Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Podejte stížnost pro porušení zákona, žádá Týcův advokát Pospíšila

Advokát výtvarníka Romana Týce Michal Pokorný napsal ministrovi spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi. Žádá jej, aby v Týcově případu podal stížnost pro porušení zákona. Výtvarník si od pátku v pankrácké věznici odpykává měsíční trest za výměnu skel na desítkách pražských semaforů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Beebka

Podívejte se na to z druhé strany

Společnost vložila statisíce do výtvarného vzdělání pana Romana Týce. Je to člověk, který umí přemýšlet mimo zaběhnuté stereotypy. Přesně to se na vysokých výtvarných školách učí. Dívat se nově. Nový pohled je absolutním základem jakéhokoliv pokroku, bez ohledu na disciplinu. Výtvarní umělci byli vždy v historii progresivní. Pokud byli dobří, jejich dílo velmi často šokovalo. Většina nejslavnějších malířů, kterým se dnes všichni klaní a jejich díla se nakupuji za stamiliony, byli ve své době považováni za outsidery a byli vysmívaní. Je to stále stejný příběh o nepochopení podstaty umělecké, a tím i výtvarné práce. Ale tato marginalizovaná a v tomto případě kriminalizovaná výtvarná činnost je pro společnost stejně potřebná a významná, jako práce spisovatele, skladatele, nebo filmaře a herce. Práce umělců nás všechny obohacuje a otevírá nám nové průhledy do vnějšího světa.

http://www.change.org/petitions/government-of-the-czech-republic-stop-persecuting-mr-roman-t%C3%BDc-for-his-art

0/0
2.3.2012 18:57

jamski

Re: Podívejte se na to z druhé strany

Váš příspěvek obsahuje teze, které lze obecně považovat za hodné zamyšlení.

V kontextu případu se skly na semaforech je to však blábol.

Tady se přece nejedná o žádný umělecký ani výtvarný počin, stejně jako se za výtvarný počin nedají považovat ani předešlé "projekty" tohoto "umělce", spojené se simulovaným jaderným výbuchem v Krkonoších nebo pozměněnými občanskými průkazy..

Jde spíš o projevy zastuzené puberty, kterými chce pan autor šokovat, a upoutat pozornost medií ke své osobě, v okamžiku, kdy to nedokáže žádným skutečným uměleckým projevem.

To, že mu soud řekl  "dost", je zcela v pořádku, každá klukovina má své meze, a příště by to v jeho podání mohlo být něco, co už bude opravdu nebezpečné ( už v případě skel na semaforech je to na samé hraně) Dostal příležitost zaplatit pokutu a vyhnout se tak trestu vězení - nevyužil jí, a tak sedí. A to naprosto podle práva i rozumu.

0/0
3.3.2012 8:13

HAL9000

Jak by asi paní ústavní soudkyně reagovala,

kdyby ji někdo namaloval na dveře od bytu pitkogram. Také by to považovala za chování, které nepřekračuje hranice uměleckého projevu? :-P

0/0
2.3.2012 12:49

josefl

Svoboda

Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Pan Týc si měl uvědomit, že mu nikdo nezakazuje malovat panáčky a vystavovat je. A je svobodou každého, zda je chce shlédnout či nikoliv. Pan Týc se zachoval jako normalizátor diktatury. Jenom já rozhoduji v zájmu pokroku o tom, co je umění a vy všichni jste povinni to umění shlédnout . A aby jste ho shlédli, umístím ho tam, kam se všichni musíte dívat. Na semafory. Pan Týc, či jak se jmenuje je naprostý egoista a trest mu po zásluze patří.

+2/0
2.3.2012 10:55

woodward4.b

Re: Svoboda

opravdu? a čí svoboda byla narušena? já například nesnáším, když na mě před volbama z každýho rohu civěj ksichty profláknutejch zlodějskejch politiků. takže by měli zavřít toho, kdo ty plakáty rozšiřuje, protože mi narušujou moji svobodu (o dobrým trávení ani nemluvě)?

+2/0
2.3.2012 12:17

denny2606

Re: Svoboda

byla porušena svoboda nedotknutelnosti soukromého majetku majitele semaforů. To,že nesnášíš civění politiků z plakátů je tvůj problém,ale oni na tebe civějí z legálně pronajatých a zaplacených ploch!

0/0
2.3.2012 12:44

HAL9000

Re: Svoboda

R^

0/0
2.3.2012 12:50

DieL

Re: Svoboda

ktere platí kdo ?

0/0
2.3.2012 23:10

denny2606

Re: Svoboda

politické strany jsou placeny ze stát. rozpočtu,tedy z našich daní,ovšem to není podstatné. Nechápu smysl otázky. Nebo snad,když je něco placeno ze státního,nebo veřejného rozpočtu,tak je možné toto poškozovat,nebo s tím nakládat dle vlastního uvážení?:-P

0/0
3.3.2012 11:46

jamski

Re: Svoboda

Co snášíte nebo nesnášíte je jistě vaše věc.

Rozdíl je v tom, že plakáty visí na plakátovacích plochách, tedy na místě,které je tomu účelu vyhrazeno, ale ty semafory nepatří panu Týcovi, aby si s nimi mohl svévolně nakládat.

Takže trest je naprosto na místě.

0/0
2.3.2012 13:41

mashingun66

Re: Svoboda

Je usmevne, kdyz se tu svobodou jednotlivce ohani nejvetsi demagog na tyhle diskuzi...Svoboda jednotlivce dostala na frak, kdyz se dala do pohybu statni"stadni"masinerie.Apropo, razeni svetel na semaforech, musi znat kazdy, tedy i barovsleposti postizeny jedinec.

0/0
2.3.2012 12:40

HAL9000

Re: Svoboda

Vám by se líbilo, kdyby vám někdo bez vašeho svolení přemaloval auto na jinou barvu, i když by vám tím nezpůsobil žádnou škodu? :-P

0/0
2.3.2012 13:09

mashingun66

Re: Svoboda

Nelibilo, ale k tomu vubec nedoslo, tak nevim, proc se me na to ptate...Tyc ty semafory nijak neposkodil a zaplatil tunelu Eltodo i praci s navracenim puvodnich skel.Spolecenska nebezpecnost jeho jednani byla NULA.Jen pobavil par lidi...Tam kde nas ma stat chranit, nekona.Jdeli o to, povozit se po jednotlivci, v tom je kabrnak.Jestli vam se to libi, me tedy ne.

0/0
2.3.2012 13:17

DieL

Re: Svoboda

pan Týc škodu zaplatil, odmítl zaplatit pokutu.....Zajímalo by mě jakbyste reagoval na člověka, ktery se oháněl zakony před 89tým, že porušujete komunisticke zakony, zakon je zakon ne ?

0/0
2.3.2012 23:12

MajklNajt

Mesto

Mesto je pravnicka osoba, ktera nedala svoleni k uprave semaforu, tudiz se jedna o poskozovani cizi veci. Pokud nekdo nechape/nechce chapat tohle, dalsi debata nema smysl ...

+4/0
2.3.2012 10:22

kristusek21

Já bych to bral podle přiměřenosti:

přemalování tanku narůžovo bylo také poničení cizího majetku, takže by mělo být vedeno trestní řízení s tehdejšími poslanci (a posléze Černým), kteří se takto vyřádili.

Samozřejmě už je to dneska promlčené, ale pokud to nebylo trestné tehdy, nechápu, proč by to mělo být trestné teď.

A mimochodem - řeči o tom, že panáčci mají vypadat tak a ne jinak, považuji za zcestné. Pokud někdo nechápe, že červená znamené "Stůj!" a zelená "Jdi", pak by bez doprovodu vůbec neměl vycházet na ulici.

+1/0
2.3.2012 10:20

oranžový poctivec z liháče

Re: Já bych to bral podle přiměřenosti:

Pro účely signalizace je barva stejně podstatná jako tvar. Existují totiž lidé s poruchami barvocitu, kterým samostatný pohyb po zeměkouli jaxi zakázat nelze.

+2/0
2.3.2012 10:45

josefl

Re: Já bych to bral podle přiměřenosti:

Záleží na majiteli věci, chce-li za její poškození podat trestní oznámení, či nikoliv. A pokud někdo nechápe, že svévolně měnit dopravní značení se nesmí, měl by být umístěn v ústavu s dozorem.

+1/0
2.3.2012 11:18

dogi4

Re: Já bych to bral podle přiměřenosti:

A kruci! On zas někdo přemaloval nějaký tank na růžovo? Kde?

0/0
25.3.2012 7:11

karel-smíchov1

jak by mohl

p. Knížák mít jiný názor než Hradní Velmož ??!![>-]

+1/0
2.3.2012 9:50

josefl

Re: jak by mohl

Za názor se už snad netrestá. Pan Týc, jak se ukazuje má jiný názor na ztvárnění panáčků na semaforu, potud dobře, Ovšem nemá právo je jakkoliv měnit, nutit ostaní, aby shlédli jeho výtvor.

+1/0
2.3.2012 10:57

nafouknutá bublina

Re: jak by mohl

No, já bych to brala jako docela podařenou recesi - ale pak musí pan výtvarník počítat s trestem - ze dvou trestů (pokuta nebo vězení) si vybral sám.

0/0
2.3.2012 12:08

mpixel

Ten měsíc mu vůbec neuškodí.

Naopak, kdo si může dneska udělat reklamu v ceně 30ti dnů práce. Takovou aby jeho "uměleckou" činnost zveřejnili několikrát po sobě všechny české noviny a časopisy ?

Obrovská reklama téměř zadarmo.:-/

+1/0
2.3.2012 9:32

mpixel

Re: Ten měsíc mu vůbec neuškodí.

jo a může mi někdo vysvětlit jak je můžné že chlap má jiné jméno než jeho původní ? to nějak nechápu.

0/0
2.3.2012 9:34

oranžový poctivec z liháče

Re: Ten měsíc mu vůbec neuškodí.

Až jednou budete umělec, také si pořídíte umělecké jméno. A hons/týc je veleumělec!

0/0
2.3.2012 9:38

Seventh son of a seventh son

Teď má nějakej čas přemýšlet jak ztohoven...

0/0
2.3.2012 8:42

Kupředu levá, zpátky ni krok!

Re: Teď má nějakej čas přemýšlet jak ztohoven...

Já bych věděl jak ztohoven. Za ničení veřejného majetku veřejné tělesné tresty. Myslím, že by ho umělecké choutky přešly hned poté, co by se jeho sedací ústrojí proměnilo v tatarák.

+1/0
2.3.2012 9:00

saharské iglú 2

Re: Teď má nějakej čas přemýšlet jak ztohoven...

zřejmě vlastní zkušenost , ale stejně tě asi řezali málo

0/0
2.3.2012 9:06

MajklNajt

Re: Teď má nějakej čas přemýšlet jak ztohoven...

Proc? Jeho nazor zni vcelku rozumne, ac by bylo treba ho dopilovat v detailech. At kazdy si umelecky upravuje co chce, ale jen pokud je to jeho, nebo ma svoleni majitele. Treba kdyz mymu znamymu nejaci umelci posprejovali garaz, tak ho to, burana, ktery nerozumi umeni, vubec nepotesilo ... predstav si to!

+1/0
2.3.2012 9:13

mashingun66

Re: Teď má nějakej čas přemýšlet jak ztohoven...

To by taky nepotesilo nikoho.Jenze Tyce semafory neposprejoval...Tvuj nazor je buranskej.

0/0
2.3.2012 9:24

oranžový poctivec z liháče

Re: Teď má nějakej čas přemýšlet jak ztohoven...

Poničil cizí majetek. Sice chápu, že hons a  spol. jsou exhibicionisté, kteří své "umění" založili na okázalém opovrhování zažitými společenskými pravidly, které označují za měšťácké, nicméně existují jisté hranice. A hons jí překročil.

Je pozoruhodné, že tito buřiči proti starým pořádkům nijakž neprotestují, když ty pořádky slouží jejich prospěchu. Pokud by byl hons opravdu důsledný, bude protestovat úproti tomu, že se s ním v té base slušně zachází a že dostává 3x denně nažrat a měl by se domáhat zbičování na dvoře věznice. Slušné zacházení s trestanci je  přece také projev maloměšťáckého, zatuchlého  a prohnilého přístupu k věci!

+1/0
2.3.2012 9:43

ModroPlach

Re: Teď má nějakej čas přemýšlet jak ztohoven...

Prave ze neponicil, jen ho upravil. Ponicenim by ho vyradil z provozu, ale semafor dal fungoval. Kdyz vlada vyda vyhlasku ze tvar panacku na semaforech muze mit vice podob tak to bude stejne jako udelal Tyc, akorat ze o tom rozhodnou jini lide. Navic semafor je postaveny z pod pohruzkou nasili odebranych penez, tak se ohanet nejakym soukromym vlastnictvim je smesne

0/0
2.3.2012 9:47

oranžový poctivec z liháče

Re: Teď má nějakej čas přemýšlet jak ztohoven...

Hons poničil cizí majetek. K jeho "úpravě" neměl svolení jeho majitele.

0/0
2.3.2012 9:48

ModroPlach

Re: Teď má nějakej čas přemýšlet jak ztohoven...

Majitel je kdo? Mesto? Coje mesto..? Skupina lidi co si z uloupenych penez stavi co si zamane a taky se nikoho nepta, akorat ze na to maji papiry a razitka, tak to podle nekterych ma punc spravnosti, ale je to ve skutecnosti ta sama svevole. Teda je tady rozdil, Tyc nikomu penize neukradl, aby ty panacky zmenil. Na rozdil od statu Rv

0/0
2.3.2012 9:52

oranžový poctivec z liháče

Re: Teď má nějakej čas přemýšlet jak ztohoven...

Ach jo. S takovouhle se rozumně debatovat nedá.

+1/0
2.3.2012 10:44

josefl

Re: Teď má nějakej čas přemýšlet jak ztohoven...

Směšné ovšem není, když někdo svévolně změní piktogram sloužící k bezpečnosti silničního provozu. Nebo by bylo v pořádku, kdyby místo stopky namaloval a umístil třebas koš na prádlo? Jinak ty jeho panáčci zas až tak špatní nejsou, ale na semafor rozhodně zatím nepatří.

0/0
2.3.2012 11:02

josefl

Re: Teď má nějakej čas přemýšlet jak ztohoven...

Směšné ovšem není, když někdo svévolně změní piktogram sloužící k bezpečnosti silnič

0/0
2.3.2012 11:02

josefl

Re: Teď má nějakej čas přemýšlet jak ztohoven...

Ale hrozně by ho to těšilo na gyráži souseda. Možná byi sepisoval petice za zachování díla. ;-D

0/0
2.3.2012 10:58

ModroPlach

Re: Teď má nějakej čas přemýšlet jak ztohoven...

vy byste furt jen nekoho trestal.. Vzdyt skodu zaplatil a stalo ho to nemale penize, takze svuj cin napravil, kdyz s nim Techechische Society mela takovej problem ze se malem zhroutila na zaklade toho ze najednou mel panacek jinej tvar Rv

0/0
2.3.2012 9:44

oranžový poctivec z liháče

Re: Teď má nějakej čas přemýšlet jak ztohoven...

Když svému zaměstnavateli zpronevěříte peníze, musíte je samozřejmě vrátit a ještě dostanete u soudu trest. Samotná náprava škody je jen součástí trestu.

Hons poškodil cizí majetek, způsobenou škodu uhradil nicméně potrestání se také vyhnout nemůže, stejně jako ten defraudant. Trest bude pochopitelně daleko nižší ale být musí.

+1/0
2.3.2012 9:47

ModroPlach

Re: Teď má nějakej čas přemýšlet jak ztohoven...

Nemusi byt vubec nic, je to jen o pravidlech ktera si spolecnost osvoji, nebo (jako v tomto pripade) si necha vnutit. Ja s tresty nesouhlasim uz z principu. Nahrada skody je podle me plne postacujici. Zejmena pokud jde o takovou drobnost jako sklicka na semaforech. Vy u kazdeho semaforu zkoumate jestli ten tvar odpovida vyhlasce? Co kdyz ma nozicku o pul cm kratsi? Plati porad ten signal..? :)

+1/0
2.3.2012 9:54

oranžový poctivec z liháče

Re: Teď má nějakej čas přemýšlet jak ztohoven...

Člověk s poruchou barvocitu může být zmaten a takových lidí běhá po světě dost.

Ta pravidla si společnost stanovila sama, chápu, že se vám to může nelíbit ale budete se muset naučit s tímto faktem žít. Až jednou dospějete tak tyto principy asi pochopíte sám a bez cizí pomoci.

0/0
2.3.2012 10:47

josefl

Re: Teď má nějakej čas přemýšlet jak ztohoven...

Až budou všichni lidé slušní, nebudou zinscenovávat falešné atomové výbuchy, strhávat lidem čepice z hlavy a zaměňovat piktogramy sloužící k bezpečnosti silničního provozu, pak možná budeme moci zrušit policii a soudy. Zatí jednání pane Honse alias Týce tomu ovšem nenasvědčuje. Jinak pro vaši informovanost: nějaká pravidla v každé společnosti existovat musí. A zejména tam, kde jde o bezpečnost. Třebas to pravidlo, že se na silnici jezdí vpravo.

0/0
2.3.2012 11:08

nafouknutá bublina

Re: Teď má nějakej čas přemýšlet jak ztohoven...

Přesně tak. A pokud na silnici pojedu vlevo, také nestačí, že to napravím, ale musím zaplatit pokutu. A pan Týc si vybral, že pokutu nezaplatí a půjde radši do vězení.

0/0
2.3.2012 12:19

Bouše

Takže podle paní ústavní soudkyně Wágnerové

mi může kdejaký matlala beztrestně uplácat na zahradě trpaslíka a já to budu muset strpět, protože "takové jednání nepřekračuje hranice uměleckého projevu" ? 8-o

0/0
2.3.2012 8:41

mashingun66

Re: Takže podle paní ústavní soudkyně Wágnerové

Az bude tvoje zahrada verejny prostor, klidne at ti tam pichnou trpaslika...Ostatne, podle diskuze se tu "malejch"cechacku trpasliku nachazi dost.Odbornik na trpasliky je ale spis Knizak...

0/0
2.3.2012 8:56

Bouše

Re: Takže podle paní ústavní soudkyně Wágnerové

Aha, takže semafor nemá žádného majitele. To jsem nevěděl. :-P

0/0
2.3.2012 8:58

ModroPlach

Re: Takže podle paní ústavní soudkyně Wágnerové

A umite ho jmenovat..? Aha, mesto. Postavilo si ho z uloupenych penez. Nadhera. R^

0/0
2.3.2012 9:47

josefl

Re: Takže podle paní ústavní soudkyně Wágnerové

Možná si přečti něco o fungování státu. Kdybychom neměli právní řád takový jako máme, tak by pan Hons třebas přišel o ruku, případně by ho roztrahali psi majitele semaforu.

+1/0
2.3.2012 11:10

ModroPlach

kviceni zavistivych cechu

.. kdo z vas se citil upravenymi semafory opravdu ohrozen? To jste opravdu tak tupe ovce ze jste nevedelu co delat kdyz mel panacek jen jednu nohu?

0/0
2.3.2012 7:32

Najdete na iDNES.cz