Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Rodit se nebude ani doma, ani v nemocnicích. Heger chce porodní domy

Ženy budou rodit bez lékaře, v příjemném rodinném prostředí, bez nemocničních postelí, obklopené vlastními věcmi z domova. Pokud nepřijdou komplikace, na vše dohlédne jen porodní asistentka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

nezavislypolitologamater

Tak a je to tady, vůbec nejde o porody

jde o to zrušit porodnice a celý funkční systém. Za nemalé peníze vyždímané z daňových poplatníků se pak vystaví a vybaví nové porodní domy - v době krize obzvláště výhodné. Na své si přijdou spřátelené firmy i nenasytné zlodějské kapsy politiků ....

+1/0
24.3.2012 21:36

mARKETAVIK

je to pořád málo

Krok je to dobrým směrem, ale fascinuje mne věta: "že bychom umožnili porody doma...!

Co mají co úředníci matkám "umožnovat"? Matky si mají samy rozhodnout co je pro JEJICH děti nejlepší a nikdo  jim do toho nemá co kecat ;-€

0/0
24.3.2012 19:48

pesimistka7

Mě fascinují "komplikace!"

Co má co nějaká příroda dělat komplikace při, nebo po porodech! Matky si mají samy rozhodnout jestli při a po JEJICH porodech nějaké budou mít.....(ano, velmi jedovatý ironický příspěvek, který má základ v osobní zkušenosti a povědomím o tom, čemu jsou některé dámy ochotné věřit = mít za nejlepší, a co jsou schopné v souvislosti s tím ignorovat)

(PD jako alternativa - nemám námitek. PD jako "standard pro všechny" - nesouhlasím.)

0/0
24.3.2012 20:52

Dantos

Konečně pozitivní změna

Konečně !!! Ten pan ministr se mi začíná zamlouvat - je vidět, že se začíná řídit tím, co v jiných zemích funguje ke spokojenosti státu, lékařů a rodin. R^

+1/0
22.3.2012 0:26

Dantos

Re: Konečně pozitivní změna

A vůbec se mi líbí, kolik je tady odborníků a profesionálních odpovídačů. Zajímalo by mě, kolik lidí si ověřuje fakta, zjistí si informace, jak to chodí v zahraničí apod.

0/0
22.3.2012 0:34

tanker d

Re: Konečně pozitivní změna

:-) Takže extra pro vás a přímo od zdroje, jak to chodí v zahraničí: SRN... rodila jsem tři děti, všechny v nemocnici, znám stovky maminek, žádná ani náznakem neměla škubání rodit doma, kamarádky, kterých jsem se na toto tema ptala (s tím, že jsem třeba neinformovaná) se na mě dívaly jak na UFO "jak doma, co doma, proč proboha"... Rodit doma je tu považováno za ohrožování zdraví a života vlastního dítěte. V SRN si normální populace svých dětí CENÍ, priority jsou jasné. Přestaňte tady tendenčně lhát o nějakém Západě, vážně si myslíte že lidi jsou tak hloupí? :-)

+3/0
22.3.2012 7:30

m.a.g.

Re: Konečně pozitivní změna

když už jsme u toho - hoďte mi sem nějaké linky, které podloží vaše vstupní tvrzení o tom, jak jsou lékaři v zahraničí nadšení z porodomů, nejlépe oficiální hodnotící vyjádření zahraničních odborných porodnických společností. Já mám informace totiž jiné, sice pouze z osobních pohovorů s porodníky a z oficiálních vyjádření ČGPS, ale vy budete mít určitě kvalitní zdroj, když tady tak napadáte ostatní, že si neověřují fakta.

+1/0
22.3.2012 11:30

moebius

krok správným směrem

takhle jsme chtěli rodit, ale v ČR to prostě nebylo možné. Tak snad se ledy pohnuly

+1/0
21.3.2012 17:33

janzlatousty2

Ty jsi někdy rodil? A copak to bylo?

0/0
21.3.2012 19:03

zlatyrasty

COPAK

to už je zase statní kasa plná,že chce Heger rozházovat za nesmysly?;-D;-D;-D

+2/0
21.3.2012 15:15

chudy lekar

Vzhledem k tomu, že za posledních pár let

téměř vyhynuli gynekologové, kteří jsou ochotni stát jednou nohou v hrobě, druhou v base, a ještě za pár šupů, tak mu nic jiného nezbývá. Už vidím 99% rodiček, které do nemocniční porodnice chtějí, jak jsou nadšené z jeho ptákovin :-/

+8/0
21.3.2012 13:29

someone_else

To jako že vymyslel porodnice?

Nó, tak to teda nezbejvá než pogratulovat! Na kolik si ten nápad asi cení, kluk chytrá?

+3/0
21.3.2012 13:22

Tenzulice

Nestačilo by jen "Rodit se nebude"?

Stejně na děti nebudou mít lidi peníze.

+5/0
21.3.2012 13:16

furtkecal@seznam.cz

Re: Nestačilo by jen

R^

0/0
21.3.2012 15:07

Lucimia

STO LET ZA OPICEMA!

Jste normální????! Když si přečtu diskuzi, tak mě málem omývají! Místo, abyste byli rádi, že je to konečně napadlo, tak ještě hudrujte! Co se Vám na tom nápadu nelíbí? Furt chcete rodit v porodnicích pod vedením lékařů??????? Proč?????? Porod je záležitost ženy a sama by si ho měla vést! Porodní domy jsou super věc, kde furt něco neřídí lékaři. V zahraničí je jich spousta, jen u nás je vše 100 let za opicema! Porodnice bych nechala pouze pro komplikované porody, předčasné porody, porody ne příliš sebevědomých matek, které si nevěří, že porod samy zvládnou... Viděli byste, jak by se snížilo i % císařským řezů! Bohužel tomu nikdo nebude věřit, dokuď se to opravu nebude dít. Ale všichni jste proti tomu, místo aby tomu bylo naopak! Když tomu nerozumíte, tak do toho nemáte kafrat!!!! Jsem porodní asistentka a jsem všemi deseti pro porodní domy!

+3/0
21.3.2012 13:06

anfrene

Re: STO LET ZA OPICEMA!

vazne je to v tomto oboru sto let za opicema?8-o

+1/0
21.3.2012 13:16

m.a.g.

Re: STO LET ZA OPICEMA!

no tak jestli vy jste PA a tvrdíte, že porod si žena vede a řídí sama, tak jste naprosto jasným příkladem toho, před čím tady všichni varují!!! jen doufám, že si váš příspěvek přečte co nejvíc žen....

+5/0
21.3.2012 13:27

log-out

Re: STO LET ZA OPICEMA!

Ano, máte pravdu: porod nevede žena, ale především dítě - to řídí vylučování oxytocinu. Žena je až druhá v pořadí.

Vy zřejmě preferujete doktora, tak by mne zajímalo, jak ten "doktor" takový fyziologický porod vede, když dnes v porodnici u toho porodu ani není. A ani porodní asistentka: pokud jde porod normálně, tak max řekne rodičce kdy má tlačit.

Role doktora//PA pří porodu není nic vést, ale kontrolovat, zdali má žena při porodu problémy a případně je řešit. S tím řešením samozřejmě musí rodička souhlasit: opět zde nemá doktor hlavní slovo

Vy se k porodu stavíte jako kdyby byli rodičky nesvéprávné. Nemůžu si pomoci, ale vyvstává mi hláška ze Shreka: "chci to jen pro Tvoje dobro.... A ty bys to měla chtít taky."

+3/0
21.3.2012 16:15

tanker d

Re: STO LET ZA OPICEMA!

Rv doktor MUSÍ mít hlavní slovo při řešení takových problémů, protože on je odborník a jenom on ví, co s tím dělat. Právě na to ty porodnice jsou, a právě proto máme jinou porodní úmrtnost než rovníková Afrika.

+3/0
21.3.2012 17:54

qwertza

Re: STO LET ZA OPICEMA!

Nemůžete nás srovnávat s Afrikou, kde ženy rodí v chýších na zemi jen s pomocí hodné sousedky.;-)

0/0
21.3.2012 18:12

tanker d

Re: STO LET ZA OPICEMA!

právě proto, abychom se s nimi srovnávat NEMUSELI... Rv

+1/0
21.3.2012 19:04

m.a.g.

Re: STO LET ZA OPICEMA!

Moje názory znáte dobře, tak se zas tak nedivte, jako byste to slyšel poprvé. A místo toho mi laskavě vysvětlete, když tu roli rodičky ve vedení porodu vidíte tak důležitě, jakým mechanismem zabrání tomu, aby se pupečník omotal zrovna kolem krku či aby nedošlo k retenci placenty. To se tedy rodička musí asi hodně snažit. Zatímco když se něco podobného stane, je každá minuta do doběhu lékaře drahá. Vůbec mi nejde o to,kdo porod "řídí" (zda lékař či nemocniční PA), ale kdo, kdy a jak bude řešit komplikace. A jestli vám je osud novorozence fuk, tak mně není.

+4/0
21.3.2012 18:24

chudy lekar

Re: STO LET ZA OPICEMA!

Píšeš o 1% matek.

+1/0
21.3.2012 13:30

fichifi

Re: STO LET ZA OPICEMA!

Nedělejte tady ostudu porodním asistentkám.:-P

+6/0
21.3.2012 15:35

xmann

Re: STO LET ZA OPICEMA!

No bodejť by někdo tak zuby nehty nebránil to co ho živý.To že se něco děje někde spoustu let ještě neznamená,že je to správné.Však ono za 21 let snahy o znovuvzkříšení kapitalismu jsme už udělali spoustu pokusů dělat něco podle toho jak se to dělá jinhde a velmi často se ukázalo,že to není krok správným směrem a že k nám není možné aplikovat vše.Ono se ukazuje,že ani ten kapitalismus není to pravé ořechové.šak kdyby byl dokonalý,tak nebude téměř celý svět v krizi.Neměli jsme se k němu vracet,byl to krok zpět.Měli jsme vymyslet něco nového a lepšího,jít dopředu....No a vy ted chcete dělat krok zpět  s porody ač máme téměř nejnižší novorozeneckou úmrtnost na světě.Dosáhli jsme něčeho,čeho málokde a zas budem dělat krok zpět podle někoho,že se to tam tak dělá?Kdyby ženy nebyly naočkované pochybnýma porodníma bábama tak o takových věcech neuvažují.Na procento porodů doma je jich daleko víc s komplikacemi než těch v nemocnici.Proč asi?Přitom by stačilo vylepšit porodnice v nemocnicích.

+3/0
21.3.2012 15:52

qwertza

Re: STO LET ZA OPICEMA!

Pochybným porodníma bábama? Jste gynekolog? Nebo dokonce žena, která už několikrát rodila? Přečtěte si, co stálo peněz a nervů, vybudovat porodní dům v Praze (zejména prostudujte stránku historie). Snahy lidí o jeho zprovoznění byly bojkotovány, takže ho budovali nejméně třikrát, nakonec tam ženy stejně rodit nemůžou, chodí tam jen těhotné na prohlídky: www.pdcap.cz 8-o

0/0
21.3.2012 18:08

pesimistka7

Vy jste PA? hmmmmm

Ale hódně alternativní a jako vedlejšák věštíte, ne? Ty Vaše "sebevědomé matky" nemohou mít při porodu komplikace? Ono lze VŽDY předem poznat, že během porodu, nebo po něm nenastanou komplikace?

Jestli jste opravdu PA, potom minimálně solidně aktivisticky vypláchnutá....:-/

+3/0
21.3.2012 21:04

m.a.g.

Re: Vy jste PA? hmmmmm

já se právě obávám, aby toto nebyl obraz typické domorodé PA -"sebevědomé matky, co na to mají, co řídí svůj porod", PA, co nechtějí, aby jim do toho někdo (obzvlášť ne porodník) krafal, co bulíkují těm ženským jaká je to v porodnici šikana, hrůza, samý oxytocin a SC - a pak ani nehnou brvou, když je rodička 40 hodin po odtoku VP bez kontrakcí a novorozence křísí studenou vodou...

+4/0
21.3.2012 22:04

pesimistka7

Re: Vy jste PA? hmmmmm

Vždyť víte, že aktivisté o porodnicích papouškují x let to samé... :-/

Navíc stejně, jako se "sebevědomé" domorodičky nechaly přesvědčit, že si to šéfují samy a "vše se rozpozná a stihne včas", tak se "sluníčkovými" PA nechají přesvědčit, že případný průšvih by v porodnici dopadl stejně, nebo hůř - holky si přece věří, že...-, víte přece, že pochybení domorodých PA se nepřipouští, jak na to upozorníte, jste "zlá" (případně placená farmaprůmyslem) a "pácháte hon na čarodejnice". Zato o lékařích přece "víme", že paušálně chybují neustále, a jde jim jen o kšeft (domoPA v altruistických záchvatech dozajista neberou nic). Cinty o tom že za císaře mají víc peněz, tak je schválně dělají zbytečně, jste jistě také četla.

Co jde do extrémů jde do p.....

+1/0
22.3.2012 7:34

m.a.g.

Re: Vy jste PA? hmmmmm

R^ už se těším, jak budou domorodé PA pracovat oficiálně a konečně začnou snad být hnány k zodpovědnosti, třeba i za to, že své pacienty dezinformují a tím vystavují riziku poškození zdraví svého i dítěte ...

+1/0
22.3.2012 10:27

ELAPHURUS

Jsem sice muž,

ale vím, že v mnohých porodnicích je příjemnější prostředí, než leckde doma....

+2/0
21.3.2012 12:46

qwertza

Re: Jsem sice muž,

Fakt? Jste gynekolog?:-P

0/0
21.3.2012 18:14

switch

A co na parkovišti před domem?

To bude ještě levnější ...

+2/0
21.3.2012 12:29

m.a.g.

???

Kompromis pro 1% rodiček? A ví vůbec pan ministr, že zbylých 99% rodiček chce rodit v porodnicích s doktorem a ne v porodních domech bez doktora? A kde najednou vezme peníze na stavbu takových "institucí", kde vezme vyškolený personál, z čeho ho zaplatí a co bude dělat, když v každém porodním domě bude rodit jedna žena měsíčně?? To se jako vyplatí? Porodnice zavírá, když nemá víc jak několik set porodů ročně a u porodních domů nízká frekvence porodů vadit najednou nebude?Takhle se šetří?

+11/0
21.3.2012 11:36

phi

Re: ???

tomu se rika 'koncepce' a 'dlouhodoba strategie' a vydrzi to az do dalsiho ministra ;-)

0/0
21.3.2012 12:20

savanah555

Re: ???

A jste si úplně jistá/ý, že 99 % rodiček chce rodit na příkaz a v továrně? :-P

0/0
21.3.2012 12:25

m.a.g.

Re: ???

ano

+4/0
21.3.2012 12:55

anfrene

Re: ???

v jake tovarne zas a na ci prikaz;-D;-D

+1/0
21.3.2012 13:15

log-out

Re: ???

Opět překrucujete: v porodnici při porodu v drtivé většině doktor přítomen není. Takže jeho přítomnost je na stejné úrovni, jako v porodnici?

Ohledně toho, že budou porodní domy nevytížené: už zde jeden byl a zájem o něj byl. Může být otázkou diskuse, zdali byl kvalifikovaně veden, ale rozhodně vyvrací Vaši námitku o nevytíženosti.

Stejnětak existuje mnoho PA, které by do porodního domu pracovat šly (některé už porodní dům mají, akorát tam nemohou vést porody, takže je vedou doma či v nemocnici) - takže je mimo i Vaše námitka o personálu.

Celé to vypadá, že se marně snažíte vymyslet nějaký důvod, proč to nemůže fungovat, jen abyste ospravedlnila současný systém.

+1/0
21.3.2012 16:20

fichifi

Re: ???

To, že lékař nestojí celou dobu u rodičky, neznamená, že není přítomen. Při jejím příchodu je seznámen s její anamnézou, průběhem předchozích porodů a jejím zdravotním stavem. Ví, co může od porodu čekat a jaká mohou být rizika. O průběhu porodu má přehled a jeho vedení pod kontrolou. Současný systém je díkybohu ještě velmi dobře propracovaný, takže jeho změny povedou spíš k horšímu.

+5/0
21.3.2012 16:33

m.a.g.

Re: ???

Nenechte se vysmát - pokud bude jeden porodní dům v republice, tak možná vytížen bude, obzvlášť, pokud to bude např. v Praze - pokud ale chce Heger udělat porodní domy v každé bývalé okresce, tak o tom dost silně pochybuji. Ale když tak suverénně tvrdíte, že "existuje mnoho PA, které by do porodního domu pracovat šly", pak máte jistě naprostý přehled o jejich počtech-proč jste mi tedy doposud v našich diskusích nebyl schopen tato data doložit? Můžete pro každý kraj zvlášť, ať je to přehlednější. Celé to vypadá, že opět vaříte z vody-nevíte kolik přesně je u nás domácích porodů, kolik domorodých PA, ale hlavně, že by to určitě fungovalo, že? Sice připouštím, že porodní dům je lepší varianta než porody doma, ale nadšením do stropu opravdu neskáču...

+1/0
21.3.2012 18:34

common sense

Proc

Vylozene plytvani penez a naprosty nesmysl!!! Nemocnice stejne budou nadale potreba v pripade komplikaci a kdo bude chtit rodit doma, stejne to udela. Takze budeme mit i treti variantu! Za nekolik let to jiny politik odsoudi a zavre. Pak se ukaze, kolik se vyplytvalo penez!! Doufam,ze vlada padne  jeste nez prosadi podobne nesmysly!!

+6/0
21.3.2012 11:29

Dantos

Re: Proc

Nesmysl to není. Naopak jedna z mála rozumných věcí. Chce to více vědět o tématu.

+1/0
22.3.2012 0:30

Tobinka2.0

Peníze

proč ne, když se to rozumně zaplatí. Dodnes jsem nepochopila, proč v té oblasti zdravotnictví, kde jsou lidé ochotni si připlácet, nemocnice zuřivě tuhle možnost bojkotují. Apolinář má JEDEN jednolůžkový nadstandartí pokoj, platí se tam 1500 korun/noc a přesto je nemožné se tam dostat, je jen pro kulichy, celebrity a známé doktorů. To samé nadstandartní oddělení šestinedělí:-P Když jsem se na něj zeptala, sestřičku to doslova rozesmálo.

jinak, porodní domy zní dobře, ale ne pro takové lemry jako já, které potřebují doktora, aby nezdechly ony i děcko ;-(

+2/0
21.3.2012 11:27

rydlo1

Jejda

Někdo se silnějším žaludkem by měl brnknout panu ministrovi, aby si sem hodil očko a přečetl si diskuzi.... Nebo aby mu to přečetl odborný asistent a udělal mu výcuc...

0/0
21.3.2012 11:18

Fidina

Asi bych neměnila

Domnívám se, že dosavadní porodní oddělení v nemocnicích a forma nadstandardů bohatě postačí.

+3/0
21.3.2012 11:13

Tobinka2.0

Re: Asi bych neměnila

asi tak, kdyby trochu povolili pustit do porodnictví víc peněz, zlidštilo by se

0/0
21.3.2012 11:29

mischplysch

Re: Asi bych neměnila

Zlidštilo by se přílivem peněz? no nevím, slušně a lidsky se chovat by neměl být problém už dnes.

+1/0
21.3.2012 11:55

Danielek

Proc

umele vyrabet nove instituce, kdyz by stacilo polidstit ty stare...staci zprijemnit stavajici porodnice a je po problemu.

+14/0
21.3.2012 10:54

adua

Re: Proc

R^Bohužel,  zase někdo už  vidí brebendy od kamarádíčků.  Nehospodárnost naší vlády je neskutečná. !!

+3/0
21.3.2012 11:42

Najdete na iDNES.cz