Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Cesta k lékaři má trvat nejdéle 45 minut. Je to moc, zlobí se odbory

I lidé z hor či odlehlých vesnic se mají k praktickému lékaři či k zubaři dostat nejdéle do 45 minut. Na nový kyčelní kloub se bude čekat nejdéle 35 týdnů. Tak vyladilo ministerstvo zdravotnictví nové limity pro dostupnost lékařské péče. Mají platit od začátku příštího roku. Materiál čeká na schválení vlády, podle odborů je návrh nepřijatelný.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Magda82

Práce pro lékaře v Německu

* Najdeme Vám potencionální pracovní místa přesně podle Vašich požadavků a preferencí (aktualizujeme databázi celé SRN s více  než půl tisícem volných pracovních míst každý týden

* Váš plat bude od 3 730 eur měsíčně při nástupu nekvalifikovaného lékaře absolventa až po 6 333 eur hrubého příjmu pro lékaře s praxí po atestaci, platové podmínky budete vědět zcela přesně již před podpisem pracovní smlouvy.

Získejte s námi přístup do největší databáze lékařských míst v Německu. Součástí našeho servisu je garance nejvíce bezplatných služeb na trhu (najdete-li někde lepší podmínky, domluvíme se individuálně na lepší nabídce)

info@lekar-nemecko.cz  http://www.lekar-nemecko.cz MUDr. Magda Řičánková

0/0
30.3.2012 12:43

1888

Mne sice pesky trva cesta k

lekari asi deset minut, verejnou dopravou to vsak muze trvat pri intervalu tricet minut i vice nez ctyricet minut. Co v takove situaci delat?

0/0
28.3.2012 6:35

aaiv

Myslím, že současní politici se -podle pokynů

svých přátel- snaží zlikvidovat funkční a velmi dobré zdravotnictví, aby na jeho troskách zbudovali zdravotnictví soukromé. Tatáž tendence je patrná ve školství.

+1/0
27.3.2012 18:56

rachitico

Re: Myslím, že současní politici se -podle pokynů

Správně. RTG plic do 14 dnů ?

Tbc není slyšet ale vidět. Někdo bude o 14 dnů déle chodit s infekční tbc.

Zápal plic má stále úmrtnost 10%. To jako zápal plic bude v 10% diagnostikovat patolog ?

Je to možné. USG břicha do 14 dnů ?  Středověk ? Ne, účelová likvidace sítě, ukáže se , že to nastačí, pár pacientů zemře, pár doktorů skončí v kriminále a pak nastoupí Agel se svou novou sítí. A vy budete calovat.

Dobře vám tak, je plivejte na lékaře, americké zdravotnictví na vás.Rv

0/0
27.3.2012 20:09

jurgen

Re: Myslím, že současní politici se -podle pokynů

se do americkeho zdravotnictvi moc nenavazej - nejspis ani netusis o cem mluvis ......

- ale jeden podstatny rozdil mezi CR a USA je - lekar (a i nizsi zdravotni personal) je zaplacen adekvatne ....

0/0
27.3.2012 20:44

Leinad

Re: Myslím, že současní politici se -podle pokynů

Staré zákony nezmiňují dostupnost léčby počtem minut na cestu vůbec. Nové neříkají "když bydlíš vedle nemocnice, just musíš jet na druhý konec republiky")

Jinak - USA zdravotnictví má jednu krásnou vlastnost 1) lékaři sou placení odpovídajícím způsobem 2) když lékař něco zkazí, tak platí velké odškodné.

0/0
11.4.2012 10:29

papazian

Co bylo dříve funkční, dokonce za tolik špatným komunistů,

je dnes v troskách. A pak se vyznejte a věřte, že dnes je líp! V tomto určitě jde vše od deseti k pěti. Děkujeme populistická pravice!

+4/0
27.3.2012 16:01

eQuido

Re: Co bylo dříve funkční, dokonce za tolik špatným komunistů,

Ano ano. Systém lékařské péče byl za komunistů plně funkční. Teda pokud jste doktor - pacientům připadal silně nefunkční a ty úplatky se už doufám taky nevrátí.

+6/0
27.3.2012 16:07

fichifi

Re: Co bylo dříve funkční, dokonce za tolik špatným komunistů,

Vůbec nemáte tušení o čem mluvíte. Zdravotnictví jako systém bylo hodně vymakaný. Že bylo chudý, je věc jiná. Ale dneska půjde do kytek všechno.

+3/0
27.3.2012 16:09

eQuido

Re: Co bylo dříve funkční, dokonce za tolik špatným komunistů,

A víte že vím? Zdravotnictví jako systém stálo za starou belu, protože bylo 10 let za nejnovějšími poznatky, organizace práce byla na zoufalé úrovni, léková základna byla třetinová oproti Západu a poloviční proti např. takovému Polsku. A to už vůbec nemluvím o vnitřním dluhu celého systému - např. údržba budov i přístrojů byla silně zanedbána a opravovalo se jen to, u čeho akutně hrozilo že se rozpadne.

Ale zase byl recept za korunu, což většině lidí rve srdce natolik, že je ochotná plácat bláboly jako že soc. zdravotnictví bylo špičkové... Rv

+6/0
27.3.2012 16:22

roby

Re: Co bylo dříve funkční, dokonce za tolik špatným komunistů,

jsem z těch, kteří toto zdravotnictví zažili , vychovali jsme s manželkou dvě děti a celý aktivní život jsem prožil v té socialistické době. Mohu konstatovat, že já ani nikdo z mé rodiny si nemůže na tehdejší zdravotnictví stěžovat. A to navzdory nejrůznějším žvástům na těchto stránkách.

+3/0
27.3.2012 17:35

136N

Re: Co bylo dříve funkční, dokonce za tolik špatným komunistů,

Ano , lze jen souhlasit .R^

0/0
27.3.2012 17:52

eQuido

Re: Co bylo dříve funkční, dokonce za tolik špatným komunistů,

Vychovat děti v té době se nijak nevylučuje s tím, co píšu. A jste-li skromný člověk, pak vám zajisté tehdejší zdravotnictví plně postačovalo. To ale nic nemění na tom, že bylo zaostalé i v rámci ost-bloku.

P.S.: Dneska si na ně nemůžete stěžovat. Tehdy jste ani nesměl. Ale to je zase jiná věc... ;-)

+2/0
27.3.2012 18:02

jamski

Re: Co bylo dříve funkční, dokonce za tolik špatným komunistů,

Také mohu posoudit kvalitu zdravotní péče za minulého režimu a dnes.

Bohužel musím souhlasit, že se péče velmi výrazně zhoršila a s úrovní, kterou měla před listopadem 89, se vůbec nedá srovnávat.

Mluvím samozřejmě o péči o běžného občana. Zatímco v tehdejší době jsme k lékaři jezdili osm kilometrů, dnes, přestože máme fakultní nemosnici dvacet, musíme jezdit téměř padesát, protože v právě v tom zařízení má své "akcie" pan zdravotní rada.

Mne osobně se to naštěstí netýká jelikož mám několik lékařů v rodin, ale pro obyčejné lidi, a zejména ty dříve narozené, je to neskutečné zhoršení nejen dostupnosti, ale i péče.

0/0
27.3.2012 19:11

eQuido

Re: Co bylo dříve funkční, dokonce za tolik špatným komunistů,

No vidíte. U nás se zase péče výrazně zlepšila. Dříve místní polikliniku vedl soudruh, jehož jediné dva zájmy zahrnovaly broušení jeho sekretářky a absolvování co největšího počtu honů. A lékaři pod jeho "vedením" zdivočeli natolik, že bylo nutné jim nosit flašku i proto, aby vám udělali plombu. Stížnosti na poměry v poliklinice pak skončily vyhozením stěžovatele z práce, protože nejen že s. ředitel byl ve Straně a všechno hrál přes rudou knížku, ale jeho manželka byla místopředsedkyní krajské KSČ. A na tyhle lidi se prostě nesmělo.

Takže si trvám na svém - dříve zdravotnictví nefungovalo tak, jak mohlo, a zaostávalo za světem (i tím socialistickým). A dnešní neutěšený stav s panem radou je jen váš problém - nedokážete se ozvat a stále volíte ty samé šíbry.

0/0
27.3.2012 20:56

jamski

Re: Co bylo dříve funkční, dokonce za tolik špatným komunistů,

To co píšete v podstatě nemá se  - ,dle Vašeho názoru,zlepšením zdravotní péče - NIC společného.

Neuvedl jste jediný věcný příklad V ČEM se podle Vás zlepšilo.

To co píšete o "soudruzích" je trochu úsměvné vnímání tehdejší reality, možná je to z části i pravda, ale to neznamená, že je dnes něco jinak - to co dříve dělali "soudruzi", dělají dnes zase politici z jiných stran ( viz "reorganizace", kterou jsem Vám popsal, kdy onen politik rozhodně není členem KSČ), a musel li jste dříve dát "flašku", musíte dnes zaplatit několikanásobek - konkrétně u té plomby, můstku nebo korunky.

O poplatcích a doplatcích za léky ( zajímavé je že největší jsou u těch nejrozšířenějších diagnoz:-)) ani nemluvě.

To jsou naprosto nevyvratitelné důkazy, že se zdravotní péče pro naprostou většinu lidí objektivně vzato - výrazně zhoršila. Vaše invektiva směrem k volbám je zcela nesmyslná, a nebudu se k ní vyjadřovat

0/0
28.3.2012 12:05

eQuido

Re: Co bylo dříve funkční, dokonce za tolik špatným komunistů,

Zlepšilo se v dosažitelnosti moderních metod léčení a moderních léků, které se k nám dostávaly s mnohaletým zpožděním.

0/0
28.3.2012 13:09

Toranoko

Jo, k praktikovi 45 minut

a do porodnice ? To je fuk, ty male zrusime :-)

0/0
27.3.2012 16:00

nafouknutá bublina

Re: Jo, k praktikovi 45 minut

Dostupnost je dostupnost a nikde není psáno, že autem. Každý totiž auto nevlastní.

+2/0
27.3.2012 16:22

136N

Re: Jo, k praktikovi 45 minut

Zlato , najdi si ony tabulky a zjistíš že je počítaná dostupnost právě autem .

0/0
27.3.2012 17:54

Leinad

Re: Jo, k praktikovi 45 minut

Kolik % porodů v ČR je komplikovaných?

Zdravá žena bez problémů může rodit doma s porodní bábou, ostatní můžou do větší nemocnice.

0/0
11.4.2012 10:32

fichifi

K praktikovi

to je celkem jedno. Ale jezdit s polytraumatem 75 minut bude docela adrenalin, Stejně tak 180 minut s mozkovou příhodou.

0/0
27.3.2012 15:46

eQuido

Re: K praktikovi

Zaslechl jste alespoň vzdáleně taková tajemná slova jako průměr a maximum?

A myslíte si, že když si dneska "pořídíte" komplikovaný úraz někde v lese nad Špindlem nebo v Jizerkách, tak že se do nemocnice dostanete dříve než za těch 45 minut? Protože limit pro traumatologii je 45 minut, ne 75. Nebo to změnili?

0/0
27.3.2012 16:00

fichifi

Re: K praktikovi

Ta tajemná slova ztrácí význam ve chvíli, kdy se nejedná o teoretickou rovinu. A právě těch 45 minut se má zvýšit na 75. Bouřit by se měli hlavně záchranáři.

+1/0
27.3.2012 16:07

jamski

Re: K praktikovi

Vím, že v pohledu na naše zdravotnictví se naše názory většinou rozcházejí, ale v tomhle případě s Vámi naprosto souhlasím.

A jelikož jsme si už prošli prvním kolem -  zrušením nemocnice ( stal se z ní jakýsi odklaďák pro "ležáky"), vím, co znamená jezdit za ošetřením padsát kilometrů.

A proto bych doporučoval, aby včas protestovali nejen záchranáři, ale všichni lidé, kteří si zrůdnost toho kroku uvědomují.

0/0
27.3.2012 19:16

Darask

A těch 45 minut

se myslí o holi, pěšky, koňmo nebo ve voze?

0/0
27.3.2012 15:31

Enter67

Re: A těch 45 minut

Letecky :-P

0/0
27.3.2012 15:45

eQuido

Re: A těch 45 minut

To záleží ... většinou na kole, ale Rudý David bude proplácet převoz Mercedesem za poplatek 30 Euro.

0/0
27.3.2012 16:01

navsteva po socialistovi kamenem

Ceske odbory jsou jak Brouk Pytlik

mysli si ze rozumi vsemi a do vseho drzkuji.

+3/0
27.3.2012 15:30

T-72 M4CZ

Re: Ceske odbory jsou jak Brouk Pytlik

R^ přitom nerozumí ničemu a jde jim jen o trafiku v Senátu , EP ... pod křídly KSČSSD. Ne nadarmo se počty jejich oveček snižují geometrickou řadou.

+3/0
27.3.2012 15:54

mpes4

Re: Ceske odbory jsou jak Brouk Pytlik

prasárna je, že příspěvek odborům si můžeš odečíst z daní. To fakt nechápu...

+2/0
27.3.2012 16:10

hafusak2

Re: Ceske odbory jsou jak Brouk Pytlik

Směšný pakatel proti danění v daňových rájích.Rv

0/0
27.3.2012 18:44

waleyo

Odborářská demagogie je vskutku zábavná...

Smyslem existence odborů je vytvářet nátlak na zaměstnavatele členů odborové organizace v zájmu a ve prospěch těchto členů - tvrdit, že najednou jim začalo záležit na zájmech a komfortu klientů jejich zaměstnavateli, namísto nich samých, je opravdu legrační a velmi průhledné. To vážně počítají s tím, že si u lidí udělají čárku když se na oko budou zastávat jejich zájmů? Ať si dělají hlupáky z někoho jiného!

+2/0
27.3.2012 15:29

3dzery

Re: Odborářská demagogie je vskutku zábavná...

Když mají silnou podporu....

0/0
27.3.2012 15:40

hafusak2

Re: Odborářská demagogie je vskutku zábavná...

To je pravda. Z některých lidí opravdu dělat hlupáky nemusí.

+2/0
27.3.2012 15:51

singlemalt

To je nepochopení smyslu vyhlášky. Pacient se při výjezdu k

lékaři zahlásí a musí to stihnout za třičtvrtě hodiny. Jinak si ošetření hradí ze svého. :-)

0/0
27.3.2012 15:22

richu_ch1

a co do toho mají co

kecat odbory? Je to snad věc těch, kteří si pojištění platí, ne?

+2/0
27.3.2012 15:10

lol

Re: a co do toho mají co

Odboráři ho neplatí?

0/0
27.3.2012 15:11

richu_ch1

Re: a co do toho mají co

V tom případě ale nemůžou vystupovat z titulu "odborář" ...

+1/0
27.3.2012 15:13

singlemalt

Re: a co do toho mají co

Je legrační, že se o to starají ti, co jsou na odchodu....

0/0
27.3.2012 15:15

Glock Mark XXI

Re: a co do toho mají co

Odbory do toho kecají, protože jde o dojezdy do nemocnic = prodloužení lhůty = prodloužení dojezdu = potřeba zachovat méně nemocnic = rušení malých nepotřebných a jejich přeměna sanatoria - na lůžka následné péče = méně doktorů = méně členů lékařských odborů = méně vlivu.

Kapišto?

+3/0
27.3.2012 15:13

Glock Mark XXI

Re: a co do toho mají co

O víkendu dávali na Primě Rozhovor s Barborou Tachecí. Hostem byl, myslím, pan prof. Pirk a jedno z témat bylo právě prodloužení limitů dojezdu DO NEMOCNIC.

0/0
27.3.2012 15:16

aljavX

Re: a co do toho mají co

a co on na to ?

0/0
27.3.2012 15:25

Glock Mark XXI

Re: a co do toho mají co

byl pro. Jenže on to vidí i z pozice šéfa IKEMu, nejen jako doktor.

0/0
27.3.2012 17:07

richu_ch1

Re: a co do toho mají co

Jistěže to chápu. Tady jde ale o argumentaci, jejíž prvním bodem je právě časová dostupnost pro pacienty. Takový přístup je naprosto neprofesionální, nečistý a klamavy .

0/0
27.3.2012 17:20

l.g

Re: a co do toho mají co

To je poměrně kompikovaná spekulace, která nijak nedává právo odborům do toho kecat. Přímý vztah mezi dojezdovým časem a rušením nějakých nemocnic neexistuje.

0/0
27.3.2012 17:39

kunta_kinte - padly u Krupky

Ja jsem u praktickeho za 10 minut...

ale cekam tam pak obvykle hodinu a pul. :-P

+3/0
27.3.2012 15:03

lol

Re: Ja jsem u praktickeho za 10 minut...

Chce to regulační poplatek 3000 Kč

0/0
27.3.2012 15:10

kunta_kinte - padly u Krupky

Re: Ja jsem u praktickeho za 10 minut...

Jo, to by slo, po zavedeni 30 kc klesla ta doba ze zhruba 2,5 h. :-P

+2/0
27.3.2012 15:12

Vhelsing3

Re: Ja jsem u praktickeho za 10 minut...

Musite doktorovi rict, at vymeni sestru, pokud tam nejakou ma...ty vetsinou vykecavaj s duchnama co a jak;-D;-D;-D Muj doktor ma ted nejakou novou, mladou...a jak to odsejpa...duchny si uz kecaj mezi sebou...

0/0
27.3.2012 15:18

Najdete na iDNES.cz