Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ministerstvo povolilo přehradu na Bruntálsku, obec chce dále bojovat

Stavba přehrady v Nových Heřminovech mezi Bruntálem a Krnovem se o notný kus posunula k zahájení stavby. Ministerstvo životního prostředí schválilo studii EIA, takže Povodí Odry může pokračovat v přípravě stavby. Ekologové s rozhodnutím nesouhlasí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

syn truhláře

Ministerstvo by si mělo

povolit kalhoty a dřepnout..... Přehrady a regulované toky nic neřeší. Jenom umrtví vodní toky. Voda si má nejít cestu sama, protože příroda není blbější, než ministerstvo.

0/0
23.2.2012 18:23

Si0 po 4. zákazu

Bude to krásná přehrada, moc se na ni těším.

0/0
23.2.2012 9:36

honza83

Zbytečnost

Opavu ani Krnov to před povodněmi neochrání ani omylem (mnohem horší je z hlediska povodní Opavice). Touto přehradou se jen zničí krásné a zachovalé údolí. Pokud by chtěli před povodní přehradou aspoň částečně ochránit Opavu a Krnov, museli by přehradu vybudovat mnohem níže po toku někde u Brantic. Rekreační využití bude nulové vzhledem k chladnému klimatu...

+2/0
22.2.2012 21:22

pjb1

Zdravím.

Odhaduji to na další cucání státního cecíku. Že by to někoho ochránilo, o tom dost pochybuji, ale jako penězovod to bude fajn.

0/0
22.2.2012 17:33

villík

Hmmm. Zcela ideální místo pro přehradu.

;-)R^

0/0
22.2.2012 16:38

Beldor2

Ekotupci...

Ekologove nechteji budovani novych VVN , nechteji prehrady ani precerpavacky ,ale chteji vyrabet eletrinu z vody a jinych OZE.... Holt Technicky nevzdelani tupci.... :-PRv

0/0
22.2.2012 16:30

Smradlavej čmoud z komína

Re: Ekotupci...

tupci jste vy budovatelé, až zas budete volat po holokaustu predátorů za údajný úbytek ryb, tak si dejte nafackovat, protože za to můžete VY s tím budovatelstvím

+1/0
22.2.2012 23:30

Albedo

Tunel století

Zbytečná přehrada, nahoře v Jeseníkách státní lesy bezhlavě těží a dělají strže a holiny, zkapacitňují potoky a zrychlují odtok vody, v Krnově si u řeky nadnárodky postavily supermarkety - a stát proto z našich daní vyhodí 8 miliard na stavbu zbytečné přehrady. A najde se spousta lidí, co to schvaluje....prostě český sen

+2/0
22.2.2012 15:35

TYGR.NET

Nechcete povodně?

Tak když porazíte strom, dalších deset vysaďte. Čistěte koryta řek. Obnovte koryta podle silnic. Starejte se o remízky. A pak nebude potřeba žádná přehrada. Jenže ony ty povodně jsou skvělou výmluvou .....

+3/0
22.2.2012 15:11

mak1_re

Re: Nechcete povodně?

No - ve středověku byla spousta lesů, řeky nikdo nenapřimoval a i přes to bylo dost povodní .....

0/0
22.2.2012 16:32

stroup

Re: Nechcete povodně?

no je všeobecně přijímaná představa že ve středověku tu bylo spoustu lesů.. opak je pravdou, lesů bylo málo zhruba 20%, v podstatě jen panské honitby, nebo psatevní les  (les parkového typu, ) a pak ještě horské pralesy, i Karel IV ve svém navrhovaném zákoníku Majestas Carolina prosazuje přísnou ochranu lesů a to i hrdelními tresty.

0/0
22.2.2012 16:57

stroup

Re: Nechcete povodně?

lesy jsou "vyrubané, vykopané a některé vyorané". Uvědomuje si význam lesů, dal okolo r.1350 připravit v návrhu svého zákoníku, zvaného „Maiestat Carolina", též přísná ustanovení na ochranu lesů. V královských hvozdech se lovčím a hajným zakazuje pod trestem ztráty pravé ruky kácet dříví mimo souše a vývraty, loupání lesní kůry, těm, kteří by vezli či plavili ukradené dřevo. Těm, kteří by způsobili lesní požár : "ohněm až do skonání života pálení".

0/0
22.2.2012 17:01

petrib

no jo

to ještě nebyla protipovodňová opatření takový skvělý byznys a lidi museli stavět tam, kam nedosahovala voda

0/0
22.2.2012 16:58

petrib

absence variant v dokumentaci

zase další Územní rozhodnutí míří k zamítnutí u správního soudu?

+1/0
22.2.2012 12:55

baron z hor

víte jak se pozná správný ekologický aktivista

Správný ekolog, kterému jde o dobro věci, je tvůrčí a rozumný. S takovými se vždy lze dohodnout a zle jejich návrhy s připomínkami zapracovat. Pokud se to nepodaří, tak tito ekologové napadají a protestují proti podle nich neekologickýcm věcem.

Rozdílem je ekoterorista, ten není tvůrčí a každý pokus o kompromis blokuje jiným nesmyslnými požadavky. Neprotestuje proti ekologickým věcem, ale blokuje správní proces. Je schopen napadat lhůty na oznámeních, vyvěšování na veřejných vyhláškách, čímž vlastně dává najevo, že mu nejde o ekologii, ale prosté blokování procesu.

Takto vždy poznáte rozdíl ...

+1/0
22.2.2012 12:49

petrib

jak se pozná správný ekologický aktivista

A co má ten správný ekologický aktivista dělat , když se na jeho návrhy z vysoka se.e?

0/0
22.2.2012 12:59

stroup

Re: jak se pozná správný ekologický aktivista

pak už to přece není správný ekologický aktivista ale ekoterorista..

0/0
22.2.2012 13:03

Rudovous kožnatý

Re: jak se pozná správný ekologický aktivista

Má přijmout kompromis, nebo i porážku svých požadavků jako jindy jiní. Tak to chodí, při stavebním povolení zvlášť takových staveb vystupují desítky lidí a subjektů, ne každý logicky uspěje na 100 %. To že mi někdo nevyhoví a pak se vztekám jako malé dítě jej pak logicky zařadí do druhé kategorie. Nechápu proč není v zákoně nějaká zodpovědnost pro zdržovatele, pochopitelně se mohu odvolat, proč ne, ale stále a stále dokola, a většinou jen na procesních chybách? Proč tam není nějaká míra zodpovědnosti, finanční, za způsobené neoprávněné průtahy? Ti lidé sei buď vůbec neuvědomují co takové průtahy a obstrukce stojí peněz a nebo si to uvědomují velmi dobře a pak je slovo terorista na místě. Dnes může kdokoliv blokovat cokoliv, ani nemusí být ekoterorista ale jen notorický prudič.

0/0
22.2.2012 13:20

phi

Re: jak se pozná správný ekologický aktivista

nebo muzete tu otazku polozit takto: proc se nami placeny statni aparat dopousti stale dokola procesnich chyb a kdo by za to mel nest odpovednost.

0/0
22.2.2012 13:35

Frollik

O jakých procesních chybách je řeč?

Stavebník chce postavit konkrétní dílo, přehradu. Takže předloží stavebnímu úřadu svůj projekt na přehradu. Nebo snad chcete říct, že když si chci postavit nájemní dům jsem povinen předložit varianty stavby RD, chat, stanů nebo zemljanek? Přehrada bude vyrábět ekologickou elektřinu takže by měli všichni ekologové jásat jakou ránu ta stavba dá Temelínu.

0/0
22.2.2012 13:44

stroup

Re: O jakých procesních chybách je řeč?

přehrada není stavěna jako zdroj elektřiny ale jako protipovodńová stavba.. je ovšem otázkou jak účinná...

mimochodem přeji obyvatelům bydlícím pod přehradou aby byla stavěna lépe než naše dálnice... bo protržených přehrad už tu pár bylo a ona je lepší někdy povodeň :-)

0/0
22.2.2012 13:47

phi

Re: O jakých procesních chybách je řeč?

to je teda demagogie

-za prve: v tomto pripade je stavebnik stat, stavici za nase, proto je treba prisnejsich meritek

-za druhe: pokud chcete postavit najemni dum, bude zrejme podlehat regulacim v danem miste (vyska, pocet podlazi, sklon strechy, parkovani atd atd)

-za treti: to jste v intencich "nechci slevu zadarmo" - vzhledem k tomu, jak energeticky narocna vyroba cementu a vubec cela stavba prehrady - rekl bych, ze ta elektrarna behem sve zivotnosti nevyrobi tolik energie, kolik se spotrebuje na jeji vyrobu

0/0
22.2.2012 13:57

Rudovous kožnatý

Re: jak se pozná správný ekologický aktivista

No zažil jsem případ, kdy byl úředník na stavebním úřadě rodinně spojen s aktivisty, kteří stavbu úspěšně blokovaly 3 roky, jen na procesních chybách,které sám tvořil. Proč ho nevyhodili nechápu. Ceny za právníky dosahovaly dost vysokých částek a převýšili cenu projektu, neb bylo třeba různých soudních dovolání, kasačních stížností apod. A kdo někdy viděl pořádné stavební nebo územní povolení o třeba 20 ti stranách, kde jen podmínky správců sítí zabírají 5 stran potvrdí, že udělat chybu v přepisu je raz dva a procesní chyba je na světě a hned odvolání tak pořád dokola.

0/0
22.2.2012 15:22

stroup

Re: jak se pozná správný ekologický aktivista

podívejte se na to jinak, za posledních x let bylo postaveno mnoho nových staveb, dálnic... protesty a odvolání se týkají jen malé části z nich, proč asi?

a co je to neoprávněný průtah?

a obstrukce je legitimní způsob jak něco zdržovat, podívejme se jak často ho používají naši páni zákonodárci či prezident.. také oni jsou podle téhle logiky teroristi??

0/0
22.2.2012 13:40

Rudovous kožnatý

Re: jak se pozná správný ekologický aktivista

Spíše neznám stavbu, kde by nebyly obstrukce, nemíním RD a malé stavby. Řeknu Vám příklad z praxe, výstavba malé silnice cca 1 km propojka dvou větších na Vysočině, součástí stavby bylo kácení, bylo tedy dohodnuto s odborem živ. prostředí o náhradní výsadbě trojnásobku nových stromů. Na veřejné projednání přišel pán z ČSOP nebyl obeslán jako účastník, ale dle zákona může přijít kdo chce a hned vznesl požadavek, že nové stromy musí být přesně ty a ty kultivary které ale mají pouze v jediné a konkrétní zahradní školce. Naštěstí pochopil že toto požadovat nemůže a tím to naštěstí skončilo, ale už jen ten samotný nápad je zarážející a ujišťuji Vás, že takovýchto požadavků jsou u spousty a stavebník leckdy ze strachu z průtahů tu "zasponzoruje" vyděrače atd. To že se o tom nepíše neznamená že průtahy ve většině případů neexistují. A na poslední otázku, ano dle mého názoru jsou to teroristi no možná spíš vyděrači, stejně jako dítě které nedostane lízátko a válí po podlaze v obchodě.

+1/0
22.2.2012 15:18

petrib

jak se pozná správný ekologický aktivista

malé děti nevítězí v úspěšném napadání nezákoných úředních rozhodnutí u soudů - to chce trpělivou a soustavnou práci

0/0
22.2.2012 16:42

baron z hor

Re: jak se pozná správný ekologický aktivista

Nesere. Věřte, že v procesu EIA zdaleka MŽP nesere na životní prostředí. Sedí tam odbornící a ti moc dobře vědí jak chránit přírodu. I tu dokumentaci EIA (hodnocení vlivů na životní prostředí) zpracovávají lidi, kteří tomu rozumí. Přijde-li rozumný návrh, rádi ustoupí a přijmou ho (uznají argumenty druhých). Na druhou stranu je ale nutné také z druhé strany uznat argumenty druhých. Právě proto se málokdy stane, že se rozumným ekologistou, kterému jde o přírodu, nedohodnete. Kdežto ekoteroristi mají jiný zájem a jejich požadavek je 100 % nebo nic. Splníte-li po čase 100 %, tak najednou požadují 120 %. Prostě z principu nechtějí tu stavbu a neexistuje nic, co je přesvědčí. Vůbec jim nejde o ekologii. Postupně se z nich stávají zhrzení bojovníci se státním aparátem, pro které je to smysl života ... viz. dálnice D8, okruh Prahy, R46 Brno - Svitavy, R35 Úlibice - Turnov ...

+1/0
22.2.2012 14:00

Albedo

Re: jak se pozná správný ekologický aktivista

tak to jste me pobavil, ty odborniky z MZP znam - jejich reditelka je opravdovy vylupek politicke a mocenske arogance.O procesu EIA jako takovem neni taky treba sahodlouze diskutovat - je to paskvil sity pro par osvedcenych konzultantu, kteri odsouhlasi cokoliv.

0/0
22.2.2012 15:43

baron z hor

Re: jak se pozná správný ekologický aktivista

Dokumentace, kterou zpracovávají firmy nic neodsouhlasuje, ale konstatuje pouze fakta. Odsouhlasuje až MŽP, které si udělá nároz podle té dokumentace. Jistě jste někdy takovou viděl a bezna papírů na 30 cm délky není problém. To se nedá ani přečíst za měsíc snad.

A jaký systém byste navrhoval Vy? Automaticky zahrnovat všechny požadavky? Každá stavaba je odsouhlasitelná za nějakých podmínek. Mít 20 kol různého odsouhlasování a birokracie? Já si myslím, že i ta dvě kola (EIA a územní řízení) jsou až moc a mělo by se to osekat. Ještě, že takoví lidé nemůžou kecat do stavebních řízení.

0/0
22.2.2012 16:07

petrib

EIA

EIA může zpracovávat sebe fundovanější odborník na ekologii, ale může posoudit jen to co dostane od zadavetele - zpracovatele dokumentace. Takže když zpracovatel dokumentace vynechá zákonem požadované varianty, protože se snaží silou nebo salámovou metodou protlačit nějaké řešení, tak zákonitě spěje k soudnímu zrušení správního rozhodnutí. 

Podobná taktika se bohužel netýká jen zpracování EIA, ale dopravních posudků vyhodnocení variant, apod. . Projekční dopravní firma nebo přírodovědec proti zadavateli, který jim za zpracování vyhodnocení platí nepůjdou.

0/0
22.2.2012 16:56

krvavadasen3

.

Teda mě z ekologů jebne. Co vlastně chtějí????? Potřebujeme elektřinu. Dobře. Jádro jim vadí, protože dětem budou růst tři hlavy, uhelný čoudí, větrný dělají kravál a jsou vidět, plynoparový produkují CO2. Heh. Tak eko fanatici, z čeho teda to máme vyrábět? Třít ebonitovou tyč? Přehrada splní hned x účelů najednou. Ekologická výroba elektřiny, protipovodňová hráz (akumulace velké vody), zásobárna pitné vody. Prostě ekolog = škodná. Kdyby nedělali Děti Země obstrukce u nás s D8 u Ústí,tak by nezemřelo zbytečně tolik lidí.

+4/0
22.2.2012 12:34

zrušený3x

Re: .

Ekologové chtějí jen jedno - prachy. :-/

0/0
22.2.2012 12:54

phi

Re: .

zatimco betonarska lobby jsou cisti altruiste zmirajici hlady neb vse rozdali - neni na vecernicky trochu brzo ?

0/0
22.2.2012 13:36

Tonda Brno

Re: .

Nejde o betonářskou loby, jděte se zeptat lidí, co bydlí podél řeky Opavy pod budoucí přehradou zda chtějí i nadále být co pár let zaplavováni.

0/0
22.2.2012 14:08

stroup

Re: .

a pak se zeptejte odborníků zdali taková přehrada zabrání povodním jaké v těch místech jsou :)

0/0
22.2.2012 14:11

vadrak

Re: .

Ta přehrada, o které hovoříte bude tak maximálně rozpizlý velký rybník, kdo to tam zná, tak opravdu nechápe, k čemu je to dobré.Rv

+3/0
22.2.2012 13:03

Frollik

Re: .

Budete chodit na ryby a v létě plavat. Pokud to nezapomenou na podzim vypustit chytne to i nějakou vodu z jarního tání.;-)

0/0
22.2.2012 13:46

Smradlavej čmoud z komína

Re: .

hlavně se s ní PLÝTVÁ jako i se vším jiným, pokud se jí víc vyrobí, tak se jí i víc vykouří

kdyby si každej idiot nevozil línej zadek tak by nikoho ON nezabil

0/0
22.2.2012 23:28

Fouňa

Schvalování

Po přečtení všech tří dílů kmotra Mrázka od pana Kmenty, je mi jasné, jak takové schvalování na ministerstvech funguje.... O povodně určitě nejde. Mimochodem, doporučuji jako povinnou literaturu pro všechny voliče.

+2/0
22.2.2012 12:32

rundlik

Už se těším,až se tam budu opalovat a rekreovat.

0/0
22.2.2012 12:28

petrib

opalovat a rekreovat ... v Jeseníkách?

Jak říkají ajzboňáci od dráhy přez Ramzovou : v Jeseníkách jsou dvě roční období - zima a ku.evská zima. Tam si toho opalování turisti moc neužijí.

0/0
22.2.2012 12:58

yhw

.

Přehrada je plánována už od doby Rakouska-Uherska. Není co řešit.

+1/0
22.2.2012 12:19

horma

Re: .

To je pravda, tento profil je ve drivejsim Smernem vodohospodarskem planu uz dlouho a lide v obci s tim museli pocitat jiz davno.

0/0
22.2.2012 12:52

Z mechu a pazdeří

Ekologové nesouhlasí?

Každá lidská činnost je zásahem do původní krajiny, města místo lesa, podobně i u zemědělské půdy, kde taky býval les. Jakákoli výroba taky vadí. Jenže elektřinu potřebujeme. Jádro je čisté, ale vadí jim. Větrníky nejsou u nás tak stabilní, jde o velmi nárazové dodávky, co zatím působí spíš potíže. Můžou být vhodné někde v Holandsku u moře, kde je stabilní vítr. Ale ty jim taky vadí. Jenže těmhle vadí i ta nejekologičtější elektřina z vodní sily, které jinak odtéká nevyužitá. Vodní elektrárny jsou velmi výhodný zdroj, např. pro výrobu špičkové energie jsou přímo ideální. Jistě, i zde je určitý zásah do krajiny. Přehrada znamená určité změny, něco k horšímu, ale něco zase k lepšímu. Přitom zde nejde o žádné megalomangské dílo jak se stavěly v Sovětském svazu, Číně nebo v Asuánu. Zde jde o malou přehradu, kde jde hledat spíš ty pozitiva.

Potíž je, že do toho nekafrají ekologové, ale spíš jen lidi, co si tak říkají. Lidi, co vystudovali na filozofické fakultě nebo religionistiku ap.,

+2/0
22.2.2012 12:18

Z mechu a pazdeří

Re: Ekologové nesouhlasí?

nemají mnohdy ani přírodovědecké ani technické či zemědělské vzdělání a znalosti. Jsou jen naučení filozofovat a plácat nesmysly.

+1/0
22.2.2012 12:19

phi

Re: Ekologové nesouhlasí?

zrejme je rekrutujou v diskusich na idnesu

0/0
22.2.2012 13:37

pavel.61.

Re: Ekologové nesouhlasí?

diskusím se vyhýbají! Mají snad na stránkách nějaké diskuse. Oni už vědí!

0/0
22.2.2012 14:19

libedejroznec

postavte

ji v Želešicích.. Brno má málo rekreačních vodních ploch :-P

0/0
22.2.2012 12:15

rundlik

Re: postavte

Má jich dost.Kdyby nebyla brněnská přehrada zasviněná vším možným,zejm.odpadem z obcí na horním toku Svratky,tak by ......

0/0
22.2.2012 12:30

D.E.S.

podle mě je to OK ..

kdyby se takto chovali naši dědové, tak žádné větší město nemá vodu a ti ekofanatici by si jí kupovali jen v petkách. Každá přehrada je plus ...

+4/0
22.2.2012 12:04

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.