tady druhým jak chcešm, ale máš smůlu!

+1/0
2.4.2012 13:05

tigrakrajtovita3

Re: Asi se bál o život,

Nedovolujte si na me, vy kommunisto ;-€

0/0
2.4.2012 16:13

waleyo

Re: Asi se bál o život,

:))) Mně a nadávat do komunistů?! :)))

0/0
2.4.2012 18:12

palič.č

Dobře

že mu to nevyšlo. takhle měl Odumbo šanci se historicky znemožnit a bezezbytku ji využil.

0/0
2.4.2012 11:51

tigrakrajtovita3

Re: Dobře

Breivik jako duševně chorý může vyslovit, co chce. Nic z vysloveného nemusí být pravda.

+1/0
2.4.2012 11:59

amachal

Re: Dobře

ale bezpecnostnim slozkam se to bude velice hodit pri pozadavcich na nesmyslne zasahy do soukromi a svobod s odkazem na jeho tvrzeni.

0/0
2.4.2012 12:09

tigrakrajtovita3

Re: Dobře

Norum to nevadi, privandrovalci jsou ukradeni...asi takto.

0/0
2.4.2012 12:37

amachal

Re: Dobře

teda, tem nasim asi ne, u nas to davno delaji. Statni i soukrome. A nejvic Koci.

0/0
2.4.2012 12:10

waleyo

Re: Dobře

Za své neuskutečněné plány stejně souzen být nemůže.

0/0
2.4.2012 12:28

tigrakrajtovita3

Re: Dobře

Ani za uskutecnene. Stoltenberg nemuze riskovat, ze z neho udela svym opatrenim mucednika. Norove nejsou holubici Cesi ;-)

0/0
2.4.2012 12:38

waleyo

Re: Dobře

Dovol abych se na Tvou pseudologickou úvahou zasmál! Když někdo (jako třebna Ty) bude chtít považovat Breivika za mučedníka, tak to bude dělat i kdyby byl Breivik propuštěn na svobodu a odsuzoval by ho za to - čistě morálně - třeba jen jeden jediný člvoěk na světě - stejně bys pak dělal z Breivika oběť lidské zvůle a zastával se ho! Prostě špína k špíně sedá - to platilo a platí odjakživa...

0/0
2.4.2012 13:18

Najdete na iDNES.cz