Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Státní maturita byla dražší, než se plánovalo. Základní cíle nesplnila

Nejvyšší kontrolní úřad zveřejnil závěry ohledně státní maturity. Podle jeho kontroly stála o 90 milionů více, než byl původní předpoklad. Celostátní zkouška přitom nesplnila dva základní cíle: být vstupenkou na vysokou školu a srovnat výsledky středních škol napříč republikou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

taboracek

studenti

Hlavně, že mezi váma je plno studentů a odborníků, kteří ví, jak to na všech školách chodí.

0/0
30.3.2012 13:28

celim

Maturita byly velmi drahé!

Dosud nechápu, proč to nešlo v dnešní době mailů udělat levněji. Dovedu si představit, že by se žáci sešli v počítčové učebně , která je dnes snad už na každé škole a v určenou dobu se jim na obrazovce objeví otázky. Po vyplnění se elektronickou cestou odešlou k vyhodnocení. Na kolik by to přišlo? určitě na míň než v současné podobě. Mimochodem, docela by mě zajímal u nejlepších škol poměr mezi lehkou a obtížnější formou. Třeba na vítězném Klausově gymnáziu(když se tam platí tak vysoké školné, tak tam určitě dělali všichni tu obtížnější variantu a ponejvíce za 1 - co jsem slyšel, tak třeba to 3. arcibiskupské gymnázium to dělalo až na zanedbatelné výjimky z té těžší varianty).

0/0
21.3.2012 14:43

VH75 humanitární bombardér

Použít zpětnou vazbu

a Dobeše poslat do vazby. Zločinů napáchal už dost .[>-] A do jedné cely s Klausem[>-]

+1/0
20.3.2012 8:53

zicherka

Mili zpravari..

...co takhle rubrika s nazvem "Dobre zpravy"? Protoze kdykoliv otevru jakekoliv noviny ci zpravodajsky portal, tak jsou tam akorat veci, ze kterych se vam chce... a stejne s tim nic nemuzeme udelat.

0/0
20.3.2012 8:03

roby

může mi někdo vysvětlit

v čem byl špatný systém kdy byly v osm hodin ráno přečteny maturitní otázky v rádiu a maturita se rozjela. Nikdo je předem neznal a byly pro všechny maturanty stejné.

0/0
19.3.2012 18:54

pomocný učitel Václav Poustka

Re: může mi někdo vysvětlit

Bylo to skoro zadarmo. Rozuměj: nedalo se odklánět. Tenhle paskvil stál zatím 1,2 miliardy.

+1/0
19.3.2012 19:09

miljal

Re: může mi někdo vysvětlit

Chci jken podotknout, že v rádiu se v 8.00 hod. vyhlásila JEN témata maturitních písemných prací v jednotlivých předmětech v příslušném dni. Nikoliv otázky ústní zkoušky. Ty měla každá škola svoje !!

0/0
20.3.2012 13:54

petr.n_22

Jaktože nejde srovnat ?

V té státní části snad nemůže být žádný problém ne ? Nebo jde o to, že by nějaké takyškoly vypadali špatně ?

0/0
19.3.2012 17:40

Mysel

Re: Jaktože nejde srovnat ?

Ano, NKU jiste muze zhodnotit naklady, ale co se (ne)splneni cilu tyce, je tenhle clanek dost na vode.

0/0
19.3.2012 18:33

Cenzorcz

Re: Jaktože nejde srovnat ?

Ale ne, na vodě jsou nepromyšlené (jak by mohly být promyšlené, když Dobeš má v hlavě duto) st. maturity.

0/0
19.3.2012 18:40

Černoušek Bubu

Pozor na žilky !

Ministr Dobeš je třináctý ministr školství po listopadu (bylo jich 14, ale paní Kopicová byla dvakrát). Polovina ministrů byla ve funkci méně než rok a čtvrtina méně než čtvrt roku. Rekordem bylo pět ministrů za rok. Všichni z nich, až na tři, se plně řídili heslem - kdo nic nedělá, nic nezkazí. Ti tři " pracanti", co alespoň na něco sáhli, byli pan Vopěnka - pustil uzdu a odstartoval boom bujení škol, školiček, univerzit, univerzitiček, soukroma, duchovna i alternativna ve školství. Druhý byl pan Pilip, naložil deset procent ůvazků navíc a tím deset procent učitelů vyhodil. Poslední byl Zeman (Eduard), který to trochu vrátil zpět a uvolnil přitažené úvazky. Celá léta se jen mluvilo o úpadku školství a jeho řešení kontrolou maturit, znalostí vycházejících ze základních škol atd.Každý se toho , po varovném řevu - učitelů, žáků, studentů, rektorů atd. ( smrádeček ale teploučko) lekl a couvl. Dobeš je první co se nezalekl. Současná kampaň jen osvětluje důvody váhavosti jeho předchůdců.

0/0
19.3.2012 17:32

jajapaja

Až jednou

budeme mít ministra školství, který něco dělá a to co dělá, dělá dobře.............Sci-fi;-D

0/0
19.3.2012 17:55

pomocný učitel Václav Poustka

Re: Pozor na žilky !

No, hlavně jde o to, že státní maturita byla blbost před patnácti lety a je blbostí i teď. Akorát je daňový poplatník 1,2 miliardy mínus.

+3/0
19.3.2012 18:24

Černoušek Bubu

Re: Pozor na žilky !

Většina z té částky se vyčerpala před současným ministrem. Při dalším odkladu reálně hrozila nutnost vrátit stovky milionů vyčerpaných z Unie. Jinak, díky bočním (ale kalkulovaným) efektům se státní maturita musí vyplatit. Stoprocentně do čtyř let zlikviduje většinu nástaveb a maturitních oborů na školách a učilištích, kde na to nemají (žáci). V současnosti je téměř stoprocentní jev, že téměř všichni absolventi základních škol pokračují po vyučení ve "studiu" na střední škole. To by tak nevadilo (50 000 krát 30 000Kč na žáka dává náklady státu jeden a půl miliardy ročně), horší je to, že tito třeba čtyřkaři ze základek jdou většinou i s maturitním vysvědčením v hrsti na vysoké a případně ještě na další vysoké. To je potom miliard, nehledě na to , co by mohli vyprodukovat a rodiče ušetřit. S tím je se státní maturou utrum. Na centrálně hodnocenou češtinu, matematiku a za rok i cizí jazyk nemají žádnou šanci a sbohem maturo i vysoká (ti čtyřkaři- což jsou pětkaři za minulého režimu).

0/0
19.3.2012 20:43

pomocný učitel Václav Poustka

Re: Pozor na žilky !

Protiřečíte si sám. Zdaleka nejlepší by bylo, kdyby se na střední školu studenti, kteří nejsou schopni maturovat vůbec nedostali. To kdo čerpal částky není podstatné, vaše teze s dotacemi jsou také zcela mimo, státní maturita byla připravována v době, kdy se česku o EU ani nesnilo.

+1/0
19.3.2012 20:59

Černoušek Bubu

Re: Pozor na žilky !

Částka 276,4 milionu korun z EU uvedená v článku je pravdivá. Žákům nelze administrativně (prospěchem) omezovat vstup na střední školu, protože školy doposud sebezáchovně vzaly kohokoliv, když jim šlo o přežití a taky mu daly zdarma maturu. Rodiče jsou na omezení (viz kampaň proti srovnávacím testům deváťáků a páťáků ) velmi alergičtí - každý má přece doma učiteli doposud nerozpoznaného génia, který rozkvete až na střední či vysoké škole. Rodiče a žáci ale mají selský rozum, který jim nyní jasně řekne na co ten jejich teď už ne génius ale "hňup co se jakživ nepodívá do učebnic" nemá při nestranném hodnocení - což je státní maturita a za co by naplano vyhazovali léta peníze.. Ty dosavadní matury byly ve stylu "tak jak se Vám u nás pohodově studovalo ? Tak tady máte maturu na talíři a hezky si ji na té vysoké užijte ". Likvidace značné části středních škol, která je objektivně z populačních důvodů nutná tak dostane alespoň jakés takés objektivní srovnávací a samočistící prvky.

0/0
19.3.2012 21:25

pomocný učitel Václav Poustka

Re: Pozor na žilky !

Státní maturity nejsou žádným objektivním měřítkem intelektu studentů obecně. Totální devastaci českého školství nezachrání státní maturity ani klikací testy pro páťáky ale znovuzavedení přísných školních osnov. A hlavně také to, že školy začnou znovu děti vychovávat, nikoli jen "učit".  O limitování vstupu na střední školu prospěchem jsem nehovořil. Já sám jsem se hlásil na průmyslovku s trojkama spolu s osmi stovkama žáků a skládal jsem přísné příjmačky. Zlínská stavební průmyslovka průmyslovka nás tehdy vzala devadesát a já byl poté  na ní s prospěchem lepší, jak na základce.

0/0
19.3.2012 21:51

solimPC

Hm,

a někoho snad překvapilo, že byla dražší, než se plánovalo a základní cíle nesplnila? Vždyť to bylo zcela evidentní. Splnila však hlavní cíl - ti "správní" se na tom hezky napakovali. O nic jiného přece nešlo.:-/

+4/0
19.3.2012 17:01

fitzie

no jo, je to dál

ale zase horší cesta :-)

0/0
19.3.2012 16:57

EU Man

A tak je to se vším...

penízky nám utečnou....no a co....však my si je vybereme na daních...

+2/0
19.3.2012 16:24

libl3

Nějak si nepamatuji, co ten Dobeš udělal kdy dobře.

+2/0
19.3.2012 15:44

držte si klobouk

a co tak najednou, vždyť ještě nedávno se Dobeš kasal

jak prý to krásně zvládl, a ono to má nakonec i druhou stranu mince?

0/0
19.3.2012 14:48

pitivier

Jéééééé...

0/0
19.3.2012 14:46

rebereb

Kdo podepsal její realizaci? Kdo ponese náklady???

Opět nikdo?

Nevěřím této vládě, že je úsporná! Zatím pouze lživá, nehospodárná, rozkrádá majetek! Stejně, jako před ní ČSSD, ODS a komunisté!

Volby nějak nepomáhají. Je potřeba hledat něco, co bude účinné!

0/0
19.3.2012 14:25

držte si klobouk

Re: Kdo podepsal její realizaci? Kdo ponese náklady???

vymést celou současnou politickou garnituru

+2/0
19.3.2012 14:49

LIANAlinda

Bylo to jasné hned

Různé typy škol mají žáky dovést k různým cílům-viz názvy škol!

Jednotná maturita pro tyto různé školy je tudíž NESMYSLEM.

Budou-li učitelé nuceni studenty připravovat ke stejné maturitě, bude to na úkor odbornostem, k nimž je má škola dovést a připravit na budoucí povolání. Osnovy ani studijní čas nejsou nafukovací.

Má-li být jednotná maturita, bylo by výhodnější zavést jednotné střední školství,aby všichni studenti měli stejné možnosti získat vědomosti k maturitě, pak zavést nástavbu,kde získají odborné vědomosti a připraví se na budoucí povolání.

To, co se děje nyní, není vůči studentům a odborným školám FÉR!!!!

0/0
19.3.2012 13:58

briza

Re: Bylo to jasné hned

Me naopak prijde jako nesmysl kdyz absolventi strednich skol ziskaji "maturitu", ktera muze urovni znalosti znamenat velmi rozdilne veci.

0/0
19.3.2012 14:05

pomocný učitel Václav Poustka

Re: Bylo to jasné hned

Myslíte, že student gymnázia má mít stejné znalosti jako student stavební průmyslovky?

0/0
19.3.2012 14:09

briza

Re: Bylo to jasné hned

Myslim si, ze student, ktery v maturitni (a obecne jakekoliv statem, ci jinou instituci garantovane zkousce) dosahne urciteho ohodnoceni by mel mit srovnatelne znalosti jako jiny student se stejnym ohodnocenim. A to bez ohledu na to kde studoval.

Takto to funguje napr. u statnich ci mezinarodnich zkousek z jazyku a nevidim duvod proc by to melo byt jinak v pripade maturit.

0/0
19.3.2012 14:28

pomocný učitel Václav Poustka

Re: Bylo to jasné hned

To že ten důvod nevidíte vy, není vůbec podstatné. Student oborové školy prostě nemůže mít srovnatelné znalosti jako například student gymnázia. Podle vaší logiky by snad studenti gymnázií měli maturovat mio jiné ze statiky nebo pozemního stavitelství?

0/0
19.3.2012 14:34

briza

Re: Bylo to jasné hned

To jsou zavadejici kecy. Maturita ma povinne a volitelne predmety. Odlisne zamereni skol je samozrejme zalezitosti tech volitelnych predmetu. A opet, pokud bude nekdo maturovat z odborneho predmetu  mela by zkouska mit garantovat stejnou uroven bez ohledu na skolu.

V tomhle neni problem. Problem, je ze nektere skoly (i studenti) vedomi si sve "urovne" vyuky (resp. znalosti) se snazi hledat vsemozne duvody aby se vyhnuli primemu srovnani v tech povinnych predmetech a to zejmena v matematice.

Ja sam jsem prumyslovak a z matiky jsem maturoval, a ano, jak jsem poznal hned v prvaku na VS, ti gymnaziste toho vedeli vic. No a co? Tak bych mel dnes horsi znamku z maturity z matematiky.

0/0
19.3.2012 14:48

pomocný učitel Václav Poustka

Re: Bylo to jasné hned

To nejsou žádné kecy, to je prostě fakt. Pokud jste průmyslovák, pak víte, že na průmyslovce byla například matematika volitelný předmět (zaměnitelná za jazyk) a oborové ředměty byly povinné. Zůstaneme-li u té matiky, pak je i průměrně inteligentnímu jedinci jasné, že oborová škola klade důraz na předměty, na které je zaměřena, kdežto gymnázium klade důraz třeba na tu matiku. Nemůžete chtít po studentovi chemické průmky stejné znalosti matiky jaklo má gymnazista, protože po gymplákovi nechcete srovnatelné znalosti chemie.

0/0
19.3.2012 15:02

briza

Re: Bylo to jasné hned

Za kecy jsem predevsim oznacil vas pokus vydavat neco co jsem nerekl a co jste se mi pokusil podsunout za "mou logiku". A znovu se o podobnou demagogii pokousite nyni v te posledni vete.

Nikde netvrdim, ze by latka pro dany predmet mela byt nasazena podle te nejvice specializovane skoly. Ale ten pojem "mit maturitu z daneho predmetu" by mel znamenat stejnou uroven znalosti (krom toho mame nyni ty nizsi a vyssi urovne, ze?). Jinak takova zkouska nevypovida naprosto o nicem a je zbytecna.

0/0
19.3.2012 15:20

pomocný učitel Václav Poustka

Re: Bylo to jasné hned

Máte pravdu. Státní maturita tak, jak je dnes nastavena je zbytečná a nevypovídá o ničem.  A znovu opakuji, chtít "stejnou úroveň znalostí" v té omílané matice je blbost zejména když je na průmyslovce matika volitelný předmět.

0/0
19.3.2012 15:37

briza

Re: Bylo to jasné hned

Na prumyslovce je matematika povinny predmet. Ale volitelna je jako maturitni predmet. A pokud se nekdo rozhodne z nej maturovat (a chce ten papir "mam maturitu z matematiky") tak by se mel smirit s tim, ze se po nem bude chtit urcita uroven.

U nas se to resilo tak, ze v poslednim rocniku byl volitelny predmet (ted uz si nevzpomenu jak se presne jmenoval), ale slo o pripravu na maturitu z matiky navic s ohledem na prijimaci zkousky na VS, kde ta matika povinna byla.

0/0
19.3.2012 15:56

pomocný učitel Václav Poustka

Re: Bylo to jasné hned

Pochopitelně, špatně jsem se vyjádřil. Matematika je na průmce povinná. Nicméně bylo by dobré porovnat týdenní počet hodin matematiky u gymnazisty a průmyslováka.

+1/0
19.3.2012 15:59

briza

Re: Bylo to jasné hned

A dalsi pokus o prekrucovani meho tvrzeni. Ja naopak od zacatku tvrdim, ze soucasna statni maturita tu vypovidajici schopnost nastavenim stejne urovne ma a zbytecna neni.

Co mi na tom spise vadi je pomale centralni zpracovani jehoz vysledky jsou znamy az po tom co prijimaci zkousky na VS jiz probehnou. Takze jeden z tech deklarovanych cilu neni splnen.

0/0
19.3.2012 16:02

Éter1

Re: Bylo to jasné hned

Taky si myslím, že nemáte pravdu. Stejnou znalost bych viděla dejme tomu v českém jazyce, ale jinak je potřeba přihlédnout k oboru, který se student učí.

Pokud bude na některých školách maturita z dějepisu, nemůžete chtít stejnou znalost dějepisu po studentech z jiné školy, kde dějepis vůbec nemají.

+1/0
19.3.2012 15:44

briza

Re: Bylo to jasné hned

A proc by meli studenti maturovat z dejepisu na skole, kde ho vubec nemaji? 8-o

0/0
19.3.2012 15:50

pomocný učitel Václav Poustka

Re: Bylo to jasné hned

Hlavně to není fér vůči daňovému poplatníkovi, neb ten je chudší o 1,2 miliardy. Navíc tyto prostředky byly vynaloženy naprosto neúčelně.

0/0
19.3.2012 14:08

chrchel

takže

všichni již víme že to bylo na h..no. muselo se ještě dosypat pár mega, protože někdo neumí počítat (nebo se na někoho zapomělo s provizí). Jinak je vše v pohodě.[>-]EURv

0/0
19.3.2012 13:46

zberanek

Odklonitelé jedou

Takže opět se splnil plán odklonění peněz, a to tentokrát na 1000 %.

0/0
19.3.2012 13:46

miljal

Bylo by

velmi zajímavé zjištění KDO za ním stojí a na KOHO tento šmejd něco ví:-)!!

0/0
19.3.2012 13:30

pomocný učitel Václav Poustka

Re: Bylo by

Tentokrát vane vichr z hradu.

0/0
19.3.2012 13:42

podhurka

Pořád lepší, než promrhaná miliarda za přípravy maturit

od ministrů předchozích!

0/0
19.3.2012 13:28

Meger

Maturitní otázky jsou venku!

Už dnes se ví, z čeho budou zkoušeni studenti:

http://trikyleaks.blogspot.com/2011/11/maturitni-otazky-jsou-venku.html

http://trikyleaks.blogspot.com/2011/11/zname-dalsi-maturitni-otazky.html

+1/0
19.3.2012 12:42

Václav Propiska Ješita z Hradu

Re: Maturitní otázky jsou venku!

;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D

0/0
19.3.2012 13:34

vladino

Ministrant Dobeš ...

Ministrant Dobeš řekl, že státní maturita splnila vše, co se od ní očekávalo, tak jaképak copak?

+1/0
19.3.2012 12:41

Halfunx

Re: Ministrant Dobeš ...

Správně peníze jsou kde mají a ostatní je mimo rozlišovací schopnost Dobeše. Teda pokud nějakou má.

+2/0
19.3.2012 12:47

Danndee82

státní maturita splnila účel

Ten kdo si měl vydělat si vydělal. Takze projekt byl úspěšný

+4/0
19.3.2012 12:40

Najdete na iDNES.cz