Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Polemika s Petrem Robejškem: Evropské hodnoty jsou víc než jen ideologické hrátky

V tuzemsku vcelku známý a diskutovaný politolog Petr Robejšek publikoval v sobotu 3. března v Kavárně MF DNES esej České národní zájmy dnes. O dvě generace mladší absolvent politických teorií a současných dějin na FF UK Jan Duda s Robejškem polemizuje. Robejškův text je v příspěvku pro srovnání přiložen ve formátu PDF.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Johny__S

Myslím, že autor Robejška nepochopil.

Nejde o to, že by prosazování evropských hodnot bylo špatné. Špatné je to až v okamžiku, kdy se toto prosazování stane primárním cílem. Jinak se domnívám, že to povídání o tom, že evropská integrace zajistila mír v Evropě, je pouhé klišé. Mír zajistil fakt, že větší část Evropy ovládalo ruské impérium. Tváří tvář v této hrozbě svobodná část Evropy prostě musela spolupracovat. Pokud by zůstala rozdrobená či spolu dokonce jednotlivé státy bojovaly, ruské impérium by ji bylo dříve či později ovládlo. Takže ne díky EU, ale díky studené válce...

0/0
14.3.2012 0:56

Man of mystery

Já s tím úplně nesouhlasím

Kdo ale bude číst moje blafy na diskuzi idnes.cz že?! ;-D

0/0
13.3.2012 14:32

feduin

Kdo si s nami chce hrat?

Je velmi užitečné si řečíst reakci Jana Dudy. Alespon si na místě ověříte,jak jsou politologicke teorie opravdu na hony vzdalene realnému životu a realné politice. Vážně se jim může dařit jen v závětří školní katedry,ale jak vyjdete na chodnik,vše je jinak!

0/0
12.3.2012 22:20

panfanky

Legrační diskuse

Názory Jana Dudy jsou Vámi zmiňovaným marxistickým a socialistickým na míle a míle vzdálené. Odkud jste si to vycucali, netuším.

Asi to bude tím, že jste začali slova jako hodnota považovat za sprostá. To je ale škoda. Jakákoliv diskuse pak nemá smysl, protože i slovo smysl bude sprosté. Co zbude, možná ona mocichtivost?

Jinak pod článek bych se klidně podepsal.R^

0/0
11.3.2012 15:26

akzzko

Petr Robejšek

R^R^R^R^.....jeho analýzy a komentáře sleduji dlouhodobě a vše, co řekl, sedí jak p...l na dekl(pardon)...ještě dlouho nebude mít PR na naší politologické scéně vážnějšího soupeře

+3/0
11.3.2012 8:39

seelen

Hmm kořeny

dnešního antievropanství jsou už v knize Můj boj od jednoho malíře.!!

0/0
10.3.2012 20:44

bohatýr

Re: Hmm kořeny

Domnívám se, že se mýlíte nebo jste zmiňovanou knihu nečetl.!!

0/0
18.3.2012 16:30

Skeptik Pavel

Lidový euroskepticismus

nám začíná zamořovat českou společnost.  Husitská mentalita o cizáctví a my to víme nejlépe, nás opět zažene směrem na východ. Mentalita Čechů jako národa posluhovaček  a čeledínů sklízela často svoje hořké ovoce - nejdříve natěšeně hurá do Evropy a když se tam nepokakali, tak otočka do druhé extrému. Do toho ideologické škatulkování. Co nám chybí je jakási věcnost a soustavnost v konání, místo velkých vzedmutí a posléze zklamání.

+1/0
10.3.2012 20:35

habit-.!..

... spousta citací, odvolávání se na klasiky...

... minimum myšlenek - vlastně takové ideologické hrátky...

... národní zájmy jsou to, to teď právě v EU vystupuje na povrch čím dál ostřeji - němci a francouzi se snaží zachránit hlavně svoje banky, němci a francouzi kormidlují EU směrem, který nejvíc vyhovuje právě jim - jedinou velkou Evropskou myšlenkou dnes je "zachrań se kdo můžeš", a kdo to umí a má dost síly si to protlačit, dělá to na účet svých chudších a slabších sousedů...

... podobné slátaniny citující podobné klasiky se kdysi objevovaly i v Rudém Právu - a jak dopadla ta velká myšlenka, která byla tenkrát víc než ideologická hrátka?

0/0
10.3.2012 19:37

DrID

Díky!

Konečně rozumná slova, mezi evropské hodnoty patří také morálka, která je Čechům bohužel často zcela cizí...

0/0
10.3.2012 19:18

Pajatom

Děkuji za varování

Vážený pane Dudo, velice Vám děkuji za Váš článek. Dá se říci,že jste mě probudil jak se říká na poslední chvíli. Až do dnešního dne jsem si myslel, že už se nikdy nesetkám s výpotkem chorého mozku zapáleného svazáka -internacionalisty.Je Vás pro dnešní dobu velká škoda, kdyby jste se narodil tak před 50ti léty, asi by jste díky Vašemu myšlení udělal závratnou karieru a zapsal se do dějin. Ta doba je snad už pryč tak ze sebe můžete dělat všeználka bez toho, že by to stálo lidské životy. Taky jsem byl přesvědčen, že VÚML byl bez náhrady zrušen. Vy jste živoucí důkaz, že je z něj katedra na FF UK. To si naše alma mater nezasloužila, nicméně pište dál, myslím, že mezi bratry Castry nebo u Kimů budete mít spousty oddaných čtenářů,

+1/0
10.3.2012 19:17

bohatýr

Re: Děkuji za varování

Pane Dudo, Vaše úvahy mají jednu velmi slabou stránku. V podsledním odstavci dvě věty začínají podmiňovacím způsobem ("Bude-li...). A co když nebude. Současné dění tomu spíše nasvědčuje.

celý dnešní průšvih se nemusel konat, pokud by (zase podmiňovací způsob) státy dodržovaly Maastrichtská kritéria. První je nedodržela Francie s Německem a sankce se nekonaly. Potom si i ostatní troufli tato kritéria porušovat. Věříte, že budou dodržovat i nějaká další kritéria, pokud jim to nebude vhod?;-O

0/0
18.3.2012 16:39

Juraj 1

Rebejšek a junioři

Robejšek píše, hodnotí věci jak jsou a vyvozuje z toho logické důsledky. Pragmaticky, pragmatické. Junioři mají krásné idee, ale na tomto území už víme, jak dopadají nádherné ideály bez vztahu s realitou..všechny ty ismy.... kdy nastane konec snění?

+1/0
10.3.2012 18:45

modrý pták

Spousta vzešených myšlének...

...bohužel naprosto mimo realitu!!

+1/0
10.3.2012 18:38

Najdete na iDNES.cz