Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Dobeš chce místo školného zápisné a vyšší platby za dlouhé studium

Ministr školství Josef Dobeš ustupuje od školného. Vládě navrhne, aby studenti místo něj platili každý semestr zápisné zhruba 2 tisíce korun. A víc peněz než teď by museli uhradit ti, kteří překročí délku studia. Až 26 tisíc ročně by se mělo platit za studium dalšího oboru. Podle premiéra Petra Nečase je to možné řešení, o kterém chce jednat s rektory.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

marvin1

zavádějící

Ony ty protesty nejsou hlavně o školném. Proč se to tak zase prezentuje??

Řadě lidí jde hlavně o to, že se měla zavést jakási správní rada VŠ, ve které by měli sedět i lidé, kteří s danou VŠ nemají nic společného a určovat, jak se má VŠ profilovat, na jaké obory se zaměřit a kam mají jít investice. A jsou obavy, že tito lidé nebudou respektovat zájmy vědy a vzdělání, ale buď budou chtít VŠ "vytunelovat" nebo budou prosazovat cíle svých "zájmových" skupin, které se mohou rychle měnit, se změnami v politice, což poškodí stabilitu vzdělávacího systému VŠ.

Jde i o to, že "pružně" mohou na potřeby praxe reagovat spíše menší VŠ a naše "nejzavedenější" univerzity jsou i v celosvětovém srovnání obrovské kolosy. Takže nedotažená snaha ovlivnit tyto školy tak, aby "pružně reagovaly" na potřeby praxe, by mohla mít poměrně problematické výsledky.

0/0
29.2.2012 7:18

dongque_d@yahoo.com

smutný

Československá sametová revoluce

0/0
28.2.2012 17:51

Kluk ze Zlína

Dobeš a jeho dotace

http://strach.cz/dotace-na-place/

0/0
28.2.2012 16:04

gnew

Poplatek za překročení studia

Evidentně na MŠMT nemají příliš tušení, co platí již teď, když si dovolí říci, že "Při překročení standardní doby studia by se platil

poplatek, o jeho výši by rozhodly vysoké školy. Odvíjel by se od nákladů

na studium, které se na jednotlivých oborech liší". To už platí dnes. Školy mají stanovenou akorát minimální výši za semestr a pak si to mohou vytáhnout kam až chtějí. Také je i úsměvné, když říkají, že si takoví studenti dokonce "připlatí". Jestli to bude těch "až 26 tisíc za semestr" i pro tento případ, jak se dneska v tvrdí v Metru, tak např. pro ČVUT to bude pro některé citelné snížení (FJFI, FA - momentálně cca 37 tisíc za semestr, a minimální částka na ČVUT je cca 22 tis./semestr).

+1/0
28.2.2012 14:55

5x zabanovany Pusher

Studenti si zvykli, ze se muzou flakat za cizi penize

Rv

+1/0
28.2.2012 10:20

censusetcelsus

JEŠTĚ ŽE UŽ MÁM ŠKOLU VYSTUDOVANOU.

Mimořádně frustrující, nikdy nekončící, bezkoncepční tahanice stále se střídajících ministrů-amatérů, z nichž tento se mi jeví jako suverénně nejhorší. Možná to ale bude tím, že si na ty předchozí již nepamatuji.

0/0
28.2.2012 9:57

ungadunga

99% exotu co studovali zadarmo chce aby se platilo skolne?

prominte lidi, ale nazory "nestudovanych" ci studovanych zastancu placeni skolneho me fakt dostavaji.1)sance na studia mame kazdy.Jestli jste sli radeji na ucnak a k plotne, vase minus.na vysku a "uzivat si" (jak radi rikate) mate sanci vsichni..neni to takovy bajecny jak si vsichni mysli.2)sance NESTUDIA a platit dane mame taky vsichni..vy jste si vybrali tuto volbu.ja a ostatni jsme si vybrali volbu studovat..Ohanite se jinymi staty, ze TAM se to take plati? ok.ohanet se take budu.V americe nevystudovani muzete delat maximalne tak v bageterii ci uklizece.Ok, za 40tisic mesicne..Ale coby vystudovany clovek uz tam dostavate 2x tak vetsi plat. V CR coby vystudovany fyzik-lekar clovek dostava 20-30(MAX) tisic (casto i mene)..nevystudovany postak, uklizecka dostavaji 15-20tisic.tudiz v CR nevystudovany postak a tamhle clovek ktery ztvrdne min 5let na CVUT-VUT za docela tezkych studii dostava casto stejne, maximalne o 5tisic vice (o 1/3-1/4).az pomer vystudovany-nevystudovany bude rozumny

+1/0
28.2.2012 9:27

unga

Re: 99% exotu co studovali zadarmo chce aby se platilo skolne?

doplneni:

co se tyce zahranici..pak ok..pak milerad budu platit. Az platy budou podobne jako v zahranici. Klidne budu platit castky JAKO v zahranici za studia..

Nehlede na dalsi docela dulezity aspekt. Pokud vystudujete v nemecku, svycarsku, britanii.. temer vsude je vas titul uznan.. Pokud vystudujete v CR tak az na par vyjimek je vam titul "degradovan"..Misto Ing. na Bc. atp..

To, ze tu jsou skoly jako ekonomka, j.a.komenskyho, plzen, atp. Kde clovek pomalu ani nic umet nemusi (sam vim z vlastni zkusenosti jak to na nekterych z techto skol chodi), pak ano, pak opet budu milerad platit. A pokud se vam (postaci, automechanici a ostatni podobni s tim, ze NECHCI nikoho urazit!!!) nelibi, ze nekteri studuji zadarmo. Meli jste jit taky. Ti parchanti ve vlade si studovali zadarmo take, casto za pomoci svych rodicu s kontakty, tak proc nemuzeme alespon v dnesni dobe my. A az nam nabidnou stejne moznosti jako v cizine. milerad budu za to vzdelani platit. prozatim tu mame 20tisic a jsme radi.

0/0
28.2.2012 9:38

taktaktak

Platit

Platit se má i školné.Když i za zdraví se platí za narození se platí za pobyt proč ne za VŠ ?Pak aspoň budou vědět co je to kapitalismus a ne studovat za výdobytky socialismu a jít podporovat druhou zem kde se platí školné!

+1/0
28.2.2012 9:15

pakostič

Dobeš je jen

trapný šašek, začíná mi připomínat svého pobratima Johna. Dnes něco se vší rozhodností oznámím jen abych to mohl zítra zrušit. Zadarmo drahý je ten člověk.

+2/0
27.2.2012 21:47

furtspolu

Re: Dobeš je jen

Sebral jste mi to z úst. Než něco vypustím tak si to pořádně rozmyslím .  Platí nepsané pravidlo :  Vypuštěné slovo

(názor) ani párem volů zpět nevezmeš. Ale to mnoho pánů ministrů nezná.  Pokusy se mají dělat v laboratořích a

 ne na ministerstvech.  Tímhle se jen víc zesměšní ( u něj už to ale neplatí) a ztrapní. Inu také z VeVerek. Tam je

jich takových víc.;-ORv

0/0
28.2.2012 11:22

Winston77

Mýty o školném

1. mýtus: Peníze vybrané na školném zajistí vyšší kvalitu studia. - Samozřejmě nesmysl, už dnes si někteří zejména zahraniční studenti školné platí, kdo platí je zákazník a toho škola nevyhodí. Vím z vlastní zkušenosti, nějakou dobu jsem na VŠ učil. Kvalita studia se zvýší jedině přísnějšími studijními podmínkami. 2. mýtus: Díky školnému si budou studenti studia více vážit. - Už dnes jsou náklady spojené ze studiem natolik vysoké, že studenti z nízko a středně příjmových rodin si ho už váží, a někteří studenti z bohatých rodin si ho nebudou vážit ani po zavedení školného. 3. mýtus: Lidé bez vysokoškolského vzdělání platí ze svých daní studim vysokoškoláků. - Většina vysokoškoláků odvádí během svého produktivního života výrazně vyšší daně a tím tak přispívají zase na ostatní.

+8/0
27.2.2012 20:29

OskarPokorny

Re: Mýty o školném

Přesně tak - všechno co píšete je pravda. Nechápu kde se vzal mýtus, že se zavedením školného si studenti budou více vážit studia. Já absolvoval 2 stáže (jednu v USA a druhou ve VB (po zvýšení školného) a studenti tam jsou naprosto stejní jako v ČR i když tam platí školné - někteří si ho váží někteří ne - ta linie je spíše podle osobních kvalit studenta a jeho píle (s tím, že chudší jsou tam opravdu vystresovaní).

0/0
27.2.2012 23:02

kostej_

školy budou dostávat méně peněz i tak

jestli se budou chtít samy ochudit o příspěvky od studentů, jejich věc. :-P

0/0
27.2.2012 20:09

orwelg

tak vida - jak kdo křičí - tak se má

Tak v tomto státě je potřeba křičet, dupat a vyhrožovat a úsporná politika státu se Vám vyhne. To se mi hned vybaví ten student, který tady schvaloval, že nezaměstaný nedostane ze svého pojištění ani korunu podpory, pokud nejdou na nucené práce - a on ten student nejen, že nezapaltil ani korunu na sociálním pojištění - on si dokonce neklidně vyprotestoval šanování a nebude se muset na šetření podílet ani symbolicky - školným!

+1/0
27.2.2012 19:39

fuy

nestačím sa diviť...

"protože vysokoškolákům studia platí ze svých daní i ti, kteří sami nestudovali" to čo za pí*ovina, prečo potom mám platiť z daní mzdy vojakom, policajtom, učiteľom, ďalším, hlavne politikom, keď nie som vojak, politik... ???

+2/0
27.2.2012 19:22

Cenzorcz

Re: nestačím sa diviť...

U nich si platíš služby. O kvalitě tady nebudeme diskutovat. U studentů si neplatíš nic. Ale i já jsem vystudoval v dobách socialismu a neplatil jsem nic.

+1/0
27.2.2012 19:44

pakostič

Re: nestačím sa diviť...

jenže teď se musíme chovat tržně. A studovat zdarma je nesystémové. On pak ten člověk po vystudování už neví co by chtěl. Viz naši lékaři.

+1/0
27.2.2012 21:49

furtspolu

Re: nestačím sa diviť...

Teď jim platíš na lepším jejich život a vo tom to je . Ale proč ??????? já mám platit na někoho , který si to ani nezaslouží ????.  Kdo tam dnes studuje ? Kolik  VŠ studentů pochází  z tzv . chudých rodin ?  Jsou to většinou

dětičky s rodin , které jsou vysoce fin. zabezpečeny a ještě je platí stát ( potažmo daň. poplatníci). Dobeš si asi

tohle uvědomil a rychle stáhl placení školného.  Je to hnus velebnosti.;-ORv

0/0
28.2.2012 11:27

betaloc

Bobeš

tohle dělaj hokynáři, páníček to nechce za 20 tak slevíme na 15, aha tak 10 ani to ne tak 2. Doprkený ohrady kdo nemá na zaplacení studia na VŠ 100 tis. tak at nestuduje nebo si sežene sponzora. Tuto částku nabízí běžně na kreditní kartu komukoliv. Platit po skončení studia 2 tis. měsíčně? aha.

0/0
27.2.2012 19:18

Linde CZ

Nesmysl...zase naka treti cesta

Zapisne a platby za dlouhe studium uz existuji hafo let, to neni zadna reforma.

0/0
27.2.2012 19:11

net.Xtreme se nevzdává

Re: Nesmysl...zase naka treti cesta

Jenže zápisné málokdy paltíš každý semestr, tomu se normálně říká školné, zápisné platí člověk obvykle jednou za studijní program..

0/0
27.2.2012 19:15

Linde CZ

Re: Nesmysl...zase naka treti cesta

Nepodstatne. 2kKc za semestr je jenom nejaka legrace, ktera nema s realnyma nakladama nic spolecneho. A skolne bych tomu takjakotak nerikal.

0/0
27.2.2012 19:20

net.Xtreme se nevzdává

Nazvat školné zápisnáým je fakt frajeřina

Ale na podstatě věci to nic nemění, kromě toho o školné jako takové nejde, jde o to, že navrhovaná podoba v podstatě znamená vyšší náklady pro studenty, méně peněz pro školy, a spoustu peněz pro banky, daňový poplatník úsporu stejně nepocítí...

Platby za dlouhé studium v podstatě už dávno existují, Dobeš by se měl seznámit nejprve s tím, jak současné školství vypadá a ne začít s reformou něčeho o čem nemá ani ponětí jak to funguje...

Hlavně mi nějak uniká pro koho tu reformu dělá, pro studenty ne, pro vysoké školy ne, možná pro banky, co se týká půjček na školné, ale pro koho je ten zbytek reforem? Nebo že by se objevili výhodné trafiky a narostl počet nezbytně nutných úředníků? Či je cílem školství zničit aby ovčané neviděli do jiných reforem?

+2/0
27.2.2012 18:46

sombreri

To co ta groteska sedici na kresle ministra predvadi..

..to mi zustava rozum stat. Proc neudela system skolneho, s kterym se vesmes vsichni smirili a nedotahne jej do poctiveho konce? Tzn., ze cely zakon opravdu projedna s akademickou obci a nejen prednese a sam si potom udela zmeny. Proc nevytvori zakon, ktery neni zpraseny uz od zacatku, ale slusnou vec, logicky vymyslenou a podporenou i temi, kterych se tyka??

0/0
27.2.2012 18:39

net.Xtreme se nevzdává

Re: To co ta groteska sedici na kresle ministra predvadi..

Také mi není jasné, proč jako ministr školství tak nějak nejedná o reformě vysokých škol třeba s akademickými senáty? Vždyť tam by reforma měla logicky začít, u pochopení problému, co ej v současném systému špatně.

Navíc se školným se studenti mohou i smířit, když bude koncipované nějak rozumně, ideální by bylo začít hned stipendiem a tím, že třeba 20% nejlepším studentům bude školné odpuštěno, nejlepších 10% dostane navíc slušné stipendium, plus třeba stipendia sociální nebo tak něco jak bude škola potřebovat, jen to zastropovat, aby se na školném přece jen něco vybralo...a přestat lobovat za půjčky a podobné nesmysly, které budou znamenat jen více byrokratů a peníze pro banky za nic..

+3/0
27.2.2012 18:51

Huckleberry Švédd 9

klasická Veverka ....

ode zdi ke zdi ... odvolávám co jsem odvolal a slibuji co jsem slíbil .... našli ??  nenašli !! našli ?? nenašli II :-/

+1/0
27.2.2012 18:06

nespavec

Re: klasická Veverka ....

Čtete mi myšlenku. Je ale stejný jako všichni ministři ve vládě. Nechávají se vydírat studenty, doktory i odbory. A potom ten dort co vařili pejsek s kočičkou máme my jíst!!

0/0
27.2.2012 18:31

Upir_Spike

Re: klasická Veverka ....

a jak je studenti vydíraj? To, že někdo řekne, že je proti je vydírání? No to je mi ale u nás pěkná kultura:o)

+2/0
27.2.2012 18:37

LenkaJackie

Re: klasická Veverka ....

Když se člověk neozve,je to špatně, když vyjádří svůj názor veřejně např. formou protestu, opět špatně, holt některým lidem se člověk nikdy nezavděčí.. :-)

0/0
27.2.2012 18:43

Bennu

Jak muze chtit neco, co uz existuje radu let?

Pokud studujete dele, nez je doporucena delka studia, tak platite. Vysku platby si urcuje kazda skola sama.

+7/0
27.2.2012 17:22

Rudla01

Re: Jak muze chtit neco, co uz existuje radu let?

Ale ty peníze jdou přímo škole, a ne státu, to mu vadí.

+1/0
27.2.2012 17:25

OskarPokorny

Re: Jak muze chtit neco, co uz existuje radu let?

Jenže to je nesmysl, protože za přetahující studenty stát nic nepřezpívá a veškeré náklady nese škola - je tedy logické a spravedlivé, že tyto peníze zůstávají škole. Pokud by šli státu, tak by stát školu regulérně okradl bez báhrady.

+1/0
27.2.2012 17:30

Upir_Spike

Re: Jak muze chtit neco, co uz existuje radu let?

no a o to přesně jde:o) jen vzít peníze školám...

0/0
27.2.2012 18:22

rebe

Dobeš může chtít tak jedině nižší trest. Nic víc!

Rv

+3/0
27.2.2012 17:09

Podivný Atraktor

Re: Dobeš může chtít tak jedině nižší trest. Nic víc!

myslíš, že by se našly i nějaké polehčující okolnosti?;-D

0/0
27.2.2012 17:24

Cenzorcz

Re: Dobeš může chtít tak jedině nižší trest. Nic víc!

Pomatení mysli?

0/0
27.2.2012 19:45

Jenda365

Proč nezačneme placením pro Slováky?

Nemám nic proti Slovensku, stále je považuji za naše bratry. Ale nechápu, proč Slováci u nás studují zadarmo za peníze našich daňových poplátníků?;-€ Měly by začít s tím a pak třeba zpoplatnit naše věčné studenty!!!

+3/0
27.2.2012 16:54

OskarPokorny

Re: Proč nezačneme placením pro Slováky?

žádní "naši" věční studenti neexistují - za prodloužení studia nad předepsanou délku se platí už přes 10 let a nejsou to žádné malé sumy - pohybuje se to od 25000/semestr až do 40000/semestr. Je samozřejmě možné zažádat o prominutí, ale musíte to podpořit nějakým důvodem (zdravotní komplikace atd..) ale to už je problém případného podvodu lékaře, který napíše potvrzení. Jinak se Slováky (nic proti nim) celkem souhlas, protože např. v Brně jich studuje opravdu nezanedbatelné procento.

+1/0
27.2.2012 17:22

nasibe

Dobeš ví, že mu to stejně neprojde

Čí dětičky studují 10 let jednu školu ? Rodiče s průměrnou mzdou si nemohou dovolit ten luxus vydržovat dětičky tak dlouho na škole - to jen dětičky prominentů lezou z jedné školy na druhou a nakonec skončí v UJAK nebo Metropolitní, protože na státní by to nedokončili nikdy

+4/0
27.2.2012 16:51

net.Xtreme se nevzdává

Re: Dobeš ví, že mu to stejně neprojde

10 let školu studuje jen někdo, kdo při studiu pracuje a školu nemá jako svou prioritu...dětičky prominentů studují za 14 dní:-)

+1/0
27.2.2012 18:53

jackie13

a já se radoval,

že vycouval.

0/0
27.2.2012 16:48

miravyskoc

Re: a já se radoval,

Véčkaři nás nemůžou překvapit - to jsou věční couvalové

0/0
27.2.2012 17:45

sir999

Doplněk

Kdo nedostuduje, ať zaplatí školné za roky promarněné ve škole. Třeba s výjimkou 1. ročníku.

Jinak školné při překročení délky studia se již platilo, pokud vím.;-)

0/0
27.2.2012 16:09

mikiqex

Re: Doplněk

Bakaláře šlo studovat 4 roky místo 3 a magistra/inženýra 7 místo 5. Pak se platilo, nebo pokud studentovi už bylo (tuším) 28, tak se také platilo. Ale i kdybych měl za své studium zaplatit zpětně, stejně jsem pro školné. 10 000 za semestr splaných po dosažení průměrného výdělku není nijak likvidační a je to taková platba za "nadstandard".

0/0
27.2.2012 16:26

mikiqex

Re: Doplněk

Oprava: ne 28, ale 26 let.

0/0
27.2.2012 16:28

Earl_Grey

Re: Doplněk

co se tyka veku tak se plati pouze zdravotni pojisteni. jinak studium jako takove nikoliv, to se plati pouze pri prekroceni standardni doby studia +1 rok. Ja osobne bych skolne neridil budoucim platem v zadnem pripade. Nechava to tam obrovsky prostor pro ruzne vyjimky a podvudky apod. nastavit vyborna prospechova stipendia pro ty nejlepsi (at jim to pokryje skolne i dalsi naklady) pro socialne slabe studenty navazat socialni stipendia (ve vysi skolneho + neco na zivobyti) na prospech (napr. prumer B a lepsi, spolu s podminkou spleni 60 kreditu/rok). Platit hned a na drevo. u nekterych oboru nechat moznost studia zdarma pokud se clovek zavaze k necemu dalsimu (napr. u ucitelstvi k peti nebo deseti letum ve skolstvi.) pokud nesplni doplatit skolne zpetne.  kdo si chce nasporit at si naspori kdo pujcit at si pujci. stat by do toho nemel zasahovat vubec zadnym zpusobem

+2/0
27.2.2012 16:49

Sidonie_11

Re: Doplněk

Prospěchové stýpko: Jak to ale udělat, když každý vyučující vyžaduje jinou míru vědomostí a pochopení problematiky k tomu, aby student dosáhl hodnocení "A" či "B", tedy hodnocení, aby na prospěchové stýpko měl šanci dosáhnout? A co s pány vyučujícími, kterým stačí, aby slečna přišla v kratší sukýnce či s hlubším výstřihem? Prospěch je kolikrát tak zavádějící...

0/0
27.2.2012 17:37

Earl_Grey

Re: Doplněk

tak jde o prumer, prospechove stypko bych daval napr. 10% nejlepsich studentu daneho oboru. co se tyka socialniho tak tam jde spis o nejakou rozumnou mez, at je to opravdu dostatecny obnos a zaroven at je to alespon za nejaky vykon a ne jako dneska, kdy se k prospechu vubec neprohlizi.

0/0
27.2.2012 19:43

inova

Re: Doplněk

Cokoli se týká známek a průměru nemá vypovídající hodnotu a může být naprosto irelevantní vzhledem ke vědomostem daného člověka. Někdy prostě zadání zkoušky nesedne, jindy je člověk rád, že proleze na E, ale zkoušku má hotovou a hlavně každý termín jsou nová zadání - špatné srovnání všech studentů. Známky jsou z velké části pouze o štěstí..

0/0
27.2.2012 19:55

Najdete na iDNES.cz